Eikcl-Cacao BINNENLAND. Nouveauté's in Parasols. D. SAMSOM. Mantols, Costumes, Stadsnieuws. lietirs van Amsterdam. - - I - - - I I - Robes en Japonstoffen. Rechtzaken. ADVEiiTKNTIÜiN J)r TClehaeli** koning Edward aan Parijs en eveneens is besloten tot het bezoek van den koning van Italië aan den president in dezelfde maand, terwijl men meent, dat koning Victor Em manuel naar Parjjs zal komen v6ór de pre sident naar Londen trekt. De bisschop van Orleans, Toncber, heelt zich gewend tot den voorzitter van de Kamer en de leden met oen schrijven, bevattende een klacht over bespreking van zjjn persoon in de Kamer en beoordeeling van zjjn daden, terwijl hem de mogelijkheid onthouden wordt zich te verdedigen tegen het verwijt verzet tegen de wet te predi ken reden waarom hjj voorstelt, dat elk Fransch bnrger, die met name besproken wordt in de Kamer, mag antwoorden in een schrijven aan den voorzitter der Kamer, wolk schrijven dan ter voorlezing zou moe ten komen. Dótir een der gewonden bij de inciden ten, te Aubervilliers in de kerk, is een aan klacht ingediend tegen abbé Sora, pater der Johannes-de-Doope-kerk, die hom (den gewonde) flink afgerammeld heeft, eigen handig. Duitschi.asd. Eei gistermorgen hield de keizer groote parade over het garnizoen te Potsdam en eergisteravond was er gala-voorstelling in do Opera, met groot vertoonreuzen van de garde Frederik de Groote vormden de eere- wachtop parket en eersten rang zaten louter en alleen garde-officierenhooger- op de gegradueerden van minderen rang en de minderenin de groote proscenni- nmsloges de bevelvoerende generaals, onder wie de naar het lichaam kleine Adolf Men- zel, zich onderscheidend door een rok onder dien overvloed van goud en zilver aan den buitenkant der heeron. Toen de keizer; de keizerin en de prinsen present waren, werd een gewrocht van Josoph Lauff mot muziek bovendien, getiteld „Dü- beritz", opgevoerd, dat moest verbeelden een manoeuvre-tafereel uit de dagen van Frederik den. Groote bij Düberitz, soldaten en officieren (de beste leden van liet ko ninklijk theater) in rijmwoorden zich mani- lesteerend als Pruisen, die diepen ernst van manoeuvres wel begrijpen en bouwen op 's konings leiding in komende moeielpe tjjden. Met patriotische, kernachtige woor den sloot de koning (Krauszneck, die heel wat beters vermag) het beeld, onder schet terende muziek. Het heet, dat de staatssecretaris van landbouw, Podbielski, binnenkort zal af treden. Morgen, Zaterdag, moet de groote uit sluiting der bouwvak-werklieden te Bremen beginnen, als de loodgieters dan niet weer aan slag zjjn. De Kjjksdagcandidaat der Polen te Thorn, boofdredactour Jan Brekski, is, tot het ondergaan van twoe maanden gevange nisstraf wegens persdelict, ingepikt, juist toen hjj een reis wilde ondernomen. Do Tweede Kamer, in welker afdeelingen gisteren de definitieve marinebegrooting is onderzocht, gaat uiteen vermoodelyk tot 16 Juni, de datum waarop het budget voor openbare behandeling zal gereed zyn. Mén meldt uit den Haag Wy vernemen, dat H. M. de Koningin door aankoop eigenares is geworden van de buiten-goederen rechts van den Leidschen Weg, tot dusver behoorende tot de eigen dommen van H. K. H. de prinses von Wied, prinses der Nederlanden. De Kon. familie kwam gisteren te 11 uur te Baarn aan. De burgemeoster en dr. Greidanus, de hofarts, waren aan het station aanwezig. In een open landauer werd naar Soestdyk gereden. Er was veel en geest driftig publiek langs den weg. De onderstaande circulairo is van Amster* dam uit verspreid Landgenooten, In de moeielyke dagen, dio thans golukkig achter ons liggen, zyn de miliciens, in buiterf- gewone oproeping, trouw op hun, post ge weest. Slechts één stem is daarover in don lande opgegaan. Voor die trouw hen buitengewoon ,te pry- zen zou verslapping zyn van rechtmatig zedelijke eischen en onderschatting, ja be- leediging van de trouwo zonen des volks zelfs. Te handelen zooals zy handelden, was han plicht. Maar sommigen eon lyst van meer dan driehonderd namen ligt vóór ons hebben door dien buitengewonen dienst hun betrek king dot is hun brood verloren. En hen in dezen nood zooveel mogeiyk te helpen, dat is, zoo raeenen wy, onze plicht. Ondergeteekeuden wenschen daarom de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, en by voldoenden steun ook die van 1902, die door den dienst hun brood verloren of zullen verliezen, aan een betrekking te helpen. Voor ons doel, voor de vervulling van dezen plicht des vaderlands jegens vader landers, die hun plicht deden en daardoor hun werk en brood verloren, is hulp van werkgevers op elk gebied noodig en geld. Wy komen daarom tot u met het vriendelijk verzoek kunt gjj hulp bieden, kunt gy jonge man nen aan werk helpen, meldt het aan onzen voorzitter, den heer M. C. P. Barbe, Amster dam lste Spaandammerstraat 26 hebt gy geld te missen voor deze zaak, wilt het zenden aan onzen penningmeester, den heer mr. H. C. Hacke, Amsterdam, Heerengracht 518. Het Nationaal Comité tot Steun aan Miliciens Centraal Comitié Mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Arasterdam, eere-voorzitter. M. C. P. Barbe, voorzitter. Dr. P. H. Ritter, vice-voorzitter. Mr. Aug. L. Heybroek, le secretaris. Gos. de Voogt. 2e secretaris. Mr. H. C. Hacke, penningmeester. Het Algemeen Nederlandsch Exportblad verzoekt ons de aandacht te vestigen op het jongst verschenen Zuid-Afrika Supplement waarin worden behandeld Editorial Puzzles the Cacao-industry of Holland, verlucht met verschillende clichés naar foto's, o.a. eener cacaoplantage, cacaoplanten onder schaduw gekweekt, enz., gevolgd door mededeelingen de industrie betreffende. Verder is in dit nommer opgenomen een Koloniaal overzicht. Aan de opgave der nederlandsche adressen is eene engelsch, fransch, duitsch, zweedsch spaansch en russische aanwijzing toegevoegd, zoodat landslieden van elke natie daarin den weg kunnen vinden, om met Nederland nieuwe verbindingen aan te knoopen. Dat een dergelijke uitgaaf van Nederland uit voor Zuid-Afrika bestemd, in het engelsch verschijnen moet, mag op het eerste gezicht minder aangenaam aandoen, de strict com- merciëele opvatting stelde zulks tot eisch. Eerst als de nederlandsche zakenbelangen in Zuid-Afrika zoo krachtig zyn, dat zy den toon aangeven, als het verkeer zoo toeneemt, dat de nationale vlag zich nog eens in de geregelde stoomvaart op Kaapstad vertoont dan zal het tyd zyn om meer voor de taal te ijveren, thans is uitbreiding der handels- connectiën hoofdzaak. Op de te Rotterdam gehouden jaarlyksche vergadering der Remonstrantsche Broeder schap zyn benoemd tot president van het moderamen prof. Groenewegen, tot le secre taris ds. Van Oorde, 2e secretaris ds. Ter- wogt, tot lid van de sociëteits-commissie ds. Schim van der Loeff, en tot curatoren van het Seninarium ds. Tideman en prof. Hart man (te Leiden. Gemengde Berichten. Omtrent de onderhandelingen over den aankoop der Janskerk te Utrecht ten behoeve van een nieuw stadhuis, wordt vernomen, dat een som van zes ton daarvoor geboden is. Het kerkbestuur aldaar kan omtrent dit bod geen beslissing nemen, daar de Synode daarover gehoord moet worden. In den laatsten tyd zyn by de meeste soorten van peren de reeds gezette vruchten „zoo hard gaan loopen", dat op een misge was moet worden gerekend. Ook by de kersen, die in den bloeitijd er mooi voor stonden, zal het beschot zeer tegenvallen. In Het Volk komt een verantwoording voor van het Landelijk Comité tot onder steuning van de slachtoffers der algemeene werkstaking. Daarnit blykt, dat in het ge heel is uitgokeerd f 27,334.75, waarvan o.a. aan spoorwegpersoneel te Amsterdam f 5949, aan metaalbewerkers aldaar f 1697, aan gemeentewerklieden aldaar f 6412.50 en aan houtwerkers aldaar f 2895. Het spoorweg personeel te 's-Gravenhage kreeg f 114. De drievoudige moord te Kuitaart. Maandag zyn in de zaak Koole verschil lende personen, waaronder ook de dienst bode W. Vihke, die de voor den verdachte bezwarende verklaring aflegde, door den rechtercommissaris te Middelburg in ver hoor genomen. Koole, die alle schuld nog beslist moet ontkennen, houdt zich ook in do gevangenis heel kalm. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de „N. R. Ct." In verband met een eergister avond te Well, gem. Bergen, Limburg, op den jager- meester van het kasteel J. Scbrenrs ge- pleegden moord, zyn gisteren de officier van justitie en de rechter-eommissaris by de rechtbank alhier naar Well vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen. Van den dader of de daders is niets bekend. De correspondent van de N. R. Ct. te Weenen schryft By aankomst van den Prins der Neder landen op het station zal een compagnie van het 72e regiment met vlag en muziek de militaire honneurs bewijzen. Het is een Hon- gaarsch regiment, dat deels in Weenen, deels in Presburg in garnizoen ligt. Gedurende zyn verblijf zyn de commandant der 3e cavallerie-brigade, generaal-majoor Szilviny, en de kapitein ter zee Moriz Huber aangewezen om den Prins te begeleiden. De hooge gast zal in de Radetzky-appartemen- ten van den Hofburg logeeren en, zooals ik reeds vroeger heb medegedeeld, 's avonds na aankomst by den Nederl. gezant dineeren. Zaterdag is de Prins by den Keizer in Schön- brunn ten eten gevraagd. Het Hblad. verneemt, de volgende bijzon derheden omtrent den diamant Excelsior, die te Amsterdam aan de fabriek van de firma Ascher geslepen wordt. Deze grootste der bekende diamanten is een steen van 971% karaat, gevonden te Jagersfontein. De lengte is 31", terwyl breedte enldikte 2p' is. 'Deze steen is dus aanmerkelijk grooter dan de Grootmogol in zyn hypothetischen ruwen vorm en welke naar schatting hoog stens 787 4 karaat zou hebben gewogen. Juist om zyn grootte heeft men dezen diamant Excelsior gedoopt: Op 30 Juni 1893 werd hy door een Kaffer gevonden en kreeg de vinder als extra-belooning 500, benevens een compleet gezadeld paard. Zooals be weerd wordt, hadden eenige handelaren met de desbetreffende mijneigenaren een overeen komst gesloten dat zy zoqder uitzondering alle gevonden steenen gedurende een zeker tijdsverloop voor een vasten prys per karaat zouden ontvangen. Juist op 30 Juni eindigde de bewuste overeenkomst en maakte de Ex celsior alleen reeds dat deze bandelaren een prachtige zaak maakten, te meer daar de steen door zyn eironden vorm geslepen kan worden zonder noemenswaardig verlies; bo vendien paart zich aan een goede hoedanig heid nog de zoo zeer begeerde blauwwitte kleur. De waarde van de Excelsior is door verschillende vakautoriteiten toen ter tyd zeer verschillend getaxeerd en noemde men pryzen van 1 tot 10 millioen gulden. Men meldt aan de N. R. Ct. Eergisteravond zyn uit het huis van be waring te Arnhem ontsnapt twee gedetineer den, tegen wie was geëischt drie jaar ge vangenisstraf wegens mishandeling van politie beambten. Omtrent de ontvluchting van een paar boeven te Arnhem deelt de Arnh. Ct. Mede In den afgeloopen nacht circa 2 uur werd in het Huis van bewaring ontdekt, dat twee gedetineerden, en wel de bekende J. F. K., verdacht van diefstal met braak, en een koperslagersknecht F. H., verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche rijks daalders, uit hunne cellen waren gebroken en ontvlucht. Een hunner had een gat in den muur gemaakt, terwyl de ander een spijl had weten te verwijderen, waarna beiden in de gang gekomen, de slang van de brand- kraan hebben meegenomen en zich naar den zolder hebben begeven. Hier hebben zy een deur geopend en hebben de slang vastge bonden en vervolgens naar beneden gelaten, waarna zy zich aan de achterzijde van het gebouw hebben laten afzakken en langs de afvoerpijp de straat hebben bereikt. De een is in den loop van den nacht bij zyn moeder aan huis geweest, doch deze heeft hem niet opengemaakt. Tot dusver zyn zy nog niet opgespoord. Uit Amersfoort wordt gemeld De feestelijke „Keytreekinghe" had gister plaats overeenkomstig het medegedeelde programma. Dank zy het prachtig weder, was de stad vol vreemdelingen. Amersfoort is in feest dos. De scholen zyn gesloten en vele pa troons hebben hunne werklieden vrjjaf ge geven. De optocht is uitnemend geslaagd. De stoet was niet bijzonder groot, maar maakte in alle opzichten een goed figuur. De kei, die ryk met groen en bloemen, vlaggen en wimpels getooid was, werd op een zegen wagen door 60 „keitrekkers" inXVII-eeuwche kleederdracht getrokken. Omtrent het onjeluk op de Schelde naby Saeftingen, tengevolge van de aanvaring van de Grimqby-boot „Huddersfield" met het Noorsche stoomschip „Uto" wordt nog gemeld De „Huddersfield", kapitein Beals, was eergisteravond om 8 uur van Antwerpen vertrokken met een aantal landverhuizers aan boord, die zich te Liverpool zouden inschepen naar Canada. Om 10 uur werd het schip in den pas van Saeftingen, tos- schen Bath en het fort Frederik aangeva ren door de Noorsche stoomboot „Uto" kapitein Sorensen, komende van Rotterdam! De schok was zeer hevig. De Grimsby- boot werd in het voorschip langs bakboord zij getroffen en begon oogenblikkelyk te zinken, zóó snel, dat het voorgedeelte da delijk onder water verdwenen was. De op komende vloed spoelde over het dek en in de luiken en openingen der kajuiten, zoo dat weldra al de waterdichte compartimen ten vol raakten en het schip was spoedig het achterschip uitgezonderd, onder het w£ ter verdwenen. Dat alles gebeurde met groote snelheid. De kapitein van de „Huddersfield", die in de kaartenkamer was, be,»af zich naar boven, maar kon niet eens het fluitsignaal geven. Hy zag toen in de heldere avond lucht, dat zyn bemanning reeds bezig was, booten uit 4e zetten, terwyl die van dé „Uto" van haar kant daar eveneens mede bezig was. Heel de bemanning kon op de „Uto" over springen ook aan eenige passagiers gelakte dit. Al de anderen, die in de kajuiten wa ren of sliepen, gingen mee de diepte in. Het aantal slachtoffers bedraagt 21 en wel: 10 mannen, 7 vrouwen en 4 kinderen. Drie geheele gezinnen zyn omgekomen. De geredden zyn allen op de „Uto" te Antwerpen aangebracht. Ook dit schip ziet er deerlijk gehavend uit. Het heeft verscheidene platen ingedrukt en is ook onder de waterlijn beschadigd. Velen der landverhuizers zyn herkomstig uit de Bukovina (Oostenrijk). Ook waren er eenige Italianen aan boord, een huisge zin van zes personen, die allen tot de ver dronkenen behooren. Natuurlijk worden navrante bijzonderhe den omtrent het ongeluk gemeld Twee jongens stonden op de tweede trap der kajuit, toen de aanvaring plaats had. Zy sprongen aan dek en waren geredmaar hnn moeder, hun vader en hun drie zusters zyn verdronken. De jongens werden in een roeiboot opge nomen. Van een ander huisgezin is alleen de man gered. De vrouw, die naar beneden snelde, om 2 kinderen te redden, kwam niet meer boven. Zy verdronk. Een ooggetuige verhaalt Op de plaats, waar de beide schepen el kaar moesten kruisen lag een zandzuiger, die met electrisch licht werkt. Het verblindend licht van dit vaartuig moet oorzaak zyn geweest, dat de gezag voerders der beide booten elkanders sein lichten niet zagen. Zoo kwam de „Hudders field" dwars voor den boeg van de „Uto" en de botsing was onvermijdelijk. De luchtdicht gesloten compartimenten van het achterschip der „Huddersfield" hebben dit gedeelte nog eenigen tyd boven water gehouden, doch slechts lang genoeg, om de bemanning toe te laten, zich te red den. De passagiers, die aan dek waren, versuft en bedwelmd, niets wetend van de verhou dingen vart een schip, hadden het besef niet naar achteren te vluchten en gingen met het schip te gronde, behalve degenen, die door de bemanning van de „Uto" werden gered. De reedery der „Huddersfield" weet zelf niot juist, hoeveel landverhuizers zy had in gescheept. De „Huddersfield" was een ijzeren drie maststoomschip, van stapel geloopen in 1872 van de werven van J. Elder Co., te Glas gow en hoorde toe aan de Great Central Railway Co. Zy meet 1802 ton bruto806 onder de brug en 681 ton netto. De lengte is 230 voet, de breedte 30.2 en de diepte 16.4. De machines ontwikkelden 139 paardekracht. De „Uto" behoort aan de „Acties Uto" (Camilla Eitzin en Co.), thuishoorend te Christiania. Zy is in 1896 gebouwd. De „Huddersfield" had circa 900 ton la ding aan boord, voornamelijk katoen, papier, bougies, ijzer enz. Gisterenmorgen zyn de reddingswerken begonnen, doch aan het opzoeken der lijken kon nog niet gedacht worden. Een 30-tal kisten weefsels en glaswerk zyn boven gekomen. Het verongelukte schip was verzekerd in Engeland, men weet niet voor hoeveel. De koopwaren zijn gedeeltelijk in Ant werpen verzekerd, doch slechts voor kleine sommen. De arbeid in de steenbakkeryen! By Koninklijk besluit is thans bepaald, dat in den aanhef van art. 15 van het Ko- ninkl. besluit van 16 Maart 1903 de woor den „verboden" en „een" worden ingelascht de woorden „na 1 October 1903". Bedoeld art. 15 verbood allerlei arbeid in de steenfabricage van jeugdige personen en vrouwen. Dit verbod maakte op tal van beschermden een hoogst ongunstigen indruk. Een der grieVen van hen, die zich aldus van hun bestaansmiddel beroofd zagen, was dat zy zoo geheel plotseling, zonder gelei delijken overgang, door den wetgever als 't ware uit het werk werden gezet. De wijziging van het Kon. besluit strekt nu om het verbod eerst na 1 October a.s. te doen ingaan. Hiermee is dus iets gewonnende lieden knnnen nu althans een half jaar te voren weten, dat zjj alsdan zeker werk niet meer zullen mogen verrichten. Onder leiding van den architect Koch, uit Scheveningen, wordt te St.-Annaland, in Zeeland, een 16 meters lang houten ge bouw verplaatsteen jachthuis, behoorende aan den heer van Heuven. Het gebouw is gedekt met pannen, die alleen reeds ongeveer 5000 KG. wegen, van steenen schoorsteenen voorzien en in ver scheiden kamers verdeeld. Het werk eischt veel omzichtigheid en gaat met groote kosten gepaardeen aantal arbeiders, meerendeels timmerlieden, zyn er reeds een heele week mee bezig. Het gevaarte moet 1 kilometer vervoerd worden, eerst van een stuk bouwland op een weg en daarna over een sloot gebracht worden en dan geplaatst op een anderen akker. Het moest eerst een kwart-cirkel gewend worden om op den rijweg te komen. De temperatuur der laatste dagen. H. schryft in de „Zutph Ct." Ook in het zachtere jaargetijde is de tem peratuur gedurende den loop eener maand nogal eens afwisselend en komt eene bedui dende verhooging daarvan en eene sterke afkoeling in verband met een onweder, dan ook telkens voor. Na er echter geen sprake was van onweder, is het verschil in tempe ratuur gedurende de laatste dagen, dunkt my, wel opmerkolyk. De temperatuur van den 19den was tien graden te laag, van den 23sten negen graden te hoog on het verschil der laagte waarde gedurende dit tijdsverloop38°, met de hoogste waarde 78°, was zelfs veertig graden Fahr. Bij de namiddag-waarnemingen van den 18den was het 50°, van den 22en76° en van den 24en 66°. De avond-waarnemingen voor dezelde datums waren46°, 71° en 60°. Wanneer men nu verder in aanmerking neemt, dat de dampdrukking 's namiddags om 2 uur van den 23n 11.3 mM. en 's mor gens om acht uur van den 24sten slechts 4.9 mM. bedroeg, is het niet te verwonde ren, dat men wel eens zegt„Men mag in ons klimaat wel van ijzer en staal zyn om gezond te blijven." Het gerechtshof te Halle heeft den redac teur van het socialistische „Volksblad" het lid van den Rijksdag Thiele vrijge sproken van de aanklacht wegens majesteits schennis. Voor het opnemen van hetzelfde spottende artikeltje is te Maagdenburg de redacteur van de „Volksstimme" tot zes maanden, en is te Erfurt de redacteur van de „Tribune" tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, en het Ryksgerechtshof be krachtigde deze twee vonnissen. Het proces van Thiele was al een paar jaren aan den gang en dagteekent nog van de Chineesche expeditie, toen de Keizer voor het ontzet der gezantschappen te Peking een buitengewone belooning uitloofde. Terwijl de gerechtshoven te Erfurt en Maagdenburg als vaststaand aannamen dat de bedoelde spottende opmerkingen betrekking hadden op de Keizer, vonden de rechters te Halle dat dit niet overtuigend bewezen was, aan gezien in het artikeltje de Keizer nrnt ge noemd was: er was daar slechts sprake van een mynen-directeur die reddingspremiën uitloofde nadat de mannen al verongelukt waren in de mijn. Permits voor Zuid-Afrika! Het bestuur der Haagsche Pro Boer ver- eeniging heeft een schrijven ontvangen van generaal Botha, waai uit blijkt dat door diens tusschenkomst en door tusschenkomst van voornoemd bestuur permits om in Trans vaal te worden toegelaten zyn toegestaan aan 14 personen. De aanvragen van 4 personen worden nog overwogen, terwijl permitten voor 13 per sonen voor het tegenwoordige geweigerd, zyn. De personen aan wien permits verleend zyn, ontvangen bij aankomst in Kaapstad permits by hun overleggen of afleggen van den eed van getrouwheid. Atjeh. De gouverneur van Atjeh telegrafeerde 27 April naar Batavia: Op bericht dat een paar bendehoofden zich met volgelingen en twee repeteergewe ren te Tenpen-Djallo en te Naleung ophiel den, ageerde de kolonne Christoffel in die Btreken27 vijanden sneuveldenbuit zes voorladers en blanke wapens. De kolonne Colyn patrouilleerde in Bo- ven-Peutoé en tusschen Pira en Pasé; 18 dooden met een beaumontgeweer en 4 voor-1 laders vielen in onzen handen. De 2«-luite- nant J. H. Ebbink ontving een onbeduidend schampschot. De kolonne Toekamp Lammers patrouil leerde van Birom naar Blangara2 dooden vielen ons in handen, benevens 1 beaumont en 2 donderbussen. Een maréchaussée-kolonne onder kapitein la Gordt Dilliè vertrok 18 dezer van Sama- langa naar de Gajoelanden majoor van Daalen ging mede. De kolonne Raedt van Oldenbarneveldt patrouilleerde in Boven-Djambi Ajé9 vij anden sneuveldenbuitveel wapens, waar onder 1 beaumont. „Djambi". De resident van Palambang seinde 27 April naar Batavia Op 19 dezer controlenr van den Bor uit Boekit-Boeian teruggekeerdbevolking ge registreerd, bestuur geregeld. Op bericht dat Meranginsche grooten in Tanten-gebied zich bevonden, werden 31 Maart, 14 en 15 April uit Rantau Pand- jang (Tabir) patrouilles daarheen gezon den; alle doesens hewoond en bevolking voorkomend. Luitenant van Krieken nam op aanwij zing bevolking 17 dezer pangeran Poespo te Loebook Gaoeng gevang#. In Beneden-Meraingin alles rustig. Een telegram van den resident van 30 April meldde Stoombarkas „Hendrik" werd tusschen Pamenang en Kroja (Merangin) twee ma len door sterke bende beschoten, waardoor sneuvelde fuselier van Asperenzwaar gewond raakten de fuselier Spjjtsma en een Amboineesch fuselier licht gewond werden de sergeant Jepkens en de fuse liers Muyzer en de Kruyt. Ook pangeran Poespo, die overgevoerd werd, is gewond. Dpesoens tusschen Pamenang en Pang koe Boetin verlaten. Gewestelijk militair kommandant vertrek heden met assistent- resident van Djambi naar Merangin. Op 4 en 6 April werd een dekking van houtkappers uit het Pelajangsche bescho ten geen verliezen. Tengevolge actiever optreden en tenuit voerlegging dwangmaatregelen is toestand Boven-Tebo onmiskenbaar verbeterd. Tot en met 14 dezer geen beschietingen meer aan doesoens opgelegde boete tot een to taal van 2400 dollars, zyn geheel voldaan. Taha schroef aan hoofden om verzet door te zetten. Een detachement van Teloeq-Sengkawan (Boven-Batanghari) werd 19 dezer licht be schoten en patrouilleerde naar Loemaq-ge- bied. GOUDA, 29 Mei 1903. In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de afd. Gcuda v. d. N. R.-K. Volksbond, zyn de bestuursfunctiën aldus verdeeld le Voorzitter C. H. Koemans. 2e voor zitter J. Th. Imholz, le secretaris W. L. J. v. Kersbergen, 2e secretaris P. J. v. Dam, le penningmeester A. de Mol, 2e penning meester B. J. v. Raay, commissarissen J. J. v. Velzen en H Leeflang, terwyl na de te houden herstemming tusschen de hh. A. Willers, en M. J. de Jong, de gekozene de functie van 3e commissaris zal vervullen. Met ingang van 1 Juni 1903, is benoemd tot wachter van de militaire gebouwen en werken alhier, do gepensioneerde opzichter van fortificatiën der le klasse W. Vrancken. Voor het akte-examen lagor onderwijs slaagde gisteren te Utrecht o. a. mej. W. Schriek alhier. Zondag 31 Mei groot kas concours en wedvlucht door de Postduiven Vereeniging „De Vriendschap" alhier. De duiven gecon- voyeerd door den Nederlandsche» Algemee- nen Bond van Postduiven, zullen Zondag v.m. om 8 uur te Mons in België door den Ne- derlandschen convoyeur in vrijheid worden gesteld, en het aantal duiven wat op dien dag door hem voor Nederland wordt losge laten is 2500 stuks. In de onteigeningszaak van de Maat schappij tot exploitatie van Tramwegen tegen een fabrikant, over de onteigening van een strook gronds langs de Jan van Zwolle-wete- ring bij Gouda, welke [strook behoort by het terrein van de fabriekt van den gedaagde, is thans door het O. M. conclusie genomen. By de vermelding vin deze zaak advo caten mrs. C. E. Havelaar en C. A. J. Hartzfeld uit Amsterdam was abusieve lijk gedrukt, dat door den eischer eene schadevergoeding van ongeveer f 3000 was aangeboden, terwyl de gedaagde f 7000 vroeg. De gedaagde had echter niet f 7000, maar f 70,000 (zeventig duizend gulden) ge vraagd en wel op grond van de waarde vermindering van zyn fabriek door de ont eigening van het daarbij behoorend terrein. De deskundigen, die in deze rapporteerden, waren géén deskundigen in het fabriekswe zen geweest, maar uitsluitend van den grond vandaar het groote verschil tusschen de aangeboden en gevraagde schadevergoe- ding. Het O. M. was nu met den gedaagde van meening, dat het wenschelyk was nieuwe deskundigen te benoemen, als deskundigen in het fabriekswezen. De rechtbank zou Woensdag 3 Juni a. s. uitspraak doen. Beroepen by de Evang. Luthersche Kerk te Bodegraven de heer D. Dryver, cand. te Utrecht. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Nieuwerkerk a/d IJsel de heer M. M. den Hertog, cand. te Streefkerk. Stolwijk, 28 Mei. In de j.l. Maandag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder ,'t Beiersche" werd tot heemraad met 140 (algemeene) stemmen herkozen de heer J. Verburg Sr. In dezelfde vergadering werd de rekening en verantwoording over 1902 goedgekeurd, bedragende in ontvangst f 2887,66Vi co uit gaaf f 2564.43l/t, batig saldo alzoo f 323,23. Ook werd de begrooting over 1903 vastge steld, in ontvangst en uitgaven bedragende f 3392,05. Omslag per H.A. f 3,75. Zullen echter niet geëtalleerd worden. A. VAN OS Az„ Kleiweg E 73a, GOUDA Telepltoon Vo. ,11. 27 MEI. Nidirland. Gort. Ned. W. 8.ï*/i dito di*o dltc 8 riito dito dito 8 Honoar. Obl. Ooudl. 1881-93 4 Italib. Inaehryvina; 1862-81 5 Oobtinr. Obl. in papier 1868 5 dito in silver 1868 I Portugal. Obl. met coupon 8 dito ticket 3 Ruiland. Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Roths.1889 4 dito bij Hopt, 1889-90 4 dito in goud. leen. 1833 6 dito dito dito 1884 5 Spanje. Perpot, schuld 1881 4 ruRKRiJ.Gepr.Couv. leen. 1890 4 t Gec. leening sorio D. j Gec.leonin. sorie C. ZuiD-tAFR-Rp. v. oblg 189/ 5 Mexico.Gb >it.8ch. 1890 6 Venezuela. Obl. otibep. 1881 4 A.wsxteroah. Obligation 1895 3 IIotrrdam. Sted. leou. 1 894 3 Nrd. N. Afr. Handelsv. aand. Arondttb. Tab.-MyCortifioatun Deli-Maatschappij dito Am. Hypotheekb. pandbr. 41/, Cult.-Mij. dor Vorstenl. aand. 's Or. Hypotheekb. pandbr. 4'/i Nederlandsche bank aand. Ned. Handelmaataoh. dito N.-W k Pao. Hyp. b. pandbr. 3 Rott. Hypotheekb. pandbr. 4 Utr. Hypotheekb. dito 41/, OosTBNR. Oost-Hoog. bank aand. IIusl. Hypotheekbaak pandb. 5 Amerika Eqnt. hy poth. pandb, 4 Maxw. L. G. Pr Lien oort. 6 Nrd. Holl. IJ.-Spoor.w.-Mij. aand. Mij. tot Expl. v. St. Spw. aand. Ned. Iud. Spoorweg m. aand. Ned. Zuid Afr. Spm aand. 6 j dito dito dito 1891 dito 4l/t Zuid-Ital. Spwmij. A-H. obl. 8 i'oLEN. Warschau Weenen. aand. 11 VIL. Gr.. Rusa. Spw.-Mijd.obl. 4 Baltischu dito aand. Fastowu dito aand. 5 Iwang.Dombr dito aand. 5 Kurak. Ch. Azow-8p. kap. obl. 4 dito dito oblig. 4 Vu e Rika. Cent. Pao. Sp.My obl. 5 Chic. k North. W.pr. 0;v. aand.j dito dito Win. St. Peter. obl. 7 j Denver k Rio Gr. Spm. eert. v.a Illinois Central obl. in goud 4 I Louiav. k Nashvilli Cer v. aand. Mexico. N. Spw.My. le hyp.a 6' Min. Kansas v. 4pCt. pref. aand N.-York Ontaaio k Woat. aand. I Penn. dto Ohio oblig. 6. Ore gon. Calif. Ie hyp. in goud St. Paul. Minn, k Manit. obl. Un. Pao. Hoof lijn oblig. 6 dito dito Lino. Col. le hyp. O 6 Cana OA. Can. South. Chart, r.asail, Vin. C. Rallw. k Na. lo h. d. e. O Amaterd. Omnibus Mij. aand. Rotterd .Tram weg-Maats.aand Nid. Stad Amsterdam aand. S Stad Rotterdam aand 3 IIelöik. Stad Antwerpen 1887 f'/t Siad Bruaael 1886 i1/, Bono. Theiaa Regullr Geaelsch. 4 Oostive. Staataleenig I860 5 K.K. Oost. B. Cr. 1880 8 riPAKJi. Stad Madrid 8 1868 Nin. Ver. B«z. A vb. Spoel, oert Vrkrs Slotkrs 80V, »o«/„ o»'/. 1 88'/. 81'/. 81% 24/, 8 ("Vu Hl/, #7'/. 87'/, 86 »1 V, io«V, 30 20 88', 876 416 124 26 IOC/. 1201/, 88s/j, 106 112 2181/, 88', 8»'/, 104'/, 28 V, ioov. 216 140/, 40"/,, 102', 107 105 36»/, 104'/. 62 64 22 101'/, 108'/, 1I)H 1081/, "••/w 117'/. 102 41'/. Ontvangen alle NOUVEAUTÉS IN De Haarlemsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van het Kamerlid F. W* N. Hugenhotz, beschuldigd van opruiing, tegen wien de officier van justitie deswege 1 jaar gevangenisstraf had geëischt. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan „in het openbaar mondeling tot eenig strafbaar feit opruiien" en veroor deelde hem tot eene gevangenisstraf van een maand, met vrijspraak van bet meerder ten laste gelegde, dat als bewezen is aange nomen. Burgerlijke Stand. Moordrecht. GEBORENAutje Aletta, oudors W. Splinter en W. C. Steinvoort. Cornelis, ouders J. Hogendoorn on J. Verdouw. Petronella, ouders W. van Vliet en K. A. Sonneveld- Johannes Hubertus, ouders J. A. Ham en E. van Hertum. - Johanna, ouders W. O. Geneugelyk en C. Hogendoorn. Ueertruy, ouders H. T. Tier en L. Ver stoep. OVERLEDEN: B. Boon, 12 w. - G. Haak, 36 j. G. de Langen, 15 j. ONDERTROUWDC. J. Bédorf, te Rot terdam en A. Molendijk. GEHUWDW. Oosterom en L. Post. Predikbeurt bij de Remonstrantsoh- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 31 Mei, lste Pinksterdug 's morgens te 104 uur, Dr. B. TIDEMAN Jzn., Emir. Predikant te 's Gravenhnge. Collecte voor het Ned. Zendelinggenootschap. Heden overleed te Arniikm onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder de Heer A. SPRUIJT, in den ouderdom van 58 jaren. M. SPRUIJT. J. M. SPRUIJT— B( ('IINER. Gouda, 28 Mei 1903. Heden overleed in het Ned. Herv. Diaconessenhuis tot diepe droef heid van zyn Brooder, Zusters, Behuwd broeder en Behuwdzuster inden ouderom van 58 jaar de Heer ADR. SPRUIJT. Arnhem, 28 Mei 1903. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgowacht. Wie zeker /.iju wil, <i« Echt.' Eikel Cacao te ontvangen, teeamei.- gesteld en na vele pruefnemingen in den handel gekomen orale; den naam des uitvinders Dr. Miohaeli», vervaardigd I jp de beste machines ia het wereldbe- I ri»mde étabbliseement van Gebr». Stoll- I werek te Keulen, altche: 'n vierkanten bus3er.. Deze Eikel-Cacao ia met melk gekookt ©one aangename gezonde drank voor da- I geijjkscfe gebruik, (een i 2 theelepels van t poeder voor een kop Chocolate) AI» geneeskrachtige drank bij geval van I dmrrheo aiecota met water te gebruiken, j Verkrijgbaar bij do vooxnaamate H. *1. I Apothekers en« p.. Ko. '-/« KdT proefbukjo* V" TL80, e. 0.90, c. ÏÏ35 I Oeneraal vertegenwoordiger voer Neder- I land I Julius Mattenklodt Amsterdam, Kalveistrar.i 103.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2