Zander-Instituut. SAMSOM. BINNENLAND. NOUV EAUTÉ Linnengoed en Dassen. Mantels, Costumes, AOVKHTEXTIKN Stadsnieuws. A. vax OS Az., Robes en Japonstoffen. J. L. THIELKI aIG Ooslhaven B 10* GOUDA. den premier ontving diens zoon, de secre taris generaal Edgar Combes, den protea- teerenden president. Het door een val van het dak van den Marigny-schouwborg gedoode lid van den Paryschen raad, Pianlt, was eerst 35 jaar oud. De afgevaardigde Colliard heeft ver klaard, dat by den minister van oorlog zal intcrpelleeren over de oproeping der troe pen voor een 13-daagsche oefening. De op roeping had plaats niettegenstaande de Ka mer het benoodigde crediet niet toestond en das tegen de oefening had gestemd. DuWschlamü. Door de rechtbank te Mainz is veroor deeld tot 1500 mark boete of 300 dagen ge vangenisstraf wegens wynvervalsching, de wijnhandelaar en wijngaardenier dr. Schlamp nit Nierstein en te Landau in den Palts kreeg de wijnhandelaar Wilhelm Hildenbrand voor 't zelfde wanbedrijf 500 mark boete, met inbeslagneming van 18000 liter, terwijl hy, wegens onttrekking van de helft dier 18000 liter, twee maanden gevangenisstraf kreeg. In een Maandagavond te Berlijn ge houden congres van geneeskundigen deden de doctoren Danelius en Sommerfeld mede- deelingen over een nieuw geneesmiddel te gen de tuberculosede sanosine, ontdekt door dr. Robert Scheider, te Berlijn. Dit middel, moot in de eerste phase der ziekte onfeilbaar zijn. STATEN-GENEUAAL. T IV K K It K NJiWffft. Zitting van Donderdag 14 Mei. De heer Van Vlijmen, wiens geloofsbrie ven zjjn goedgekeurd, wordt door den Voor zitter bcdedigd en neemt zitting. Overeenkomstig hot voorstel des Voorzit ters wordt besloten voor het wetsontwerp tot wijziging en aanvalling dor wet op het hooger onderwijs een commissie van voor- boreiding te benoemen, w'aartoe worden aan gewezen de heeren Heomskork, Nolens, van idsinga, Bos en v. d. Vlagt. De hoer De Savornin Lobman licht toe oen voorste), door hem en negen andere ledon der rechterzijde gedaan, om ook voor het wetsontwerp betrekkelijk de vaccine een commissie van voorbereiding te benoemen. Do heeren Borgesius en Karnebook bestrij den dat voorstel als geheel overbodig. De heer Lobman verdedigt het nader. Het voorstel van den heor Lobman o. s. wordt aangenomen met 35 tegen 34 stem- mon. Do Vborzittor benoemt daarop tot leden der commissie van voorbereiding de hoeren Do Savornin Lobman, Tydeinau, de Waal Malelijt, Dracker en v. Nispen. De heer De Vries vraagt en verkrijgt verlof om op een nader te bepalen dag oenjge vragen tot do Regeering to richten betrek kelijk het Koninklijk Besluit van lfi Maart 1903, betrekkelijk de steenfabrieken. Do vergadering is daarop gescheiden tot Dinsdag 2B Moi. De deiinitievo begrooting voor marine is van den Raad van State torug en zal dus weldra de Tweede Kamer bereiken. Do minister van staat, minister van oor log, brengt ter algemeone kennis het Koninklijk besluit van 9 Moi 1903 No. 44, betrekkelijk herhalingsoefening van de miliciens-verlof gangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorende tot do regimenten infanterie on tot het korps genietroepen, waarvan het eenig artikel luidt De miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1900 on 1901, behoorende tot de regi menten infanterie en tot hot korps genie troepen, die, ingevolge Ons besluit van 5 Februari 1903 (Staatsblad no. 68), krach tens art. 110 der Militiewet 1901 onder de wapenen zjjn geweest, worden deswege ge acht tevens eeno herhalingsoefening te heb ben volbracht van ééne poriodo vnn vjjf weken, met dien verstande, dat die verlof gangers daardoor hebben vervuld die der lichting van 1900, de herhalings oefening waartoe zjj ingevolge Ons besluit van 24 Januari 1903 No. 13, in dit jaar zouden moeten worden opgeroepen die der lichting van 1901, de herhalings oefening waartoe zjj anders in 1904 zouden worden aangewezen. Gemengde Berichten. Het uuntal processen verbaal, dat de politie te Amsterdam per dag upmaukt wegens verschillende overtredingen, die voor het kantongerecht moeten behandeld worden, is phn. 50. Als een bewys hoe druk de politie liet in de stakingsdagen gehad heeft, zoodat zü niet zoo haar aandacht aan de gewone dagelyksche overtredingen had kunnen schen ken, kan dienen het feit, dat het aantal processen-verbaal door baar in die dagen opgemaakt, niet meer dan 4 k 5 per dag bedroeg (N. v. N.) Gisterochtend te 9V| uur is aan de Mer- wekade to Dordrecht een juffrouw uit Rot terdam, die zich als passagier op de reedery- boot Mathilde bevond, terwyl zjj naast de uitliggende plank stond, uitgegleden en te water gevallen. Onmiddellijk sprong de sjouwerman Jan Piele gekleed te water en had het geluk haar van onder de boot van daan te halen. Met behulp van een roeiboot werden beiden gered, terwyl de juffrouw met de boot verder vervoerd werd. Toen zjj weder op dek was, viel zy van den schrik in zwym, doch scheen verder geen slechte govolgen van haar onvrijwillig bad te hebben gehad. (D. C.) Het blykt, dat de politie te Groningen door de aanhouding van vier zakkenrollers, die op de kermis aldaar een twaalftal hor loges hadden gerold, een goede vangst heeft gedaan. Niet alleen is uit het onderzoek hun schuld aan verschillende diefstallen aan het licht gekomen, maar bovendien heeft een hunner, Hendrik Kooy genaamd, kort geleden in Utrecht diefstal met braak gepleegd en wordt hy dientengevolge door de justitie aldaar gezocht, terwyl een ander van het viertal door de justitie te 's-Ilertogenbosch wordt opgevraagd. De gearresteerden zyn ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld. Omtrent den drievoudigen moordaanslag te Kuitaart meldt de Middelb. Ct. De schoondochter van Koole die, zooals gemeld, Dinsdag overleed, heeft vóór haar dood noch hare kinderen, noch haar naaste bloedverwanten herkend en heeft geen enlfcl woord gesproken. Frans Koole zelf moet Woensdag eenigs- zins helderder zyn geweest en enkele woor den gesproken hebben. Woensdagmiddag werd, waarschijnlijk in verband daarmede en ook op bezwarende verklaringen van de dienstmeid, Salomon, de zoon van Koole en de echtgenoot der jonge overledene vrouw, gearresteerd. Hy word zwaar geboeid naar Klooster- zande gevoerd. Reeds Zondag schijnen by de justitie ver moedens tegen Salomon Koole te zyn gere zen. Sedert dien tyd werd hy steeds bewaakt, zoodat hy uiet de wjjk naar het buitenland kon nemen. Men beweort dat hy reeds vroeger be dreigingen tegen zyn vader uitte. Dat in den nacht van don moord twee schoten zouden gelost zijn, wordt betwijfeld. Nergens is daarvan een .spoor te ontdokken en do schoonzoon van Koole, die in de schuur sliep, hoeft, evenmin als de buren, hooren schieten. Gistermiddag werd, onder geleide van twee marechaussoes, S ilomon Koole, goboeid, per trein te Middelburg aangebracht. Het is een jongeman van ongeveer 30jari- gen leeftijd, betrekkelijk tengor, doch overi gens flink gebouwd. Hy heeft een niet ongunstig uiterlijk, een blonde snor en zag er zeer bedrukt uit. Hy was in zjjn daagsche plunje gekleed. Door de marechaussees werden een paar stukken van overtuiging, onder anderen een hooivork, medegebracht. De verdachte werd direct per celyvagen naar het huis van bewaring overgebracht. Een vry groote menigte verdrong zich op het perron om den verdachte te zien. Men meldt aan de N. R. Ct. De landbouwer Frans Koole is gisternacht overleden. De toestand van zyn vrouw is hopeloos. Op een bezwarende verklaring der dienst meid is aangehouden de zoon Salomon, echt genoot der jonge overleden vrouw, en gister werd hij via Walsoorden naar het Huis van bewaring te Middelburg gebracht. Het onderzoek der justitie duurt voert. Naar men verzekert is het bericht, dat de directie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij aan het personeel dat niet gestaakt heeft, een horinneringsraedaille zou uitreiken, niet juist. Als bewijs van erkentelijkheid voor de goede diensten voor, tijdens en na de staking bewezen, ontvangen de stationschefs als extra-belooning maand, de andere ambte- naron een kwart maand en de beambten (klerken en leerlingen) 7 dagen traktement. Men schrijft uit Sliedrecht dd. 13 dezer Hoe de vacantie- of gezondheidskolonies van wege de Z.-H. vereeniging Het Groene Kruis zich in de onverdeelde sympathie der afdeelingec mogen verheugen, kan wel hier uit blyken, dat eergisteren de eerste kolonie, onder leiding van mevr. wed. Kalis Visser - Visser, van hier is vertrokken met 29 kin deren, te zamen gevoegd door 12 platte- landsafdeelingen. 'tls dan ook juist voor deze, dat destijds hiertoe het initiatief werd genomen. Elke afdeeling op zich zelf kan geene kolonie uitrusten, doch eendracht maakt macht. De afdeelingen Zwummerdam, Strjjen, Waddingsveen en Dordrecht zonden elk l kind, Zwijndrecht, Sliedrecht, Schoon hoven, Alfen, Oudshoorn elk 2 kinderen; Ondewater 3, Krimpen a. d. Lek 4 en Maas sluis en den Haag ieder 5 kinderen. Het gebouw der Haagsche vereeniging te Lear, by het Liesbosch, is weder voor dit doel gehnard. In September zal eene tweede kolonie worden nitgernst, docb dan voor zelfbeta- lende leerlingen. Meerderen tyd is geen gebouw te krijgen, zoodat de behoefte aan eigen gebonwen, waarop reeds bij de aan neming van 't voorstel werd gewezen, zich dan ool^Cnu reeds dringend doet gevoelen. GOUDA. 15 Mei 1903. De machinist le kl. by de Marine F. H. Weurman wordt 1(5 dezer te Willemsoord in dienst gesteld op het politievaartuig Zeehond. By Kon. Besl. is pensioen verleend aan J. L. Kosters, ten bedrage van f 292 's jaars. De volgende circulaire is verspreid: Aan de leden der Goudsche Coöpera tieve Broodbakkerij en Verbrniksver- eeniging „Ons Voordeel" te Gouda. De Vereeniging ter Behartiging der Be langen van „Ons Voerdeel" heeft met groote meerderheid van stemmen besloten een voor stel op do agenda der Alg. Vergadering te plaatsen tot intrekking van het beslnit van 18 Oct. 1902 betreffende wijziging der Sta tuten onzer vereeniging. Zy is na kennisneming met de Concept- Statuten tot de overtuiging gekomen, dat „ons" voordeel „niet" op den voorgrond is geplaatst en geeft derhalve de voorkeur aan de onde Statuten, onder welke onze ver eeniging tot bloei en welvaart is gekomen. Wanneer gij dus ook van onze meening zjjt dat de <»nde Statuten steeds aan haar doel hebben beantwoordt en nieuwe niet in ons voordeel kunnen zijn, kom dan a.s. Zaterdag op do vergadering en stemt voor het voorstel der 180 leden, waardoor wy nog veel kosten en moeite kunnen sparen Leden van „Ons Voordeel", huisvaders, die uw belang begrijpt, komt Zaterdagavond tronw op en toont hierdoor dat onze Coöpe ratie n waarlijk ernst is. Naar wy vernemen, is ir. den toestand van den heer Rogmans een ongunstige verande ring gekomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag bleek het dat de longontste king zeer verergerd was en achtte de dokter consult noodig met professor Pel. Dit con- salt had gisterochtend plaats. De hoogleeraar achtte den toestand zóó ernstig, dat hy het toedienen van de Sacramenten der Sterven den aanried. In den loop van den dug bleef de toestand stationnair. Bedankt voor het beroep by de Ned. Horvormde Kerk te Krimpen aan de Lek door ds. A. Prins te Papendrecht. Gisteren werd voor de civiele kamer der rechtbank te Rotterdam gepleit in een ont eigeningszaak van de Maatschappij tot ex ploitatie van Tramwegen tegen een fabrikant, over de onteigening van een strook gronds langs de Jan-van-Zwolle-wetering by Gouda welke strook behoort by het terrein van de fabriek van den gedaagde. Door den eischer was een schadevergoe ding van ongeveer f 3000 aangeboden, ter wyl de gedaagde f 7000 vroeg. Mr. C. E. Havelaar, eischer's advocaat, begon met vast te stellen, dat het groote verschil tusschen aanbod en vordering ge deeltelijk ligt in de vraag of de grond moet worden getaxeerd als wei- en bouwland, of als fabrieksterrein of bonwgrond, maar hoofd zakelijk is de vraag hoeveel vergoeding ver schuldigd is voor vermindering in waarde van het overblijvend niet onteigend terrein der fabriek. Wat betreft de eerste vraag, zette mr. Havelaar uiteen, dat taxatie van den grond als fabrieksterrein, zooals het rapport der deskundigen had voorgesteld, onmogelijk was, daar alle vaste basis daar voor ontbreekt, omd&t grond nooit als fa brieksterrein verkocht of gekocht wordt. Voor bouwgrond was deze grond bijzonder ongeschikt door den nauwen ingang (minder dan 9 M. breed), zoodat krachtens art. 14 van de bouwverordening van Gouda, slechts een straat met huizen aan één kant op dat terrein kon worden aangelegd. Als reden voor vermindering in waarde van het overblijvend terrein was hoofdzakelijk aangegevenle de afsluiting aan den tram weg van de Jan-van-Zwolle-wetering, waar van echter de feitelijke nadeelen voor de fabriek, in verband met de door de Maat schappij aangeboden werken en erfdienst baarheden, volgens den eischer zeer gering waren, en 2e de belemmering die door de onteigening ontstond voor een voorgenomen en reeds in plan gebrachte uitbreiding van de fabriek, welke belemmering, naar de eischer beweerde, niet in aanmerking mocht worden genomen by het bepalen der schadevergoe ding, daar, zooals de Hooge Raad reeds meermalen heeft uitgemaakt, (het laatst bii arrest van 18 Nov. 1901 W. 7675), uit in aanmerking kan komen datgene, waarvan h|j onzeker is of het ooit een element der schade zal zyn, zooals belemmering van mogeljjke uitbreiding eener fabriek is. Over de kosieu van een door de ophooging van den tramweg buiten het fabrieksterrein en door de daarvau het gevolg zijnde ophooging van den daar langs loopenden openbaren weg noodzakelijk geworden oprit, beweerde de eiscuer nog dat die kosten niet het gevolg waren van de onteigening van het nu behandeld terrein, maar van den tramweg op het aangrenzend terrein, zoodat ze daarom niet by de bepa ling der schadevergoeding in aanmerking konden komen. Mr. C. A. J. Hartzfeld, uit Amsterdam, de advocaat van den gedaagde, erkende als eenigen maatstaf voor de bepaling der waarde van den te onteigenen grond, deu prjjs van in dezelfde bnnrt liggende terreinen, die in het klein als bouwgrond verkocht wordende, soms vyfmaal zoo hoogen prys opbrachten als de oischer nu per vierkanten meter wilde betalen. De waardevermindering van het overblij vend terrein kon, volgens <\e gedaagde, slechts worden getaxeerd door deskundigen in fabriekswezen, en niet door de deskun digen, die hier rapport uitgebracht hadden, die in meerderheid slechts deskundige van grond waren. Het nadeel van de afsluiting van de Jan-van-Zwolle-wetering was veel grooter dan den eischer wilde doen uitko men, en werd volstrekt niet opgeheven door de onvoldoende werken en erfdienstbaar heden, door den eischer beloofd, en waar voor niet eens zekerheid werd gesteld. Ver der wees de gedaagde op de versmalling van het terrein en de vernauwing van den ingang, zoodat nu zelfs de Gonda'sche bouw verordening geen aan één zyde bebouwde straat op het terrein van den gedaagde zou toelaten, en op de noodzakelykheid van af rastering. Ook was de gedaagde van meening, dat belemmering in de nitbreiding der fabriek wel degelyk een reeds bestaande schade is, daar de uitbreiding noodzakelijk is, zooals bewezen wordt door den steeds toeneraenden omzet, de benauwdheid in de fabriek en bet veelvuldig overwerk, en daar, tengevolge van de onteigening (door bet verlies van het ter rein, dat voor de uitbreiding zou moeten worden gebruikt), die uitbreiding moest wor den een ombouwing, wat niet alleen meer kosten, maar ook een tydelyken stilstand der fabriek zou veroorzaken. Het O. M. zal over 14 dagen concludeeren. Op de Woensdag-namiddag in de zaal der R. K. Leesvereeniging te Gouda vooitgezette vergadering der R. K. Patroonsvereeniging „Gildenbond" waren meerdere leden en ook nog eenige eerw. heeren geestelyken tegen woordig onder de laatste ook dr. Nouwens, adviseur van de Hanze in het bisdom 's Her togenboscb. Mgr. G. W. Konings, adviseur van den Bond, leidde het onderwerp in„Waarom christelijke en geen neutrale patroonsver- eeuigingen Deze vraag is vooral in deu laatsteu tyd zeer belangrijk geworden, aas zelfs dat men hier en daar personen ran verschillende maar christelijke belijdenis bijeen ziet komen voor het bespreken van sociale aangelegenbeden maar hiertoe is een samensprekiug in een kring van gelijkge zinden veel meer doeltreffend. In een ver eeniging, die niet op een bepaald christelflken grondslag berust blykt zulk een bespreking onvruchtbaar en onmogelijk. Patroons hebben concentratie van gelijkgezinde krachten evenzeer noodig als de werklieden. Evenals zy worden de patroons herhaaldelijk tot samenwerking met anderen gedwongen, en hiervan, is alleen resultaat te wachten als men vooraf een welgevestigde en op goeden grond gebaseerde meening heeft gevormd. By Katholieken kan niet van algemeen be lang worden beslist op de godsdienst oefent er invloed op nit en wyl de sociale quaestie een godsdienstige qnaestie is moet men er in elke vakvereeniging, tenzij het uitsluitend technische belangen betreft, van den grond op rekening mee houden. Indien men dit in het oog hondt dan blijkt van zelf, dai waar men als patroons samenkomt om niet enkel technische, maar algemeene belangen te be hartigen, men zich behoort te vereenigen met Katholieken alleen en niet met personen van allerlei meeningen. Slechts als er nit- sluitend vakzaken worden behandeld kan men in neutrale vereeuigingen samenkomen op de zelfde wyze als op eenzelfde werkplaats personen van allerlei richting aan eenzelfde werkstuk arbeiden. Iets anders is wanneer, de patroons van verschillende richtingen voor een bepaald doel afspraken of overeenkom sten sluiten; dit is een tjjdelyk verbanden iets anders dan in vereeniging spreken en handelen. Bij de gedachtenwisseling, die hierop volgde, werd er vooral de naarnk op ge legd, dat er een scherpe ljjn moet worden getrokken tasschen de zaiver technische za ken en de algemeenealleen by de laatste is het voorschrift der encycliek Rernm No varum te betrachten. Door verschillende sprekers werd er op gewezen, dat de katholieke patroons het niet stellen kunnen bniten de neutrale vak vereeniging en ydat zy wel genoodzaakt zyn er lid van te worden, willen zy met anderen op dezelfde hoogte blijven. Daarbij moet het evenwel de bedoeling blyven, dat hoe zeer men ook meewerkt met en in de neu trale t' vakvereenigingen, men toch nimmer moet vergeten, dat men daarnaast ook ver plichtingen heeft tegenover de eigen katho lieke vereeniging. De inleider wees er daarbij nog op, dat vereenigingen die zich anti socialistisch noemen, slechts op nega tieve beginselen bernsten en geen waarborg opleveren voor een goed resultaat. De sterk ste aaneensluiting is die van geheel gelijk gezinden komen er daardoor verschillende scherp afgescheiden groepen, dan is een daaruit ontstane samenwerking van veel meer nut, dan wanneer men de leden bijeen brengt in eenzelfde zelfs, christelijk of anti sociaal-democratisch genoemde vereeniging. De daarna aangenomen motie, door Mgr. Konings voorgesteld, luidde aldus: „De vergadering van de R. K. Patroons vereeniging „Gildenbond" gehouden de 13 Mei 1903 te Gouda, gehoord den inleider, spreekt als hare overtuiging nit, dat voor de behandeling der sociale vraagstukken de katholieke patroons, zich niet in neutrale maar in katholieke vereenigingen moeten aaneensluiten, opdat by die behandeling de katholieke begiuselen tot hun recht komen en een oplossing worde gevonden langs den weg, door de Kerk aangewezen. „Zy is evenwel van meening dat, waar er sprake is van zaiver technische vraag stukken en van vereenigingen, die zich uit sluitend op zuiver technisch terrein bewegen, aansluiting en samenwerking ook voor de li. K Patroons noodig en nattig zyn kan en. acht diq aansluiting in zulk een geval geoorloofd. „Wordt door neutrale vereenigingen sa menwerking gezocht op het gebied der sociale vraagstukken, dan zullen de katho lieke patroons vooraf in eigen kring hunne meening, hunne bonding en de door ben te volgen gedragslijn moeten vaststellen." Hierna behandelde de heer Jos. Cuypers de vraag„Is het wenschelyk dat de Re geering het middelbaar vakonderwijs in ons Vaderland centraliseere aan een Technicum, of de verschillende technieken op verschil lende plaatsen doe onderwijzen en ook voor een en hetzelfde vak op verscheiden punten van ons land inrichtingen van middelbaar technisch onderwijs stichte?" Spreker deed uitkomen van hoeveel actneel belang deze vraag is, met het oog op de ttegeeringsplannen en het daarmee in verband staande ontwerp-prograra voor de middelbare technische school. Hy betoogde de wensche- lykheid inhet algemeen van een zeer uit gebreide en geheel gereorganiseerde middel bare school, waarbij elke inrichting hare leerlingen voor een bepaald vak moet opleiden. Hierbij zullen misschien moeten worden op gericht model-werkplaatsen, of zal op andere werkplaatsen, waar leerlingen werkzaam zyn, controle moeten worden nitgeoefend. Spreker meende, dat daarmee tevens het leerlingstelsel behoort te worden in verband gebracht, wijl een leerling by het middelbaar technisch onderwijs ingeveer in dezelfde verhouding tegenover het vak staat als de leerling der lagere cursussen. Een moeilijkheid is misschien de vraag der leerkrachten, die evenwel het best althans aanvankelijk zal zijn op te lossen, als men zich bepaalt bij avondcursussen, waardoor men een grooter aantal leeraars uit het practische leven zal kannen bekomen. Wat de kosten betreft, die znllen voor een groot deel door het Ryk moeten gedragen worden, dat daardoor tevens bet recht ver krijgt om in te werken op den algemeenen gang van het onderwijs. Omtrent de richting van elke technische school is het moeilyk in bijzonderheden te treden. Van meer belang is echter de vraag, of er een enkel technisch middelpunt zal zijn in één school. Spreker oordeelt dat men de regeling het meest tot een Nederlandsche maakt, door aan iedere school een eigen terrein te laten, zonder algemeen program. Centralisatie in ééne school past op onze Nederlandsche toestanden niet. Men behoort de scholen te stichten, waar de te onderwij zen vakken het meest in de nabijheid wor den beoefend. Tegen absolute centralisatie is nog het bezwaar, dat een enkele school te veel leerlingen zon krijgen. Rekent men dat de Polytechnische School te Delft onge veer 400 stadenten telt, dan kan men het ervoor honden, dat het middelbaar vakon derwijs stellig even zooveel duizenden leer lingen zou tellen. Duizenden zouden daar door worden beroofd van bet verblijf in of naby het ouderlijke huis en van de zoo on misbare locale omgeving, bet milien waaruit zy afkomstig zyn en waarin zy znllen moe ten wederkeeren. Ten slotte stelde spreker de volgende motie De algemeene vergadering van de „R- Kath. Patroonsvereeniging Gildenbond", ge houden te Gopda op 13 Mei 1903, gehoord de debatten in zake bet middelbaar technisch onderwijs. Overwegende lo. dat het belang der takken van nij verheid, die zich niet alleen van uit een en hetzelfde centrum ontwikkelen, maar over 't algemeen in verschillende plaatsen be oefend worden, onderwijsinrichtingen vor- eischt zoo naby mogelijk 2o. dat eene innige aansluiting met de praktijk, alleen te verkrijgen is door eene dusdanige verdeeling der scholen, dat vele leerlingen de gelegenheid vinden, om praktijk in de werkplaats en theorie in de vakschool gezamenlyk te beoefenen 3o. dat vele leerkrachten znllen te vin den zyn, wanneer men de gewenschte per sonen in hun werkkring laat, waardoor al leen op den duur een werkelijk practisch onderwijs kan worden verschaft 4o. dat de leerlingen niet, of zoo min mogelijk van hunne families dienen te worden verwijderd nit een opvoedkundig en financieel oogpunt 5o.v dat elke school als een nienw brand- pant werkt voor de intellectaeele ontwikke ling, de technische energie en den onderne mingsgeest in de omliggende streek 6o. dat door een edelen wedstrijd by den gang van bet onderwijs, in meerdere scholen voortdurend het noodige correctief op moge lijke eenzijdigheid van 't algemeen programma, als vanzelve zal worden gegeven spreekt de wenschelykbeid uit, dat het „Middelbaar Vakonderwijs" in de gegeven omstandigheden, van Regeeringswege bevor derd worde door de stichting van meerdere scholen, wier aantal geleidelijk kan worden uitgebreid, verspreid over ons vaderland terwyl het bijzondere programma van elk dier scholen, allereerst worde gebracht in overeenstemming met de eischen der omge ving (de takken van nijverheid, die aldaar in hoofdzaak worden beoefend) om lator voor en na te worden uitgebreid draagt op aan het Centraal Bestuur, deze motie ter kennis te brengen van de Regee ring. en van den door de Regeering aange wezen opsteller van een programma voor „de middelbare technische school" en verder van die lichamen of personen, als door dit Bestuur wenschelijk zal worden geoordeeld. By het hierna gevoerde debat werd o. m. de vrees te kennen gegeven, dat de middel bare technische scholen aan de practische techniek niet veel voordeel zullen brengen. Zy znllen in de eerste plaats de leerlingen trekken, die na de ambachtsscholen bezoeken; deze zullen dan theoretisch nog hooger wor den opgevoerd dan nn, geschikt om leoraren maar niet om practische lieden te worden, die wat weten uit te voeren. Ook word nog gewezen op de hooge kosten, als de Regee ring de zaak ter hand neemt, zonder dat er een evenredig voordeel tegenover staat. Practische knappe werklieden hebben we te weinig en die worden ook door de ambachts scholen niet eens geleverdveel minder zallen de middelbare scholen tot bnnne vorming kunnen bydragen. De inleider, de verschillende opmerkingen beantwoordend, wees er op, dat voor het oogenblik de vraag niet dringt of het be staande vakonderwijs zon kunnen worden verbeterd. Het feit is, dat men allerwege allerlei jongelieden prepareert voor verschil lende functiön en dat voor de technische vakken een dergelijke opleiding niet of niet voldoende bestaat. Men eischt en wil nu algemeene vakopleiding op scholen, 't Is waar, de praktijk kan knappe werkers leve ren, maar zonder theoretisch onderwijs staat men toch achter by anderen. Zoowel in de bouwvakken als in de fabrieken en op han delskantoren eischt men jongelieden, die wat hooger staan dan de eenvoudig ontwikkel den. Dit nu eenmaal zoo zynde ig het alleen nog maar de vraag, hoe zal men het vak onderwijs zoo goed mogelijk maken. Dr. Borgman die met het ontwerpen van een program is belast, heeft zelf reeds te kennen gegeven, dat hy aan de pryctyk een groot aandeel in de vorming, wil toekennen. Zeker zal het hem en der Regeering aange naam zijn te vernemen hoe in een kring als de „Gildenbond" in deze materie gedacht en geoordeeld wordt. Hoofdzakelijk is het er om te doen, dat men het denkbeeld van één groot Technicum late varen. Spreker heeft liever niböjendal dan zulk een inrichting, die het gemiddelde peil van onze technicbi niet zon kannen ver heffen. By de verdere discussie bleek nog, dat de voorstanders van de in de motie aangewezen richting veel verwachten van de middelbare scholen, met het oog op de aflevering van chefs en opzichters die wat hooger staan dan gewone werklieden en waaraan vooral in de metaal-industrie groote behoefte is. De inleider deed nog nader uitkomen, dat de strekking zijner motie in het algemeen is te steunen de denkbeelden van dr. Borg man in het Sociaal Weekblad nitgedrnkt. Hierna werd de motie van den heer Cay- pers zonder hoofdel^ke stemming aange nomen. De heer P. Bredins behandelde daarna de vraag: „Waarop is het wenschelyk, dat de Gildebond by het Ministerie aandringt voor het toekomstig arbeidscontract ten op zichte der leerlingen P" Spreker verdedigde in het algemeen de noodzakelykheid van bepalingen by wettelijke voorziening. Hy erkent dat die behoefte een betreurenswaardig feit is, wyl het wyst op verwaarloozing van het gebod der naasten liefde, dat uit zich zelve voldoende voor schriften bevat tegen jiet te veel belasten van den ondergeschikte. Thans echter, nu er zooveel aan de be oefening van dien plicht ontbreekt, behoort de Regeering dwingend in te grijpen. Hy jnicht daarom toe, dat zy voornemens is een arbeidscontract in te voeren, in den geest zooals het voor-ontwerp aangeeft. Moer bijzonder betuigt hy zyn ingenomenheid daar mede, omdat het de belangen bevordert van de jeugdige personen, wien het thans zoo moeilyk wordt gemaakt, zich wezenlijk in hnn vak te bekwamen. Zelfs zoa hy, waar aan de commissie van controle zekere be voegdheden worden toegekend, deze liever zien omgezet in verplichtingen, by bet toe zicht op het aangaan en ontbinden van het contract. Ook zon by wenschen, dat bet ver keerde denkbeeld werd tegengegaan als zou er een vak-meerderjarigheid bestaan zoudat het onmogelijk zon zyn, dat een volleerd leerling, ook zonder dat de burgerlijke meer derjarigheid is bereikt, recht zoo hebben om zich aan het ouderlijk gezag te onttrekken. Wenschelyk komt het hem voor, dat by de toekenning van het diploma het examen altijd plaats heeft in tegenwoordigheid en onder medewerking van den eigen leermees ter, hetzelfde wat ook by bet hooger onder wijs geschiedt. Van belang is ook de vraag, of een gediplomeerd werkman in zoover als een volslagen man moet worden beschouwd dut zelfs zyn ouders hein niet zyn verdiende loon kunnen ontnemen. Spr. was van oordeel, dat de jonge man, die zyn vak verstaat, ook dadelijk eigenaar moet kunnen worden van een klein bezit. En voorts verdedigde by de stelling, dat de gediplomeerde recht heeft op het als minimam geldende loon. Het debat over dit onderwerp liep hoofd zakelijk over de vraag betreffer.de de ouder lijke macht, die in de practyk zeer verschilt van den in de wet gestelden termijn. In het algeracen, aldus deed do voorzitter op merken, moet men er op letten, dat het vóór-ontwerp de bedoeling heeft, het alge meene peil van den werkman te verhoogen. Het randt de vrijheid in zoover niet aan, dat ieder, patroon en vader, by bet aangaan eener overeenkomst, eiscben kan stellen naar verkiezing. Zonder wikken en wegen wordt het con tract niet gesloten. Indien nu een patroon de verplichting aangaat een leerling in zeker aantal jaren te bekwamen, dan kan hy by den aanvang van den leertyd by zyn leer ling een zekoren graad van ontwikkeling eischen. Overigens oefent de wet slechts moreele pressie nit, omdat het optreden als patroon en leermeester voortaan afhankelijk wordt gemaakt van een verworven wettig recht. Een zeer geanimeerde discussie ontstond vooral over de vraag, of het bezit van een diploma als gezel recht gaf op het minimum of het plaatselijk geldige loon. In theorie, zoo werd betoogd, is daarvoor alles te zeg gen, omd.it men op die wijze werkelijk geeft loon naar bekwaamheid, maar prac tisch bleken er by vele patroons nogal be zwaren te bestaan, wyl een diploma van „kennen" nog niets waarborgt voor het „kannen" en het „doen"de waarde van een werkman leert men eerst door het gebruik. De inleider stelde ten slotte de volgende motie voor „De R. K. Patroonsvereeniging „Gilden bond" dringt er by de kegeering op aan, om in de Arbeidswet bepalingen op te ne men, die den gediplomeerden werkman voor zijn arbeid een minimam loon verzekeren. en noodigt de Regeering uit, maatregelen voor te schrijven, waardoor z>o mogelijk een deel van het loon voor de leerling worde bespaard, tot het einde van zyn leertyd De eerste alinea dezer motie werd aan genomen met 21 tegen 8 stemmen de tweede alinea werd aangenomen met algemeene stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. [Om een in een gedeelte onzer vorige oplage geslopen fout te herstellen vermeld den wy, dat 't batig kassaldo van het cen- ti aa) bestnnr bedraagt f 69.904 en niet f 69,905. Zóó fabelachtig is het nietTijd. Bodegraven. De coilk»isèi|$is der Koningin in Zuid bolland heeft nader bepaald, dat de gezondheidscommisfie voor' de vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel is in deze gemeente, zal bestaan uit 9 leden. POSTERIJEN-. POSTKANTOOR TE GOUDA. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke ge durende de le helft der maand Mei 1903, wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden nitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. BRIEVEN. Dtthle Co. p Rika Wültz, aan den Rjjn BRIEFKAARTEN. Ant. Smidt, Haarlem. C. A. v. d. Berg, Feyenoord. Stukken nit het Buitenland terug ontvangen. G. Tonino Co., Livorno. Johanna Sch&ferdick, MUblheim a/ Ruhr. De Directeur, M. C. HENNEQUIN. IN Kleiweg E 73a, GOUDA l'eleuhoou ,lf. Burgerlijks Stand. Moordreoht. GEBOREN Jannigje, onders A. Kluit en A. Scbrenrs. Tjaakje, onders H. de Leeuw en T. Mooi. OVERLEDEN A. Verborg, 3 m, K. Rietveld, w. GEHUWD C. Palegraaf, 19 j. te Nieuwer- kerk a, d, IJsel en M. Verschoor 19 j. Ontvangen alle NOUVEAUTÉS IN Predikbeurt bU de Bemonstrantsoh- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 17 Mei, 's morgens te 10| nnr, Ds. L. R. OLDEMAN, Predikant bjj de Remonstrantsche Gemeente te Rotterdam. TANiitirrtt te GOUDA geelt biermede kennis dat bij zich metter woon elders gaat vestigen en dat op zjjn verzoek de tandheelkundige praktijk te Gouda door den Heer K. CANNUTO tandarts zal worden voortgezet waartoe door ZEd. van al 19 MEI a.s. zitting gebonden zal worden dageiykt voorloopig van tot ft1uur voormiddags. Zondag niet. Fluweelen Singel R 724, Geneesh. Dr. J. H. BAKKER NIEM KIJER. Directr. D. vak DUBBEN. Behand. van ruggegr, verkrommingen, Ingevallen borat, x en o-beenen en ander ellehaammlavorm.,algem.zwakte, conntlvatleapier- en genr. ziekten rheumatUche \aa niloe nlngen, ver- Htulkingen enz. enz. .Unkroond" Tontoon- ■t»l 1 IngHohoonm akory a'Hngo, Aug. 10#6. tanr.Lipuin, Satin «na. ayn da boot» tniddolan voor bat aundar nooit* kourif pootr.. van all* at/art an aoklaura och 0011 work. Vorirygbaar by wink olio ra In «oboonwark Gal an- jrian, Drogoryau «na. lion lotto good op naam on fobriakamark- Gon.-Agont: W. ftartaaaaa Arabaan.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2