huis, WAARSCHUWING. LIEFDE EU HAAT. ZERK ITS. UTO, l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 25 Mei 1903. No. 9114. 42ste Jaargang ViUAGi) BuKeulaodscb Overzicht. 0 FÈV1LLE1OX. BEN karzeomagaziji 30. TS van 1528 a. h. Bureau ;rk gemaakt. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dei» midd. is zjj Zn. Bond». lelelouu >\o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. if Dit No., bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. i Kleiwegsteeg. Iign, imi. lit «•kt. GOUDSCHE COURANT neten werk. en delven in oud. van den tegenivoor- V. Ktdd, Baltea 8035, Ü.8 A ennkracht est beroem- bekende est. Telefoon lis. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels, a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Qovda, msulteeren, 1*7. v.m., voor '•Handen. Wide in den Congostaat. De enquête, waartoe besloten werd, zal moeten uitwazen, in hoeverre, naar het oor deel der onderteekenaars van de akte van Berljjn, de Congostaat art. 5 der bepalingen geschonden heeft. Het luidt: «Geen staat, die souvereiniteitsrechten in het Congogebied uitoefent, zal monopoliën of bijzondere pri vilegiën in handelsaangelegenheden mogen verleenen”. Byna alle Europeesche staten, behalve Griekenland, hebbende akte onder tekend. r een ieder die zijn zend. ,idd. dekt heeft, en dat in zijn wonderbaar jkend is, en weike udie in het zoeken im alle kwalen van iezen. hr ia geen )octers wanneer hij genezingen die hij cheid zijner woor- jke gronden geba- arkragen in de be- e vele 'jaren. Het Levens Krach! ■en, want hij zend, moegzame hoeveel- nderbarende gene- waagt. Sommige zeer merkwaardig tuigenissen, zouden men hebben hunne i loopen nadat zij i gebruikt hadden, en waren opgege- en vrienden terug aag-, hart-, lever- 90 zijn ala op ra»« ijn, ruggepijn, ze- rkoudheid, asthma. Bel ongesteldheden, spoedig hersteld ider is. tor ataxia, water en zijn apoedigen, gansche lichaam, dsomloop en eene ig verkregen. Voor k en komen onder Levens Kracht» edicijnen. Het is tarvan gij genezen i u dadelijk franco Chamberlain’s merkwaardige economische politiek vindt zelfs onder de imperialistisch gezinde Staatslieden van het Vereenigde Ko ninkrijk geen onverdeelden bijval. Door de lichtzinnig-optimistische schildering van een toekomst, waarin het Grooter-Britsche Ryk een afgesloten tolunie vormen zal, worden slechts Reinigen medegesleept: want er zyn er velen in Engeland die de economische be hoeften van Engeland duidelijk inzien en gevoelen welke gevaren een interkoloniale tolunie en een verlaten van het vryhandel- stelsel met zich brengen zal. Lord (Rosebery hield een redevoering in Burnley, waarin hij dit alles duidelijk uit eenzette. i Hij verklaarde een oud en over tuigd imperialist te zijn, en geen plan dat de eenheid van het Rijk beoogde, onbestu deerd ter] zijde te leggen. Maar hoewel hij den vrijhandel niet beschouwt als een kruidje- roer-mij-n)et, meent hij toch te moeten waar schuwen tegen het plan van Chamberlain. Engeland) is niet in staat den koloniën pre- ferentieelb rechten toe te staan, terwijl het zelf den geheelen last der ryksverdediging moet dragen. Eer het tarief gewijzigd wor den kanj moet Engeland ook aan de kolo niën diretjte vertegenwoordiging in de Ryks- Hoewel de Duitsche Rijksdagverkiezingen oyer eenige weken reeds zullen plaats heb- ben, was het tot nu toe tevergeefs dat we in de Duitsche bladen zochten naar berich ten van groote toespraken, van belangrijke partybesluiten, die den verkiezingsstrijd ka rakteriseerden. Het wordt nu echter meer en meer duide lijk, dat juist dit gebrek aan groote gebeurte nissen het karakteristieke van dezen verkie zingsstrijd zal zjjn. De Berlynsche correspondent van de Temps zegt dat de verkiezingen waarschijnlijk zullen gelijken op een finale van de tweede acte van de Meistersinger. Het zal een groot gevecht zijn waarin iedereen op zijn buurman ranselt, zonder eigenlijk te weten waarom en hoe. Mgp moet, zegt hij, geen geregelden veldslag ▼örwaohten met groote massa’s, die zich op elkaar werpen onder scherp tegenover elkaar gestelde strijdleuzen. Er is geen wachtwoord uitgegeven, noch door de regeering, noch door de oppositie. Men zal ter nauwernood weten hoe men vóór of tegen de regeering zal moeten stemmen, want deze onthoudt zich volkomen van eenige aanwijzing. Bij vroegere verkiezingen werd er nog wel eens te voren een toespraak ge houden door een der ministers, maar nu is er van hooger hand geen enkel woord geuit. Deze laatste omstandigheid stelt weer eens in een helder licht het verschil in innerlijk wezen van de volksvertegenwoordiging in het Duitsche rijk en die in andere landen van Europa. Bijna overal vormt de regeering zich naar de meerderheid in het parlement, en is zij dus direct afhankelijk van de kiezers. In Duitsehland niets daarvan. Er is daar een regeering en daarnaast, niet daarboven, een parlement. De regeering steunt bij haar voorstellen op eene meerderheid van partijen zooals die mag uitvallen, maar het zijn lang niet altijd dezelfde partijen. De Rijksdag heeft eigenlijk niets dan het recht van controle en van veto. Do groote macht van andere parlementen om een rich- Men heeft het bericht gelezen, dat de gouverneur van het gouvernement Oefa, een gebied dat anderhalf millioen inwoners telt en op 1500 kilometer oosteljjk van Moskou ligt, is vermoord. Zonder twijfel staat deze moordaanslag in verband met de gelukte en gedeeltelijk verijdelde moordaanslagen op andere hooggeplaatste Russische ambtenaren, waarvan de moord op den minister van on derwijs Sipiaguine er een was. Bogdanovitsj wandelde in het openbare park, dat juist op dat uur zeer dru^ bezocht werd, De gouverneur week af van den hoofd weg en sloeg een smal en eenzaam zijpaadje in, toen een man op hem toetrad^ die een verzegeld pakket overhandigde. De gouver neur wilde het aannemen,, maar opeens trad nog iemand uit het struikgewas'en schoot den gouverneur i bout portar.t dood. Een parkwachter, die het plegen van de daad had gezien, trachtte de mannen aan te hou den, doch dezen dreigden hem met hun re volvers en wisten te ontkomen. Bij zijn vermelding van het gebeurde toe kent het „Novoje Vtemia” het volgende aan „Per telegraaf is bericht ontvangen van een nieuwe, vreeseljjke misdaad, aan welke een der meest verlichte en humane Russische gouverneurs ten slachtoffer is gevallen. De verslagene was te Petersburg, waar hjj een tijdlang aan het hoofd heeft gestaan van het gevangeniswezen, zeer goed bekend. Niet tevreden, aanslagen te hebben gepleegd op de gouverneurs prins Obolenski en generaal Wahl, hebben de samenzweerders de hand opgeheven tegen een derden gouverneur, die, juist als de beide anderen, door de omstan digheden is gedwongen geweest, zyn toevlucht te nemen tot de krachtige maatregelen welke volgens de bepalingen der wet, by straat- onlusten zijn toe te passen.” Het „Novoje Vremia” meent en dat is dan ook zonder twijfel het geval dat de moord van Bogdanovitsj in verband staat met de jongste stakingsonlnsten te Slatoest, bij welke gelegenheid de troepen op de sta kers schoten, met het resultaat, dat zeer vele gedood of gewond werden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Herinneren belanghebbenden, dat volgens art 7 van het Koninklijk besluit|van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141; Ieder, die naar eene andere wo ning binnen de gemeente verhuist, daarvan bin nen ééne maand aangifte moet doen ter Plaatse lijke Secretarie (Bureau van Bevolking) en dat de Hoofden der huisgezinnen, alsmede afzonderlijk wonende personen, gelijke aangifte behooren te doen van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenompn of daar uitgaat, inwonende dienst-en werkboden daaronder begrepen. Geschiedde deze waarschuwing ter voorkoming van vervolging overeenkomstig de bepalingen van bovengenoemd Koninklijk besluit. GOUDA, den 23 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoomd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. regeering toestaan en andere quaesties op lossen. En al acht Rosebery vrijhandel niet zoo als velen meenen, een instelling der godde lijke voorzienigheid en een der punten van de Bergrede, toch gelooft hy, dat lange en diepe overwegingen moeten plaats hebben eer het handelsstelsel veranderd wordt, dat Engelands reusachtigen handel heeft doen geboren worden, of eer Engeland zijn klanten gaat bestrijden, die tweederden, wellicht ook drievierden van zijn handel geschapen heb ben, om den klant te verplichten, die maar een klein deel van dien handel op zijn rekening heeft. Stelt men. daarnaast Rosebery’s redevoe ring, verleden jaar in de National Liberal Club gehouden, waarin hy zeide„De libe rale partij staat geheel op het standpunt van den vrijhandelmet vrijhandel staat en valt zij”dan is het duidelijk, dat lord Rose bery niet zooals men in imperialistische kringen wil doen gelooven, een aanhanger van Chamberlain’s tolpolitiek is. De gruwelen in den Congostaat, volgens de onthullingen van den Engelschman Burrows en den Amerikaanschen zendeling Morrison, zijn niet in de eerste plaats het onderwerp geweest van het Donderdagavond, in het Engelsche Lagerhuis, gevoerde debat. Wel heeft de afgevaardigde Herbert Sa muel, op gezag dier twee lieden en op dat van andere Congo-reizigers, zooals Fox Bourne en Morel, daartegen protest doen hooren, hoewel erkennende, dat het bestuur van den staat eenig goed had gesticht, maar hy, zoowel als de volgende spreker, Sir Charles Dilke, had het in hoofdzaak ov«r sommige handelsmonopoliën, die in stryd met artikel 5 van de akte van Berlijn door het bestuur zouden verleend zijn, en zulks ten nadeele van Engeland. Een Engel sche interventie werd door beide sprekers niet alleen begeerd om de gruwelen, maar hoofdzakelijk om de verleening van voor rechten te doen ophouden. Men ziet het, zooals de „Petit Bleu” opmerkt, in Enge land niet dan met leede oogen, hoe de ivoor- en caoutchouc-markt zich gaandeweg van Liverpool naar Antwerpen heeft ver plaatst, en een oude gewoonte getrouw, acht Engeland het lot der inboorlingen vreeselylt daar waar het hen zelf niet voor de Brit- sche belangen kan in dienst pressen. Lord Cranborne waarschuwde terecht tegen overdrijving bij de beschrijving van gruwelen en misstanden. Van bepaald wan beheer waren geen bewijzen voorhanden, al was er dan ook veel wat verbetering be. 99) Men wist elkander te vertellen, dat Angelina hare papieren had moeten opvragen van een ze kere mevrouw Vetti in Engelsch-Indië, wier naam zij droeg en die zij als moeder beschouwde maar die brave dame, die haar als heel klein kind liefderijk had tot zich genomen bij den dood van Angelina’s moeder en haar als een eigen dochter had grootgebracht, had tot het laatste oogenblik nooit den moed gehad, het kind te zeggen, dat zij elkander niet in den bloede be stonden. Maar dat was nu uitgekomen. Gelijk men hieruit ziet, had Giulietta, toen zij ’t eenmaal met Gontran du Haussey was eens ge- worden, alles heel goed geregeld en dat des te liever, daar zij er zoo de meeste zijde bij spon. De generaal was ook voor geene geldelijke offers teruggedeinsd, niet alleen om de stoffelijke en wet telijke belangen der zijnen, maar ook om de ze delijke verhoudingen te redden.- Dank zij de fabel, door iedereen voor goede munt opgenomen, door de baronnesse du Haussey door Aline, door Angelina zelve welke wij dien naam zullen laten behouden en eindelijk ook door Léon de Léra, kende de edele dame, die thans de plaats innam van de wettelijke echtge- dat kind te helpen opsporen, niet met en voor hem gehoopt, dat hij *t nog zou wedervinden l Alina jubelde letterlijk en was niet uitgepraat over haar waarzeggingskunst. «Heb ik het niet altijd gezegd, dat jij mijn zus ter waart?» riep zij uit, terwijl zij Angelina har- telijk kuste. En moest mijn neef niet met eene du Haus sey trouwen Dat stond geschreven, zooals je mij hebt geleerd, dat de Mahomedanen zeggen, die misschien - nog zoo verkeerd niet doen, met dat te gelooven I» De generaal, hoewel hij de eenige was, die de waarheid wist en in dat opzicht niet volkomen gerust mocht heeten, gevoelde zich niettemin in de eerste blijdschap van het geluk bijna evenzeer verlicht als een ter dood veroordeelde, die bege nadigd is geworden. tWas mogelijk, dat deze gratie slechts een uitstel was, maar het nam niet weg, dat hij ten slotte toch oneindig meer had verkregen, dan waarop hij in ’t begin had durven hopen. Wat alles overheerschte was op dit oogenblik «ijn trots, dat hij het lang beweende kind zijner waardig had gevonden, edeler, reiner en schooner dan hij haar zich in zijn stoutste droomen had kunnen voorstellen; dat de zware last hem van de borst was gewenteld, dat Giulietta’s kind de moeder zou kunnen evenaren en nu hij ten naaste bij begreep, wat die moeder geworden was hield hij nog zijn hart vast bij het bedenken van de gevaren waaraan ziju kind was blootgesteld geweest. Wordt vervolgd. tlng aan de zaken' te geven, zoowel als het recht van initiatief, heeft de Rijksdag niet. Het zal dus een verkiezingsstrijd zijn met weinig groote bewegingen, maar misschien met veel verrassingen. noote, geen angst, geen onrust en geen gemoeds bezwaren die zij zeker wel zou hebben gehad, als Gontran het niet noodig had geoordeeld, zelfs, haar, voor wie hij anders nooit geheimen had gehad, omtrent de ware toedracht vam het ge beuren ontkundig te laten. En Angelina, die zoo iets ontzettend zou ge hinderd en gemarteld hebben, behoefde niet meer te blozen, voor haar moeder, geen gevoel van minachting te voeden voor haar, wie zij ’t levens licht te danken had gevoelens, die zeer zeker haar geluk eeniger mate zou hebben vergald en een wolk van droefenis zouden hebben gebracht op het thans zoo blij stralende gèlaat van het wedergevonden kind. „Ja, er zijn toch wel degelijk leugens om best wil 1dacht du Haussey, «en ik had, geloof ik, zelf niet beters kunnen bedenken, om dat lieve kind zoo gelukkig te maken als zij ’t verdiend te zijn. Veel ook had ik bij haar goed te maken, die al dien tijd verstoken is geweest van rqijn vader lijke liefde Neen, waarlijk, wat ik nu heb ver kregenis niet te duur gekocht. Giulietta, 'tis duidelijk genoeg, had hem het afstand doen van haar moederschap zeer duur laten betalen, maar nu haar dat meer had opge bracht dan zij had durven hopen ot verwachten, nu zij, zoodoende, ook dood kon b'ijven voor Renato, bijaldien die man nog in ’t leven mocht zijn, had zij heldhaftig (le trouwens voor haar niet zeer pijnlijke «amputatie» doorstaan, wel we tend, dat Angelina haar daarom niet minder er kentelijk zou blijven; veeleer het tegendeel. Wat in die heele geschiedenis ook voor haar een zeer aardig lichtpunt mocht heeten, was dat men nu nog altijd haar stilzwijgen noodig had en dat men elk oogenblik vreezen kon, dat het door haar zou verbroken worden en dat maakte haar zoo sterk mogelijk tegenover Gontran du Haussey, daar het toch van haar wil afhankelijk bleef om de volle waarheid aan het daglicht te brengen en zij hem telkens kon bedreigen, zulks ook te zullen doen. ’t Was dus aan alle kanten blijdschap en tevre denheid, een schier onvermengde vreugde. Mevrouw du Haussey verheugde zich vooral in ’t geluk van haar echtvriend die zeker nooit had gedroomd, zijn dochter te zullen wedervinden in het mooie, zachte, bescheidene en verstandige meisje, dat hij vroeger als een dochter had lief- gekregen er. dat dan ook in waarheid aller har ten gestolen had. De komst van dat kind in ’t gezin verminderde ’tis waar, aanmerkelijk het fortuin, waarop Aline anders alleen had kunnen aanspraak maken, doch zij, Aline’s moeder, was van zich zelve rijk ge noeg, om ook haar kind rijk te doen worden. Bovendien was hetgeen Gontran had gedaan, niet meer geweest dan een heilige plicht waar aan zij hare onverdeelde goedkeuring had ge hecht. Wist Octavie niet, toen zij den baron trouwde, destijds eerst onlangs tot kapitein bevorderd, dat hij een kind had gehad en dat het nooit was ge bleken, dat ook dat kind zou zijn gestorven, toen de moeder zich van het leven beroofde Had zij niet alles wat zij kon gedaan om hem A’

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1