LIEFDE EN HAAT. WE S THEE. I IEEIJ. EGT, 1 te Ko. 9103. BINNENLAND. vsch 3-ouda. irood. ot .V/pmu’S* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. en Ballons. rw Maandag II Mei 1903. Bulleolandscli Overzicht. gdheden 4^ gr: te OLIE, LOON. ZONEN, 43ste Jaargang. FEUILLETON. Magazijn ster”, flefn. 117. Bnrean dezer Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei> midd. Al Hoch- tregen aanslui. Verspreide Berichten. Thans is by de Tweede Kamer een wets* XII. Het verleden. Zn. Gouda d gratis. Iiot Rijks Inter- Dit No. bestaat uit Twee Bladen- EERSTE BLAD. verkrijgbaar DE VISCH- lent by jaar voor per- n K. M. 1, rleiding. K.G. ’il mde Kinderen, levend onrein, bevorderd de loor H.H. Pro- Ellli te letten AN des tjjds inge- r, gelegen aan stad in Gelder* nstandigheden, derlinf gezegd en al en beschikken, geheele zaak igenoeg alleen bileerd te weten sl in het midden, GOUDSCHE 101 II I\T. gehad eenige ontevredenheid heeft gewekt, behalve natuurlyk by de clericalen, wien het aangenaam is geweest keizer Wilhelm’s blykbare bedoeling te constateeren, van met het Vaticaan op goeden voet te blyven. Blykens het offlcieele communiqué, waarvan wy gisteren melding maakten, is de regeering er op uit geweest alle voorbarige commen taren te voorkomen, en heeft het Quirinaal willen doen uitkomen, dat de verstandhouding der buitenlandsche regeeringen tot den Heili gen Stoel het niet aangaan. De conservatieve Nazione gispt het beleid dergenen, die niet voorkwamen, dat het rytnig des Keizers door Pruisische gardes du corps werd geëscorteerd. De Romeinsche troepen stonden toch langs den geheelen weg en haie geschaard en in een gewapend Italië, behoorde men ook alleen Italiaansche soldaten by zulke gelegenheden te zien. Tot de gevolgtrekkingen, waartoe enkele couranten geraakten, behoort 10k die, vol gens welke keizer Wilhelm de gunst van Leo XIII zou willen winyen om, gebruik makende van de spanning tusschen het Vaticaan en de regeering te Parys, teweegge bracht door de jongste gebeurtenissen, sedert het inwerking treden der Wet op de Vereeni- gingen, het protectoraat der christenen in het Oosten aan Duitschland te doen opdragen. Wat hiervan is moet de toekomst leeren maar het vermoede» ligt voor de hand, dat keizer Wilhelm, niet meer heeft willen doen dan zyn oom, koning Eduard VII, t. w. hulde brengen aan het eerbiedwaardig hoofd eener Kerk, waartoe een groote menigte zyner on derdanen behooren. Het zich met staatsie om ringen, het optreden met militair praalvertoon ligt in des Keizers aard, dien hy ook niet verloochend heeft by het afleggen van een be zoek, dat door de Centrum-party, vaak den hechtsten steun der regeering te Berlyn, met welgevallen werd aanschouwd. en COMFO* De rue Montparnasse, evenals als de daar dicht bij gelegene rue Notre-Dame-des-Champs, is een der Parijsche straten, welke onwillekeurig de ge dachte bij opwekken, dat ge u honderd mijlen ver van Parijs bevindt. Alles doet denken aan een provincie-stad, de menschen, de huizen en zelfs het straatplavcisel. Eerzame en arbeidzame menschen wonen daar men zou haast zeggen, het helsche geweld en de ziekelijke gejaagdheid van het centrum der stad ontvlucht. Men vindt daar menig pension, menig •maison d e f a m i 11 e,* menig .boardig- house*, zooals onze overburen aan de Theems zeggen, waar oude, rheumatische vrijsters, die veel van stichtelijke lectuur, maar nog meer van whisky houden, arme piano-juflrouwen en nog armer huisonderwijzeressen haar toevlucht plegen te vinden. Het huis, dat het nommer 24 droeg volgens een anonymen brief, verhief zich achter een klein voorplein tje, waarop de groote koetsdeur uitkwam, reohts en links geflankeerd door olmen van zeer eerbiedwaardigen leeftijd, welker loof de aldaar heerschende somberheid eenigszins vervrolijkte. *t Gebouw vertoonde zich als een der netste huizen van die buurt en hoewel het geen opschrift droeg, deed het al dadelijk denken aan een ge heel gemeubileerd huis, dat bij gedeelten, bij vele gedeelten zelfs, verhuurd wordt aan stille men- Er zyn sommige couranten in Italië, die, hoe ingenomen het publiek ook is geweest met den persoon des Dnitschen keizers, be weren dat de byna overdreven staatsie, waar mede het bezoek aan ’t Vaticaan heeft plaats De sultan heeft zich in een eigenhandig schrjjven tot prins Ferdinand van Bulgarije gewend om hem te wjzen op hpt wederzjjd- sche belang, dat beide souvereinen hadden om tegen de Macedonische comité’s op te treden, wier broeinest ongetwijfeld Bulga rije was. De Porte is van plan, alle materiaal die bij het onderzoek naar don aanslag in Sa lonika wordt verzameld, als voor Bulgarije bezwarende getuigstnkken aan de mogend heden te toonen. In Konstantinopel en in de Europeesche vilayets worden de aanhoudingen van Bul garen voortgezet; doch met een aantal ge vangennemingen is het niet in den haak Icleluun to. Wi De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Do prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. Voor eenige dagen werd door denFranschen afgevaardigde Francis de Pressensé, namens een aantal Kamerleden, een breedvoerig ge motiveerd voorstel ingediend tot scheiding van kerk en staat in Frankryk en tot op zegging van hot Concordaat. Dit voorstel, waarvoor in de Fransche Kamer veel aanhang schynt gevonden te zul len worden, maakt in clericale kringen groo- ten indruk. Tot nog toe werden pogingen in die richting steeds voorkomen door den tegenstand der rechterzyde. Thans heeft de linkerzyde de meerderheid; Wel werd een klakkeloos ter tafel gebracht voorstel, om de begrooting van eeredienst te verwerpen, door Combes bestreden en door de Kamer verwor pen; maar de zaak staat geheel anders, wan neer een goed doorwerkt voorstel, waarin de scheiding van Kerk en Staat wordt geregeld, ter tafel komt. Dit schynt men in clericale kringen in te zien, en men begint rekening te houden met de mogelykheid,dat het Concordaat zal kunnen worden opgeheven. Onder leiding van den leider der clericale groep. Keiler, is een verga dering gehouden van clericalen, ter bespreking van de maatregelen die by opheffing van het concordaat kunnen worden genomen. In de eerste plaats geldt dit het byeenbrengen van fondsen ten einde de traktementen der gees- telyken te kunnen blyven betalen. Keiler stelde voor een vereeniging op te richten, over geheel Frankryk vertakt, om door con tributies de thans op de begrooting voorko mende posten te kunnen vervangen. De ver gadering liet by de meeste aanwezigen een slechten indruk na; men ziet in, dat het moeilyk is de veertig millioen, die thans uit de staatskas aan de kerk worden betaald, byeen te brengen uit vrywillige contributies. En waar de heer Keiler meende, dat de scheiding van kerk en staat in het belang van de kerk zou zyn en de katholieken er by zullen win nen, daar bleek de vergadering de zaak duis terder in te zien en de aanneming van bet voorstel De Pressensé als een groote ramp te vreezen. begroot was en byna twee-en-veertig millioen medr dan over dezelfde periode van het vorige jaar. worden afgele- pakjes van vij' n een Ned. ona an Nommer en n nevenstaand Wet gedepo- oering van ge selende IIJL, BAART Lz. In het dezer dagen openbaar gemaakte Engelsche Blauwboek over de nieuwe kolo niën in Zuid-Afrika lezen wy over de gevan gen Boeren: „De bepalingen van Vereeniging gaven 33000 krijgsgevangenen de vryheid. Einde 1902 waren ongeveer 20000 gevange nen ternggebracht en 14 Maart 1903 waren alle Boeren weer thuis, met uitzondering van 20, die zich liever elders gingen vestigen, en ongeveer 1000 die nog steeds den eed van trouw weigeren te doen. Do meeste van deaa mannen zyn in Indiö, de rest voorna- melyk op de Bermuda-eilandon. Generaal Botha meende, dat die lieden wel toegevender zouden worden, als hun de werkelyke toe stand werd blootgelegd. Lord Milner liet daarop den generaal weten, dat de Engelsche regeering alle kosten voor afgezanten zou willen dragen. Sinds dien zyn twee afge vaardigden naar de onverzoenlyken vertrok ken.” daar men de politie verdenkt, dat zy uit winstbejag vele ryke Bulgaren in hechtenis neemt in de hoop, geld los te krygen. Intusschen tracht de Grieksche politie het land zoo mogelyk van Bulgaren gezui verd te houden. In Athene omsingelden zy een huis, dat haar verdacht geleek en zy arresteerde er niet slechts eenige Bulgaar- sche kooplieden, maar nam er bovendien nog een aantal compromitteerende stukken, wa pens enz. in beslag. De aangehoudenen pro testeerden togen hun aanhouding en beweer den vreedzame kooplieden te zyn, doch de Grieksche politie heeft zich reeds lang kun nen overtuigen, dat ale vreedzame Bulgaar- sche kooplieden steeds tot de tanden gewa pend zyn en steeds overvloedig van patro nen zyn voorzien. De opening van bet Paviljoen op het Wandelhoofd .Koningin Wilhelmina” te Soheveningen is bepaald op Zaterdag 16 Mei. Van dien datum tot 30 zullen er dageljj!» 2 concerten gegeven worden door de Kur- kapel onder directie van den heer Frits Hoffmann. uwe modellen 88) Na de eerste, instinctmatige blijdschap kwam de reactie, een bedruktheid van gemoed, een zon- ig voorgevoel, alsof hem bij intuitte werd ;d, dat zijn leven op ’tpunt stond geheel 1 te veranderen, dat zijn geluk en het geluk der zijnen, dat in elk geval de kalme rust van hun bestaan zoo eensklaps zou kunnen ver dwijnen I Hij moest een beroep op zijn wilskracht doen om zijn ontroering in te houden en te verbergen den koortsgloed dien hij in zijn aderen voelde heerschen, en dat gelukte hem des te beter en des te gemakkelijker, daar zijne huisgenooten, elk voor zich, voor ’toogenblik genoeg hadden aan eigen gevoel en eigen overpeinzingen. Angelina en Léon zoo zijn nu eenmaal ver liefden hoorden of zagen niets van de dingen die buiten hen omgingen. Aline ging vol blijdschap op in haar nieuwe rol van Voorzienigheid. Mevrouw du Haussey dacht aan ’t geluk der anderen. Den volgenden dag, des middags om vier uur, kwam de generaal zich melden aan het hem op gegeven nummer van de rue Montparnasse. waarop enkele dagbladen lagen, alle uit het bui tenland, en een paar heel ordinaire pbotografle albums, met een piano tusschen de beide vensters en een muziek-standaard daarnevens; met een ouderwetsche canapé, vier fauteuils en zes gewone stoelen, alles met groen rips bekleed, gerangschikt langs ae wanden. Ook de overgordijnen van de vensters waren van dat zelfde groene rips. Op den houten, zwart-geschilderden schoor steenrand stonden een vergulde pendule met het beeld vau den blinden Belisarius door zijn doch ter geleid, twee vergulde candelabres en twee porseleinen vaasjes. Boven de canapé en de fauteuils hingen chromo lithografieën van landschappen, waardelooze dingen achter lijst en glas. Een donker kleed bedekte den vloer. Du Haussey bleef staan en keek oplettend rond als om uit die omgeving zich een voorstelling te vormen van den persoon waarmede hij hier zou te doen hebben. Volgens zijn idéé was alles wat daar zyn oog aanschouwde al even a n o n y m e als den brief zelf het was geweest. Hier was nu letterlijk niets, wat eenige inlich ting gaf, tenzij misschien de uitheemsche couran ten, en de generaal voelde zija onrust toe nemen. Overigens speet het hem niet, zoo enkele oogen- blikken alleen te worden gelaten Wordt vervolgd) Duitschland. Te Straatsburg heeft een sergeant der veldartillerie een eerzaam burger zonder eenig tastbaar motief, het hoofd gekloofd met zyn sabel. Toen hy, tot bezinning ge komen, tot de gevolgtrekking kwam, dat zooiots zelfs in het miiitairistische Duitsch* land niet gepermitteerd is, gebruikte hy te gen zichzelven zyn revolver, met het ge- wenschte en verwachte resultaat. De studenten der technische „Hoch- schule” te Dresden, der Bergacademie te Freiberde en der boschbouwschool te Tha randt, hebben eergisteravond den koning van Saksen vóór de Opera een hulde gebracht met fakkellicht. De voorzitter der huldiging hield een toespraakde koning was diep geroerd en met het „Gaudeamus” liep de zaak af. De hoofdredacteur Adler, leider der Sleeswyk-Holsteinsche sociaaldemocraten wekt de partygenooten op te stemmen vóór de protest candidatenelke Deenschgeziri- de Noord Sleeswyker verklaarde hy te Haderslebon moest uit plicht zyn stem uitbrengen vóór zyn vertegenwoordigers Nielsen en Jëssen, die geen deel hebben aan de zonden dertt Duitsche Parlementsleden. De keizer is Donderdagavond, om tien minuten vóór halfacht, aangekomen te Do naueschingen, waar de vorst Zu Fürsten- berg met de autoriteiten ter ontvangst gereed stonden, terwyl de stad bevlagd was. Italië. Vyf officieren der grenediers zyn onder arrest gesteld, naar het heet omdat een geschil tusschen twee officieren bygolegd is zonder duel. De corpscommandant stelt een onderzoek in. Frankrijk. De rechter van instructie heeft aan Fré déric Humbert verklaard, dat hy beschuldigd wordt van vervalsching en het gebruik maken van de vervalschte stukken, waardoor de Humberts voor het Hof van Assises terecht zullen staan. In de tweede helft van Juli zullen zy moeten voorkomen. De experts verklaren, dat de som, door de Humberts verduisterd, het bedrag van 5 6 millioen francs niet overschrydt. Minstens twee mil lioen zyn aan proceskosten besteed. Over de eerste vier maanden van dit jaar, hebben de belastingen ongeveer zeven- en-twintig millioen meer opgebracht dan schen, die graag fatsoenlijk willen geborgen zijn, maar wier middelen niet toelaten om veel geld daarvoor uit te geven, Onmiddellijk nadat de generaal de bel had laten overgaan, werd de koetsdeur geopend en ver scheen een zeer betamelijke portier uit zijn loge ter zijde. Zonder iets te zeggen stelde du Haussey dien man zijn kaartje ter hand. De concierge, die natuurlijk zijn instructie had gekregen, verzocht den generaal, na een blik op het kaartje te hebben geslagen, hem te willen volgen, geleidde hem langs het kleine voorplein, door het huis, de trappen op en eerst toen hij op de derde étage was gekomen, wees hij den be zoeker de volgende trap zeggendeOp het eerst volgend portaal, de eerste deur aan uw rechter hand I* Het was of alles in dat heele huis was uitge storven. De generaal had althans niemand gezien of niemand gehoorder heerschte daar overal een stilte als in eene dooden-stad uit de «Duizenden één Nacht.* De aangewezen deur werd gevonden. Op het daarop gevolgde geklop volgde van bin nen geen antwoord, wat den generaal aanleiding gaf om eens te probeeren, ot hij ook voor een afgesloten deur was terecht gekomen. Dat bleek niet het geval te zijn De deur ging gemakkelijk open; de generaal trad binnen en bevond zich nu heel alleen in een klein salon. Dat vertrek was eenvoudig, na$ met het strikt noodzakelijke gemeubi met de onmisbare ronde tafel Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1