I I ra. ZERK LIEFDE EN SAAI. ITS. I SEN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 24 April 1903. No. 9089. liulteniandscli Overzicht. FEUILIEION. Laarzenmagazijn I 43ste Jaargang ZONEN, r. Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. i nieuwe reglement Verspreide Berichten. I Zn. Gouda Wordt vtroolgd.) Wkmlovl Léon dr Léra zoo bleek en waarom Angelina zoo stil was nfagin, adrtn. Set Leeftijd, ildtkt. ft terk gemaakt. 1 30. j Kleiwegsteeg. ll wenskraoht eest beroetu le bekende eest. GOIBSCHE (II HUM. kelijk verdrietigDat komt omdat ik u eerst daags ga verlaten. VIII. Het Engelsche parlement is weder bijeen gekomen. De vergadering was zeer slecht bezet. Donderdag aal de kanselier der schatkist, Ritchie, zijn begrooting indienen. De cijfers dier begrooting zyn reeds ongeveer bekend groote verrassingen zyn dus niet te verwach ten. Alleen is men benieuwd op welke wyze bet overschot, door de oorlogsbelastingen opgeleverd zal worden besteed om den belas tingdruk te verminderen. De conservatieven hopen op een vermindering der inkomsten belasting met 3 pence per de liberalen en in* het algemeen de volksklasse op een verlaging van den accyns op thee en suiker. Naar het beet zal de heer Ritchie beide par^ tijen ten deele te vrede stellende accijnzen een weinig verlagen en de inkomstenbelas ting van 1 sb. 3 d. op’ 1 sh. 2 d. brengen. In de thans geopende zitting zal het parle ment zich met drie belangrijke wetsontwerpen hebben bezig te houden. Ten eerste met de nieuwe Land-Billverder met de Londen- scjie Onderwijs-Bill eii met de bill op de ha venwerken van Londen. Gelyk men weet, is de oppositie tegen de Londensche Onderwijs Bill zeer hevig. Maar wil de regeering ze doordryven, dan lydt het geen twijfel of zy zal met de meerderheid waarover zij nog steeds beschikt en des noods met behulp der Ieren haar weten te doen aannemen. Tegen de tweede lezing der lersche Land- Bill zal zich weinig oppositie openbaren. De bezwaren zullen zich eerst voordoen bij de artikelsgewyze behandeling, z.g. incomittee. De Londensche haven-bill schijnt het Britsche publiek in bot algemeen al heel weinig bezig te houden. Ja, zoo was het plan*, antwoordde Léon niet zonder eenige verlegenheid, .en ik verzeker u, dat het mij zelt spijt, eerder van u weg te gaan dan de afspraak was, maar. *0 je bent nu man* geworden antwoordde de generaal. «Uw tijd is uw eig’ndom,Je kunt daarover beschikken, zooals het u ’t verstandigst voorkomt en als ik alleen luisterde naar de stem der rede, zou ik er bij willen voegen, dat het zelts u plicht is om dat zoodanig te doen ais het meest met uwe belangen voor de toekomst strookt# «Hoor eens, oom, wat ik u bidden mag, tante,* zeide de jonge man meer ontroerd, dan hij wel wilde schijnen, «ga mij niet beschuldigen van on- erkentelijkheid of ook zelts maar van koelheid, wanneer ik het oogenblik wil bespoedigen van eene scheiding, die natuurlijk slechts van voorbij- gaanden aara zal wezen Ik weet wat ik u te danken heb, wat ik u verschuldigd ben. Ik weet, dat ik bij u niet alleen een prettig verblijf en als ik het zeggen mag, het lieve gezin heb gevonden, dxt zooveel het kon mij met liefde heeft groot gebracht, maar veeleer een vader en moeder, die zich van ganscher harte en vol toe wijding het lot hebben aangetrokken van een wees die zelf het gevoelt, dat hij alles aan u te dan ken heettU hebt mij altijd Hef gehad als een eigen zoon, ik geloot haast evenveel als mijn lieve nicht Aline en ik zal altijd van mijn kant zooveel van u blijven houden als een goede zoon maar kan doen*. Telefoon A o. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. neten werk. IEIIK te letten VAN worden afgele- B pakjes van vijf Jn een Ned. ons ran Nommer en bö nevenstaand Wet gedepo- voering van ge- evelende 1IJL, BAART Lz. Dreyfus richtte een brief tot den minister van oorlog, waarin hy een onderzoek vraagt naar het stuk met de beweerde aanteeke- ningen aan den kant van Keizer Wilhelm. Dreyfus herinnert fioe de wet van 17 Decem ber 1900 hem van de amnestie buitensluit om de rehabilitatie mogelyk te maken; hy noemt de feiten, waarover de enquête moet ioopen, herinnert aan de getuigenverklaring van Czernuskry, de jongste aanhouding van Wessel, de enquête van de Temps" zyn kwellingen sedert 1894 geleden en zyn tweede veroordeeling te Rennes door overlegging van valscbe stukken, terwijl Esterhazy er kende de dader van het verraad te zyn. De „Temps” publiceert een langen brief van Dreyfus, gericht aan den minister van oorlog André, waarin by wjjst op de ver klaringen van Ferlet en de geschiedenis van de rol door Czernusky gespeeld in het Rcnnes-proces, bezien onder het licht ont stoken door de enquête van de „Temps” en de arrestatie van Wessel en Helmuth. Dryfus eindigt zyn brief aldusIk, die het slachtoffer ben van misdadige knoeierijen en wetsverkrachtiging, tot twee malen toe, wend my, in vol vertrouwen, tot de hoogste rechterlijke militaire autoriteit. Ik grond dit vertrouwen op een nieuw feit, aan den dag gebracht door Ferlet, waardoor het bestaan van bet borderel met de kanleeke- gekeurd. Daar waar de conservatieven de meerderheid hebben, volgden anti-ministe- rieele moties. Zoo in dien der Vendée, pro- testeerend tegen de huiszoekingen, gewelde narijen. uitbanningen door het geweten aller Franschen, die de vryheid, de heilige rechten des gezins, 's lands zedelyke en geldelyke be langen ontzien, veroordeeld. In deze motie wordt gewaagd van dat collectivistisch ding, Staat genaamd, een soort van nieuwerwetsche Minotaurus, die ieders onafhankelijkheid, waardigheid en hart opeischt. De prefect be toogde, dat de motie nutteloos en daarom kinderachtig was en verliet, daar men niet naar hem luisterde, de zitting. In den Raad der Beneden-Loire kreeg de prefect scherpe berispingen, omdat hy de volksvertegen woordiging misleid bad, door den rapporteur over de geestelijke orden diets te maken, dat het departement sluiting der kloosters ver langde. En een motie van afkeuring togen den prefect werd aangenomen. Ook de De partementale Raad der Maine-en-Loire heeft tegen de nitdryving der congregatiën gepro testeerd en die van Morbihan beeft een motie aangenomen van deelneming voor de ballin gen eener hatelijke, sectarische en revolutio naire Regeering. 74) Wie zich troosteloos en eenzaam gevoelt, wie niet onmogelijke droomen omloopt, wie begeerten heeft waarvan hij zelt maar al te goed weet, dat ze nooit kunnen worden vervuld, wie zwaarmoe dig en neerslachtig is, hem lijkt die ontwakende lente te spotten met zijn zieleleed en hij verbeeldt zich, nog eenzamer, nog troosteloozer, nog ongelukkiger te zijn dan hij ooit te voren is geweest. Die dag had alzoo een verschillende uitwerking gehad op de verschillende personen, die tegen zeven uur zich vereenigden aan den disch in de ruime eetzaal, waarvan men nu pas de vensters had dichtgedaan, zoodat den geheelen dag de Irissche lucht, met heerlijke lentegeuren bezwan gerd, daar vrijelijk was ingestroomd, en waar men nu pas de bougies had opgestoken. Die personen waren de generaal, mevrouw du Haussey, Aline, Angelina en Léon de Léra. Nooit misschien had Gontran du Haussey zich gelukkiger gevoeld^ zonder eigenlijk te weten waarom wat zeker het beste bewijs is van iemands geluk en zijne opgewektheid deelde zicli mede aan de zijnen, dat is te zeggen aan ijn vrouw en zijn dochter, die beiden, hoe ver- or een ieder die zijn inzend. ie, en delven in 0«de van den tegenwoor-' W. Kidd, Baltog 1. 8035, U. A uiugen vaststaat. Ik vraag u een onderzoek te doen openen, ten eerste over het gebruik van dit valscbe stuk te Rennes gemaakt, ten tweede over het leugenaebtige karakter van de verkla ringen van Czernusky. Te Weenen zyn acht zeer druk bezochte vergaderingen van werklieden gehouden, waarin verzet aangeteekend tegen de voor stellen betreffende den Ausgleich en de ver- hooging van den pry's der levensmiddelen die nit de nieuwe belastingen dreigt voort te vloeien. Verscheiden sociaal-democratische afgevaardigden gaven te kennen dat de party, na het gisteren genomen besluit van de fractie in het parlement, Dinsdag door stelselmatige dwarsdryvery den stryd zou beginnen tegen de behandeling van het nieuwe reglement van orde een mededeeiing die met storm- achtigen byval werd vernomen. A Md. tdekt heeft, en dat van zijn wonderbaar tekend is, en welke tudio in het zoeken oin alle kwalen van liezen. Er is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij irheid zijner woor- ijke gronden gehn- rerkregen in de he le vele jaren. Het e Levens Krach' ren, want hij zend, enoogzame hoeveel- onderbarende gene- s waagt. Sommige i zeer merkwaardig jtuigenissen, zouden nnen hebben hunne n Ioopen nadat zij a gebruikt hadden, ren waren opgege- eu vrienden terug aag hart-, lever en zijn als op ma- 'ijn, ruggepijn, ze- irkoodheid, asthmn', eel ongesteldheden, o spoedig hersteld Oder is. tor ataxia, wator- ien zijn spoedigen gansche lichaam, idsomloop en eeno lig verkregen Voor k en komen onder «Levens Kracht*. medicijnen. Het ia aarvan gij genezen fi u dadelijk franco Frankrijk. De kathedraal te Le Mans is geheel ge plunderd door oneerbiedige dieven, die een buit maakten van vijfduizend fr. aan spe cie, alsmede van twee-en-twintig miskelken en avondmaalsbekers, ter waarde dooreen- 1 genomen van vijfhonderd t\ zevenhonderd fr. per stak en van een miskelk van zeer groote kunstwaarde. De zaak met het millioen van de Kart- huizers schijnt op een sisser te zullen uit- loopennu 't er op aankomt wil niemand de zegsman wezen van dc beschuldigingen tegen Edgar Combes en Saint, zoodat men dus wel moet aannemen, dat de hoofdre dacteur Besson van de Petit Daupbinois een aartsleugenaar ol een beklagenswaar- dige licbtgeloovige is. Te Clermont-Ferrand beeft gisteren een duel op pistool plaats gevonden tusschen een luitenant der artillerie en een der in fanterie, omdat de een den ander op straat niet gesalueerd had, doch het resultaat was niet byster bloedigtwee kogels werden gewisseld zonder resultaat. Op verschillende plaatsen van Bretagne bereidt men zich tegen overmorgen, Vrijdag, voor op manifestatiën tegen de uitzetting der Benedictijners. Duitsohland. Door den gemeenteraad van Solingen is besloten een der gemeentelocaliteiten óók Dat onverwachte antwoord maakte indruk op hen, die om de tatel zaten geschaard, maar die indruk was niet bij allen hetzelfde. De generaal en dt baronnes schenen daardoor meer bedroefd dan werkeljjk verrast te zijn, ter wijl bij Aline de verrassing het grootst was Wat Angelina betreft, haar overviel een lichte huivering en zij sloeg hare oogen op naar Léon de Léra, die haar van zijn kant volstrekt niet aanzag, maar daarentegen de oogen hield neer geslagen Een blos steeg het jonge meisje naar ’t Jioofd, een zachte blos slechts, die nog verminderde naar mate zij den blik afwendde en welhaast verdween toen zij voor een oogenblik de lapge wimpers neersloeg. «Dat is al heel gauw opgekomen, en beslist,* sprak, na enkele seconden van stilte, Gontran du Haussey het eerst. «Ja, dat is zeker,* meende op hare beurt Léons tante met een zeer natuurlijke ontroering. We hadden zoo stellig er op gerekend, mijn lieve jongen, je tot het begin van den winter bij ons te zullen houden, en dat je dan eerst je groote reis naar Zuid en Oost zoudt beginnen om ook uit eigen oogen te leeren zie».* De F'ransche Algemeene Raden zyn thans vergaderd en schoon zy niet aan politiek mo gen doen, kunnen zy het - verboden vruchten zyn zoet niet laten. In tal van die Raden werden moties aangenomen, waarin die anti- cfericale politiek der Regeering werd goed- schillend van leeftijd ook, nog iets van het lieve lentezonnetje in hare mooie oogen schenen te habben bewaard. Maar Léon de Lera, iets later gekomen dan hij anders placht te doen, zag een beetje bleek en zijn eenigszins vermoeid uiterlijk wettigde ai dade lijk het vermoeden, dat hem iets kwelde, iets hin derde, ja zelfs dat hij meer moest lijden dan hij zich zelf misschien had durven bekennen ter wijl Angelina, ondanks al hare pogingen om niemand iets daarvan te laten bespeuren, scheen omhuld te zijn door een waas van droefgeestig heid, wat een sluier wierp over haar blik en over het wel eenigszins gemaakte glimlachje, dat haar op de lippen kwam bij ’t vroolijk gekout van Aline die zich juist dien avond met haar lieve gratie darteler en uitgelatener toonde dan zij ’tooit te voren had gedaan. ’t Was alsof zij ’t er op had toegelegd om hare ouders zoo te verstrooien, dat zij niets bemerkten van de dubbele droefheid aan den disch. Tegen het einde van het diner kon echter de generaal niet nalaten wel met zijn gewone goed hartigheid, maar toch ook met eenige soldatesque ruwheid zijn neef toe te voegen «Hoe is ’t, ben je ziekK jongen? Ik heb nog nooit zoo’n somber gezicht van je gezien, zoo iets gejaagds in je oogopslag en zulke bleeke wangen. Het is alsof je gebukt gaat onder eenig geheim verdriet I» Leon beefde, kreeg een kleur, scheen een oogen blik in tweestrijd en antwoordde daarop als iemand die eensklaps z’n besluit genomen heeft ,U hebt gelijk, oom I Ik ben verdrietig, wer- gevoeligheid van den Paus-Koning niet te 1 kwetsen, en de fictie, dat er niet de minste verbinding tusschen het Vaticaan en het Quirinaal is, staande te houden. Koning Edward weigerde zich aan dezen regel te onderwerpenen na veel onderhan- delingen is een compromis tot stand geko men. De Koning zal van het Engelsche gezantschap, maar in Italiaansche hofkoetsen, naur het Vaticaan ryden. De „Voss. Ztg.” zegt: ,Nu koning Ed ward in het ceremonieel, waaraan kardinaal Rampolla angstvallig vasthield,’ een wijzi ging heeft knnnen brengen, zal dit naar wy hopen voor protestantsche vorsten ntet meer in toepassing komen. Anders doen zy ver standiger het voorbeeld van den Sjah van Perzië te volgen en liever van het bezoek aan den Paus af te zien, dan de voorwaarden te volgen, die voor den koning van Italië en voor het geheele Italiaansche volk kwet send zyn.” Voor katholieke vorsten is de toestand, door den eisch dat zy in Rome aan den Pans het eerste bezoek moeten brengen, zóó moeilyk, dat keizer Franz Joseph van Oos tenrijk nog nooit zyn vriend en bondgenoot in Italië heeft bezocht. Eert telegram uit Rome meldt, dat de Ko ning het ontslag van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken Prinetti heeft aangeno men. Er was in de laatste dagen daarover veel geschrijf in de kranten. Prinetti kreeg eenigen tyd geleden een kleinen aanval van beroerte. De halfzydige verlamming was echter in zulk een lichten graad, dat men hoopte op herstel. Prinetti ging naar Napels om rust te nemen, maar herstelde slechts ten deele. Wat echter meer gebeurt by die pa tiënten, hy gevoelde zich zelf beter dan hy was en wilde Minister blijven. Zyn genees heer raadde hem echter ontslag te nemen, daar hy tegen de vermoeienissen van zyn ambt niet meer bestand zou zyn. De premier Zanardelli was daarom ook voor ontslag, maar men zocht hier politiek achter. Het eind is geweest, dat Prinetti ging en daarmee verliezen de krantenpraatjes huiF waarde. Prinetti’s vertrek is een verlies voor het Ka binet, dat toch al niet zeer vast in den zadel zit. De koning van Engeland is in Italië aan gekomen en zal binnen enkele dagen de gast van koning Victor Emmanuel zyn. De groote moeilijkheid dio by elk vorste lijk bezoek te Rome moet worden opgelost, deed zich ook thans weer voorop welke wyze moet het bezoek aan den Paus worden geregeld Het was de gewoonte geworden, dat vor stelijke personen, die de gasten van het Quirinaal waren, zich niet van dit paleis naar het Vaticaan begaven, en evenmin in rytuigen met bet koninklijke Italiaansche wapenmaar van bun gezantschap of van eenig kerkelyk gebouw, en in hun eigen rytnigen, die daarvoor opzettelijk naar Rome werden gebracht. Dit geschiedde om de Telefoon No. ADVERTENTIES worden g-eplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote lettérs worden berekend naai- plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1