ROEKEN. Schenk Zn. EENIS DEPOT VAN TM LIEFDE EK BAAT. Eikel-Cacao Nouveauté's in Parasols. D. SAMSOM. Lustre-Zcphir Satinet - Moiree IAieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Stadsnieuws. Keurs van Amsterdam -'V Mantels, Costumes, Robes en Japonstoffen. AlkVEKTKNTIKjM WIJDE MODELLEN. ÊEWta>- Tourist, Thisrrj'e Wonditbiliim Thierry's WoadersaU J)r TEiejjaeHs* VI. KAVKNSWAAY ZONEN, No. 9115 Dinsdag 20 Mei 1903. 42ste Jaargang KENNISGEVING. Bulteolaodscb Overzicht. FEVILLEIOM. totdat de artistieke inzendingen nit Frank- ryk en Belgie ons een vergelijking doen ma ken tasschen het heden en het verleden. Waarlijk voor hen, die belangstellen in deze tak van handnjj verheid en haar ge schiedenis, is de gelegenheid om zolk een collectie kanten bijeen te zien, zeker een der schoonst die zich kan voordoen. GOUDA, 28 Mei 1903. Naar aanleiding van het optreden der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven in een geschil tasschen de firma Kens Co. en een tweetal harer werklieden heeft be doelde firma het navolgende request gericht Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken Geeft eerbiedig te kennen Johannes Theodorus Ludwig Withof Keus, een ig firmant der firma Keas Co., kaas handelaar wonende te Gouda, dat bjj zich gekrenkt en beleedigd acht door het optreden der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda dat bedoelde Kamer naar zyn oordeel de grenzen harer bevoegdheid verre heeft over schreden en bovendien eene houding heeft aangenomen welke geheel in strijd is met de beginselen die geleid hebben tot het in 't leven roepen dezer zeer zeker alleszins nut tige instellingen dat requestrant redenen had om twee bij hem in dienst zijnde knechts en een los werkman te ontslaande beide eersten op den wetteljjken termijn van zes weken (een van hen was aanvankelijk op 4 weken ont slagen, doch requestrant wijzigde zulks op verzoek der Kamer) «n den lossen werkman die per dag aangenomen was, op twee weken dat een van eerstgonoemden zich volgens bericht der betrokken Kamer tot haar ge wend heeft, „hare tusschenkomst" inroe pende dat gemelde Kamer niet bevoegd was hare tusschenkomst te verleenen dat immers de Kaashandel niet behoort tot de bedrijven, welke naar het Koninklijk Besluit van 21 November 1898 no, 42 vertegen woordigd zijn in do Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda dat derhalve alleen naar artikel 23 der wet op de Kamers van Arbeid de tusschen komst van een Vcrzocningsraad had kunnen worden ingeroepen, doch zulks blijkens de eigen mededeelingen der Kamer niet heeft plaats gehad dut gemelde Kamer zich niet heeft ont zien, na zich ten onrechte deze aangelegen heid te hebben aangetrokken, aan requeötrant bedreigt met het nemen van voor hem min- der gcwenschte maatregelenindien hij aan hare uitnoodiging om voor haar te verschijnen, niet mocht voldoen dat nu zoowel naar het beginsel als naar de geschiedenis van het tot stand komen der wet op de Kamers van Arbeid het zeer zeker wel op den weg der Kamers ligt om ver zoeningen tot stand te brengen, doch niet om door het uiten van bedreigingen partijen van elkander te vervreemden dat requestrant in die bedreigingen toch voldoende redenen heeft gevonden om niet in de vergadering der Kamer te verschijnen uit overweging, dat eene tusschenkomst, die partijen door bedreigingen tot elkaar tracht te brengen, tot niets goeds zou kunnen leiden dat dit door hem intijds aan de Kamer is medegedeeld, dat vervolgens de Kamer van Arbeid in quaestie, zonder hem gehoord te hebben zich een oordeel heeft aangematigd over de dooreen zijner werklieden ingebrachte klacht en zelfs zich niet ontzien heeft eene motie, waarin afkeuring over zijne handelwijze wordt uit gesproken, aan te nemen en deze in de Goudsche bladen te publiceeren, welk bericht in verschillende andere bouranten is over genomen dat het requestrant met alle bescheiden heid voorkomt, dat het niet op den weg der Kamers van Arbeid ligt moties als van dezen aard te behandelen, veel minder nog deze in de bladen te publiceeren. dat zulks er onvermijdelijk toe moet leiden dat de Kamers van Arbeid het vertrouwen van werkgevers en werklieden verliezen immers spreekt zy een oordeel uit in een geschil waarover zij niet competent is te oordeelen en zulks zonder beide partijen ge hoord te hebben voorts doet zij dit op eene wijze, nl. door middel van een motie, die wel op Volks vergaderingen thuis behoort maar niet in een college als dit, terwijl het publiceeren der motie in elk geval een daad is evenals de bedreiging in 't geval van niet in hare vergadering verschijnen waardoor de Kamer toont geen begrip van hare roeping te hebben dat requestrant geene andere middelen ten dienste staan om het hem aangedaan onrecht hersteld te krijgen dun zich tot Uwe Excellentie te wenden. Redenen waarom hij zulks bij deze doet met eerbiedig verzoek, dat het Uwe Excel lentie moge behage de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda te wijzen op -de door haar begane misslagen en hem herstel van grieven en gekrenkte rechten te verschaffen op de wjjze als Uwe Excel lentie zal goeddunken. 't Welk doende enz. w. g. J. Th. L WITHOF KEUS. Gouda, 28 Januari 1903. Hierop ontving de heer Keus het navol gend schrijven. 'sGravenhage 16 Mei 1903. Jk heb de eer U te berichten dat naar my by onderzoek bleek de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda by de be handeling der in uw adres van 28 Januari jl. bedoelde zaak niet geheel binnen hare bevoegdheid is gebleven. De Kamer is hierop door my gewezen. De Minister van Binnenl. Zaken, w. g. A. KUYPER. Op de internationale kegel wedstrijd, uit geschreven door de Rotterdarasche kegel- vereeniging „Recht naar het Doel", ter ge legenheid van haar 127s*jarig bestaan, welke Dinsdag jl. een aanvang namen, behaalde dej kegelclub „Alle Negen", Gouda, 153 punten. Voordracht voor hoofd der eerste open bare school te Berg-Ambacht de heeren J. Miedema, Alfen C. W. Schout, Rotterdam A. N. Schouten, Schalk-Ewyk. Donderdag had in de nabijheid van Bos koop een openluchtmeeting plaats ten gunste der geheelonthouding. Begunstigd door het fraaie weder waren velen uit omliggende plaatsen, en>yiit den Haag, Rotterdam en Delft per rywiel of'met den trein aangeko men. Uit, Leiden en Hillegom was een plei- zierboot met een groot aantal belangs'tbllen- den gearriveerd. Als sprekers traden op de heeren J. van den Berg en G. L. van der Zwaag, die bei den op verschillende wijze een pleidooi voor de geheelonthouding hielden. Een geheelonthouderszangkoor uit Leiden zong liederen. Bedankt voor het beroep by de Ned. Her vormde kerk te Woerden door ds. A. Zello- ma te Oppenhuizen. Bedankt voor het beroep by de Geref. kerk te Baarland door ds. N. P. Ljttooy te Krimpen a. d. Lek. Schoonhoven. Het voornemen bestond dat het 40-jarig bestaan der instructie-compagnie op 25 en 26 dezer vanwege Schoonhovend bnrgery feestelijk zou worden gevierd. Om het overlijden van den heer N. Kooiman, een algemeen hooggeacht ingezetene, wiens begrafenis op a. s. Maandag moet plaats hebben, is de feestviering thans uitgesteld tot 26 en 27 des^er. Zwammerium. De heer B. J. Everwyn, secretaris dezer gemeente, heeft om gezond heidsredenen zyn ontslag gevraagd tegen 1 Juni a.s. In de gemeenteraadszitting van 14 dezer is hem dat, onder dankzegging, eervol ver leend. Ouderkerk a/v IJsel. (Per Telegraaf). De muziek-vereeniging „Excelsior" alhier behaalde Donderdag te Delft by den bonds wedstrijd den tweeden pry's, zynde de zilveren medaille. Meerkerk. Zaterdagavond werd H. I. een jongmensch, dat 's avonds ongeveer 11 uur per fiets den Bazeldyk passeerde, aangegrepen door een landlooper en om geld gevraagd. Terwijl de flets voortrolde, bleef hy gelukkig op de'been en wist zyn aanrander een zoo hevigen slag in 't gezicht te geven dat deze tegen den grond sloeg. I. zocht zjjne fiets terug en vervolgde daarop zyn weg. Burgerlijke stand. GEBOREN 19 Mei. Christina Maria, onders W. F. Kerper en M. C. M. Bos. 20. Johanna Catharina, ouders J. D. Wage naar en J. C. Verdouw. Francina Maria oud. A. Steenwinkel en F. van der Steen. Alida Levina, oud. T. Binnendijk en G. van Ryfc» 21. Cornelis Adrianus, oud. A, Janmaat en A. van Eyk. Hendrikns Cornelis, oud. B. L. van Veen en H. K. den Hoed. Bertus, ouders P. v. d. Laan en J. Zuidam. Pietertje, oud. B. H. Ger- brands en P. C. v. d. Pool. 22. Johannes, oud. J. Dozy en C. Meeder. Agatha, oud. J. van den Heuvel eh P. de Reus. OVERLEDEN 22 Mei. J. van der Knaap, 2 ra. 23. G. v. d. Berg, 14 j. ONDERTROUWD: K. Annaars en M. Schatter. ,i Zullen echter niet geëtalleerd worden. VAN OS Az., Kleiweg E 73a, GOUDA Veleithoon II. 22 MEI. Vxduland. Cert. Ned. W. 8.21/,' 801/» iito di*o dltc 8 rlito dito dito S HoNOAR. Obl. Goudl. 1881-93 4 Italib. Inschryving 1862-81 5 )o«TENR. Obl. in papier 1888 I dito io silver 1888 6 Portugal. Obl. met coupon S dito ticket 3 Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Rotha. 1889 4 dito by Hop>. 1889-90 4 dito in goud. leen. 1833 8 dito dito dito 1884 5 Spamje. Perpet, schuld 1881 4 ruKKEiJ. Gepr.G'ouv. leen. 1890 4 85 Gee. leening serie D. Gee.leenin. serie C. 4uiu-Afr Rp. v. oblg 189/ 5 .Mexico.Ob »it. Söh. 1890 8 Venezuela. Obl. oinep. 1881 Ausxterdak. Obligation 1895 3 Roterdam. Steil. leou. 1894 3 j Nrd. N. Afr. Handelsv. aand. i Arendsb. Tab.-Mij. Certificaten Üeli-Maatachappij dito Ara. Hypotheekb. paudbr. 4J/a Cult.-Mij. der VorstenI. aand. 'a Gr. Hypotheekb. pandbr. 41/» Nederlandache bauk aand. Ned. Handelmaatsoh. dito N.-W k Pao. Hyp. b. pandbr. 8 Rott. Hypotheekb. pandbr. 4»/,l Utr. Hypotheekb. dito 41/,' OoaTBNR. Ooat-Hong. bank aand. j Rubl. Hypotheekbank pandb. 51 Amerika Equt. hy poth. pandb. 4, Maxw. L. G. Pr Lien cert. 6 Nib. Holl. IJ.-Spoor.w -My. aand. Mij. tot Expl. v. 8t. Spw. aand.j Ned. Iud. Spoorweg m. aand. Ned. Zuid Afr. 8pm aand. 8 1 dito dito dito 1891 dito 41/l Italië Spoorwl. 1887/89 A-Eobl.3 Zuid-hal. Spwmij. A-H. obl. 3 Polkn. Warschau Weenen. aand. i Rusl. Gr.. Russ. Spw.-Mij l.obl. 4 Baltisohe dito aand. Fsstowa dito aan'd. 5 j Iwang.Dombr dito aaud. 5 Viltr» Sloth, 80V, 8„«/„ 96'/, 9«'/, 91'/, 82'/. 81'/. 81»/i 24/, 97'/. 67»/, 86 «6»/„ 1047, 30 90 88>/4 675 415 194 967, 1017, 120U, «83/„ 106 112 2187, 56», 59»/. 1047, 1 Kursk. Ch. Azow-Sp. kap. obl. 4 dito dito oblig. 4 Amerika. Cent. Pae. Sp.Mij obl. 5 Chic. North. W.pr. C.v. aan t. dito dito Win. St. Peter. obl. 7 j Denver b Rio Gr. Spin. eert. v.a Illinois Central obl. in goud 4 Louisv. Nashvilli Cer v. aand. Mexico. N. Spw.M 1. Ie hyp.a 6 Miss. Kansas v. 4pCt. prof. aand N.-York Outasio fc West. aand. Po no. dto Ohio oblig. 6. Qre gon. Caltf. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn, fc May it. obl. (Jn. Pao. Hooflyn ob'.ig. 8 dito dito Liuc. Col. Ie hyp. O 5 Canada. Can. South. Chert.v.aand. Vrn. C. Rallw. b Na. Ie h. d. e. O Amsterd, Omnibus My. aand. 1 Rotterd.Tramweg-Maats.aand Nid. Stad Amsterdam aand. I Stad Rotterdam aand 8 j Belgiï. Stad Antwerpen 1887 2'/j Hqng. Theiss Regullr Geselseh. 4 Oostinr. Staatsieenig 1880 5 K.K.Oost.B.Cr. 1880 8 Spanje. Stad Madrid 3 1868 Nid. Ver. Bez. Avh. Spoel, eert #81/, 100'/, 216 HO 40 10S', 107 105 30'/. - 6» 61 90 101»/, 105% 10»' Stad Brunei 18S6 f'/,' 103'/, 119»/,, 1171/, 109 "V, Ontvangen alle NOUVEAUTÉS IN Praagt bij Owen Boekhandelaar een Proefnummer der Nederlandsehe uitgave De hoofdtekst van dit haifmaande- lyksche tijdschrift bestaat nit «de Be schrijving eetter Rein om de Aarde die de. Heer E. T.' Feenstra K iper in opdracht der Ven nootschap maakt. Elk nummer is rijk geïllustreerd naar eigen photo- graphische opna- leder inteekenaar ontvangt per jaar on geveer 20 Ansichtkaarten, die hem aan eigen of emt ander door hem op te geven adres door or.ze reizigers worden toegezonden. Voor de eerste maal komen deze uit verschillende plaatsen in Arabië, Perzië, Voor- en Achter-Indië, Birma, Ma lacca enz. Prijs per jaargang f 7.20, incl. de Ansicht kaarten. De inteekening is te allen tjjde opengesteld. Ook de Ansichtkaarten worden te allen tyde geleverd. Bureau „Do Wereld-Tourist", Haarlem in do goheele wereld bekend on geroemd. Onovertroffen middel tegen alle Borst-. Long-, Lever Maagziekten, enz. Inwendig zoo wei als ook uitwendig in bijna alle ziektegevallen met goed gevolg aan to wonden. Prfjs per tlaeoil yt t -, per post f 1.15. bezit een alanog ongekende geneeakrach en heilzame werking. Maakt meestal elke pijnlijke en gevaarvolle operatie geheel overbodig. Met deze zalf word oen 14 jaar oud voor ongeneeslijk gehouden beengezwel eu onlangs een bijna 28* jaar knnkeriydeu genezen. Brengt genezing en verzachting der pijnen bij wouden, ontstekingen euz vau allerlei aard Prijs per pot f 150, per post f 1.00. Centraal Depót voor Nederland: Apotheker IIENItl .SANDERS, Rokin 8 Amsterdam W a*r geen depöt is bestel Ie men direct aan die Schutzenspotheke des A THIERRY in Pregradu bel KoiiiUch, Oesterreicb Gelieve prospectus te ontbieden bij het Centraal-Depöt Sunder Rokin 8. Amsterdam Wie zeker zyn wu. do Echt^~j Eikel-Cacao te ontvangen, teenmen- gesteld en na vele proefnemingen ia den handel gekomen oude, dex naam des .litvinders Dr. Michaeiis, vervaardigd I >p de beste machines ia het wereldbe roemde êtabbJigsenient van Gebr* Sioll- werek te Keulen, elsche •n vierkanten bussen. Deze Eikel-Cacao ;s met melk gekookt I eene aangename gezonde drank voor da- I gelyksck gebruik, (een 4 2 theelepels van 't pender voor een kop Ohoodate) Al» geneeskrachtige drank by geval van dwrrhoe sieiaita mèt watei te gebruiken, f Verkrijgbaar bij ce voomaamite H. 1. Apothekare enz Pr-rn Ko* prcofbuejes I f* 1M, o. 0T07~ General vertegenwoordiger voer Neder land Julius Mattenklodt, Amufcerdam, Kalverstraai 103. (Men wonk verzocht op 't MERK te letten uit het Magazijn van GOHINCHEM. Deze THEEKN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en Prys, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo- 'neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende 4. »C BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. VAN BlOMMESTEIN S I N KT is proefonderVindelijk de BESTE en volkomen ON S CHADELI IK I APELDOORN-HOLLAND. GOTISCHE COTRMT. Telefoon No. 92, üe Uitgave dezei- Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdag-en. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon So. 8S ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Suppletoir KOHIER voor de bef fing van schoolgeld op de Burgerschool in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1902/3, door Gedepnteerde Staten van Znid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is neder- gelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toe gezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gonda, den 25 Mei 1903. Borgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De storm, door de economische redevoering van Chamberlain in Engeland gewekt, is nog lang niet bedaard. Voor- en tegenstanders van Chamberlain's tariefpolitiek sloven zich uit, om de voor- en nadeelen den volke dui delijk te maken. Een aafttttl parlementsteden en invloedrijke kooplieden hebben in het gebouw van het Lagerhuis een bijeenkomst gehouden, waarin besloten werd een tariefbond te stichten, met het doel preferentieele handelsbetrekkingen tot stand te brengen tasschen de enkele deelen van het Britsche Ryk, dns een ver eeniging die zich de bevordering der plannen van Chamberlain ten doel stelt. Maandag worden daarover de onderhande lingen voortgezet. De Bond wil trachten in de groote handels- en indnstriëele centra afdeelingen op te richten. Reeds dadelijk had het bestnur 3000 handteekeningen voor een memorie, waarin wordt aangedrongen op een nienwe regeling van de Rjjks-financiën, op den grondslag van de tolunie. De liberale oud-minister Asqaith daarente gen hield gisteren een redevoering te Don- caster, daarin hy zich krachtig verzette tegen Chamberlain's plannen. Hy zette uiteen, dat dit het eerste schot was in den nieuwen ver kiezingsveldtocht, maar het vindt de liberale party vast aaneengesloten en tot den strijd gereed. Asqnith zette de nadeelen van Cham berlain's politiek uiteen, en wees er op, dat die plannen, zoo zy tot stand kwamen, En geland nieuwe nadeelen zon bereiden op de wereldmarkt, en de gebeele wereld aan leiding zou geven tot het nemen van repre saille-maatregelen. In de National Liberal Club werden rede voeringen gebonden doer Lord Spencer, pro fessor Bryee en andero bekende liberale lei ders tegen de plannen van Chamberlain. Naar gemeld wordt, zou Chamberlain plan hebben in het najaar een reis te maken naar Australië en Canada om zyn tolanie-plannen uiteen te zetten. De Londensche correspondent van de „N. R. Ct" schrijft: Het laatste, pas ontdekte legerschandaal schynt, al is slechts een gedeelte waar van hetgeen de Daily Mail er over weet mee te deelen, het allerergste te wezen in de lange reeks van ergernissen derzelfde soort, sedert den kryg in Znid-Afrika aan den dag ge komen. Het geldt hier den verkoop van be smette wollen dekens, door zieke soldaten van het Britsche leger in Zuid-Afrika gebruikt. Door de periodieke veilingen, door het leger bestuur en de admiraliteit gehouden, zyn duizenden van die dekens over het geheele land verspreid. Van niet minder dan 150 groote en kleine plaatsen in het land weet men, dat dergelijke dekens ze bereikt heb ben. Het legerbestuur en de admiraliteit wil len nu die dekens terugkoopen, maar dat is natuurlijk een hopeloos beginnen. Dui zenden dekens -moeten van hand tot hand' gegaan zynhoe zon het mogelijk wezen na te gaan, waar ze beland zyn. Het schandaal is aan het licht gekomen, doordien jongens op het oefenschip „Corn wall" in de Theems aan typhus ledqn, bet geen, naar de besliste uitspraak der dokters, het gevolg was van het slapen in besmette wollen dekens. Colling, president der gezond heidscommissie in de haven van Londen, heeft Vrijdag in de zitting van den Poorter- raad dienaangaande eenige onwelkome me dedeelingen gedaan. Hij had de verdachte dekens in handen gesteld van den bekenden bacterioloog dr. Klein. Deze getuigde na on derzoek, dat niet minder dan 75 percent der dekens als van typhusbacillen krioelde. Het blijkt, dat het legerbestuur al de oude dekens zoo op veilingen als ondershands ver koopt, zonder de minste poging om ze eerst te reinigen, terwijl de admiraliteit ze ten minste laat wasschen. Maar iedereen weet, dat het bloote wasschen geen ziektekiemen doodt. Het anti-semitisme schynt in dit schandaal weer een voedsel te zullen vinden, hetwelk het wezenlijk niet noodig had. De „Daily Mail" weet namelijk te vertellen, dat Joodsche spe culanten van ons East End dnizenden van die wollen dekens voor een bagatel van het legerbestuur overnemen. De dekens worden verbolgens opgeslagen in pakhuizen, om daar na Weer aan den man te worden, gebracht, vaak na te zijn opgelapt en vernieuwd door handige naaisters uit den vreemde. Het ver nieuwen geschiedt op zulk een vernuftige maaier, dat zelfs de geoefende oogen van des kundigen oud niet van nieuw goed weten te onderkennen. De meeste dezer dekens komen, schlnt het, uit Zuid-Afrika rechtstreeks, docfc hoe de speculanten van het East End ze in handen weten te krjjgen, is nog onopgelost. Öok het latere debiet geschiedt bijzonder handig, zoo dat zelfs vele firma's in de City niefc! beweren te weten, waar die goedkoope dekpns vaudaan komen, welke zy naderhand, op orders uit de provincie, derwaarts zenden. Zaterdag heeft de Fransche ministerraad zich bezig gehouden mot de begrooting voor 1904. De ministers hebben voor het meeren- dee| medegedeeld, welke bezuinigingen zij nog in de posten, ^(Te onder hun departement vallen zouïen kannen aanbrengen om den minister van! financiën te helpen by het verkrijgen vam het evenwicht zonder verhooging van belastingen. Men hoopt dat de ministerraad a. sj Dinsdag metdezen arbeid klaar zal komen en dat de Rouvier dan de vaste cijfers voor de komende begrooting in het onrWerp zal kunnen opnemen. In den loop der week zal Combes by de Kamer de wetsontwerpen indienen tot het verleenen van machtiging aan de congrega tiën van vrouwen, die zich op het onderwijs toeleggen. Deze wetsontwerpen zullen wel weer evenals die voor de mannen in too- stemmenden zin zyn gesteld Zy zyn dan bestemd om door de Kamer verworpen te worden. Nu de slachting der nonnenorden ophanden is hebben de Fransche vrouwen een groote betooging op touw gezet tegen aanstaanden Dinsdag. Voor het palais-Bourbon zullen de vrouwen samenkomen om 's lands afgevaar digden te bewegen aan de congregatiën voor vrouwen de machtiging te verleenen die deze vragen en die aanvragen niet in haar geheel af te wijzen zooals dat by de monnikenorden gebenrd is. Het zullen uitslnitend vrouwen zijn en bij deze gelegenheid zullen die vrou wen allen zwijgen. Het comité, dat de be tooging op tonw zet zal liefst geen enkelen man zien, geen kreet vernemen. Personen, die zichzelf niet in staat achten zich stilte houden worden dringend verzocht thuis te blijven. Zy vertrouwen dat de overheid zich tot plicht zal rekenen haar te beschermen. Dit kan een waardige, indrukwekkende be tooging worden. In bet noordwesten van Dnitschland is de werkstaking in de laatste maanden weer zoo aan de orde, dat de werkgevers steeds meer, en met klimmend succes, gebraik maken van het recht van vereeniging. Tegen de arbeiders-organisaties stellen zich de georgani seerde patroons. Een werkstaking nit solidari teit of op bevel van den vakbond, wordt beant woord uit de uitsluiting der arbeiders in alle bedrijven der verbonden werkgevers. Het gaat dan hard tegen hard, en dikwyls is reeds de aankondiging van zoo'n algemeene uit sluiting voldoende om de werknemers tot nadere overweging van hun grieven en be zwaren te brengen en het conflict tot een spoedige oplossing te brengen. Pas zyn de stakingen aan de werven te Tecklenborg en aan de Vulkan te Begesack opgeheven, of te Bremen dreigt een nieuw conflict. De ver bonden werkgevers in de bouwvakken te Bremen namen het besluit, van af Maandag a.s. alle metselaars, timmerlieden enz., die by hen in dienst zyn, naar huis te staren. Aanleiding tot dit besluit was de houding der blikslagers, die gestaakt hebben om loons- verhooging af te dwingen. Daar de arbeiders niet willen toegeven, is de kans op een vergelijking gering. By de uitsluiting zyn 4 k 5000 werklieden betrokken. Het blijkt, dat niot alleen generaal Von Raaben, gouverneur van Bessarabië, nis zoo danig is ontslagen omdat hy de Jodenvervol gingen te Kichinew niet tydig heeft weten te voorkomen en te onderdrukken, doch ook het hoofd der politie van Kichinew van zyn ambt ontheven is. Daar, volgens de Russische wet, ambtenaren die tekortschieten in de vervulling van hun ambt, aansprakelijk zijn voor do gevolgen daarvan, zyn van Joodsche zijde, wegens geleden schade, eischen ingesteld tegenover den ex-gouverneur en een auntal plaatselijke autoriteiten. Do eischen tegen den gewezen gouverneur zullen onderzocht worden door den Senaat en de overige door de gewone rechtbank. Te Weenen zyn talrijke Joodsche gezinnen, vluchtelingen uit Rusland aangekomen. De verhalen van deze menschen houden bijzon derheden in, welke een nog schriller licht werpen op de uitbarsting van volkswoede in Bessarabië tegen de Joden. Een bedrag, groot 120.000 Mark is reeds door de Duitsche Joden ingezameld ten bate van de noodlijdende gelootsgenooten te Ki chinew. De Belgische Bor.d der rechten van den too) Zijn smart bij 'tjgemis van zijn eerste dochter was "spreekt van zelf gelenigd door den tijd, maar wanneer die dochter thans verschenen ware, zooals zij onder de leiding van zulk eene moeder kon geworden zijn, zou zijn smart een duldelooze zijn geweest, terwijl hij nu slechts re denen had om God te danken, die alles nog zoo ten goede had geleid. Gontran du Hausaey zag zooveel geluk om zich heen, dat hij zich daardoor zelf had laten mede slepen, ook al ware de toekomst veel onzekerder veel dreigender geweest dan ze nu, dank zij de getroffen maatregelen, ooit scheen te kunnen worden. Maar we hebben nog niet gesproken van het minnend paar, van Angelina en van Léon de Léra. Voor die twee was het om zoo te zeggen een alles overstelpende en alles bedwelmende zaligheid, zooals men die gevoelen kan, als men twintig jaar oud is, als het heele leven, dat voor ons ligt en welk een leven noglouter liefde, licht en heerlyke bloemengeur is, als de toekomst, die ons wacht niet bezwaard wordt door de dingen uit het verleden en als de droevige ervaring onanog niet heeft geleerd, dat ook vaak in het leven het stralend zonnelicht helaas maar al te spoedig wordt vervangen door den donkeren nacht en dat er niet alleen een zaligheid van liefdo, maar ook een liefdes-lijden bestaat Op dien prachtigen avond, waarbij de hemel met sterren bezaaid, zijn glimlachend scheen te willen mengen in 't feest daar beneden, konden zelfs de meest onverschilligen, de meest zelfzuch- tigen niet nalaten die twee jonge mepschen te bewonderen en beider geluk te benijden, een ge luk, dat hem iets stralends, haar iets oneindig zachts en zoets verleende. Nooit was Angelina zoo onwederstaanbaar liet en mooi geweest. En het was niet de ijdelheid van een wereld lijke zegepraal, die te lezen stond op dat be koorlijke gelaat, die schitterende uit hare groote oogen. Het was niet het bewijstzijn dat zij, die maar een eenvoudige gouvernante was geweest, thans de dochter was geworden van een generaal, van den baron ,du Haussey, wat zoo dat aanminnige gelaat had doen veranderen. Neen, het was de overtuiging, dat zij, toen zij arm en ondergeschikt was, met eene eerlijke en oprechte liefde ora haar persoon was bemin^ ge worden, terwijl zij thans, tot haar innige vreugde den man, die haar destijds zijn liefde had bele den, alles geven kon, wat haar in de oogen der wereld op gelijken voel bracht met hem. Maar toen hij, even verheven van geest als edel en onbaatzuchtig van hart, de algeheele verande ring in haar positie had gehoord, had hy zich wel om harentwille verheugd, maar toch ook dadelijk gezegd 't Is Angelina* die ik heb bemind en die ik het altijd zal doen en jij, niet waar, je wilt wel dien naam behouden en althans voor mij altijd Ange lina blijven f By het aanhooren van die zoete woorden was zij hem om den hals gevallen, voor het eerst, met algeheele overgave. Verder, laten wij het zeggen, omdat het werke lijk van belang is, verder had Angelina, hoewel zij geenszins ondankbaar was, een werkelijke ver lichting gevoeld, toen zij meende te mogen aan nemen, dat mevrouw Vetti niet hare moeder was. Voor de verleende zorgen, voor de genegenheid zoo nu en dan ondervonden, voor alles wat zij, om kort te gaan, had genoten, was hare erkente lijkheid volkomen en zij was nog altijd bereid om zelf met blijdschap te doen, wat zij als haar kin derplicht beschouwde. Maar hoe rein, hoe onschuldig Angelina ook wezen mocht, toch had zij, gedeeltelijk althans, de zedelijke waarde van mevrouw Vetti beoordeeld en wel iets begrepen van het leven van haar, door wie zij Was grootgebracht en nu kwam 't haar zelve voor, dat zij het hoofd hooger mocht dragen, omdat zij die man, dien zij liefhad, niet een der gelijke schoonmoeder behoefte geven. Het was zelfs, alsof zij in haar gevoelsuitingen levendiger en vrijer was geworden, nu zij mocht aannemen niets meer of niets anders dan de be schermelinge van mevrouw Vetti te zijn ge weest. Voor het feest had Angelina hare beschei den toiletjes van gouvernante ter zijde leggend zich gehuld in een balkleed dat haar verrukkelijk stond, met de ronde, gevulde armen en de weeke zacht afgeronde, maagdelijke schouders „Ah, je kunt wel zien, dat er ras in zit!* zei den de dames van den adel, ook aU zijdelingse!) compliment voor zichzelf, al hadden zij 'took veel liever gezien, dat de zeer gefortuneerde L*éon de Léra een hunner dochters ten huwelijk had gevraagd, want hat speculeeren op een schoon zoon van fortuin atbl is bijzaak geworden is te Parijs aan de orde van den dag. Na het diner begon de receptie. Het feest moest eindigen met een bal, een sou per en het onvermijdelijke cotillon. Elk oogenblik kwamen «f thans nieutoe gaste» heeren en dames uit de wireld van de aristocratie en uit die van het geld, staatslieden, representan ten van het leger, zelfs de minister van oorlog, die, zooals hij zeide, er op gesteld was geweest' persoonlijk de hand te komen drukken van een oud kameraad en hem geluk te wenschen, dat hij voortaan twee lieve dochters zou hebben om te beminnen in plaats van een verder letterkun digen, artisten van naam en artisten, die bezig waren zich een naam te maken, en eindelijk ook journalisten, reporters, die men tegenwoordig onder alle rangen en standen vindt en die er voor zor gen, dat het leesgrage publiek, zij 'took in ver beelding, alles bijwoont, wat maar eenigszins merk waardig schijnt te zijn. Wordt vervolgd1)

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1