LIEFDE BN HAAT. I Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9091. Maandag 37 April 1903. i Buiteiilandscli Overzicht. gdheden ■er 1 I Senr., glijders Magazijn ster”, ilefn. 117. awe modellen en Ballons. 1 en COMFO- LOON. 43ste Jaargang FEU1LLE1ON. 190 Mark KB t I Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei> midd. Verspreide Berichten. bepaald Zn. Gouda •riefkaartwor.lt sgezonden door bommel. j voort, van u een HAMBURG, werkelijke hulp I rleiding. De prijzen rijn door den Staat gegarandeerd. slneming in fiOUDSCUE COIRAXT hun heil in de vlucht te zoeken en daarbij sleepen zy vermoedeljjk de Indiërs mee. Het groot verlies aan Engelsche officieren be wijst, dat dezen stand hebben gehouden, wat evenwel niet helpt, wanneer er een paniek ontstaat. Engeland heeft een ernstige nederlaag ge leden in Somaliland, een nederlaag waarbij kolonel Plunkett, 10 officieren en 174 man gesneuveld zijn, en slechts 37 yaos, inland- sche soldaten, door de vlucht het leven konden redden. Generaal Manning, commandant van het expeditiekorps dat den Moellah van Somali land moest bestrijden, had verschillende ver schillende verkenningstroepcn afgezonden, in westelijke en noordwestelijke richting. Die troepen maakten een groot aantal schapen en runderen buit en namen eenige inboor lingen gevangen, maar zagen weinig van den vijand. Op den terugweg, ongeveer 40 mijlen westelijk van Galadi, waar generaal Man ning met duizend man was, werd de colonne- Plunkett door de inboorlingen aangevallen. De Somali’s hadden infanterie en cavalerie tot hun beschikking en omsingelden do En gelsche kolonne alle officieren en alle Sikhs Engelsch Indische troepen benevens het grootste deel der Yaos sneuvelden. De afdeeling van kolonel Plunkett was 208 man sterk, en voorzien van twee Maxim- kanónnen, die ook in handen van de Somalis gevallen zijn. Een andere afdeeling, onder bevel van kolonel Cobbe, is by Gerlogubi eveneens in een zeer hachelijke positie. Generaal Man ning heeft versterking uitgezonden om deze afdeeling te ontzetten. Als eerste toepassing van de bijna onbe perkte Bevoegdheden, die door den Tsaar aan den Fftischen gouverneur-generaal Bobrikoff zijn verleend ter fnuiking van het lijdelijk verzet der Finschen bevolking, vinden wy vermeld, dat graaf Mannirhim, directeur van de Hdsingsfrsche Bank met nog een «er bekend Finsch groot-industrieel, aanzegging hebben ontvangen, Finland binnen acht dagen te verlaten. Ook vinden in den laatsten tyd op groote schaal huiszoekingen plaats, terwijl enkele weerspannige ambtenaren tot zware boeten werden veroordeeld. Frankrijk. De president der Republiek is, onder stroomenden regen, uit Algiers gisteren naar Kabiliö vertrokken, onderweg waar heen hij allerwegen gehuldigd werd, door dien de inboorlingen er stellig van over tuigd waren, dat hy de directe oorzaak of wel de bewerker was van den malschcn watervloed na langdurige droogte! In den avond scheepte de president zich te Algiers in aan boord van de Jeanne d’Arc”, met bestemming naar Philippeville. Alle wevers van de firma Lagorgue te Merville (Noorderdepartement), ten getale van 1200, hebben het werk gestaakt onder don eisch van uniform loon, waartoe de pa troons wel gezind zjjn. Tasschen 11 en 18 April is er in de spaarbanken 4.216 178.141r. ingebracht, ter wijl de opvraag 8.384.991 59 fr. bedroeg, dus een meer aan terugnemingen van 4.163.813.45 fr. en tusscben 1 Jan. en 20 April van 301/4 millioen rnim. Nu heeft president Loubet weer een De Regeering trof het niet gelukkig, dat op den begrootingsdag juist het bericht moest komen van deze tweede en niet geringe nederlaag in Somaliland. Toen ruim een half jaar geleden de tijding kwam van de eerste nederlaag heette het, dat de expeditie slecht was voorbereid en men nu wel beter zou op passen. Een half jaar was men bezig de nieuwe betere expeditie gereed te maken en nu bekomt men een nederlaag nog grooter dan de vorige De Mollah, die na de eerste nederlaag den EngelscLen bjjnaam van den „gekken*’ verloren heeft, volgt altijd dezelfde wijze tactiek. Hij valt nooit de versterkte Engelsche kampen aan, wykt stee is terug voor de hoofd macht, maar valt verspreide afdeelingen op gunstig terrein aan met zoo veel kracht, dat er verwarring ontstaat in de Engelsche gelederen. Zeer waarschijnlijk is dat ook nu weer het geval geweest. De expeditie bestaat uit bevriende Somali’s en Indiërs met een klein gedeelte Engelschen. De Somali’s heeten onbetrouwbaar en heb ben in elk geval de eigenschap van spoedig De Oostenrijkscho Kamer, die met Paasch- vacantie naar buis was, beeft baar eerste vergadering weer geopend onder ongunstige voorteekenen. De Tsjechen hebben zich den vrjjen tjjd ten nutte gemaakt om te overleggen met hunne kiezers wat beter zou zjjn, eenvoudige oppositie te voeren tegen de regeering of weer met de obstructie te beginnen en zoo de stemming over den Ausgleich te verhin deren, totdat de partij hare eischen ingewil ligd krygst. Zooals men weet zjjn deze eischen in de eerste plaats de wederinvoe ring van het Tsjechisch in de administratie van het rjjk en de oprichting van een Tsje chische hoogeschool in Moraviö. De meer derheid van de Kamerclub der Jong-Tsjechen heeft waargenomen, dat de groote massa der Tsjechische bevolking meer overhelde tot het stelsel van obstructie. De hoofden der party evenwel, Paqak, Herold en Zakzek (Kramarz is in Zuiden) overal elders, toen hij op eens bleef stilstaan en hem een huivering overviel. Een zwarte schaduw, een donkere gedaante versperde hem den weg en op ’t zelfde oogenblik werd hij door een zachte, gedempte stem toege sproken «Mijnheer de Lera I* Verrast deinsde hij pas terng, maar de stem herkennend, riep hij uit «Mejuffrouw Angelmejuffrouw Vetti 11 «Ja, antwoordde zij met wat gejaagdheid. «Hoe vreemd het u ook mag toeschijnen, wat ik op dit oogenblik doe en hoe vreemd het ook inderdaad is, er zijn van die plichten, die ons dwingen kun nen om alle angstvalligheid en eene overgroote kieschheid ter zijde te stellen, wanneer ze moeten volbracht worden in ’t belang van anderen, voor hun geluk, Ze sprak met afgebroken woorden, zoodat het duidelijk merkbaar was, dat de borst op en neer moest gaan en dat het ademhalen moeielijk viel. Op eens zweeg zij geheel en al stil. «Wat wilt ge zeggen, juffrouw vroeg Léon, wiens stem zeker niet minder beefde dan de hare. Dit,* antwoordde het meisje, haar groote aan. doening met al haar geestkracht onderdrukkend, «is uw besluit om weg te gaan vast bepaald onwrikbaar «Ja.* «Niettegenstaande het verdriet, dat gij zoodoende mijnheer en mevrquw du Haussey veroorzaakt., niettegenstaande. «Ik ga weg, hoe eer hoe beter «Waarom gaat u weg 20.000 M 15.000 M 10.000 M 5.000 M 3.000 M 2.000 M 1.000 M BOOM 400 M «Weet u dat niet?* «Ja, ik weet het,* antwoordde Angelina met eene nog zwakker stem. <r]ui»t omdat ik het wist ben ik hier gekomen juist daarom zeg ik u Biyti* Dus.riep hij uit, haastig op haar toetre dend en haar, voor zoo ver de duisternis zulks toeliet, aanziende met een blik, waarin een men geling van hoop en vrees verborgen was. «Ik zeg u. dat u blijven moet, mijnheer de Léra, omdat ik weg ga!* U?* Zeker I Wie en wat ben ik hier, als men alles goed beschouwt? Een vreemdelinge, de gouver nante van freule Aline.* «Iedereen heeft u hier even lief,» verklaarde Léon met een diepe stem. Wat van mijn kant met eene gelijke liefde beantwoord wordt, dat weet u wel!. Geloof toch nooit, dat ik niet erkentelijk ben.Maar mijn heengaan zal natuurlijk niet de smart veroorzaken die onafscheidelijk is van uw vertrek, van u, die hier de zoon van den huize zijtO, ’t is verkeerd van u, mijnheer de Léra, wat u besloten hebt te doen, wetend hoe groot de genegenheid is, die de generaal en uw tante voor u bezitten, wetend welke verwachtingen door hem gekoesterd worden. Bij ’t uitspreken dier laatste woorden was er eene nog grooter trilling in Angelina’s stem hoorbaar. »Ja, ’t is verkeerd, ’t is slecht, ging zij >om zoo de harten te verwonden, die van beter behandeling hadden verdiend.» 0) Léon legde zijn reisplan bloot en deed dat met een welbespraakthied en met een ijver, als iemand die zich zelf wil verdooven. Gontran en Octavie gaven hem hun raad en hier en daar een goeden wenk. Het was alsof zij alle drie hun best deden om de smart te onderdrukken door het denkbeeld der op handen zijnde scheiding ontstaan, welk denk beeld geen hunner nochtans een oogenblik ver liet en dat iets drukkends in de dampkringslucht die hen omringde scheen gebracht te hebben. Om tien uur nam Léon afscheid om naar Parijs terug te keerén. Hij drukte zyn oom de hand en toen Tiij zijn tante omhelsde, voelde hij daarbij de tranen in zijn oogen opwellen. Hij spoedde zich voort, want hij had eene groote behoefte om alleen en in de frissche lucht te zijn. Het was een heerlijke avond en voor den tijd van het jaar zeer zacht. De hemel had een donker-blauwe kleur, bij het zwarte af, maar was bezaaid met tintelende ster ren, terwijl aan den gezichteinder het flauwe zilverlicht der nieuwe maan reeds op het punt rg gewaarborgde arin zeker worden. eze voordeelige lelijk het gelukkigste rk. irjfs v 40.000 M irijz. v. 80.000 M m n «UW M loterij, die uit ten met 55765 lat bijna op de valt, Bijzon- nerkelijke ver verij, waardoor d eene premie, in de laatste asse te winnen. 1ste klasse be- al 10000 Mark M., in de 8e 0 00 M., in de tot 900 0 M., 600000 Mark ig, die officieel s Guld. 3.50. s Guld. 1.75. s Guld. 0-90. dgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk irzend. jterij ontvangt plaats gehad 8 trekkingslijst. r van prQzen ►rompt aan de eheimhouding. nen eenvoudig n, ook tegen ït de aanvraag )ten voor de i trekking zoo rlijk tot stond van te verdwijnen. Zooala wij reeds gezegd hebben was het kasteel des Trois-Chênes omringd van een groot park, dat zich naar de richting van Parijs vooral het verst uitstrekte. Aan de eene zyde grensde de bezitting aan het bosch van Meudon, waar zich ook een poort be vond, maar aan dèn kant van Parijs was de hoofd ingang, van hetwelk men na een wandeling van van tien of vijftien minuten het spoorweg-station kon bereiken. Om, na ’t verlaten van ’t kasteel, bij den hoofd ingang te komen, volgde men een breede en lange baan met verscheidene bochten, belommerd door hooge kastanjeboomen met zware omgebogen takken, die zoo dik waren als gewone boomen en een dicht gewelf vormden, reeds geheel bezet met de vroeg ontluikende bladen, ja zelfs met witte en zacht-roode bloesems. De in de laan heersohende duisternis was bijna volkomen, daar ter weerszijden dichte boschjes waren, zoodat men alleen in ’t midden een vol doend schemerlicht had om den weg te kunnen vinden. Langzaam liep Léon de Léra voort, met voor over gebogen hoofd en als iemand, die zich nu geen dwang meer behoeft op te leggen Ja, hij was in gepeins en wel in droef gepeins verzonken, hij had werkelijk een geheim verdriet en hij ge voelde zich meer gebroken dan verlicht door het besluit, dat hij ten slotte maar genomen had. Hij kon zoowat halverwege de lange laan zijn gekomen, waar het, misschien omdat de weg daar nogal een korte bocht maakte, donkerder was dan hebben een poging gewaagd deze strooming tegen te gaan, door aan te toonen hoe nut teloos en ondoeltreffend de obstructie zou zijn tegenover artikel 14 yan de Grondwet. Zfj voegen er de verzekering by, dat zy niet zullen aarzelen tot dit middel terug te koeren als de omstandigheden dat mochten eischen. Een besluit in dien zin zullen zy onderwerpen aan de goedkeuring van het Congres van Boheemsche Vertrauensmttnner” dat a. s. Zondag te Praag gehouden zal wor den. Van de beslissing van dit Congres zal grotendeels afhangen met welken gang de parlementaire machine van Oostenrijk loopen zal. Telefoon A o. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VTJF CENTEN. het valsche bordereau en naar Czernuski’s verklaringen, door de regeering niet ingewil- ligd zal worden. Zy is, zoo het schijnt, van oordeel, dat zoo Dreyfus het nieuwe feit kan produceoren, waardoor hy nietigverklaring van zijn proces van 1899 o! de revisie er van verkrijgen kan hy zich tot den minister van Justitie, niet tot dien yan Oorlog, behoort te wenden. Een beslissing der regeering in dien geest, zon in overeenstemming zyn met de door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen mot»», om de Dreyfus-zaak niet buiten ge- rechtelyk gebied gebracht te willen zien. De Fransche bisschoppen die zich tot nu toe verzetten tegen de ministerieele beschik kingen zyn die van Quimper, Sèez, Troyes, Périgeux, Luyon, Nevers, Rennes, Lyon, Aix, Marseille, Cahors, Clermont, Parijs, Nancy, Angers en Versailles. De bisschoppen van Digne, Sens, Rodez, Bourges en Rouaan hebben zich onderworpen aan de bepalingen.’ De Croix” meldt dat de maire van Lourdes namens den Gemee-J.eraad naar den prefect is gegaan, om dezen rnee te deelen dat de gansebe bevolking by voorbaat protesteert tegen eventueele maatregelen, die het gou vernement zou nemen tegen de basil’ek en de grot. De Algemeene Raad van Roche sur Yon heeft, ten toeken van protest tegen de politiek» der regeering, alle kredieten ver worpen voor de ontvangst van den minister van landbouw in die stad, ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling. Aan het Fransche ministe-’e van Oorlog kan nog geen beslissing genomen worden om trent het gevolg, dat zal te geven zijn aan het verzoek van Dreyfus tot brt hooien eener enquête naar het bestaan vun het valsche bordereau en naar de getuigenis van Czer- nuski. Generaal André is namelijk op reis in de streek zyner geboorte, Bourgogne Een officieuze Havas-nota deelt di> mede. Het onderzoek naar het in d?n 'aatsten tyd, tengevolge van Jaurès’ onthuUingen, druk be sproken en beschreven document kan en zou misschien zonder Dreyfus’ brief toch plaats vinden. Generaal André mag natuurlijk aan zyn departement elke enquête doen plaats vinden, die hy noodzakelyk acht; maar het is waarschijnlijk, dat hy over een enquête op verzoek van Dreyfus eerst met zyn col lega's zal raadplegen. Mocht zy doen uitko men, dat het valsche bordereau inderdaad be staat, zooals byna niet betwijfeld kan worden, en dat daarvan op onwettige wjjze tijdens het proces te Rennes is gebruik gemaakt, dan bestaat het fait nouveau, ep welks grond de revisie volgen kan. Dreyfus’ kansen op de billijke rehabilitatie staan op het oogenblik zoo gunstig mogelyk. I Loew,de voorzitter der Kamer van Strafzaken van het Hof van Cassatie, die de eerste revisie bewerkstelligde, heeft weliswaar zijn aanvrage om ontslag ingediend, omdat hij toch eerst daags wegens het bereiken van de leeftijds grens zou moeten aftreden, maar zyn opvolger Chambaraud staat bekend als een der onpar- tydigste en eerlykste magistraten, die ooit in Frankrijk recht spraken. Bovendien zal Dreyfus’ rehabilitatie niet hetzelfde opzien als in vroegere jaren ver wekken. De groote belangstelling in zijn zaak, de byna koortsachtige opgewondenheid, die zy veroorzaakte, bestaan niet meer. Zooals de Ind. Beige opmerkt: „het is (om agitatie te voorkomen) alleen noodig dat de „affaire” op gerechtelyk gebied gehouden worde.” „De amnestie beschut de verantwoordelijken voor de helsche intrige tegen elke straf. De gevolgen der revisie, die sommige vrienden van generaal Mercier tot iederen prys wilden voorkomen, zyn thans niet meer te duchten” De Matin meent zeker te weten, dat Dreyfus verzoek om een enquête te doen houden naar Telefooa Aio. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1