itituut. s! LIEFDE EN HAAT. EVEE er kt [TCAP BINNENLAND. en Ballons. ster” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken- j \o. 9120. 42ste Jaargang Bulieulandscl) Overzicht. de 5. LOON. Magazijn Dinsdag 2 Juin 1903. jdheden FEV1LLE1OK. L Maandag 1 en Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. Verspreide Berichten. Waar het verstand zegepraal r. Zn. Gouda Wordt vervolgd Wegens het Pinksterfeest ver schijnt de ÜOl’DSCHE COU RANT Maandagavond Niet. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. en COMFO- -leiding. jlefn. 117. uwe modellen 8 OU D K 1AMMEH jb&ar by TERS Jz. ijs van echtheid is i kurk sleedt voor- Ion naam der Firms PPB Iilll INHUOI IU\T Het Fransche ontwerp van wet op de inkoms'enbelasting dat de regeering zal in dienen tegelyk met de begrooting, strekt tot wijziging van het belastingstelsel, niet tot het scheppen van nieuwe lasten naast de bestaande. Het ontw'erp schaft de belasting op deuren en vensters af, verandert de per- soneele belasting in een belasting op het geschatte inkomen van den belastingplichtige en voert een belasting in op de huurwaarde van huizen. In de republikeiniche party waren twee stroomingen op te merkeneen die Roose* velt wil herbenoemen, doch die tegenstand ondervindt van de plutocratische party, onder wier leiders senator Hanna, de groote vriend van wijlen president Mc. Kinley, zich bevindt. Bij het jongste bezoek van president Roo sevelt is het tot een verklaring gekomen tusschen senator Hanna en den grooten voorstander van Roosevelt’s herkiezing, sena tor Foraker. Ohio is de staat, die veel heeft bijgedragen tot de verkiezing van Mc. Kinley, er J_ zv. Ropsei daf d« Roöse’ doét Telefoon Nn. fif De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon» en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De te Weenen woonachtige Kroaten hielden eergister een vergadering onder voorzitter, schap van den Landdagspresident van Dab matië, Ivcevic. Een der afgevaardigden in den Dalmati- schen Landdag bracht rapport uit over den toestand. De vergadering nam het besluit, een j,oproep” tot de beschaafde wereld te richten. De geruchten, welke in omloop zyn geweest over het onder de bepalingen dej Krijgswet neerschieten of ophangen van op standelingen, hebben nu de volgende ver klaring gevondenOver velen is inderdaad het doodvonnis uitgesproken, doch de Keizer heeft de tenuitvoerlegging der vonnissen weten te verhinderen. De „ban” van Kroatië, graaf Hedervary, publiceerde in de Neue Freie Presse een uit voerig overzicht van het ontstaan en verloop der Kroatische beweging. Gedurende de meer dan zes jaren, dat tusschen Kroatië en Honga rije onderhandeld werd over de regeling der financieele verhouding, heeft zich in Kroatië een prikkelbare stemming ontwikkeld. Die prikkelbaarheid vond nieuw voedsel in de moeilijkheden, welke der Hongaarsche re geering door de leden der oppositie in het Parlement werden in den weg gelegd. De opgewonden stemming zette zich om in op stootjes en betoogingen, en allengs rijpte bet plan van een algemeenen opstand. Den 9en dezer zoo gaat graaf Hedervary voort werden de autoriteiten van het be staan der oproerige voornemens verwittigd, en kon de uitvoering nog bijtijds worden verijdeld. Toen de opstand mislukt was, werd om hulp aangeklopt in Oostenrijk. Agitatoren vertrokken uit Kroatië naar Weenen, Graz en Laibach, en voor de beweging wordt nu zoowel binnen als buiten de grenzen van Kroatië propaganda gemaakt; ook heeft de agitatie allengs een beslist clericaal karakter verkregen. Ook tegen het dualisme richt zich de beweging, evenals dit bij de Slaven in het noorden van Oostenrijk valt waar te nemen. Toch zal de opwinding in Kroatië spoedig sender, de materieele basis voor het verzet daartegen zwakker en van minder groot weerstandsvermogen dan bij de Slaven in het noorden van Oostenrijk. Het is een merkwaardig verschijnsel dat de Dalmatische Kroaten en hun doodvijanden, de Italianen, ditmaal gezamenlijk front maken tegen de Oostenrijksche regeering. Zoo zijn dan ook te Graz enkele Italiaan- sche studenten doch Oostenrjjksche onder danen in hechtenis genomen, wegens het deel uitmaken van geheime, tegen de veilig heid van den Staat samenspannende, ver. eenigingen. Frankrijk. De rechtbank te La Rochelle heeft de superieure van het klooster te Lacouarde, wegens onwettige uitoefening der artsenij- bereidkunde, veroordeeld tot 25 fr. boete. Officieel heet ’t nu dat president Lou- bet tusschen 18 en 20 Juli uit Parijs naar Londen zal vertrekken voor drie of vier dagen verblijf, terwijl einde der volgende week het volledige program zal gepubli ceerd worden, door de wederzydsche ge zanten opgemaakt, na goedkeuring door ko- ning en president. De „slaapster” te Thenelles (Sint Quentin) Marguérite Dorserwal, die sinds 21 Mei 1883 door een zwaren schrik in léthar- gic was gekomen, is eergisteren op zyn on- t Het bestuur van den „Nederlandschen bond .“van vereenigingen van den handeldrijvende!! middenstand,” heeft een circulaire met vra genlijst rondgezonden teneinde een onderzoek in te stellen naar het al of niet gewensebte van wettelyk geregelde winkelsluiting op Zondag. Gaarne voldoen wy aan het verzoek van oorzaakt. O, als gij Giulietta’s medeplichtige waart geweest, denkt ge dan, dat ik u zoo rustig had laten genieten van het gelukkige en schitterende leven, door het lot u toebedeeld Denkt ge, dat ik U dan niet had weten te treffen, zelfs na Giuliet- jtz’s döod Het kwaad, dat mij dus is aangedaan, was on willekeurig, was niet gewild, niet berekend, ik weet het wel daarom heb ik u ook met rust gelaten tot dat gij weder waart gekomen op mijn terrein, tot den dag, dat gij Léa had weerge vonden. Maar dien dag ik had het mij zelf gezwo ren met een duren eed maar dien dag zoudt gij mij zien verschijnen om u te zeggen, dat ik niet dulden kan, dat gij u nogmaals mijn goed, mijn eigendom toeeigent, mijn laatste goed Wanneer ik mijn kind bezit, zult ge nooit meer iets van mij hooren en uw bestaan en het mijne, tot heden toe met voor u onzichtbare banden aan elkander verbonden, noodlottig voor u en voor mij züllen voor altoos van elkander worden ge - scheiden. En nu, na u te hebben gezegd, wat ik mij had voorgenomen u te zeggen en wat gij vroeg ot laat weten moest, nu verwacht ik van u, dat gij mij zult afdoen, wat gij mij schuldig zijt op de eenige mogelijke wijze, die tevens onvermijdelijk is. Overigens,* zoo besloot hij, met een mengeling van haat en spot, overigens zal u dat niet zoo veel kosten, want gij zult nog niet zooveel liefde gevoeld, nog niet genoeg liefde voor het jonge meisje, dat gij sinds een paar dagen slechts ge dacht hebt, dat uwe dochter was en gij zult nooit ende steun van Ohio beteekent veel voor welt. Senator Foraker stelde nu voor da| de Nationale Conventie van Ohio opnieuw Jvelt tot candidaat zou proclameeren dit voorstel werd door Senator Hanna bestreden, wegens de houding door Roosevelt tegen de trust aangenomen. Do „Standard” verneemt nu evenwel, dat senator Hanna zyn verzet tegen de candidaat- stelling van Roosevelt heeft opgegeven w^irschynlyk omdat hy overtuigd is, dat een scheuring in de Republikeinsche party de onverbiddelijke overwinning der Democra tische groep zal ten gevolge hebben. En daardoor is de kans voor Roosevelt om in Ohio gekozen te worden gewaarborgd en is zyn herkiezing vrywel verzekerd. Temeer daar in het democratische kamp gééf) eenstemmigheid heerschtde heer Brjan, die reeds tweemalen candidaat tegen zicff te verzotten tegen Je candidatuur van Cleveland de bimetallist Bryan kan moeilijk de verkiezing van den goadman Cleveland aanbevelen, van den „gold-bug,” zooals Bryan hem in een manifest noemt. Opnieuw wordt verzekerd, dat de President der Fransche republiek den Paus een bezoek zal brengen. Al heet het, dat het zeker zeer gewichtige feit nu stellig zal plaats hebben, er blijft reden, dunkt ons, om het bericht nog onder voorbehoud aan te nemen. --- -r Naar verluidt, zou het Valicaan er in toe-y bedaren. Het volkskarakter is hier opbrni gestemd hebben, dat Loubet eerst naar het Quirinaal gaat waarom ook niet dat gebeurt toch steeds by bezoeken van staats hoofden aan Rome en zich dan naar het Valicaan begeeft. Het bezoek aan den Paus zal geschieden van uit het Fransche gezant schap bij den Heiligen Stoel, waar Loubet dien dag dan zou lunchen. Wanneer deze plannen ten uitvoer zullen worden gelegd is met dat al nog niet vastgesteld. President Roosevelt maakt van zijn reizen door de Vereenigde Staten een graag ge bruik, om zyn candidatuur voor het presi dentschap van 19051909 te stellen. Zooals bekend is werd president Mc Kinley in 1901 herkozen, doch verloor hy in September van dat jaar het leven, door den moordaanslag van den anarchist Czolgos. De toenmalige vice-president Roosevelt volgde hem op; diens presidentschap eindigt echter op 4 Maart 1905, en in November 1904 hebben de groote verkiezingen plaats. R 724, R NIEMEIJER. UREN. krommingen, i o-beenen en «lyem.xumkte, genr. Hielden lingtm, ver- verwachtst na twintigjarlgen slaap, orft- waakt en tot bewustzijn gekomen, doch na korten tyd is zjj, door zwakte, overleden. In hooger beroep is gisteren bevestigd het vonnis in eerste instantie, waarbij Jo seph Reinach en de Siècle veroordeeld werden tot betaling elk van 500 fr. schade vergoeding aan mevr. Henry en aan haar zoonde uitlatingen van Reinach werden een moreele benadeeling geoordeeld van mevr. Henry en er behoefde niet onder zocht te worden of de gereleveerde feiten juist waren, -veeleer stonden zy in verband met de Dreyfas-zaak dan met de zaak Henry -Reinach en gaven dus geen pas. Het heet, dat generaal Brugère ditmaal de herfstmanoenvres zal commandeeren. Ronvier, de minister van financiën, heeft nu verklaard, dat hy' een inkomsten- belastingontwerp zal indianen op eigen grondslagen, doch de indiening geschiedt niet vóór half Juni, tegelyk met de begroo ting voor 1904, doch gansch onafhankelijk er van. «Daarin vergist u zeer," antwoordde langzaam Gontran du Haussey, »en gij vergist u eveneens, geloof het vrij, zoo gij u zelf alleen beschouwt als de dupe van den toestand, die eene misdadige vrouw heeft doen ontstaan, oneindig meer dan gij u op dit oogenblik nog kunt voorstellen. Maar alvorens u verder te antwoorden, moet ik nadenken, moet ik duidelijk in mij zeil en om mij heen zien.* »’tls goed,* antwoordde Renato, «denk mijnent wege na, kort Ik heb twintig jaar gewacht.ik kan 't nog wel een kwartier doen, vergeet even wel niet, dat voor den afloop van dezen nacht alles tusschen ons moet zijn afgedaan, want niets zal mij van besluit doen veranderen Zonder eenig verder antwoord af te wachten, zonk Renato neder op een stoel, die vlak bij de tafel stond en zat daar met zijn handen onder het hoofd, de vingers tusschen het woeste haar ge stoken. Gontran du Haussey maakte trouwens geen enkele opmerking meer. twijfel verheven. Niets kon den generaal trouwens meer verwon deren van de vrouw, die hij nu zoo door en door had leeren kennen in al haar verdorvenheid. Toen Renato zweeg ontstond er een oogenblik van zwaar en drukkend stilzwijgen tusschen de beide mannen. Eindelijk sprak de generaal, hoe diep geschokt ook, toch met een zekere sympathie .U hebt vreeselijk veel geleden, mijnheer, en ik begrijp wel, hoezeer gij de vrouw hebt moeten haten, die de bewerkster is geweest van al de rampen, die uw hart en uw leven hebben gebro ken.Het is een monster, toegestemd I.Maar mij, waarom ook mij te haten?... Ik wist, toen ik met die vrouw trouwde, van dat alles letterlijk niets, en zoo zij om myn naam te kunnen dragen u ai de rampen heeft aangedaan, ben ik zelf dan ook niet haar slachtoffer en haar dupe geweest En als.als zij in leven was gebleven en ik ware voortgegaan met in haar te gelooven, haar liet te hebben, zou ik dan niet even ongelukkig zijn geworden als u zelf „Dat zijn redeneeringen, die mij allemaal niet aangaan," riep Renato met ruwheid uit. «Gij, baron, gij zijt mij noodlottig geweest. Telkens weer hebt gij mijn pad gekruist, telkens hebt gij mij ontnomen, wat myn leven zou hebben uitge maakt. Ik kan niet anders doen dan u haten, 4ioe on schuldig gij ook moogt zijn, zooals men de doorn struik haat, die uw hand aan bloed heeft ge scheurd, zonder dat men die struik beschuldigen kan, het kwaad te hebben gewild, dat u pijn ver- i°4) En toen vertelde Renato met weinige woorden maar gloeiend en vol van hartstocht, aan den generaal, die zijn eigen ooren niet gelooven kon, de geschiedenis van zijn liefdesbetrekkingen met Giulietta, geëindigd met den verraderlijken aan slag op zijn leven. Hij verhaalde, hoe de abt Galli hem had ge red en hoe de edele priester, beducht voor de rampen, die hij zag aankomen, Giulietta was gaan waarschuwen, opdat zij het onheil, hoe dan ook zou kunnen afwenden, en dat de abt dat geens zins deed uit belangstelling voor haar zelve, maar uit achting voor den man, wiens naam zij had durven aannemen met zulk een verleden van ver regaande lichtzinnigheid en met dien lathartigen moordaanslag op het geweten. .De generaal twijfelde niet meer. Hij geloofde Renato. De waarheid van het verhaal, duidelijk blijkend reeds door de eigenaardige woestheid, waarmede het werd gedaan, en die bevestigd kon worden door twee brave zeer geloofwaardige mannen, die de luitenant du Haussey beiden te Rome had ge - kend en die beiden gemakkelijk genoeg zouden te vinden zijn, die waarheid was thans boven allen Duitschlahd. Na komt de zaak Hüssener voor den h oogsten krijgsraad van het Oostzeestation, terwijl de heethoofdige, ingebeelde, voor of ficier beslist ongeschikte jonge man, best tevreden kan wezen over het uiterst ttena- Öfgë Vórtrtls voor eén móórd, waarby bfniet eens uit de marine verbannen wordt. Volgens de Vorwiirts z(jn er in de 394 districten voor de Ryksdagverkiezingen, 322 sociaaldemocratische candidaten gesteld, waarvan 36 in moer dan één district, ter wijl voor twee districten nog geen candida ten genoemd zyn. Te Dresden zyn de uitgesloten werk lieden uit de bouwvakken aan 't rumoeren togen de tot werken gezinden, zoodat do politie 32 lui heeft ingepikt wegens verzet, geweldpleging enz., na oen aantal charges met de blanke sabel. Telefoon Ito. 89 ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels tï 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. door van haar afstand te doen het zieleleed ge voelen, dat ik zoo lang in machteloosheid en in de eenzaamheid met mij hebt rondgedragen." XVI.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1