LIEFDE EN HAAT. 5. t-Gouda. Nieuws- en A dyer ten tie blad voor Gouda en Omstreken, Mo. 9085 7 Maandag 20 April 1903. 42ste Jaargang 1 Jt Bultenlandsch Overzicht. Wondirbilno Wondwialf FEljlLLIilOA. namiddags, in de, I; Monarchie, die toch niet gesteund wil zyn. menig ander, omdat het 'i.l.A «o 9, incl. dtdAntioh/* i Het gezin van den generaal. Wordt verified.) voomoemd DOR, Voorzitter. de plaatsen in de wallende door het tan, de volgepde dijk du n Opperton»^ es. idende. J aftredende. 1 3TRAATEN, &ftr. JT, aftredende* 'EN. 1.01 INIIIJIII Hi\T. T ^9 a - •er post f 1.60. Nederland Rokin 8 Amsterdam i aandie Schutzenapotheke Rohitach, Oesterreieh iet Centraal-Depót Sander iichaddykrte «n tamlddel row HearM m KinderschoenwwK an C M MUIIarACe .14.— Menlattago* riekamerk.— la lakwawark, lalaateriaa, by; W. tartmaan. ArabM Zn. Gouda yekhand^aar een dandsche uitgave angt per jaar on* ten, die hem aan loor hem op te reizigers worden jrste maal komen aatsen in Arabiö, Indië, Birma, Ma- Dat de pblitieke toestand volstrekt niet is, blijkt uit een interview, dat „Temps” had te Sorrente vertoevende Dnitschen Ryks- i Bülow.Deze noemden den iolitiek^n Itoestand in Europa er jaar voo> per- van - loud gratis. lan het Rijks Inter- verkregen aansla- De hoofdtekst n dit halfmaande- jksche tijdschrift* staat nit do Be- hrtjvlng eener vis om de Aarde, i de Heer E. T. enstha Krirnn in iracht der Ven. otschap maakt. Ik nummer is r(/* geïllustreerd lar eigen photo- •aphisehe opna- rden verkrijgbaar ER 'DE VISCH- werqd bekend on ^troffen middel tegen Long-, Lever te 11,,enz. Inwendig uitwendig in bijna ten mót goed gevolg l*Hjs per flacon st t 1.15. igeneeskraeh meestal elke pijnlijke 1 overbodig. Met 1 voor ongeneeslijk inlangs een bijna 22 Brengt genezing en den, ontstekingen enz Van verschillende zyden komen weder de bjjna periodieke berichten in omtrent minder gunstigen gezondheidstoestand van Leo XIII. Meestal worden die berichten zeer spoedig door andere tegensproken. Wy maken er daarom ook maar alleen pour acquit de con science melding van. De Echo de Paris zegt, dat de Paus wel niet bepaald ongesteld is, maar voortdurend in krachten afneemt. Zyn eetlast vermindert. Wel is er geen direct gevaar voorhanden, maar toch ducht men een naderend uiteinde. Alle dig latarissen van het Vaticaan hebben order gekregen Rome voorloopig niet te ver laten. Als het ware in aansluiting met deze tijding Turksche leger en de onwaarschijnlijkheid dat er eenige hulp zal komen van buitenaf. Men verwacht niet dat er een Europeesche inter ventie zou worden verkregen door een alge- meenen opstand, tenzy er een moord in bet groot plaats had en de leiders schrikken blijk baar terug voor dat denkbeeld. Ëjjgevolg is besloten een guerilla te voeren door middel van losse benden, die de afzon derlijk gelegen afdeelingen van de Turksche troepen zullen lastig vallen en zoo mogelijk het verkeer zullen verbreken door het in de lucht doen springen van spoorwegbruggen en Stations. Aldus de meedeeling van den Times-corres- pondent. En het is ook wel mogelijk dat de leiders het dien kant zouden willen opsturen. Maar zullen ze dat kunnen Zullen ze de Maeedoniers er toe kunnen brengen aan hun wy'zen raad gevolg te geven Discipline is een artikel dat in den Balkan erg schaarsch is,gen met ieder lentje-koeltje schijnt de vecht- lust sterker te gaan gloeien in de gemoederen van Boelgaren, Albaneezen en al de anderen. Er is in den laatsten tyd zooveel geschre ven, gesproken en gepetitioneerd tegen de door de Duitsche regeering voorgestelde ge deeltelijke afschaffing van de jezuïentenwet, er zyn ook zulke ongunstige geruchten ver spreid over een antijezuïetische stemming in den Bondsraad, dat de politici van het cen trum zich niet op hun gemak gaan gevoelen en vreezen dat de Bondsraad te elfder ure haar veto zal uitspreken over het besluit van het ministerie. Die ongerustheid uit zich nu ook in de verkiezingsartikelen van de katholieke pers. Zoo betoogt nu de Köln. Volkszeitung dat, als de Bondsraad onwil lig blijkt, de verkiezingsveldtocht van het centrum een andere richting uit moet en de strijd tegen de jezuïeten-wet weer op den voorgrond moet komen. Het centrum mag by de herstemming geen stem geven aan een candidaat die geen voorstander is van de toelating van jezuïeten. De geheele poli tieke constellatie zou gewijzigd moeten wor den en in de politiek zou een gistingsfer- ment en een verwarring komen die alles op losse schroeven zou zetten. Wie een groote tweespalt onder het Duitsche volk wil ver mijden, moet dus, volgens het katholieke blad, onvoorwaardelijk meewerken tot opheffing van artikel 2. i tyde opengesteld. jrden te allen tyd0 uriBt”, Haarlem Spanje groote vorderingen ie maken. Sal meron, de leider der republikeinen, hield te Barcelona een redevoering die door 30,000 menschen werd bygewoonden zyn tocht door de provincies gelykt wel een zegetocht. Overal wordt hy met gejuich en met bloe menhulde ontvangen Te verwonderen is dit niet. Sg^ert jaren wisselen Sagasta’s liberalen en Silvela’s con servatieven elkander af in het bewind en niets wordt gedaan om de treurige Spaansche toestanden te verbeteren. Nu zoekt het Spaansche volk het weer eens by Republiekeinen, met wie het anders ook al treurige ervaringen heo't opgedaan. Dezen zomer worden de algemeene ver kiezingen gehouden voor de Cortes en de reis van Salmeron kan beschouwd worden als een propaganda-tocht voor die verkie zingen. Werden nu de verkiezingen gehou den, zonder door de Regeering van Silvela „gemaakt” te zyn, dan zou de Republikein sche party allicht met een flinke meerderheid uit de stembus komen. Maar tegen den zo mer, tegen den tyd dat de verkiezingen moeten plaats hebben, zal Silvela wel maatregelen nemen, dat de Kamermeerderheid conserva tief blyft. En dan wordt, ondanks de mooie beloften van Silvela by de aanvaarding der Regeering, en by de geopende stembus af gelegd, de zaak op denzelfden voet voort gezet. Dat is het groote ongeluk in Spanje. Noch de conservatieven, noch de liberalen zyn in staat krachtig hervormingqn in te voerende geheele regeerings-groep, rechts en links, is geslagen met lamheid, met ont moediging. Slechts Canalejas, de eenige wer kelijk krachtige leider der linkerzijde, zou iets kunnen doen. Maar hem ontbreekt het vertrouwen des Konings en de steun der halfslacbtigen. Daardoor is Canalejas meer geneigd pm in de kaart der Republikeinsche party te spelen, dan zyn steun te verleenen aan de schrijft de correspondent van de Ind. beige „Sinds eenigen tyd heeft Leo XIII er ook van afgezien in persoon de mis te celebreeren, daar het hem onmogeljjk is lang by het altaar te blyven staan. Wel heeft men hem gewezen op het voorbeeld van sommigen zijner voor gangers die zittend officieerden; maar zulk een vrijheid wenscht hy zich niet te veroorloven. Hy verkiest zittend de mis bij te wonen, die door een ander geestelijke opgedragen wordt. Zyn zwakte boezemt aan de geestelyken- wereld bezorgdheid in, vooral in verband tot het houden van het consistorie, waarin een aantal bisschoppen en een aantal kardinalen benoemd moeten worden. Het Heilig College telt op dit oogenblik slechts weinig leden. Er zyn twaalf plaatsen vacant en eenigen der leden zyn zoo oud en zoo gebrekkig, dat het de vraag zal zyn, of zy een conclave zouden kunnen bywonen. De kardinaal Cele- sia, aartsbisschop van Palermo Richard van Parys Vaughan van Westminster, verkeeren in een gezondheidstoestand die hen moeilyk zal toelaten naar Rome te gaan. De kardi naal Morqu, aartsbisschop van Sydney, is te ver weg om er tydig te kunnen aankomen en de kardinaal Gibbons heeft juist tyd ge noeg voor den overtocht om by de opening tegenwoordig te zyn. Het aantal kardinalen, dat de Pauskeuze moet doen, is dus tot een vijftigtal beperkt, en onder hen domineert het Italiaansche element te sterk. De Paus heeft beloofd op het einde van Mei het consistorie te doen plaats vinden, maar men is van Leo XIII sinds zyn troonsbes y- ging op dat punt altyd uitstel gewoon Eens heeft een zijner secretarissen, wylen mgr. Guidi, het gewaagd den Paus de noodzake- kelykheid van het houden van een consistorie onder het oog te brengen, maar na hem heeft niemand zulk een poging herhaald. De Paus werd boos en antwoordde droogjes „Wy hebben ter zake van een consistorie noch raad noch orders te ontvangen”. In zyn omgeving heeft men dat voorval onthouden.” Een geruststelling in zake de bedreiging van den algemeenen vrede in Europa is wel noodig, want er hangt een loodkleurige on- weerslucht over den Balkan, de bliksemstra len schieten uit alle hoeken, en niemand ge looft meer aan de vermijding van een plaat- selyke catastrophe. a s Te Constantinopel moet groote ongerustheid heerschen in officieele en diplomatiekekringen. De berichten uit Macedonië en Albanië doen het ergste vreezen. Een telegram nit Constantinopel aan de Temps zegt, dat, hoewel men zyn best doet de openbare meening gerust te stellen, de berich ten nit Macedonië eenstemmig voorspellen, dat de „binnenlandsche organisatie” binnen zeer enkele dagen den algemeenen opstand zal proclameeren. Men kan de uitbarsting misschien al tegen aanstaanden Zondag ver wachten. Daar tegenover staat echter een telegram van den Times correspondent dat spreekt van een verandering van tactiek. Volgens verze keringen, van goed ingelichte zyde ontvangen, zouden de Macedonische leiders besloten heb ben om het plan van een algemeenen opstand dit jaar op te geven en zich tot een guerilla- oorlog te bepalen. De beweegredenen tot dat besluit zyn gele gen in de overweldigende sterkte van het Het Russische schrikbewind in het groot vorstendom Finland breidt zich nog steeds uit en de Russische regeering verzint telkens een nieuwen maatregel om de Finnen er voorgoed onder te kry’gen. Nu is er weer een verordening verschenen „tot handhaving van de rust”, waarby de gouverneur-generaal gemachtigd wordt, zoo noodig, last te geven om gedurende een bepaalden tyd hotels en restauraties, boekerijen en andere handels- en nijverheidsinrichtingen te sluitenhuis houdelijke bijeenkomsten van allerlei aard te verbiedenbizondere vereenigingen te ontbindenen uit Finland te verbannen alle personen wier aanwezigheid hem gevaarlijk lykt voor orde en rust. De laatste maatregel kan echter slechts uitgevoerd worden met toestemming van den Tsaar-grootvorst, be halve „in dringende gevallen”. De ballingen kunnen geïnterneerd worden in zekere plaat sen van Rusland De verordening is voor loopig gedurende drie jaren van kracht. De republikeinsche propaganda schijnt in Het geluk heeft mij gediend, beter, geloof ik, dan ooit te voren, sed?rt de omstandigheden er mij toe leidden om met mijn werk in ons beider onderhoud te voorzien. Na u dus te hebben gerusteld voor het heden en voor de toekomst, althans voor vrij langen tijd kan ik over ’t verleden beginnen en u gaan ver tellen ten gevolge van welke omstandigheden ik de Engelsche familie heb verlaten, waar wij hoop ten, dat ik goed geborgen zou zijn en eene in alle opzichten fatsoenlijke betrekking zou be- kleeden.» Nu slaan wij een gedeelte van den brief over, die voor ons alken bekende zaken vermeldt, maar mogen de opmerking niet verzwijgen, dat Ange lina, volgens belofte, in ’t geheel niet sprak over Renato en uit eigen beweging ook geen melding maakte van haar wanhopig besluit om zich als «model op een schildersatelier te gaan aanmel den. Maar des te langer bleef de schrijfster stil staan bij de liefderijke zorg, haar betoond door de brave vrouw, in wier eenvoudig, doch hoogst fat soenlek logement zij in haar nood een toevlucht had gezocht en gevonden, en aan wier hulp en steun en goeden raad zij het te danken had, dat zij in die bange dagen niet van honger was ge storven of tot geen daarvan wanhoop was ge bracht, tot er eindelijk, wederom door haar toedoen, een heerlijke uitredding was gekomen. Zij had een betrekking gekregen als onderwijzeresse in het Engelsch en tevens als gouvernante bij eene Fransche familie te Meudon. „Het was, toen ik mijn best deed om te wor den ingelicht omtrent dien mynheer du Haussey, uw binnenste zeide, dat ge, door geheel noode- loos dien ontschuldigen man zoo wreed te tref fen, het kwade zoudt doen ter wille van het kwade alleen, en dat die stem u daarvan heeft teruggehouden. Renato zweeg. Hij behoorde tot die menschen o, er zijn er meer dan men wel denkt I die zich ruwer en onhartelijker voordoen dan zij inderdaad zijn, veelal onbewust, zwakke zielen in waarheid, slaven van hun hartstocht, die als zij zich onverbiddelijk toonen, in geraoede gelooven, dat zij sterk van ziel zijn. VII. «Hebt gij tot dien man gezegd, dat de vrouw, die hij had getrouwd, die hij liefhad en die hij natuurlijk ook achting heeft moeten toedragen, anders ware hij niet met haar voor het altaar ge treden, dat zij een nietswaardige was, dat zij hem voorgelogen, zooals zij u had bedrogen »Neen.1 «Hebt gij tot dien vader gezegd, dat het kind dat hij had liefgehad en wiens verlies hij be weende, niet zijn kind was «Neen.* Toch zouden die onthullingen wreed zijn ge weest, ontzettend wreed, wel in staat hem even ^gelukkig te maken als gij ’tzelf geworden. «Ik heb het niet gedaan, dat is waar/ ant woordde Renato somber, «maar menigmaal is toch de lust bij mij opgekomen het wel te doen. Maar zie je, als dat kind ooit zijn huis had be treden, zou ik eveneens daar zijn verschenen ach ter haar, om hem toe te voegen: «Mij komt zij toe I Niemand anders 14 «Laat mij ’t geloof behouden, mijn vriend,» zeide Angelina met aandoenlijke zachtheid, «dat gij dien man niet hebt verontrust, niet ongelukkig gemaakt, omdat de stem der menschelijkheid iu «Lieve moeder. Het is al lang geleden, dat ik voor het laatst heb geschreven en ge zult wel ongerust bij dat langdurig stilzwijgen zijn geworden. Ik wist het en ik leed er onder. Ik wilde u gaarne gerust stellen, u een paar woorden van opbeuring schrijven maar ik durfde niet. Dat kwam, omdat ik niet kan liegen. Aange zien ik u niets dan slechte tijdingen te melden had bleet ik maar wachten, tot de hemel van mijn geluk weer wat helderder zou zijn geworden en ik mij aan ’t schrijven zou kunnen zetten, niet met een traan, maar met een glimlach in het oog. Nu zijn de droevige dagen voorbij en, zooals wij willen hopen, voor goed. In antwoord op aan een feestmaal gehou den toasten herinnerde president Loubet dat de eerste pioniers van de kolonisatie in het district Oran door het keizerryk verbannen waren en wees by op ’tlyden van hen die te Lambessa werden geïnterneerd. Wel zyn, voegde de president hier aan toe, de banne lingen altyd de béste kolonisten geweest, maar toch ware het te wenschen dat wy nooit iemand behoefden te verbannen. Als myn reis slechts dit resultaat heeft, zou ik gelukkig zyn haar te hebben gewild en te hebben ondernomen. De President wees op de betuigingen van welgezindheid welke de mogendheden hem hebben gegeven. Deze betuigingen zyn neer gelegd in de aanwezigheid van een eskader van den bondgenoot en vriend Rusland, van het eskader van Engeland, welks vorst bin nen kort de gast van Frankrijk zal zyn, de eskaders van onzen buur en vriend Italië, van Spanje en van Portugal, die ons eiken dag warmere en krachtigere sympathie be tuigen. Is deze betooging der mogendheden niet vol beteekenis, een beteekenis, welke van wien u mij kort voor mijn vertrek hadt ge sproken zoo vervolgde Angelina «dat ik, zonder daarvan eenig idéé te hebben, zelf mee werkte tot de gunstige verandering in mijn bestaan die ik u al heb verteld U had mij belast om zoo voorzichtig mogel te zien te ontdekken wat er van die familie Haussey geworden was. Welnu, ik kan u op ’t oogenblik beter en vol lediger inlichten dan menig ander, omdat het juist bij diezelfde familie is, dat ik nu ben ge plaatst. De dochter van den baron Gontran du Haissey die in 1870 luitenant was bij het Fransche be- zettingscorps te Rome en thans op zyn verzoek, en wel als generaal, gepensionneerd, is de jonge dame, met wier opleiding ik ben belast geworden en bij wie ik denkelijk ook wel zal blijven tot zij trouwen gaat. O, mama, ik kan u niet zeggen, hoe sympa thiek die generaal is en hoeveel achting ik van ‘t eerste oogenb'ik af aan voor hem heb gevoeld. Ook zijn vrouw, die zeer mooi moet zijn ge weest en het op dit oogenblik nog is zij is zeker niet ouder dan vijf of zesendertig jaar een zeer gedistingeerde dame en de goedheid zelve, heett mij dadelijk voor zich ingenomen, en ik dweep met mijn leerlinge, freule Alina, die ruim zestien jaar is, het liefste hartje van de wereld bezit en aan een vlug begrip een helder oordeel paart. verontrustend T iemand van de ipet rflen daar vt kanselier Vol algemeenen i op diC oogepfllik voortreffelijk. Ongetwijfeld, zeide Bülowj is de Balkan-quaestie geen storm in eeh glas watefi maar de regeeringen zyn eenstemmig van^rplan de gevaarlijke brandpunteii te beperkén en te verhinderen I? dat het kwaad zich uitoreidt. In dit opzicht heerscht volkomen overeenstemmingwy hebben de bepte vertmphtingen en den bes ten wil, dat de Europëësche vrede niet ver stoord zal worden, if De Duitsche Ryksldalnselier maakte van de gelegenheid ooty nt^g gebruik om reclame te maken voor de ffljfcde verstandhouding tusschen Duitschland g'^ Frankrijk. De be trekkingen tusschen beide landen, zeide hy, kunnen niet beter zyn. Ik zie geen enkel zwart punt. Er zyn in het verleden bloedige geschillen geweest, waarvan men een terug keer echter nauw te vreezen heeft. Wy moeten alles, wat ons tot elkander kan bren gen, aangrijpen, onderhouden en ontwikke len en de moeilijkheden die ons gescheiden hebben langzaam doefl' vergeten- Festina lente, zeiden de wyzen uer oudheid. Ik kom dagelijks meer tot de overtuiging dat de twee naties bestemd zyn, om elkander te be grijpen. Sedert eeuwenJoefent Frankrijk een weldadigen invloed op de Duitsche ideeën, en Frankryk zelft heeft geen schade van de denkbeelden, dje het !van Duitschland ont vangen heeft. Ik geloof stellig aan den vrede tusschen beide landen en wensch hem.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1