LIEFDE EN HAAT. BINNENLAND. Meuws- en Advertentieblad I No. 9109. Maandag 18 Mei 1903. 43ste Jaargang. Bulleulandsch Overzicht. FEUILLE'l OA. rer iglijders werkelijke hulp Inzending Van AdVertenpën tot 1 uur de? midd. i'k gemaakt. ieder dit zijn Verspreide Berichten. Zn. Gouda. Wordt vervolgd.) I e een zend. houden, zoodat men tot minstens den 22en zich op de debatten gespitst mag houden. briefkaart wordt oegezonden door Itbommel. enskracht ast beroem- i oekende J8t. «n». «SS. Iti Hftijd, lekt en delven in oude ran den tegenwoor- 7. Kidd, Baltes 8035, U. 8. a Frankrijk. De oud-huzarenofftcier graaf De Virieu is, wegens beleediging van overheidspersonen in de uitoefening van hun plichten, by de uitzetting der Karthuizers, te Grenoble ver oordeeld tot een week gevangenisstraf. GOÜDSCHE «RIANT voor Gouda en Omstreken. TelefMii Rl.. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Frankfurter Zeitung wyst er op, dat alle officieuse tegenspraak van de opvatting dat de 'erfprins van Saksen-Meiningen het slachtoffer geworden is van de ontstemming die zyn dagorder tegen de soldatenmishan delingen opgewekt heeft, te niet gedaan wordt, indien het bericht der Schlesische Morgenzeitung .juist is. Gelyk men weet leler». M De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzondeifljke Nommers VIJF CENTEN. iaa. dekt heeft, en dat m zijn wonderbaar jkend is, en welke udie in het zoeken jm alle kwalen van ezen. Er is geen )octere wanneer hij genezingen die hij rheid zijner woor- jke gronden geba- erkregen in debe- e vele jaren. Het >Levens Kracht» •en, want hij zend, moegzame hoeveel- wlerbarende gene- waagt. Sommige zeer merkwaardig tuigenissen, zouden men hebben hunne i loopen nadat zij gebruikt hadden, ■en waren opgege- en vrienden terug mg hart-, lever- m zijn als op ma- ijn, ruggepijn, ze- rkoudheid, asthma, eel ongesteldheden, o spoedig hersteld ider ij. tor ataxia, water ion zijn spoedig en gansche lichaam, dsomloop en eene ig verkregen. Voor k en komen onder •Levens Kracht», edicijnen. Het is tarvan gij genezen j n dadelijk franco Aangaande den toestand van den heer Rogmans meldden wy, dat prof. Pel ’s mor gens den toestand van dien aard had be- 94) Het teven, dat gij hebt geleid want het, is ongetwijfeld niet geweest om trouw te blijven aan uw man, dat ge de wereld in den waan hebt ge bracht, dat ge dood waart, en twintig jaren lang uw bestaan hebt .verborgen gehouden dat leven zeg ik, en het eigendunkelijk verlaten van den echtelijken haard zijn 'ruimschoots voldoende om zonder eenige moeite een echtscheiding te doen uitspreken, maar die echtscheiding kan wel voor de toekomst, niet voor het verleden, mijn positie regelen. Al verlost het vonnis van de civiele rechtbank mij ook van. u, het belet, niet het onheil, dat myn tweede vrouw moet treffen en vooral het kind uit dat tweede huwelijk geboren. Al wordt het ook ten volle erkend, dat de eerlijkste man van de wereld, onder mijne om standigheden, eveneens zou gehandeld hebben als ik het deed, dat redt mijn vrouw en mijn kind niet. De geschreven wet is niet de gerechtigheid in de goede beteekenis van het woord 1 Hij bleef staan, schudde het nog altijd schoone hoofd als een gewonde leeuw en hernam op een veel zwaarder toon „Maar u zegt, dat ge moeder zijt volgens uw militaire rechtszaken van den jongsten tyd (de Frankfurter denkt hier vermoedelyk aan het geval-Kirch), hebben getoond hoe moei- lyk de soldaten er toch reeds toe te brengen zyn, een klacht in te dienen wegens mis handeling. Bij opheffing van de dagorder zou het kwaad natuurlijk nog veel meer in het voortwoekeren. Een invloedrijke deputatie, samengesteld uit vertegenwoordigers van belangrijke po litieke- en handejaliebamen, kwam gister minister Balfour verzoeken de graanrech ten te willen handhaven, en de theerechten in de plaats daarvan te willen opheffen- De Minister-President bestreed in zyn antwoord uitvoerig de argumenten van de deputatie en besloot zyn redevoering zonder eenige belofte te doen betreffende het doel van hun komst. Balfour verklaarde nog, dat de graan rechten een zuivere oorlogsheffing waren geweest. De ervaring uit vroegere jaren bad geleerd dat zy niet konden vormen een permanent onderdeel van het fiscale stelsel des lands. Hoewel aanhanger van den vrijhandel, meent de Minister, dat het niet noodzakelyk was dat ven. Hy kon zich omstandigheden voorstellen waarin het noodig was wedervergelding toe te passen, om het land niet tot een lydelyk slachtoffer te maken van andere landen, onder andere voorwaarden levende. ingetrokken is. Is men, ter plaatse waar de beslissing over zulke dingen ligt, zich dan nog niet bewust van de beteekenis van zulk een maatregel vraagt de Frankfurter Zeitung. Die dagor der was toch niet lichtvaardig opgesteld, maar de uitkomst van zorgvuldige, en maar al te zeer gegronde overwegingen. De maat regel van den erfprins berustte op de uit ervaring bekende omstandigheid, dat de meeste mishandelingen van soldaten niet aangegeven worden, aangezien de mishan delden de wraak duchten van de pynigers, terwyl er nog vaak vooringenomenheid be staat tegen hen die klagen, tengevolge waar van zulke misbruiken somtyds niet streng worden vervolgd. Daarom bepaalde de erf prins terecht, dat van elke klacht, door een soldaat wegens mishandeling ingébracht, op: verwijld bericht gezonden moet worden aan het hoofdcommandodit zou dan in zekere gevallen kunnen voorschrijven dat de klager naar een ander regiment verplaatst werd. En waar .voorts Voorgeschreven werd, dat de legerorder niet alleen aan de •onderoffi cieren en manschappen, maar ook aan de officiëren minstens driemaal ’s jaars voorge lezen moet worden, dan was dat, naar het oordeel van de Frankfurter Zeitung, even zeer poodig, aangezien aan de vroegere ver ordeningen klaarblijkelijk niet genoeg aan dacht was geschonken, of misschien zelfs vergeten waren, terwyl bovendien vaak sol- datenmishandelingen door officieren voorge komen zyn. Aan deze verstandige voorschriften zou men nu aanstoot genomen hebben? Dat klinkt zoo vreemd, dat het legerbestuur eigenlyk in zyn eigen belang opheldering behoorde te geven. Nadat de dagorder openbaar gemaakt is, moest ook het intrekken daarvan, met de redenen voor dien maatregel, openbaar gemaakt worden. Of is men bang voor het oordeel van het publiek Maar de kritiek zal door zwijgen niet ontwapend worden, te minder omdat soldatenmishandelingen geen enkel militaire aangelegenheid zyn, maar bet geheele volk er bij betrokken is. Juist de hart, dat ge uw dochter liefhebt en dat het voor al om harentwille is, althans evenzeer voor haar als voor u, niet waar, dat gij eindelijk uit uw schuilhoek zijt te voorschijn gekomen Ik wil aannemen, dat het zoo is. Moederlijke liefde is om zoo te zeggen een instinct, dat altijd in meerdere of mindere mate wordt aangetroflen, zelfs bij de koudste, de zelf- zuchtigste harten.’t Is mogelijk, een slechte, een losbandige vrouw te zijn, een vrouw, die, naar ’t schijnt, alleen voor zich zelf en voor eigen ver maak op de wereld leeft, en toch in het diepste van het gemoed nog een soort van teederheid te z bezitten, ik zou haast zeggen een gevoel van eer bied voor het kind, dat zij eens onder het hart heeft gedragen. ’tKomt meermalen voor. Welnu, als ik mij daarin niet heb vergist, zou ik bijna zeggen, dat bij u een dergelijk gevoel moet be staan, omdat ge mij hebt gezegd, dat gij, al mocht ge ook uw plichten als vrouw hebben verwaar loosd, uw moederplichten hebt geërbiedigd en van uw kind een eerlijk meisje hebt gemaakt in alle beteekenissen. Maar is dat wel waar me vrouw i •Volkomen waar!* Welnu, dan is ’tin den naam van uw dochter dat ik mij tot u wend. Voor mij vraag ik u niets en zoo mijn per soon hier alleen in het spel was, zou ik zelfs niets van u willen aannemen, wat kon zweemen naar een gunst of iets dergelijks Voor* de vrouw, die ik liefheb en die in mijn oog alleen mijn vrouw is, voor het kind, dat haar en my toekomst, voor die twee geliefde wezens Nadet blykt de oproeping van de sol daten (reservisten) voor ,13 dagen geenszins in stryd te zyn met eenig Parlementsvotum door opheffing van een crediet: de Senaat heeft 30 Maart 11. eerst het crediet van één milliocn door de Kamer verworpen^ tarsteld, doch dan berust by de intrekking in verband met de verklaring van den minister van oorlog, dat de oproeping in 1903 er geens zins door verhinderd zou worden alleen is door den minister verklaard, dat met de vrijstellingen niet al te krap moet omge sprongen worden, ter verkrijging vfin de noodige bezuiniging. - Op kosten der stad is het Parysche gemeenteraadslid Piault gistermiddag be graven. Onder de huldigende toejuichingen der menigte heeft gravin Delanges, kortelings veroordeeld tot een week gevangenisstraf, wegens scheldwoorden tegen den kanton rechter by de sluiting van een ordeschool geuit, zich in arrest begeven, zoodat de po litie deze martelaarsvertooning binnen de perken moest houden. Duitschland. Sinds den invoer van den tweejarigen diensttyd zyn de misdry ven in ’t leger enorm verminderdde meeste vergrypen vonden plaats in ’t laatste (derde) dienst jaar. Het internationale congres voor toege paste scheikunde vindt over enkele weken te Berl(jn in den Rijksdag plaats. Aangemeld zyn 1500 mannelijke on 250 vrouwelijke deelnemers en 350 voordrachten voor de elf afdeelingen en 3 onderafdeelingen tusschen 2 en 8 Juni. Eergisteravond en gistermorgen leek er nog kans op bylegging van een conflict aan den Beneden-Weserte Bremerhaven op de werf van Teclenborg en te Vegesack op de „Vulkan” omdat aan beide zjjden een con flict gevreesd werd, doch later is 1 mfege- loopen. De hoogste krijgsraad te Kief heeft nu luitenant Gleisz wegens veroorzaking van brrfnd door onvoorzichtigheid aan boord van de „Moltke” (opleidingsschip) veroordeeld tot één maand gevangenisstraf (oorspronkelijk tot vestingstraf). vraag ik u evenmin iets. Het zou trouwens nutteloos wezen en van den anderen kant, gij weet het wel, behoor ik tot een geslacht, dat altijd den dood heeft verkozen of welke rampen dan ook, boven iedere laagheid,, of wat in mijn oogen een laagheid zou zijn. De Haussey’s hebben bij het nemen van een besluit nooit gevraagd naar hetgeen de wereld er van zou kunnen denken en bij alle dingen van belang alleen geluisterd naar de inspraak van hun geweten, naar eigen waardigheid, naar de stem van het recht in hun eigen hart, wat ik geneigd zou zijn het absolute recht te noemen Maar uit den naam van uw kind, als gij ’t werkelijk liefhebt, als gij eenige waarde hecht aan hare achting en hare genegenheid, durf ik u zeg gen, pas op, voor hetgeen ge doen wilt Als gij mij, ah gij de mijnen aanvalt, wees verzekerd ik heb het u daar even al verklaard wees verzekerd, dat ik mij verdedigen zal. Als ik dat doe, is er een onderzoek noodig, een onderzoek, dat openbaar wordt gemaakt, naar uw verleden, naar uw heele bestaan sedert dien ge- waanden zelfmoord.Dan moet men weten dan zal iedereen het weten waarom, om welke dringende, om welke gebiedende redenen, gij indertijd te Rome uw toevlucht hebt genomen tot zulk een buitengewoon middel om qene ver bintenis te verbreken, die u niet meer aanstond en het spreekt van zelf,’zal bij die gelegenheid moeten blijken, waarom eigenlijk dat huwelijk, terwijl uw man zich toch elders b-vond, zoo on verdragelijk was geworden. Beken zelf, mevrouw, dat het verbreken van De Russische regeering heeft het, na al «v.Un. u.v.. „w. ^esc^r^ over ontruiming van Mand- nieldt die krant, dat de bedoelde dagorder l’PioerÜe> noodig geoordeeld om een offi- cieele nota over het geval do wereld in te zenden. Uit Petersburg wordt aan de Daily Tele graph gemeld, dat graaf Lamsdorf aan de Russische vertegenwoordigers in het buiten land een nota heeft gezonden, waarin een verklaring wordt gegeven van Rushnds hou ding in Mandsjoerye, ten dienste der mogend heden die daar handelsbelangen hebben. In die nota worden de werkzaamheden nagegaan, die Rusland in dienst der bescha ving, in Mandsjoerye heeft verricht, en wordt uiteengezet, dat Rusland nooit iets deed dan waartoe het by verdrag gerechtigd was. Alles wat Rusland deed, had slechts ten doel voor alle betrokken mogendheden voordeelen te doen ontstaan, en die voordeelen mogen ge rust onschatbaar worden genoemd. Hpt is daarom, naar graaf Lamsdorf uit- eonxët, billyk, dat alle quaesties betreffende de middelen, om deze op vredelievende wyze verkregen voordeelen te bevestigen, op duur- zamen grondslag worden geregeld, voordat Rusland tot de ontruiming overgaat. Rusland handelde steeds in het algemeen belang het heeft volstrekt geen plan de voordeelen, die door zyn moeilyk en heilzaam werk zyn ont staan, te monopoliseeren. Integendeel, het wil aan alle mogendheden, onder de gunstigst denkbare voorwaarden, de gelegenheid geven om mede daarvan te genieten Het is nu duidelyk, dat Rusland altoos miskend geworden is. Het vraagt niets voor zich zelfhet handelt slechts uit altruïsme, uit belangstelling voor het heil der mensch- heid, en voor het voordeel van anderen. Die zyde van Ruslands houding is tot nog toe veel te weinig opgemerkt! Combes heeft het druk en mag, zoo het schynt aan niets andere danken dan aan anti- congregafische maatregelen. Hij bereidt zich nu voor tot het debat over de vrouwelyke geestelijke-vereenigingen. Evenals voor de mannolyke kloosterorden is geschied, zullen die in groepen worden ingedeeld, en zal er over de autorisatie geen debat voor iedere’ orde afzonderlyk, maar slechts voor iedere groep, plaats vinden. Een dergelijke methode hoopt hij ook te kunnen toepassen by de behandeling der inter pellation, waartoe de toepassing der Wet op de Vereenigingen aanleiding geeft en die te rangschikken zyn in interpellation overa. de sluiting van sommige bedehuizenb. het verbod om het predikambt uit te oefenen aan geseculariseerde reguliere geestelijken en c. de houding door sommige bisschoppen aan genomen tegenover het handelen der regee ring, dat met een teekenachtige uitdrukking door het „Handelsblad van Antwerpen” dezer dagen „papenjudassen” werd genoemd. De verhouding tusschen Kerk en Staat zal bij punt b. ter sprake komen, en radicale bladen verheugen er zich by voorbaat over de scheiding, waarom ieder jaar zooveel te doen is, en die toch niet tot stand komt, weder eens te berde zullen zien brengen. De Kamer komt den 19en weder byeen, maar zal de twee volgende dagen geen Zitting het beginsel van jsj.iiilbi.ciaai steeds te handlia- uw huwelijksband, zoowel om het tijdstip, als om de wijze, waarop dat gebeurde zeer veel vreemds heeft. Ik heb u aangehoord zonder u iels te vragen ik heb de redenen, hoe ze dan ook klonken, van aangenomen zonder eenige opmerkingen te ma ken maar de justitie zal in dat opzicht niet zoo bescheiden zijn. Hij hield haar onder het spreken voortdurend in het oog en bij zijne laatste woorden scheen haar gelaat eenige verwarring, eenige onrust te verraden. Wat zou uw dochter daarvan denken Welk resultaat zal het opleveren zien onthullen u er maar _v oordeelen, dat zij, al doet zij ’t ook niet openlijk i« wat ge zegt, dat zij niets van dat alles weeU evenmin als zij haar eigen waren naam kent. gij verlangt, dat zij een toekomst zal - -o - ...w.) naam verkregen, verbeeld u dan maar nipt, dat zij, als verleend bij een schandpaal, terwijl de oneerfharer siosder aan het daglicht kwan, verbeeld u toch het hooft! hoog {zal kun- >aajjJ|Üan gemakkelijk zal - --- eer en van stand te »Neen, natuurlijk niet,* antwoordde Giulietta.’ voor dat meisje zoo in ’t openbaar het gedrag harer moeder te Bereid u er maar op vöor, dat zij u zal be- in haar hart uw vonnis zal vellen, wanneer het waar is wat ge zegt, dat zij weeU evenmin als zij haar eigc En zoo - hebben, dien naam waardig en door dien die naam, die rang en dat fortuin haar werden moeder aan het daglicht kwan, verbeeld u toch niet, zeg, ik, dat zij dan nen dragen en dat het hi vallen, een man van huwen -

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1