f ft. LIEFDE BH HAAT. ■ft Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 7 Mei 1903. No. 9100. 43ste Jaargang. T ver 'I taglijders I FEUILLETON flhjltenlandsch Overzicht. 6.. •i Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. iu niet voor hot eerst. 41 W<rdt vtrvof/d) de indruk, dien zyn bezoek achterliet is zeer voor zeer ernstig was. Aan de eigenlijke bedrijvers Aam „„„I» K Lansi n werkelijke hulp fiOUDSCHE (WNT menskracht ïest be roem- o bekende ’est 1' Leeftijd, Ldekt. r briefkaart wordt toegezonden door ütbommel. t voor teruggedeinsd zijn, de rechten t_B dien Rijksdag te schenden door te han- in duisternis gedompeld. II m QtrllH mof linl vnrvlomnnf moezff Ham/ Telefooh Sio. 99, Dé Uitgave dezer Courantgesehiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. I I' Dé prijs per drie maanden is 1.25, iranco per iost 1.70. afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 3, en delven in oude van den tegenwoor- iV. KidcL Balteg l, 8035, U.S. A de hoofdgasbuizen doorgesneden en de stad _.ia Het aantaj slacht offers wordt verschillend opgegeven, als 100, 300 of 500, onder dezen zijn enkele vreem delingen. Aan de „Neue Freie Presse” wordt uit Belgrado gemeld, dat daar talrijke vluch telingen uit Saloniki zijn aangekomen. Deze deelden mede, dat de toestand te Saloniki werking te stellen, omdat zij vreest daar voor geen meerderheid in den Bondsraad te vinden, ligt het vermoeden voor de hand, 1 dat het Jezuïetenvraagstuk tusschen den kanselier en den kardinaal besproken is. De National-Zeitung geeft te verstaan dat zjj het wijdloopige en verwaterde verkie- zingsprogram der nationaal-liberale partij minder belangrijk vindt dan de vergadering die aan het opstellen van dat program voor afging. Deze algemeens vergadering der gedelegeerden van de partij werd door 217 vertegenwoordigers bezocht. Bij de beraad slagingen bleek, dat men nadruk legde op een krachtigen strijd tegen het nltramonta- 1 erk gemaakt. 4 >r een ieder die zijn izend. Bijde beraadslagingen over de lersche landwet in het Lagerhuis heeft John Red mond gisteren ten gunste van het regeering- ontwerp gesproken hij zag daarin een voor- i beeldelooze gelegenheid om den maatcchap- pelyken vrede in Ierland te herstellen. Er waren wel gebreken in het wetsontwerp, maar hij hoopte dat de regeerjng wijzigin gen zou willen aanbrengen. Op wijzigingen drongen ook andere sprekers aan. Sir H. Campbell-Bannerman was het met het be ginsel van het wetsontwerp eens. De con servatief Coghill daarentegen vond dat het verworpen moest worden, omdat het tot home rule zou leiden en den Engelschen belastingbetaler een veel te zwaren last oplegde. Balfour zeide dat de bedoeling van het wetsontwerp was, een der oorzaken van den toestand, tengevolge waarvan elke poli tieke beweging in Ierland steeds voedsel vindt, uit den weg te ruimen. De troepen, nog altijd te Rome gestation- neerd sedert bet bezoek van den koning van Engeland, hebben voor den Dnitschen keizer gedefileerd bij een Maandag bij Centocilla gehouden revue. Het Romeinsche volk was wederom vol geestdrift voor den Keizer. De rijkskanselier Von Billow heeft lang durig geconfereerd met Zanardelli en de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Morin, en daarna met kardinaal Rampolla. In verband tot het feit, dat de Duitsche regeering haar voornemen heeft prijs gegeven om voor te stellen de uitzon- derings-wetten betreffende de Jezuiëten buiten De Rappel: Het Engelsche Koningsbezoek was r "o het toont dat de Koning een toenadering tusschen boido landen zoekt. Koning Edward hield aldoor van Frankrijk en toont dat thans niet voor het eerst. Slechts de nationalistische pers is teleur gesteld, boos en pessimistisch. Rochefort zegt in den IntransigeantDit bezook beteekent oorlog, zooal niet dadelijk en rechtstreeks met Engeland, dan toch voor Engelands belangen met Marokko. Een Drumont in de Libre Parole: Koning Edward raag zich gelukkig achten, dat hij Parijs heelhuids verlaten heeft. Het zou slecht met hem afgeloopen zijn, wanneer Parijs zich niet op het oogenblik in een toestand van neerslachtigheid en verslapping bevond, die grootsche demonstraties en krachtig optreden belemmert. Het is nu duidelijk genoeg, dat nationalis tische grootspraak niet veel meer te betee- kenen heeft. De anarchistische werkzaamheid van de Macedonische Bulgaren te Saloniki is nog niet aan een eind. Eergisteren trachtte weer een als Mohammedaansch priester verkleede Bulgaar het telegraafkantoor in de lucht te laten springen. Gelukkig werd hy gevat en gedood, want de woede der bevolking is groot. Het garnizoen van Saloniki ontvangt nog altijd versterking en de Turken zijn daar aan het zoeken naar bergplaatsen van dyna miet. De „Times” meldt dat de Bulgaren, die de bommen te Saloniki wierpen, 29 in aantal waren. Zy waren verkleed als vrouwen of monniken. Even voor den aanslag werdefi' wil een onbeholpen kind, een meisje zonder ka rakter of wilskracht, maar veeleer een reine on schuld. Men wachtte nu alleen nog maar op het ant woord van Angelina's moeder, op den brief met de vereischte papieren, de ge boor te-akte, de akte van het overlijden haars vaders en de gelegali seerde toestemming en volmacht van mevrouwde weduwe Vetti. Het minnend paar had uitgerekend we zou den haast zeggen op het uur af wanneer het antwoord uit Engelsch-Indië kon worden verwacht. Had men alles wat bij den Burgelijken Stand in zulk een geval wordt vereischt bijeen, dan zou de verloving worden bekend gemaakt, dan zouden ze weldra in ondertrouw gaan, om twee of drie weken later het huwelijk burgelijk en kerkelijk te doen voltrekken. Maar Angelina had nog een plicht te vervullen misschien wel een beetje verwaarloosd in de eerste bedwelming van haar geluk, en die plicht bestond hierin, dat zij den schilder Renato persoonlijk in kennis «(noest stellen met de groote verandering, die weldra mocht verwacht worden in ’t bestaan van haar, die ’t als een uitredding had beschouwd zoo arm en ongelukkig was zij toen geweest dat hij haar als model" had willen aannemen en voor wie hij eene werkelijke en oprechte toe genegenheid was gaan opvatten. Zij was voortgegaan met hem van tijd tot tijd op te zoeken als zij vrij was, met enkele ©ogen blikken door te brengen op zijn atelier en met door dat blijk van sympathie, zijn sombere een- toonigheid te verbreken. laire gezonden, waarin hun op het hart wordt gedrukt de aandacht der mogendheden te vestigen op de gebeurtenissen te Saloniki en een beroep te doen op haar medewerking ten einde de Bulgaarscbe regeering te dwin gen krachtige en afdoende maatregelen te nemen tegen de Macedonische comités. De Tsaar heeft een zeer verstandigen zet gedaan, door een oekase uit te vaardigen, waarin hy „bezield door gevoelens van mede lijden den wensch uitspreekt, dat den moorde naar van den Russischen consul Schterbina het leven zal worden geschonken.” Den Sultan wordt daardoor een pak van het hart genomen. De voltrekking van het doodvonnis zou de ernstigste gevolgen kunnen hebben, en tot allerlei verwikkelingen aanleiding kunnen geven. Tsaar Nikolaas neemt door zyn Oekase de aanleiding weg tot een bloedwraak die, wyl Ibrahim een Albanees is, zelfs een aanslag op den Sultan ten gevolge zou kunnen hebben. Het is een nieuw bewys van den uitdrukke- lyken wensch van den Russischen heerscher om de hervormingen in Macedonië langs vredelievenden weg in te voeren. Diezelfde begeerte spreekt ook uit het zenden van oorlogsschepen naar Salonika, door Oosten rijk, Duitechland, Frankrijk en Italië want deze oorlogsschepen hebben alleen de bescherming van de onderdanen dier mo gendheden ten doel, niet de onderdrukking van een opstand of de zorg voor de invoering der hervormingen. De Sultan maakt zich weliswaar ongerust, omdat naar hy meent, Altijd ontving hij haar met blijdschap, maar zij had wel ingezien, hoe zij, om de prikkelbaar heid te sparen van het gewonde en naijverige hart niet te veel mocht spreken van de familie du Haussey en hoe hem het denkbeeld hinderen zou, dat zij buiten hem om, ook door anderen eenig geluk kon vinden »Hoe zal hij nu de tijding van het voorgenomen huwelijk opnemen dacht zij, toen zij zich thans naar zijn atelier begaf. Renato hoorde alles stilzwijgend en met neer gebogen hoofd aan, maar toen zij den naam van Léon de Léra had genoemd en hij gehoord had, dat die jonge man niet alleen de neef was van den baron du Haussey, maar zoo goed als dien aangenamen zoon, werd hij zeer bleek en stonden weldra op de verwrongen gelaatstrekken weder de oude haat en het altoos durende lijden te lezen. Dus bleef het lot hem maar altijd vervolgen Het was niet voldoende geweest, dat Angelica als gouvernante juist onder het dak was gekomen van den eenige man, waar hij haar niet wilde gehad hebben, maar zij zou nu bovendien, om zoo te zeggen, de dochter worden van dien man, ,en het eenige wezen, dat hy in een tijdsverloop van meer dan twintig jaar eenigszins had lief gekregen, moest hem nu weer geheel en al wor den ontnomen door hem, die, zij ’took onbewust de hardnekkige vervolger van zijn heele bestaan was geworden. Kidd. tdekt heeft, en dat van zijn wonderbaar lekend is, en welke itudie in het zoeken om alle kwalen van mezen. Er is geen Doctors wanneer hij genezingen die hij nrheid zyner woor- lijke gronden geba- verkregen in de be de vele jaren. Het re Levens Krach' jren, want hij zend, jenoogzame hoeveel onderbarende gene- s waagt. Sommige n zeer merkwaardig etuigenissen, zouden amen hebben hunne 3n loopen nadat zij m gebruikt hadden. 3ren waren opgege- en vrienden terug laag hart-, lever ton zijn als op ma- pijn, ruggepijn, ze erkoudheid, asthma, keel ongesteldheden, oo spoedig hersteld inder is. otor ataxia, water- eien zyn spoedig en t ganache lichaam, >edsomldop en eene dig verkregen Voor ijk en komen onder 0 Leiens Kracht*, medicijnen. Het is vaarvah gij genezen en u dadelijk franco '/Wet Engelsche Hoogerhuis zeide lord sdfówne in antwoord op een vraag om trent «Sie Perzische Golf, dat de Britsche politie^, ten doel had den BritscÜen handel in die wateren te beschermen en te bevor deren. De Regeering zou de vestiging van een maritiem station door eenige andere mogendheid als een ernstige bedreiging be schouwen van de Britsche belangen en zou met alle beschikbare middelen zich hiertegen verzetten. Voor zoover hy echter wist, was geen degelijk plan aanhangig. De Minister had alle hoop, dat een schikking met Perzië zou warden getroffen, waarbij, indien Perzië tot tarief-wyziging zou overgaan, de Britsche belangen speciaal zouden worden in aan- merkipfe genomen. der dynamietaanslagen was bet voor het grootste deel gelukt te ontkomen. Volgens latere berichten is de paniek te Saloniki echter bedaard en ging men weer aan ’t werk. De Sultan ontving den Rdssischen ambas sadeur en verzekerde dat de maatregelen tegen de Albaneezen beraamd, stipt ten uit voer gelegd zouden worden. Er konden hier alleen troepen uit Klein-Aziö gebruikt wor den en er was tyd noodig voor het trans port. Die troepen waren nu echter ter plaatse en de orde zou thans hersteld worden. De Porte heeft aan de Turksche verte lende schakeering zooveel mogelyk wilde vereenigen. Op voorstel van Hauber uit Augsburg werd onder hot maatschappelijke herhaaldelijk uitgesproken gevoelens voor' nog opgenomen het streven naar oprichting l--_ van de reeds by keizerlijke boodschap van 1890 beloofde „gemeenschappelijke instellin gen tot bevordering van den vrede tusschen werklieden en werkgevers.” Tegen de agra riërs komt het verkiezersprogram, naar het oordeel der National-Zeitung, niet scherp genoeg in verzet. Er is in de bladen wat geschermutseld over de vraag, of het Centrum de jezuïen- kwestie tot voornaamste strijdleus maken zal. De Germania zoowel als de Kölnische Volkszeitnng loochenen dat, en uit het ver kiezingsmanifest der party blykt iets derge- lyks ook niet, ofschoon bepaald is dat slechts drie candidaten van andere partijen gesteund mogen worden- die beloven te streven naar de weder-toelating der jezuïeten in Duitsch- land. De Frankfurter Zeitung maakt de opmer king dat het Centum in zyn verkiezingsma nifest zich een groot aandeel toekent in het tot stand brengen van verschillende nuttige dingen gedurende de afgeloopen zitting van het parlement, maar opmerkelijk bescheiden is ten aanzien van andere besluiten waarbij de houding van het Centrum toch inderdaad den doorslag gegeven heeft. Het beroemt er zich volstrekt niet op, dat het de marine wet mee tot stand heeft gebracht legt er nu daarentegen nadruk op dat op elk ge bied van de staathuishouding een voorzich tige spaarzaamheid betracht moet worden. Terecht zegt de Frankfurter Zeitung op schamperen toon tegenover het vertoon van verontwaardiging by Centrum en natio- naal-liberalen wegens het obstructionisme in den Rijksdag dat dezelfde heeren die zich op een voetstuk plaatsen als bescher mers van de waardigheid van den Rijksdag Zij beminde en bewonderde hen, Léon de Léra zoo edelmoedig, die slechts gehoor had gegeven aan de inspraak van zijn onbedorven hart, wars van alle berekening, wars van elk zelfzuchtig be lang en van de vooroordeelen der wereld. Zij be wonderde du Haussey, zijn vrouw en die lieve Aline aan wie zij vooral haar geluk had te danken. Angelina’s groote angst bestond hierin een zachte, weemoedige angst kouwens dat zij nooit de liefde en de toewijding zou kunnen toonen, waarvan nochtans haar hart zoo vol was. In dat opzicht had zij iets van den artist tegen over zijn werk. De ware artist toetst telkens en telkens weer zijn eigen schepping aan de natuur, het werk vergelijkend met het ideaal, dat hij wel gevoelt, maar niet vermag weer te geven, zooals hij het gevoelt, altijd slechts bij benadering Zoo vond ook zij geen woorden, geen klanken om datgene uittedrukken, wat haar zoo gelukkig, zoo zalig stemde Een geheel nieuw leven was voor haar begon nen en bij eiken tred smaakte zij een nieuwe blijdschap, genoot zij van eene haar tot nu toe onbekende gewaarwording Duizend z. g. kleinigheden, die door de geluk kigen dezer wereld, door de troetelkinderen van het fortuin in ’t geheel niet worden opgemerkt, hadden voor haar een eigenaardige aantrekkelijk heid, een eigenaardige waarde. Hoewel Angelina een ernstige en degelijke op leiding had genoten, was zij in zoo heel veel op zichten een onnoozel kind gebleven, in de goede beteekenia van het woord, wat geenszins zeggen 85) De lier heeft meer dan een snaar en door de trilling dier snaren ontstaat de harmonie. Toen zij Léon de Léra voor ’teerst wederzag, toen zij in zijne oogen het geluk las, dat zij hem vermocht te schenken, nam haar eigen geluk nog toe in omvang en kracht en gevoelde zij, niet dat zij meer werd uit een maatschappelijk oog punt beschouwd, door dat rijke en prachtige hu welijk, dat haar stellen zou op de plaats, die zij nooit gedacht had te zullen bezitten, maar het was haar, alsof haar zedelijk bewustzijn zoolang was gedrukt geweest en zich nu eerst ontplooide, alsof zij, altijd in zedelijken zin gesproken, uit een donker hol in de diepte eensklaps was ver plaatst geworden op een hoogen berg, waar zij de reine, frissche en versterkende dampkrings lucht met volle teugen mocht inademen, waar zij een verrukkelijk vergezicht had over een zonnig landschap met bloeiende weiden, lommerijk bosch vogelen-gezang en bloemengeur. Men was in ’t begin Mei en ’t was lente in en om haar heen, een bloeitijd in haar binnenste en in de natuur. Eindelijk beminde zij vrij, ontheven van allen dwang. Telefoon No. 99 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. er Qiet van o delen in stryd met het reglement. Koning Edward heeft Parijs verlaten. En ti— jt. gun;rig. De Figaro zegt: „Dit bezoek is voor ons ds belofte van het aanbreken eener nieuwe aera in de betrekkingen tusschen beide landen. Niet om een bondgenootschap of verdrag gaat het; wy hebben genoeg aan ons bondgenoot schap met Rusland. En verdragen zyn even min noodig om de toenadering te doen ont staan, Daartoe behoort alleen oprechtheid, vertrouwen en een beetje toegevendheid. De Petit Parisian: Een betreurenswaardige nisme en de liberale elementen van verschil- spanning in de diplomatieke betrekkingen onhakoAi-inff rnnvoei mnor«inir wiid« I heeft een einde genomen. Wy zyn den f Koning dankbaar voor zyn stap, die met zyn Frankryk in volkomen overeenstemming is. rr~-- u.viiim|£dmvs.w>C i I xzv xviio uuvii> uuu uo xuiftnuut) voilu- meer dan een eenvoudige hoffelijkheid; genwoordigors in het buitenland een circu- teruggedeinsd zyn, de rechten tusschen beido landen zoekt. Koning Edward

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1