Lm EN BAAT. I i ao Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. OIOS Zaterdag O Mei 1003. 43ste Jaargang, BulteDlaodsch Overzicht. Inkt F 4| FEUILLETON. I k gemaakt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de.» midd. -4 van (Wordt vervolgd.) i 3ESTE DELIJK ID. afbunjo» 71185 Kader- Echte teBamen- i in den tam des ▼wdigd rereldbe- t Stoll- ia. ta. 3tt lijd, t. fiOUDSCHE COURANT iskracht t beroein- Jekende t. In het Engelsche Lagerhuis werd Woensdag door Charberlain een voorstel ingebracht om interest en hoofdsom te waarborgen eener Transvaalsche leening van vyf-en-dertig mil- Hoen pond sterling. Zooals bekend is, werd tydens het bezoek van den minister van koloniën in Afrika een soort overeenkomst aangegaan, waarbij de oorlogsschatting door Transvaal aanEnge'and te betalen op 30 millioen pond sterling werd vastgesteld, onder voorwaarde, dat door Enge land een Transvaalsche leening van 35 mil lioen pond zou worden gewaarborgd. Deze Transvaalsche leening zou moeten dienen, ter afdoening van op Transvaal rustende oude verplichtingen de conversie der oude Trans vaalsche schuld en overneming van de lijnen der Nederlandsch-Zuidafrikaansche Spoorweg maatschappij. Verder voor uitbreiding van het spoorwegnet, voor landaankoop, en voor publieke werken. De oorlogschatting van Transvaal zal aan Engeland betaald worden in drie jaarlyksche termijnen van tien millioen pond sterling, die, naar Chamberlain mededeelde, alleen zouden worden verkregen uit een leening door Trans vaag te sluiten. De Transvaalsche inkomsten nemen op zoo verbazingwekkende wijze toe, dat Chamberlain verwacht, die leening voor een lagere rente dan 4 pCt. te kunnen plaatsen. Ten einde het geheele beheer van de lijnen der Nederl. Zuidafrikaansche Spoorwegmy. i i handen te krijgen, voert de Engelsche regee- ring, onderhandelingen over het aankoopen van dé bezittingen dier maatschappij op Por- tugeesch gebied en aan de Delagoabaai. Met enkele waardeerende woorden aan het adres der Afrikaanders lichtte Chamberlain dit voorstel toe. De resultaten van zyn Afri- kaansche reis waren duidelijk in die woorden merkbaarhy is veel meer dan vroeger over tuigd van de loyauteit der Afrikaanders en al acht hy het niet mogelyk de Hollandsche en Britsche rassen in Afrika geheel en al te assimileeren, toch gelooft hy dat een samen werking en vereeniging mogelyk is, waardoor beiden gemeenschappelijke toewijding zullen toonen voor de belangen van het Ryk. Het bedrag van dertien millioen pond ster ling, door Chamberlain genoemd, als bestemd voor den aankoop van de spoorweglynen, is naar wij vernemen, meer dan voldoende voor de overneming der lynen van de Nederlandsch- Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschapppy, v. het lijntje Pretoria—Pietersburg en van den Selati-spoorweg. Klaarblijkelijk is het de be doeling der Engelsche regeering ook de achter- ;t heoft, en dat zijn wonderbaar nel is, en welke e in ket zoeken alle kwalen van in. Er is geen ter» wanneer hij nezingen die hij ijl zijner woor- gronden goba- regen in debe- rele jaren. Het Levens Krach' want hij zend, jgzame hoeveel- jrbarende gene- aagt. Sommige er merkwaardig genissen, zouden i hebben hunne jopen nadat zij abruikt haddea. waren opgege- vrienden terug hart-, lovor- rijn als op ma ruggepijn, ze- ludheid, asthma, ongesteldheden, poedig hersteld r is. 4 ataxia, water lijn spoedig en msclie lichaam, mloop en eene verkregen. Voor n komen onder levens Krachtt. cijnen. Het is ran gij genezen dadelijk franco n delven in oud® i den tegen woor- Telefoon Ao. S3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomraers VIJF CENTEN. dinging van andere mogendheden sterk, ge lijk dat elders het geval is. Engeland, dat de pionier is geweest, kan zjjn meerderheid niet altyd handhaven. Maar het moet En- gelands politiek wezen, zyn handel in de Perzische Golf te beschermen, ofschoon het niet in de bedoeling kan liggen, dat het den rechtmatigen handel van anderen tegengaat. Verder deelde Lansdowne mede, dat er met Perzië wordt onderhandeld over een regeling van het invoerrecht, die den Engelschen handel ten goede zal komen. Hoe groote waarde men in Engeland er aan hecht, het overwicht in do Perzische Golf te houden, kan wel blyken uit een op merking van Lord Ellenborough, die voor Lord Lansdowne aan het woord was. Liever dan dat eenige groote mogendheid een haven in de Perzische Golf kreeg, zoo zeide hy, zag hy 'de Russen Konstantinopel bezetten. Evenmin als Lord Lansdowne zelf, die ver klaarde niets te weten van eenig plan voor do vestiging van een mogendheid aan de Golf, gelooft de Westminster Gazette, dat er voorloopig sprake van zal wezen. Geen mogendheid, meent dat blad, zal gesteld zyn op een haven, als er niet eerst een spoorweg is die er heen leidt. Gelyk Rusland zonder den Siberischen spoorweg Port Arthur niet genomen zou hebben, zal het geen haven aan de Perzische Golf begeeren voor het een spoorweg van Teheran daarheen aangelegd heeft. Wil Engeland dit niet, dan dient het zelf den aanleg ter hand te nemen, want Perzië kan niet voor Engelands genoegen zonder sporen blyven. Het blad meent dus, dat de noodzakelyke gevolgtrekking van Lord Lansdowne’s verklaring is, dat Enge land zoo spoedig mogelyk met een spoor van de Golf noordwaarts werkt. De Times, die onvoorwaardelyk ingenomen is met Lord Lansdowne's verklaring, herinnert, dat Per zië wel Rusland heeft moeten beloven, allen spoorwegaanleg uit te stellen, maar Enge land is dhardoor niet gebonden, meent het blad, en moet nu aanstonds beginnen. Dinsdag zyn in het Lagerhuis de debatten over de tweede lezing der lersche Land- Bill voortgezet. De belangstelling onderdo leden schynt niet groot te zyn geweest. Van liberale zyde sprak Sir E. Grey ten gunste van de Bill, terwyl enkele zyner partyge- nooten haar critiseerden. Sir. E. Grey noemde de aanneming der Bill een politieke noodzakelijkheid. Volgens de „Westminster Gazette” is dit juisthet Lagerhuis zou de verantwoordelijkheid voor het doen schipbreuk lijden der Bill niet op zich durven nemen, hoewel de leden hoQ Hij kende ze veel te goed, om niet te weten, hoe lief ze zouden wezen voor het meisje, dat zoo lang onder vreemden was geweestveel te goed dan dat bij moeder of dochter de gedachte aan eene benadeeling van eigen belangen zou kunnen opkomen. Was hij bovendien, evenals zijn vrouw niet rijk genoeg om het geluk van twee meisjes te kunnen verzekeren En toen hij zich zoo zijn Léa voor stelde aan den huiselijken haard, dacht hij op eens met een huivering, wat op dit oogenblik wel van dat jonge meisje zou zijn geworden, toen bedacht dat hem daaromtrent zoo letterlijk niets bekend was, dat hij niet wist, hoe zij was opgegroeid en opgevoed en dat wel degelijk de kans bestond, haar weder te moeten vinden in een toestand, die 't hem on mogelijk maakte haar als een dochter te bemin nen en tot zich te nemen Enkele oogenblikken was dat denkbeeld hem zulk een marteling, dat hij reeds onwillekeurig begon te zoeken naar een uitweg. Was het wel waar, wat er in dien brief stond. Was ’tniet heel gewoon een middel geweest om hem af te zetten „Men weet vrij algemeen, dat ik gefortuneerd ben/ redeneerde hij, bestaat derhalve niet de kans, dat men speculeert op mijn beurs door te werken op mijn hart; bestaat niet de kans, dat men de een ot andere intrigante van laag allooi wil doen deelen in myn liefde, dat is te zeggen, in mijn geld Hij las den brief nogmaals over en dat ver sterkte hem wel eenigszins in zijn kwade ver meer zy met de bijzonderheden bekend raken, er ook de gebreken van inzien en hun ver wachtingen steeds lager komen te staan. Enkele leden zeiden het wenschelyk te achten, dat de beginselen van de Land-Bill ook op Engeland werden toegepast. Gisteravond heeft het Lagerhuis de tweede lezing van de lersche landwet met 443 tegen 26 stemmen goedgekeurd. gekookt roor da- pelG van e) Als -al van i brniken. H. T un ieder dütfa id. 87) Zelf toen zij moeder was geworden zou ’t haar zonder eenigen naijver voor haar eigen kind, ge lukkig hebben gemaakt, als zij twee meisjes had gehad, en zij voelde dat zij de kleine Léa, uit liefde voor den vader, als een eigen kind zou hebben kunnen beminnen, misschien des te meer omdat het zoo lang van dien vader was ver- vreemd geweest en omdat het gemis aan ouder lijke liefde zooveel mogelijk weer moest worden goedgemaakt. Bovendien, wel wetend, dat Gontran bij zijn eerste vrouw het geluk niet had gevonden en dat het werkelyk een soort van verlichting was ge weest, toen die vrouw was gestorven, met wie hij in zün ridderlijkheid een huwelijk had gesloten hoewel zij in meer dan een opzicht, vooral in geestelijke ontwikkeling, verre beneden hem stond bovendien had de barones geenszins t» duchten, dat het kind, zoo het onder haar dak was geko men, al te teedere herinneringen zou opwekken en Gontran aan het mijmeren zou kunnen bren gen over al te snel vervlogen zaligheid. Ontmoedigd door al zijn vruchtelooze pogingen en geen hoop meer kunnende voeden, dat hij ooit weder de kleine Léa zou kunnen doen uit vinden, was Gontran du Haussey geëindigd, met bijna nooit meer over dat kind te spreken en dat wel uit een gevoel van kieschheid tegenover zijn vrouw, wier edelmoedigheid ook in die omstan digheid hem het dubbele gevoel van teedere hoog achting en stille erkentelijkheid had ingeboezemd. Overigens had bij hem evenals bij Renato, het feit, dat nooit' het wettig en overtuigend bewijs van Léa’s dood was gevonden, resultaat opge leverd, dat de gelatenheid om te berusten in eene altijd-durende scheiding nooit volkomen was ge weest en dat, zoo er al niet veel hoop tot het wedervinden van dat meisje bestond, de moge lijkheid daartoe niet was buiten gesloten. Bij het lezen van den brief, die de vage hoop, welke nooit geheel was uitgestorven, zoo op eens en zoo krachtig deed herleven, beefde Gontran du Haussey van ontroering. Reeds-bij de eerste woorden kreeg hij het be wustzijn dat hij nooit had geloofd aan Léa’s dood, al had hij zich dat geloof ook willen op dringen, en dat hij altijd gerekend had op een wederzien van dat kind, hoewel hij ’t zich zelf nooit had durven bekennen. En zoo als altyd in een dergelijk geval gebeurt was het een waar, een werkelijk, een onvermengd gevoel, dat plotseling op den voorgrond trad, en dat was een gevoel van blijdschap, het kind te zullen wederzien, dat het allereerst zijn vaderlijk bewustzijn had doen ontwaken, dat hef eerst zijne vaderlijke liefkoozingen had ontvangen. In de tweede plaats eerst dacht hij aan zijne tweede vrouw en aan zijn andere dochter, doch zonder eenige vrees of bezorgdheid. Te Saloniki wordt het weer rustiger. Zie hier hoe de Bnlgaarsche bommenwerpers werden gevangen. De voornaamste was zeker Jourdan- Op den avond, toen, de Ottomaan- sche Bank in do lucht was gevlogen, kwam Jourdan de woning binnen, welke hy eenige (Jagen geleden gehuurd had. Er waren drie mannen met groote pakken de woning inge gaan. De Turken waren hen op het spoor. Weldra omsingelde een sterk detachement het huis. De bevelvoerende officier eischte toe gang. Nu deden de drie mannen, gewapend met revolvers en patroongordels, een uitval, terwyl Jourdan op het platte dak verscheen en tweemaal achter elkaar een dynamietbom op de Turksche soldaten wierp. Toen hy een derde bom zou wegslingeren, trof een Turk sche kogel hem in den arm. Daarop joeg hy zich een kogel door het hoofd. Een zyaer makkers, die den uitval hadden gedaan, vluchtte in den tuin en toen de ontsnapping onmogelyk was, schoot hy zich dood, roe pend zoo sterven Bulgaren. De beide ande ren schynen er zich doorheen te hebben ge slagen. Volgons een te Weenen ontvangen tele gram uit Konstantinopel zouden de Mogend heden niet alleen voornemens zyn het aan tal oorlogsschepen te Saloniki niet te ver meerderen maar zelfs om alle schepen terug te roepen, behalve het Oostenryksche eska der. Men zou alles willen vermijden, dat eenigszins den schijn zou geven van Euro- peesche interventie, en zoo de Macedonische comités zou aanmoedigen en, de Turksche bevolking irriteeren. Volgens den Weener correspondent van de „Times” omvatten de door Turkije gemo biliseerde troepen 156 bataljons, met een ge middelde sterkte van 700 man, 37 escadrons kavalerie en 78 batterijen. De toestand in Albanië heet verbeterd 25 hoofden zouden te Jakova hun onderwer ping hebben aangeboden. stallige renten van de aandeelen en obligation dier maatschappijen van den dag der inbezit neming te betalen. Op dit punt zullen wy weldra zekerheid hebben. De heer Ritchie deelde mede, dat naar hy hoopte het prospectus van de nieuwe leening reeds heden zou kunnen verschijnen. De juiste prys van uitgifte der leening kon hy nog niet opgeven, maar hy kon wel verkla ren dat rente en aflossing der leening vier percent zouden bedragen, zoodat het bedrag door de Engelsche regeering jaarlijks te waarborgen 1.4 millioen pond beloopen zal. Chamberlain raadde het Lagerhuis zeer aan, zyn voorstel aan te nemen, een voorstel dat hy niet alleen beschouwde als een wyzen maatregel van staatsmanschap, maar ook als de vervulling van een plicht, die thans op Engeland rust. En het Huis, dat deze woorden van Cham bérlain luide toejuichte, ging op dien ge dachtengang in, en nam het voorstel aan. Chamberlain had er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat de beide leeningen, die van dertig en van vyf-en-dertig millioen Pond Sterling, volstrekt niet drukken zouden op de nieuwe kolonie; zelfs met verlaging van de lasten der belasting-betalende burgers zou er nog een overschot van 300,000 Pond Sterling zyn voor verdere ontwikkeling. Hy achtte dit een resultaat, waarvoor Lord Milner den grootsten lof verdiende* Men schynt in Engeland zeer ingenomen met de stoute verklaring van Lord Lans downe, in het Hoogorhuis afgelegd, flat En geland het als „een zeer ernstige bedreiging van zyn belangen” zou beschouwen, als een vreemde mogendheid in de Perzische Golf een marine-station of een versterkte haven aanlegde, en dat Engeland dat met alle mid delen zou trachten te beletten. Dat is een soort Monroeleer voor de Perzische Golf, merkt de Westminster Gazette op. Het blad vraagt echter of het wys is op het oogenblik een dergelyke verklaring af te leggen, al is het zeker van zeer groot belang voor Enge land te beletten, dat daar een operatie-basis wordt gevestigd voor een vyandelyke vloot, die Engeland den weg naar Indiö kan ver sperren. Lord Lansdowne sprak intusschen niet van dit belang, maar scheen alleen den handel van Engeland op het oog te hebben, ge waagde althans slechts daarvan. In 1901, zeide hij, was het aandeel van Engeland in den handel van Perzië, vertegenwoordigende een waarde van £3,600,000, waard 2,300,000. Maar aan de Perzische Golf en in andere deelen van Perzië voelt Engeland de mede. L03. k moedens. Waarom was dat schrijven niet onderteekend. Waarom had men zich niet regelrecht bij hem aangemeld Waarom dat dreigen met een proces tot het verkrijgen van een naam, waarop men beweerde recht te hebben I Ik doe natuurlijk, wat hier van mij wordt verlangd/ vervolgde Grontran du Haussey in zijn alleenspraak. „Dan zal ik ook de waarheid wel weten te ontdekken. Hij zou zich wel dadelijk naar de plaats van samenkomst hebben willen begeven, maar hij vreesde zoodoende eene onvoorzichtigheid en wel eene geheel noodelooze onvoorzichtigheid te begaan. Na twintig jaren te hebben gewacht, kon hij toch nog wel vierentwintig uur wachten. Maar hij had het vaste plan gevormd om van dien brief voorloopig nog niets te zeggen aan zijn vrouw Waartoe ook haar nu-reeds op te winden en te verontrusten zooals hij t zich zelf had gedaan Het was immers veel verstandiger eerst over die zaak te beginnen, als hij ze zelf tot klaarheid zou hebben gebracht, als hij haar zeggen kon, wat of waar en wat of valsch was geweest in het bericht, dat hem in zulke dubbelzinnige termen was meegedeeld I Telefoon No. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1