0L, MS te? .ZEN LIEFDE EN HAAT. 1NTHEÏ. >UDA. VEKE HTS. van ingaarden. niieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. <No. 9098. Dinsdag 5 Mei 1903. 42ste Jaargang. Bultonlandscb Overzicht. ijn LOO. IGEN digdh.ed.en 'I Laarzenmagazijn E 30. f Magazijn ister”, Telefn. 117. en Ballons. y LOON Y ZONEN, FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. Een honderdtal '■I t Zn. Gouda Telefoon No. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, Iranco per post 1.70. Afzonderlijke Noinmers VIJF CENTEN. de Kleiwegsteeg. nieuwe modellen EN «n COMFO- .terleiding. GOIlDStHE tOURAiVT emeten werk. MERK te letten I VAN N worden afgele- de pakjes van vijf en een Ned. Ons van Nomnjer en van nevenstaand ie Wet gedepo- itvoering van ge- ibevelende BIJL, IEBAART Lz. Keizer Wilhelm is thans te Rome en heeft behalve den Koning van Italië ook den Paus bezocht. Gisteravond was er gala-diner op het Qui rinaal. Koning Vittorio Emanuele III dronk daar bij op Duitschland, den Duitschen Keizer en het Keizerlijk Huis. Hij zeide o. m. gelukkig te z|jn bij zich te zien zijn getrouwen bond genoot, met wie hy even nauw verbonden was als hun grootvaders en hun vaders zijn geweest. In dp tegenwoordigheid der prinsen zag de Koning een blyk van de uitstekende verstandhouding die bestaan heeft gedurende drie geslachten tusschen de beide families, legers en volkeren. Het samenzijn van he den, zeide de Koning, is een hernieuwde be vestiging van den vasten wil van Duitschland en Italië om al hun pogen te doen strekken tot profijt van den vrede onder de beschut ting van het wederzydsch verbond. Keizer Wilhelm zeide dank voor de warme en hartelijke ontvangst hem door de hoofd stad bereid. Hy ziet daarin de verzekering, dat het Italiaansche volk met volkomen sym pathie het verbond tusschen beide vorsten huizen en beide naties aanschouwt, en wenscht dal dit verbond onwankelbaar zy. Keizer Wilhelm herinnerde aan de onver gefelijke figuur van wijlen koning Umberto, wiens aandenken hem steeds heilig zal zjjn als dat van een ridderlijken held, die aller harten veroverde. Hy riep zyn zegen en die des hemels iif voor den Koning, de Ko ningin en het Huis van Savoye, en dronk op de souvereinen, het leger en het volk van Italië. Beide dronken werden staafde aangehoord en door de volksliederen gevolgd. denken zij de mislukking van de dusgenaamde „tuchthuiswet”, van de lex Heinze tot be strijding van de onzedelijkheid in woord en geschriftede totstandkoming van sociaal- politieke wetten als die tot bescherming van jeugdige arbeiders, tot wijziging van de ver zekering tegen ziekte en ongeschiktheid, de verordening op het zeemanswezen, de fosfor- wet, de wet op de Gewerbegerichte. Dan passeeren nog de revue de wet tot afschaf fing van de particuliere postondernemingen, de vlootwet, de afschaffing van het dictatuur- artikel in Eizas Lotharingen en andere be langrijke wetgevende maatregelen, die tot stand zyn gekomen in het thans verstreken vijfjarig tydperk. Onvervuld zjjn gebleven de verlangens naar afschaffing van de jezïiten- we» en naar vergoeding van reis- en ver blijfkosten voor leden van den Ryksdag, ofschoon dat niet aan dat lichaam, maar aan; den Bondsraad gelegen heeft. Een merkwaardigheid van den thans ge sloten Rijksdag is, dat hy maar twee zit tingen gekend heeft, omdat men bij herhaling de zitting niet heeft willen sluiten, om de voorbereiding van belangrijke wetsontwerpen niet ongedaan te maken. De eerste -zitting omvatte 209 vergaderingen en duurde van 6 December 1898 tot 12 Juni 1900de tweede duurde nog langer, zy bestond uit drie stukken en liep van 14 November 1900 tot 30 April 1903, in welken tyd in het geheel 302 vergaderingen zjffi gehouden. De Hongaarsche minister-president, Kolo- man Szell, neemt den toestand, die thans in Hongarije ontstaan is, nogal kalmpjes op. Hy heeft door zijn minister van financiën aan alle ontvangers doen bekend maken, dat van don Un Mei af geen belastingen moor mogen wordWgeïnd maar hy heeft er tevens, tot ^"Oling van de belastingbetalers byge- i fat niemand belet kan worden vry- Xijn belasting te betalen, om den ge- 83) „Ja, dat ook I Mijnheer de Léra is rijk, behoort tot den zeer aanzienlijken stand en is gewis bestemd om een hooge -.positie in de wereld te bekleeden. Ik heb niets.Ik zal nooit iets bezitten. Mijn vader heb ik verloren en, zooals u weet, moet mijn moeder, geruineerd, ziek en zonder middelen van bestaan als zij is, grooten- deels van mijn werk leven. En dan, wat ben ik zelf, een gouvernante, die nu hier dan daar in betrekking moet zijn Bij u, mijnheer, bij mevrouw de baronnes was die betrekking, dank zij uwe edele begrippen en de genegenheid, die u mij wel hebt willen be toenen, zoo iets als het aardsche paradijs van ’t arme meisje.Ik kon daardoor de nederigheid van mijn stand in zekeren zin zelf vergeten.ik mocht trotsch zijn op het vertrouwen, dat mij geschonken werd, gelukkig iets te kunnen bijdra gen, hoe weinig het dan ook wezen mocht, aan de ontwikkeling en aan de kennis van het aller- liefste meisje, dat reeds zoo goed was opgevoed en van de natuur zulke benijdenswaardige gaven had ontvangen.van freule Aline.maar dat alles kan mij in de oogen van de wereld hoege naamd niets verheffen en het nederige van mijn De revue in Vincennes ter eere van den Engelschen Koning was schitterendeen dichte menigte was langs den geheelen weg en langs het terrein geschaard en juichte den Koning en Loubet toe. De Koning betuigde aan generaal André zyn bewondering over de houding en de flinkheid der troepen. Na de revue ging de Koning naar het Stadhuis. De president van den Gemeenteraad, Deville, hield een toespraak, waarin hjjden Koning dank zeide voor zyn bezoek. Wy stellen hoogen prys op de eer en het belang van een bezoek, zeide hy, dat een waarborg voor den vrede tusschen twee landen, en een pand van d? steeds nauwer en hartelyker gern voej will! regeKen gang van zaken zooveel mogelyk te helpen bevorderen. In de Kamer heeft hy Vrydag breedvoerig uiteengezet wat hy voornemens is te doen, gedurende den tyd dat er geen begroeting zal zjjn. De Kossuth-party, die maar trouw blyft yolhouden, dat er geen verantwoordelijke re- geering meer is, nu er zonder begrooting wordt geregeerd, heeft voortdurend gepoogd den minister-president het spreken onmogelyk te maken. Een paar maal moest de zitting worden geschorstmaar Szell bracht toch zyn mededeelingen ten einde. Hjj vereenigde zich ten slotto met een motie waarvan de bedoeling is, de discussie over deze quaestie aan te.houden, totdat de begrooting zal zyn Nu u mij eenige achting toedraagt, mijnheer," zoo vervolgde Angelina, „nu ge niet twijfelt aan mijn oprechtheid, gelooft gij ook, niet waar, dat ik niets heb gedaan om die liefde aan te moedi gen, dat ik van de mijne, zooveel nog zulks mogelijk was, een diep geheim heb gemaakt en dat mijn besluit om heen te gaan vast stond, zoodra ik wel begrijpen moest, hoe het weigerend antwoord, dat ik gegeven had, mijnheer de Léra er toe had gebracht, om u allen te willen ver laten #0 ik bid u, mijnheer," voegde zij er met een bevende stem aan toe, „zeg mij, dat u mij ge looft, opdat ik voor 't minst, wanneer ik u zal hebben verlaten, de overtuiging met mij mag rond dragen, dat ik uw achting en die van mevrouw niet heb verbeurdDat is de eenige weldaad, waarop ik recht heb en waarop ik meer ben ge steld dan op ik weet niet welk geluk «Dat is iets, mijn kind, waaraan je nooit zult behoeven te twijfelen/ antwoordde de generaal. We kennen u, we weten wat ge waard zijt „Ik dank usprak zij vol eenvoud /.En de gevoelens, die ge daar zoo verstandig, zoo beredeneerd en met zooveel waardigheid hebt tlbotgelegd, zouden die achting nog doen toene- imen, zoo ze niet reeds een ware hoogachting ware «rweest.* De generaal scheen zelf min of meer ontroerd te zijn. In zijn stem Was niets meer te bespeuren van de kortheid en de ruwheid van den man, die jaren lang' gewoon is geweest een bevel te voeren. „Alleen,'» hernam hij na een kort stilzwijgen, goedgekeurd. Dit is zooveel als een belofte, dat na het eindigen van den ex-lex-toestand een indemniteits-wetje zal worden aange nomen, en de maatregelen der Regeering om den geregelden gang van zaken te bevor deren, zullen worden goedgekeurd. Voorloopig zal Szell nu maar zonder be grooting moeten regeeren; want de Kamer is Vrydag uiteengegaan. De reeks van dynamiet-aanslagen in Salo nika heeft zeer veel indruk gemaakt te Konstantinopel. Over het algemeen toch dacht men in de Turksche hoofdstad dat in den toestand een meer gunstige wending was gekomen, daar het te Salonika in de laatste dagen bijzonder kalm was. Van alle zyden wordt verontwaardiging uitgesproken, dat de macedonische comités gemeend hebben, tot zulko anarchistische daden hun toevlucht te moeten zoeken. Duidelijk blykt toch uit deze misdryven dat de comitéleiders geen hoop meer hebbende op een tusschenkorast der mogend heden naar hunnen geest op deze wyze, door het vernielen der goederen en het wagen der levens van vreemde lingen, trachten de mogendheden te dwingen zich de zaken meer aan te trekken. Of dit echter voor hen het gewenschte succes zal hebben, valt te betwijfelen, waar zy in elk geval door dit dol optreden de sympathie der mogendheden verbeuren. In de officieele kringen was men over deze aanslagen niet zoo zeer verwonderd. De be richten in de lahtste tyden ingekomen, we zen er op dat de Macedonische comités dach ten over een bommenwraak in verschillende steden, zelfs in Konstantinopel. In Salonika is de staat van beleg afge- kondigd en zeer groote militaire voorzorgs maatregelen zyn genomen. Algemeen toch wordt gevreesd dat de Mohammedanen, die verwoed zyn, zich fel zullen wreken op Mace- doniërs en Bulgaren De correspondent van de Times te Kon stantinopel zegt dat de gezanten alle verant woordelijkheid voor dezo dynamietaanslagen werpen op de Bnlgaarsche regeering en niet op de Turksche autoriteiten, voor wie zij woorden van lof hebben. Wat wel eenigazins in tegenspraak is met het Reuter-tolegram van Vrijdagavond, waarin gezegd wordt dat de Duitsche gezant ook de Porte verant woordelijk stelde voor de beschadiging der Duitsche school. De Turksche ministerraad heeft vergaderd om te beraadslagen over den toestand in Salonika. Hy werpt alle schuld op de Mace donische anarchisten en is van plan do streng- »alleen moet ik u doen opmerken, dat door Léon de Léra, die meerderjarig is. die geheel naar vryen wil heeft te beschikken over zijn persoon en over zijn fortuin, door het feit zelf dat hij u zijn Helde heeft verklaard, het bewijs is geleverd, dat voor hem de moeielijkheden, die door u tegen dat huwelijk zijn opgeworpen,, geen recht van bestaan hebben Hij heeft u geantwoord en hij zal het nogmaals doen, want hij heelt mij alles verklaard niet alleen mondeling, maar ook in dezen brief, dien ik daareven nog eens inzag, dat sommige man. nen boven ’t vooroordeel verheven trouwens nog altijd zeer in aanzien in de groote wereld de geldkwestie geheel buiten beschouwing latend, daar waar alleen het hart recht van spreken heeft, gemeend hebben, niets te kort te doen aan hun stand en aan hun waardigheid, door de zorg voor hunne eer toe te vertrouwen aan een vrouw, die zy wisten, dat goed was en vol toewijding, zeer ontwikkeld, beschaafd en rein van gemoed, ryk in schatten van hoofd en hart, om kort te gaan aan een vrouw, die in alle opzichten, welke niet aan het toeval eener geboorte to danken zijn, boven velen harer zusteren uitmunt, en dat die mannen, ryk genoeg voor twee, wel hebben be grepen, dat zij niet beter konden handelen dan met gehoor te geven aan de stem der liefde in hun binnenste en dat zij, alle beschouwingen ter zijde stellend, die voor hen geen waarde bezaten, een gelukkiger echt hebben gesloten, en ten slotte nog door al de anderen werden benijd. Wordt vervogld wordende betrekkingen tusscheni onze’ vol ken is. jt De prefect der Seine, De Selyes, sloot zich by deze woorden aan. Een zeer groot aan tal personen kwam zich inschrijven in de registers in de Engelsche ambassade. Zaterdagavond had het schitterende diner plaats in het Elysee, door président Loubet den Koning aangeboden. Een honderdtal gasten zaten aan. Aan het diner bracht president Loubet een toost uit, waarin fyij zei dat het bezoek des Koning.s het betfys is van de vriend schappelijke verhouding tusschen beide landen die zich nog nauwer aaneensluiten moeten. Koning Eduard dankte voor de ontvangst hem door Faankryk bereid, en bracht zyn voortdurende vriendschap voor dat land in herinnering. Hy dronk op president Loubet en de welvaart van Frankrijk. Hy dronk ook op de toenadering van Frankrijk en Engoland, in hun beider belang en ter wille van een nog hooger belang, dat van den vrede on de beschaving. Bedroevende incidenten en onaangename voorvallen vinden nog steeds plaats bij de verstrooiing der congregatiën. Te La Roche sur-Yon, in de Vendée, weigerde een luitenant Portier, een compagnie te commandeeren, die naar Les Sables-d’Olonne moest oprukken om de civiele autoriteit te helpen by de slui ting van ©en Redemptoristen-klooster. Zyn daad van protest heeft echter die sluiting niet kunnen beletten. Zy vond plaats met medewerking van twee compagnieën vin zyn regiment. Te Nizza is ook opgetreden met groot vertoon van militaire- en politie-inacht by de sluiting van een klooster van Franciskaner- monniken. De vrouwen, die in de kapel zaten te zingen, moesten met geweld ver wijderd worden. De abdy der Benediktynen te Kerbeneat, by Lande mean in Bretagno, wordt door de boeren beschermd. Deze hebben prik keldraad over de straat gespannen om de bereden gendarmes te beletten het gebouw te naderen. Te Versailles werd een twintigjarige jonge dame uit den deftigen stand onvoorwaardelyk veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van den magistraat die een congréganistische instelling kwam sluiten. De Duitsche bladen van allerlei gading luiden den overleden Ryksdag uit. Al naar hun Jieschermingsgezinde of vryhandelaars- beginselen pryzen of laken zy dat het nieuwe tarief tot stand heeft gebracht. Verder her- stand niet wegnemen, en als iemand esn naam bezit als mijnheer de Léra, als hij de eer en hat geluk heeft de naaste bloedverwant, nagenoeg de zoon te zijn, zooals u het daareven zelf hebt ge zegd, van den generaal en. mevrouw du Haussey huwt men niet de geldelijke kwestie zelf bui ten beschouwing gelaten met een juffrouw Vetti een gouvernante, een hulponderwijzeres I" Gaandeweg had Angelina’s stem weer wat vast heid gekregen en het was met kalme en waardige gelatenheid, waarin geen zweem van bitterheid voorkwam, maar ook zonder dat de spreekster zich haar eigen aandoening had ontveinsd, dat door haar eene verklaring was gegeven van een der redenen, die haar gedragslijn geregeld hadden Bovendien voelde zij zich onder het spreken aangemoedigd door de wijze waarop de generaal naar haar bleef luisteren. Zij las in zijn blik een goedkeuring, die haar in eigen oogen verhief, al droeg die goedkeuring, dan ook het hare bij om haar hart te verscheuren. Want hier was goedkeuring, een bevestiging van hare woorden, alsof de generaal haar toe voegde „Ja, je hebt groot gelijkdat huwelijk is on mogelijk Zelfs al wij wéten, dat een geluk, waarvan wij gedroomd hebben, voor ons onbestaanbaar is, als wij besloten zijn het at te wijzen, blijft er toch in de diepte van ons hart, zoo diep, dat wij daarin nauwelijks durven neerdalen, een stille, maar hardnekkige hoop bestaan, nauw verwant aan ’t vurig verlangen, dat we wel hebben onder drukt, maar daarom nog niet uitgeroeid.* Telefoon No. 62 ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1