etdig.. I cao ECU». CLOTILDE. Ateuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 9133. 42ste Jaargang. Builenliiiidsch Overzicht. FEUILLETON. Woensdag 17 Juni 1903. A van Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. met incl. de Ansicht- irisl'1, Haarlem I Verspreide Berichten. Wordt vervolgd w Mtt, traai 103. Novelle van L. HERBST. Uit het Duitsch vertaald. prtsfbuqefl e 0.35 ▼oor Neder- m iederen dag inigen met in’s khandelaar een andsche uitgave ngt per jaar on- m, die hem aan oor hem op te reizigers worden ■ste maal komen atsen in Arabië, ndië, Birma, Ma- Frankrijk, Generaal Farney, commandant van het 5e legercorps te Orleans, is, nadat de Duitsche autoriteiten hem een verbluf op Elzassisch grondgebied verboden hadden, te Kehl in De hoofdtekst dit halfmaande- tsche tijdschrift ,aat uit de Be- rij ving eener in om de Aarde, de Heer E. T. nstra Ki iper in racht der Ven- tschap maakt, k nummer is rijk leïlluntreerd ir eigen photo- iphinche opna- l d« Echte jen, tesameii- ingen ia den ti ntam des vemardigd iet wereldbe- lebr* Stoll- GüllkStlll'COURANT Telefoon No. 92 ADVER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon No. 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzónderlijke Nommers VIJF CENTEN. Heden zyn de algemeene verkiezingen voor den Duitschen Ryksdag. De verkiezingsveld- tocht is dus zoo goed als afgeloopen, de bla den van verschillende partijen richten nog slechts laatste waarschuwingen aan de kiezers. Opmerkelijk is de scherpe toon van het orgaan van den Bund der Landwirte tegen de regee- ring, uit welken toon ook weer het oude wantrouwen van de agrariërs tegen graaf Bülow spreekt. Het artikel begint aldus„De Duitsche tijde opengesteM. rden te allen tijde In een interview verklaarde Karageorge- witsj dat hij de kroon van Servië aanvaardde onder den naam Peter I. Hij richtte een proclamatie aan-het Servische volk, waarin De leiders der oppositie in het Lagerhuis zyn roorhemens zoo spoedig mogelijk een motie in te dienen teneinde het lang beloofde groote debat, full dress debate zooals de Engelschen zeggen, over Chamberlain’s plan nen uit te lokken. In den poezem der libe rale partij is eenige ontevredenheid ontstaan over de dralende houding van haar leiders maar deze aarzelen een flinken aanval te doen, omdat zij vreezen, dat zulk een aanval niets anders zou bewerken dan dat de ge stoorde tucht in de rangen dor ministerieelc partij herstellen. Volgens de Westminister Gazette zyn de vrjjhandelaars onder de ministerieelen bezig een coup d’état uit te broeien, en zouden zjj het kabinet willen dwingen zich als een geheel tegen differentieele tarieven en protectie uit te spreken. Aan het hoofd van het complot staan Sir John Gorst en lord Hugh Cecil. Mocht Balfour onder den hypnotischen in vloed van Chamberlain komen te vallen zooals velen meenen, dat reeds het geval is dan zou men opzienbarende gebeurtenis sen in het ministerieelc kamp mogen te ge- moet zien. landbouw en de Duitsche middenstand hebben, sedert prins Bismarck zyn ambt neerlegde, in de regeering hun krachtig en overtuigd verdediger verloren en moeten sedert dien op eigen kracht bouwen. Alles wat tot be houd en bevordering van den landbouw ge schieden kan, moeten zy aan de regeering ontworstelen. De tyden dat het gouverne ment, uit juiste erkenning van de politieke en oeconomische beteekenis van den midden stand in stad en lande, stelselmatig zorgde, zijn voorbij.” Dan wordt de Bund der Landwirte, welken prins BismaVck zijn wijding heeft gegeven, aangeprezen als eenig redmiddel, als een macht waarmee de regeering onder alle om standigheden moet rekening houden, welke haar verhinderen zal, hare oeconomische plannen uit te voeren, welke haar dwingen zal, aan de rechtmatige eischen van den Duitschen middenstand tegemoet te komen. „Men scheppe zich dienaangaande geen illusies, de uitslag van de verkiezingen be slist over den inhoud dien de handelstrac- taten zullen hebben. Dat blijkt reeds hieruit dat de regeering totnogtoe geen stappen gedaan heeft, om tot nieuwe handelstractaten te komen, dat zy afwacht, hoe de Rijksdag zal samengesteld zijn voor z|j tegenover de andere staten met hare voorstellen voor den dag komt. Hoe meer het zwaartepunt door de verkiezingen naar links, in de richting van den vrijen handel, verschoven wordt, hoe ongunstiger de tractaten voor landbouw en middenstand zullen uitvallen. Hoe sterker de aanhangers van een werkelijk nationale oeconomische politiek in den nieuwen Rijks dag zijn, hoe grooter ook de matiging zal zjjn die de regeering by de handelstractaten zal moeten betrachten en hoe grooter de kans zal wezen dat datgene wat van het douane-tarief nog voor den landbouw te red den is, gered zal worden.” En ten slotte krijgt de regeering dan nog, als zoo dikwijls, van het agrarische blad een veeg uit de pan, omdat zy niet krachtiger tegen de sociaal-democraten te velde trekt. melk gekookt rank voor da- iheelepel» van ocolate) Als geval van te gebruiken, tamste B. T- rk tandvleesch, >r speeksel ver- ize verstandige Vademecum meer minnen. Gouda en Bode- Gouda. moedt niet hoe reddeloos mijn toestand is Ik zeg jeik ben verloren een kogel door den kop zou voor mij het beste zijn." De jonge vrouw kromp ineen. «En dan vrouw en kind in ellende achter laten vroeg ze langzaam, op ieder woord klem leggende Hij stond ontsteld. Haastig wendde hij zich tot haar «Wat zeg je?,.. Ja, je hebt gelijk, ik mag niet. O God is er dan geen redding mogelijk uit dezen afgrond?* Clotilde, Clotilde I» Met hartroerende teederheid legde zij hare han den op zijne schouders en keek hem in het ver trokken gelaat. «Wie moedeloos is, heeft niets te hopen", zeide zij, als ge een beetje gekalmeerd bent, zullen wij eens verstandig praten en raadplegen. Alk over vloedige dingen werpen wij als ballast overboord, totdat ons scheepje weêr vlot is «Ons schip verzinkt reddeloos, antwoordde hij dof, want de schipper was een ellendeling." ’«H.’t moest er uit...; ik heb meer, veel meer verloren dan ik te verliezen had. Ik heb ook gel- den van mijne cliënten gevraagd, die mij toever trouwd waren Het zou maar voor korten tijd, tot mijn zekere redding zijn en nu is er niets meer te redden. Morgen vervalt een groote wissel en woidt mijn ondergang bekend in alle kringen. Ik ben ren bedelaar en een schurk «Rudolph stiet Clotilde met sidderende stem uit. Eenige cijfers zullen het gejnakkelyker maken ojn den grooten strijd vhn heden te volgen. De oude Rijksdag bestond uit 102 centrumleden, 58 socialisten, 53 nationaal- liberalen, 52 conservatieven, 24 van de vrij zinnige volkspartij, 20 Rflksparty, 19 wilden, 14 van de vrijzinnige vereeniging, 14 Polen, 10 Elzassers en nog eenige vertegenwoor digers van kleine fractiën, te zamen 397. Deze waren gekozen door 7’/4 millioen van de 111/* millioen kiesgerechtigde Burgers. De socialisten brachten 2,407,000 stimmen uit, doch kregen slechts 58 zetels, terwijl de centrumleden met 1,455,000 stemmen 102 zetels veroverden; de beide conservatieve par tijen brachten 1,200,OCX) stemmen uit, en de nationaal-liberalen maar 971,000. De socia listen, die ruim l1/» millioen stemmen meer uitbrachten dan de nationaal-liberalen, ver kregen voor die ruim l1/» millioen slechts 5 zetels meer. VVÜ brengen de helft meer stemmen uit dan het Centrum aldus hun gewone argu mentatie en we hebben slechts de helft van hun stemmen. Er is echter wel iets tegen te zeggen. De sociaal-democraten zijn de party van de tel-candidaten. Het is hun te doen om een groot totaalcijfer van stemmen, en dus rtellen zy ook daar candidaten, waar zy niet de minste kans van slagen hebben, alleen om later hun tegenpartij te kunnen over troeven met een bijzonder groot aantal stemmen. Niet tegen te spreken is echter de onrecht vaardige verdeeliug der kiesdistricten, waar op almeer werd gewezen. Deze toestand is fei- telyk onwettig, want de grondwet beoogde op elke 100.000 zielen een vertegenwoordiger aan te wijzen. Geschiedde dit, dan zou de Rijksdag 564 afgevaardigden in plaats van 397 moeten hebben. De groote kiesdistricten van 500,000— 706,000 inwoners liggen juist in de indus- trieele centra en in de groote steden, waar de socialisten de meeste aanhangers hebben. Zy drongen dan ook herhaaldelyk op een billyker verdeeling aan, doch totnogtoe zon der resultaat. Heden gaan de socialisten dan met 322 candidaten, de nationaal-liberalen met 181, het centrum met 161, de vrijzinnige volks partij niet 112, de conservatieven met 111, de anti-semieten met 50, de vryz. vereeniging met 41, de Bund der Landwirte met 39, de Duitsche volkspartij met 24, de Elzassers met 19 man in den strijd. Aan voorspellingen ten aanzien van den uitslag wagen we ons niet. Men neemt ech ter tamelyk algemeen aan, dat de socialisten wel eenige zetels zullen winnen en do libe ralen nog meer zullen aftakelen. Maar aan belangrijke wijzigingen in de partijverhou dingen gelooft men niet. hij somber voort, bracht mij in kennis met eenige heeren, die eene onderneming op touw gezet hadden, waarvan zij gouden bergen verwachtten er. beloofden. Ik liet mij overreden de rest van mijn kapitaal in die onderneming te steken en, na de resultaten der eerste twee jaren, meende ik zeer wijs gehandeld te hebben. Toen Ontstond er eene pngunstige wendingnieuwe voorschotten waren noodig, die mij in ongelegenheid brachten, doch de hoop op groote winst bleef bestaan. Nu echter moet ik zeggen, dat ik beslist weet, dat ik en vele anderen op het schandelijkst zijn bedro gen door twee schelmen. De een is al in handen der politie, maar de aqder is met het geld de zee over en in veiligheid. De zekerheid hiervan is op de vergadering van heden gebleken." eindigde hij met toomlooze stem. Clotilde drukte haar kind, dat begon te schreien vaster in hare armen. Een oogenblik stond zij in beraad wie van hare beide geliefden zij het eerst hare zorg zou wijden, doch spel nam zij een be sluit, bracht de kleine zieke paar de slaapkamer en gaf ze over aan de oude dienstmaagd. Daarna trad zij met waardige houding op haar man toe, die nog altijd als wezenloos op de sopha zat, vatte zijne hand en sprak met vaste stem «Rudolph, hoe kunt ge je nu zoo geheel en al door dit ongeluk laten neerslaan I Als ik jou of ons kind moest verliezen, ja, dan zou ik ontroost baar zijn, maar het verlies van ons vermogen, hoe zwaar ook te dragen, moet je niet wanhopig maken zoo lang wij nog jong en gezond zijn Met driftlonttrok hij haar zijne hand en sprong op. «Ge weet niet wat je zegt," riep hij, «je ver in een vereenigde zitting van den senaat en de Skoepsjtina te Belgrado is Peter Ka rageorgievits met algemeene stemmen tot honing van Servië gekozen. Over de persoonlijkheid van den nieuwen koning deelt de Weeusche Neue freie Presse van „zeer gezaghebbende zyde” bet volgende mede Karageorgievits is een knappe man van middelmatige lengte, die keurig naar de Fransche mode gekleed gaat en den indruk maakt van een man van de wereld. Zyn donker hoofdhaar en de korte baard en kne vel zyn peper-en-zout-achtig. Het ovale ge zicht heeft een duidelijk Slavisch, zoo men wil, Servisch type. Zyn soldateske manieren doen vermoeden dat hy een militaire opleiding heeft gehad. Te Genève bewoonde hy met zyn vrouw, een oude ryzige dame, een klein huis vlak by de Russische kerk. In zyn omgeving waren nu en dan twee dochters. Zoowel de prins als ook zyn familie waren byna dagelyksthe gasten van den Russischen prins Oldenburg, die met zyn zeer schoone vrouw en verscheidene kinderen te Genève in vrijwillige ballingschap leefde en een grooten staat voerde. In den huize Olden burg verkeerden het hdkle jaar door zeer voorname Russen. Prins Karageorgievits is een ontwikkeld, zeer belezen man. Hy spreekt zeer mooi Fransch, Russisch, Servisch en Duitsch. Zyn algemeene ontwikkeling heeft hy gekregen door jaren lang ernstig te lezen; hy stelt in alle vraagstukken van onzen tyd levendig belang en zoekt den omgang met wetenschappelijke menschen, om van hen te leeren. Hy leefde te Genève zeer terugge trokken, byna burgerlijk eenvoudig. Over het geheel maakt de prins den in druk van een zeer ontwikkeld, eenvoudig, ernstig man, die zeer' veel houdt van de Russische taal, den omgeving metRusseiren van Russische muziek en literatuur. Een belangwekkende vraag is, wat men er op zal vinden om den nieuwen Koning zyn bezittingen terug te geven. Zooals be kend is, werd na den moord op vorst Mi chael Obrenovits het geheele aanzienlijke vermogen van de Karageorgievitsen in Ser vië verbeurd verklaard en daarna door den Staat aan verschillende particulieren over gedragen. I Zn. - Goud» hij zegt de traditiën def voorvaderen te zullen vervolgen en te zullen vergeten alles wat gebeurd is in de laatste veertig jaren. Geen rancune zal overblyven en de rechten der ambtenaren zullen worden geëerbiedigd, terwyl deze worden uitgenoodigd de strikste legaliteit te bewaren. De koning gaf mededeeling van zyn ver kiezing aan den Czaar, dep koning van Italië en den vorst van Montenegro. Hy deed geen andere officieele mededeeliligen. In antwoord op een telegram van minister Avakoumowitsj, hem zyn verkiezing mede- doelende, seinde de nieuwe Koning, dat de schitterende bewjjzen van toewijding, hem gegeven door zyn bemind volk, zyn trouw leger en vaderlandslievende regeering hem tot in het diepst der ziel hadden getroffen. „Ik dajjk de Voorzienigheid die mij den troon mijner voorvaderen deed bestijgen”. woorden zag .hij op zijn kind nqêr en streek het over de lokken. De kleine pakte ’s vaders hand en drukte die tegen haar mondje. Bij de aanra king dier brandende lipjes kromp hij ineen. «O mijn God, hoe ontzettendriep hij«het kind is ziek en baart je zorg en ik maar je hebt gelijk, ik mag je niets meer verzwijgen, arme, geliefde vrouw! Toen ik je vijf jaren gele den in dit huis leidde dacht ik er alleen aan je waardig te ontvangen ik bid je hoor mij aan Zonder angstig met mijn vermógen te rade te gaan heb ik alles in ons huis laten inrichten, zoo als ik het bij mijne ouders thuis gewoon was. «Na twee jaren ontwaarde ik tot mijn schrik, dat wij zulks niet vol konden houden. Wat moest ik nu doen «Openhartig tegen je zeggen Clo tilde, ons welvarend leven was een korte droom, wij moeten ons bekrimpen en voortaan in klein burgerlijke eenvoudigheid gaan leven Dat, dat kon ik niet, dat was mij onmogelijk." «Rudolphbeste Rudolph, waa,rom niet Wist je dan niet, dat ik aan jou zijde, zelfs in de ne derigste omstandigheden «Ja, ik weet het», viel hij haar in de rede, «ge zoudt toch tevreden geweest zijp, maar ik ver mocht het niet, de eene geriefelijkheid na de an dere je te ontzeggen, je aan ontberingen bloot te stellen. En ik zelf, van jongs af, ben niet groot gebracht om in mindere stand te leven. Daarom zocht ik langs een anderen weg mijne inkomsten te verbeteren, want mijne praktijk als advokaat brengt niet veel op." Zij staarde hem aan en zweeg. «Een toeval, dat ik heden bitter beklaag," ging 2) Hij trachtte zacht hare liefkozingen te ontwijken en sprak bijna toomloos: «Wat er gebeurd is? dat is spoedig gezegdalles is verloren, alles ook mijne eer!" Clotilde verbleekte. Ook je eer dat versta ik niet. Je maakte me gisteren opmerkzaam op een mogelijk geldverlies, maar wat heeft daar je eer meê te maken?* Gisteren had ik nog hoop en ik kon niet be sluiten je de ware grootte van het verhaal meê te deelen. «Nu is alles voorbij en ben ik een verlo ren man.* Radeloos keek zij hem aan, zooals hij daar in stomme vertwijfeling neer zat. Daarna sprak zij met droeve stemRudolph, ik wist niet hoe hot met uwen, met onzen geldelijken toestand stond. Daar gij er nooit over spraakt durfde ik er niet naar vragen, maar nu, niet waar, nu zegt ge me alles Hij ademde zwaar maar zweeg. «Geloof me», zei ze, ik ben sterk en kan met jou het zwaarste verdragen, maar die martelende onzekerheid is verschrikkelijk," Zonder te ant-

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1