rfes I fc i LIEFDE SN HAAT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 12 Juni 1903. 43ste Jaargang. No. 9129 KENNISGEVING. Buitenlandse!) Overzicht FEUILLETON. van VIJF CENTEN. van i ik niet met Deed ik ’■fed -ff-' gen schijn van kracht vertoonde was het wat anders. Maar nu? Telefoon \o. R.2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alzonderlijke Nummers In de Belgische Kamer had een interpel latie plaats over de dure vleeschpryzen. De liberale afgevaardigde Lemonnier toonde met cijfers aan, dat de vleeschpryzen stegen de prijzen der runderen werden 10 frcs. hooger, die van kalveren 16 frcs., die van schapen 17 frcs. Rekening houdende met het bevolkingscijfer werd 22 millioen meer uitgegeven voor de vleeschvoeding dan het vorige jaar. België moet kunnen steunen op Frankrijk en Holland, maar de Minister 1 heeft geheel en al den invoer van mager Hollandsch vee verboden, terwijl slachtvee uit Holland slechts langs enkele grensplaatsen kan binnenkomen op voorwaarde geslacht te worden binnen 48 uren, hetzij aan de grens, hetzij in de slachthuizen der groote steden. In Holland was nergens meer een besmettingshaard van mond- en klauwzeer of tuberculose en de Regeering bevoordeelde de groote Belgische veefokkers. Men moest den termijn van het slachten van Hollandsch vee verlengen en langzamerhand de grens voor den invoer openstellen. De Minister van Landbouw antwoordde, dat de Hollandsche grens niet gesloten is, want 21.000 dieren zyn in België ingevoerd. Het Belgisch vee nam met 15 proc. toe en het verbruik van vleescb met 22 proc. Dat was de reden van het stijgen der prijzen. Ook het ongunstige weer in April had in vloed. Fejervary, is zoogoed als zonder resultaat gebleven, daar de centrale ryksregeering te Weenen niet tot het doen van concessies van eenige beteekenis bereid was. De leiders der Hongaarsche oppositie-partyen zijn met dit échec van den Honved-minister in kennis gesteld. Er loopen wederom geruchten, dat, zoo de oppositie wat waarschijnlijk is haar politiek van obstructie voortzet, Szell zal aftreden. Telefoon No. 8? ADVERTENTIE N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De reis naar Weenén van den Hongaar- schen minister voor de Landsverdediging, openlijke erkenning van de waarheid, die geheim moet blijven, met eene openlijke erkenning van 't wangedrag van "haar, die mij heeft ter wereld gebracht. Vaarwel dus INRICHTINGEN WELKS GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan G. van der Want G.Cz. firma P. van der Want. Gz. en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gasmotor van 6 P.K ten be hoeve van zijne pijpentabriek in het perceel aan de Kuiperstraat wijk K. No. 93, kadastraal bekend sectie D. no 372. Gouda, den 11 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. O, ik bezweer u, ik smeek het u geknield, met gevouwen handen, het is mijn laatste bede, de laatste gunst, die ik van uw medelijden, van uw toegenegenheid vraag zeg Léon de Léra toch nooit de waarheid, zeg hem nooit de redenen van mijn vertrek, maar zeg hem wel, dat ik hem lief heb dat ik hem zal blijven liefhebben tot mijn dood, en voeg er bij, dat gij de ootzaak mijner handelwijze kent, dat die van hoogst ernstige» aard is, onveranderlijk, onverbiddelijk en ja, ook, onafhankelijk van mijn wil, van mijn hart en van mijn liefde. Zeg hem, dat hij mij vergiffenis schenken moet, dat hij mij nooit mag vloeken. Zeg hsm, dat, als hij zijn hart voelt breken, het mijne nog meer gebroken is en dat ik daar aan sterven zal, maar dat ik hem oprecht en in nig bemin, en dat het juist om die liefde is, dat ik hem ontvluchten moet. Mijn plicht, mijn gevoel van eer en mijn ge weten eischen dat van mij. Ik ga heen, zonder voor het laatst uwe handen te hebben gekust. Ik ga heen, zonder te hebben neergeknield voor de barones, zonder haar te hebben gevraagd, mij te willen zegenen. Ik ga heen zonder de lieve Aline te hebben omhelsd. Ik zou zoowel tot het een als tot het ander niet den noodigen moed hebben gehad O mijn God, ik ben zoo ongelukkig Ge hebt al dadelijk begrepen, niet waar, dat mijn waren vader ga samenleven dat wel, het stond gelijk met een Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. De „Times” zegt, dat uit de debatten in het Lagerhuis blykt, dat de Regeering haar fiscale politiek een open vraag laat, zoodat Chamberlain en Ritchie volkomen vry zijn om tegenstrijdige denkbeelden te hebben, en te verkondigen. De „Standard”, prijst Ritchie wegens de openhartige uiting van zijn overtuiging, en zegtde liberalen kunnen geen voordeel be halen uit het verschil van meening der ministers. De „Morning Post” spot met Balfours po litiek van vraagteekens en zegt: Het debat zuiverde de lucht niet, doch bewees dat een zuivering hoogst noodig is. De „Daily News” geeft het ministerie nog 14 dagen levens. De andere bladen ver wachten een spoedige ontbinding. De beraadslaging over het amendement van Chaplin is gisteren voortgezet. Asquith (liberaal) zeide dat het huis niet tevreden zou zyn met de verwarde en tegenstrijdige verklaringen van de individueele ministers, maar recht had om het gezamenlijke oordeel van het kabinet te kennen. Zijn de meeningen van Ritchie de meeningen van het kabinet? vroeg hjj. Asquith maakte een opmerking over de afwezigheid van Chamberlain, toen die heer het huis binnenkwam en naast Bal four ging zitten. Asquith zeide daarop blijde te zijn dat hy Chamberlain nog op de regee- ringsbank zag zitten. Ritchie zat ook naast Balffrur, en Asquith zeide het zijne van het buitengewone feit dat twee verantwoordelijke ministers met volkomen uiteenloopende mee ningen over een levenskwestie van de politiek op dezelfde bank zaten. Hij zeide dat het geheel afweek van de tradities van het open bare leven dat twee ministers uiteenloopende meeningen mochten uitspreken en politieke stelregels verkondigen die niet met elkaar te vereenigen waren. Hy teekende verzet aan tegen zulke praktijken. Na verdere beraadslagingen stond Balfour op t& midden van luide toejuichingen. Hy herhaalde dat het graanrecht uitsluitend was ingevoerd ten bate van de inkomsten. Hy zou het beschouwen als een verzaking van zyn plicht als hy thans by eenige gelegen heid, welke ook, een beslissende uitspraak deed over de groote fiscale en financieele vraagstukken, te berde gebracht door laatste lijk gehouden redevoeringen. Hy behoorde niet tot de pa^ty die meende dat het sociale stelsel dat vyftig jaar geleden onder geheel Zij blijft bij u om liet te hebben, om u te en op tc beuren, uui ir zuuucu naici -- die te doen vergeten Zelden heeft voorzeker in eenig parlement zonderlinger debat plaats gegrepen dan Dins dag in het Lagerhuis. Hier zag men een oud-minister de regeering, waarvan hy een tiental maanden geleden deel uitmaakte, aanvallen, hoewel hy de door haar voor gestelde afschaffing van een maatregel, dien hy zelf het vorig jaar bad ingevoerd, hielp verdedigen. En hier zag men een minister, lid van die regeering, ópstaan om zich lijn recht te verklaren tegen de beginselen door zyn premier en het invloedrykste lid van het Kabinet openlyk aangeprezen. Sir M. Hicks Beach wekte in zyn rede de leden van het ministerie, die het met Chamberlain en dus met Balfour, want de premier heeft zich met den kolonialen secretaris solidair verklaard oneens waren, op, zich openlyk over de quaestie uit te spreken. En zie, niemand minder dan de kanselier der schat kist stond op om de theorieën van zyn collega’s van het Kabinet af te breken.’ Geen wonder zoo de oppositie triomfeert en juicht. De groote vraag, welke men zich op het oogenblik stelt is: Zal Chamberlain aftreden? Of zal het geheele Kabinet zyn portefeuilles den Koning aanbieden De waarschynlyk- heid, dat een Kabinet onder omstandigheden als de tegenwoordige veel langer zou kannen aanblyven is al zeer gering. De mogelykheid bestaat, dat het zich zal vastklaqjpen aan het gezag, rekenend op zyn groote meerderheid. Maar zal die meerderheid, de treurige rol ziende, welke het thans speelt, wel altyd en ondanks alles genegen bly ven het te steu nen Zoo lang het Kabinet tenminste eeni- ”3) Het geheim, dat ik met mij omdraag zal stel u daaromtrent gerust ook in de toekomst althans voor zooverre zulks van mij afhangt, voor de geheele wereld een geheim blijven. Zoo ik mij van u afscheid daar mijn plicht mij dat voorschrijft zoo ik niet kan besluiten de rol eener dochter bij u te blijven vervullen een positie en een vermogen te aanvaarden, waarop ik geen aanspraak maken mag, het noodlottig ge heim zal mij niettemin nooit over de lippen komen. In altijddurende stilte wil ik de schande mijner geboorte gaan begraven, die ook uw schande zou zijn in de oogen eener op schande beluste wereld en ik neem niets anders met mij mede dan de herinnering aan uw groote goedheid en van uwe grenzelooze edelmoedigheid, mijn onmacht be- weenend van niet in staat te zijn, u ook maar eenigszins de blijdschap en het geluk te vergelden die ik aan u heb te danken gehad, en die ik u, volgens mijn beste krachten, zou vergolden heb ben, indien ik werkelijk uw kind ware geweest, maar dag aan dag, uur aan uur, zal ik u in ge dachten zegenen en bidden voor uw heil, zoolang ik leef. Er is een stilstand in de werkzaamheden der suiker-conferentie gekomen. Zooals men weet, beschouwt de commissie het Oosten- ryksche stelsel, dat op het contingent geba seerd is, ais str(jdig met de conventie. Oos- tenryk-Hongarye zal dus óf in zyn wetgeving verandering moeten brengen óf zyn toetre ding tot de conventie moeten opleggen, óf wel het een of ander middel motten ont dekken om toch van de conventie te profi- teeren en tegelyk het contingent toe te pas sen. Naar dit laatste schjjnt de Oostenryk- sche regeering over te hellen. Teneinde aan de gedelegeerden nieuwe instructies te geven, den ontsluieren, die aan mijn geboorte zijn vooraf gegaan. Ik kan alleen wettig en rechtens u toebehooren door in aller oogen mijn moeder te zien onteeren Als dank voor de toegenegenheden voor de liefdeblijken daar gevonden, als dank aan een edel mensch, die aller achting en eerbied zoo ten volle verdient, als dank voor de edelmoedigheid van zyn gedrag en de verhevenheid zijner gevoe lenszou ik zijn naam gaan sleuren door het slijk en bijten in de hand, die mij lietderijk werd aangeboden en mij met weldaden overladen heeft en nog altijd orerladen wilde. Dat is on mogelijk U zelf hebt dat ook gevoeld, ook ingezien, mijn arme vader, toen gij besloten waart, u zelf ten offer te brengen een edel besluit, dat u op ge lijke hoogte stelt met de besten en de grootsten en dat mij er trotsch op maakt, uw dochter te zijn U den dwang op te leggen van in eenzaamheid te blijven voortleven, gescheiden van mij en met de zekerheid, dat anderen mij zouden omringen met de liefde, die gij mij niet kondt betoonen, dat een ander mij «zijn kind' zou noemen en door mij met den vadernaam zou worden toege- gesproken, dien dwang, ik begrijp het, zou uwe krachten te boven gaan en wellicht de mijne ook. Door mij, vader, zal u die smart niet worden bereid, een smart die zeker oneindig grooter ware dan het in stilte beweenen van een gestorven kind 1 Ik kan evenwel niet met u samen leven. Wordt vtrvol^d.') verschillende omstandigheden was ingesteld, voor altoos moest blyven (toejuichingen), maar hij dacht niet dat Engeland ooit zou terugkeeren tot de onzinnige en ingewik kelde tarieven waarvan de hervorming in 1842 begon, Het amendement van Chaplin werd ten slotte met 424 tegen 28 stemmen verworpen. Hoe de nationalistische party in Hon garije meer en meer rekenen kan op den steun van de bevolking, kan blyken uit de volgende mededeeling In een bijeenkomst van het comitaat Pest, een der belangrijkste van Hongarije, werd een protestmotie aangenomen tegen de ver meerdering der militaire uitgaven. De nationalisten, de voorstanders der Hon gaarsche onafhankelijkheid, stelden onmiddel- lyk daarna voor, dat het comitaat zich wenden zou tot de Regeering, met het verzoek om als compensatie voor de militaire uitgaven, de. nationalitische eischen in te willigen en daarvan aan de Kamer kennis te geven. Dit voorstel, dat gelyk stond met een motie van vertrouwen in de oppositie, werd onmid- dellyk met algemeene stemmen aangenomen. Zoozeer is men overtuigd van de billijkheid der voorstellen van de oppositie, zoozeer juicht men de door haar gevoerde obstructie toe. De "Regeering, die zich tegenover die van de Monarchie verbonden heeft om de voorge stelde legerwetten onveranderd te doen aan nemen, en geen scheiding van het leger in een Oostenryksch en een Hongaarsch toe te staan, ziet zich door zulke voorvallen meer en meer in de engte gedreven. En daarbij komt, dat ook de andere natio naliteiten, die in Hongarije wonen, zien op het voorbeeld der Oostenrjjksche nationali teiten duchtig roeren. De Kroatische quaestie is, zooals wy hebben uiteengezet, een nieuwe nationaliteitsquaestie. De Roemeniers, in Transsylvanië, roeren zich in den jongsten tyd ook weer. Zy hebben in Hunyad een hunner medeburgers tot lid der Hongaarsche Kamer weten te doen ver kiezen, tegenover den liberalen Magyaarschen candidaat. Die verkiezing is eveneens een feit van gewichtwant de Roemeniërs bleven tot nog toe trouw aan het beginsel van politieke passi viteit. Dat zy thans een vertegenwoordiger naar Budapest zenden toont, dat zy voortaan een meer actieve staatkunde willen voeren. (ifllBSCHE COIRANT en woes gezegend Angblïna.» De brief, die aan Renato werd bezorgd, be vatte het volgtfnde Vader, »Ik heb beloofd, dat ik heden spreken zou. Welnu, luister U hebt te veel geleden, te veel geweend, uw bestaan is te droevig en wreed geweest, dan dat ik nog een nieuw lijden zou mogen voegen bij al dat lijden, een nieuwen traan bij al die bittere tranen, een droefheid en een wreedheid te meer in uw bestaan, dat zoo droet en hard is ge weest Wanneer ik de inspraak kon volgen van mijn gemoed, kwam ik onmiddellijk naar u toe zeg gende Vader hier is uw kind Zij blijft bij u om liet te hebben, om u te troosten en op te beuren, om de zonden harer moeder uit te delgen en u die te doen vergeten 1 Maar 'dat mag ik niet. Al ben ik ook niet de dochter van den heer du Haussey, ik ben toch de dochter van haar, die zijn naam heeft gedragen. Zooals ’t mij door u zelf is verklaard geworden kan ik niet door u erkend worden, niet openlijk uw naam dragen, niet wettig uwe dochter zijn, dan ten koste van een rechtsgeding.en dat rechts» geding zou voor aller oogen de bloedige schan-

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1