No. 9105. Metews- en Advertentieblad voor Gouda en (hnstreken. - Woensdag 13 Mei 1903. Buitenlandse!) Overzicht. 43ste Jaargang FEUILLETON. LIEFDE HAAT. Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. Verspreide Berichten. rl»t”. Haarlem Wordt vervolgd) Telefeoa Kt. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70.’ Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. khandelaar een 'andsche uitgave ■n terk gemaakt. ■ddykita m ddd ra» Hen. ndemhoniwk, .MMVIUrlC. -Men letup»! rattfc.— leleeUSea, ura.ra, era*. s Zn. Gouda Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 51) Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. fiOÜIISCHE fflMT Iteijd, >Wtkl V De Russische regeering heeft den directeur van het departement van politie naar Kichi- new gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de daar plaats gehad hebbende Joden vervolgingen. De Joodsche gemeente aldaar heeft hem een uitvoerig memorandum van het gebeurde overhandigd, waarin o. a. wordt meegedeeld, dat vlugschriften waren ver spreid, behelzende o. m., dat de Tsaar ver lof had gegeven de Joden aan te vallen. Het aantal slachtoffers wordt opgegeven als 45 dooden, 66 zwaargewonden en onge veer 500 lichtgewonden. igt per jaar on- n, die hem aan )or hem op te •eizigers worden ate maal komen itsen in Arabië, dië, Birma, Ma- incl. de Ansicht- Het schy'nt, dat in Duitschland de vijan dige stemming tegen Engeland in de laatste weken van de volkskringen ook tot de hooger geplaatste, zelfs tot de regeeringskringen is overgeslagen. De „Ind. Beige” ontvangt uit Berljjn een mededeeling, waarin gesproken wordt van de „geraaktheid van den Keizer en de Re- geering over de allerzonderlingste en onbe leefde houding van Engeland. In plaats van zich dankbaar te toonen jegens de Duitsche Regeering, die zoo krachtig weerstand bood aan de anglophobe stroomingen in het Duitsche RÜk bij verschillende gelegenheden, begaat de Engelscbe Regeering de eene onhandig heid of onbeleefdheid na de andere. „Daar is al dadelijk de vijandige houding door Engeland aangenomen in de zaak van den Bagdad-spoorweg. De Keizer was zeer geporteerd voor die lijn, en voelt zich daar door gekrenkt. „Toen Eduard VII verleden jaar ernstig ziek was, snelde keizer Wilhelm, alle voor schriften der etiquette versmadend, naar Londen, naar het ziekbed van zijn oom, en bracht dien dus het eerste bezoek. Ter be antwoording daarvan, gaat koning Edward naar Portugal, naar Italië, naar Frankrijk maar niet naar Berlijn. „Niets doet de Engelsche Regeering om de voortdurende aanvallen der Engelsche pers op Duitschland tegen te gaan Duitsch land staat bloot aan laster en verdachtma king van Engelsche zijde en ziet zelfs zijn goede betrekkingen met andere staten, bijv, met de Vereenigde Staten, daardoor bedreigd. „Wanneer het zoo moet voortdurend, dan heeft Duitschland maar één uitweg, dan zal het oogenblik gekomen z|jn om zich ruiter lijk van Engeland af te wenden en het te doen begrijpen, dat de tijd van beleefdheden en hoffelijke toenaderingen voor altijd voorbjj is”. Jooals een telegram bericht heeft de Porte toegegeven aan Bülgary’s bezwaren tegen de bewoordingen, waarin de jongste Turksche nota was vervat. Bulgarije heeft echter behalve door die nota in den oorspronkelyken vorm te weigeren, ook geprotesteerd door zijnerzijds een nota te zenden naar St. Pe- inzend. avenakraoht beroen>- la bekende leest. ie, on dolven j„ 0U|)t De hoofdtekst dit halfmaande- tscho tijdschrift ;aat uit de Be- rij ving eener Is om de Aarde, de Heer E. T. nstra KbiPEB in ‘acht der Ven- :séhap maakt. nummer is rijk ellluetreerd ir eigen photo- \phi8Che opna- •ijde opengesteld, den te allen tijdé tersburg, Weenen en Parijs om verzet aan te teekenen tegen de Turksche beschuldigin gen, met name tegen die in verband met do aanslagen te Saloniki. Het geeft te verstaan, dat de Turksche overheid en de Turksche troepen daar alleen verantwoordelijk voor z|jn. De buitensporigheden van dezen, zegt de nota, tegen de onschuldige Bulgaren zul len ten lange leste de bevolking tot wanhoop brengen en het aantal bedrijvers van aan slagen nog doen toenemen. De nota besluit met een voorstel, dat voor de onderdrukking der revolutionaire daden van gewold in Euro- peesch Turkije de medewerking der Euro- peesche consuls aldaar zal worden ingeroepen. De Turksche regeering heeft harerzijds de mogendheden ook op een vertoog onthaald, waarin zy vraagt om Bulgarije eindelijk eens voor goed op zijn plaats te zetten. 9°) Gontrans knieën knikten, zoodat hij zich moest vastklemmen aan een stoelleuning om niet tegen den grond te slaan. Een akelig gesuis in de ooren maakte hem doof en zoo hij nog iets zag, was ’t iu een nevelachtig waas Hij was bang geworden, die krijgsheld op het slagveld die dappere, brave man, die nog nooit was teruggediensd voor een plicht, hoe moeielijk dan ook, voor een gevaar, waarbij hij telkens en telkens weer zijn leven op het spel had moeten zetten. Maar thans gold het niet hem alleen, go’d het niet zijn leven of zijn geluk, maar het leven, het geluk, het bestaan, de eer en de toekomst van allen, die hem lief en dierbaar waren, natuurlijk in de eerste plaats zijn tweede vrouw en zijn tweede dochter I „Ik herhaal u, dat het onmogelijk is I riep hij uit. «De ongelukkige hèeft zich verdronken. De bewijzen waren er voor.* .Voldoende althans om den man, die haar lief had te overtuigen van haar dood en om hem er toe te brengen, zich maar zoo gauw mogelijk een andere vrouw te kiezen. Maar zeg mij eens baron, heeft men ooit haar lijk gevonden Beweerd wordt, dat de overheid van de dreigende ongeregeldheden op de hoogte was. In Weenen kan men deswege niet aan den ernst van het nu ingestelde officieele onder zoek gelooven. Intusschen zijn toch wel acht honderd menschen in hechtenis genomen in verband met de onluststen. En onder hen een groot aantal vrouwen, die by het plunderen een handje hielpenschooljongens en zelfs ambtenaren deden daaraan mede. Volgens een bericht uit Petersburg heeft te Rostof aan de Don een oproer plaats ge had, waaraan een vijfhonderd menschen deel namen, onder aanvoering van personen uit den ontwikkelden stand. Gendarmes en ko zakken werden er heen gezonden, maar von den niets meer te doen. ledorén dag wor den te Rostof proclamaties verspreid. Men vreest voor een jodenmoord zooals teKichi- new, en de toestand wordt verergerd door de omstandigheid dat er veel werkloozen zyn. De Koning van Spanje heeft 8 Mei 28 senatoren voor het leven benoemd, behoo* rende tot verschillende partijen, 11 conser vatieven, 7 liberalen, 2 onafhankelyken, een volgeling van Canalejas, een van de partij van Romero Robledo en een van dien des hertogen van Tetuan. Vega de Armyo is by den Koning op audiëntie geweest om een uiteenzetting te geven van den stand der liberale party. Hy wil betoogen, dat deze party niet genoeg zaam vertegenwoordigd is in de Cortes. De Koning heeft Vega verzocht een schriftelyk verslag over deze kwestie uit te brengen. Zoodra de zitting der cortes geopend zal zynF zullen vermoedelijk eenige wetsontwer pen aan de orde komen van financieelen aard. Villaverde had, voor hy ontslag nam als minister van financiën, reeds wetsvoor stellen ontworpen met de bedoeling te gera ken tot een lageren wisselkoers op het bui tenland en tot geleidelijke inperking van het bedrag aan bankbiljetten dat in omloop is in Spanje. Zyn opvolger zal die ontwerpen overnemen, mogelyk ook zal Villaverde ze zelf als kamerlid indienen. Men hoopt nog voor de zomervacantie, die in Juli begint, alles af te kunnen doen wat op het munt wezen betrekking heeft. Rusland heeft aan de Porte kennis gegeven dat het geen oorlogsschepen zal zenden naar Saloniki, een verklaring die door den sultan met voldoening moet zijn aangenomen. Het lijkt er weer op of Rusland handiger is ge weest dan de anderen, want met die oorloge- sthepen die geen troepen mogen landen is al heel weinig uit te voeren tegenover dynamiet- aanslagen die plaats hebben als niemand er aan denkt. En toch is dat het eenige doel. In antwoord op een interpellatie omtrent de zending van Oostenryksch-Hongaarsche oorlogsschepen naar Saloniki verklaarde de Hongaarsche minister-president Von Szell, dat de schepen tén dool hadden de Oostenryksch-Hongaar sche onderdanen te beschermen. Er is geen sprake van een oorlogszuchtige demonstratie en Oostenryk-Hongarye denkt niet aan een verovering of bezetting. Do Porte heeft echter aan Oostenrijk en Italië haar wensch te kennen gegeven dat de oorlogsschepen van Saloniki zullen worden teruggeroepen, daar hun tegenwoordigheid door de bevolking zou kunnen worden mis verstaan. De regeeringen te Weenen en Rome overwegen thans dit verzoek. Blykcns berichten der consuls zyn te Mo- nastir de Mohamedanen daar buiten zich- zelvo door de jongste gebeurtenissen in die stad en vallen zy de Christenen aan. In de omgeving van Monastir zyn reeds velen gedood. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de krijgsraad te Saloniki zyn zittingen nog niet hoeft geopend. Elib-pacha, president van den krijgsraad, was vroeger vali of gouver neur van Monastir. Hy onderscheidde zich door de energie, waarmee hy het vorige jaar de Boelgaarsche beweging in dit vilayet onderdrukte. Daar de consuls de beraadslagingen zullen kunnen bywonen, mag men verwachten, dat de beschuldigden eenige gerechtigheid zullen genieten. Het bericht van het sneuvelen van gene raal Zontchef is onwaar geweest, hy vertoeft Rustig in Boelgarjje. Hij zweeg, verstomd, vernietigd, niet ongelyk aan den bergreiziger, die in een afgrond neerge stort en niet gedood door dien val, tot een vaag bewustzijn gekomen, zijn gedachten poogt te ver zamelen, zonder dat hem zulks gelukt. «Komaan, baron,* hernam zij met haar droog en snydend stemgeluid, hem om zoo te zeggen verterend door den dreigenden gloed, die uit hare groote, donkere oogen straalde, «laat ons redelijk zijn 1 Waartoe dat strijden tegen beter weten', togen uw eigen overtuiging, tegen uw eigen zeker heid in Op het eerste gezicht, toen ik nauwelijks was binnengekomen, hadt ge mij reeds herkend Zonder bieonder veel genoegen, dat moet ik er bijvoegen.en dat kan ik mij ook wel eenigs- zins voorstellen. Ik was de vrouw niet; waarvan gij had ge droomd en ronduit gezegd, waart gij de man niet die mij paste. Ons geluk was al van heel korten duur en u hadt ruimschoot? genoeg van mij, ja zelfs een geduchten spyt mij ooit gekend, bemind en getrouwd te hebben, toen die Fransch-Duitsche oorlog uitbrak, die u een heel gewer.schte gele genheid aanbood om mij zoo gauw mogelijk alleen te laten, gauwer u zult je ook die bizonder- heid herinneren dan precies noodzakelijk was, want gij verliet nog vroeger Rome dan al de andere officieren, die tot het Fransche bezettings- corps behoorden. U dacht stellig, dat ik hier of daar op den bodem van de Tiber moest liggen, dat is voor mij boven allen twijfel verheven, en uw verwon dering is werkelijk niets meer dan natuurlijk, vooral met het oog bp de bijomstandigheid, dat Uit Middolbourqo wordt gemold dat, zoo als do berichten roods deden verwachten, do spoorwegstaking is uitgebroken, en dat daaraan 11000 personen deelnemen, ook de beambten van den ondergrondspoorweg in die stad. Als oorzaak van die staking wordt het volgende gemeld. Zooals men weet, worden do spoorwegen in Victoria door den Staat geëxploiteerd. Sinds vele jaren waren aan de arbeiders en beambten zóó hoogo salarissen uitgokeerd, dat het evenwicht op het budget erdoor dreigde verstoord te worden. De arbeiderspartij, in die kolonie zeer machtig, dwong daartoe. De onlangs opgetreden eerste Minister wilde aan die overmacht oen einde maken, en had tot de arbeiders en beambten een aanschrijving ge richt, om zich af te scheiden van het socia listisch syndicaat. Namens het personeel werd hem geantwoord, dat bijaldien hij zyn ultimatum niet introk, binnen vier-en-twintig uur een algemeene staking onverwijld zou worden geproclameerd. Zoo is dan ook ge schied. Maar do staking is niet volkomen. De dienst wordt van Regeeringswego voor on geveer dq helft onderhouden en voortdurend worden nieuwe menschen in dienst gesteld, hoewel de Associations dat trachten tegen te gaan. De vertegenwoordiging van Vic toria is tegen Woensdag in buitengewone zitting bijeengeroepen. Nadere berichten doen zien, dat het ver keer per spoor toch tamelijk weinig om het lyf heeft. De postdienst geschiedt met stoom schepen, wagens en andere vervoermiddelen. Te Melbourne rijden de trams, ook naar de buitengemeenten. De orde is niet gestoord. Militairen pa- trouilleeren. ik. die twintig jaar geleden, eon schitterende schoonheid werd genoemd nu een leelijke, bijna een oude vrouw ben geworden, wat het feit van mijn onverwachte en geenszins gewenschte terug komst, zelfs onder gewone omstandigheden, ook al minder aangenaam moet maken. Maar hoe ver anderd ook, zoo erg was ik het toch niet, dat het u belette mij te herkennen. U wist terstond toen u mij zag, dat u Giulietta Donati voor u hadt, de wettige echtgenoote, de eenige wettige zelfs, van den baron en den tegenwoordigen generaal Gontran du Haussey, wiens naam mij toekomt en dien ik alleen het recht heb te dragen, zoolang als ik leef 1.En ik verzeker u, dat ik op ’t oogenblik allerminst van zins ben aan het leven een einde te maken I «Giulietta herhaalde de baron voor zich. Hij begon zijn zelfbeheersching terug te krijgen, hij kon weer denken. Bij het beschouwen van die vrouw, bij den toon harer stem, bij haar spottende woorden had hij beseft, een geduchte vijandin tegenover zich te hebben, in wie geen enkel gevoel meer bestond van teederheid, of van sympathie of ook maar van welwillendheid, en juist dat was het dat hem uit zijn verdooving had doen ontwaken, wat in hem den oud-soldaat had opgewekt, die tot con signe heeft den post te verdedigen, waarvan het heil des land afhankelijk is. Bij zijn schrik van ’t eerste oogenblik, had zich voor dien man met zijn edel gemoed een vage herinnering gevoegd van het verleden, een natuur lijke ontroering. De vrouw, die hij had dood gewaand, hij had Frankrijk. Woensdag a. s. scheept do nieuwe gouver- neur-genoraal van Algerië zich te Marseille in, met bestemming naar Algerië. Wegens daadwerkelyke deelneming aan de ongeregeldheden te Nancy vóór het ze dan toch zij ’took anders dan zijn tegen woordige echtgenoote, o geheel anders I - maar hij had ze dan toch een tijd lang liefgehad, hij had met haar geleefd in den echt, hij had haar be schouwd als zijn levensgezellin, en zij was de moeder geworden van zijn kind I Dat alles is niet zoo spoorlos weg te cijferen, dat alles kan maar niet zoo vergeten worden en als zij tot hem ware gekomen met goedheid en zachtheid, als zy de dagen en de uren van ’t verleden had opgeroepen voor zijn geest als zij dan de plaats had gevorderd, die haar van rechts wege toekwam, haar terugkomst zou in dat geval zijn hart hebben verscheurd, en moeielijk, uiterst moeielijk ware voor hem, den man van strenge plichtsbetrachting, de beantwoording geweest voor de vraag, wat hem hier door zijn plicht werd voorgeschreven. Maar juist dat dreigend optreden, het sarrende en spottende, dat hem uit elk woord van Giu lietta tegenklonk, dat was het juist, wat hem zijn koelbloedigheid wedergaf, voor zooverre dat in zulk een zeer tragischen toestand mogelyk heeten mocht. Ja,» begon zij weer, «ik ben Giulietta, de Giuliettay die bereid is u de onom?tootelijkste bewijzen te leveren van haar eigen bestaan, alsu de schromelijke onhandigheid mocht hebben, haar daartoe te noodzaken.* Kidd. ntdekt heeft, en dut van zijn wonderbaar bekend is, en welke studie in het zoeken om alle kwalen van enezon. Er is geen Doctors wanneer hij e genezingen die hij larheid zijner woor- dijke gronden geba- verkregen in de be lde vele jaren. Het >re «Levens Kracht® eren, want hij zend, genoegzame hoeveel- vonderbarende gene t's waagt. Sommige jn zeer merkwaardig jetiri ge nissen, zouden mmen hebben hunne en loopen nadat zij en gebruikt hadden, eren waren opgego- en vrienden terug naag hart-, lever ton zijn als op ma- pijn, ruggepijn, ze- rerkoudheid, asthma, keel ongesteldheden, oo spoedig hersteld wider is. otor ataxia, water- eien zijn spoedig en it gansche lichaam, icdsomloop en eene dig verkregen. Voor ijk en komen onder s «Levens Kracht*, nedicijnen. Het is vaarvan gij genezen m u dadelijk franco

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1