egep I I 1 oensdag icrij I .-Gouda* CLOTILDE. Atewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I No. 9137. Bekendmaking. Buitenlaodsch Overzicht. FEUILLETON. ai 1'1 I •"I aaglijders Maandag 22 Juni 1903. 43ste Jaargang 8 30 uur g.u. i Interc. 1247. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? naidd. en Uriel", Haarlem erkregen VOX In de I en I I I -den verkrjgba» ER DE VISCH- Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. sr jaar voor per* van K. M. 1, Novelle van L. HERBST. Uit het Duitsch vertaald. i I. ien werkelijke hulp fiOÜDSCHE COIBAST. N. I 4 Zn. Goud» loud gratis. an het Rijks Inter- werd met 319 tegen 179 stemmen aange nomen. Fransche Kamer werd behandeld een interpellatie van de afgevaarden Renault Morlière en Montebello over de discipline in het leger en over de redenen, die den minister van oorlog aanleiding gaven een commandeerend generaal van een der leger korpsen van zyn functiën te ontheffen. Een motie van orde van den heer Gouzy waarmee de minister André zich vereenigde en luidende ï)e Kamer, vertrouwen stellende in de energie van den minister van oorlog, om de republiek door het leger te doen eer biedigen, gaat over tot de orde van den dag, Hoe het ook xy, het blykt thans, dat de Servische koningsquaestie nog niet afgesloten is, en dat de toekomst nog nieuwe moeilijkhe den en verwikkelingen met zich kan brengen. per briefkaart» or li t toegesondeo door Saltbommel. De .volledige uitslag” der Dnitsche ver kiezingen doet zien, dat er niet minder dan telefoon to. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]>ost 1.70. Alzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 184 herstemmingen moeten plaats hebben. Gekozen zyn 31 conservatieven, 88 centrum- leden, 14 Polen, 6 leden van de Ryksparty, 54 sociaal-democraten, 4 Wilden, 6 Elzas* Sers. 5 nationaal-liberalen, 1 Deen, 1 lid van de Reform-party, 3 leden van den Boe renbond. In herstemming komen dan37 conser vatieven, 122 sociaal-democraten, 24 leden van do vrijzinnige volkspartij, 65 nat.-libe- ralen, 11 leden van de vrijzinnige vereeni- ging, 4 Elzassers, 8 Polen, 16 leden van de Ryksparty, 1 lid van den Bund der Land- wirte, 5 anti-semieten, 35 Centrumleden, 10 Wilder, 6 leden van den Boerenbond, 8 van de Duitsche Volkspartij, 8 Wolfen, 8 leden van de reformparty. als er geen ander middel mocht het socialistisch gevaar te keeren. gtii I ■f I In het Engelsch Hoogerhuis verklaarde lord Lansdowne dat de Britschu gezant te Belgrado last kreeg niets te doen, dat den indruk kon geven een offlcieele erkenning te zyn van de voorloopige regeering. D« Britsche regeering acht het ongewenscht, dat de gezant te Belgrado is, als de nieuwe regeering wordt ingehuldigd. Hy kreeg daaropi laat Belgrado voor dien lyd te ver laten. Frankrijk, Duitschland en Italië volgen een t soortgelijke gedragslijn. Rusland en Oostenrijk schijnen bereid het nieuwe regime te erkennen, maar Rusland gaf duidelijk te kennen dat het do strenge be straffing verwacht van de lieden in de mis daden betrokken. De Russische Regeering heeft Peter I Karageorgewitsj als koning van Servië er kend, doch hem de bestraffing van de ko* ningsmoordenaars tot plicht gesteld. Op dezelfde wyze, al is het op minder gebiedenden toon, heeft keizer Frans Jozef van Oostenrijk op de bestraffing van de moordenaars aangedrongen, die „door hun verafsebuwenswaardige on lage misdaad Servië hebben vernederd in de oogen der andere natiën". De moeilijkheden voor Peter I beginnen dus reeds, nog voordat hy in Belgrado is aangekomen. En wellicht hangt het uitstellen van zyn vertrek uit Genève met deze moei lijkheid samen. Nu de eisch van den Tsaar voor hem ligt, ziet hy in, dat hot niet ge- makkelyk zyn zal koning van Servië te wordenen hy kan toch niet beginnen met hen van zich te vervieemden, die hem de kroon aanboden Wellicht zal Peter I pogen een middel te vinden om de kool en de geit te sparen; om aan Ruslar.d’s eisch te voldoen, zonder een militairen opstand te verwekken, die zyn pas verworven kroon en wellicht ook zyn leven in gevaar zou brengen. Êa zoo, verwacht men, weldra te zullen vernemen-, dat de moordenaars het Servische gebied verlaten hebben, en dat het niet mo- gelyk is tegen hen op te treden, omdat zij buiten het bereik van den sterken arm zyn. Of wel, een enquête zal worden ingesteld met het doel nooit aan het einde te komen, tenzy de schuld kan geworpen worden op enkele der by de revolutie omgekomen officie ren. Reeds de mededeeling van de voorloo pige regeering, dat de Koning en de Koningin gedood werden, toen by een oneenigheid in de koninklijke familie de troepen te hulp moesten komen, en een handgemeen ontstond. Op deze lezing voortbouwend, kan weldra een officieel verhaal van het gebeurde worden opgemaakt, dat zonneklaar de onschuld der samenzweerders doet uitkomen. En in bet uiterste geval kan altijd nog de .amnestie" worden afgekondigd die alle be gane zonden bedekt met den mantel der ver getelheid. Maar dan moeten de Koningsmoordenaars in Belgrado wat voorzichtiger wordonop dit oogenblik beroemen zy zich nog te veel op hun daad. Overste Misjitsj heeft aan een cor respondent van de Daily Express verklaard, dat hy bet eerste schot op Alexander heeft gelosten hy roemde de vaderlandsliefde van de officieren die er aan hebben deelgenomen. Zij las en las doch kwam niet verder dan de eerste bladzijde. Het bloed week uit hare wangen en het pa pier sidderde in hare handen. Geen geluid kwam over hare bleeke lippen geen traan in hare groote verglaasde oogen, die onafgewend op den brief gericht bleven, welke haar in duidelijke woorden verschrikkelijke din gen vertelde. Na lang staren keerde zij hem om en om, greep met beide handen naar haar hoofd en dacht krankzinnig te worden. Trots hare ontsteltenis vernam zij schreden, die hare deur haastig naderden. Met bovenmenschelijke inspanning trachtte zij zich kalm te houden. Hetzelfde meisje, dat haar even te voren den noodlottigen brief gebracht had, meldde haar nu, dat haar oom zyne koffie in haar gezelschap wilde gebruiken. Waarom zag die kleine haar met zulke onrus tige oogen aan Clotilde dwong zich haar toe te lachen en zeide, dat ze dadelijk komen zou. Toevallig keek ze in den spiegel en schrok van haar marmerbleek gelaat. Zij maakte hare slapen nat met ijskoud water en probeerde een vriendelijk gezicht te zetten. Toen zij aan haar ooms leunstoel trad, merkte ze tot hare groote geruststelling, dat harp stem vrij natuurlqk klonk, ofschoon hare keel als toege wrongen was, maar toen ze hem een kop koffie aanbood, beefde hare hand zoo erg, dat zelfs zijne oude oogen dit zagen. De goede grijsaard keek haar lang aan en zeide eindelijk eene vreemde mij liefdediensten bewijst.’’ Zij drukte een kus op Hanna’s volle wang verliet haar, diep geroerd. IV. Het parlement van Canada heeft met 102 stemmen tegen 52 een voorstel van Tarte verworpen, de uitbreiding van het protectio nisme vragende. Tarte trachtte te bewyxen dat Groot-Britannië achteruitging onder het vryhandel-stelsel en protectionistisch zou worden onder den invloed van Chamberlain. Fielding, de minister van financiën, zoide dat Chamberlain nu de politiek volgt die' Canada sinds zeven jaar volgt; dat z(jne sympathie voor Chamberlain is, maar dat het niet aan te nemen was, dat Engeland zich zoo maar by de denkbeelden van Cham berlain zou aansluiten, vooral niet in zake graanrechten. Chamberlain, zoo voerde Fiel ding nog aan, moet een berg bestormen, voor hy er is. Onze harten gaan uit van hem, maar laten wy terzelfder tyd niet de oogen sluiten voor het feit dat hy veel vijan digheid ontmoet en dat hy het niet in een ommezien zal winnen. Bourasse voerde ook het woord. Het Canadeesche zoowel als het Engelsch.e kabi net, zeide hy, zyn het niet eons over de kwestie, alhoewel Chamberlain warme aan hangers heeft in Canada. Er heerscht in Duitschland groot verschil van meening over de bij de herstemmingen te volgen gedragslijn. Bladen als het .Berliner Tageblat”, de „Vossische Ztg.” en zelfs de „National Ztg.” geven den liberalen en radicalen kiezers den raad, overal den socialistischen candidaat te steunen, waar deze in herstemming komt met een conservatief of een clericaal. Men herinnert zich, dat dit reeds lang voor de eerste stemming door den grooten geschied- kenner prof. Mommsen werd aanbevolen. Dp conservatieve en ook een deel der nationaal-liberale pers predikt de aan sluiting naar rechts, en wil overal den sociaal democraat bestrijden, het doet er niet toe, wie de tegencandidaat is. Het vreemdst en in de gegeven om standigheden waarschijnlijk verreweg het domst is de- oplossing, welke door de „Hamburger Neuesten Nacbrichten” wordt aan de hand gedaan. Dit lyforgaan der Bismarck-dynastie wekt de regeering op, den nieuwen Rijksdag te ontbinden, en desnoods het algemeen kiesrecht af te schaffen, zyn, om Mandelaar een ■landsche uitgave angt per jaar on- ten, die hem aan loor hem op te reizigers worden srste maal komen aatsen in Arabië, [ndië, Birma, Ma- incl. de Aneicht- i tyde opengesteld. >rden te allen tyde gegaan. Een jaar, dat de ilde als een droom toe- De Burgemeester van Gouda brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking De Ministers van Waterstaat Handel Nyvorheid en van Financiën Gelet op de Koninklijke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad no. 194), 14 Augustus 1888 (Staatsblad no. 142) en 3 Februari 1902 (Staatsblad no. 15); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van den invoer van rundvee, schapen, geiten en varkens, bestemd voor de vanwege de afdeeling Winterswijk der Gel- dersch-Overysselsche Maatschappij van Land bouw op 9, 10 en 11 September e.k. te Winterswijk te houden internationale Land bouwtentoonstelling, afwyking van de ver bodsbepalingen, vervat in de eerstgenoemde twee Koninklijke besluiten, wordt toegestaan onder voorwaarde a. dat aan het 1ste kantoor worde over gelegd eene verklaring van het bestuur van voornoemde afdeeling, ten bewijze dat de dieren waarvan de soort, het aantal en het signalement te vermelden zyn, voor be doelde tentoonstelling zyn ingeschreven b. dat de dieren van het 1ste kantoor naar Winterswijk worden vervoerd per spoor zonder overlading en afgescheiden van ander vee c. dat de dieren, voor zooveel zy na af loop der tentoonstelling hier te lande mochten blyven niet in het verkeer worden gebracht dan na door den districtsveearts te Zutphen o> een zyner plaatsvervangers te zyn gekeurd en gezond bevonden. ’s Gravenhage, 18/22 Mei 1903. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de MAREZ OYENS. De Minister van Financiën, HARTE van TECKLENBURG. Gouda, den 19 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, R* L. MARTENS. Verspreide Berichten. Frankrijk. Met haar moeder, prinses von Toscane, haar kind en een gevolg van vyf personen, is de ex-kroonprinses van Saksen te Ronno in het arrondissement Villefranche aange komen, na aan het station te Lyon begroet Mijn arm kind, je hebt je heden veel te veel vermoeidwaarom liet ge je niet door Leonard helpen Waarom wilde je alleen die groote geld taken afdoen Dat was toch geen werk voor een jonge vrouw. „Dat hebt ge mis, lieve oom," antwoordde zij zoo overtuigend mogelijk, „het was mij een waar genot en viel mij met te zwaar.” „Dat zegt ge wel, mijn kind," meende de oom, hoofdschuddend, „maar ge kunt me toch niet uit het hoofd praten dat, als men van jongs af gewoon is in overvloed te leven, en men geeft dan alles Uit wat mm bezit, terwijl men voor de toekomst slechts dat overhoudt, wat men bij volle gezondheid niet ontberen kan.dat moet niet licht vallen. „Maar ge hebt het zoo gewildvoer hij voort toen zij tegen wilde spreken. „De goede raadge vingen van dien ouden man hielpen niet en nu is het gebeurd. „Ik wil er ook verder niet meer over praten als je nu je oomd’e je als een vader liet heett, maar toe wilde staan, dat hij van zijn overvloed eene kleine som tot je'Verachting, jaarlijks „Neen, neen, neen I" viel ze hem driftig in de rede, ik dank u duizendmaal, mtAt praat daar maar niet meer over. U hebt een zoon en hem wil ik niets ontrekken." „Ik merk wel, kind, ge kunt me niet vergeven, dat ik mij toenmaals door Leonards invloed net leiden,” sprak de oude man langzaam. (Zie vervolg Tweede Blad.) Een jaar was voorbij moedig strijdende Clotil scheen. Een hartewensch was vervuld. Ze had, met het geld, dat haar oom en voogd haar uitgekeerd had, alle schulden van haar man voldaan. Niemand kon meer eene smet op hem werpen. Nu kon hij weer terugkeerennu kon hij ieder een weer vrij in de oogen zien. Hij kon nu met haar werken en leven, wel zeer eenvoudig, maar hij zou toch tevreden zijn. Met haar vereend zou hij zich in de veranderde omstandigheden toch weer gelukkig kunnen voelen Zij zat heden iri de villa van haren oom, in dezelfde kamer waar zij hare meisjesdroomen ge droomd had, waar zij hem den brief geschreven had met het jubelend •ja!", dat haar tot zijne bruid maakte. Nu, na zes jaren, zat ze weer aan dezelfde tafel, schreef ze weer aan den dierbaren man. Even als toen haar brief den verwachte in haar huis voerde, zou ook dit schrijven den lang ge- misten weer in hare armen doen snellen. Hare stem klonk opgewekt, toen >ij, na een kloppen op de kamerdeur, „binnen 1" riep. Een klein meisje bracht haar een brief, dien Clotilde in vervoering aan hare borst drukte. Hij was van hem. De hoofdtekxt a dit halfmaande* jksche tijdschrift staat uit de Be- hrijving eener stoomde Aarde, i de Heer E. T. enstra Klip» in dracht der Ven- otschap maakt, lik nummer is rijk geïllustreerd tar eigen photo- •aphtoche op na- Telefoon Ne. S2 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 6) •Hanna, mijn goede trouwe Hanna, moet jij me ook het hart nog zwaar maken Clotilde brak in een luid weenen uit. »Och mijn goede, beste, daarvoor zal mij God bewaren; hoe zou ik dat kunnen willen,* riep de oude en droogde de weenende met den doek, dien ze haar uit de hand nam, moederlijk de tranen van de wangen. •Ik heb de zaak verkeerd aangepakt. Wees niet boos, lief mevrouwtje, kijk, ik wilde u maar bid den mij mee te nemen, waar gij ook heen gaat, mij toe te staan mijn schulpje in uwe nabijheid te bewonen en mijn centjes onder uwe oogen te verteren. „Waaneer dan een van ons ziek wordt of eene behulpzame hand noodig heeft dan kunnen wij elkander wederkeerig helpen." Zij keek in bescheiden eenvoudigheid voor zich alsof zy het allernatuurlijkste van de wereld ge legd had. „Mijn trouwe Hanna," zei Clotilde, en sloot de oude in hare armen, „dat zie ik wel, van jou kom ik niet los. ,Jij wilt ook in de toekomst niet, dat

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1