G raren I". 55. LIEFDE EK BAAT. en Ballons. N en COMFO- Ister”, RDIA” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, rgift No. 9092. Dinsdag 28 April 1903. 42ste Jaargang. lie be- Buitenlandse! Overzicht. FELILLEIÜ^. igdh.ed.en Magazijn 3DRAP, n je). April, uur, EPATBIË de hersenen en ging. *1111' BU/OTI KG Bedrijfs- en andere Inkomsten. LOON, herleiding. -Tarwe V OME, Inzending van Advertentiën tot 1 uur def midd. Uedachte EN, Pachter. vtrvogld.) t Zn. Gouda op papier van bliek gedachten en Candidaten Candidaten 2.5 eïntroduceerden »or H.H. Leden uur a fOcts. door den in- t portret van Mg wion oen HA. ten. der Telepathie den. Met vinden e misdaad enz. ,n onverschillig zich vrywillig Telefoon No. 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommors VIJF CENTEN’. 'elefn. 117. euwe modellen eesvereeniging). GO I hM IIE 101III VI op coöperatieve vereenigingen, andere vereeni- gingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering- maatschappyen en sociëteiten, als ook be- heerende vennooten van hier te lande ge vestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederyen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noo- dig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of nitdeelingen te doen toekomen aan den Voorzitter der Commissie van aanslag, be doeld bij art. 19 1b of 2, die den aan slag moet regelen. Art. 47 5 en 6. Hij, die daartoe ge houden, nalaat de verplichtingen na te ko men, bedoeld by art. 15 1 eerste lid en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.—. Gelijke straf wordt opgelegd ingeval van overtreding van art. 45. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 1 400. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoo ver zy behooren tot de bedoelden by art. la, A en A, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zy zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, by het Gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blyke dat zij hieraan vol daan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of van wege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs, dat zy gehouden zyn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te ver- toonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aan vrage aan bevoegde ambtenaren te vertoo- n?n, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zy ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zy gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zy gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150.—. Wordende eindelijk gewezen op de in art. 12, 2, 2e I'd, lorf, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid, om zich by de aanstaande beschrijving de uitreiking van een beschrijvingsbiljet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a. s het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der Directe Belastingen van hunne woonplaats. Gouda, 27 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, BROUWER. R. L. MARTENS. ent per Flacon. en veldmuizen nooit in zoudt toestemmen, mijn vrouw te wor den Daar ik met geen mogelijkheid er iets aan kan doen om u niet meer hef te hebben, daar ik besef, daar ik gevoel u kennende, zooals ik u ken dat geen enkele hoop mij meer overblijlt, dat niets in staat zou zijn om u te doen terug komen op het wreede besluit, dat ik van u heb gehoord en dat ik niet begrijp, wat wilt ge dan, als u mij liefhebt, als u mij maar een klein beetje liefhebt, dat er van mij worden zal Waartoe zou het dienen mijzelt de noodelooze marteling op te leggen door te leven in uwe na bijheid, door 't geluk onder mijn bereik te zien, dag aan dag, en dan tot mijzelf te moeten zeg gen Dat geluk zal jou nooit toebehooren, nooit I Ziet u, dat zou mij op 't laatst misschien slecht doen worden, en daarom vlucht ik weg, zooals de gewonde vogel het doet als hij kan, wellicht om elders te bezwijken aan zijn wond «O, u is zoo wreed I t Wreed? Ben ik dat? Neen, u! U is wreed I* «Wreed en onbillijk,' hernam Angelina, de schoone oogen, die van tranen waren vervuld, naar hem opheffend. »Ja, onbillijk ook I Zoo er wreedheid is in mijn gedrag, dan is 't, omdat ik voor mij zelf onver biddellijk ben Zoudt u mij dan werkelijk liefhebben zooals ik het u doe •Gesteld, dat ik die vraag met ja beantwoordde,» zeide zij met een fierheid, die verzacht werd door de teederheid harer stem, »zou u daardoor geluk kiger, zou ik zei! daardoor minder ongelukkig De liberalen in l|£t Engelsche Lagerhuis en de liberale bladen hebben inderdaad de begroeting van Ritchie als een politieken zet gekenmerkteen ontbindingsbegroo- ting, d. i met het oog op een aanstaande ontbinding van het Parlement vastgesteld, een verkiezingsbegrooting noemen zy het. De bezittende klasse, de ruggegraat van de unionistische party, gelyk de Standard ze ge noemd heeft, wordt met de aanmerkelijke vermindering van de inkomstenbelasting ge paaid de dreigende opstand is onder de ge trouwen gestild. En met de opheffing van de graanrechten is de mindere man gunstig gestemd. De Times verwyt het scherp aan Sir W. Harcourt, en zy richt zich ook tegen andere liberalen met dat verwyt, dat hy inplaats van zich van heeler harte over deze intrek king van een belasting die den werkenden stand treft te verheugen, njjdig is, dat aan zyn party dit wapen om den arbeider tegen de Mgeering op te hitsen is ontnomen. Daargelaten of het verwyt verdiend is, maar dat de begroeting met de twee genoemde maatregelen een prachtige zet van de regee- ring h staat vast; en de Times erkent het volmondig. De liberalen hebben er echter dit op af te dingen, dat de begrooting, vooral de rykeren bevoordeelt. De vermindering van de inkomstenbelasting zal 10 4 millioen pond, in het loopende jaar alvast 8| millioen bedragende opheffing van de graanrechten neemt in het geheel 21/, millioen belasting weg. En aangezien deze rechten het zwaarst op den minderen man, d. i. de groote meer derheid der bevolking, drukken, achten zy deze verdeeling onbillijk. Met dat al zyn zy voor het beginsel van vrijen handel verheugd, dat deze bedenke lijke inbreuk op dat beginsel hersteld is, en zy meenen te kunnen verzekeren, dat geen regeering het nog eens beproeven zal. Hier tegenover staat de Times, die met al baar lof voor de begrooting het in de regeering wraakt, dat zy een belasting, die zy kort te voren nog met zooveel warmte en op grond van boog flnancieele politiek verdedigd heeft, nu opeens terugneemt. TelefM* M». A.DVER.TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Duitsche bladen hebben kolommen over de algemeene verkiezingen voor den Ryksdag, welke 16 Juni zullen plaats hebben. Het zal er warm toegaan en de sociaal democraten spannen hun uiterste krachten in. Cmdidaten worden gesteld ook in die districten, waar zy weinig kans hebben. Dit geschiedt opdat men naderhand de roode stemmen door het geheele ryk zal kunnen optellen om een machtig cyfer te krfjgen. De verdeeldheid onder de partijen is groot. De nationaal-liberalen met de gematigd vrij zinnigen maken front tegen de sociaal-demo- craten, terwijl de conservatieven nauw ver bonden blijven met de Katholieken en veel werken met het clerioale devies: Geloof tegen ongeloof. Vroeger gingen Katholieken en Polen samen. Dit zal nu lang niet overal bet geval zyn. De nationale Polen treden zelfstandig op, wat hier en daar zonderlinge resultaten kan geven. In de Rijnprovincie zijn veel Poolscbe werklieden, die zich in den laatsten tjjd nauw aaneengesloten hebben. De Ryksdag zal nu wel spoedig naar huis gaan. In verkiezingstijd zyn de afgevaar digden met hun hart thuis. Een van de laatste daden van dezen Ryksdag is de ver zekering van het stemgeheim. Volgens de nieuwe wet moeten de verkiezingen plaats hebben tusschen 10 uur ’s morgens en 7 uur ’s avonds. De stembriefjes hebben een voor geschreven grootte en moeten door den kie zer gestoken worden in een enveloppe van dik papier, voorzien van een officieel stem pel. De kiezer moet door middel van afge zonderde kamertjes of door een andere doel treffende schikking in de gelegenheid wor den gesteld onopgemerkt en dus ongehinderd zjjn briefje in de bus te doen. De politieke toestand in Budapest Is onver anderd. De onafbankelijkbeidspartij blyft baar obstructie volhouden, en minister Von Szell is vast voornemens, wanneer op 1 Mei geen verandering is ingetreden, den ex-lox- toestand in te voeren, liever dan zich door een minderheid te laten terroriseeren. En die minderheid is nog kleiner geworden door de wijziging, die in de houding der katholieke volkspartij is gekomen; deze toch heeft be sloten de Regeering te steunen. De groote vraag van den heer Von Szell is, of hy rekenen kan op de geheele toewijding en steun van de Regeeringsmeerderheidkan h|j dat niet, dan helpt zyn volharding hem niets. En nu is een groot deel der liberale partij niet geneigd den minister te volgen wanneer hjj anti-constitutioneele handelingen wil ple gen, of den ex-lex-toestand invoeren. En de wezen En die liefde, waarin dan van mijn kant en van uw kant iets schuldigs zou zijn, zou die dan doch niet altijd even onmogelijk blijven Hij greep hare handen, die zij hem liet behou den en zoo stond zij daar recht overefhd, onbe wegelijk, als een dier heerlijke beelden uit de middeleeuwen, waarin de ziel zoodanig het lichaam domineert, dat het is, alsof die ziel te voorschijn treedt uit het steen, dat door den kunstenaar en tevens door den geloovigen Christen zoo wonder schoon bearbeid werd. Angelina.Angelina. herbaalde hij, o,, ik smeek je, herhaal het, dat je mij liefhebt I Is dat niet de hemel, die zich voor mij opent •Neen,» antwoordde zij zacht, want het is slechts gemeenschappelijk lijden, dat ons elkander meer doet naderen.» •Dat wij elkander meer en meer zouden nade- ren, zou op zich zelf reeds een geluk zijn I» riep hij uit, geheel doordrongen van de blijdschap, die men gevoelt bij het bewijs dat zijn liefde beant woord wordt, zelfs onder de meest ongunstige omstandigheden •Een geluk f» herhaalde zij levendig en op vaster toon. »O neen, er bestaat geen geluk waar het geweten in onrust is, waar de zelfach ting noodwendig verminderen mo<-t, waar men, om kort te gaan, zijn plicht niet heeft vervuld, al zou ‘t vervuilen daarvan ons ook het leven kosten •Angelina I» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien het besluit van den Heer Com missaris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, van den 11 April 1903, A no. 285 1 3e Afd. (Prov. Blad no. 40), lo. Brengen ter algemeene kennis dat met de beschrijving voor de BE LASTING op BEDRIJFS- en andere IN KOMSTEN voor het dienstjaar 1903/1904 zal worden aangevangen op VRIJDAG 1 MEI 1903, en dat de beschryvingsbiljetten ingevolge art. 13, 1, der Wet van den 2n October 1893 (Staatsblad no. 149) door of van wege de Ontvangers der Directe Belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald. 2o. Heiinnerer. de ingezetenen voorts aan den inhoud der volgende artikelen van bovengenoemde Wet Art. 15 2. Ieder, die optreedt als be stuurd» r of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschappy, coöperatieve ver- eeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedryf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reeddiy, is gehouden daarvan schriftelyk binnen ééne maand kennis te geven by het bestuur der gemeente, waar hy woont. Art. 16. Hier te lande wonende beboe rende vennooten van Nederlandscbe ven nootschappen en maatschappijen als bedoeld in art. 6 2. en van de in art. 1b bedoelde commanditaire vennootschappen opaandeelen, bestuurders van bier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verze- keringmaat schappijen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederyen mo gen niet tot bet doen van nitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere nitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting be taald hebben. By liquidatie mogen d'e hietbedoelde uit- deelmgen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belas ting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de by art. 1b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, 77) ,Ik heb gestreden zoolang ik kon,* antwoordde de jonge man, en geleden wa.t ik maar kon lijden. Zoowel het een als het ander gaat ten slotte ie mands krachten te boven." ,U is niet de eenigel* murmelde Angelina nauwelijks verstaanbaar. Daarop voegde zij er haastig aan toe, met inspanning weer tot eenige zelfbeheersching ge rakend: ,Ai is ’took tegen wil en dank, ik heb het kwaad veroorzaakt.'t Is aan mij om het te herstellen «Door weg te gaan, niet waar?* viel hij haar op hartstochtelijke wijze in de rede. «Door dit huis te verlaten, waar u betrekkelijk zoo gelukkig en zeker geheel op uw plaats zyt, om opnieuw te vervallen in dezelfde wisselvalligheden, dezelfde gevaren, die gij reeds hebt doorworsteld, die onaf scheidelijk verbonden schijnen te zijn aan het lot van een jonge dame zonder steun, zonder ver wanten, edel van hart en van geest, schoon, lief tallig. in één woord, een jonge dame zooals gij zijt I En hebt u werkelijk een oogenblik kunnen den ken, dat ik aan zoo iets mijn goedkeuring zou hechten, dat ik zulk een offer zou aannemen.dat ik zoo harteloos, zoo laf zou zijn Hij sprak met opgewondenheid, zijn volle hart eensklaps uitstortend. Zij stond daar roerloos, met terneer geslagen blik. ,’tKan nooit lat zijn, om te doen, wat onze plicht is stamelde zy. «En bovendien, zou uw vertrek'iets bijdragen tot mijn herstel, juffrouw Vetti Integendeel.Ik zou gek van wanhoop worden, want ik moest mij zelf verachten, zoo ik u had verjaagd Als ik zelf wegga, dan behoeft daaronder niemand anders te lijden dan ik.* «Niemand anders?* vroeg zij met een uitdruk king van zacht verwijt in het stemgeluid Zij vouwde de handen als in een gebed te zamen en voegde er bij «Ik smeek u, noodzaak mij niet, mijzelf te ver achten en vloeken.Laat mij heengaan Ik verzeker u, dat als een van ons beiden plaats moet maken, ik het ben en niet u «Weet ge dan niet, dat ik u tot gek-wordens toe bemin *Ik weet het.en daarom. «O, als u mij maar een beetje liefhadt.* «Heb ik u gezegd, dat het niet zoo was vroeg zij, het bleeke gelaat verbergend met een gebaar van maagdelijke kuischheid, dat meer eer bied dan blijdschap moest opwekken bij deneer- lijken, jongen man, die haar oprecht beminde. «Neen, dat hebt ge niet,* antwoordde hij bevend «maar u hebt mij wèl gezegd, dat tusschen u en mij een liefde onbestaanbaar was en dat ge er

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1