A rr—we». 1 II w, EDING. No. 9132. en en nte CLOTILDE. OP: 4 Dinsdag 16 Juni 1903. 42ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. FEV1LLETOX. 5 “J VEBKIEZING van Leden van den GEMEENTERAAD. i LOON. en Kinder- AKIiNS, euz. Magazijn Ister”, inden EISERS, rsproeiers. i Ba Huns. i Cothen. r. JIJ A IN KISTHOUT, jATEN in alle Toen werden bestemd# werd 1) o 7 W I 10 'I 0 72 I EN in alle afme- ■ug- en Heining- KEN- en DEN- [i zeer lagen prijs - en 5 duimsche Omtrent de verdere gebeurtenissen in Ser vië is weinig nieuws te melden. De berichten van de bladen bepalen zich in hoofdzaak tot GROEDEN voor n gnlden. jr geschikt voor Staarten, enz. GEBINDTEN, iterleiding. Telefn. 117. In den over Groot-Britanniö heerschenden Novelle van L. HERBST. Uit het Duitsch vertaald. BERGROEDEN, rten. 30 tot 40 voet m te zetten (allen tUfl >or iigdheden. ii lage prijxen prijsopgave 'krijgbaar. ind, rZINGER. iINKMAN Zn. terende prijzen en n houthandelaar GOUDSCHE COURANT i\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon *2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Hoewel de Italiaansche Kamer Woensdag met 188 tegen 149 stommen een motie van vertrouwen in het ministerie-Zanardelli aan. >9 ter even élégant als schoon) dreef een vluchtig rood op haar wangenik wist toen nog niet waarom Hij fluisterde haar eenige woorden toe, waarop zij lachend antwoordde. Daarna bood hij haar den arm en geleidde haar naar een geop^nden vleugel. Hij plaatste zich er voor en begon met kracht de introductie der begeleiding van een zangstuk, dat toen nieuw was en mij uitstekend bevielmisschien wel omdat dit jonge, schoone meisje het zong met hare liefelijke, volle, ronde stem Ik was verrukt Hoe verwon derd keek ik echter op, toen, na eindiging van het lied, Brauneck de zangeres plotseling te voet viel en hare handen kuste, daarna opsprong en de blozende, zacht wederstrevende jonkvrouw harts tochtelijk aan zijn borst drukte. «Waarom zullen wij wachten, Clotilde* vroeg hij met innemende stem, tot de glazen gevuld zijn «Waarom niet op dit oogenblik, nu uw gezang ons allen bekoord heett, aan het gezelschap be kend gemaakt wat toch geen geheim zal blijven «Geachte dames en heeren riep hij, «gij ziet hier een bruidspaar voor U, en wij verzoeken U beleetd om uwe gelukwenschen.» Na eene korte stilte volgde een storm van bij val. Men drong op en met vroolijke, opgewekte, ook ontroerde gezichten feliciteerde men de ge lukkigen. Ik zelf, nog aangedaan door lied en zang, ge voelde mij, door het geluk dezer tot nog toe mij onbekende menschen, bijzonder aangegrepen. «01 ge te benijden zijt?< dacht ik in stilte. Waarom biedt die bleeke Léonard (deze was de zoon des hUizea, een koel, stijf mensch, die mij niet best Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. aanstond) zijne stralende nicht zoo afgemeten de hand en komt zijn gelukwenscji zoo stamelend ovêt zijne dunne, smalle, saamgeperste lippen Is hij wangunstig op haar geluk? Ik keek van hem naar de bruid en zag een paar tranen van geluk in hare schoone oogen. Zult ge altijd zoo schoon en gelukkig blijven vroeg ik mij af. Zal de man, die u heden zoo jubelend zijne bruid noemt, u door het gansche leven op de handen dragen Waarom dacht ik daar op dit oogenblik aan Ik weet het niet, maar die twijfelende vra gen van toen schoten mij te binnen, toen ik jaren later Clotilde als .Mevrouw von Brauneck” we der zag. Zijn het voorgevoelens, die somtijds de nevelen der toekomst verhelderen of zijn het on bewuste invloeden van mensch op mensch, van blik op blik, die zich, zonder ons toedoen, in ons bewustzijn tot gedachten vormen II. Vijf jaren in een gelukkigen echt doorleefd gaan voorbij als een droom, en Clotilde von Brauneck was gelukkig. De aangename maatschappelijke positie van haren echtgenoot, die als talentvol jurist en gezellig mensch in den omgang, in vele kringen zeer gezien was, gaf haar met nare eigen aangeboren lieftalligheid een zeer genoegelijk leven. In hun net ingericht huis woonde liefde en vrede. Een kind, een meisje met moeders donkere oogen en vaders blond haar zette de kroon op hun geluk. Toch had Clotilde soms tijden, dat een onbe stemd, drukkend gevoel hare borst beklemde. Rudolp was nu en dan wat ontstemd en rus teloos Zij was niet gewoon bang te zijn voor onbe kende dingen, maar toch gevoelde zij soms een zekeren angst, dien zij niet verklaren kon. Op een kouden guren Aprildag zat Mevr, v. Brauneck op een stoel voor het haardvuur en wiegde haar kind, dat ziek was, op hare schoot. Terwijl zij met moederlijke zorg den onrustigen slaap van de kleine gadesloeg, luisterde zij tevens in spanning naar iederen voetstap in huis. Van tijd tot tijd wendde zij haar gelaat naar de deur en schudde droevig het hoofd als haar gehoor haar weêr bedroog. «Mijn God!” fluisterde ze, «waar blijft Rudolp de zitting moet al lang afgelGopen zijn.” Eindelijk gaf de huisschel het bekende geluid. Doch neen, dal is zijn lichte tred niet, waarmeê hij gewoonlijk zoo vlug de trap bestijgt. Lang zame schreden naderenaarzelend wordt de deur geopeud Rudolph ben jij het?” riep Clotilde den bin nentredende toe en schrok bij zijn aanblik zoo hevig,, dat het kind op haar schoot ontwaakte. Was dat werkelijk haren statigen, schoonen Rudolph, die daar, den w-zenloozen blik op moe der en kind werpende, als een beschonken man het vertrek in wankelde en met een diepen zucht, als gebroken op de sopha neerviel «Rudolphwat is er gebeurd om ’s hemels wil spreek", riep Clotilde, die zich met hare luid schreiende zieke naast hem zette, zijne verwarde haren van het voorhoofd streek en hem vol angst in het ontroerde gelaat zag. Wordt vervolgd.) ALTJES (voor m jonge vrucht- n 12 ct. per stuk. 10UT, SPOOR- 2IPALEN, HEI- De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien de artt. 4, 5 en 7 der Gemeente wet benevens art. 3 van het Koninklijk Be sluit van den 8en Mei 1897 (Staatsblad no. 144), doet te weten dat in de drie Kiesdistricten, waarin de gemeente Gouda is verdeeld, de verkiezing, ten gevolge van periodieke aftreding, van drie Leden van den Gemeenteraad in het eerste district, van twee Leden in het tweede district en van twee Leden in het derde district, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juni e. k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, by hem kunnen worden ingeleverd de by art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Can- didaten, waarvoor de voorgeschreven formu lieren van af heden ter Secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zyn; en dat voor deze verkiezing de stemming, zoo die noodig mocht zyn, door Burgemeester en Wethouders is bepaald op Woensdag den 8en Juli e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag den 15en Juli d. a- v. Gouda, den 15en Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 66. politieken orkaan is een oogenblik van ver ademing gekomen. Het debat over de bran dende quaestie van den dag is in het Lager huis afgeloopen, natuurlyk om later weder te worden opgevat, want de quaestie is nog lang niet uitgeput en de omstandigheid, dat de speaker het debat beperkt heeft of tenminste trachtte te beperken tot het amendement Chaplin maakt het voor het Huis mogelyk de bespreking der groote Chamberlainsche plannen later van voren af aan te hervatten. Wanneer dit zal kunnen plaats hebben schynt nog niet vast te staan. De begroeting is in tweede lezing aangenomen zonder dat verder over de zaak gerept is. De liberale s leiders zullen echter, wanneer zy het oogen blik geschikt achten, wel een manier weten te vinden om een debat uit te lokken. Intusschen zal het Hoogerhuis zich met de zaak bezighouden. De gewezen conservatieve minister lord Goschen zal Maandagavond in dat Huis in terpelleren, „naar aanleiding van de verkla ringen van enkele leden der regeering” om trent difterentieele tarieven en overlegging van stukken vragen. Men is zeer benieuwd naar de houding van den hertog van Devonshire. Men houdt hem voor een tegenstander van Chamber lain’s plannen en volgens de Manchester Guardian zon hy er zich tegen verzetten dat de party-organisatie der liberale unionisten ten behoeve der propaganda voor die plan nen gebruikt werd. Maandagavond nu zal de hertog kleur moeten bekennen. Aangezien hy door zyn positie een hoogst invloedrijk man is, hangt van de door hem ingenomen houding veel af. Donderdagavond heeft lord Rosebery, in de City Liberal Club te Londen het woord voerende, nogmaals getoond, dat by ernstig van plan is tegen Chamberlain te stryden. Hy wekte de mannen der City op, hun opinie te doen kennen in een zaak, die hun belan gen van zoo nauw raakte. Van de zyde der arbeidersklasse, welke hy zoozeer zoekt te paaien, ontmoet Cham berlain tot dusver nog weinig aanmoediging. Vrydag werd op een vergadering van de mynwerkers-federatie te Bath een motie aan genomen, waarby vertrouwen werd uitge sproken in de 'beginselen van vrijhandel, en die onvaste houding van den eerste-mininter. benevens Chamberlain’s plannen, werden af gekeurd. KSP ARREN. KEN. /TEN- cu ,B00- nadere mededeelingen omtrent den moord welke echter, al is het dan niet in alle bij zonderheden, reeds uit de telegrammen be kend zyn. Te Belgrado is het vry rustig, daarover zyn alle berichtgevers het eens. De zaken gaan haar gewonen gang. Toch wordt nog door de troepen in de straten gepatrouilleerd en zyn verschillende punten der stad door detachementen soldaten bezet. De verkiezing van eer. der Karageorge- witsjen vast staat nog niet of vorst Peter of prins George de gelukkige zal zyn schynt wel vast te staan, maar enkelen schij nen meer te gevoelen voor de vestiging eener republiekalthans de Times-correspondent deelt ihede, dat in de straten de kreet„Leve de republiekwerd gehoord. Het laatste bericht uit Belgrado luidde In een bijeenkomst van senatoren en af gevaardigden is besloten heden met alge- meene stemmen zich uit te spreken voor een weder in kracht stellen van de Grondwet van 1888 en ten gunste van Peter Karage- orgewitsj. Omtrent de begrafenis van de slachtoffers van den moord hebber, wy hier boven reeds eenige bijzonderheden gemeld. Volgens den correspondent van de Daily Mail heerschte by dq overbrenging der lyken naar het kerk hof in de straten een stilte des doods. De soldaten hielden de bevolking op den achter grond. De uitgewezen zusters van koningin Draga kregen verlof voor de teraardebestelling het lyk hunner zuster nog eens te zien. Opmerkelijk is, na hetgeen reeds bekend is geworden, de offlcieele lezing van het gebeurde die gegeven wordt door de offleieuse Sepska Zartava. Deze offlcieele lezing luidt„Dezen morgen zyn de Koning en zyn gemalin Draga in het paleis gedood. Gedurende den nacht wilde koning Alexander zyn vrouw dwingen hem te verlaten. Zy weigerde en trachtte, ge holpen door haar aanbang in het paleis, der. Koning op zyn besluit te doen terugkomen. Dit gaf aanleiding tot een gevecht, waarby dooden en gewonden vielen. Het zesde regi ment drong het paleis binnen, opnieuw Vloeide bloed en de Koning en zyn vrouw kwamen om”. Volgens de Times zal deze lezing aan de buitenlandsche regeeringen worden toege zonden. Gemeld wordt, dat ook minister Theodorvitsj aan zyn wonden is overleden. Zyn dochter, die eveneens gewond werd, ligt op sterven. ’EN en zware De hoofdleiders der samenzwering te Bel grado schynen nog steeds onder den indruk te verkeeren, dat zy zich buitengewoon ver dienstelijk hebben gemaakt jegens hun land, en dat zy zich met eer en roem hebben overdekt. Zoo heeft kolonel Misjits, de man die zich bij de moordpartij aan het hoofd stelde, met blijkbare zelfvoldoening een soort officieel relaas van den bloednacht gegeven. De voorstelling, door Misjits van het gebeurde gegeven, sluit zich- in hoofdzaak aan by het geen dienaangaande reeds vroeger door de bladen en door „Reuter” werd wereldkundig gemaakt. In den nacht van den moord verzamelden de samenzweerders zich voor den Konak, waar zy van kolonel Masjin hun instructies kregen. De gendarmerie-kazerne en alle politieburean’s in de hoofdstad waren inmid dels door troepen van het 7e regiment in fanterie omsingeld. Het 4e regiment cava lerie en de rydende artillerie namen de ministers en de stads-prefect voor hun rekening, en de garde-infanterie omsingelde het paleis. Vooral het forceeren van den toegang tot het paleis wordt door Misjits uitvoerig be schreven. Naumovits, die den samenzweer ders van binnen zou behulpzaam zyn, had afgesproken een deur te zullen openen, die men echter gesloten vond. Er werd nu dynamiet gebruikt, waardoor Naumovits, die juist van binnen aan de deur morrelde, om kwam. Toen de samenzweerders binnen waren, begon een ware klopjacht op het koninklijk paar, dat zich verscholen had in een kleine provisiekamer. Het was pikdonker, daar generaal Petrovits de electrische geleiddraden had doorgesneden. Toen men Alexander en Draga had gevonden de Koningin had niets dan een hemd aan het lyf begon men eerst te onderhandelen. Men kent de voorwaarden, die aan Alexander gesteld werden. De Koning antwoordde„Je hebt Milan niet voor ik laat me niet bangmaken door een paar officieren. Hoor je dat!” Opnieuw eischte Misjits, dat Draga zou worden verbannen, doch tot eenig antwoord kuste de Koning zyn vrouw. Toen werden beiden neergeschoten. De lyken werden het is niet langer Misjits, die aan het woord is uit een raam in den tuin gegooid, waar mea ze tot laat in den morgen heeft laten liggen. Daarna werden de lyken in ruwe open kisten ge plaatst en bewaakt. Slechts enkelen be voorrechten werd verlof tot bezichtiging verleend. Den volgenden nacht had de teraardebe stelling plaats van al de vermoorden. Met spoed en byna zonder eenige plech tigheid werd het werk volbracht. Op het kerkhof bevonden zich buiten enkele officieren en een sterke troepenmacht, slechts twee priesters van lagen rang. De Koning en de Koningin werden bygezet in een grafkelder van de kapel op het kerkhof. De plaats wordt aangegeven door twee houten kruisen. Kolonel Naumovits werd niet tegelyk met de anderen begraven. In overeenstemming met den wensch der bevolking werd by by dag en met volle militaire eer in het graf gelegd. De sluipmoordenaar is in den volks mond nu reeds geworden tot een „goed patriot, die voor zyn land gestorven is.” I. Het is omstreeks vijftien jaren geleden, dat ik Clotilde voor het eerst zag, en somtijds komt het mij voor als of het pas eene week geleden is; zoo diep was de indruk dien ze op mij maakte, ’t Was bij haar oom en voogd, een rijk koopman, die buiten Bei lijn eene villa bewoonde, op een avond toen de oude heer een feest gaf entalrijke gasvlammen de elegante salons verlichtten In eene nis gezeten beschouwde ik de schitte rende, opgewekte, pratende, heen en weêr Joo- pende bezoekers en bezoeksters, toen op eens mijn blik, als betooverd, op eene waarlijk edele meis jesgestalte, die alle hare vriendinnen in de schaduw stelde, bleef rusten. Die donkere oogen vol geest en toch zachtzinnig, die regelmatig schoone vor men van haar blozend gelaat boeiden mij sterk. Even zoo opvallend waren hare bevallige bewe gingen, hare statige houding en voorname ge stalte. Een jonge man, iemand, die mij was voorgesteld als de heer «Rudolph von Brauneck*, naderde haar. Zijn aanblik (de heer von Brauneck was Telefoon No. 69 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels' 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I h

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1