LIEFDE EN HAAT. I® Meutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Woensdag 22 April 1903. Wo. 90S7. 42ste Jaargang Buiteulandscli üverzlcbu 1LLILLH1O). :\1 Kleinhandel In sterken drank. een ieder die zijn Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. 'nel. dwAnncht- st”, Haarlem Wordt vervolgd.) n erk gemaakt. handelaar een ndsche uitgave Telefoon 'o. H2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. or i mend. xlngln, lluu. IH Urtig, WAL 't per jaar on- i, die hem aan >r hem op te izigers worden ;e maal komen sen in Arabië, iö, Birma, Ma- i>d*lyk»U en üddel voor HeereM Zinder echoetwerkf CM MVfler Ate .-Men lettered «merk.— kmwark, tatrtMiaM, AraM* 1893 tot Juni 1894, heeft hij zitting gehad als minister van publieke werken. Jomiart heeft veel geschreven over Algerië. de opengesteld, in te allen tjjde fiOÜDSCHE <01IH\T e, en delven in Oad« van den tegenwoor- W. Kidd, Baltes L, 8035, U.S.A eene scheiding voor eeuwig in ons opwelt, een zekere verlichting, een groot e verlichting zelf, die hem, terwijl de tranen hem nog in de oogen ston den, een zwaren zucht deed ioozen. Maar het verdwijnen van het kind, van de kleine Léa, van zijn kind, want bij Gontran du Haussey was in dat opzicht nooit eenig gevoel van twijfel opgekomen, had weldra alle andere indrukken uitgewischt en hem een werkelijke en zeer diepe smart doen gevoelen Zelfs de eerste vreugde, het eerste geluk in zijn tweede huwelijk en toen de geboorte van eene andere dochter hadden hem allerminst het kind kunnen doen vergeten, dat van hem de eerste vaderlijke lietkoozingen had ontvangen. Zoo hij zeker ware geweest van haar dood, zou hij van haar .denkelijk alleen, na haar betreurd te hebben, een zoete herinnering hebben bewaard, zooals men die somtijds heeft van een liefelijk iandschap, dat men slechts met een vluchtigen blik heeft aanschouwd. Maar de onzekerheid dienaangaande had op hem denzelfden invloed uitgeoefend als op Renato. In zijn hart was een vage hoop blijven bestaan, gemengd met een gevoel van onrust omtrent het mogelijk lot van dat kleine schepseltje. Als onze verbeelding niet wordt gestuit door een onafwijsbaar feit, blijft de geest altijd door werken op het eindelooze veld van veronder stellingen. Niettemin was in den loop der jaren die smar telijke gewaarwording wat bedaard en na langen tijd te vergeefs te hebben gezocht naar eenig spoor van het verdwenen kind, was Gontran du 72) Wij willen hierbij nog aanteekenen, dat de baron du Haussey gelijk met waarlijk verheven en edele karakters steeds het geval pleegt te zijn uit de vele beproevingen, die hem in het leven geenszins waren bespaard gebleven, ook geleerd had, meer toegevend voor anderen en strenger voor zich zelf te zijn en dat hij in zedelijken zin was vooruitgegaan, naarmate het geluk, het for tuin en de roem hem waren ten deel gevallen Zelfs in zijn carrière had hij eenige teleurstel ling gehad, ondanks de vlugge promotie door hem gemaakt en ondanks het recht dat men zijn ken nis en zijn verdienste als buitengewoon officier liet wedervaren misschien ware menigeen in zijn plaats, juist na die vlugge promatie, wrevelig ge worden en verbitterd tegen het lot, dat hem dwong den dienst vaarwel te zeggen en op be trekkelijk jeugdigen leeftijd af te zien van een toe komst, waarin hij, gezond zijnde,-'nog zoo lang en met zooveel vrucht had kunnen werkzaam blijven. De doodelijke verwonding, waaraan hij door een soort van wonder een wonder van liefde niet gestorven was, had zijn werkkring gebro ken, het viel niet te ontkennen, maar daar stond Twee kardinalen-aartsbisschop hebben den eerste-minister een schriftelijk protest doen toekomen, tegen diens bevel tot sluiting van sommige kerkgebouwen en tegen het verbod van reguliere) geestelijken om van den kansel te prediken. De eerste is de kardinaal Richard, aartsbisschop van Parys, een zeer geacht en gematigd kerkvorst, die ook dit maal blyk geelt van tact, door zyn missive in uiterst kalme bewoordingen te vervatten en er alleen op te wjjzen, dat door de uit vaardiging van het bovenbedoelde verbod de minister afbreuk doet aan de bevoegdheid der bisschoppen als hoofden van het gees telijk gezag, om te beoordeelen welke gees telijken al dan niet tot den kansel zullen kunnen toegelaten worden, terwyl hij zich bereid verklaard, om wat de sluiting der kerkgebouwen aangaat, met den minister te beraadslagen, hoe die zal kunnen plaats vinden, zonder nadeel voor de godsdienstige behoeften, der parochianen. Tot de onmid- delljjke, by ministerieel decreet bevolen slui ting zegt hy echter zyn medewerking niet te kunnen verkenen. Zyn collega, de eenigszins heeter gebakerde kardinaal Langénieux van Reims, die wel eens meer met het wereldlijk gezag in bot sing is geweest, weigert stellig eenig civiel gezag het recht toe te kennen hem voor te schrijven of te verbieden de keuze der gees telijken, dien hy toestaat of beveelt tot de geloovigen te prediken. Het katholieke blad ,1’Univers” publiceert brieven van den aartsbisschop van Chambéry en van de bisschoppen van Orleans en Nice, waarin dezen sommige uitgewezen geestelijke orden beklagen „over de vervolgingen waar aan zy blootstaan.” De laatste dankt tevens zyn diocèsianen voor de nitkeering van het salaris, dat de regeering hem inhoudt, bij wyze van disci plinaire straf. De Karthuizers van „la Grande Chartreuse” hebben tot Donderdag 1.1. tyd gehad hun klooster te verlaten, maar tot Zaterdag 1.1. hadden zy dit niet gedaan, na Vrijdag den coinmissaris van politie kennis gegeven te hebben, slechts voor geweld te zullen wyken. Een groep van manifestanten had zich Zaterdag voor' het kloostergebouw verzameld en wegens de strenge koude vuren aange legd, om daarby de komst van den gercch- telyken liquidateur af te wachten. Op het dringend verzoek der manifestanten heeft zich de prior dom Clovis een oogenblik voor De oppositie in Hongarije tegen de leger- wetten is thans van dien aard geworden, dat de regeering der monarchie ernstig denkt over een middel, om de Hongaren tevreden te stellen. Naar uit Weenen gemeld wordt, zal als middel daarvoor worden gekozen een wijziging van de legerwet in dien zin, dat de tweejarige diensttijd daarin wordt opgeno men. Een omwerking van de wet, om de bepalingen, die geheel aan de Duitsche leger- wetten ontleend zyn, daarin op te nemey, is in bewerking. Men verwacht dat by de her vatting der beraadslagingen over de leger- wetten in de Parlementen, na het zomer- recès, de nieuwe wijzigingen zullen worden ingediend. Het is nogal optimistisch van graaf Golu- chowsky te verwachten dat deze concessie de oppositie in Hongarije zal doen bedaren. Die oppositie toch wordt minder veroorzaakt door vormelijke eischen, dan wel door den wensch de legers van de beide deelen der monarchie te scheiden. Die oppositie is een uitvloeisel van den onafhankelijkheids- wensch, door Kossuth als program voor Hon garije opgesteld, door zyn zoon en diens aan hang als program in de Hongaarsche Kamer gebracht. In de weinige jaren, die sedert het optreden van Franz Kossuth verloopen zyn, is de onafhankelykheidsparty sterk toegeno men zy vindt aanhangers onder alle stan den en in alle partijenzij wijst den weg aan voor do toekomst van het koninkrijk Hongarye. En al vormt zy nog een minder- Kidd. tdekt heeft, en dat ran zijn wonderbaar •ekend is, en welke tudie in het zoeken om alle kwalen van men. Er is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij rheid zijner woor- ijke gronden geba- erkregen in de he le vele jaren. Het e Levens Krocht* ren, want hij zend, moegzame hoeveel- mderbarende gene- i waagt. Sommige zeer merkwaardig ituigenissen, zouden men hebben hunne i loopen nadat zij i gebruikt hadden, ren waren opgege- en vrienden terug aag-, hart-, lever- m zijn als op ma- ijn, ruggepijn, ze- rkoudheid, asthma, Bel ongesteldheden, 3 spoedig hersteld ider ia. tor ataxia, water ton zijn spoedig en gansche lichaam, dsotnloop en eene ig verkregen Voor k en komen onder >Levens Kracht*, ledicijnen. Het is larvan gij genezen i u dadelijk franco e hoofdtekst dit halfmaande- che tijdschrift" at uit de Be- ijving eener om de Aarde, ie Heer E. T. btra Kfjprr in icht der Ven- chap maakt, nummer is rijk ïllutrtreerd eigen photo- ihische opna- een venster vertoond, maar overigens namen de paters geen notitie van hetgeen buiten het gebouw voorviel. Bij de voltrekking van het huwelijk van den groothertog van Saksen-Weimar met prinses Karoliue van Reuss, oude linie, aan het hof te Bückeburg zullen, volgens de Duit sche bladen, behalve de Keizer, ook tegen woordig zynkoningin Wilhelmina en de prins der Nederlandende erfgroothertog en de erfgroothertogin van Baden; de erf- groothertogin van Saksen, moeder van den bruigom de hertogin van Wurtemberg; prins Adolf zu Schaumburg-Lippe en gemalin prins Ernst van Saksen-Altenburgprins en prinses Wilhelm van Saksen-Weimar; de erf prins en de erfprinses van Reuss, jonge linie, e. a. De feestelijkheden beginnen den 27sten April met een gala-maaltyd, den 28sten April is cr hofbal en den 29sten concert ten hove. Den 30sten April wordt het huwelijk vol trokken en daarna in -de paleiskerk ingeze gend x BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Naam Aanduiding der van den Verzoekerlocaliteit firma Henri Markt A No 130 Duijnstee. Gouda, den 20 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. tegenover, dat hij ook thans veel meer kon ge nieten van het huiselijk leven, dat in zoo vele opzichten overeenkwam met zijn stille neigingen en met de groote liefde, die hij koesterde voor vrouw en kind. De tweede vrouw van Gontran du Haussey had hier ook niet de veelal zoo moeilyke taak gehad om hem zijn eerste liefde te doen vergeten. Een man zooals hij was, kon met geen moge lijkheid langen tijd eene vrouw blijven liefhebben, zooals Giulietta Donati was geweest. Bij Giulietta had hij letterlijk niets gevonden van datgene, waaraan zijn hart behoefte had, waarvan zijn g’est had gedroomd. Zonder Giulietta’s verleden te kennen, had hij al spoedig de verdorvenheid ontdekt eener zelf zuchtige ziel, wier eenig ideaal bestond in rijkdom en in het bevredigen van haar ijdelheid. Zijn hartstocht voor Giulietta was hem zelf een verrassing geweest en met zijn ridderlijke inborst had hij ernst gemaakt van eene zaak, die voor anderen wellicht een scherts, een tijdverdrijf ware geweest. Omdat hij niet slecht kon zijn, werd hij veel te goed, en toen eenmaal het hooge woord er uit was, meer ontvallen dan overdacht, ver beeldde hij zich, laag te handelen, als hij het arme meisje, dat hem met hare oogen schier be- tooveren kon en hem zoo innig scheen lief te hebben, de bittere teleurstelling ging bereiden van haar, haar jawoord terug te geven. Toen hem 't bericht gewerd van den dood der baronnes daarvoor had Giulietta’s moeder ge zorgd voelde hij, te midden van de zeer na tuurlijke smart, die in zulke gevallen altijd bij De „Daily News” wydt aan het te Dublin genomen besluit een groot artikel, waarin zy o. a. zegtHier hebben wy de schaduw van een lersch Parlement handelende over lerlands binnenlandsche aangelegenheden. Wy bevelen de beraadslagingen aan die Engel- schen aan, die zoo lang met verachting ge waagd hpbben van het denkbeeld, als zou Ierland zyn eigen zaken kunnen beheeren. Meer dan honderd jaar lang hebben wy Ier land tegen zyn wil geregeerd. Gedurende drie jaren poogde Gladstone de eendracht der harten te bewerken. Die poging misluk te, want zy werd door het Hoogerhuis ge dwarsboomd. Thans slaat een conservatief staatsman onder gelukkiger voorteekenen en verzekerd van de instemming dier verga dering denzelfden weg in; en wy liberalen kannen hem slechts voorspoedige reis wen- schen. Hy doet ons werk. De overweging van het wetsontwerp door de Conventie te Du blin is de kiem van zelfbestuur. Niet voor ’t eerst wordt een liberaal beginsel overgeno men door hen, die er roem op droegen hot. verydeld te hebben. Als opvolger van den gouverneur-generaal van Algerië Revoil is Jonnart benoemd. Charles Jonnart is nu lid van de Kamer. Allerlei administratieve posten heeft by bekleed, waaronder vele, die hem in aanraking hebben gebracht met het be stuur der kolonie. Zelfs heeft hy tydelyk het ambt van gouverneur-generaal waarge nomen van October 1900 tot Juli 1901. In het ministerie van Casimir Perrier, December venskracht seat beroem- Ie bekende aest. heid in het Parlement te Budapest, de ont binding der Kamer en de nieuwe verkiezin gen zouden haar wel eens tot de overwinning kunnen leiden. Dat weet Koloman vonSzell en daarom gaat hy niet tot Kamerontbin ding over. Hy wil de obstructie laten uitra zen, om ten slotte met de regeeringsmeerder- heid de ontwerpen er door te brengen. Toch heeft de houding der Kossuth-party in dezen stryd de goedkeuring van het land verworven. In meer dan een plaats hebben, vaak rumoerige, betoogingen voor de onaf- hankelykheids-ideo plaats gehad. Zelfs de Kamer president dór Hongaarsche Kamer, graaf Apponyi, is een voorstander der Kos- suth-beweging gebleken. Zulk een diepgaande beweging bestrijdt men niet met kleine concessies. Graaf Golu- ebowsky mag zich wel eens herinneren, dut het spreekwoord zegt„Aux grands maux, les grandes remèdes”. Het Paascbfeest van dó orthodoxe kerk is Zondag begonnen. Dat was de datum die de vorige week voor den algemeenen op stand in Macedonië aangekondigd werd, en werkelyk zyn de berichten ernstiger dan ooit. Van verschillende punten komen berichten van kleine gevechten en by het dorp Opela had zelfs een zeer bloedig gevecht plaats, waarbij eigenaardige vechtmethoden gevolgd werden. Een ben^ie opstandelingen, welke zich ge formeerd had in het district Palanka en bestond uit in opstand gekomen dorpsbe woners, werd door Turksche troepen om singeld. De bende wist zich echter een door tocht tc banen door het werpen van dyna- mietbommen, na een verwoed gevecht, waarbij de opstandelingen ongeveer tien man aan doode 1 en gewonden verloren. De Turken verloren meer dan 70 man aan gesneuvelden en gekwetsten. De uit werking der bommen was verpletterend, zoodat de Turksche troepen geheel in wan- ordo geraakten. Ook de Albaneezen zyn eerder nog meer verbitterd door het gebeurde te Mitrovita dan gekalmeerd, en 38 bataljons Turksche sol daten die nu in Oud-8ervië zyn geconcen treerd, en die weldra zullen worden versterkt tot een totaal van 25000 man, schijnen hun geen vrees in te boezemen. Tegenover al die onheilspellende berichten staat echter een merkwaardig optimisme van Rusland, dat trouwens geheel in overeenstem ming is met de verklaringen van Von Bülow. Een telegram uit Petersburg aan de „Köln. Ztg.” zegt byv. dat de Russische regeering nog altyd overtuigd is dat de Porte het Haussey geëindigd om er nooit meer van te spreken tegen de lieve vrouw, die, met hem, alles had gedaan wat maar te doen was geweest om dat kind uit zijn eerste huwelijk weer te vinden. Bleef hij daar in stilte over peinzen, hetzelfde was met haar, zij het ook in mindere mate, het geval en zoo er in ’t geheel niet meer over de kleine Léi gesproken werd, was ‘t, omdat de een den ander niet bedroeven wilde. Mevrouw du Haussey dacht en gevoelde in waarheid zooals haar echtgenoot het deed, niet alleen in dit geval, maar bijna over alles en dat volstrekt niet uit gebrek aan zelfstandigheid, maar veeleer omdat beider geestelijke ontwikkeling na genoeg even groot was, omdat zij beiden even diep gevoelden en eindelijk omdat zij elkander zoo van harte liefhadden. Eén van geest, één van ziel en zin, zoo was hun samenzijn. Zij, een dame zoowel uiterlijk als innerlijk van fijne vormen, mooi, met prachtig blond haar, met groote, helder blauwe oogen, met een gelijkmatig humeur, met een zachte en lieve opgewektheid, had, nevens al de gaven, waarmede de natuur en een zeer zorgvuldige opvoeding haar hadden be deeld, haar man ook nog een aanzienlijk fortuin aangebracht, dat van zijn kant aanmerkelijk was vergroot geworden door verschillende nalaten schappen van verwijderde familie leden Wat freule Alina betrof, ze was een allerliefst meisje, lichamelijk nog niet ten volle ont wikkeld, al was ze ook haar zeventiende jaar ingetredon en, hoewel nooit ziek, toch bizonder teeder van gestel. Telefoon Ko. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1