LOT EN HAAT. ÏVteww«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. kevxisgevixg. Biiltenlaudsch Overzicht. r Senr.» Donderdag 14 Mei 1903, 43ste Jaargang FEUILLEIOM. 90 Mark Zn. - Öowk’ '^handelaar een indsche uitgave n n 20.000 M 16.000 M 10.000 M 5.000 M S.000 M 2.000 M 1.000 M BOOM 400 M !No. 9ioi». Tentoon- nmakery 1896. ■i.AKE r moeite H/art en fc n HAMBURG, Oe pruxen zijn door den Staat gegarandeerd. Ineming in ■1st’’, Haarlem GOUDSUHE COURANT. )e hoofdtekst dit halfmaande- sclie tijdschrift lat uit de .Be- HJving eener 9 om de Aarde, de Heer E. T. istra Kmpbr ia acht der Ven- jchap maakt nummer is rtfls 9ïUu8treerd r eigen phoUr phieche op Mr in het Engelsche Lagerhuis. De toepassing van het recht van vereeniging werd onlangs in Engeland beperkt door gcrechtelyke be slissingen, waarby ambachtsvereenigingen aausprakelyk werden gesteld voor de schade, door werkstakingen veroorzaakt. In het Lagerhuis stelde het lid Shackleton voor een wetsontwerp, strekkende om by geschillen tusschen patroons en werklieden vreedzaam „posten”, ten doel hebbende inlichtingen te verkrijgen of in te winypn of personen tot arbeiden of tot nederlegg’en van den arbeid over te halen, wettig te verklaren, en tevens groepen van werklieden te ontheffen van civiele aansprakelijkheid wegens handelingen die bij het indienen niet strafbaar zouden zijn. De afgevaardigde Galloway stelde als amendement voor het ontwerp at te wijzen, op grond dat het slechts enkele punten ra kende ambachtsgeschillen regelde, en liever een onderzoek naar de zaak in haar geheelen omvang toe te staan door een commissie. Na een discussie, waarbij ook de premier Balfour het ontwerp bestreed, ook op grond dat er niet de minste kans was het tjjdig af te“ handelen, werd het voorstel van Galloway met 246 togen 226 stemmen aangenomen, en dus het ontwerp verworpen. Dit laatste werd ook verdedigd door den liberalen oud-mi- nister Asquith, volgens wien onder den tegen- woordigen staat van zaken aaneensluiting van werklieden bemoeilijkt was, maar voor patroons niet. De Spaansche Senaat is samengesteld uit twee helften. De eene helft zit voor het leven, de andere helft moet periodiek aftre den. Van do laatste soort worden er 30 hah focr- geheiligdcn titel ge- dochter nog in leven fWaar,is ae? Wat doet ze?» voegde hij met j-’'ppg<;jkbpdenheid er aan toe. iep ongetwijfeld ten naaste bij, töest omgaan, want zij antwoordde toon delijk weten, maar wees gerust; -1- -J J-, _t waar> eene du Haussey zal kun- Er zyn in Frankrijk nog geen teekenen, dat de kloostervervolging het Ministerie Combcs on-populair maakt. In het depart. Pas de Galais moest een Kamerverkiezing plaats hebben. Verkozen is de ministerieele republikein Morel, met ongeveer 9000 stem men. Zijn nationalistische tegenstander Truy kreeg er ongeveer 8000. Truy was een jaar geleden gekozen met 400 stemmen meer derheid boven den republikein Boucher, maar zyn verkiezing werd ongeldig verklaard. Anatole France heeft in een interview aan de „Tribuna” het een en ander meegedeeld over zyn inzichten in verband mot den strijd in Frankrijk om de congregatie-politiek. De heer France zag den aangebonden strijd nog steeds als een zeer ernstige aan en hij meen de, dat de kamp tusschen de clericale reactie en de democratische republiek tot het einde zou moeten worden uitgevochten. Indien de regeering daarbij overwint, wordt een toe komst van sociale hervormingen geopend winnen daarentegen de bisschoppen, dan staat een groote moreelo ramp te wachten. Het in stand houden van het concordaat was, volgens dezen Franschman, niet wel verkozen door een aantal lichamen die de kon bij mijn terugkomst bij mijn herleving als ge zoo wilt zelfs indien gij geheel vrij waart geweest, u een oprechte blijdschap te doen ge voelen, na een scheiding van twintig jaren, waar bij zelfs de meest hartochtelijke liefde in ’t ver geetboek zou zijn geraakt Ik begreep dus wel van tevoren, dat het niet op 't gevoel was, dat ik te werken had het gevoel zou hier heelemaal misplaatst zijn maar dat ik heel eenvoudig de teiten had te roleveeren. Ik vond dat voor mij het beste en meest doel treffende middel. Ge zult trouwens van uw kant wel dienen te erkennen, baron, dat ik heel goed en edelmoedig ben geweest, met u zoo lang ongestoord van uwe nieuwe gelukzaligheden te hebben lat- n genieten, en ik zou zeker ook nooit zijn komen verstoren, als de noodzakelijkheid mij daartoe niet had ge dwongen De echtgenoote kon zich gelaten onverschillig, als u dat woord beter voorkomt schikken in haar lot, maar de moeder kan dat niet.» De generaal huiverde op nieuw, XIII. Telefoon 5 o. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De hooge broodprijzen in Frankrijk had den reeds meermalen den wensch doen ont staan, de graanrechten te verminderen of op te heffenen die vaak geuite wensch In den laatsten tyd is in verband met de werkstakingen de aandacht gevestigd op het recht van vereeniging en gevraagd, of dit recht zonder gevaar voor den Staat absoluut kan zyn. Dit punt kwam in anderen vorm in het laatst der voorgaande week ter sprake gdo opengesteld, len te allen tijde wet opsomt universiteiten, academies, de geestelijkheid, enkele maatschappijen (de „Socieda des Económicas de Amigos del Pais”) en 150 door de provinciale staten, de gemeenteraden en de hoogstaangeslage nen. In het geheel moeten er dus 180 se natoren verkozen worden. Van de overige senatoren, wier aantal niet hooger mag zyn dan dat der verkozen senatoren, beeft een gedeelte van rechtswege zitting meerder jarige prinsen uit het koninklijk huis, Spaan sche grooten die niet al te arm zyn, hoog geplaatste officieren en andere hoofdambte naren, hooge geestelijken enz. deels wor den deze voor het leven benoemd door den Koning. De Koning is, evenals de lichamen wien het recht senatoren te kiezen is toe gekend, by die keuze beperkt tot zekere by de wet aangewezen klassen van personen. De Senaat is dus een in hooge mate aris tocratisch staatslichaam, geen wonder dat er dan ook van de verkiezing eener talrijke republikeinsche minderheid, zooals in de an dere Kamer, geen sprake is. geweest. Telt men de verschillende cyfers uit het Reuter- telegram in dit blad op, dan komt men niet recht tot 180. Mogelyk is de uitslag nog niet volledig bekend. De Temps geeft andere cyfers. Het bericht uit dat blad is evenwel ouder dan het Reuter-telegram. De Temps dan zegt dat er 130 ministorieelen en 50 van de oppositie in den .Senaat zyn verkozen. Deze leden der oppositie zouden samengesteld zyn als volgt40 liberalen, 2 republikeinen en 8 onafhankelyken. Onder de senatoren die voor het leven zitting hebben kan de regeering reeds op 120 stemmen rekenen. Het komt dus niet op een verschil van een 25 man aan. Dat staat vast, de groote meerderheid van den Senaat behoort tot de conservatieve party. De Transvaalsche leening, zooals de door Engeland uitgegeven en gewaarborgde 30 millioen Ponds-leening genoemd wordt, is een reuzen-succes geweest. Verleden week haalde men het oordeel aan van iemand, die voor zag, dat voor de gevraagde 30 millioen pond sterling, duizend millioen pond zou worden aangebodenhet resultaat is nog reus&ch- tiger geweest. De inschrijving is Maandag middag gesloten en had toen bereikt het bedrag van 1174 millioen pond sterling, dat is meer dan de inschrijvingen voor de drie oorlogsleeningen te zamen. Het aantal inschrijvers bedraagt 115,400. Aan de inschrijvers boven 2000 pond zal 2% percent van hun inschrijving worden toe gewezen. Het aantal kleine inschrijvers was niet zoo 'talrijk als gehoopt en verwacht werd de meeste inschrijvingen kwamen van groote financieele firma’s. tegen alle aanranding, toch was er voor dien fieren en edelmoedigen geest, voor die kiesche en aristocratische natuur in de mooie beteekenis van het woord, een ander gevoel ontstaan, dat ook zijn lijden meebracht, een gevoel, dat hem dui delijker dan ooit deed beseffen, dat een hem hier als het ware op brutale wijze kwam zeggen, hoe zeer hij zich op jeugdigen leeftijd had vergist, hoezeer hij de eerste liefde had misplaatst, de liefde, die het schoonst moest zijn, maar die dat in vele gevallen volstrekt niet is, veeleer het te gendeel. Zulk een overweging kan een werkelijke smart wezen, die met een gevoel van afkeer voor ons zelf gaat gepaard, en ons hinderd als de herinne ring van iets terugstuitends, waarmede wij in eene al te nauwe aanraking zijn geweest. t-We moeten samen eens bedaard redeneeren,* had Giulietta gezegd, en toen daarop van den anderen kant geen antwoord kwam, voegde zij er bij„Wilt ge mij ondervragen of hebt ge liever, dat ik vertel „Ik heb u geantwoord, mevrouw, dat ik bereid was naar u te luisteren! Later zal ik u wel on dervragen, als ik zulks noodig oordeel,» zeide hij op een zwaren en volkomen kalmen toon, «Nu, mij is ’t goedDes te gauwer komen we vooruit. «Ik begin Zooals ik u al gezegd heb, beminden wij el kander niet genoeg, toen gij genoodzaakt waart Rome te verlaten, en mijn verleidelijkheid is intusschen, hoewel ik nog volstrekt niet oud ben, niet zoo groot gebleven, dat ik er op rekenen Hier het hart, daar de wet. Bij Giulietta laatste woorden had Gontran du Haussey op nieuw gehuiverd, Geen wonder ook I Ze hadden hem plotseling weder het bestaan in de gedachten gebracht van zijn eerste kind, waar van de herinnering was verflauwd in zijn geest bij den vreeselijkeu schok, die ’t geheel onver- mogelykevenwel meende hy, dat de schei ding van kerk en staat toch het werk van een ander Kabinet zou zyn en France, een flink, welsprekend en kundig man aan het hoofd daarvan wenschende, noemde als zoo danig Clemenceau. Over de toepassing der congregatiewetten verneemt men nog vreemde dingenzoo on dervindt men nog tal van moeilijkheden op Corsica. En op Sardinië heeft men het kloos ter der Franciscanen niet kunnen verzegelen, omdat de bevolking dreigde den ambtenaar, die waagde dit te doen, het met zyn leven te laten betalen. Men verneemt, dat een vrederechter zich daarom uit eigen beweging den dood heeft aangedaan, en dat twee an dere magistraten, die zyn taak hadden over te nemen, geweigerd hebben de verzegeling van het klooster ten uitvoer te brengen. Te Rysel is Zondag een anti-regeerings- betooging gehouden onder opperleiding van den dichter Franqois Coppée, maar de ma nifestatie lokte een tegenbetooging uit en een dertigtal der grootste levenmakers wer den door de politie ingerekend. 9») „Ik geloot u, mevrouw,» antwoordde de gene raal op een afgemeten toon; hij was een veel te eerlijk mensch om het denkbeeld voedsel te kun nen geven, dat de zaak in rechten allicht nog ware te bestrijden geweest, van welker waarheid hij tot in de ziel overtuigd was. «Als dat zoo is», hernam Giulietta, „moeten wij samen maar eens heel bedaard redeneeren.» „Ik luister.» Hij wees haar met de hoffelijkheid van een man van de wereld een stoel aan en wachtte met zelf te gaan zitten, tot zij had plaats genomen. Ofschoon nog altijd zeer bleek en het hoofd vervuld van zulke vreeselijke gedachten, dat hij daarbij nagenoeg de reden van zijn komst dat is te zeggen zijn eerste dochter, Léa vergeten was, vertoonde zijn gelaat alleen de kalme waar digheid, die de man moet bezitten, als hij zich zelf en de omstandigheden beheerschen wil. En toch, hoewel de eigenaardige toon en het geheele optreden van Giulietta hem in zekeren zin hadden verlicht en ’t hem gemakkelijker had den gemaakt om de eenmaal door hem veroverde positie te verdedigen en zijn tegenwoordig geluk met al de kracht, die in hem was te beschermen ii n **uu m loterij, die uit ten met 557 66 at bijna op de valt, Bijzon- nerkelijke ver verij, waardoor d eene premie, in de laatste asse te winnen. 1ste klasse be- al 60000 Mark M., in de 8e 0100 M., in de tot V00 0 M., t 600000 Mark, ig, die officieel ts Guld. 3.50. ts Guld. 1.75. ts Guld. 0.90. jlgende klassen prijzen worden trekkingsplan den Staat, welk erzend. loterij ontvangt le plaats gehad le trekkingslijst. ig van prQzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig en, ook tegen iet de aanvraag loten voor de le trekking zoo erlijk tot g gewaarborgde rin zeker orden. voordeelige het gelukkigste L rijs v 40.000 M rijz. v. 80.000 M De telegrammen uit Australië melden dat geheel Australië in spanning de spoorweg staking in de kolonie Victoria gadeslaat. De bevolking van Victoria is in twee kampen gescheiden en wel de arbeidersklas en de bourgeoisie. De „Sydney Bulletin” ver klaart dat alle middelen in ’t werk moeten gesteld worden om de bourgeoisie den oorlog aan te doen en haar te onttronen. De hoofden der arbeiderspartij schynen besloten alles te doen wat mogelyk is om de tegen woordige regeering omver te werpen en een zuiver socialistische regeering te scheppen1 Een telegram uit Melbourne zegt dal Tom Mann, de bekende Engelsche socialist, onlangs aldaar is aangekomen en nu een der ijverigste organisateurs is van de werkstaking. wachte, het geheel onmogelijk gewaande weder zien hem had bereid, een schok, waarvan hij nog slechts halt was hersteld bij het zien van de vrouw die, na twintig jaren dood voor hem te zijn geweest, plotseling in levenden lijve voor hem stond, om, gelijk hij in de eerste oogenblikken had verondersteld, alle rechten op te eisch^*, waartoe de wet haar de macht verleende. «Mevrouw,» sprak du Haussey op eenontnftff- den toon, „ge hebt daar een geheiligden titel ge noemd, dien van moeder. Zeg me, bid ik u, is Léa, mijn dochter nog in leven /•Ja.» dezclidö-'opfl wat ezyjww op halbot U --- B. ons kind is zoodanig opgevoed, dat zij %met digheid den naam van e—zzl nen dragen, en ik denk wel, dat zij u uitermate zal bevallen want ze gelijkt in niets op mij. Bovendien kunt gij gerust aannemen,» ver volgde zij met een zekere waardigheid, die du Haussey wel op prijs wist te stellen, dat ik, die niet beweren zal een voorbeeld voor alle echtge- nooten te zijn geweest, voor het minst heb ge tracht, een moeder te zijn, zooals het behoort.» «En ik ben u daarvoor dankbaar,» antwoordde Gontran. „maar waarom zeg mij dat hebt gij de wreedheid gehad, mij van het bijzijn van dat kind te beroven Wordt vervolgd.) was, natuurlijk, dc aanleiding geweest van de modedeelingDo Fransche graanrechten zullen worden opgeheveu of verminderd. De Fransche Regeering acht het noodza- kelyk, aan de blijdschap die deze mededee- ling mocht hebben gewekt, een einde te ma ken. Zy laat door de „Agence Havas” ver klaren, dat zy geen plan heeft de tydelyke of voortdurende vermindering of opheffing der graanrechten voor te stellen. De Regee ring is van meening, dat zulk een maatre gel slechts in zeer ernstige gevallen en als de toestand critisch wordt, kan worden geno men e i dat dit thans onnoodig is, wyl al leen de speculatie er door begunstigd zou worden. De Regeering zal dan ook elk voor stel, uit parlementair initiatief voortgeko men, dat de graanrechten wil aantasten, met alle kracht bestrijden. Welke groote geschilpunten er ook tus schen Méline en Combes bestaan, op het punt van graanrechten schynen zij met één sop overgoten te zyn. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bij lagen van G. van der Want G. Czn. handelende onder de firma P. van der Want Gzn. om ver gunning tot plaatsing van een gasmotor van 6 P K. vojt de inbe weging brenging van een klei molen ten behoeve zijner pijpenfabriek, in het perceel gelegen te Gouda aan de Kuiperstraat Wijk K No. 93, Kadastraal bekend Sectie D, No. 372. Dat op Dinsdag den 26 Mei 1903, des na middags ten i’ j ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 12 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. gt per jaar on- die hem aan or hem op te eizigers worden te maal komen tsen in Arabiê, iië, Birma, Ma- incl. de Ansicht- Telefoon N». 82 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1