I rs. I 1 MS EGT, LIEFDE EN HAAT. ERE I HBS. vsch rood. Aieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Mo. 9108 Zaterdag 10 Mei 1903. 43ste Jaargang. en Buiteulandscli Overzicht. hl I li EN i I i larzenmagazijn 1’ ao rïss- Echte teeameu- u ia den aam des rvaardigd vereldbe- •j Stoll" r.o. ZONEN, FEUILLEIOM Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. d. de Aneicht- t”, Haarlem Verspreide Berichten. van Wordt vervolgd.) n. Gouda,. e opengesteld. i te allen t|jde ring der nieuwe hervormingen zullen toelaten. De Porte moet nu maar zien hoe ze het met die Albaneezen klaart, maar ondertus- schen schiet de arbeid voor de uitvoering der broodnoodige hervormingen hoegenaamd niet op. 10. Cleiwegstecg. ICiCftMiU *3 9e Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- eii Feestdagen. üe prijs per drie maanden is 1.25, franco per post. 1.70. Afzonderlijke Mommen VIJF C'EMTEM. >ering van ge- elende IJL, AABT'Lz. .p J cofbutjea Heder- UiOUDSCHE COURANT ton werk. UK te letten andelaar een dsche uitgave rorden afgole- pakjes van vijl een Ned. on» ii Nointner en nevenstaand Wet gedepo- per jaar on- die hem aan hem op te dgers worden maal komen m in Arabië, i, Birma, Ma- stoel van een lid der niet gemachtigde Je- zuiten, in strijd met de voorschriften van de circulaire van 11 April. En wat zal er nu met de lawaaimakende socialisten gebeuren, die in de bladen opge roepen waren om het opstootje te veroor zaken mei zijn persoon, maar de die hij gelukkig had willen idea toe inderdaad ook ge lukkig had gemaakt en die thans, door een enkel woord, zonder dat hij met al zijn persoonlijken moed, al zijn fierheid, al zijn toewijding, al zijn zelfverloochening er iets aan kon doen, met ver- n,etiging werden bedreigd door een schepsel, dat njet in hun schaduw kon staan. Telefoon No. 83 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het parlement van Victoria is Woensdag door den gouverneur geopend, met een zeer korte rede luidende„Ik heb u bijeengeroe pen wegens een zaak van dringend belang. Mijn raadslieden zijn voornemens een maat regel in te dienen, met betrekking op de tegenwoordige staking.” Volgens een Renter-telegram uit Melbourne beginnen de stakers terrein te verliezen. Achttien machinisten hebben het werk her vat, waaronder enkele zeer bekwame, die gewoonlijk de express-treinen van Adelaide en Sidney rijden. Er bieden zich van alle zijden geschikte personen aan. De beperkte dienst, op de spoorlijnen onder houden werkt steeds vlotter. Het bestuur van den machinistenbond is bitter teleurgesteld door de weigering van de daglooners, sjouwerlieden, baanwachters enz. om zich by de staking aan te sluiten. Opgemerkt dient te worden, dat de sta king zich tot dusver geheel beperkt tot de machinisten. De overige spoorwegbeamb ten doen niet mede. Een groot verschil dus met de Nederlandsche staking. Tn Victoria is do publieke opinie tegen de stakers. In andere Australische koloniën is dit echter niet het geval. De minister van t Openbare Werken in New-Sonth-Wales O’Sul livan heeft in een rede de houding der sta kers goedgekeurd, die naar hy zeide, voor de zaak der vrijheid van den arbeid streden door te weigeren met de socialistische ge nootschappen te bereiken.’ hoofdtekst it halfmaande- ho tijdschrift t uit de He lving eener vm de Aarde, Heer E. T. [■ra Kiiper in ht der Ven- lap maakt. ummer is rijk llustreerd eigen photo- line he opna- Frankrijk, Aan de wapenfabriek te Saint-Étienne is weer overvloed van werk er zijn 48.000 stuks haken besteld voor de caissons voor het nieuwe geschut, terwijl binrienkort.50.000 Martini-Henry-geworen vermaakt moeten wor den tot repetitiegeweren. De oud-minister van landbouw Jean Dupuy is, als president der Paryscbe pers- vereeniging, de aandacht van den premier komen vestigen op het protest der vereeni- ging tegen den buiszoek in de bureaux van de clericale Groix. Bij afwezigheid van gekookt voor da- pels vai ie) Als rsd van kruiken. 1, 'I Er is reeds herhaaldelijk sprake geweest van het „protectoraat over de katholieken in het Oosten”, dat volgens de traditie zou toe- k omen aan Frankrijk, de oudste dochter der kerk, doch dat langzamerhand aan Duitsch- land zou vervallen. Het eerst werd dit onder werp aan de orde gesteld na de reis van keizer Wilhelm naar Palestina. En telkens wanneer de Keizer in Rome geweest is en den Paus heeft bezocht, komt de Fransche pers weer terug op die protectoraats-quaestie. Ook thans kan men daarover heel wat hooren. Wellicht acht daarom de offlcieuse Süddeutsche Reichs-Korresp. het oogenblik gunstig, om er op te wijzen dat Duitschland er niet aan denkt onder de duiven van Frankrijk te schieten; en dat bij de bespre kingen tusschen den Keizer en den Paus, en tusschen Von Bülow en Rampolla, die pro tectoraats-quaestie niet is aangeroerd. Het blad zegt: Het eenige protectoraat, waarnaar Duitschland streeft, is het uitoefenen van het recht tot bescherming van de in het Oosten wonende Duitsche Katholieken, even als dit door Rusland en Italië geschiedt. Het traditioneele protectoraat van Frankrijk heeft daarmede niets uit te staan Want dat kan nooit een anderen staat beletten voor zijn onderdanen en voor zyn nationale belangen te waken. „De bewering, dat Duitschland over die nationale grenslijn heen wil optreden als be schermer der katholieke kerk in het Oosten, is echter volkomen ongegrond. Frankrijk, de oudste dochter der kerk, mag ook in de toekomst dat beschermende recht uitoefenen, zoowel tegenover het Mohamedanisme als in theorie, ook tegenover de Grieksche ortho doxie.” Hiermede is deze zaak geplaatst op het eenig zuivere standpunt; een standpunt waar mede ook Frankrijk vrede zal moeten hebben. Keizer Frans Jozef vertoeft op het oogen blik te Boedapest. Woensdagavond werd te zjjner eere een groot illuminatiefeest ge geven. Een der eerste nummers op het pro gramma was natuurlijk de bekende Kaiser- hymne. De aanwezige studenten hebben zich zelfs niet door de tegenwoordigheid van den Keizer laten weerhouden om de uit voering van het muziekstuk door geschreeuw en gejoel in de war te staren. Een dergelijk bewys vananti-Oostenryksche en anti-Habsburgsche gevoelens hebben de Hongaarsche studenten verleden jaar nog eens gegeven. Toen was het een der Oostenryksche aartshertogen, dien zy op grove wyze bejegen den. Tegenover den gryzen Frans Jozef had den zy tot dusver steeds het decorum bewaard. Naar aanleiding tot de onlusten in Kroatië zyn het gevolg geweest van ijverige proda- ganda onder de boeren gevoerd. In opruiende manifesten heette bet, dat wie niet tegen de regeering stemde enj.wie een vriend der magyaren was, neergeslagen moest worden. Dit zou geen kwade gevolgen voor den da der hebben, daar de Keizer zelf hem zou beschermen. De troonsopvolger Rodolf zou wanneer het noodig mocht zyn, met Rus sische soldaten komen om hulp te brengen, enz enz. Aldus door nationalisten en andere agitatoren opgestookt liepen de domme boeren te hoop en gingen zich aan allerlei buiten sporigheden te buiten. De ongeregeldheden duren nog steeds voort. Zoo is het station van Brod aungevallen door boeren, die de in het Hongaarse!» gestelde op schriften willen afrukken. In Bierres, Gro- bisnapolze en anderen plaatsen zyn aanhoudin gen gedaan en heeft de overheid anarchistische geschriften in beslag genomen. In de Hongaarsche Kamer heeft Szell getracht de beteekenis der oproerige gebeur tenissen te verkleinen, en sprak hy tegen, dat er een onoverkomelyken haat ;?ou be staan tusschen Hongarye en Kroatië. Hy zeide echter, dat de ^Regeering voornemens was, streng op te treden. Tot heden toe, zonder dat ik ooit tegenover wie dan ook, van mijn titel en van mijn rechten heb gebruik gemaakt, tot heden toe eene baron nesse du Haussey zijnde, de wettige echtgenoote van Gontran du Haussey, paste het mij niet om als een bedelares de hand uit te steken en op een zekeren dag hier of daar in een gasthuis te ster ven, om daarna zooals men het noemt, van de armen te worden begraven Al zoo, hernam Gontran opstaande, zoo bleek als een geest, doch met eene zonderlinge vast heid van stem, «alzoo zijt ge teruggekomen om uw titel als echtgenoote te laten geHen en om uw plaats in te nemen aan den echtelijken haard, eenmaal vrijwillig en eigenmachtig door u ver laten «Dat is mijn recht, baron »U vergeet, dat ik een eisch tot echtscheiding kon indienen en dat die eisch in een geval als dit moet worden ingewilligd.* «Natuurlijk Op een dergelijk antwoord had ik wel gerekend. Maar...’ «Maar wat?* «Die echtscheiding maakt de onwettigheid uw tweede huwelijk niet wettigUw tweede doch ter wordt een onecht kind, dat geen aanspraak heeft op den naam van haar vader, omdat die vader bij haar geboorte de wettige man was van eene andere vrouw dan haar moeder. Steleischen tot scheiding in,- begin allerlei processen, baron, Wrt feit is niet weg te cijferen, dat de eeni ge erfgename van alles wat u persoonlijk toe komt, Léa du HauM?y is, uw eenig, wettig kind?* Van den Balkan luiden voor het oogenblik de berichten weer ietwat geruststellender. Of liever, uit het uitbly ven van alarmeerende tijdingen leidt men af, dat de toestand iets beter is geworden. Maar voor hoelang De Bulgaarsche revolutionairen hebben bun booze voornemens om door dynamiet schrik te wek ken en ontsteltenis te spreiden, nog nie' op gegeven de Macedonische Christenen zuchten nog even diep onder de Turksche tyrannie, en de Albaneezen blyven nog even sterk tegen de hervormingen gekant. By het bin nenrukken. der Turksche troepen te Djako overhandigden hun hoofden aan den Turk- schen Maarschalk een adres waarin zy ver klaarden, dat zy den Sultan getrouw zullen blyven en niet tegen diens troepen zullen vechten. Edoch, in hetzelfde adres, ver klaarden zy ook, dat zy nimmer de invoe. Mensch, verbeeldt ge u dan. dat ik niet de brave vrouw zal weten te verdedigen, die ik lief heb en die het mij,doet, die sedert achttien jaar het geluk van mijn leven is geweest en wier geluk en eer ik heb ‘te redden en te beves tigen Verbeeldt gij u, dat ik niet mijn dochter Aline zal weten te verdedigen, dat onschuldige slacht offer van al die gebeurtenissen, van al uwe fraaie berekeningen, de dochter,* die het kind is van mijn bloed en van mijn hart, en zeer zeker niet minder geheiligde aanspraken op mij heeft dan die, welke gij hier voor Léa wilt doen geiden «Gij spreekt zeer boud, baron, maar wat ge doen kunt in ’t belang van die tweede vrouw en van dat tweede kind is zeker al bizonder weinig De wet spreekt duidelijk genoeg! Die wet is vóór mij en tegen u De generaal was, wij weten het reeds, in staande houding. De man, die zoo herhaalde malen den dood op het slagveld had getrotseerd, met kalmte, met een glimlach op de lippen, die man voelde nu het bloed in zijn aderen stollen, tsrwijl het koude zweet hem op het voorhoofd parelde. Nu gold het ook niet zyn persoon, maar de zijnen, twee vrouwen, doen zijn en tot 4ie< ’••'■kig had gemaakr e: >rd, zonder «Ik zou wel eens willen weten*, hernam Giu- lietta weder op haar sarrenden toon, «ik zou wel eens weten, op welke manier u de vermeende rechten van die twee vrouwen zóudt kunnen ver dedigen I Niets kon hij doen, niets I Als Giulietta dat verkoos, als Giulietta het recht in den arm nam, was alles gedaan Tot tweemaal toe liep hij, zonder iets te zeg gen, ten prooi aan een duldelooze foltering, het klein vertrek op en neer. Eindelijk bleet hij stilstaan voor zijn vrouw en voegde haar toe j «U hebt gelijk, mevrouw, de geschreven wetten zijn vóór u al is ook het natuurlijke recht, wat door de heele wereld erkend zal moeten worden, aan mijn kant I Al zijt gij ook, blijkens uw eigen woorden, een onwaardige echtgenoote geweest, al hare plichten verzakend en verradend, eigenmach tig den post van eer verlatend, waaróp ik u had gesteld, toen ik u mijn naam gaf, en dat alleen gedreven door zelfzucht, door ik weet niet welk een schandelijken arkeer van de stille en huis houdelijke plichten, die geheiligd voor u hadden behooren te zijn ge zijt niettemin helaas mijn wettige vrouw gebleven en zoo lang onze ver bintenis nog met door een uitspraak van de rechtbank zal zijn vernietigd, blijft het een feit dat’ik getrouwd ben met u. In ons vorig nummer noemden we eenige cyfers betreffende de sluiting van de kloos terscholen van vrouwelyke orden in Frankrijk. Eenige duizenden werden reeds vroeger ge sloten, daar ze niet by tjjds machtiging aan vroegen; 6000 hebben wel machtiging aan gevraagd maar zullen zich die wel meeren- deels geweigerd zien. Voegt men daarbij de gesloten scholen van mannelijke orden, dan *is het begrijpelijk dat er maar niet zoo in eens op de neutrale scholen een voldoend getal plaatsen en on derwijzers is. Indertijd by de eerste schoolsluiting werd er beweerd dat er plaats genoeg zou zyn, maar dezer dageii werd in de radicale „Rap pel” erkend dat dit niet het geval is, en dat de overheid merkbaar aarzelt om door te zetten. Overal wordt aan de onderwij zende orden een nieuwe periode gelaten zonder dat men weet wanneer die zal af- loepen. Geheel in den styl van zyn politiek stelt bet genoemd blad daarvoor niet de regee ring verantwoordelijk maar de republikeinen die geen neutrale scholen bouwden, in de meening dat de kloosterscholen eeuwig zouden blyven. Maar hoe dit ook zy, een feit is bet dat de nood aan schoolgebouwen en aan onderwijskrachten de regeering dwingt tot beperking van haar anti-clericale maatre gelen. De gemeenten, die neutrale scholen be zaten, hebben geen plaats meer. De ge bouwen zyn te klein. En die welke er geen hebben, bezitten de middelen niet om er te bouwen, of wel de gemeenteraad is clericaal en weigert de gelden. Het gebrek aan onderwijskrachten leidt ook tot eigenaardige gevolgen. Vooral man nen zyn er te kort, en verscheidene van hun plaatsen worden ingenomen door onderwijze ressen. Maar onder deze wnren zeer vele leerlingen van kloosterscholenin plaats van de weggejaagde nonnen kreeg men nu haar leerlingen, en dat vond de regeering ook niet goed, zoodat zy het verbood dergelyke hulpkrachten aan te stellen. Er zyn echter intusschen reeds honderden dergelyke kwee- kelingen voor langen tyd in het staatsonder wijs opgenomen, zoo klaagt de „Rappel”. Overigens is er op het oogenblik slechts weinig nieuws van overwegenden aard op dit gebied. De vechtpartij in de kerk von Aubervil- liers beeft tot eerste gevolg gehad de in houding van het traktement van den abt Valledier wegens het toelaten op'den preek- 93) Waarom ik ben teruggekomen op mijn be- besluit hérhaalde Giulietta langzaam. «Omdat de omstandigheden zijn veranderd. Ziekten en allerlei rampen hebben mü zwaar gedrukt Het was mij ónmogelijk geworden, om door eigen krachten wat altijd mijn illusie was geweest de toekomst van mijn kind te verzekeren. Nu alleen kan zij nog een schoone toekomst te ge racet gaan, als zij haar eigen naam voeren en de plaats kan innemen, waarop zij recht heeft. Bedenk wel, baron, dat zij op dit oogenblik den huwbaren leeftijd heeft bereikt dat zij, om te kunnen trouwen, sommige papieren ndodig heeft,' en dat ik haar waren naam, dien ik tot heden toe ook voor haar zelf verzwegen heb, niet kan geheim houden voor de familie, waarin zij zou kunnen worden opgenomen. Als men Léa du Haussey heet, als men de dochter u van een generaal, van een baron, die als millionair bekend staat, komt er een oogen blik, waarop het wel der moeite waart schijnt, die dingen aan het daglicht te brengen I.Ook ik zelf, ik ben zwaar getroffen door het lot tot armoede vervallen. 1 103. t

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1