ME EN HAAT. HITS. WEBE. en i en j Ballons. Xieutvs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9101. Vrijdag 8 Mei 1903. 43ste Jaargang. land. KENNISGEVING Bullealiindscli Overzicht. - SGEN her Senr., N LOON. idigdheden en Laanenmagazijn E 30. ig Magazijn dslei’, 6.390 Mark en worden. FM1LLU1OV Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? inidd. Wordt vervolgd) 5 2 16 55 03 55 •16 14 132 5EN en C0MF0- r in HAMBURG, td. aferleiding. :h*d«lykrt« Ml g» niddel voor Heeret Cinder»choe«w«rk, .C M MÏILmCC* l. Men lette go«d tkefneric.— ikanwart, hImUtIm, W. Urftaua, Ante* Zn. Gouda gen, wegwerpt. Om zie' gemeten werk.' i. en fiOUDSCHE COURANT telefoon Ao. S* De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nomraers VIJF CENTEN. de Kleiwegsteeg. ringd ziet; en de bewyzen van achting en sympathie die Edward VII Frankrijk heelt gegeven, hebben ons hart geroerd. Daardoor is de vrede gebaat en de goede verstand houding tusschen Frankryk en Engeland voor geruimen tyd weder verzekerd.” Als dat het resultaat van de vorstelijke bezoeken zyn zal, dan wenschen wy vele vorsten «goede reis” op hun voorgenomen tochten. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan ie. A. de Wilde en zijne rechtverkrijgende, tot het oprichten eener spekslagerij in het perceel aan de Keizerstraat wijk K no. 128, kadastraal bekend sectie D no. 442 2e. C. Urbanus en zijne rechtverkrijgende, tot het oprichten eenor kuiperij in het perceel achter het aan de Lange Growiendaal uitkomende per ceel wijk I no. 100, kadastraal bekend sectie B no. 953. 3e. Gebroeders A. J. en G. Nagtegaal en hunne rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden hunner fabriek van vuurvaste producten door bijplaatsing eene droogloods en tweeden oblongelangoven, in het perceel aan de Goudkade wijk T no. 16a, kadastraal bekend sectie F no. 1314. Gouda, den 7 Mei 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. door den Staat, teneinde de agrarische quaes- tie tot een oplossing te brengen, af. Sir H. Campbell-Bannerman wees er op, dat Balfour’s rede een meesterlijke recht vaardiging gnl van de politiek sedert jaren door de liberale partij ten opzichte van Ier land gevolgd. Naar het schijnt zullen de liberalen in hoofdzaak met de Bill medegaan met uitzondering van een 30-tal radica len, die volgens de Times tenminste zouden tegenstemmen. Over het algemeen is in Engeland weinig geestdrift voor de Bill te bespeuren. Na de eerste uitbarsting van bewondering voor het scherpzinnig uitgedacht middel van verzoening tusschen Ier en Brit, is men tot bezinning ge komen en de persartikelen, aan den maatregel gewjjd, slaan steeds koeler toon aan. Men begint het bedenkelijk te vinden het land aan zulk een groote verantwoordelijkheid te binden, waarbij een som van by de 150 millioen betrokken is. Koning Edward van Engeland is nauwe lijks van zijn reis naar Portugal, Italië en Frankrijk in Londen teruggekeerd of hij schijnt weer nieuwe reisplannen te hebben. In Juli zal hij zijn schoonvader, koning Christiaan van Denemarken, in Kopenhagen bezoeken, en daarna naar Petersburg gaan, om den Tsaar een bezoek te brengen. Koning Victor Emanuel van Italië, die den Tsaar en den Duitschen Keizer reeds bezocht heeft, is nu voornemens den Koning van Engeland een contra-bezoek te brengen. Bij het afscheid aan het station te Rome zeide koning Edward „Dus wy zien elkaar weldra in Londen weder?” waarop koning Victor Emanuel bevestigend antwoordde. Uit Italië wordt gemeld, dat dit bezoek in Juni zal plaats hebben, en dat de koning van Italië dan tevens president Loubet te Parijs zal bezoeken. De Fransche pers is over het algemeen zeer ingenomen met bet bezoek van Koning Edward. Het is gebleken, dat de tijd voorbij is, toen Rochefort, Millevoye en Drumont in Parijs den toon aangaven. Het Parijsche volk heeft den gast beleefd en hoffelijk ont vangen geen wanklank is gehoord. Of de politieke beteekenis van het bezoek echter zoo groot is, als sommige Fransche bladen meenen te moeten aannemen, is zeer de vraag. Het langdurige onderhond dat de Koning had met minister Delcassé in zijn Kabinet, wordt opgevat als de voorbereiding van groote en gewichtige dingen. Maar de „Temps” geeft de juiste beteekenis van het bezoek weer, als het blad schrijft: „Het is een genot als men zich door vrienden om- van u houden, zoodra hij weet dat ik het doe. Als arm onderwijzeresje bij de familie du Haussey kon ik u natuurlijk niet zeggen Kom mij op- zo ken, mijn huis staat voor u open. Maar als getrouwde vrouw, als ik een eigen huis bezit, wil ik weer tot u komen en u dit in overweging gevenU ontbreekt een gezin. Welnu, dat be zorg ik u en zoo ge wilt, zult ge kunnen aan- nemen, dat ge twee kinderen hebt I Wat mij be- trelt, van wat goed is, vergeet ik niet zoo licht iets, en ik zal steeds vervuld blijven van de ge voelens, die mij door u werden ingeboezemd. - ,Maar mijn lieve kind, geloot toch niet, dat ik ooit aan u getwijfeld heb Iriep Renato in volle oprechtheid uit. «Wat nu gebeurt, was trou wens wel te voorzien en moest vroeg ot laat toch gebeuren. Je hebt gelijk, ik moest deelen in uw geluk en als je spreken wilt van erkentelijkheid, dan ben ik die aan u verschuldigd, omdat je mij nog niet vergeten hebtMaar reken niet op din gen, die toch niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Ik heb afstand gedaan van het z. g. gezellig verkeer en ben vast besloten nooit weer in de wereld te verschijnen, waarin ik toch, na een twintigjarige afwezigheid, mij een vreemdeling zou gévoelen. Maar wat ik wel wil doen, Angelina, is u van verre volgen. Mijne beste wenschen gelden uw geluk. Als ge ’t kunt doen en als je er be hoefte aan hebt, mij van tijd tot tijd de hand te komen drukken, zal ik u daarvoor zegenen. Vraag mij niets meer of niets anders, want dat zou nut teloos zijn I* Het jonge meisje bleef nog aanhouden, doch het was te vergeefs. Telefn. 117. nieuwe modellen Renato was niet zoo licht af te brengen van een eenmaal door hem genomen besluit en An gelina verliet hem wel een weinig droevig ge stemd, zonder zich evenwel van die stemming behoorlijk rekenschap te kunnen geven. Het was toch ook zoo vreemd, vond zij, dat het hem min der aangenaam scheen getroffen te hebben, dat bericht harer verloving met Léon de Léra, waar door zij zelve toch zou verwant worden met de door haar zoo beminde en zoo hoog geachte familie du Haussey. Terwijl Angelina Vetti den schilder haar voor genomen hiwelijk meedeelde, ontving de generaal du Haussey den volgenden brief: «Mijnheer de baron, b Gij hebt een kind gehad, een dochter van uw eerste huwelijk, Dat meisje Léa gedoopt, verdween te gelijk met hare moetfcr, jaren geleden, te Rome, na ft ver trek van het Fransche bezittingscorps, waartoe gij destijds als luitenant behoordet. Daar gij in al dien tijd niets hebt vernomen van dat kind, moest ge wel geloven, dat het dood was. Maar het leeft. En als gij eenig pijnlijk proces wilt vermijden op het recht van een naam en meer dingen van dien aard, stel ik u voor, eens van gedachten te komen wisselen met de persoon, de persoon die u deze regelen schrijft. Men zal u alle onbetwistbare bewijzen ver schaften omtrent het bestaan uwer dochtermen zal u in kennis stellen met wat er van haar ge* Von Koerber heeft in de Oostenryksche Kamer in antwoord op een interpellatie van den afgevaardigde Schönerer te kennen ge geven, dat de begrootingslooze toestand in Hongarije geen invloed kon hebben op de beraadslagingen over den Ausgleich in den Rijksraad te Weenen. Of die toestand al dan niet grondwettig was, moest men te Boeda pest maar weten. Maar als aan de tegen woordige verhoudingen in Hongarije de be teekenis werd toegekendJtèner afwijking van de beginselen die bij den Ausgleich van 1867 hebben gegolden, dan zou hij zulk een pa ging als strijdig met Oostenryk’s levensbe langen terugwijzen. Daar de Kamer in den loop der zitting niet het voor een geldige stemming vereischte aantal leden had kunnen bijeenhouden, kon geen besluit genomen worden. De uitslag der verkiezingen voor do Spaan- sche Kamer is nu bekend. De meerderheid vap het kabinet Silvela is inderdaad zoo klein als men zich niet herinnert dat ooit een regeering-meerderheid aanvankelijk is geweest. Er zijn 228 voorstanders van het ministerie gekozen en 171 tegenstanders, te weten: 87 liberalen, 34 republikeinen, 8 mannen van Canalejas, 7 van Romero, 18 independenten, 6 mannen voor vrij-Cataloniö, 7 Carlisten en een ultramontaan. Behalve de liberalen bestaat de oppositie uit zooveel groepen, die bereid plegen te zijn hun kracht te zoeken in dwarsdrijverij dat Silvela wel een krachtige meerderheid noodig zou hebben om het hoofd boven water te houden. Toen dezer dagen te Kief in Rusland een, sedert verstomd gerucht de rondte deed, dat men daar ook een jodenvervolging te wachten had, verlieten meer dan duizend joden, zoo wel mannen als vrouwen en kinderen, de stad, terwijl de rijkste joden een toevlucht zochten in de gasthuizen. De overheid heeft nu samenscholingen op straten en pleinen streng verboden, en laat patrouilles door de stad trekken. ehel 1)e prijzen zijn door den Staat I gegarandeerd. I deelneming in I wen mburg gewaarborgde waarin zeker 1 deze voordeelitt namelijk s in het gelukkigste Mark. 1 prijs v 40.000 M 4 prijz. v. 30 000 M 20.000 M 15.000 M 10 000M 5.000 M 3.000 M 2.000 M 1.000M 500 M 400 M Maandagavond begon, gelijk wy Dinsdag meldden, in het Engelsche Lagerhuis hot debat over de lersche Land-Bill. Redmond, die het eerst aan bet woord kwam, gaf zyn in stemming te kennen met de algemeene be ginselen, by de Bill betrokken, maar het grootste gedeelte zyner rede besteedde hy toch aan het blootleggen en uiteen zetten der wijzigingen, welke de vertegenwoordigers der pachters in de Bill wenschen gebracht te zien en zonder welke, volgens den ler- schon leider, de bill teleurstellend en kin derachtig, een bespotting en een beleediging zou zyn. Balfour verdedigde de Bill in haar alge meene strekking, maar zeide de beantwoor ding der critiek over de onderdeden aan den minister voor Ierland te zullen overlaten die Maandag echter nog niet aan het woord kwam. De eigenlijke oppositie kwam eigenaar dig genoeg van de zyde der regeerings- party zelve. De conservatief Coghill was het die een amendement indiende, waarby de verwerping van de Bill werd voorgesteld. Dit amendement veroordeelt zoowel de be ginselen alsde bepalingen der Bill en keurt het stelsel, van het geven van voorschotten 4UU M deze loterij, die uit '0 loten met 55755 zoodat bijna op de prijs valt, Bijzon- aanmerkelijke ver- er loterij, waardoor esteld eene premie, Heen in de laatste e klasse te winnen, der I ste klasse be- geval f 0000 Mark i 000 M., in de 3e :ot 70 00 M., in de e 6e tot 900 0 M., e tot 600000 Mark, ikking, die officieel lechts Guld. 3-50. lechts Guld. 1.75. lechts Guld. 0.90. Ie volgende klassen der prijzen worden ieele trekkingsplan van den Staat, welk is verzend. ie loterij ontvangt ia de plaats gehad cieele trekkingslijst. iding van prQzen en prompt aan de ;ste geheimhouding, an men eenvoudig 'geven, ook tegen is met de aanvraag m loten voor de jende trekking zoo uiterlijk tot ÏI 86) «Komaan," zeide Angelina, getroffen door het woeste uitzicht van slechts half betoomde drift, dat zij al meermalen bij hem had opgemerkt, als u een beetje van mij houdt, verheug u dan ook met mij in ’t geluk, dat mij ten deel valt. Zij nam zijne beide handen in de hare en hij liet haar stil begaan. «O ik smeek u, ging zij voort, breng mij niet het eerst een wolk aan mijn zonnigen hemel, gij aan wien ik hier het allereerst wat geluk heb te danken gehad Ga my niét bedroeven met een somber gezicht want ik verzeker u in volle oprechtheid, dat ik niet heelemaal gelukkig zou kunnen zijn, wan neer ik moest veronderstellen, dat uniet tevreden was met dat huwelijk Hij antwoordde niets en bleef mokkend stil zwijgen. «Geloof toch niet," ging zij voort, «dat dit huwelijk mij van u zal verwijderenu zult het tegendeel zien gebeuren Ik zal mijnheer de Léra aan u voorstellen en ik durf wedden, dat u hem gauw zult gaan lief hebben, want hij is goed en edel van aard en heeft een helder hoofd. Hij zal van zyn kant veel Telefoon No. 92 ADVERTENTIËN worden geplaatst van l-r5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De schrik onder de joden is groot na de gruwelen van Kischenew, wat geen verwon dering behoeft te baren. De nadere bijzon derheden, die er over gepubliceerd worden uit particuliere brieven, stemmen in hoofd zaak overeen met hetgeen wy reeds vóór eenigen tyd aan een schryven uit die plaats ontleenden. Het wordt echter uil die bijzonderheden steeds duidelijker, dat aan de lamlendige houding der overheid een groot deel der schuld moet geweten worden van deze uit moording, die men in de Bokser-dagen niet erger vermeld vindt. Hoe erg het wel ge weest is, wordt duidelyk weergegeven in bet volgende zinnetje aangehaald uit een artikel door een bekend Russisch blad gericht tegen een anti-semitisch journalist, die door zyn geschrijf niet het minste ertoe heeft bijge dragen de bevolking zoover op te zweepen. „Moge hy”, zoo werd hem toegevoegd, „zich wat realistischer voorstellen de uit een tweede en derde verdieping op het, straat- plaveisel geslingerde kinderenhet kraken van de joodsche schedels, die met stukken van meubels werden ingeslagenhel vloeiende bloed en de uitgeloopen hersenen, die over de naar buiten gesmeten en vernielde goe deren liggen verspreid.” Toen op den Maandagmorgen eenige joden zich naar den gouverneur begaven om bescher ming te vragen, gat hy koelbloedig bet amb- tenaarsantwoord, dat hy nog niets kon doen omdat hy geen bevelen uit Petersburg had gekregen. Wat een wonder dat het gepeupel, toen het van dit antwoord hoorde, nog erger aan den gang ging. Onder de oogen van de politie werd gemoord en geplunderd, hoewel er oen sterke politie en 1000 soldaten in de stad waren, terwijl de eigenlijke daders geen 300 man telden, die meerendeels beschonken waren. Zoodra dan ook een streng bevel uit Pe tersburg de onderdrukking voorschreef, en de soldaten gebruikt werden, was het in eens uit met het geheele oproer, zonder dat er geweld noodig was. Maar indirect is de schuld van de Russi sche overheid nog veel grooter, omdat zy door haar stelsel van geringschatting der joden de beweging tegen deze in de hand werkt. Het sterkste voorbeeld wordt daarvan wel gegeven door haar houding tegenover de slachtoffers. Toen het vorige jaar de boe ren de grondbezitters plunderden, worden deze rijkelijk schadeloos gesteld. De beroofde joden van Kischenew worden aan de publieke liefdadigheid overgelaten. En het ergste van alles is wel de byna ongelooflijke bekendmaking van de politie te worden is, men zal u zeggen, wat zij doet en waar zij op het oogenblik te vinden is. Daartoe hebt ge u slechts morgenmiddag om vier uur te vervoegen aan het huis No. 24 van de rue Montparnasse eft uw kaartje at te geven aan den portier. Ge zult dan terstond worden toegelaten en voor u verschillende dingen van het grootste belang vernemen*' Die brief was niet onderteekend en het hand schrift was den generaal geheel onbekend. Men kan zich de geweldige uitwerking van dit bericht voorstellen. Dat was niet een van die lasterlijke aafjtiigin- die een fatsoenlijk man met minachting zich al de ontroering van Gontran du Haussey goed te kunnen voorstellen moet men niet uit het oog verliezen, dat hij nooit dat kind uit zijn luitenantstijd geheel had kunnen vergeten en zich orer dat verlies nooit geheel had kunnen troosten. Verscheidene jaren achtereen had hij alles in het werk gesteld om ten minste iets te vernemen aangaande het verdwenen meisje en dat wel geheel in overeenstemming met het verlangen zijner tweede vrouw, die veel te goed van hart was en veel te edele denkbeelden had om ook niet in dat opzicht de gevoelens, ja, tot op zekere hoogte de onrust te deelen van den man, dien zij liefhad.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1