LIEFDE EN HAAT. 1 He te1" 'Gouda- Zaterdag 18 April 1903. No. 9084. L Bulteolaodscli Overzicht. I sr Senr., 42ste Jaargang FEUILLE1OX. 190 Mark vorden. Oppertoextc/u. amiddags, in de Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» midd. De van Saratoff. 8' rkregen aanslai- i Zn. Gouda >ud gratis. ti het Rijks Ixiter- oornomd )R, Voorzitter. e plaatsen in de ellende door het de volgende en verkrjjgbaar l DE VISCH- n HAMBURG, snde. Jtredende. 'RAATEN, altr. P, altredende. N. jaar voor per- rai; K. M. 1, - De prijzen zijn door den Staat 1 gegarandeerd. ilneming in fiOÜBSCHE C01RIWT hieuwt- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Telefoon Ao. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2.5, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irijz. v. 80 000 M »i m. loterij, die uit 'ten met 55765 lat bijna op de i valt, Bijzon- merkelijke ver ier ij, waardoor d eene premie, i in dé laatste asse te winnen. 1 sto klasse be- ral f 0000 Mark 0 M., in de «e '0 00 M., in de i tot 900 0 M., t 600000 Mark ng, die officieel ts Guld. 3-50. its Guld. 1.75. ts Guld. 0.90.' olgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. loterij ontvangt ie plaats gehad Ie trekkingslijst. ig van prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen net de aanvraag loten voor de de trekking zoo terlijk tot Men zou het talent van Alphonse Dandet moeten bezitten om met juistheid het prachtig schouwspel te beschrijven, dat Algiers in feestdos, met de Russische, Italiaansche, Spaansche en Portugeesche schepen op de reede opleverde, toen alles in gereedheid was om het hoofd der Fransche republiek een waardig en luisterrijk welkom in de kolonie te geven. Op den avond van 14 dezer kon de bonte volksmenigte op de kade genieten van de illuminatie der vreemde vloten, welker sche pen de stralenbundels hunner zoeklichten telkens op de stad wierpen, en daardoor van tijd tot tijd bijna daghelderen glans ver spreidden, daar waar het duister slechts voor het schijnsel van de lampions behoefde te wijken. Sinds den vroegen morgen wapperden overal vlaggen en wimpels en donderden de kanonschoten, waarmede de vreemde schepen de Fransche vlag salueerden, toen zij gelei delijk ten anker kwamen. Iets later op den dag bulderde het geschut opnieuw, zoowel van den oever als op de reede, toen de Victoria and Albert”, met den koning van Engeland aan boord, in ’t gezicht van den wal passeerde, op de reis naar Malta. En eindelijk op Woensdag, kwam Loubet na een voorspoedige reis aan. vo van ’t garnizoen stonden van af het middag uur „en haie” geschaard langs den weg, dien de presidentieelo stoet zou volgen. De straten wemelden van ménschen inde verscheidenheid van’ klederdrachten, die aan de menigte in Algiers het eigenaardig, schil derachtig voorkomen geven, dat den vreem deling zoo boeithalf-Europeesch en half- Oostersch de sneeuwwitte burnoe’s der wel gestelde Arabieren naast de afzichtelijke lompen der armen geheel of half gesluierde Mborsche vrouwen naast Westersche dames in Parjjsche toiletten. Daken en balkons zagen zwart van menschen, overal heerschte de meest opgewekte stemming. Te tien uur werd de „Jeanne d’Arc” met het escorte van oorlogsschepen, gesignaleerd en al spoedig kon men van uit de stad hun 'gevechtsmarsen zich tegen den helderen, blauwen hemel zien afteekenen. Het woei alleen een beetje, terwijl er een lichte deining stond. Het weder was prachtig. Het duurde echter tot halftwee eer het eskader op de rede kwam en de saluutschoten der forten, alsmede die der vreemde oorlogs schepen beantwoordde. In een sloep van de „Jeanne d’Arc”, die door een stoombarkas Baccelli, de onderminister voor buitenlandsche zaken, met de zorg voor het departement be last worden. „Geen enkele.* Langzaam, als vermoeid stond Angelin' einde lijk op. Zij was bleek, zeer ontroerd en nagenoeg ge- kwest in haar jonkvrcuwelijke reinheid door ’t aanschouwen van die woeste passies tan vurige liefde en onuitbluschbaren haat Alles wat zij had aangehoord, deed haar nog huiveren, toen de man met zijn van nature week en bijna vrouwelijk ge moed, dat door een ongehoord verdriet zoo ont zettend misvormd was, eindelijk het stilzwijgen in acht nam. „Ja,* zeide zij, „u moet veel en wreéd hebben geleden Maar hebt gij niet somwijlen bij u zelf gezegd, dat het maar een geluk was voor dat kind om dood te zijn, veel beter dan eenmaal te moeten weten, dat zij de dochter was van zulk eene moeder, die moeder te moeten veroordeelen en verachten en nog wel met het bewustzijn, dat ook door hare aderen het bloed stroomde van zulk een diep gevallen, zulk een misdadige vrouw En indien zij nog leven mocht, in welke ellende dan ook, zou het dan toch niet beter wezen, vraag ik u, dat zij omtrent haar verleden en dat harer ouders geheel onkundig bleef Als zij niets weet of vermoedt, kan zij wellicht gelukkig zijn of gelukkig worden, maar anders nooit, dat be grijpt ge toch wel I* Renato zag het jonge meisje aan met een be vreemding, waarin zich een zekere bewondering mengde „O jij,* mompelde hij, „jij, je bent byna een heilige! Neen zoover heb ik nooit doorgedacht. Het besluit van den Tsaar, waarbij Bobri- kof tot dictator van Finland wordt benoemd is nog fraaier dan de eerste berichten deden vermoeden. De gouverneur-generaal, zoo lezen wy daarin, zal belast worden met het uitslui tend toezicht op alle departementen van be stuur, en op alle daaronder ressorteerende ambtenaren, op de gemeentebesturen en zelfs op de gemeentelijke vertegenwoordiging in de graafschapsradende gouverneur heeft het recht elk ambtenaar ter verantwoording te roepen, zelfs zoo deze zijn ambt ontleent aan veikiezing door de burgerij; de gouverneur heeft het recht openbare bibliotheken en leeszalen te sluiten, drukkerijen en boekwin kels op te heffen de gouverneur heeft het oppertoezicht op alle scholen in Finland, en hij heeft in opdracht te zorgen, dat een geest van liefde voor Zijne Keizerlijke Majesteit aan de leerlingen wordt onderwezen En ten slotte: de gouverneur-generaal heeft het recht, in buitengewone omstandigheden, en wanneer wettelijke maatregelen onvol doende zijn, alle maatregelen te nemen die hij noodig acht, onder zijn persoonlijke ver antwoordelijkheid, en waarover hjj onmid dellijk mededeeling moet doen aan Z. K. do hoofdinhoud van de Uekase, waarbij Bobrikof benoemd wordt tot Auto craat aller Finnen 1 Het telegram uit Konstantinopel aan de „Temps”, in dit blad, is in strijd met de mede- deelingen van den „Times”-correspondent in Sofia, waarvan onze particuliere correspon dent te Londen een uittreksel seinde in het avondblad van gisteren- De leiders der Ma cedonische comités zouden hun plan om dit jaar over te gaan tot dent'algemeenen op stand hebben opgegeven omdat door de zeer groote Turksche troepenmacht een opstand niet ten gevolge zou kunnen hebben een Europeesche tusschenkomst, tenzij besloten wordt tot moorden op groote schaal, waar van de leiders de verantwoording niet dur ven op zich nemen. Het is daarom raad zamer dat voortgezet wordt de guerilla, het aanvallen van kleine Turksche benden, het verbreken van communicatiemiddelen, het in de lucht doen springen van stations en spoor- Tot deze veranderde houding zijn de leiders der comités wellicht ook overgegaan, omdat hun onbekend is, wat de Albaneezen zullen doen, wanneer eenmaal de algemeene opstanj werd gesleept, ging Loubet aan wal, verge- zeld door Fallières, Léon Bourgeois, resp. voorzitters van Kamer en SenaatPelletan, minister van Marine, Delcassé, van Buiten landsche Zaken en eindelijk door Varnier, den tydelykeu vervanger van den, door de bewoners der kolonie, betreurden Révoil. Hoe de ontvangst is geweest heeft Reuter geseind. Het is bijna te verwonderen, dat nu er toch een incident dat van Révoil plaats vond, zy afliep zonder een congregatie- incident. De aartsbisschop van Algiers, Oury, heeft in zyn welkomstrede alleen er op ge wezen, dat de geestelijken in de kolonie zich steeds van allen partijstrijd hadden verre gehouden, zich wijdende aan hun zware taak, die hen meestal voor hun 60ste levensjaar doet bezwijken. Voor gisteren meldde hot programma in de eerste plaats een parade van de troepen van ’t garnizoen en een diner, den Algier- schen notabelen aangeboden door den pre sident. 69) Een snik welde op uit des schilders borst en maakte zijn stem onverstaanbaar. tArme vader!* stamelde Angelina, op ’t punt van zelf in tranen uit te barsten. „In ’t begin dacht ik», ging hij voort met een stemgeluid, waarin blijkbaar de haat weder de overhand kreeg op zijn gevoel van teederheid •in ’t begin dacht ik, dat zij het kind had opge zonden naar haar echtgenoot. Ik scheepte mij in naar Frankrijk, waarheen bij 't uitbreken van den oorlog de diplomatieke agent was terugge roepen Tijdens den oorlog was ’tmij niet mogelijk mij ook maar de geringste inlichting te verschat- ten. Toen het eindelijk vrede geworden wa.enik dien man had uitgevonden, volgde ik hem als zijn schaduw, bespiedde ik al zijn doen en laten en kwam zoodoende welhaast te weten, dat mijn dochtertje niet bij hem was of bij hem was ge weest, maar ook dat hij haar dood waande. Dat bericht was voor mij een soort van ver lichting', het schonk mij de eenige blijdschap een jammerlijke, een gevloekte bodschap, niet waar, waar ik nog vatbaar was. O, als hij Léa bij rich had gehad,» nep Renat 0 ■g gewaarborgde irin zeker eze voordeelige elijk het gelukkigste rk. irtfs v 40.000 M on nnn xj 20.000 M 16.000 M 10.000 M 6.000 M 8.000 M 2.000 M J.000M 600 M 400 M De Italiaansche minister-president staat voor de moeilijke taak zijn kabinet te moeten hervormen. Dit Rome toch wordt gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken, Prinetti, zijn besluit te kennen gegeven heeft om af te treden en de minister van marine, Morin, die gedurende de ziekte van Pripetti ad inte- ftm ilinna hpjipprda fs ni/if crpy.inif van marine naar buitenland; cue zaken over te gaan. Het besluit van den minister van marine, zoo wordt uit Rome gemeld, is van groote beteekenis. Wanneer de heer Morin de porte feuille van Prinetti wilde overnemen, dan zou Zanardelli onder de marine officieren, die in Kamer of Senaat zitting hebben wel een minister van marine hebben kunnen vinden. Maar do geschikte personen voor het departe ment van buitenlandsche zaken zyn minder gemakkelijk te vinden. Men spreekt van den markies Di Rudinien Zanardelli zou daar wellicht niets tegen hebben, ware het niet dat Giolitti en zijn party daartegen onover komelijke bezwaren doen gelden. En den steun van de party-Giolitti kan Zanardelli niet ontberen. Bovendien heeft Di Rudini zich by de groote meerderheid der Kamer niet bemind weten te maken. Zelfs Sounino verklaarde zich tegen de benoeming van Di Rudini, en dreigt zich met zyn volgelingen by de oppo sitie van Giolitti aan te sluiten. Zanardelli zou dus het voortbestaan van zyn kabinet in ge vaar brengen, wanneer hy toch Di Rudini de openvallende portefeuille opdroeg. De minister-president zal dus elders moeten gaan zoekenvoorloopig zal echter de heer met een vreeselijke stem uit, zou hij wat beleefd hebben Ik had hem het kind uit de armen ge rukt en niets, niet ter wereld had mij kunnen beletten, mijn opzet te volvoeren, want dien man je kunt het wel nagaan, Angelinaik haatte hem, ik haatte hem met al de kracht, die in mij was 1 Alles wat het mijne was had hij mij ontroofd, mijn jeugd, mijn levensmoed, mijn beminde vrouw en mijn kind, dat stond ingeschreven onder zijn naam en dat hij als het zijne zou hebben opge- eischt, zoo ’t niet gestorven ware en dat, nog na zijn dood, den gevloekten naam draagt, die voor den mijnen in de plaats werd gesteld.» „Maar dat was toch niet zijn schuld!' bracht Angelina op zachten toon in het midden. «Is het de schuld van den doornstruik, als hij u bloedige wonden toebrengt Toch slaat men hem omver en vertrapt hem onder zijn voet vHet schijnt, voegde Renato er weder op zijn spottenden toon bij. dat er hier beneden geen plaats was voor ons beidenen hij, zie je, hij had de mijne ingenomen Het wis nagenoeg met een dreigend gezicht, dat de schilder Angelina aanzag. „Ga voort,» zeide zij zacht. „Nu. toen keerde ik terug naar Italië, enjaren jaren achtereen bleef ik zoekende in de onzinnige hoop, dat een toeval, een wonder mij het kind zou doen ontdekken, waarvan de dood nooit is bewezen geworden.» „En niets gevonden „Niets.» .Geen enkele ainwij.ingi' Telefoon No. S3 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De quaestie der verhouding tusschen blanken en negers schijnt in de Vereenigde Staten een der voornaamste te zullen wor den, waarover de volgende presidentieels campagne zal loopen. De oud-president Cleveland heeft er Dins dagavond te New-York zyn meening over gezegd, en wel voor een vergadering, groo- tendeels bestaande uit negers van beiderlei kunne. Hy sprak ten gunste van Booker Washington’s neger-akademie in Alabama, maar hield zyn toehoordeas toch voor, dat het negerras onmogelyk op sociaal gebied met het blanke kan worden gelijkgesteld. Hy zeide niet te gelooven, dat het decreet, waarby do slavernij werd afgeschaft, of de wet, waarby den gewezen slaven het bur- fffia^’^nlrtieirTOF^eAmtf'oévrïa van de aan hun ras klevende en door de sla vernij aangewakkerde gebreken. „Onder de negen millioen negers”, zeide hy, „die wy onder de gemeenschap onzer burgers hebben opgenomen, is nog een jammerlijke hoeveel heid onwetendheid, een droevige hoeveelheid ondeugd, een overweldigende hoeveelheid luiheid en laksheid te vinden.” Hy verdedigde de houding der Zuidelijken in de neger-quaestie. Dezen droegen, zeide hy, den negers volstrekt geen kwaad hart toemaar zy waren niet van meening, dat negers met blanken maatschappelijk geljjk stonden en zy wenden dat ook niet voor. V De Finsche bladen publiceeren een reeks maatregelen door de Russische regéering ge nomen, in het belang van de „orde en open bare rust” in Finland. In de desbetreffende voorschriften is o. y. dit moois te lezen: „De gouverneur-gene raal heeft de bevoegdheid voor een bepaal den tyd de sluiting te bevelen van koffie huizen, boekwinkels en „andere zaken”, par ticuliere vereenigingen te ontbinden en per sonen, die hem gevaarlijk voorkomen, het En buitendien,» hernam hij, weder op geheel anderen toon, had dat kind aan mijn liefde niet genoeg gehad Haar liefde, haar kinderlijke toe genegenheid, dat verzeker ik je, zou mij wel vol doende zijn geweestDat zou mijn vergelding en mijn blijdschap, mijn wraak en mijn geluk heb ben uitgemaakt I Haar bij mij hebbend, haar be minnend en haar wederliefde gevoelend, had ik voor ’t minst een deel teruggenomen van al het goed, dat mij schandelijk is ontroofd geworden. Denkt ge, dat ik eenig medelijden zou gehad heb ben met den heler van het gestolen goed, met den man dien ik haten moest Het tegendeel is waar. Zijn verdriet zou mij een genot zijn ge weest, nu ik de vrouw niet meer kon tuchtigen, die zus!/ zelf reeds had gestraft en van mij het slechte en onmeedoogende mensch had gemaakt, dat ik geworden ben „Niet zoo slecht, niet zoo meedoogenloos als ge u zelf wel verbeeldt,* verklaarde Angelina, wier schoone oogen meer en meer spraken niet alleen van deernis, maar zelfs van sympathie voor den man, die, dat was waar, ongelukkig was ge worden door het toedoen van anderen, maar misschien no^ meer door zijn eigen vurig gestel, dat zoowel in liefde als in haal steeds in uiter sten moest vervallen. „Gij hebt u, hoe dan ook, ten slotte geschikt in uw lot,» „Ja, omdat ik niet anders konAls ik niet het oog om oog!» en het fctand om tand» hebt toegepast, was ’t, omdat de omstandigheden mijn arm hadden ontwapend, maar niet mijn hart.» Wordt vervolgd.) geproclameerd wordt. Intusschen zyn volgens de jongste berichten de Bulgaarsch-Macedonische benden uog zeer actief. Zaterdhg heeft een gevecht plaats gehad tusschen een dezer troepjes en een detachement gendarmerie, by Zenidje. gendarmes leden zware verliezen. By Smerdesh, in het district Castoria (vila- jet Monastr), had een ontmoeten plaats tus- schen een detachement reserve troep ;n, welke vier dooden en drie gewonden hadden, en een bende van 75 mar, onder aanvoering

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1