BEKENDMAKING. LIEJDE ZN EAAT. eao )P: 'K No. 9130. Zaterdag 13 Juni 1903. 43ste Jaargang en Waarin Renato’s wil geëerbiedigd wordt. Cothen. Ai’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Kleinhandel In sterken drank. Buitenlandscli Overzicht. FEUlLLETOb. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. l! Si KISTHOUT, EN alle VPEN in rich liet XIX. (Slot volgt INKMAN Zn. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon To. ft* De Uitgave dezer Courantge»ichiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. JEN- en DEN- zeer lagen prys_ en 5 duimscbe N in alle afme- ig- on Heining- penile prijzen en houthandelaar 1 ROEDEN' voor gulden, geschikt voor aarten, enz. GEBINDTEN, lLTJES (voor i jonge vrucht- 12 ct. per stak. OUT, SPOOR- PALEN, REI SPAKKEN. EN. PEN- n BOO- da Echte i, tesameii- gen in den naam des vervaardigd t wereldbe- br* Stoll- iERGROEDEN, ten. O tot 40 voet i te zetten (allen GOUDSE 11E COURANT wordt gevraagd om melde localiteit sterken mogen verkoopen, als Naam van den Verzoeker M. Vermaat Jr. Gouda, den n Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER- Léa was in het klooster gegaan van de Augus tijnen te Nizza. Daar was ’t, dat Léa haar novicaat was be gonnen onder den naam van Zuster Angela". Niets was in staat geweest, haar op dat een maal genomen besluit te doen terugkomen Maar de redenen van Angelina, men weet het waren van dien aard, dat het haast onmogelijk mocht heeten om tot een ander inricht te ge raken. Lèon de Léra had zij niet willen te woord staan tAls ik hem zag", had zij tot den baron du Haussey gezegd, „zou ik de kracht niet hebben hem te weerstreven Ik zou hem volgen en dan sterven van schaamte en berouw., zonder hem zells een zweem van enkele gelukkige dagen te hebben kunnen geven, ,Om hem verduur ik de grootste smart die myn leven zal uitputten, maar ik kan die niet wegnemen, ik die niet heelen en de plicht ver biedt mij, haar te ontvluchten. „Laat hij mij, in Godsnaam, niet vloeken ’t Was vreemd, maar Renato had den brief van zijn kind geheel onbeantwoord gelaten Misschien had hij zoodoende willen te kennen geven, dat hij zulk een offer niet had geëischt, maar alleen aanvaarde, dat hij de redenen, die zijn kind had opgesomd, onmogelijk weerleggen kon en daarom in het geheel niets van hooren. Toch was 't Angelina door de tusschen- komst van de altijd zorgzame madame Cassein, die zij in de dagen van voorspoed ook niet ver waarloosd had ter oore gekomen, dat de schil der Renato Parijs had verlaten, zonder dat iemand zeggen kon, wat er van hem geworden was. Wat Giulietta Donati betreft, zoodra zij door den baron had vernomen, dat Renato te Parijs woonde, niets ver6eten had en niets vergaf, had zij, rijkelijk d<?or haar man van geld voorzien, zich gehaast om weer naar Engelscn-Indié terug te gaan, zoodat men van haar zeker niets meer te vreezen had. Zoo verliep nagenoeg een vol jaar, in droefenis voor den generaal, voor mevrouw dg Haussey, aan wie haar echtgenoot de waarheid had mee gedeeld en die, het besluit, door ’t arme meisje genomen betreurende, dat volkomen begreep en haar daarom des te meer bewonderde en in sombere wanhoop voor Léon de Léra, die, de re denen niet bevroedende, zich maar niet wist te verklaren, waarom de tempel van hun geluk zoo eensklaps tot puin had moeten ineen zinken, en die, als hij die reden wel had gekend, beminde zeer zeker de meening zou hebben gehuldigd, dat de liefde alle dingen verzoet. Het novicaat van zuster Angela* spoedde ten einde. De gebeurtenis is door het volk met de grootste kalmte opgenomen. Groote troepen menschen trekken door de straten. De nieuwe ministers werden, terwijl zy zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken begaven, levendig toegejuicht door de garde der Ko ningin en de paleisgarde. Uit de proclamatie volgt, dat de wijziging mag wezen en niemand anders wil toebehooren, wijd ik mij aan God alleen. Vergeet me neen, neen, doe dat nietgun mij altijd een plaats in uw herinnering. #0 God, o Godhet is zoo wreed, zoo hard IIk weet niet meer, wat ik schrijf, ik weet alleen dat ik veel, heel veel te lijden heb Vaarwel, mijn lieveling! Vaarwel of liever, tot wederziens Hen, die het leven, gescheiden houdt, worden als God goed is vereenigd in den dood 1 We moeten immers altijd gaan, waarheen onze ziet gaat en hen wedervinden met wie die ziel vereenigd isAngelina.* De jongste gebeurtenissen in Servië zyn bekend. De hoop dat koningin Draga het land een troonsopvolger schenken zou werd verQdeld. Tevergeefs poogde Alexander voor zyn gemalin de erkenning als weben- biirtige” vorstin te verkrijgen van Rusland en Oostenrijk; met hooghartige koelheid wer den bezoeken aan die beide boven afgewim- peld. En onder den indruk van die onaange naamheden, die de koning aan de radicale regeeringen toeschreef, onder de zwaarmoe digheid wijl z(jn gemalin hem geen kinderen schonk, nam Alexander weder zijn toevlucht tot een coup d’état. Van staatsgrepen scheen hij van der jeugd af zijn heil te verwachten! Hij hief de grondwet op, stuurde de Eerste Kamer en den Staatsraad naar buis, hervormde zijn ministe rie, en scheen voornemens zijn zwager, de luitenant Lpnjewitsj, den broeder van koningin Draga, tot troonsopvolger aan te wijzen. In geheel Servië, maar voornamelijk in het leger, werd hierdoor groote ontevredenheid gewekt. Men weet deze gebeurtenissen aan den invloed der koningin. De ontstemming tegen Draga nam toe, en voor eenige weken werd gemeld, dat men gepoogd bad haar te vergiftigen. Het leger heeft thans zijn ontevredenheid geuit. I Een samenzwering is gesmeed, met het doel Peter Karageorgewilsj, den afstam- meiüig''Xail de Czernyls, de oude vorsten van Servië, op den troon Te roepen. Voorloopig qchijnt deze Pretorianen-revolutie, aan welker hoofd commandant Augykowitsj staat, ge slaagd te zijn. Peter Karageorgewitsj is door de troepen tot koning uitgeroepen. En wie zich daartegen verzetten, de leden van het Huis Obrenowitsj in de eerste plaats, zijn vermoord. De in zijn plaats tot Koning uitgeroepen Peter Karageorgevitcb, sedert 1859 verdre ven, is in 1846 geboren en getrouwd met een dochter van den Vorst van Montenegro. Met zijn schoonvader en ook met den Tsaar van Rusland leeft hij echter sedert jaren in onmin, wegens zijn verkwistenden aard. Zijn jongere broeder Arzenius K., vroeger Russisch garde- offleier, is met de schatrijke prinses Ddmidof di San Donato gehuwd. ,Ik had u lief en nog altoos heb ik u lief met al de kracht mijner ziet Mijn leven was het uwe en het u te ontrukken staat voor mij met sterven gelijk. Toch kan ik niet anders doen. Een afgrond, door niets te dempen, scheidt ons voor altoos. Vraag mij niets, want ik zou u toch niet kun nen antwoorden De generaal du Haussey kent mijne beweeg redenen. Hij zal u zeggen, dat ze, helaas, maar al te gegrond zijndat niets ze ooit kan doen ver dwijnen, dat ik uwer niet waardig zou zijn, als ik er in toestemde, den droom te verwezenlijken, den al te heerlijken droom, om uw levensgezellin te wezen, uw vrouw, om met u te levep en te sterven Hetzij ik sterven mag, hetzij ik leven moet, u zal ik steeds beminnen- Daar ik de uwe niet mag wezen en niemand De voortzetting van het debat in bet En- gelsche parlement over de afschaffing der graanrechten, dat ondanks de pogingen van den speaker om het in te perken toch eenigs- zins het karakter van een debat over de algemeen© politiek dw tegeering is komen te dragen, heeft de politieke atmosfeer, voorzoover uit Reuter’s verslag kan nage gaan worden nog niet gezuiverd. Wel is komen te blijken, dat de ministers nog niet dadelijk aan heengaan denken. Chamberlain is weder op do bank der mi nisters plaats komen nemen en schijnt niet in het minst plan te hebben het veld te ruimen. Het amendement-Chaplin om de graan rechten te behouden, werd zooals wy reedtf meldden, met 424 tegen 28 stemmen ver worpen. Deze stemming is echter onzuiver, omdat andere invloeden dan alleen de vraag: pro tectie of vrijhandel? er een rol in speelden. Toch blijkt er uit, dat er slechts weinig voor standers zyn van een heffing die opzettelijk of toevallig beschermend werkt. Trouwens dat is reeds de indruk, die in alle bladen viel op te merken. Een eigenlijke verdedi ging van beschermende rechten wordt door niemand gevoerd. De Daily Mail, die al eens meer gebleken is de schaduw van komende dingen goed waar te nemen zegt: In den ministerraad is besloten, dat Ritchie zal verklaren, dat Chamberlain namens zich- ai 103. c. 0.35 oer Neder- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van den navolgenden persoon waarbij VERGUNNING --jn dc bij zijn naam ver- drank in het klein te elk gekookt ak voor da- ealepels van olate) Als geval van gebruiken, nota H. 71. Aanduiding der localiteit Markt A No 84. klaring, ten bewijze dat het vóór den uitvoer bij eene keuring van gemeentewege of door een geexamineerden veearts voor verbruik geschikt was bevonden. ’s Gravenhage, 19/22 Mei 1903. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, DE MAREZ OYENS. De Minister van Financiën, HARTE VAN TECKLENBURG. Gouda den n Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS De gisteren ontvangen zeer ernstige, aan vankelijk zelfs verbijsterende berichten uit Belgrado spreken van een soldatep-oproer, dat met succes is bekroond. Het koninklijk paleis is door de militairen vermeesterd en koning Alexander en koningin Draga schij nen in koelen bloede vermoord te zyn, waarna (of waarvóór, dat blykt niet nit de eerste berichten) de troepen Peter Karageorgevitcb tot Koning van Servië hebben uitgeroepen. Servië is wel ongeveer het eenige land in Europa, waar zoo iets mogelijk is. Het land is eeuwen lang de twistappel geweest zjjner machtige naburen, die onop houdelijk intrigeerden en de binnenlandsche oneenigheden aanstookten in de laatste eeuw waren twee vorstenhuizen eikaars concur renten, die beide hun partijgangers hadden en telkens samenzweringen smeedden tegen den vorst; de vorsten zelf wisten zich niet boven de partijen te verheffen en namen hun toevlucht tot staatsgrepen als gewoon regeer middel en gedroegen zich als ware partij hoofden. De thans vermoorde Alexander kwam jong op den troon tengevolge van den troonafstand van zijn beruchten vader Koning Milan. Door een coup d’ t a t verklaarde hij zich meerderjarig en sedert mengde hij zich steeds in den partijstrijd en maakte zijn tegenstan ders telkens onschadeiijk door gewelddadige middelen. In 1900 verloofde de koning zich zonder voorkennis der Regeering met een vroegere hofdame zjjner moeder, Draga Lunjewitza, weduwe van den ingenieur Maschin. Deze verloving, die al dadelijk door een deel der bevolking van Servië zeer slecht werd op genomen, gaf het ministerie-Wladan George- witsj aanleiding om af te treden en de ex-koning Milan, die weder in Servië terug gekeerd en commandant van het leger zjjns troons was legde dat opperbevel neder en verliet Servië. der Grondwet, bewerkt door koning Alex ander nietig is. De volgende oorkonde is afgekondigd Aan het Servische volk. Koning Alexander en koningin Draga zyn hedennacht vermoord. In dit ernstig tijdsgewricht hebben de vrien den van het vaderland en het Servische volk de handen ineengeslagen en een nieuwe regeering samengesteld. Terwjjl de regeering dit bekend maakt aan bet Servische volk is zy overtuigd dat het Servische volk zich om haar zal scharen en haar zal helpen dat de orde en de veiligheid overal in den lande gehandhaafd blijven. De regeering maakt bij dezen bekend, dat de Grondwet van 6 April 1901 met alle wetten die tot 25 Maart dezes jaars oude styl geldig zjjn ge weest, in werking treedt. De nationale volksvertegenwoordiging, die by proclamatie van 24 Maart oude styl ontbonden is, wordt tegen 2 Juni oude stjjl dit is 15 Juni naar nieuwen stjjl, naar Belgrado opgeroepen. Dan volgen de handteekeningen der nieuwe ministers. ”4) Het zou gelijk staan met alles te bekennen wat uwer en mijner onwaardig zou zijn. Wij, vader, u en ik, we mogen geen geluk aanvaarden, wanneer we dat niet kunnen doen met opgeheven hoofd Tusschen den baron en u zal ik geen keuze doen. Ik heb iets anders gekozen. Ik ga in een klooster en wend mij daar tot God Op hem zal wel niemand naijverig zijn. Daar ik u niet mag toebehooren, wil ik het niemand doen. Ik zal bidden voor u, vaderen ookvoor haar Als de goede God mijn gelatenheid ziet en luis tert naar mijne gebeden, wie weet, ot hij rich in zijne onuitputtelijke genade ook niet ontfermt over haar, ter wille van haar kind Wees sterk, wees moedig Uw dochter die u liefheeft en die u laatste kus sen zendt, die zij ooit zal zenden. Angelina.* Aan Léon de Léra had zij slechts enkele tegels geschreven. Hier xijn ze De Burgemeester van Gouda maakt bekend dat in de Nederlandsche Staatscourant van 23 Mei 1903 no. 119, voorkomt de navolgende beschikking. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid en van Financiën Gelet op de wet van 30 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), aangevuld bij de wet van 1 Augustus 1880 (Staatsblad no. 123) en gewijzigd bij de wet ten van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) 15 April 1896 (Staatsblad no. 68), 21 Juni 1901 (Staatsblad no, 157) en 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 14). Mede gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad no 194) en 14 Augus tus 1888 (Staatsblad no. 142). Brengen ter kennis van belanghebbenden dat, met intrekking van gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Finantiën, van 16/22 Augustus 1898 •(Nederlandsche Staatscourant» van 23 Augustus 1898, no 196), in de gevallen, waarin de vreemde autoriteiten, op grond van de daar te lande gel dende veeartsenijkundige voorschriften, de toela ting van uit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleesch mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de volgende voorwaarden 10 dat de invoer geschiede langs hetzelfde kantoor als de uitvoer, plaats greep 20. dat aan het eerste kantoor hetzij in origi nal! dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittrek sel, de vrachtbrief worde overgelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt 30. dat het weder ingevoerde niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd, dan na door den districts-veearts of eener zijner plaatsvervan gers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzoek is vrijgesteld het vleesch hetwelk voorzien is s a. hetzij van een merkteeken als bedoeld bij het Koninklijk besluit van 21 November 1902 (Staatsblad no. 199) b. hetzij van een merkteeken, stempel of ver- 1 ter bestemder en zware Telefoon No. S3 ADV ERTENTIBN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; ie'Iere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1