erij LIEFDE EN HAAT. ?gen Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 43ste Jaargang. No. 9131. Maandag 15 Juni 1903. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. i |l Inzending van Advertentiën tot 1 uur der inidd. overzien. Verspreide Berichten. i Eïndi. Wees gezegend, mijn kindmijn dierbaar kindUw vader Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. 60UDSCHE COURANT de inwoners is het niet twyfelachtig of de Poolsche-nationale pers wordt bedoeld. „Ik bid u en bezweer u, geliefde diocesanen,” zoo schrijft de kardinaal, „houdt alle geschrif ten en couranten, waarvan hier sprake is en die ik u duidelijk genoeg heb aangewezen, uit uw huizen en gezinnen. Uw priesters zouden anders het recht en den plicht hebben, u de zegeningen en genaden der kerk zoolang te weigeren, totdat gij u uit het gevaar om op het geloof schipbreuk te lijden, verwijderd hebt.” Men ziet hetdat is niets minder dan bedreiging met excommunicatie, geen klei nigheid. De meeste bladen van andere partijen zyn van meening, dat het met het centrum in Opper-Sileziö slecht moet staan, als het tot zulke krasse middelen toevlucht moet nemen. Telefoon No. 99 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon A o. 99 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. vleide, en in den om haar broeder, Frankrijk, De lord-mayor van Londen heeft gis termorgen formeel medegedeeld, dat presi dent Loubet de tot hem gerichte uitnoodi- ging heeft aangenomen en 7 Juli des na middags om één uur, naar Guild Hall zal komen om het hulde-adres in ontvangst te nemen. Voor den vastgestelden tijd zijn de vertegenwoordigers der zeven ksonrs te Be- ni-Ounif hun algeheele en volkomen onder werping komen aanbieden met uitlevering der gijzelaars, overgave der wapens en stor ting van een oorlogsschatting, zoodat de expeditie als definitief geëindigd kan worden beschouwd en generaal O’Connor heden Be ni Ounif verlaat. ’t Heet nu, dat de minister van oorlog generaal André, nieuwe getuigenissen heeft ontvangen met betrekking tot Czernnski’s verklaringen en het onderzoek zou, tijdens de parlementaire vacantie opgedragen wor den aan het Hof van Cassatie, dat het pro ces van Rennes zou revideeren en Dreyfus zou rehabiliteeren. Waarschijnlijk zal de president der Re publiek de reis naar Londen van Calais uit maken aan boord van den kruiser „Mar seillaise" om over Boulogne terug te kee- ren. Zoolang dit niet het geval is zegt de „Voss. Ztg.-”, is er maar één uitwegServië aan zichzelf over te laten. Want wanneer de mogendheden den brand, die op hel Balkan- schiereiland woedt, aanwakkeren door zich er mede te bemoeien, dan zijn de gevolgen daarvan voor geheel Europa nog niet te Lunjewitsj. Koning Alexander wist, dat hij niet bemind was, en dat Draga en haar broeders zeer gehaat waren. De beide broe ders van Draga schenen door de verheffing hunner zuster tot Koningin dan ook te mee nen, onder en boven de wet te zijn gekomen. Zij gedroegen zich bij alle mogelijke gele genheden als overmoedige kwajongens, scho ten pistolen af in druk bezochte koffiehuizen, beleedigden hun militaire meerderenen door de voorspraak van Draga bleven zij niet alleen straffeloos, maar werden degenen, die over hun optreden by den Koning klaagden, berispt of gestraft. Zoo ontstond langzamerhand een samen zwering, waarin officieren en radicale lei ders betrokken werden. Hun plan was niet om den koning en zyn familie te vermoor den zy wilden hem dwingen om afstand te doen van de Regeering. En zy achtten dit te meer mogelyk, daar er reeds voor eenigen tyd sprake was geweest van Alexander’s pionnen „om het rustige lot van een geluk kig burger te verkiezen boven de onrust en de zorg op den troon”. Doch Alexander verzette zich, en werd door de samenzweer ders gedood, liy en zyn familieleden. Waar in Servië zelfs, naar het „Tage- blatt” doet uitkomen, de geheele geschiede nis kalm zal worden opgenomen, daar doet zich de vraag voor wat de mogendheden, die by de gebeurtenissen op het Balkan- schiereiland het meeste belang hebben, zullen doen. Oostenrijk en Rusland zullen natuurlijk niet kunnen nalaten zich officieel uit te spre ken over deze bloedige gebeurtenissen en deze onverwachte troonsverwisseling. Vóór alles de Regeering te Weenen, want Servië behoort tot de belangensfeer van Oostenrijk op het Balkan-schiereiland. De politiek van graaf Goluchowsky, evenals die zyner voor gangers in het departement van buitenland- sche zaken te Weenen, is steeds geweest elke ernstige botsing op het Balkan-schier eiland te voorkomen. En zoo zal ook thans gepoogd worden om Oostenrijk als onpar tijdig en onzijdig toeschouwer met belang stelling de gebeurtenissen in Servië te doen volgen, maar zonder zich er in te mengen. Wat Rusland betreft, dit zal in de komst aan de regeering van Karageorgewitsj, en vooral van de Servische radicalen, die steeds een bijzonder Russisch-gezinde party vormden geen reden zien om zich met de Servische verwikkelingen te bemoeien. Slechts wanneer de gebeurtenissen in Ser vië tot een burgeroorlog zouden leiden, zou interventie van de mogendheden noodig zyn Duitschland. De burgemeester te E. in Baden heeft gedecreteerd dat.... honden, zonder tastbare en billijke aanleiding, niet mogen blyven, Nu zult ge doen, wat uw vader op zijn sterfbed heeft verlangd, wat hij u beveelt door mynen mond en wat ook de menschelijkheid, ja dezelfde gods vrucht u beveelt te doen. Sla, als gij dat nog noodig oordeelt, geloof aan het woord des priester, die zich gemachtigd voelt uwe weifelingen op te heffen en die u zeggen moet Nu is 'tgenoeg! Het zou te veel, en bij ge volg verkeerd wezen, zoo niet zondig!» Slechts een uur daarop lag Angelina in de armen van den baron en van de barones du Haussey, terwijl Aline tranen stortte van vreugde en Léon de Léra, aan Angelina’s voeten neerge knield hare hand met tallooze kussen bedekt en daarbij mompelde ,.Kind, kind, o ik dacht het wel, dat je bezig waart je zelf te dooden, terwijl je ’t mij deed Maar nu wij allen weer gelukkig zijn, zal ook wel spoedig de kleur van gezondheid en levensvreugde terugkeeren op die wit geworden wangen." «Toch heb ik u steeds met hart en ziel liefge had, antwoordde zij." In geheel Europa beeft de moord op het Servische Koningspaar afschuw en veront waardiging gewekt. De Indépendence Beige zegt, dat welke fouten koning Alexander ook moge begaan hebben, de monsterachtige misdaad, waarvan hy bet slachtoffer is geworden, daarin vol strekt geen rechtvaardiging vindt. De waarlyk beschaafde volken beschikken over vreedzame en wettige middelen om tot het besef van hun plicht terug te brengen de souvereinen, die met den volkswil geen voldoende rekening houden en ontrouw worden aan de constitutie. Er zal in geheel Europa slechts één stem opgaan om tegen dit monsterachtig komplot te protesteeren en de politieke mannen die de samenzweerders hebben aangevuurd of met hen gemeene zaak maakten, zullen voor altyd een verantwoordelijkheid dragen die op geheel hun verder leven zwaar zal drukken. Het bloed roept om bloed, en terwijl koning Alexander veel vijanden telde, had hy ook aanhangers, die hem zullen willen wreken. Slechts bladen te Belgrado verschijnend, sproken met voldoening en bevrediging over de gruwelijke daden, die aan bet koning schap van Alexander en Draga een einde maakten. Wat de rechtstreeksche aanleiding tot deze daad is geweest, begint nu langzamerhand duidelijk te worden Weerzin over de hou ding van koningin Draga, die eerst den Ko ning met een ijdele hoop jongsten tyd intrigeerde Nikodem Lunjewitsj, tot troonopvolger te doen benoemen Om dit doel te bereiken, had Alexander de Grondwet van 1901, die een radicaal ministerie aan het bewind had gebracht, ingetrokken, de Kamer ontbonden, den Senaat en den Raad van State naar huis gezonden. Een nieuwe Senaat was benoemd, waarin de aanhangers van ’s Konings plan nen de meerderheid haddeneen nieuwe Kamer gekozen, die door het ingrijpen van Zingar Markowitsj grootendeeis uit creatu ren van de regeering bestond. Te gelijker tijd werden op willekeurige wyze de gemeen tewet gewijzigd, de perswet en de wet op het recht van vergaderen geschorst. In het leger heerschte reeds lang ontevre denheid de soldijen werden zeer ongeregeld betaald, en de officieren waren gebelgd over de zwakke on beginsellooze regeeringswyze van den Koning, over de intriges der familie Rbnato. Terwijl zij dien brief gelezen had, vulden An gelina’s oogen zich met tranen. „Is hij werkelijk al dood, eerwaarde vroeg zij wJa, mijn kind, kalm en met berusting is hij heengegaan, tevreden met het denkbeeld, dat gij hem zoudt gehoorzamen". Wat .verlangt hij van mij «Dat gij zult terugkomen op een offer, dat door zijn dood is nutteloos geworden, dat gij zult te rugkeeren tot de wereld met den naam, die de wet u toekent ‘en dien de baron du Haussey u verzocht heeft te blijven dragen dat gij Léon de Léra zult trouwen, die u bemint en dien gij foltert, terwijl gij ’t u zelf doet*. .Maar*, bracht zij bevend in het midden, „op dien naam heb ik geen recht en ik mag, ik kan den man, die in mij zijn volst vertrouwen stelt niet voorliegen en evenmin kan ik Aline berooven van wat haar toekomt". „Mijnheer de Léra weet reeds alles». „Wie heeft het hem dan gezegd „Ik I Hij weet alles en uit zijn naam kom ik u hier zeggen, kindliet, dat hij u bemint, u vereert en meer dan ooit bewondert". Angelina viel neder op een stoel en begroef het bleeke gelaat in de beide handen, als ver blind door ’t heerlijk visioen van licht en geluk, dat haar zoo eensklaps verschenen was. „Gij hebt», vervolgde de priester, „tijdens Renato’s leven uw plicht, uw vollen plicht gedaan. -Mijn lieve dochter, ’t Is heden voor het laatst, dat ik u dien tee- deren naam geef. Als je dit leest heb ik opgehouden te bestaan. Ween niet om mij. De dood is voor mij de bevrijding en niets is er dat mij spijt kan doen gevoelen bij ’t vaarwel zeggen van een leven, dat voor mij zoo treurig en zoo somber is geweest Ik heb uw offer aangenomen. Ik ben u daarvoor erkentelijk geweest ep blijf u nog dankbaar. Je hebt gehandeld volgens je geweten, je hart en je begrip van recht. Je hebt gelijk gehad. Van mijn onherstelbaar leed hebt ge alles weg genomen, wat de bitterheid nog zou vergroot hebben. Jij, mijn kind, hebt mij teruggehouden van een slechte daad, die ik anders misschien vroeg of laat zou hebben gepleegd in mijn vervoering van zelfzucht en in de bitterheid van mijn niet erkende maar toch zoo hartstochelijke vaderliefde. Nu ik op ’t punt sta van de wereld te scheiden verandert alles. De oude abt Galli, die zelf u mijn schrijven wil brengen, kent mijn laatste wilsbeschikking. Voor de eerste en laatste maal richt ik een bede tot u, kom ik tot u met een vaderlijk bevel Gehoorzaam, kind, in ’tgeen de goede priester u zeggen zal uit mijn naam. Met de zekerheid, dat je ’t zult doen, sterf ik tevreden, Dinsdag a. s. 16 Juni hebben de verkie zingen plaats voor den Duitschen Ryksdag. De socialistische Vorwilrts heeft de party- genooten opgewekt om te beproeven door vriendschappelijke onderhandeling van hun patroons te verkrijgen dat de verkiezingsdag ten deele een vrye dag zal zyn. Er zal dus aan die zijde wel hard gewerkt worden, zooals ook te voren reeds door hen hard gewerkt is. Over het algemeen is de toestand nog even vaag als voor eenige weken, toen wjj er een overzicht van gaven. De bladen bevatten nu wel meer verkiezingsnieuws maar slechts enkele berichten, zyn er van meer dan lo kaal belang. De hoop aan de rechterzijde op een ver kiezingsleus van regeeringswege is niet ver wezenlijkt, en ook de keizer, die eenige maanden geleden by den dood van Krupp met zulk een sterke stem opriep tot den stryd tegen de socialisten, vindt het blykbaar verstandiger zich nu niet te laten hooren. Op sommige plaatsen in Zuid-Duitschland gaan de liberalen samen met de socialisten om de clericalen te bestrijden, op andere plaatsen in Pruisen hebben ze zich met de agrariërs vereenigd tegen de socialisten. Er kunnen dus nog heel wat verrassingen uit deze verkiezingen voortkomen. De moeilijkheid, die het centrum ondervindt in sommige deelen van Polen, is verergerd, en heeft aanleiding gegeven tot het ongewone verschijnsel van een bisschoppelyken verkie- zingsbrief die van de kansels is voorgelezen. Het is vooral in Opper Silezie dat de na tionale beweging der Polen de overhand heeft gekregen over de katholieke beweging. Ze hebben daar eigen candidaten gesteld tegen over die van het centrum. Dat heeft den kardinaal vorstbisschop van Breslau, dr. Kopp, bewogen tot het schrijven van een herderlijken brief, waarin hy wel niet over verkiezingen spreekt, maar waarvan de bedoeling in deze dagen niet te miskennen is. Hy spreekt in den brief, een uitvoerige ver- oordeeling uit van een deel der bladen in Polen, die slechts politiekedoeleindenbeoogen, ook wanneer zy den dekmantel van godsdienst gebruiken om katholieke bladen te schijnen. Hy noemt geen blad met name, maar voor US) Angelina, zeer vermagerd, merkbaar verzwakt, aangetast, naar het scheen, door een dier slepende ziekten, welke veelal den dood ten gevolge heb ben, wilde haar offer zonder morren ten einde brengen. Op zekeren dag kwam men haar zeggen, dat er in de wachtkamer iemand was om haar te spreken. Verwonderd begaf zij zich naar de ontvang kamer, en vond daar een tachtigjarigen priester met een langen, witten baard, een zacht en edel gelaat en met een, ondanks den leeftijd, nog zeer helderen en verstandigen oogopslag. „Kindlief,* begon de priester met het warme timbre in de stem, dat altijd zoo sympathiek is voor een gevoelig hart, „kindlief, ik heb op mij .genomen, persoonlijk u een brief van uwen vader ter hand te stellen.* Zij beetde en strekte de hand uit naar een brief die met zwart lak was gecacheteerd. „Wees zoo goed en lees wat daar staat, mijn kind, in mijn bijzijn. Ik ken den inhoud en ik heb een paar woorden met u te spreken zoodra gij van dien inhoud zult hebben kennisgenomen. De brief, bevatte slecht* enkele regels

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1