Zander-Instituut. .GENE VEE BINNENLAND. Stadsnieuws. Dames -Zangvereeniging NOUVEAUTÉ Linnengoed en Dassen. »«y. D. SAMSOM. Mantels, Costumes, 3728te Staats-loterij AOVKRTENTIEN Versche Aardbeziën. Telephoonnet-Crouda- VAN OS Az„ Beurs van Amsterdam. Robes en Japonstoffen. Veemarkt te Rotterdam. GOUDA. 4t SCHIEDAMMER NIGHTCAP M. PEETERS Jz. Sion-klooster, zjjn twee personen veroor deeld tot zes en tot tien maanden gevan genisstraf Nu gaan de ingeschreven zeelieden te Marseille weer aan 't vragen en eischen met de bedreiging met algemeene staking in 't verschiet. Te Perpignan heeft de hoofdredacteur van het radicaal-socialistische blad Répu- bligue des Pyrénées orientates geduelleerd met zijn collega van de repnblikeinsche Indépendance, waarbij de laatste gewond werd aan den benedenarm. DlTTSCIir.A.VII. Het kind van prinses Louise van Tos cane moet zeer zwak zijn en weinig voedsel gebruiken. In het Hohenzollernmusenm te Berlijn is nu een stuk boomschors opgenomen, vol gens een bijschrift, schors, met welke Z. M. de keizer 27 Maart 1903 -H. M. de keizerin in het Grunewald, het eerste noodverband om den gebroken arm legde, tot deskundige hulp kwam. In een weverij te Glauchau dreigt de uitsluiting van ettelijke honderden werklie den als vhhr Zaterdag a. s. het werk niet hervat is. De redactenr en do expeditieleider der Gornoslazek te Kattswitz, zjjn, wegens be- leediging in geschrifte van een kapelaan te Belk veroordeeld elk tot zes maanden ge vangenisstraf. Hen deel van 's keizers cadeau aan de Harvard-hoogeschool (afgietsels van stand beelden) ten totale waarde van 500.000 mark is te New-York aangekomen. Door de uitsluiting van den kant der Bremor werkgevers komen voor'loopig 3000 man buiten werk. Het ontwerp der definitieve marine-begroo ting voor 1903 is thanB by den Raad van State aanhangig. „De T^jd" meldt, dat de heer C. J. M. Bottemaone, bisschop te Haarlem, ongosteld i.s. De bisschop heelt na den Zondag na Paschen zijne kamer niet verlaten. Gemengde Berichten. Men meldt nit den Haag: Van het Kanaal te Scheveningen en de daarop nitkomende spranken was do water stand tengevolge van de bekende doorbraak te Kethel nog een voet lager gedaald dan den vorigen keer. Het eilandje tegenover de Vijzelstraat kon men droogvoets bereiken. De beide spranken ter weerszijden van de groententeelerij, Haringkade waren geheel drooggeloopen. Aan de waterpartij was hot water ook enorm laag. Vrijdag en Zaterdag is daar met de hand veel visch, zeer zware paling en groote brasems, gevangen. Men schrijlt nit Den Haag De Belg VerBtraeten, verdacht van den moord op den korporaal der jagers in Augus tas van bet vorig jaar in de Krayenhoff- straat alhier gepleegd^ en medeplichtige in d6n grooten effectendicfstal uit een trein, wordt eerst in het einde van deze week uit Frankrijk, waar hij gevangen genomen is, naar hier overgebracht. Ten onrechte is in een der bladen zijn aankomst hier reeds ge meld. Het bezoek van Governor Francis, de president der in het volgende jaar to St. Louis te honden wereldtentoonstelling, aan Berlijn is voor de Duitsche industrie van voordeel geweest. Governor Francis was verbaasd over de zindelijkheid der Dqitsche rijkshoofdstadin het bijzonder viel hem de geringe last der rook op, terwijl alle Ame- rikaanscbe steden juist onder dezen rook- plaag buitengewoon lijden. Hij vernam dat die geringe last der rook aan het gebruik van bruinkolenbriketten was toe te schrijven. Onmiddellijk telegrapheerde bij naar St. Louis om op de voordeelen van het stoken van briketten de aandacht te vestigen. De directeur der Waahburn-Pittsbury meelfa brieken in Minneapolis, de heer de la Barre, reisde daarop naar Duitschland, waar hij thans machines voor de fabricatie van bri ketten bestelde om daarmede in Bismarck, in den staat Noord-Dacota, brikettenfabrieken op te richten. Men schat de terreinen waar bruinkolen gevonden wordt, in de beide Dacota's en Montana, op 55000 vierkante Engelsche mijlen. Ook in de golfstaten van Florida tot Texas is veel bruinkolen ge vonden. Do resident van Palembang moldde op 8 April naar Batavia: Volgens bericht kammandant ageerende troepen Djambi aan gewestelijk militairen kommandant, dd. Parit 28 Maart, werd 24 Maart bivak Parit 's nachts door 25 man sterke bende beschoten, waarbij een militair een schampschot kreeg. Overige dagen was alles rustig. Den 20n Maart was op een ladang Depati Melindag, een hoofdleider van het verzet, overvallen en vermoedelijk gedood. Den ln dezer vertrok patrouille 25 bajo netten uit Rantau-Pandjang (Tabir) naar Tantanggebied (Merangin). Assistent-resident Djambi gister vertrok ken naar Boven-Patanghariik vertrek he den Palembangsche Bovenlanden. Kommandant ageerende troepen Djambi seinde voorts uit Soengei-Mannan dd. 3 April aan gewest, milit. kommandant, dat Parit nu en dan beschoten werd door pange- ran hadji Oemar, wiens verblijfplaats on bekend. Het sneuvelen van Depati Melin dag werd bevestigd. Hoofden Loewali XVI lieten weten dat zy verzet opgaven- Luitenant Gusdorf, die den I9n Maart met 15 bajonetten en een sergeant-majoor- opnemer uit doesoen Gedang (Djingkat) naar Doesoen Rer.a-Alai oprukte, was den 21n in Seranpas aangekomen. De houding van het volk was zeer vredelievendde hoofden verschenen na oproeping. Den 251 zou naar Tandjoeng-Agoeng worden opge rukt en ongeveer den 28n zou de grens van Korintji bereikt kunnen zijn. In de voeding van den troep werd grootendeels voorzien door aankoop van vivres; de rijst waa schaarsch, zoodat djagoeng gebruikt moest worden. Om versterking was verzocht. Omtrent den moordaanslag te Kuitaart meldt men nog aan de „N. R. Ct." Verschillende personen hebben reeds een scherp verhoor ondergaan, vooral zjj, die vroogor op de hofstede werkzaam geweest zjjn. Ook do dienstbode, die jaist een paar dagen te voren vertrokken was, is, evenals hare broers, verhoord, doch er is nog nie mand gearresteerd. De „Middelb. Ct," meldt omtrent den moordaanslag Op korten afstand van den weg van Hulst naar Walsoorden ligt aan den Meertdyk de zeer schoone hofstee van Frans Koole. Zy wordt bewoond door den 56-jarigen man, zijn eenige jaren oudere vrouw, Satina de Visser, hun zoon Salomon, diens vrouw, Laarina de Visser, 30 jaar oud, en 3 kinde ren, benevens een schoonzoon, Geluk, die daar werkt en in de schuur op een con vent*) slaapt. Volgens verklaring van den zoon Salomon was Vrijdag het gezin op den gewonen tijd, omstreeks half acht, te bed gegaan, had hjj buiten afscheid genomen van zjjn naar de schuur gaanden zwager, en was zelf naar het op eon kwartier afstands gelegen Kuitaart gaan kaarten. Toen bij te half elf naar huis terugkeerde, werd nabij het huis op hem geschoten door een daar op een zijkant staand persoon. Hy riep „Schiet niet, ik ben het," doch hij vermoedde onraad en liep naar de schuur om zijn zwager Geluk te wekken. Nab\j de schuur zjjnde, werd weer gescho ten, en verklaart hij den hagel gevoeld te hebben, doch van verwonding is niets ge bleken. s Hij heeft zijn zwager gewekt en, eerst bevreesd, beraadslaagd wat te doen. Na een poos zijn beiden met een hooivork gewapend gaan kijken, doch zagen geen mensch meer. Zjj vonden de achterdeur der hofstede open en stuitten in de linker achterkamer, waar de schoondochter sliep, op het lichaam der jonge vrouw, die daar, met wonden aan het hoofd, in een bloedplas, bewusteloos, neerlag. Zij had snywonden aan den hals, over het gelaat en op het hoofd. Men vermoedt dat zij weerstand heeft geboden en uit het bed is gekomen. In die keukenkamer sliepen ook drie kin deren, wier bedsteedeur op de knip is ge daan. Deze hebben alleen eenig gerucht ge hoord. De zwagers, die hoorden kreunen in de voorkamer, waar vader en moeder sliepen, zyn daarheen gegaan- Zy vonden de kamer in wanorde, de brandkast open en vader en moeder in bed over elkaar liggend met als 'tware verbryzelde schedels, waaruit de hersens puilden. De zwagers, ten zeersto verschrikt, zyn daarop aanstonds hulp gaan roepen by de buren. Naar Hulst werd gezonden om genees kundige hulp. Met de geneeshecren ging de brigadier dor marechaussee op het hoo- ren van het gebeurde mee. De geneesheeren constateerden by alle drie de bewustelooze slachtoffers levensge vaar, wegens de ernstige verwondingen. De politie vond eeu zyraam opengescho ven, waarvan men eerst de spanning had weten te verwijderen en waarlangs men in een achterkamer kwam. In den deurpost aan de gang is het hout weggesneden, waardoor de schieter van het Convent is een slaapkamertje der I boerenknechts ln de schuur. slot vrykwam en de weg door het geheele huis openstond. Het is niet zeker of men eerst de jonge vrouw en daarna de echtelieden heeft over-* vallen, maar men vermoedt het eerste, en ook dat allen in den slaap zyn overvallen. Koole moet nog zyn opgerezen, daar langs den bedsteemuur strepen bloed zyn, alsof ze zyn geveegd. Het bed is geheel door weekt. By het bed is een ploegkouter gevonden, die blykbaar voor de misdaad is gebezigd een eind van de woning lag er nog een en weer iets verder nog een. Deze zijn uit bot wagenhuis weggehaald van achter een ton. De plaatsing daarvan was slechts aan en kelen bekend. Vóór de woning werd een geweer gevon den, dat het eigendom is van Koole en waar mede blykbaar geschoten is. Ook een ander zijvenster in de voorkamer was een eind opgeschoven, doch niet yol- doende om er door te klimmen. In die ka mer, de pronkkamer, is men, naar het schijnt, ook geweest, daar een pièce de raillieu van de tafel was geworpen en stuk op den grond lag, doch noch hier noch als ergens anders werden voetsporen ontdekt. De daders hebben den zak van de oude vrouw bemachtigd en daaruit een sleutel gehaald, waarmede do kast, die slechts een eenvoudig slot had, is geopend. Volgens op gave van den zoon waren zooals reeds gemeld een paar duizend gulden voor handen, welke verdwenen zyn. De justitie heeft Zaterdag verschillende personen verhoord, doch zonder resultaat. Pogingen om op een of andere wyzc van de slachtoffers inlichtingen te krijgen, slaag den nietdeze hebben nog niet het minste teeken gegeven. Koole stond bekend als een niet gemak kelijk man. Van zyn personeel vertrok ken er meermalen mot onaangenaamheden, zoodat ook aan wraakneming wordt gedacht. De publieke opinie meent een ander spoor te moeten volgen, doch bewijzen ontbreken thans absoluut. De tyd zal moeten leeren of iets uitlekt, want wanneer de slachtoffers of een hunner by bewustzijn komen, is bet nog do vraag, of zy, in den slaap overvallen, de hand herkend hebben die ben zoo wreedaardig terneer sloeg. Men schrijft aan de „N. R. Ct." De justitie is Zaterdagavond weer ver trokken, zonder iets te hebben kunnen vin den dat tot ontdekking van dader of daders kan leiden, en do slachtoffers waren (Zon dagavond) nog niet in staat iets mode te deelen. Hun toestand is verschrikkelijk alle drie hebben schedelwonden, en blauwe builen van ontvangen slagen. Uit de wijze waarop het feit gepleegd is, moet worden opgemaakt dat onder de daders zich iemand bevond, die uitstekend met de hofstede en de woning bekend is geweest. De drie ploeg* kouters, aangewend by de gruweldaad, zijn weggehaald uit het wagenhuis achter een ton, als het ware een verborgen plaats. Eén dezer voorwerpen is gevonden op den vloer, voor de bedstede der eebtgenooten, een tweede een eind van de woning en de derde weer een eind verderop. Voetsporen zyn ner gens ontdektelke aanwijzing, die tot eenig spoor zou kunnen leiden, ontbreekt. Omtrent het gebeurde met De Bruin meldt de „Haagsche Werkmansbode" De bekende dienstweigeraar D. de Bruin werd Donderdag gearresteerd, om zich te verantwoorden over 'tfeit dat hy niet was opgekomen om voor eenige weken onder de wapenen te komen. De Bruin beriep zich er op, dat hem nooit een oproeping was gezonden, al verklaarde hy er terstond by, toch niet te zyn gekomen, daar men hem vroeger in de gevangenis heeft overgehaald om toe te geven mot de belofte, „dat hy zou worden geplaatst in 't hospitaal en na beëindigen van zyn 10 maanden diensttijd met niets meer te maken zou hebben. Nader verneemt men, dat De Bruin naar de gevangenis te Breda is overgebracht, om voor den krijgsraad te verschijnen. Sollicitanten naar de betrekking van werk baas-meubelmaker by de rijkswerkinrichting Veenhuizen worden uitgenoodigd zich vóór 20 dezer, per gezegeld eigenhandig geschre ven en onderteekend adres te wenden tot den minister van justitie, onder overlegging van geboorte-akte, bewys van goed gedrag, geneeskundig attest van goede gezondheid en van diploma's, getuigschriften en verdere stukken die tot aanbeveling kunnen strekken. (Bijzonderheden vermeldt de Staatscourant no. 110). In Engeland worden dagelijks gemiddeld duizend aangeteekende brieven, onbestelbaar wegens onjuist of onvolledig adres, aan de verzenders teruggestuurd. Om dezelfde reden kunnen vyf-en-twintig millioen postpakketten jaarlijks niet bezorgd worden. Tydens een onderzoek door den rechter commissaris in de zaak van een behanger te 's-Gravenhage, verdacht van het opmaken van valsche accepten dertigmaal gepleegd is Zaterdag deze verdachte op last van den rechter-commissaris aangehouden en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage over gebracht. De Hooge Raad deed gister uitspraak in. de zaak van den griffier by het kantonge recht te Veghel, die tot fö boete was ver oordeeld wegens het doodschieten van een trekhond. De requirant beweerde, uit nood weer te hebben gehandeld, daar hy, op de fiets zittende, door den hond was aange vallen. De Hooge Raad besliste echter dat nood weer hier niet aanwezig was. Daartoe toch is noodig een wederrechtelyke aanranding. En aan een wederrechtelyke aanranding kan alleen worden gedacht waar de handeling van een monsch uitgaat. Voordat Vrijdag om middernacht te Mel bourne de werkstaking afgekondigd werd, hadden betoogingen plaats voor de bureaux van de dagbladen. Troepen werden uitge zonden om te patrouilleeren, maar overigens is het rustig gebleven in de stad. Van overheidswege zyn maatregelen geno men om een beperkten dienst voor reizigers te verzekeren. Deze beperkte dienst is heel gebrekkig. Zelfs de weinige treinen die nog rijden worden door onervaren personeel be stuurd. En het goederenvervoer staat geheel stil. Tot dusver bepaalt do staking zich tot de machinisten en stokers. De prijzen van levensmiddelen en brandstoffen zyn reeds aanmerkelijk gestegen. Te Rotterdam is een „Vereeniging tot bestryding van do Tuberculose" gesticht. De ontwerper, dr. H. Klinkert, wees eerst op do verwoestingen, door do tuberculose aangericht. Tot het begin der 19e eeuw is weinig ter bestryding gedaan, wat natuur lijk eenigermate samenhangt met de kennis van den aard der ziekte. Hy herinnerde er voorts aan, dat de tu berkelbacil alleen woedt in het dierly'k or ganisme en voornamelijk wordt aangetrof fen by on- en minvermogenden. De tuber culose is dan ook inderdaad een volksziekte, die toeneemt mot de ophooping van de ar men in sommige stadsgedeelten. Het ideaal ter bestryding is sanatorium- behandeling maar als men nagaat dat in het afgeloopen jaar te Hellendoorn slechts 7 vrybedden waren en „Oranje-Nassau" slechts 14 plaatsen kon afstaan, dan is be grijpelijk dat zulk een behandeling voor- loopig tot de onbereikbare wenschen be hoort. Maar voor den stry'd kunnen nog andere wegen worden ingeslagen. De vereeniging wenscht vooreerst een nauwkeurige registra tie dor ziektegevallen in te voeren, in na volging van Newyork. Dit is van ongewoon belang, omdat elke patiënt met open tuber culose gevaar voor den staat oplevert. Maar do vereeniging wenscht vorder te gaan. In landen, waar de geldmiddelen ontbreken om volkssanatoriën op te richten, is men begon nen met het vestigen van dispensaires van consultatie-bureaux. Dr. Simon Thomas heeft' eén dergelijke stichting in Luik bezocht en daarover de meest gunstige rapporten na gebracht. Dit ligt ook voor de hand als men nagaat dat twee feiten vaststaanvooreerst dat de gesloten tuberculose geen gevaar voor de omgeving oplevert, en ten andere dat by deze groote kaps op relatieve genezing bestaat. Het is dus van ongemeen belang, de gevallen zoo vroeg mogelijk te weten te komen en al die inlichtingen te verstrek ken omtrent rationeele behandeling, waar door open tuberculose wordt voorkomen. Het derde, dat de vereeniging beoogt, ia een zaak van de medici, die minder aan de oppervlakte zal komen, namelijk de on derlinge bespreking van de behandeling thuis. Het ideaal blijft een sanatorium. Misschien is dit voor een deel te bereiken, als by den bouw van een gemeentelijk ziekenhuis een paviljoen wordt ingericht voor deze lijders alleen. Maar vóór dit is verwezenlijkt, kun nen de nu aangegeven middelen van nut zyn. Er bleek dat 62 der aanwezigen geneigd waren als lid toe te treden, en reeds 150 blijken van adhaesie waren te-voren inge komen; en bovendien hebben 124 medici sympathie betuigd en steun toegezegd. Dit aanvankelijk zeer gunstige resultaat gaf aanleiding om de vereeniging te constita- eeren. Tot bestuarsleden worden gekozen de heeren dr. H. Klinkert, dr. J. Vroesom de Haan, H. J. Meerkamp van Embden, J. Visser Jaczn., P. R. Mees, A. S. van den Bergh, mr. J. W. Mulder, C. A. Huygen, B. J. Gerritcen, C. Easton, dr. F. H. Schreve, dr. J. Ph. Elias, dr. P. H. Simon Thomas, dr. H. P. Schuette en dr. C. Nolens. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft in het Vaticaan te Rome, na afloop van zyn onderhoud met paus Leo aan zyn zoons in aller tegenwoordigheid een duchtig standje gemaakt. De jongeheeren hadden de ouderwetsche kleedy der pauselyke garde „intes idioot" gevonden en er om geproest, en het gevolg had niet beter weten te doen dan met de „Hobeiten" mee te gichelen, wat zulk een leven had gemaakt dat het hinderlijk was geweest voor de allerhoogste heeren in de stille binnenkamer. Men schryft uit Leiden aan de D. Ct. Het bestuur van de vereeniging „De Prac- tische Ambachtsschool" verzoekt het haar toegekend subsidie uit de gemeentekas, thans f 4000 bedragende, met f 400 te willen ver- hoogen. Voor het jaar 1903 is der vereeniging eene verhooging van het rijkssubsidie toege kend van f 1000, met de bepaling evenwel dat die verhooging in 't vervolg niet zou worden uitgekeerd, tenzy provincie en ge meente, "t zy ieder afzonderlijk, 't zy te zamen, hare jaarlyksche toelagen met f 500 vermeerderden. Op verschillende gronden wordt door B. en W. de wenschelyktieid betoogd van de vermeerdering van inkomsten voor de on- derwerpelyke inrichting van onderwijs, o. a. wordt er op gewezen dat de jaarwedden der leeraren in 16 k 19 jaren geenerlei wyzi ging ondergingen en die verre staan beneden het bedrag elders door hunne ambtgenoo ten genoten. In de onzekerheid of de Provincie geneigd zal worden bevonden haar subsidie te ver- hoogen, adviseeren B. en W. den Raad de toelage van de gemeente toegekend, met een bedrag van f 500 te vermeerderen en aldus te brengen op f 2500 'sjaars. Den Raad wordt voorgesteld de bepalin gen omtrent minimam-loon en maximum- arbeidsduur in bestekken van gemeentewer ken, speciaal wat betreft het voorschrift dat het getal der werklieden, dat wegens jeug digen of hoogen leeftyd of wegens invali diteit beneden de gestelde loonminima be zoldigd wordt, niet meer dan 20 pCt. mag bodragen, aan te vullen met de bepaling dat de verdeeling van deze beneden de loon minima bezoldigde werklieden over de ver schillende vakken, welke in het work be grepen zyn, onder goedkeuring van den Directeur van gemeentewerken moet plaats hebben. Dit voorstel wordt gemotiveerd door de overweging dat de ervaring heeft geleerd dat in sommige vakken, o. a. het bebangersvak, zonder eenig bezwaar met een grooter aantal minderwaardige krachten kan worden gewerkt dan 20 pCt. in het geheel. In den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week had in de villa van den heer A. Holtzman te Hilversum een brutale inbraak plaats, waarbij ontvreemd werden o.m. schilderyen, vazen, porcelein en andere kostbaarheden. Het was der politie ter oore gekomen, dat goederen van dezen diefstal afkomstig te Rotterdam te gelde waren gemaakt door een man, zich noemende Bos en weldra werden een paar schilderyen zonder lyst in beslag genomen by een opkooper aan den Voge lenzang, Zaterdagmiddag werden door den zelfden Bos eenige kostbare vazen te koop aangeboden by een antiquair aan de Groote Draaisteeg, die de zaak niet vertrouwde en de politie in den arm nam. Toen daarop Bos em 6 uur terug kwam, werd hjj onverwacht door den inspecteur van politie den heer A. J. Heuff, die hem in arrest nam en ook beslag legde op een groot aantal voorwerpen als porcelein, zil veren theelepeltjes, vazen enz., waarvan hy de herkomst niet kon opgeven. Spoedig viel hy door de mand en be kende volledig, dat de voorwerpen, door hem dhar ter stede te gelde gemaakt en die welke op hem bevonden werden, afkomstig waren van de inbraak te Hilversum en van een diefstal Donderdagnacht in een onbewoond huis aan de Javastraat te 's- Gravenhagetevens bleek hy genaamd te zyn A. van Houten, 33 jaar, gewezen rei ziger in sigaren te Hilversum en tjjdelyk hier verblijf houdende in het kosthuis aan de Kipstraat te Rotterdam. Gistermorgen 10 uur is hy gevankelijk overgebracht naar Hilversum ter beschik king van den commissaris van politie aldaar. GOUDA, 12 Mei 1903. Heden middag werd ten raadbuize dezer gemeente aanbesteed het verren van 235 schoolbanken in de le openbare school aan de Patersteeg. Ingeschreven werd door: P. J. Revet en Zn., voor. f 570.— A. Nieuwveld, - 528 P. H. Jonker, »....- 516.— W. van Soest, 460.— A. Jansen, „....- 448.— De Staats Ct. no. 109 bevat de Koninklijk goedgekeurde acte van oprichting van de naamlooze vennootschap: „Goudsche stoom- /abriek van drups en suikerwerken „De Arend", te Gouda." Doelhet fabriceeren en verkoopen van drups, suikerwerken cn aanverwante artikelen. Kapitaalf 50.000, verdeeld in 50 aandeelen, elk groot f 1000 f 20.000 is geplaatct. De le luit. der inf. W. van Ingen Schouten» teruggekeerd van zyne detacheering by het O.-I. leger, is ingedeeld by het 8e reg. inf.; hem is 2 maanden verlof verleend. Tot ons groot leedwezen vernemen wy, dat de ongesteldheid van den heer Rogmans, die hem belette Zaterdag in het Concertge bouw te Amsterdam en gisteren alhier mede te werken, van zeer ernstigen aard is. Nader vorncmen wy, dat de heer Rog mans lijdende is aan longontsteking en zyn toestand op dit oogenblik nog zeer ernstig is. Nadat twee onweersbuien zich Vrydag- middag samentrokken, begon het even 5 uur te Groot-Ammers hevig te onweren en kwam de bui tusschen Groot-Ammers en Schoonhoven over. De bliksem sloeg onge veer 6 uur in den telefoondraad, tegelijk een 5-tal palen min of meer boschadigende. Een volgende lichtstraal trof het huis van den heer Malta, ongoveer 60 meter verwy- derd van de plaats waar de vorige straal was ingegaan. Het mag een zeldzaam ge val keeten dat alles zoo goed is afgeloopen. Het hemelvuur trof den nok van het pak huis, verbryzelde eenige kapspanten, een bint en eenige planken en sprong toen over op een mast van een zeilboot, welke op de plaats, waar hy hem raakte geheel werd verbrjjzeld zonder hoegenaamd eenige schade aan te richten aan do aan den mast ge bonden fceilen en ging vorder langs een stuk yzer den grond in. Terwjjl de heer Malta met vier zoons, van 3 tot 5 M. verwjjdord waren van de plaats, waar de bliksem in den grond ging, blo ven zjj ongedeerd. Aan de overzyde der Lek heeft de bliksem ook nog een telefoonpaal getroffen. Het onweder ging gepaard met een hevigen stortregen. De mnziokvereeniging Euterpe", te Moor drecht, directeur de heer C. H. N. De Noojjer, gaf Zaterdagavond een concert op het plein voor het Gemeentehuis, aldaar. Afgaande op het groot aantal luisteraars bleek het zeer op prys te worden gesteld. ARNOLD SPOEL". De tweede uitvoering dezer bekende Ver eeniging had velen naar „Kunstmin" gelokt. Geen wonder 1 Na het behaald sncces mot .Die Jahreszeiten" in Den Haag mocht men een talrijk bezoek verwachten. Het groot- scho werk van Haydn is nog altoos bijzonder aantrekkelijk. Dit heelt het vooral te dan ken aan de rijke afwisseling, die het zoo genietbaar maakt voor de hoorders. Hej. K. deelde bjj den aanvang mee, dat de heeren Spoel en Rogmans door ongesteld heid verhinderd waren hunne medewerking te verleenen, doch dat de heeren Schmidt uit Frankfort en Tan der Stap nit Delft, de laatste geheel onvoorbereid als solisten zon den optreden. Van den heer Willy Schmidt hadden we reeds veel goeds gehoord en de heer Van der Stap heeft met zjjn zingen in Gonda meermalen groot sncces behaald. Mej. Anna Kappel was gelukkig ook hier in de gelegenheid haren zoo begeerden stenn te verleenen. Ze heeft door haar heerlijken, talentvollen zang geschitterd en ons allen in verrukking gebracht. Ofschoon het moei lijk is eene kenze te doen nit de verschillende solo's, die ze zoo kenrig heeft weergegeven, zal zeker bjj velen de Aria „Welche Labung fttr die Sinne 1" etc. nog lang in 't gehengen blijven. Het daverend applaus, dat ze tel kens ontving, was meer dan verdiend 1 Hulde en karteljjken dank brengen wjj haar voor zooveel onvergelijkelijk kunstgenot als ze ook hier ons in rjjken overvloed heeft ge boden De heer Schmidt had al mee veel sncces en heeft voqral in het Dnet bjjzonder vol daan. Zjjn keurige beschaafde zang, al had den we dien wat voller gewenscht, werd terecht hoog gewaardeerd. Va» den lieer Van der Stap, die zoo onverwacht den heer Spoel verving, kannen we niet anders dan veel goeds zeggenzijne goede reputatie heeft h(j bjj vernieuwing gehandhaafd. Hjj had niet de dankbaarste partij. Beide hee ren solisten werden warm toegejuicht. De koren, die zooveel studie vereischen, werden schoon gezongen; ze zjjn zoo vol variatie, dat ze natnnrljjk met grooten bijval werden ontvangen. Het Jagerkoor was ook hier evenals in Den Haag 't glanspnnt. Het strijkkwartet was goed in aanmerking genomen, dat het met het koor niet heeft kannen repeteeren. Het piano-accompagnement van den heer Bensekamp kwam bjjzonder mooi nithjj heeft zich nitmuntend gekweten van zjjn moeilijke taak. Ten slotte danken we den heer Spaander man, onder wiens talentvolle directie, dit heerljjke werk zoo uitstekend is geslaagd 1 IN Kleiweg E 73a, GOUDA Tetephoon Mo Hf. Vrkrs Slotkrs 80V, 88»/» #8% 8 81 Vt 81 »4', eo«/„ 88/,, n'U 87'/, 85 26'/.. 1»*'/. so 80 875 415 194 loi»/. no»/, 106 11» »i»V, »«'/,4 69'/. !04'/| 100'/. 115 140'/. 40 10»1/ 107 105 86./, 104'/. 101»/, 1087/, 10I1/, 108V, 119»/,, UJV. lot 11 MEI. Medmland. Cert. Ned. W. 8.1»/f dito di*o dltc 8 dito dito dito 8 Hongjk. Obl. Goudl. 1881-98 4 Italib. Inschrijving 1862-81 5 Oostknk. Obl. in papier 1868 I dito in silver 1868 5 Pobtuoal. Obl. met coupon 8 dito ticket 8 'tUBi.AND. Obl. Binnonl. 1894 4 dito Oeeons. 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito bij Hope 1889-90 4 dito in goad. leou. 1888 6 dito dito dito 1884 5 Ipahje. Perpot, schuld 1881 4 I'iiekeu. Gepr.Couv. loon. 1890 4 Gec. leening serie D. Gee, leenin. serie C. /Sdid-Atr Rp. v. oblg 189 i 6 Minco.Ob nuit. Soh. 1890 6 Vbnbzubla. Obl. onbop. 1881 4 Amsxtbbdam. Obligation 1895 3 Rotbbdam. Stad. loon. 1894 8 Mbd. N. A.fr. Iltvndelsv. a&nd. Arendsb. Tab.-My. Certificaten Üeli-Maataohappy dito Am. Hypotheekb. pandbr. i1/a Oult.-Mij.dor Vorsten I. aaud. 'a Gr. Hypotheekb. pandbr. 4l/t Nodorlaadso.ho bank aaud. Ned. Handelmaatsoh. dito N.-W Pao. Hyp. b. pandbr. 8 Rott. Hypotheekb. pandbr. 4»/t Utr. Hypotheekb. dito 41/, Oostbnb. Ojst-Hong. bank aand. Rvsl. Hypotheekbank pandb. 5 Amiiuka Equt. hypo tb. pandb. 4 Maxw. L. G. Pr Lion cert. 6 Nbd. Holl. IJ.-Spoor.w.-Mij. aand. My. tot Kxpl. v. St. Spar. aand. Ned. Ind. Spoorweg m. aand. Ned. Zuid Afr. Spm aand. 6 i dito dito dito 1891 dito 4V> Italii Spoor w1. 1887/89A-Eobl.8 Zuid-Ital. Spwmy. A-H. obl. 8 j l'OLfN. Warschau Woenen. aaud. I Rüsl. Gr.. Rum. Spw.-Myd.obl. 4 Baltische dito aand. Fastowa dito aand. 5 Iwang.Dombr dito aand. 5 Kurak. Gh. Azow-Sp. kap. obl. 4 dito dito oblig. 4 I Amerika. Gunt. Pao. Sp.My obl. 5 Ghic. Sc North. W.pr. O.v. aand.} dito dito Win. St. Peter. obl. 7 Denvor k Rio Gr. Spm. eert. v.a Illinois Gentral obl. in goud 4 I Louis v. b Nash villi Oer v. aand.' Mexico. N. Spw.Mij. le hyp.a 6Ï Miss. Kansas v. 4pGt. pref. aand] N.-York Outaaio b West. aand. Penn. dto Ohio oblig. 6. nre gon. Calif, le hyp. in goud St. Paul. Minn, b Manit. obl. Un. Pao. Hoof lyn oblig. 6 dito dito Lbo. Col. le hyp. O 5 Canada. Oan. South. Chort.v.aand. Vin. O. Rallw, b Na. lo h. d. c. O, Amsterd. Omnibus Mjj. «ad. Rotterd.Tram weg-Maats. aand Nid. Stad Amsterdam aandr f Stad Rotterdam aand 8 Bilgik. Stad Antwerpen 1887 S'/j Stad Brussel 1886 il/9' Hons. Theiss Regullr Getelsoh. 4 Oootinb. Staatsieenig 1860 5 K.K. Oost.B. Cr. 1880 8 Spanje. 8tad Madrid 8 1868 Nbd. Ver. B-2. Avb. Spool, oort Ontvang-en alle NOUVEAUTÉS IN Dinsdpg ia April. 1^03. Vette ossen en koeien goeden aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 36, sde kwal. 33 3e kwal. 30 cents per halt kilo. Magere ossen melkvee en vaarkoeien goedaan- gevoerd. Vette kalveren redelijk aanvoer prijzen waren voor ie kwal. 28, ae kwal. 24, 3e kwal. 20 cent per Jialf kilo. Stieren redelijk aangevoerd ie kwal. 31, 2e kw. a8, 3 kw. 22 cents per half kilo. Handel was voor het vet vee prijshoudend ma ger vee sttig, vette kalveren lager in prys 5e Klasse. Trekking van Dinsdag 12 Mei. No. 19642 1 25,000. 2595 en 20226 ieder f 1000. 1244, 5312 en 10902 ieder f 400. 12126 en 18644 ieder f 200. 15025, 16081, 17095, 18618, 19112, 19380 en 20423 ieder f 100. Prijzen van f 70. 13 3590 7222 10978 14427 17047 19104 183 3785 7418 11278 14501 17146 29 596 4114 7654 11471 45 79 19234 625 20 78 11504 14705 17206 43 63 2244 7883 95 83 57 19391 98 4340 8289 12602 14808 78 19568 633 4469 8447 69 39 17304 19828 78 4508 8707 82 14939 17431 19921 1111 23 87 12747 15040 17659 24 1384 4628 8945 78 15106 17706 72 1412 70 9051 12871 15287 33 20051 1549 4796 9126 95 15400 17844 75 65 4801 9215 12928 31 58 20303 1693 5230 74 13197 83 99 20600 2034 5353 9362 13250 15560 17921 29 35 90 9470 62 15635 88 20760 2220 5699 9513 13398 15825 18184 71 39 6210 34 13419 81 18297 82 61 35 93 13549 15989 18468 20831 2517 6556 9897 13990 16134 18699 36 2879 89 10130 14187 16267 18831 20903 3075 6713 45 14218 16454 18926 22 3150 708810247 65 16631 75 34 3249 714310607 14389 16828 19061 94 Burgerlijke Stand. GEBOREN8 Mei. Lambortua Joseph Maria, onders A. P. J, van Dam en A. Copier. 9. Carel Marie, ouders M. van As en C. van der Post. Pieter, onders C. Boot en H. Boer. -- Maria, ouders N. van der Zijde erj M. Schotter. Adriana Maria Elizabeth, ouders A. C. van der Geest en M. T. P. van dor Drift. 10. Janna Maria, ouders M. H. van Welzenis en H. van Loon. 11. Adriana Cornelia, ouders A. de Moojj en A. C Kusters, OVERLEDEN8 Mei. F. J. Remejjer, 8 d. W. Remejjer, 8 d. 10. J. Slin gerland, 15 d, P. van Wilgen, 67 j. GEHUWD: 12 Mei. H. C. M. van Goch en M. M. W. Engels. DAGELIJKS VOORHANDEN: Aanbevelend, Wed. A. RIETVELD. LANGE TIENDEWEG, GODDA. Fluweelen Singel R 724, Geneesh. Dr. J. H. BAKKER NIEMEIJER, Directr. D. w DUUREN. Behand. van ruggegr. verkrommingen, ingevallen boret, x en o-beenen cn miereUchaammisvorm.,algem.*uiakte, conetinatlespier- en genr. stekten rheumatische [aandoeningenver stuikingen enz. enz. Abonnement f 40.— per jaar voor per- ceeien, binnen een kring van K. M. 1, Aanleg en onderhoud gratis. Het net is aangesloten aan het Rjjks Inter- coinmnn aalbureau. Op 1 Mei 1903 140 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. oUOPtb P O IK OUDE Merkt Verkrijgbaar by'i VB. AU bewiji van echtheid i, eeohet en kurk iteed, rooi» lion ren den nun der Virmn P. HOPPE

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2