Oude Jenever, Inboedel, ALBÜID, Gebroken muis. Goudsche Melkinrichting, k ROOMBOTER. I o^rvS]\GE\ Openbare Yerkooping GEHEVER TAFELELEEDEN SCBENS 21 "ontvangen SCHOENWERK BINNENLAND. PARAPLUIGS. in Costumes Tailleur J. M. P. BEUDEKER. Openbare Aanbesteding. Telephoouuet-Gouda. P. P. SOOS, „De Avondsier", Qasornamenteu en fraaie Ballons. Fijnste kwaliteit Tafelboter f Prima kwaliteit üeukenhoter 1 Stadsnieuws. 37228te Staats-loterij Nieuwe Collectie A. van OS Az., en Voorjaarsmantcls. IJ. SAAISOVl. ADVERTENT1EN aanbesteden te GOUDA, G C. FORTDIJN DROOGLEEVER, Wol, Katoen, Velvet en TrUp. Vele nieuwe dessins. Waschechte soorten. Ontvangen Cement of' Kiilljm, Jt. VAN OME, Noord-Brabanlsch Schoen- en Laarzenmagazijn KLEIWEG E 30. In het Verlichting Magazijn Gasgloeilichtbenoodigdheden M. M. VA\ LOON. Levert dagelijks ver.sellI a f 1.40 |>er li.GJ. a f 1.30 per K.G. L Uitsluitend verkoop van 4 Verzoeke beleefd te letten op het stempel met H controlenummer 26 op ALLE Boter door ons afgeleverd W aangebracht. W door de gebeele wereld zal worden begrepen vraagde de lieer Lonbet. Het „Berl. Tageblatt" heelt zeer ongunstige berichten over het schrikbewind in Servië. De Servische regeering tracht deze berichten tegen te spreken maar het „Berl. Tagebl" houdt zgn mededeelingen vol. Vier hoofd redacteuren van oppositiebladen zijn gear resteerd, maar drie zijn tegen borgstelling in vrijheid gesteld. Sedert drie dagen ver schijnen de oppositiebladen weder, maar zy verklaren, dat het hun onmogelijk is, de in wendige aangelegenheden des lands te be perken en plaatsen daarom op do plaats der hoofdartikelen onschuldige versjes en verhaal tjes voor kinderen. In de gevangenis te Belgrado bevinden zich nog 30 personen wegens deelneming aan de jongste betoogingen. Een paar dagen geleden werden 122 jongelieden, onder wie 3 school kinderen, uit de hechtenis ontslagen. Verspreide Berichten. Frankrijk, Een tweetal lui te Marseille, die wat al te druk hun vooringenomenheid hadden be tuigd met het bezoek van den president der Republiek aan Marseille, zjjn veroordeeld: de een tot twee weken en de ander tot drie maanden gevangenisstraf, zoodat ze dus tyd hebben er over na te denken, dat het niet verstandig is het hart al te zeer op den tong te dragen. Volgens de Gil Bias zou koning Vic tor Emanuel van Italië, komende uit En geland, den twaalfden Juli te Parys arri- veeren en o.a. deelnemen aan een receptie op het Elysée en misschien denveertienden aan de groote revue van Longchamps. 't Is «allerwegen in Frankrijk al even droevig gesteld met het voorjaarsweder als ten onzent: 't wintert boosaardiglyk met sneeuw en vorst en hagel, zoodat de wyn en landbouwende bevolking jammert over de enorme schade aan den oogst toegebracht. Op sommige plaatsen bedekt de sneeuw den grond duimen dik. Duitschland. De bootwerkers te Dantzig hebben 't ook al to pakken, alle leerende voorbeel den ten spijtze hebben in een vergadering plechtiglyk besloten van 't werken den brui te geven. 't Moet met de keizerin volstrekt niet ernstig gesteld zijnde armbreuk staat heel goed, doch de keizerin is overspannen, haar zenuwen behoeven rust en ze moet zich voorloopig ontzien. Italië. De staking der letterzetters van dagbla den te Rome is óók geëindigd en wel met de onvoorwaardelijke onderwerping dor sta kers, waarvan er twintig procent „niet thuis" vinden. Twee hoofddaders van den diefstal van drie milioen te Cesale, vóór een viertal we ken, zyn te Lugano aangehouden en men hoopt den buit ook nog in handen te krij gen. Uit den Haag meldt men Vrijdagochtend had op het departement van waterstaat een langdurige conferentie plaats tusschen de ministers van waterstaat, van binnenlandsche zaken en van oorlog, met afgevaardigden van directiën der twee groote spoorwegmaatschappijen. Wij vernemen, dat de benoeming der staatscommissie van enquête betreffende toe standen bij het spoorwegpersoneel eerstdaags kan worden verwacht. Als voorzitter der Commissie zal optreden mr. Veegens, oud-griffier on oud-lid der Tweede Kamer. I (Centrum.) Gevolg gevende aan eene vroeger gedane toezegging heeft de minister van binnen landsche zaken een wetsontwerp ingediend tot verhooging en wijziging van Hoofdstuk V (Binn. zaken) ten einde verbetering te brengen in de positie der klerken en be ambten bjj de departementen van algemeen bestuur. Ten einde in deze zaak tot eene oplossing te komen, waren de secretarissen-generaal van de departementen in commissie gesteld met opdracht dienaangaande te dienen van advies. De commissie steltwijziging voor met betrekking 1. tot de aansluiting van het maximum traktement van bode (f 700) aan het maxi mum-traktement van vaste knecht (f 600) en wel door dit laatste met f 50 te ver- hoogen, en 2. tot het maximum-traktement van bode, dat billijkerwijze ware te brengen van f 850 op f 900. Noodig kwam het der commissie tevens voor, om aan de le en 2e klerken, de kamer bewaarders, de concierges, de boden en de vaste knechts (portiers inbegrepen) te ver zekeren dat deze, by behoorlyke plichtsbe trachting, na een bepaalden diensttijd gelei delik het maximum-traktement, aan den rang verbonden, zullen verkrygen. De commissie stelt voor de maximum- wedde te doen verkrygen door: de le klerken na 5 jaar; de 2e klerken na 3 jaar; de kamerbewaarders na 8 jaar; de concierges na 6 jaarde boden na 8 jaaren de vaste knechts na 4 jaar. De hoofden der departementen hebben zich met dit voorstel vereenigd. Ongaarne zou de Regeering dezen maatregel van bil lijkheid tot een volgend jaar uitstellen. Om de beoogde traktementsverbetering zoo spoedig mogelgk in werking te doen treden, zjjn dan ook aanvullingsbegrootingen voor alle departementen voor het jaar 1903 ingediend. Ten einde ook de ambtenaren bjj de hooge Colleges van Staat Staten-Generaal, Raad van State en Algeraeene Rekenkamer als mede bg het Kabinet der Koningin in de voorgestelde lotsverbetering te kunnen doen deelen, zjjn voor hen op het lie Hoofdstuk mode de noodige gelden aangevraagd. I)e Regeering oordeelt, dat de billijkheid verbiedt hen van den nieuwen maatregel uit te sluiten. De Eerste Kamer is voornemens na haar terugkomst allereerst in de afdeelingen te onderzoeken de aanhangige wetsontwerpen, teneinde deze nog dezelfde week in open bare vergadering af te doen. Voor openbare beraadslaging liggen sedert eenigen ty'd mede gereed de ontwerpen be treffende het Militaire Strafrecht. Het tekort van den Vrjjzinnig-democra- tische Bond over 1902 ad f 2500 is door vrywillige bjjdragen gedekt. Daar over 1903 voor commissoriale werkzaamheden, propa ganda, tusschentydsche verkiezingen enz. veel noodig zal zjjn, heeft het bestuur zich tot de leden gewend, zoo mogelijk hun jaarljjksche contributie te verhoogen en het getal leden uit te breiden. Gemengde Berichten. Uit Arnhem meldt men Na de opheffing der algemeene werkstaking hebben alle sigarenfabrikanten alhier hun gezellen weer tot het werk toegelaten. Alleen de heer Vlug wenschte daartoe eerst over drie weken over te gaan, en alle pogingen, ook door de Kamer van Arbeid aangewend om bemiddelend tusschenbeide te komen, bleven vruchteloos, vooral omdat de maga- zjjnen van den heer Vlug geheel gevuld waren en hjj dus zjjne werklieden, die hjj voor de staking ernstig gewaarschuwd had, voorloopig kon missen. Aan een commissie is het thans gelukt de belofte te verkrjjgen dat de gezellen Maandag over acht dagen weer aan het werk mogen. De slachtoffers der staking. De „Nieuwe Courant" vindt het wel: ge nade voor recht, mits het nimmer in onrecht ontaarde. Vooreerstmet de opruiers en aanstokers tot staken, met hen, die van het aankwee- ken van ontevredenheid hun verachtelijk métier makendie zich lieten betalen om den Staat te bedreigen en aan de welvaart van hun vaderland een gevoeligen slag toe te brengen met dezulken medelijden heb ben zou laf en slecht zjjn. Maar de zwakken; de meegesleepten, de slachtoffers van verleiding? Voor hen be pleiten dagbladen en inzenders vermindering van strafmaat. Wjj zouden nog cleraenter willen zjjn, en ieder denkbeeld van straf tegen deze onbetrouwbare, karakterlooze elementen laten varen. Waarmede evenwel allerminst gezegd is, dat allen of een groot deel hunner onge schift weer in dienst zouden moeten geno men worden. Vry van alle rancune, moet by de maatschappijen deze ééne overweging den doorslag geven, dat voortaan een staking in het spoorwegbedryl „onmogelijk" moet zyn. Om die zekerheid te hebben, is noodig betrouwbaar, standvastig en moedig perso neel. Zwakkelingen die ondanks uitdruk kelijke waarschuwingen door vreesaan- jaging, valsche voorspiegelingen, revolutio nairen bombast of wat ook tot misdadig plichtverzuim zich laten bewegen, zyn in het spoorwegbedrijf onbruikbaar. Dat by sommigen laat ons hopen by velen de ondervonden les hard genoeg is om hun tegen toekomstige verleiding een rnggegraat te geven, is zeer mogelyk. Voor hen worde, nu of later, de deur weder geopend. By wie dat echter het geval is, of by wte hunner de waarschijnlijkheid daarvan groot is, kunnen alleen de directies uitmaken. Zy en zy alleen kunnen beoordeelen in hoever de algemeene toestand nieuw personeel eischt; zy ook moeten het ongetwijfeld pynlyke oor deel vellen, in hoeverre by ieder der thans ontslagenen het schuldbesef diep gevoeld, de genezing van revolutionairen zin, en daar mede een waarborg tegen recidive, volko men is. Verder wil het blad nog waarschuwer, tegen het argument, dat de ontslagenen, in dien zy broodeloos Wjjveu, de gelederen der socialisten zullen versterken. Het is beter, zegt zy, mot openlyke dan met verholen socialisten te doen te hebben. Gisterochtend is by de directie der H. IJ. S. M. het verzoek van het ontslagen spoor wegpersoneel tot herplaatsing overhandigd door een engere commissie, bestaande uit de heer prof. G. A van Hamel, prof. D. Jo- sephus Jitta, prof. J. Te Winkel, mr. J. A. Levy, D. Beerends. Bedoelde commissie werd ontvangen door den heer Nierstrasz, lid van den Raad van Administratie. Haar woord voerder prof. G. A. van Hamel zeide het volgende: „Hier zyn twee gewezen beamb ten van het spoorwegpersoneel, die aan uwe directie overleggen een adres, geteekend door ongeveer 420 personen. Ik zou gaarne dat adres voorlezen. (Voorlezing). De adressanten hebben aan eenige mede burgers gevraagd op dat stuk hun naam te stellen tot adhaesie en zy hebben ons ver zocht met hen mede te gaan. Wy geven aan dat verzoek gehoor en ik zal u zeggen waarom. Wy beseffen volkomen, dat de ver antwoordelijkheid voor de beslissing op deze verzoeken geheel berust by uwe directie. Wy zyn natuurlijk geheel vervuld, als zoo velen, van een ontzaglijk medelyden met het lot van hen, die de slachtoffers zyn gewor den var. de noodlottige gebeurtenissen, waar toe zy onder zooveel misleiding gekomen zyn. Maar wy beseffen ook volkomen, dat mede by uwe directie overwegingen van barmhar tigheid zullen gelden naast de overwegingen betreffende de belangen van het verkeer, waarvoor u te zorgen heeft. Doch wy zyn medegekomen om twee redenen: Omdat deze smeekelingen zich tegenover het overweldi gend zware van hun lot te zwak gevoelen alleen. Het zou te vergelijken zyn met een kind, dat tot iets den moed niet heeft, wan neer het alleen moet gaan, of met een klein volk dat verslagen is en de goede diensten vraagt van een ander, om den weg naar den vrede te banen. Daarom zyn wy medege- gaan on ook dan opdat zy weten dat, indien zy goeden raad willen vragen buiten hun bedryf, er anderen zyn, die voor hen voelen dan de opruiers, die, zonder zeiven risico te loopen, hen tot deze daden hebben aan gezet De heer Nierstrasz antwoordde in sub stantie „3y de overwegingen, die de directie zul len leiden tot de beslissing omtrent het ont slag van het stakend personeel, zal tot grond slag dienen een speciaal onderzoek, waarmede belast zyn eenige daartoe aangewezen amb tenaren. Men mag wel aannemen, dat niet met noodelooze gestrengheid daarbjj te werk zal worden gegaan, doch moet tevens in het oog houden, dat er met het oog op de nood zakelijke eischen van den dienst reeds tal van plaatsen zyn bezet, waardoor algeheele hernieuwde plaatsing onmogelyk is. Ook laat zich begrypen dat er slachtoffers zullen moe ten vallen by eene zoo ernstige overtreding als waarvan wy getuigen waren." Intusschen stelt spreker op prys de tus- schenkomst van personen uit de burgory en hoopt dat de by spoorwegpersoneel en bur- gerjj bestaande band door d-zen stap nauwer zal worden toegehaald. Naar wy nader vernemen wordt dezelfde stap ook gedaan bjj de directiën van den Staatsspoorweg en de Gooische stoomtram. Men bericht uit Amsterdam Op de verschillende handelsterreinen was het in ^en loop van Vrijdagmorgen zeer levendig. By alle cargadoorsfirma's, stoom vaartmaatschappijen, schuitenvoerders-pa troons, Veemen, kortom by alle werkgevers in haven- en transportbedrijf meldden zich, ingevolge de medegedeelde kennisgeving van de combinatie van werkgevers, werklieden in overvloedig aantal aan en verklaarden, na duidelyke voorlezing en kennisneming van de voorwaarden, op die voorwaarden den arbeid te willen hervatten. Gaarne waren zy bereid daartoe een contract te teekenen. Vóór 12 uur reeds kon worden geconstateerd dat alle werkgevers weer een voor hun be dryf voldoend aantal werklieden hadden aan genomen. By het „Blauwhoedenveem" bij voorbeeld werden 150 vaste en plus minus 200 los vaste arbeiders aangenomen. Hier was het aanbod zóo overvloedig, dat vele arbeiders naar andere veemen werden ver wezen. Overal was veel politie en militaire macht op de been. Op de handelsterreinen werd gepatrouilleerd door cavallerie. Ordeversto ringen hadden niet plaatsniemand werd lastig gevallen. Slechts het opdringen om zich voor anderen te melden, moest hier en daar worden tegengegaan. Door genoegenneming van de schuiten voerders met de gestelde voorwaarden is hun loonquaestie tevens opgelost. Alhoewel de combinatie van "frÖVkgeverg een definitief besluit nog moet nemen, laat het zich aanzien, dat het Amsterdamsche haven- en transportbedryf a.s. Maandag weer in volle werking zal zyn getreden. GOUDA, 18 April 1903. Wy vestigen nogmaals de aandacht op het Concert van Zondag, 19 April te geven door Mej. Janette Hoogeuboora (Sopraan) Con- certzangeres te Amsterdam, André van Dant zig (viool) alhier, Oscar Eberlè (violoncellist van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam), Eduard van Dantzig (baryton) alhier met welwillende medewerking van den heer J. H. B. Spaanderman (piano) alhier.. Wy maken hen, die zich voor bovenge noemd Concert nog niet van plaatskaarten voorzien hebben er op attent, dat Zondag den geheelen dag nog plaatskaarten k 25 cents verkrijgbaar zyn by den pachter der Sociëteit „Ons Genoegen", waar tevens ge legenheid is tot plaatsbespreking. O.ok des avonds zal aan de zaal bureau gehouden worden. Iets nieuws op het gebied van kegel- en biljardspel is zeker wel de kegelbaan op het billard. In bet Café Belvédère wordt van heden af een kegekoncours gehouden tot 31 Mei om een vijftal pryzen, benevens fraaie pryzen voor hen die de meeste negens, achten en zevens gooien. Wy waren In de gelegenheid heden die kegelbaan te zien en raden ieder aan eens een kjjkje te nemen. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen lager ouderwys, A. Dyksman, te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken werd het navolgend schryven gericht De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gonda heeft de oer Uwe Excellentie hierbij te doen toekomen een rapport over het ontwerp Arbeidswet 1903. Het heeft de aandacht der Kamer getrok ken, dat terwijl het wetsontwerp in hoofd zaak bepalingen bevat afkomstig uit of een uitbreiding en aanvalling vormende van de vigeerende Arbeidswet en Veiligheidswet daarin twee onderwerpen geregeld worden, welke min of meer buiten het kader dezer beide wetten vallen. In de eerste plaats toch wordt in de tweede afdeeling van hoofdstuk 5 de Zondagsrust geregeld, doch slechts gedeeltelijk zoodat zelfs de bestaande Wet op den Zondagsrust niet wordt ingetrokken. (Zie art. 367). Voorts behandelt hoofdstak II den arbeid door leerlingen verricht De Kamer is met alle bescheidenheid van oordeel, dat de re geling van het leerlingwezen niet in dit ontwerp thnis behoort. Mocht men echter meenen, dat dit onderwerp wel binnen het kader eener Arbeidswet als deze valt dan is zulks zeer zeker in verhoogde mate het geval met de regeling van het'arbeidscon tract. De Kamer betreurt het, dat deze niet in dit ontwerp te vinden is na het leerling wezen hierin wordt gereglementeerd en acht het zeer te bejammeren, dat deze twee on derwerpen thans gescheiden en los van elkaar zullen tot behandeling komen. Bovendien is de Kamer van raeeniug, dat het wetsontwerp in zyn zorg voor de werk lieden dikwerf overdrijft, waardoor deze eenerzyds in een toestand van onmondigheid geraken en anderzyds de werkgevers met voor hen zeer drukkende bepalingeuv belast worden. Zy is van oordeel, dat de wetgever zich niet moest begeven in regeling van minutiense kleinigheden als die van „hinder lijke tocht", waarover in het dagelyksch leven gemeenlijk twee individuen geheel van meening verschillen. De vraag werd gesteld of eene weduwe gerekend moest worden tot de gehuwde of tot de ongehuwde vrouwen. Terwijl men aan den eenen kant meende, dat het begrip „weduwe" medebracht, dat deze tot de gehuwde vrouwen werd gerekend, zoo oordeelde men toch, dat er veel voor pleitte weduwen althans die zonder kin deren niet onder de bepalingen voor de gehnwde vrouwen te doen vallen; in elk geval werd een speciale definitie noodzake lijk geoordeeld. HOOFDSTUK I. Bjj artikel 14 werd gevraagd waarom plaatskaarten expresselijk werden vermeld, terwijl gezwegen werd over coupons, effeeten, geld enz. hoewel toch de inrichtingen waar deze zaken verhandeld worden geen ander karakter dragen dan de bureaux waar plaats kaarten verkrijgbaar zyn. HOOFDSTUK II. De regeling van het leerlingwezen kon de Kamer niet bevredigen. Men meende, dat het bepalen by de wet, welk werk door een jongen of een meisje niet mag worden ge daan, tenzy als leerling of na verkregen diploma, zeker voor die jongens en meisjes, wier ouders niet in staat zjjn voor het on derwijs by een patroon vergoeding te geven, zeer nadeelig zon zyn. Daardoor toch wordt aan vele minvermogendo jongens en meisjes met energie geheel en al don pa9 afgesneden om zich al verdienende in een of ander vak te bekwamen. De bezwarende bepalingen voor den pa troon als onderwijzer, die een groot deel van zijn werktjjd aan zyne leerlingen zal moeten besteden, wettigen zeer zeker een flinke vergoeding daarvoor, die slechts door bemiddelde onders kan worden uitgelegd, tenzij het in de bedoeling ligt van Staats wege een vergoeding te geven. Toch zullen weinige patroons zich dispo nibel stellen voor het aannemen van een leerling óf zy zouden er een bestaan in moe ten kunnen vinden door er veel te nemen tegen eene billyke vergoeding en dientenge volge hnn eigen zaak finantieel als bjjzaak moeten knnneu beschouwen. By art. 21 werd gevraagd waarom hier de leeftijd van 23 jaar wordt gesteld, terwijl toch in de kinderwetten, waarvan de in voering zeker binnenkort wel mag worden verwacht, den leeftijd van 21 jaar voor meerderjarigheid wordt bepaald. Men vroeg voorts welke waarde er te hechten was aan de onderteekening der leerovereenkomst door den leerling ingevolge art. 24. Het werd geen bezwaar geacht, dat leer lingen, (zooals verboden is in art. 32) ge ringe huishoudelijke diensten bijv. bood chap- pen verrichten voor het hoofd of den be stuurder der ondernemingalthans achtte men een wettelijk verbod niet gewenscht, noch noodzakelijk. Men meende, dat in art. 40 ook diene opgenomen te worden littera K van art. 22. By art. 43 werden ernstige bezwaren in gebracht tegen de wjjze van benoeming der leden van de daar bedoelde commissie. Al gemeen was men van oordeel, dat de tegen woordige samenstelling der Kamers van Arbeid en de resultaten, die deze tot heden hebben opgeleverd allerminst waarborgen aanbieden voor eene deugdelijke samenstelling der hier bedoelde commissie. Men meende daarbij, dat er zeer veel van afhing wie tot leden er van werden benoemd en dat een college als de Kamer van Arbeid door zyn samenstelling alleen reeds niet geacht kon worden in staat te zyn zulks te beoordeelen. Veeleer zouden dan de Kamers van Koop handel en Fabrieken zich hiertoe nog eigenen deze bestaan toch uit elementen, welke geacht kannen worden een meer onbevangen oordeel te hebben dan de leden der Kamers van Arbeid. Verzet lokte ook de bepaling van art. 58 nit, omdat men voorzag, dat de patroons uit gegronde weerzin, om voor concurrenten hunne ondernemingen te moeten onpenstellen, er niet voor te vinden zouden zjjn by het bestaan van deze bepaling leerlingen aan te nemen. Wel is waar is tegen schending van geheimen straf bepaald by art. 363, maar men meende, dat zalks het euvel niet geheel uit den weg ruimde. By art. 60 opperde men twjjfel of de uit drukking: „zedelijke ontwikkeling" een vol doend omlijnd begrip bevatte. Men meende, dat hetgeen hieronder alzoo verstaan wordt te zeer uiteenloopt, dan dat de uitdrukking hier kon blijven staan. HOOFDSTUK III. De Kamer was ten zeerste ingenomen met de bepaling van art. 74, die de zoo noodige en zoo gewenschte overeenstemming tusschen de Leerplichtwet en de bepalingen der Ar beidswet tot stand brengt. Art. 76 littera C. Men achtte, dat dit artikel in zyn groote algemeenheid te ver ging en tevens gedeeltelijk overbodig was door de desbetreffende bepalingen in het Strafwetboek, terwijl bovendien zeker eene nadere omschrijving van „voor de eerbaar heid aanstootelyke voorwerpen" noodzakelijk was, omdat bijv. ten aanzien der Nienw- Malthusiaansche artikelen groot verschil van gevoelen zal bestaan. Onze Kamer was van oordeel, dat door art. 78 de huisarbeid, die dikwerf voor sommige bedrijven zeer bezwaarlijk gemist kan worden, onmogelijk werd gemaakt. Erkennende, dat in het steenbakkersbe drijf vele misstanden zyn, waarbij de wetgever noodzakelijk dient in te grijpen, is de Kamer toch van oordeel, dat de in art. 79 Voorge stelde bepalingen te ver gaan en dezen tak van industrie zoo benadeelen, dat bjj aanne ming van dit artikel mag worden betwijfeld of het bedrijf alsdan nog loonend zal kannen zijn. Met name is de Kamer van oordeel, dat de lichte arbeid als het neerslaan van steen zeer goed door jongens of meisjes beneden den leeftijd vgn 17 jaar kan worden verricht zonder gevaar voor benadeeling der gezond heid. HOOFDSTUK IV. De Kamer meende, dat in bestaande fa brieken het dikwijls met het oog op de ruimte en de indeeling der localen ondoenlijk zou blijken afzonderlijke schaftlocalen en kleedkamers te maken. Bovendien acht men de vrees overdreven, dat op letterzetteryen en letter- (zou het niet jaister zijn boek- of papier-) drftjckerjjen gevaar voor loodvergiftiging zon ^Htaan en meende, dat daarom de nos. 6en7 uixiittera G. van art. 110 zon kannen vervallen. Men knoopte aan de behandeling van dit hoofdstuk nog de beschouwing vast, dat de ^wetgever zicti hierin in tallooze kleinigheden i>egaf, die met elkaar hoogst bezwarend en dikwerf niet uitvoerbaar voor den werk gever zouden blyken te zyn. HOOFDSTUK V. Over de bepalingen ten aanzien der be drijven in dit hoofdstak in 1 behandeld, voor zoover de Kamer meende zich er een oordeel over te kannen aanmatigen, werden geene opmerkingen gemaakt. By art. 253 werd betoogd dat dit artikel voor het typografenbedrjjf (en wellicht nog voor andere) onaannemelijk was. In het ge noemde bedryf toch moeten dikwijls hoogst spoedeischende orders worden uitgevoerd en is het onmogelijk zooals in vele andere bedrijven werk in voorraad te maken. Art. 297 en volgende. De Kamer meende, dat de regeling van de Zondagsrust leed aan groote eenzijdigheid. Eenerzyds werd ge vraagd, waarom het verbod van Zondagsar- beid werd ingevoerd voor personen, die tot geen kerkgenootschap behooren en anderzyds waarom niet in plaats van bepaalde Zondags rust een wekelykscbe rnstdag werd voorge schreven indien men dezen althans noodza kelijk achtte. Door invoering hiervan zonden tevens die bedrijven gebaat zyn, die niet of niet zonder groote schade liun bedrijf gedu rende 24 uur elke week kunnen stop zetten. Gevraagd werd waarom by de limitatievo opsomming van art. 301 niet werd opgenoemd het „in de pers zetten van de kaas", 't welk even noodzakelijk is als de anders wel op genoemde werkzaamheden. Ten slotte werd opgemerkt, dat de in het 2de lid opgenoemde vergunning om tnsschen 1 cn 2) nnr te werken geheel doelloos is, omdat de tweede melktijd eer.st te 3 uur valt en dë melk derhalve eerst te ongeveer vijf a zes nnr aan de zuivelfabrieken kan zyn ter bewerking. Er werd daarby aange drongen den werktijd in plaats van tusschen 8 en Ui nnr te bepalen op tusschen 8 en 121 nnr. De Kamer van Koophandel on Fabrieken te Gouda, J J. W. SCHOUTEN, Voorzitter. Mr. M. M. SCHIM van der LOEFF, Secretaris. Gouda, 17 April 1903. 3e Klasse. Trekking van Vrjjdag 17 April. No 16532 f 1500. 12097 f 100. Prijzen van t 45. 123 4005 7117 10731 14474 16988 18962 77 4110 7643 49 14535 17066 19131 93 4222 45 11866 88 17259 19455 480 4502 8162 12111 14811 17366 19597 690 4880 8345 12328 14913 17421 19758 1001 4971 8928 12435 58 87 19804 1375 5130 9167 12820 15153 17665 19 1506 81 9417 52 15201 77 54 1607 5436 9526 13087 26 17734 19901 1798 5511 9619 13470 95 60 20111 2405 6529 10174 13572 15303 18208 20213 2777 6792 10456 13833 16415 72 80 2856 98 10699 14183 16668 18513 20515 3128 6846 10707 14261 16817 18617 20715 DAMES- en HEEREN- Kleiweg E 73a, GOUDA Telenhoon I de NOUVEAUTÉS 90 cent per Literflesch, HOOGE GOUWE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA znllen don 28 APRIL 1903 des namiddags ten half twee ure in het Raadhuis aldaar by enkele inschrijving Het hardmaken van 170. Meter weg in het plantsoen langs de Kattensingelgracht. Het beBtek ligt ter lezing op het Kantoor van het Stadserf en inlichtingen worden ge geven door den Gemeente-Bouwmeester. op DINSDAG 5 en WOENSDAG 6 MEI 1903, telkens des morgens te lO uren, in de Zaal „KUNSTMIN" der Sociëteit „ONS GENOEGEN" in de Boelekade, ten over staan van den Notaris van den netten, keurig onderhouden, ouder- wetschen en antieken vail wjjlen Mej. VAN LAKERVELD BLANKEN, waaronder een GOUDLEDEREN- en 2 GESCHIL DERDE BEHANGSELS, 2 mooie KABI NETTEN, 2 STAANDE KLOKKEN, 2 SECRETAIRES, OUDE PENDULES,CANA PE'S, OUD-HOLLANDSCHE STOELEN, LEDIKANTEN, OUD PORCELEIN on KRISTAL, OUD KOPER- en TINWERK, GOUD- en ZILVERWERK en JUWEELEN, enz. Te bezichtigen 2 en 4 Mei van 10 tot 5 uren togen botnling van 10 cents en Zondag 3 Mei van 12 tot 4 uren, tegen be taling van 25 cents voor een liefdadig doel. Nadero inlichtingen geeft bovengenoemde Notaris. Abonnement f 40.per jaar voor per- ceelen, binnen een kring van K. M. 1, gelegen. Aanleg en onderhoud gratis. Het net is aangesloten aan het Ryks Inter- communaalbnrean. Op 1 April 1903 140 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. JPj£> PUIKE Oü D (5 V' 45 SCHIEDAMMER Merk: NIGHTCAP Verkrijgbaar bjji M. PEUTERS Jz. N B. Als bewijs van echtheid is i cachot eu kurk ateods voor- t) HIE DAM. I zien van den naam der Firma P. HOPPF IN EENE PRACHTIGE COLLECTIE (vernikkeld Brittannia Metaal) GLAS met nikkel gemonteerd en HUISHOU DELIJKE ARTIKELEN. Aanbevelend, L. TIENDEWEG 59. voorwerpen van Glas, Porcelein, Aardewerk, Hout., Ivoor, IJzer, Steen enz., worden onbreekbaar vast geljjmd met de beroemde Flacons met gebruiksaanwijzing tO cent per stuk by Kleiweg No. 2, GOUDA. alle soorten in het tegenover de Kleiwegsteeg. Aanbevelend Alle reparation en aangemeten werk. Dubb. Bunrt. Telefn. 117. zyn steeds voorradig do nieuwe modellen Degeljjke GASFORNUIZEN en COMFO- REN. Zuinige branders. Volledig adres voor ENZ. ENZ. Aanbevelend, Aanlegger van Gas- en Waterleiding. 1

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2