ris IM BK HAAT. m”, (TERE ■takelen. 'ZINGER. Hl IJ ITS. GEN looping k, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9075. Bultenlandsch Overzicht iek, age Prijzen. Laarzenmagaxijn 30. ie Kleiwegsteeg. FEV1LLE i O iV. 43ste Jaargang p Dinsdag 7 April 1903. k Zn. Gouda (Wo-dt vervolgd.} raterleiding en rzien, bevat 4 inken en Zolder naast elkander N in de Boom- RR Nos. 98, week Nos. 98 96 voor t1.50. lichtigen de 3 verkoopdag van dag van 9 tot aanbe- ing van stukken'of afbeel- ric van En- bij ’t min ft voornoemde GLEEVER te Telefoon A o. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post /‘1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. k O Nos. 566, >t 13 Aren 27 Mei 1903. ip, gemakkeljjlc [ANCHETTEN, MDEN, HAND- iz. enz. id, 66. zgn van LEEVER. L 1903, des iet Koffiehuis van IWEN, TER- voormalige smeten werk. GOIIMJIE COURANT ingei te Gonda, 80 Centiaren. 903 of zooveel irs zal worden sn GROND, in Ida, Wjjk RR ijk 1 Mei 1903. ERF aan de Veerstal) Wijk vaarden. as- en Water- GROND in de onda, Wijk P e school. Ver- 10. ht HUIS, ERF traal te Gonda, i 66 centiaren. Telefoon Aio. *9 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. do) Hij wilde evenwel eerst de gouvernante zien voordat hij een besluit nam. Verder, daar Angelina zeer vlot Fransch sprak, dat zij goed op het pensionaat had geleerd en niet minder vlot het Italiaansch, dat zij reeds als kind had gebabbeld bij mevrouw Vetti en dat bovendien haar moedertaal was, verder kon, als haar persoonlijkheid aan master Seijton en diens echtgenoote niet mishaagde, de zaak onmiddellijk worden gedecideerd. Als het lukt en daaraan twijfel ik niet, zeide mevrouw Vetti, ga je al weer verder van mij af, en geloof gerust, dat ik er wanhopend onder ben, maar men mag niet zelfzuchtig zijn en het leven heeft nu eenmaal zijn zware eischen. Te Madras zou je maar altijd hulponderwyzeres blijven, en dat is voor een jonge dame, zoo mooi als jij en die natuurlijk een veel beter lot verdient, in *t ge heel geen toekomstJij bent waarlijk lief en ont wikkeld genoeg, kind, om hier of daar iemand te ontmoeten, die dol verliefd op je raakt, die zelf fortuin bezit en jou om je mooie oogen tot vrouw begeert. Daar zijn meer voorbeelden van en een dwaas heid zou ’t zijn, om een goede gelegenheid als die bare orde verstoord of bedreigd of den goeden zeden aanstoot gegeven wordt. Afdeeling III. Instandhouding van de goede orde op het buitenplein van en de toegangen tot het spoorwegstation. Art. 61. De ambtenaren en beambten van politie zijn belast met de handhaving der orde op het buitenplein van en de toegaagen tot het Spoofrwegstation. Ieder is verplicht hunne bevelen of aanwij zingen in het belang der goede orde gege ven, onmiddellijk op te volgen. Art. 63. Het is aan anderen dan aan hen, die daartoe van den Burgemeester vergun ning verkregen hebben, verboden hunne diensten als sjouwer, pakjesdrager, kruier of wegwijzer aan te bieden. Onverminderd de tegen de overtreding van dit artikel bedreigde straf, kunnen de over treders van het plein en de toegangen ver wijderd worden. Art. 64. Het is verboden door dringen of op andere wijze belemmering van de passage te veroorzaken. Art. 65. Het is verboden afslnitingsbek- ken te beklimmen of daarover te klimmen, ten einde zich toegang tot het station, het plein of de toegangen te verschaffen. HOOFDSTUK VI. Van Samenscholingen. Art. 138 Alle samenscholingen of volks- oploopen op de openbare straat zyn ver boden. Al wie deelneemt aan, aanwezig is bij of zich bevindt in eene samenscholing of volks oploop op de openbare straat, is verplicht onmiddellyk te gehoorzamen aan de bevelen der politie om zich te verwijderen. Gouda, den 6 April 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. De BURGEMEESTER van GOUDA, Brengt in herinnering de volgende be palingen der Algemeene Politie-Ver- ordening voor de gemeente Gouda HOOFDSTUK I. Van de Straatpolitie. Afdeeling I. Maatregelen ter bevordering van de open bare Orde en Veiligheid. Art. 6. Het is, onverminderd de bepa lingen van artikel 427 No. 6 van het Wet boek van Strafrecht, verboden zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouders de openbare wegen geheel of gedeeltelijk te versperren of af te sluiten of op eenige andere wijze den vrijen doorgang te belemmeren of daden te verrichten, waardoor eenige voor den openbaren dienst bestemde plaats niet aan die bestemming kan beantwoorden. De eigenaar of beheerder van de voor werpen, waarmede deze overtreding wordt gepleegd, is verplicht die op aanmaning der politie onmiddellijk weg te ruimen. Art. 7. Het is verboden wanneer de straat geheel of gedeeltelijk door een corps, dat op marsch of in exercitie is door eene wacht of door de brandweer is ingenomen en de doortocht te banen, zoolang daartoe de ge legenheid niet wordt gegeven. Art 22. Het is verboden zon Ier vergun ning van den Burgemeester eenige aankon diging om te roepen of te doen omroepen door een ander dan de daartoe door het Gemeentebestuur aangesteldc omroepers. Art. 23. Het is verboden aan ieder, be halve de daartoe door het Gemeentebestuur, de Wet of den Rechter aangewezen personen, op de door genoemde machten tot openbare aankondiging bestemde plaatsen iets aan te plakken of te schrijven, of wat daarop is aangeplakt af te scheuren of onleesbaar te maken. Op andere plaatsen mag niemand iets aan plakken behalve de eigenaar ofzij die daar toe van den eigenaar vergunning hebben. Art. 24. Bekendmakingen, opschriften, uitstallingen, vertooningen en soortgelijken, welke oorzaak kunnen zyn dat het publiek verkeer belemmerd, of de orde, de rust of veiligheid bedreigd wordt, zullen op aan zegging van de politie terstond moeten wor den nagelaten of verwijderd. Art. 25d. Het is verboden op of aan den openbaren weg ter verspreid^, veling, aankondiging of bekendn^kii gedrukte of geschreven stukhor. z* dingen zoodanig te roepen of rond te gaan met zoodanig reclame middel, dat de open- Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. Er schijnt kans te bestaan, dat het Engel- sche Lagerhuis weldra zal ontbonden wor den. De resultaten van enkele der jongste aanvullingsverkiezingen hebben de Regee- ring aan ’t nadenken gebracht. Is haar pro gramma, is haar bewind, ondanks de groote ministerieele meerderheid, nog wel in over eenstemming met den volkswil Zij zal hier naar een onderzoek instellen, naar de „Daily Chronicle” meldt. Dit blad verneemt zoo bet geen ballon d’essai is dat de Re- geering voornemens is bij het einde van de zich aanbood, van de hand te wijzen. Van den anderen kant hebben wij daar al da delijk een zeer groot, een énorm en onverwacht voordeel, dat waarlijk ook niet te verwerpen is bij den droevigen toestand, waarin de gebeurte nissen mij hebben gebracht „Eindelijk", voegde de moedtr er bij, terwijl zij fluisterend begon te spreken, niet omdat zij bang was door iemand anders te zullen gehoord worden, want ze was met Angelina onder vier oogen, maar geheel gedreven door een onwille keurig gevoel van voorzichtigheid, „eindelijk zou ik het nog om een andere reden zoo heerlijk vin den, als jij eenigen tijd in Frankrijk waart ’t Geldt een gedachte, die mij voortdurend door het hoofd gaat sedert mijn rampzaligen ondergang en terwijl ik hier zoo heel alleen zit En daar Angelina haar moeder met bevreem ding aanzag, vond deze het geraden, er dadelijk glimlachend aan toe te voegen KO, het geldt maar een inlichting, een heel eenvoudige inlichting, die jij, als je daar bent, mij beter dan iemand anders zult kunnen verschaften, omdat daarbij de grootste, de meest absolute dis cretie dient in acht te worden genomen „En welke inlichting is dat, moeder?' „Dat zal ik je zeggen, kind, als je bij die Seij- tons ben geweest, als jij hun aanstaat, en als zij bet jou doen Het spreekt haast van zelf, het karakter van mevrouw Vetti in aanmerking genomen, dat zij van die laatste voorwaarde alleen maar sprak, omdat zoo iets wel dient gezegd te worden en omdat zij wist, dat ze er Angelina pleizier mee tegenwoordige zitting het Parlement te ont binden. In den herfst zullen dan de nieuwe verkiezingen plaats hebben als verkiezings- program zal de Regeering het plah voor een groote uitbreiding van het plaatselyk zelf bestuur in Ierland pnbliceeren. Volgens de „Daily Chronicle” bevat dit plan: het instel len van een Wetgevenden Raad te Dublin, waarvan de leden uit vertegenwoordigers van de lersche graafschapsradeu zullen bestaan Dit lichaam zal de Controle hebben over de politie, de spoorwegen, de gas- en waterlei dingen, en soortgelijke ondernemingen, en nog tal vaj^andere zaken, die thans onder Rykstoezicht staan, of door Ryks-ambtenaren worden waargenomen. De Ryksregeering zal de leiding van den douane-, den post- en telegraafdienst, en eenige andere takken van bestuur behouden. Dit plan wordt door Chamberlain krachtig ondersteund. Krygt de Regeering met dit program een meerderheid, dan zullen Bro- drick en Arthur Balfour in het nieuwe Ka binet geen plaats krijgen. Zon dan Chamberlain als premier optreden en met hem een soort Home-Rule-ministe- rie Chamberlain, die wegens de Home-Rule plannen van Gladstone uit het liberale par tijverband trad! Het zou een zonderlinge speling van het lot wezen, als Chamberlain door den oorlog, en door zijn reis naar Zuid- Afrika, van een Unionist tot oen voorstan der van plaatseljjke autonomie, en van Ho- me-Rulo bekeerd was De Fransche minister van binnenUndsche zaken heeft weer van 18 pastoors en kape laan! in het departement Finistère het trac- tement ingehouden op grond van het gebruik maken van de Bretonsche taal by bet gods dienstonderwijs. Het tractement van de 31 katolieko geestelijken, die 9 Januari door dienzelfden maatregel zyn getroffen, blyft ingehouden. De bisschop van Quiinper heeft tot alle geestelijken, die nu van tractement verstoken zyn, een brief gericht waarin hy schrijft Waarom zyt gy getroffen P „Wegens ten onrechte gebruik maken van Bretonsch by het godsdienstonderricht en by het houden van den catechismis”. Waarom gy wel en uw confraters nietP „Om tot voorbeeld te strekken.” Hoe lang- zal die straf worden toegepast „Zoolang als gij u niet bedient van de Fransche taal by uw onderwijs en by het houden van den catechismus.” Ik heb verzet aangeteekend en wy zullen te zamen voortgaan to protesteeren tegen een maatregel, zoo willekeurig wat het recht, en zoo onverdedigbaar wat de feiten betreft. deed. Reeds den volgenden dag had de voorstelling plaats, dat is te zeggen begaf Angelina zich naar den rijken negociant, die zich uit zijne zaken had teruggetrokken. Lester Seyton behoorde tot het type van den kleinen, gezetten Engelschman, met dikken hals, die er uitziet, alsof hij in ’t eerstvolgend oogen- blik een beroerte zal krijgen Hij had een breed gezicht, een paar roode bakkebaardjes met veel witte haren er tusschen, een paar kleine listige oogen, waterachtig blauw, niet alleen dikke maar bepaald opgezwollen lippen, een enorm groote kin waaronder twee lagen vet hingen, die zich tot in den nek schenen uit te strekken, een laag voor hoofd en was bijna heelemaal kaal’s morgens was het gezicht rood, purper na het eerste stevige maal en na het diner diep violetkleurig. Hij had een groot hoofd, groote handen en grooten blik, alles was groot bij dien kleinen man, behalve het hart. Hij nam het jonge meisje, dat hem wel scheen te behagen, heel nauwkeurig op en deelde haar de voorwaarden der betrekking mede. Hij betaalde een jaar vooruit en verbond zich de terugreis naar Engelsch Indië te zullen be kostigen, voor het geval miss Angelina zich na verloop van een jaar niet in de nieuwe levens wijze kon schikken Nu kwam de beurt aan mevrouw Seyton, een lange vrouw, bleek, mager, kwijnend, typisch vervelend, behoorende tot de categorr 17 gelsche dames, die altijd ziek zijn, die ,te leven een aandoening van de zenuwen hebben In afwachting tot ons recht zal worden gedaan zullen wy voortgaan te preeken en catechismus to houden in het Fransch, waar ons gehoor Fransch is, beurtelings in het Fransch en het Bretonsch, waar het gehoor gemengd is en uitsluitend in het Bretonsch daar, waar het gehoor uitsluitend Bretonsch is. De bisschop spoort zyn ondergeschikten dus aan zich te blyven verzetten tegen het gebod van de overheid. De eenige straf, die in dit geval op de geestelijken kan worden toegepast, is in houding van het tractement. Het laat zich aanzien, dat Combes dit wapen niet sparen zal, maar of hy op den duur als het niet mocht baten, met dit middel genoegen zal nomen is do vraag en dan komt het drei gement aan de orde dat de Minister-president eenige weken geleden heeft uitgesproken, de verbreking van het Concordaat. De Engelsche bladen laten zich zeer pessi mistisch uit over de toestanden op het Balkan- schiereiland vooral het wantrouwen dat ten opzichte van Ruslands plannen en bedoe lingen bestaat, wordt door de Engelsche bladen niet verzwegen. „Rusland wist voor uit”, aldus redeneeren zy, „dat het met den Russischen consul te Mitrovitza slecht zou afloopen het zal met die benoeming dan ook wel nevenbedoelingen hebben gehad De berichtgever van de Daily News in Macedonië houdt in zyn jongste schryven staande, dat de by de huiszoekingen door de Turksche soldaten in beslag genomen geweren, uitsluitend zeer verouderde model len met vuursteensloten zyn geweest. Een goede veertigduizend uitstekende nieuw modyl legergeweren worden overal verborgen gehouden. Slechts enkele leden der comité’s weten de plaats waar zich do wopen-depots bevinden. Op het eerste sein zullen de 40,000 geweren worden uitgedeeld. De organisatie der geheime comité’s moet zoo voortreffelijk zyn, dat voor die uitdeeling geen kwartier noodig zal zyn. Het „Hbl. van Ant.” bevat eenige mede- deelingen van zyn Petersburgschen be richtgever, dd. 28 Maart. Hy zegtDe lente is dit jaar in Rusland buitenge woon vroeg begonnen, en met haar ook de woelingen onder de boeren en de arbeiders. Indien iemand in ernst geloofd heeft dat het Keizerlijk manifest, van den 1 In Maart, in staat zou zyn de bevolking tevreden te stellen, of ze maar te stillen, moet hy reeds sedert verscheidene dagen erkend heb- die geen deur kunnen hooren openen of dichtdoen, als de scharnieren en het slot niet behoorlijk fijn ingesmeerd of het kraken van den vloer onder den een of anderen zwaren tred, zonder hoofdpijn te krijgen en zonder te klagen dat men het er op toelegde om haar te vermoorden. Zij sprak weinig het kostte haar ook zoo veel inspanning met een dof, nauwelijks ver- staapbaar geluid en met een zeer vermoeid uiter- IJjk. Zij leefde schier heelemaal in donker, het scherpe licht was onverdragelijk voor die flets blauwe oogen dezelfde oogen van master Sey ton, doch minder vochtig en minder listig en veroorzaakte duldelooze pijnen in het zwakke hoofd zooals ze zei. Als zij maar nooit de gouvernante van hare meisjes hoorde, als die gouvernante maar heel zacht sprak, altijd op de teenen liep, om zoo te zeggen voor haar onhoorbaar en onzichtbaar bleef, als de uiterst fijngevoelige zenuwen en het arme' zwakke hoofd van de dame des huizes maar niets te lijden hadden die zich blijkbaar ner gens mee bemoeide en zich ook met niets wilde bemoeien, tenzij met de zorg voor haar eigen persoon en de nooit uitgeputte, verbazend een tonige Britsche lectuur ten gebruike van sen- timenteele en deugdzame ladies ja, dan had zij vrede met deze gouvernante. De tweo meisjes, op hare beurt geïntroduceerd, voldoende blank en voldoende rood, waren niet goed of niet kwaad.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1