IN CUM eer. Lm EN HALT. rERE ITS. I N THEE. No. 9122 voor Gouda en Omstreken, tr iouda. Aiewws- en Advertentieblad Donderdag 4 Juni 1903. Buitenlandse!) Overzicht. ÏO cent. wereld is. Laamnmagaziji 30. ZONEN, I 42ste Jaargang FEUILLETON. regen aanslni- Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. Verspreide Berichten. i 103. ili I. Laten Wo-dt vervolgd ,d in andere bladen staat. Drey- liet borderel, dat de eenige grondslag is id gratis. iet Rjjks Inter- I verkrggbaar DE VISCH- grooter. ien in, dat bet roering van ge- evelende HJL, IB A ART Lz. Kleiwegsteeg. de EchtP tesameu- [en ia den num des erraardigd wereidbe- >r* Stoll- neten werk. pr®fou?joB ft ^35 :r Neder- Ik gekookt k voor da- elepels van late) Als jevnl van gebruiken. Me H. *1. jaar voor per il K. M. I* De Porte heeft aan de gezanten van Oos tenrijk en Rusland een uitvoerige nota ge zonden over de uitvoering der hervormingen in de drie Macedonische viiajets. Daarin wordt gezegd, dat tot dusver 722 niet Moha- medaansche gendarmes en 121 politie-agenten zyn aangesteld en 15 beambten als onbruik baar ontslagen of wegens misdrijven afgezet ERK te letten FAN t. worden afgele- i pakjes van vijf m een Ned. one an Nommer en m nevenstaand Wet gedepo- het toesteken van de onbekende lekkerny af te wachten, maar volwassenen hebben iets meer noodig. Chamberlain voert aan, dat de tijd voor het geheel onthullen van zjjn.plannen nog niet gekomen is, maar wy zouden meer waarde aan die woorden hechten, wanneer zij kwamen van de zyde van een minister, die zich in andere gevallen in staat had getoond een plan tot in bijzonderheden uit te werken. Maar Chamberlain kan op zoo iets niet wijzen het eene denkbeeld na het andere heeft hy opgevatbij is achtereenvolgens geheel in elk daarvan opgegaan en heeft ze om beurten aan zyn landgenooten aanbevolen, als zynde het ééne noodige in de politiek. Maar zou er één enkel voorbeeld te noemen zyn van een geval, dat hy verklaard heeft hoe de zaal^ in de praktijk ten uitvoer te leggen? Wy'weten er geen. Wy kunnen iemand niet anders beoordeelen dan door zyn verleden en Chamberlain’s verleden is er niet een. dat Engeland zou behooren te verleiden zich blindelings aan zyn leiding in fiscale zaken toe te vertrouwen.” Dr. Barth. <Je bekende vrijzinnige Duitsche afgevaardigde, heeft in de Nation een onge- teekend schrijven gepubliceerd, waarin een hooggeplaatst Russisch onderdaan zyn erva ringen mededeelt over de gebe irtenissen te Kisjinef. De schrijver zegt, dat de Russische minister van binnenlandsche zaken, Von Plchwe, rechtstreeks verantwoordelijk is voor de móórden te Kisjenef. Hy is de vriend en beschermer vac Krusjewan, den uitgever van het anti-semietische blad Bessarabyetz, en schonk hem zelfs een subsidie van 25,000 roebel om een tweede anti-seinietisch orgaan te stichten in St. Petersburg. Minister Von Plehwe wenschte later die subsidie te ver- hoogen, doch de minister van financiën Witte verzette zich er tegen. Door Von Plehwe’s voorspraak en bescherming werd Kmjewan toen in staat gesteld zonder zekerheid te geven gelden te kunnen opnemen by de Na tionale Bank. De viee-gouverneur van Bessarabië, Ostra- gof, die tegelyk den post van censor vervult, was medewerker aan de Bessarabyetz. En de gouverneur, generaal Van Raaben, deed niets om de dreigende gebeurtenissen te voorko men. De Tsaar was verontwaardigd toen hy van de moorden in Kisjinef hoordehy wilde er onmiddellijk een zyner adjudanten heenzenden, om een onderzoek in te stellen. Doch minister Von Plehwe wist dit te voorkomen, en zond er den heer Kapoesjine, een zyner creaturen, heen, en deze wist een zeer onschuldig ver haal van het gebeurde op te maken, dat ech- GOIDSCHE COnUYL zyn. Verder zyn tot einde April 2944 veld wachters benoemd, waarvan 1077 niet Moha- medaansche. Er zyn 18 nieuwe gemeentelijke districten ingesteld. De kantoren der Otto- maansche bank in de drie viiajets hebben hunne werkzaamheden hervat. Hilmi Pasja meldt, dat men van plan is een honderdtal Macedonische Bulgaren naar Tripolis en Yemen te verbannen. Het zyn voor het meerendeel onderwijzers en voor name kooplieden, die beschouwd worden als de meest gevaarlijken onder de driehonderd aanvoerders der beweging, die in den laatsten tyd zyn gevangen genomen. Men hoopt, dat de uiteenzetting van een groot aantal der invloedrijkste leden van de revolutionaire comité’s een heilzame uitwerking zal hebben. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben aan de Porte qen-onderzoek gevraagd naar het gebeurde in het dorp Smerdesh, naby Monastir. De Porte houdt vol. dat het vernield is door een dynamiet-ontploffing en dat er 80 dooden zyn. Van andere zyde wordt echter gemeld, dat de baschi-bozoeks er 200 personen hebben gedood en de ver nieling van het dorp veroorzaakt is door het Turksche geschutvuur. Telefoon No. M2- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Frankrijk. De Duitsche kruiser „Ariadne” van het Duitsche eskader onder prins Heinrich van Pruisen is gistermogen weder te Brest aan gekomen voor de inontvangstneming dor brieven en loste de gebruikelijke 21 kanon schoten, die behoorlijk beantwoord werden by hol-staando zee. By 't inkomen der ha ven liep de „Ariadne” op een golfbreker in aanleg en kwam er dwars op te zitten. Da delijk kwamen allerlei loods- en marine- vaartuigen hulp bieden om de „Ariadne” los te maken, onder leiding van den marine prefect en de eerste-havenbeambte, doch ’t heeft heel wat moeite gekost eer de .Ari adne” weer vlot was. De president der Republiek, die 18 Juli a.s. te Londen verwacht wordt, zal slechts 3 dagen in de Theemsstad blijven; doch dan ook zóó gehuldigd worden, dat alle vorsten er jaloersch van zullen wezen ’t regent grootste plannen en eerepoorten komen er ook, als ware Loubet een overwinnaar, te- rugkeerend uit den slag. Alfred Dreyfus heeft, naar aanleiding van het artikel van generaal Zurlinden, in een schrijven de verschillende processtuk ken gereleveerd, waaronder het borderel, zoo zelden iets heeft goed gemaakt. Ik verklaar mij zelfs tot op zekere hoogte en toch is dat volstrekt niet gerechtvaardigd, ei genlijk niet eens natuurlijk dat gij voor mij zoo heel weinig sympathie hebt aan den dag ge legd, omdat ik, buiten mijn weten en zeer bepaal delijk tegen wil en dank, de man ben geweest, die, zelf schandelijk bedrogen, u al die rampen, al dat leed heeft aangedaan. Gij vergeet maar al te zeer, mijnheer Renato, dat, indien uw leven werd vergiftigd door mijn toedoen, het. mijne dat door uw toedoen is ge weest Gij vergeet, dat, wanneer ik een hinder paal werd voor uw geluk, gij dat van uw kant voor het mijne zijt geweest, dut ik de man ben geworden van uw maitresse en dat, bespottelijke dupe, ik uw kind heb ten doop gehouden en uw kind heb laten inschrijven onder mijn naam. En ondanks dat alles beklaag ik u, zonder toorn, zonder bitterheid, met heel mijn hart, mijn heer,. omdat gij onverdiend veel geleden hebt, en mij, voor zoover dat te doen‘is, in uw toestand verplaatsend, wil ik aannemen, dat gij geene re denen hebt om mij te ontzien.» «En dus t» «En dus antwoord ik u, dat uw haat en uw wraak niet mogen neerkomen op het hoofd van uw kind, die de zachtheid en „de onschuld zelve is, en( ik smeek u, op mijn woord, ik smeek u Denk aan haift I - slechts luisterden naar ons zelf, gij naar uw ge negenheid en de stem van het vaderhart, ik naar mjjn waardigheidsgevoel en mijn recht zou er geen ander bes uit te nemen zijn, dan mij door u werd voorgeslagen.» «Dat is ook het eenige, goede viel Re nato in «Maar een ding wordt door u over het hoofd gezien «En dat is l" »U dochter zelf «Zie ik dié'over het hoofd, baron, ik? «Zeker doet ge dat I Uw dochter, die van die beslissing het slachtoffer wordt, uw onschuldige dochter, die den noodlottigen dag zal vloeken, waarop zij haar vader moest wedervinden, uw dochter, tegenover wie gij u als haar ergsten vij and zoudt gedragen hebben «Is het waar spotte Renato. »Als haar vijand, wanneer ik haar een jaren lang opgehoopten schat van liefde geef, mijn heele leven, dat alleen aan haar geluk zal gewijd zijn Komaan, mijnheer beken dat dat scherts is geweest «Ik spreek in vollen ernst in deze meer dan ernstige zaak en gij zult dat dadelijk wei met mij eens zijn, want hoe verbitterd gij ook door al uw rampen geworden zijt, ik geloof, dat gij een man van eer zijt, die ook wel in staat is de waarheid te begrijpen Ik verklaar mij uw haat voor haar, die ik lie ver niet meer wil noemen, volkomen. Ik zou mij van uw kant tegenover haar elke wraakoefening hebben kunnen verklaren, hoewel ik uit principe een vijand ben van de wraak, die De Belgische minister van landbouw heeft in de Kamer geantwoord op een vraag van den afgevaardigde Maenhout over de open stelling der grenzen voor Hollandsch vee de minister zeide dat het stelsel, thans in werking, goede resultaten oplevert en dus niet zal worden gewijzigd, zoodat de grenzen gesloten zullen blyven voor Hollandsch vee. Op het mynwerkerscongres te Brussel verklaarden de Oostenryksche, Franscbe en Belgische afgevaardigden, dat de mijnwer kers arbeiders candidaturen moesten stellen by de Kamerverkiezingen of anders de so cialistische candidaturen moesten steunen. Het congres nam met algemeene stemmen het besluit, dat de mijnwerkers aan de poli tieke actie en de parlementsverkiezingen moesten meedoen. Ook.de Engelsche gedelegeerden stemden als een man voor. Nu Chamberlain en Balfour uitvoerig hun plannen hebben ontvouwd, mist het amende ment, dat Campbell-Bannerman had ingediend en dat by gelegenheid der begrootingsdebatten behandeld zou worden, zijn reden van bestaan (er werd in gewezen op de noodzakelijkheid, dat de regeering haar politiek zou blootleg gen)het is dan ook ingetrokken. Maar die omstandigheid neemt niet weg, dat het groote debat toch zal plaats hebben. De algemeene beraadslagingen overdebegrooting schenken gelegenheid tot het houden van zulk een debat. Enkel het amendement is komen te vervallen. En waarschijnlijk komt dat van den heer Chaplin nu toch in behan deling. De Economist van deze week valt Cham berlain’s plannen heftig aan. Zy zijn, zegt het blad óf onuitvoerbaar óf schadelijk. Maar het ergst vindt het ’t, dat een machtig en populair minister een politiek aan het land zou opdringen, zonder de middelen te hebben bedacht, waardoor zy uitvoerbaarheid zou kunnen verkrijgen. „Indien Chamberlain een politiek heeft, dan mag hy niet volstaan met ons te zeggen, dat zy het Ryk hechtheid zal geven. Alvorens het land te vragen zyn rug toe te draaien aan de fiscale wetgeving, die een halve eeuw lang heeft gegolden een wetgeving, die ongetwijfeld grooten voorspoed over het land bracht behoorde hy in bijzonderheden te beschrijven, waar die politiek naar toe wil en op welke wijze hy zich voorstelt haar uitvoering te geven. Het is goed en wel, een kind te zeggen de oogen te sluiten en den mond te openen en dan vertrouwend Van het onderzoek naar de geheime stukken in de Dreyfus-zaak hoort men nog niets. Men maakt daar in Frankrijk geen haast mee. Dreyfus is nu weer zelf opgetre den voor zyn verdediging en wel met een brief aan generaal Zurlinden. Deze had in de^Gaulois” een brief geplaatst, waarin hy zegt, dat zyn onderzoek in 1898 van de stuk ken hem had .overtuigd van de schuld van Dreyfus. Dreyfus schreef daartegen een brief, dien de „Gaulois" echter weigerde op te ne men en die nu in andere bladen staat. Drey fus merkt op, dat Zurlinden niet spreekt van het borderel, dat de eenige grondslag is van de beschuldiging, het borderel, waarvan Zurlinden moet weten, dat het afkomstig is van Esterhazy. Evenmin spreekt Zurlinden van de geheime stukken, waarvan hy weten moet, dat zy valsch zyn. Verder wyst Drey- fus op de vernietiging van het eerste von/ nis, door het Hof van Cassatie met alge meene stemmen. Gy houdt my dus by voort during schuldig, zegt Dreyfus, zonder eeni^ bewys bij te brengen, zonder een der leugens of valsche stukken voor uw rekening te dur ven nemen. io6) «Weet ge wel, mijnheer,» hernam de generaal, «dat wij ons tot dusver alleen hebben bezig ge houden met ohs zelf, alsof er alleen sprake was van ons, van ons voor- ot nadeel, van onze be langen en van onze persoonlijke verlangens Maar wij zijn niet alleen. Laten wij ons ook eens met anderen bemoeien dat is de eenige manier om alles goed in te zien en dan.rechtvaardig te handelen. Renato fronste de wenkbrauwen en de uitdruk king van zijn gezicht verried wantrouwen, onge duld en ergernis. «Gij beklaagt u,» ging du Haussey voort, «en gij acht u zelf zeer verongelukt. Ge hebt daarin geen ongelijk. Men is wel verplicht deernis te gevoelen met uw lijden en uw verontwaardiging te deelen. Ik begrijp uw haat voor.die vrouwik be grijp, hoe al uw bloed in opstand moet zijn ge komen, toen ’t u werd bekend, dat zij was getrouwd met een ander, toen ’tu werd bekend, dat zij een ander het vaderschap had opgedrongen van uw kind, dat het kind een vreemde met den vadernaam zou leeren aanspreken. Maar zoo har gedrag tegenover u afschuwelijk ter door den minister nog eens werd nago- zien, voor het in handen van don Tsaar kwam. De moorden te Kisjinef hebben met de revolutionnaire gevoelens, die hier en daar merkbaar zyn, weinig te maken. Zy werden door Von Plehwe alleen aangemoedigd om den Christenen gelegenheid te geven hun eigen grieven wat te vergeten. En ook, omdat Von Plehwe den Tsaar in zyn macht wil hebben en houden. De minis ter zal nog meer uitbarstingen voorbereiden om den Alleonheerscher van Rusland den indruk te geven, dat het land een broeinest is van revolutionnaire en anarchistische woe lingen. Zoolang de heer Von Plehwe baas is, kan men geen duurzame verbetering verwachten. Wy kunnen hieraan toevoegen, dat minis ter Von Plehwe dezelfde is, op wiens bevel de Finsche gruwelen zyn gepleegd en dat Bobrikof du uitvoerder der bevelen van Plehwe is. is geweest, het was dat tegenover mij niet min der. Ik gaf haar ook mijn hart, ik schonk haar bovendien mijn naamen mij drong zij door leugens, door sluwheid, door een misdaad een valsch vaderschap op, dat ik met walging zou hebben afgewezen, alsik de waarheid gewe ten had. Dat alles overwegende zou ieder ander in mijn plaats uitroepen: «Weg met het kind, dat niet het mijne is! Weg van mij met die vreemde, die ik niet wil, dat mijn naam draagt, die geen recht heeft op mijn fortuin en op de plaats, die zij tegenover de wereld inneemt en alleen ver kregen heeft ten gevolge van de meest eerlooze leugens en het verregaandst bedrog I En, ziet ge, dat moest ik zeggen eerder dan iemand anders, ik, die een andere levensgezellin bezit, die mjjner ten volle waardig is, zooals zij ook de liefde en de achting verdient, die ik haar als de beste en edelste vrouw tijdens dat heele huwelijk ben blijven toedragen, ik, die intusschen een andere dochter heb gekregen, die wel degelijk het kind is van mijn eigen bloed, ik. die derhalve andere plichten heb op mij genomen en anderer belangen te behartigen heb Is dat alles waar ot niet, mijnheer «Ja, natuurlijk, en het doet mij genoegen, u dat alles zoo te hooren zeggen.We zijn het dus eens «Een oogenblikje.» zeide de baron«ik “ben nog niet uitgesproken. Dat was slechts de eene zijde van het vraagstuk. Ik herhaal u, als wij alleen «net ons beiden waren, zou alles even eenvoudig zijn, en, zoo wij Telefoon No. 92 A D V ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1