IRICBUNG I Mi DIG. LIEFDE EN SAAI. GUM. Mo. 9117. 3 Mei. IWeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iING. Donderdag 28 Mei 1903. 42ste Jaargang, en Buitenlandse!! Overzicht. FBVILLB'IOX. aglijders zer De Uitgave met uitzondering van Zon- - 'oodirbdiim vereld bekend on offen middel tegen o ng-, Lever 11, enz. Inwendig litwendig in bijna met goed gevolg Pr(js per flacon f 11». Voadsrsalf wordt GE- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. incl. de Ansickt- Verspreide Berichten ist”, Haarlem I ioi) XV. Dl VADR1 VAN lÉA. werkelijke hal] Zn. Gouda Wordt vervolgd.) jde opengesteld, len te allen tijde iederen dag jen met 8 tandvleesch, speeksel ver- verstandige 'ademecum eer mistten. >uda en Bode- Jouda. briefkaart wordt oegezonden door Itbommel. Telefoon A o. M2 De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. spottender >r Gontran sie, f REU MIN GEN. Secretaris. dezer Courant geschiedt dag e 1 ij ks en Feestdagen. )e hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift tat uit de J?e- 'irfving eener tornde Aarde, de Heer E. T. rsTRA KtiPER in acht der Ven- jehap maakt, nummer is rijk riUustreerd r eigen photo- ghische opt Mi shandelaar een mdsche uitgave gt per jaar on- i, die hem aan or hem op te aizigers worden te maal komen tsen in Arabië, lië, Birma, Ma- 1,111INfl E COURANT f post f i.eo. Ierland lokin 8 Amsterdam die Schutzenapotheke litach, Oesterreich Centraal-Depot Sander ingeboden eqn IMG te ’s Gra- oll. Spoor,'voor A 2025 Bur. Telefoon No. 83 A DV Eli TENTIEN worden geplaatst 15 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. eneeskracht estal elke pijnlijke overbodig. Met oor ongeneeslijk ings een bijna 22 irengt genezing en i, ontstekingen enz President Loubet zal ook zyn bezoek aan Rome brengen. Het gerucht van zulk een reis had reeds vroeger geloopen, doch men vernam toen tevens, dat de president er weinig pleizier in had. De Fransche gezant te Rome, de heer Barrère, en ook de minister van bui- tenlandsche zaken, de heer Delcassé, hebben al hun invloed aangewend, opdat het bezoek toch zou plaats hebben, en de Presse Associée weet nu te melden, dat de heer Loubet te Rome, zoowel op het Quirinaal als op het Vatikaan ontvangen zal worden, een feit, dat niet van beteekenis ontbloot is, daar sedert 1870 geen hoofd van een katholieken staat, te Rome vertoevende, beide paleizen tegeljjk met een bezoek vereerde. De president der Fransche republiek wil van een politiek stand punt het Quirinal natuurlijk niet overslaan, en het Vatikaan durft van zyn kant den heer Loubet op dezen grond niet te weige ren, omdat een onherstelbare breuk tusschen de katholieke kerk en haar oudste dochter het onvermijdelijk gevolg daarvan zou zijn. De eenige moeielykheid zal dus het cere monieel zijn, dat bij het presidentieele bezoek in acht zal worden genomen doch het protocol zal ook daarin weten te voorzien. V In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden werd door graaf Johann Esterhazy aan den minister-president de vraag gesteld, waarom de regeering niet krachtiger optrad tegen de obstructie-politiek der oppositie partijen. Spr. wenschte, dat zoo noodig zou worden overgegaan tot wijziging van het reglement van orde van het Huis van Afge vaardigden. Szell beantwoordde den interpellant en verklaarde, dat geen wettige middelen be stonden om de politiek van obstructie der minderheid te verijdelen. Doch zoolang hij, Szell, het vertrouwen had van de meerder heid in het Parlement en van den Koning, zou hy den stryd niet opgeven. De beweging in Macedonië neemt blijkbaar af en er bestaat vrees, dat mén voor den aanstaanden komkommertijd zich daar niet van stof zal kunnen voorzien. Het nieuwe Bulgaarsche Ministerie is met de Turksche Regeering in overleg getreden, aanvankelijk met gunstig gevolg om zoo spoedig mogelyk de rust te doen wederkeeren en met de her vormingen het leven der Bulgaren zoo aan genaam mogelijk te maken. De correspon dent van de „Börsen-Zeit.” heeft een onder en aflossing uit de gewone inkomsten van het eiland niet kunnen worden bestreden en aan de Vereenigde Staten wordt het recht toegekend „voor het behoud der Cubaan- sche onafhankelijkheid, voor de bescherming der Regeering zoowel als voor de bescher ming van leven, eigendom en persoonlijke vrijheid te waken, en op te treden voor de na leving der verplichtingen die door het ver drag van parys aan de Vereenigde Staten werden opgelegd, voor zoover die thans door de Regeering der Cubaansche Republiek zyn overgenomen.” Voorts wordt in het verdrag bepaald dat de Vereenigde Staten het recht van koop of van pacht hebben op verschillende lande rijen, by overeenkomst nader aan te wijzen. De Vereenigde Staten hebben dus alle voordeelen verkregen die zy op Cuba kon den verkrijgenCuba is feitelyk een Ameri- kaansche provincie geworden, en de Ver eenigde Staten hebben altoos het recht een oog in ’t zeil te houden, zonder dat zy de nadeelen van een annexatie behoeven te on dervinden. Het nieuwe verdrag is een mees terstukje van Amerikaansche diplomatie. Bij het hooren noemen van den naam zijner vrouw had de generaal letterlijk gehuiverd. Zoodra hij in de zaal dat vreemde, donkere gezicht had ontdekt, zoodra Renato op hem was toegetreden, had Gontran du Haussey er een vaag voorgevoel van gehad, dat de komst van dien vreemdeling wel in eenig verband kon staan met al de dingen, die hem in den laatsten tijd zoo ontzettend hadden bezig gehouden en waaraan hij ten slotte, gelijk hij waande, een zeer bevredi gende oplossing had gegeven. .Welnu, ga voortzeide hij koeltjes. .Goed, ik ga voort en zonder omwegen, ant woordde Renato. .Toen Giulietta Donati u leerde kennen was zij mijn maitresse, en toen zij met u trouwde, was zij reeds in gezegende omstandig heden, zooals men dat dikwijls zeer verkeerd noemt; waaruit volgt, dat het meisje, hetwelk sedert enkele dagen uw naam draagt, en daareven door u aan honderd menschen als .mejonkvrouw du Haussey* werd voorgesteld, niet u dochter is, maar de mijne l« .Terwijl Renato aldus sprak, was de generaal op hem toegetreden en had hem bij den pols aangepakt Bleek en schier klappertandend voegde hij den schilder toe Man, weet je wel tegen wien je spreekt ?- Je liegt of je bent gek, een van de twee Wees voorzichtig, hoor, wees voorzichtig 1 «Ik lieg niet en ik ben niet gek, mijnheer de baron,* antwoordde Renato, met een stem, die, hoewel zacht, nog dreigender, nog i klonk, terwijl hij met een ruk de dooi Het „Novoie Vremia” publiceert een tele gram uit Vladivostock, waarin het heet, dat de gedeeltelijke evacuatie van Zuid- Mandsjoerye door de Russische troepen een opleving heeft ter. gevolge gehad van de roerigheid en gevaarlijkheid der Toengoezen, die zich in groote benden aaneensluiten en een dreigende houding beginnen aan te nemen. In de provincies Kirin en Moekden vreezen de daar metterwoon gevestigde Mandsjoeren en Chineezen voor leven en eigendom. Men zal wel doen, dit bericht niet al te letterlijk op te vatten, doch er wel degelijk een poging van het Russische blad in te zien, om in Rusland, en ook daarbuiten, stemming te maken tegen de ontruiming van Mands- joerye door de Russen, want men weet het: met die ontruiming loopt het zoo’n vaart niet. Langs den Mandsjoerye-spoorweg komen zich steeds nieuwe scharen Chineezen ves tigen, die daar werk zoeken. Te Charbin zyn er nu reeds ruim 40,000 gevestigd, en het aantal Chineezen langs de lyn, zoowel ten noorden als ten zuiden van Charbin, kan op een goede 50,000 worden geschat. Daarbij houdt de immigratie nog steeds aan. De amendementen van senator Platt, die in de Cubaansche grondwet zyn opgenomen, zyn thans ook door het tractaat tusschen Cuba en de Vereenigde Staten bevestigden Cuba is thans feitelyk onder het protecto raat van de Amerikaansche Republiek ge komen. De amendementen van senator Platt da- teeren uit het jaar 1901zy bevatten de bepalingen onder welke do Senaat de auto nomie van Cuba goedkeurde. De Cubaan sche Wetgevende Vergadering te Havana had niet veel lust om die amendementen over te nemen; maar zy zag in, dat de Ver eenigde Staten aan Cuba geen zelfregeering en geen president zouden geven, wanneer de voorwaarden van Platt niet werden aange nomen. Zij had geen keuzeen zoo werd de con stitutie vastgesteld, en president Palma met bet bewind over do Cubaansche Republiek belast. President Roosevelt richtte toen tot het Congres der Ver. Staten het verzoek dat deze aan de Cubaansche Republiek, met het oog op door deze volgens den wensch van Amerika aangenomen internationale posi tie. zekere economische concessies zou doen, waardoor de Amerikaansche invoerrechten zouden worden verlaagd voor Cubaansche producten, voornamelijk suiker en tabak. Ondanks den heftigen tegenstand van de Amerikaansche industrieelen heeft de Senaat het tractaat met Cuba aangenomenhet is thans bij het Huis van Afgevaardigden in behandeling. Waarschijnlijk zal dit het ook wel aannemen. Maar inmiddels heeft Cuba, zonder de be doelde concessies af te wachten, voldaan aan het verzoek der Vereenigde Staten en het eeuwige verdrag afgesloten, dat de amende menten van Platt belichaamt. Cuba ver bindt zich daaroij met geen vreemde mo- gendheid een verdrag aan te gaan, waar door de onafhankelijkheid van de Cubaan sche Republiek zou kunnen worden verkort, en aan geen mogendheid een nederzetting of station op het eiland toe te staan. Voorts mag Cuba geen schuld aangaan, welks rente houd gehad met generaal Petroff, den nieu wen Bulgaarschen Minister-president én met den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken Petkoff. Generaal Petkoff verklaarde, dat wanneer de tegenstand overwonnen is het nieuwe ministerie zal trachten, met be hulp der Turksche autoriteiten, een verbe tering van het lot der Macedoniërs te ver krijgen. Wij hopen, zeide hy, Tnrkye te overtuigen, dat het de Macedoniërs minder bar moet behandelen, en wy zyn van mee- ning, dat de hervormingen in Macedonië onder toezicht van de vreemde consuls moe ten worden ingevoerd. Er zal zonder twijfel een eind aan de Macedonische onrust komen; én even zeker is het, en dat zien ook de hoofden der Bulgaarsche benden in, dat een verdere tegenstand zonder steun der mogend heden tot niets anders kan leiden dan tot meer opoffering van menschenlevens, groo- tere verwoesting van het land en dienten gevolge verergering van den toestand. Wy zullen eveneens trachten nauwe relaties met Turkije te onderhouden, om op die wijze een beteren toestand voor Macedonië te verze keren. Ook Rusland is voor zulk een ver betering en wy zyn overtuigd, dat het deze politiek zal goedkeuren, welke ons bestuur doet verschillen van dat onzer voorgangers. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Petkoff, verklaarde niet te weten, dat er in Bulgarije een anti-Russische beweging be staat, sinds |Rusland de souvereiniteit van den vorst heeft erkend. De Mi nister geloofde dat men een politiek zou kunnen volgen op den grondslag der her vormingen door Rusland voorgesteld, vooral, wanneer de Mogendheden het aantal hunner consuls in Macedonië uitbreiden, en een Christen werd benoemd als chef-inspecteur ter controleering van de uitvoering der her vormingen. aan te hoor3n. De tegenzin voor den indringer werd er niet minder door en de generaal gevoelde een op welling van toorn, die hij zelfs niet onderdrukken wilde .Begin, mijnheer,» herhaalde hij, ziende datdï ander zich volstrekt niet haastte om aan het woord te komen. »U begrijpt, dat ik vanavond veel te weinig tijd heb om daarvan nog een gedeelte te kunnen opofferen aan iemand, dié ik nooit heb gezien en die mij weigert zijn naam te noemen, dien ik toch niet zou kennen, zooals u zelf hebt gezegd. Ik heb u hier nooit genoodigd en als u hier zyt, is het tegen mijn wil en mijn wensch Ik wil dus voor u hopen dat de redenen van uw komst, onder zulke geheel ongewone omstandig heden, ook van dien aard zijn, dat zij de manier waarop u mij dit onderhoud een onderhoud, dat, volgens u, geen uitstel kan velen althans eenigermate rechtvaardigen. Dat zult u zelf het best kunnen beoordeelen, baron,» antwoordde de ander, niet minder afge meten en met een bitter glimlachje. .Mijn naam, dien ik u wel dadelijk wil noemen, zegt u in waarheid niets, maar bewyst u alleen, dat ik geen redenen heb, hem voor u geheim te hou den. Ik heet Giuseppe Renato, ik ben een schil der, een artist, en ik ben geboren te Rome, waar ik woonde, toen de luitenant der infanterie Gon tran du Haussey aldaar met de signorina Giuli etta Donati trouwde. Dit verklaart, dat ik u, al hadt ge mij nooit gezien, toch wel ken en dat reeds sedert geruimen tijd I» De generaal had den man, om wiens wil hij het feest had verlaten, geen zetel aangeboden en Was ook zelf in staande houding gebleven als wilde hij daarmede te kennen geven, hoe hij ver wachtte, dat het verlangde onderhoud zeer spoe dig zou zijn afgeloopen en dat hij evenmin ge neigd was eenige inschikkelijkheid te aanvaarden als die zelf te betoonen. Hoe mser hij dien indringer beschouwde want die mijnheer behoorde gedecideerd niet tot hen, die de baron, zijn vrouw of Léon de Léra hadden uitgenoodigd tot dit min of meer ofli- cieele feest, evenmin als tot hen, die daarop ver schenen waren uit vriendschap of hoogachting of om welke redenen dan ook van dergelijken aard hoe meer hij dat gelaat poogde te ontcijferen hoe dreigender het hem voorkwam, terwijl hij tevens moest erkennen, dat hij niet iemand voor zich had. van wien men zich met een paar woor den kon ontslaan of wien men te min acht, om werkelijke hulp Frankrijk. Als ter afwisseling van het nogal eento- - nige politieke menue der laatste dagen geven (Je groote bladen thans breede stukken over den automobiel-sport en haar gevolgen. De „Indépendance” van gister b.v. heeft een re laas van ongeveer anderhalve kolom over den rit van Parys naar Madrid. Zondagmor gen begonnen, waaraan 127 tuf’s tuf’s deel namen. Of deze afstandsrit dan op zich-zelf zoo belangrijk is P Neen, dat mindermaar de gevolgen zyn zoo vreeselyk, en vandaar de reeks bijzonderheden over het wedervaren der verschillende chauffeurs. Er werden snel heden ontwikkeld, gróoter dan die van den bliksemtrein, en dat op den gewonen straat weg. De ongelukken zyn dies by dozynon te tellen. De „indép.” heeft zelfs dit sprekende hoofdje „Une hécatombe de victimes Volgens de laatste berichten zyn er zeven en veertig slachtoffers gemaakt, waarvan 17 dooden of doodelyk gewonden en 30 meer of min ernstig gekwetsten. Is het wonder, dat Combes, door den wedstrijd verder te verbieden op Frar.sch grondgebied aan deze moordpartij een eind heeft gemaakt Onder de doodelyk gewonden bevindt zich de heer Renault, die den vorigen wedstryd du Haussey vastgehouden hand weer bevrijdde. .Ik geloof, dat u handtastelijk wilt worden, mijn heer Wees zelf voorzichtig Ik ben gewapend I Weet ge wel, baron, dat het al meer dan twintig jaar lang is, dat ik u het leven had kunnen be nemen, want ik haat u met al de kracht, die in mij is, maar ik heb mij geoefend in geduld, ik ben steeds op mijn hoede geweest om op eens als zich daarvoor ooit een geschikte gelegenheid aanbood, u al het kwaad te vergelden, dat mij door u, door uw toedoen werd aangedaan.» •De generaal, in 'teerste oogenblik duizelend van den slag, die hem was toegebracht, had zijn tegenwoordigheid van geest gelijk altijd in moeielijke oogenblikken dadelijk weerge vonden. Tevens besefte hij, hoe hijvhier te doen had met een werkelijk dapperen man en voor een soldaat is moed» een eigenschap, die minachting buiten sluit. Zoodra hij wist, dat hij te doen had met een tegenpartij, die hem aan dorst, die niet terug- deinsde, eischte zijn eigen waardigheid, dat hij zich zelf ten einde toe bleef beheerschen. .Als ge niet liegt,* zeide hij, «als ge niet gek zijt, bewijs dan, wat ge beweert.» .Dat is niet moeilijk. Niet alleen kan ik dat bewijzen door de opsomming van een tal van bizonderheden, maar ook door de getuigenis van een thans hoog bejaard man, maar die, gelukkig, nog tot het land der levenden behoort.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1