tituut. I 1 GUM eer. LIEFDE EN HAAT. l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9138. Donderdag 11 Juni 1903. 43ste Jaargang. Buitenlandscli Overzicht. FEUILLETON. 20 cent. wereld is. van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? midd. R 724, Verspreide Berichten. I nel. de Ansichf- st”, Haarlem i. XVIII. grooter. ien in, dat het kandelaar een idsche uitgave de opengesteld, in te allen tyde ffl (iOlME CfllRAlVr ik voor de tweede maal op haar kamer kwam, heb ik deze drie brieven op haar schrijftafel vin- 'dheid naar de be- Iresseerd aan hem t per jaar on- die hem aan r hem op te izigers worden e maal komen sen in Arabië, Birma, Ma- Tentoon- fciimakery 1896. m-Appre- a de beste er moeite itzart en rkryebaar rk Ge.lan- Men lette - Arnhem. I Léa’s vlucht. I NIEM KLIER. TREN. rommingen, o-beenen en tgem.awakte, enr. ziekten ■ngen, ren- stellen, daar de manoeuvres de kanonnen, de machines en de schepen zeil aan een proef van beteekenis onderwerpen. Morgen, Donderdag, moet de Kamer de commissie van 33 Jeden samenstellen voor het onderzoek van de ingekom^ji wetsvoor stellen ter scheiding van kerk en staat. In het hospitaal te Rouaan liggen 32 man van het garnizoen ziek aan typhus, in gevolge besmetting van het drinkwater met typhusbacillen in hevige mate. Duitschland. In alle Roomsch-Katholieke kerken van de diocees Breslau is een herderlyk schrij ven van den vorstbisschop, dr. Kopp, voor gelezen van den kansel, bevattend een ern stige en nadrukkelyke waarschuwing tegen de sociaal-democratische en de nationaal- Poolsche pers. Voor een tiental dagen vertoeft te Ber- a hoofdtekst lit halfmaande- she tijdschrift it uit de Jfe- tjvlng een er om de Aarde, e Heer E. T. >TRA Ki ïper in cht der Ven- :hap maakt, summer is rijk ilhmtreerd eigen photo- hisehe op no- Den volgenden morgen kwam Alina als een wervelwind de onbijtkamer binnenstormen met den uitroep «Papa, mama, Angelina is ni’t op de slaap kamer Ik ben naar haar toegegaan om haar wakker te maken. De kamer was leeg, het bed ongebruikt 1Ik ben het heele huis doorgeloopen den tuin ook, zij was nergens te vinden en toen Telefoon No. 82 ADVERTENTJEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Gyoote letters worden berekend naar plaatsruimte. geus den correspondent geneigd zich opoffe ringen te getroosten voor de zaak van de eenheid van Z.-Afrika, maar men vindt nu toch, dat de prjjs wat duur betaald wordt. De voordeelen, geschonken door de verlaging der spoorwegtarieven worden volkomen te niet gedaan door die verhooging van rechten. Er is natuurlijk geen quaestie van of de Wetgevende Raad zal de conventie goedkeu ren, daar de regeering bjj de benoeming van de leden zich van de meerderheid heeft ver zekerd. Maar de kosten van levensonderhoud, waar van de buitensporigheid den voorspoed en de ontwikkeling van Transvaal bedreigt, zullen steeds even hoog blyven. Frankrijk. Volgens de Gil Bias zal do Humbert-zaak vóór het Hof van Assises Maandag 3 Aug. beginnen onder presidium van Bonnet en met den procureur-generaal Blonde! als vertegen woordigend het Openbaar Ministerie. Men rekent op een beëindiging tegen 14 Aug. De minister van onderwijs heeft te Bordeaux den eersten steen gelegd voorliet Gambetta-standbeeld van de hand van den beeldhouwer Dahow, waarvoor 125.000 fr. bijeen is gebracht door een inschrijving. De minister van marine Peiletan zou de groote vlootmanoeuvres, waarmee één millioen gemoeid is, willen afschaffen als nutteloos, doch men meent, dat de meerder heid der Kamer Peiletan in ’t ongelijk zal Icleloon 'o. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. 'Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN'. in bet openbaar, en dat nog wel in een tyd, dat men de congregatiën over ’t algemeen uiterst gunstig gezind was. De schoolwetten van 1882 en 1886 verzekeren volkomen den dienst van het openbaar onderwijs en in die omstandigheden zijn wij van oordeel, dat alle aanvragen moeten worden afgewezen. Dat er maar een reden wordt opgegeven voor de afwijzing van alle aanvragen tegelijk, wil volstrekt niet zeggen, dat zij al die aan vragen niet afzonderlijk zouden hebben over wogen. Maar dat onderzoek heeft aan het licht gebracht dat al deze 81 het doel ge meen hebben en in zooverre aan elkaar gelijk z(jn. De regelen die sommige dezer con gregatiën hebben aangenomen tot opwekking van het schouwende leven, maken deze nog niet tot contemplatieve congregatiën. Die regelen zijn van disciplinairen aard en raken de inwendige organisatie der orden. Er zijn ook enkele die naast het onderwijs, liefda digheid plegen, de liefdadigheid is by deze echter zeer bijkomstig. Alzoo de memorie van toelichting. Naar den vorm doet do regeering in deze eenigszins anders dan bij de congregatiën van mannen. Toen had zy 54 aanvragen in 3 wetsontwerpen samengevat, deze maal voor elke aanvrage een ontwerp. In wezen blijft de wyze van behandeling geheel gelijk. De regeering heeft afzonderlijk elk verzoek on derzocht, de Kamer zal dit wel weer over bodig achten en alle 81 wetsvoorstellen zon der afzonderlijke beraadslaging verwerpen. De sociaal-democratische vakvereenigingen in Duitschland ijveren voor het denkbeeld, om op 16 Juni, den dag voor de algemeene verkiezingen voor den Ryksdag rustdag te houden, opdat de party beschikken kan over de noodige helpers teneinde de kiezers naar de stembus te trommelen. Verschillende kleine vakvereenigingen te Berlijn hebben reeds een besluit in dien zin genomen. De metaal- en houtbewerkers en de werklieden by de bouwvakken zjjn geneigd om mee te doen. Maar nu komt er verzet van den kant van de patroonsvereenigingen. Het is dus mogelijk dat uit den verkiezingsstrijd nog arbeidsconflicten voortkomen. De Times-correspondent te Johannesburg seint, dat de openbaarmaking van het Bloem- fonteinsch tarief in die stad vry veel teleur stelling heeft gewekt, aangezien de rechten op verschillende artikelen, waaraan dringende behoefte bestaat, o. a. thee, koren, meel, boter, geraffineerde suiker, rijwielen zyn ver hoogd instede van verlaagd. Men was vol- dat hier krachtig optreden dringend gebo den was. De Engelsche bladen wijzen er op, dat, wyl de aanvallers op gouverneur-gene- raai Jonnart Marokkanen waren, nog geen verband bestaat tusschen deze quaestie en de verdere verwikkeling der toestanden in Marokko. De Sultan is er niet voor verant woordelijk maar de Fransche strafexpeditie zal hem dan ook volkomen koud laten, want hy kent zyn onderdanen. Bovendien mag men aannemen, dat de fransche Regeering den Sultan omtrent de bedoeling en de ge volgen van haar optreden heeft gerustgesteld. Frankryk eindelijk wenscht niet anders dan dqn misdadigers een lesje te geven. Zelfs wanneer het besluiten mocht tot een tydelyke of eenigszins langdurige bezetting van de oase van Figig, zou er voor Enge land nog geen reden zyn om zich ongerust te maken, of te protesteeren. De Regeering te Parys is volkomen inge licht over Engeland’s belangen bij de Ma- rokkaansche quaestieslechts een verande ring van de toestanden aan de Middelland- sche Zee zou voor Engeland belang hebben. Eq daarmede heeft de beschieting van Figig niets te maken. Er is dus niet de minste grond voor bezorgdheid of argwaan. In de memorie van toelichting, behoo- rende by de 81 ontwerpen tot machtiging van 81 nonnenorden, deelt de regec- ring mede, dat er 395 congregatiën van vrouwen, met 1619 inrichtingen, machtiging hebben aangevraagd binnen den bjj de wet voorgeschreven termijn. Naar den‘ aard zyn die orden evenwel zeer verschillend en het onderzoek der aanvragen eischt uitgebreide studiën op sociaal en economisch gebied. Sommige orden leggen zich uitsluitend op het onderwys toe, andere geven huisvesting aan ongelukkigen en behoeftigen, weer an dere doen het een zoowel als het ander. Er z^jn congregatiën, die zich niets anders ten doel stellen, dan godsdienstige overpein zingen, andere orden sturen haar leden in weeshuizen en hospitalen. Landbouworden, nyverheidsorden, orden, aan de zending in het buitenland gewijd, al deze soorten komen onder de vrcuwelyke orden vóór. Voorloopig heeft de regeering nu 81 aanvragen van orden met 517 inrichtingen onderzocht, alle gewijd aan het onderwys. De memorie wyst er op, dat deze 81 orden alle hebben ver zuimd overeenkomstig de wet van 18 Januari 1852 machtiging van overheidswege te vragen. Dit schryft Combes toe aan het gemis van nuttigheid voor het algemeen. De kwestie van het openbaar nut durfden deze congre gatiën niet onderwerpen aan een bespreking Ik kan er niet toe komen een naatn te blijven voeren, die, ronduit gezegd, mij niet toebe hoort. Ik mag er nooit in toestemmen een fortuin te deelen, waarvan mij, goed beschouwd, niets toe komt, ten koste van de eenige, die daarop recht heeft. Ik mag niet de liefkoozingen ontvangen van de hoog vereerde, die uwe vrouw is en dat wel onder een naam, die mij door haar niet behoort te wor den gegeven, evenmin als de kussen, die Aline mij geven z^u als zuster, hoewel ik haar zuster niet benZiet ge, dat zou alles van mijn kant comediespel zijn, een lange leugen, waarvan het denkbeeld alleen mij pijn doet, waartegen mijn geweten in verzet komt en die mij met afkeer zou vervullen voor mij zelf I Maar er is nog meer, nog iets anders. Ik heb een vader, een vader, die ongelukkig is, die nie mand anders op de wereld heeft dan mij, een vader, voor wien het, zooals ik hem ken en zooals hij zich nu aan mij heeft vertoond, eenduldeloos lijden, een namelooze foltering zou zijn, te moeten aannemen, dag aan dag te moeten denken, dat een ander mij behandelde als zijn kind en dat ik die vreemde liefhad, alsof hij mijn vader was. Gij kunt dat ook begrijpen, niet waar f Hij heeft genoeg geleden, die arme vader, wiens leven en wiens rampen daar hij u alles wel zal hebben Verteld u, evenals mij, moeten be kend zyn. Ik zou in eigen oogen iets laags zijn, als ik, willens en wetens, zulk lijden nog ging vergroo- ten, als hij mij alleen had weergevonden om den ■Gisteren is het Engelsche Lagerhuis be gonnen aan de discussie over de tariefkwestie. Inmiddels heeft Chamberlain de zaak weer een nieuwen stoot gegeven in een brief aan een „werkman” en „trade unionist”. Daarin komen de volgende opmerkingen voor: „Het zal onmogelyk zyn preferentieele be handeling met de kolonies te verzekeren zonder eenig invoerrecht op kjren zoowel als op andere voedingsartikelen, omdat dit de voornaamste koloniale producten zyn. Of dit de levenskosten zal verhoogen, is een zaak waar over de meeningen verschillen, en ongetwijfeld wordt in vele gevallen een belasting van dien aard betaald door den uitvoerder, en hangt de vraag in werkelijk heid af van de uitgebreidheid der concur rentie onder de uitvoerende landen. Thans beginnen wy onze onderhandelingen met andere landen met Jeege handen. Wy hebben niets te geven, en wy moeten nemen a wat zy goed genoeg zyn ons te laten. Als wy in staat waren op gelijken voet te han delen geloof ik dat de rechten, die nu op onze producten worden gelegd, algemeen zouden worden verminderd. Er zou een concurrentie zyn onder vreemde naties naar onze markt, en dat zou ons nader tot wer- kelyken vrijhandel brengen dan wy ooit zyn geweest. 112) o Angelina voelde, dat het eene wreedheid zou zijn, den toestand langer te rekken Zij haastte zich om met Léon de Léra het kleine vertrek te verlaten. «O God, het gaat mijn krachten te boven," mompelde Renato, terwijl hij zich zwaar op een stoel liet neervallen. Eensklaps evenwel stond hij w:er op, greep .naar zijn hoed, die bij hem op de tafel lag, deed op zijn beurt de deur open en vluchtte weg, alsof in dit huis de grond hem onder de voeten brandde. dag, waarop dat was gebeurd, te vloeken, terwijl ik al liet bloed van mijn aderen zou willen geven zoo ik daarmede de misdaden kon goedmaken, waarmede mijn eigen moeder helaas zich tegen over hem bezondigd heeft. Zie eens aan, wanneer ik bij u bleef, wanneer ik voortging uw naam te dragen, zou ik ook de vrouw worden van Léon de Léra, die alsdan moest verkeeren in den waan, dat hij met eene freule du Haussey voor ’t altaar verscheen I Dan zou ik de levensgezellin van dien edele man zijn ge worden, ten koste van een leugen, een afschuwe lijk comediespel, een huichelarij I U ziet immers wel, dat dat niet mogelijk is Iemand te misleiden, die men liefheeft, hem ge stadig te moeten voorliegen, een ontzettend ge heim voor hem in het binoenste rond te dragen. O, ik was veel liever dood Zulk een handeling zou onwaardig, zou laf, zou slecht en gemeen zijn Neen, neen, dat kan niet, dat mag niet Hem de waarheid zeggen en afwachten, waar toe zijn edelmoedigheid al niet in staat zou zijn ik wil het niet doen. Ik smeek u, zeg hem. niets, onthul hem niets laat hem niets vermoeden 't is voor alles veel beter, dat hij nooit worde ingelicht Het kind van een moeder als de mijne is zijner onwaardigen ik wil niet tegenover hem om zulk een moeder van schaamte blozen. ’t Is al genoeg, dat ik het doen moei tegenover u, tegenover me zelf en tegenover God Wordt vervolgd.} den liggen De generaal greep met gej: doelde brieven. Ze waren ge zelf, aan Léon de Léra en aan Renato. Ziehier wat er in de brieven stond «Mijnheer de baron. Als gij dezo regels in handen krijgt zal ik reeds ver weg zijn, vertrokken om niet terug te keet en. Beschuldig mij niet van ondankbaarheid. Gij zijt de beste, de braafste, de edelmoedigste man, dien ik ooit heb gekend. Fier en gelukkig was ik u tot vader te hebben I Niet, dat zweer ik voor God, die mij hoort, om dat gij van adel zijt en rijk en tot den meest aanzienlijken stand behoort, maar geheel alleen om u zelf, om uwe edele hoedanigheden. De levendigste erkentelijkheid en de diepste toewyding hadden mij reeds aan u, aan de uwen verbonden, toen ik nog maar de gouvernante was van de allerliefste Aline, die ik destijds reeds als een zuster beminde. Gisteren, tegenover mijn waren vader, die mij alles heeft gezegd, zijt gij nog braver, nog edel moediger, nog grooter geweest djn ik wist, dat gij wezen kondet, en mijn eerbied, mijn toegenegen heid, mijn bewondering en mijn innige liefde, zouden daardoor nog voor u zijn toegenomen, indien zulks mogelijk ware geweest. Maar ik kan, ik mag uw offer niet aanvaarden Wat edel en verheven van uw kant is, zou slecht en onwaardig van mijn kant zijn. Wat betreft ouderdomspensioenen zou ik zelf niet de zaak overwegen, als ik mij niet in staat voelde tot de belofte, dat door een herziening van ons stelsel van invoerrechten een uitgebreid ontwerp zou zyn verzekerd, ter voorziening in dergelyke pensioenen voor allen die spaarzaam zyn geweest en zich goed gedragen hebben.” De Franschen zyn met de beschieting van Figig begonnen. Nadat de artillerie eenigen tijd de Ksour had gebombardeei d, en aan de Ksouriers aanzienlijke verliezen bad toe gebracht, keerden de troepen naar Beni-Oenif en Djenaneddar terug. Indien hedon de Ksouriers hun onderwerping niet aanbieden, dan zal het bombardement worden hervat. De Spaansche pers is over hel optreden der Fransche Regeering zeer verstoord zij spreekt van een schending van het verdrag van 1845, en roept Engeland op, om zich met Spanje te verbinden, ten einde den algehee- len ondergang van Marokko te voorkomen. Maar in Engeland vat men de zaak zeer kalm op. Engeland heeft in zyn overzeesche koloniën te vaak onder soortgelijke gebeur tenissen moeten lyden, om niet in te zien

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1