cgen ,erij EVEE CLOTILDE. Tteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Xo. 9143. Maandag 29 Juni 1903. 42ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht- 4 LOON ITOAF i Magazijn hier”, anden EISERS, rsproeiers FEVILLEIOX. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i f ind. de Ansicht- rist", Haarlem 178 379 Verspreide Berichten. i I lei tyde opengesteld. den te allen tijde Dit, .No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. herleiding. Telefn. 117. X O D E DAMMER terki 44 25 12 20 20 9 2 13 6 8 3 5 3 1 1 6 tUjl Ballons. )or iigdh.ed.en. n lage prljuen tkhandelaar een landsche uitgave De hoofdtekst i dit halfmaande- kscbe tijdschrift taat uit de He- irij ving een er in otn de Aarde, de Heer E. T. ihstra Ki iper in racht der Ven- tschap maakt, k nummer is rijt: leillutdreerd ir eigen photo- iphinehe opna- De uitslagen van 178 herstemmingen zijn ngt per jaar on- m, die hem aan oor hem op te reizigers warden ■ste maal komen atsen in Arabic, idië, Birma, Ma- Novelle \an L. HERBST. Uit het Duitsch vertaald. GOIIN1IE I0IR1VI igbaar bij i iTERS Jz- vijs van echtheid m kurk steeds voo*1 den naam der Kim” IPPE fc Zd. Gouda Nationaal-liberalen Sociaal-democraten Centrum Conservatieven Vrijzinnige Volkspartij Vrijzinnige Vereeniging Polen Ryksparty Duitsche Volkspartij Antisemieten Landwirte en Boerenbond Wellen Elzassers Denen Christen-socialist Nationaal-socialist Wilden Telefoon Vo. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. achtige Vereenigde |Staten, is ontdekt dat daar by den postdienst 15.200 baantjes zijn, die goed betaald worden, maar waarvoor men niets behoeft te doen. Het bestuur der posterijen blijkt een politieke organisatie, welke over meer dan 100.000 stemmen be schikt. Millioenen zijn uitgegeven aan over bodige dingen. De postmeester-generaal Payne zelf wordt beschuldigd van misbrui ken met zijn gezag te hebben gedekt. Men dringt op zyn ontslag aan. Ook op Cuba en de Philippynen zijn postdirecteurs wegens verduistering in hechtenis genomen. De pre sident voor den dienst der burgerlijke admi nistratie Procter heeft President Roosevelt een lijst gegeven van onwettige pensioenen op verschillend gebied. Men zegt dat Pre sident Roosevelt zal doortasten om aan deze mooie dingen een eind te maken. Maar hy mag wel voorzichtig zijn het gaat tegen de verkiezingen. Men heeft gezegd, dat het stemrecht verleend moest worden, omdat het zulk een uitstekend opvoedingsmiddel is voor politieke ontwikkeling. Zeker weer een vergissing. „Gij goede kleine, God loone het u I Is vrouw Mautner je stiefmoeder en is ie thuis „Neen, zij is mijne stiefmoeder niet en thuis is ze ook nietze houdt buurpraatjes. Zal ik ze halen Jk dank je, nog niet, maar kunt ge mij een arts verschaffen „Ja, een arts is er nu weer. Na den dood van den ouden is er nu weer een jonge dokter hier gekomen. Zal ik hem halen „Ja, zeker, dadelijk.» Clotilde trad weer in de onvriendelijke, koude kamer. Haar hart was tot berstens toe vol van jammer en medelijden maar ze voelde het duidelijk het was als leed zij om een vreemde ongelukkige. Van de liefde der vrouw tot haren man mengde zich niets in hare gewaarwor dingen. De zieke ontwaakte. Zijne uitgeteerde hand tastte op het ellendig houten bankje, dat naast zijn bed stond. Hij scheen niet te vinden wat hij verwachtte en zuchtte. Zijne matte, roode oogen staarden de kamer rond en rustten ook op Clotilde, doch zonder haar te kennen. Het kind had gelijk; de arme was blind. Clotilde maakte eeno beweging. >Ben jij bet Marietje Heb je niet een stukje brood i »Ik ben het Rudolph,» zei Clotilde zacht. (Clotilde I» riep hij en strekte de bevende ar men uit, hoe dank ik je, dat ge mij niet laat sterven zender zonder de stem be gaf hem. Wordt vervolgd.) gepoogd had een Kabinet te vormen werd de opdracht een ministerie mm te stellen gegeven aan den Banus van Kroatië, graaf K b u en-Hed er vary „Ik heb den brief geschreven,* antwoordde het meisje met kinderlijken trots, „en nu heeft de heer mij verzocht, na aankomst van iederen trein, hier voor de deur op u te wachten.* „Heeft hij dan niemand anders voor verple ging en becking dan u, lief kind «Ik woon niet hier in huiszei de kleine schuchter, ik kom nu en dan maar eens heime lijk bij hem. „Vrouw Mautner doet den armen zieken heer geen goed:» zei ze fluisterend, terwijl ze alle kanten uitkeek God in den hemel,* zuchtte Clotilde, „is het hier zoo gesteld Kan ik hom zien, kleine, wilt ge mij bij hem brengen Wel zeker, daarom sta ik hier.* „We moeten stilletjes loopen, zei het kind op de trap, hij mocht eens slapen hij slaapt nog al veel,* Daar stond ze nu voor de wrakke deur, die hem nog van haar scheidde, De kleine opende ze behoedzaam. In eene duistere kamer, op een onzindelijk sger, rustte een bleek, uitgeteerd man, met ver warde haren en baard. Diewas die man haar man Haar eens zoo schoone trotsche man Zij sloot de oogen en drukte hare handen te gen de borst, om den smartkreet te onderdrukken die hare mond ontsnappen wilde. Hij scheen te slapen. Zachtjes sloop ze aan zijn bed en zocht in die veranderde trekken het haar eens zoo dierbaar gezicht. Och hoe veranderd en toch waren nauwelijks twee jaren verloopen, dat hij haar zoo vol liefde en vertwijfeling aanzag, toen het ongeluk hen óverkwam. De fijne odeur, waarvan hare kleeren altijd doordrongen waren, deden wellicht de reukor ganen van den in sluimering liggende aan, toen zij bij hem stond en tooverde hem misschien haar beeld voor de ziel. Met zwakke stem, die van smart en verlangen trilde, riep hij: tClotilde! Clotilde! Zij kromp in een en zuchtte diep. De zieke bewoog zich. Clotilde trad stil terug, het meisje met zich voerende. «Ik wil hier wachten,» fluisterde zij deze buiten de kamerdeur toe, „tot hij ontwaakt isbereidt hem dan op mijne komst voor.» «U kunt gerust binnen blijven," zei de kleine, „hij ziet u toch niet, waar u ook staat „Hij ziet me niet? wat wil dat zeggen? Ik be doel als hij ontwaakt is.» «Ook dan niet, antwoordde het meisjehij is blind.» nis hij blind en sinds wanneer? „Ik weet het niet,» zei de kleine, die begon te weenenvan dag tot dag meer en meer." „En wat zegt dan de arts „De arts? een arts heeft hij niet gehad.» „God in den hemel, welke toestanden «En hij heeft erg honger geleden ook,» fluis terde, het kind haar bevreesd toe. «Het brood, dat ik hem geven kon was zoo wenig, want mijne stiefmoeder geeft me niet veel.» Clotilde wrong de handen daarna streek zij het kind liefkozend over ’t haar en zeide aangedaan Frankrijk, President Loubet neemt naar Engeland eto behoorlijke collectie knoopsgatversierseltV mee, waarbij ook Britsche journalisten zullen profiteeren van ettelijke Legioentjes van Eer” terwijl vier voorname Franschen to Londen óók bedacht zullen worden. Woensdag is er een vergadering geweest van een honderdtal unionistische Parle mentsleden, die in beginsel voor Chamber lain’s plannen zijn. Een dertigtal instem- mers konden tegenwoordig wezen. Sir Her bert Maxwell was voorzitter. Eenparig namen de aanwezigen het volgende besluit aan „Deze vergadering van unionistische leden vali het Parlement verwelkomen hartelijk het besluit van Zr. Ms. ministers om een grondig onderzoek in te stellen -naar het bestaande flskale stelsel van het Vereenigde Koninkrijk, en besluit hen met alle krachten te steunen teneinde de uitwerking van de vijandige tarieven, door vreemde mogend heden tegen Britsche fabrikanten gehand haafd, te weten te komen, a'lsmede het beste middel om de bedryven van Groot-Britanje en Ierland en de koloniën te verdedigen en te bevorderen en de aaneensluiting van het Britsche Rijk te verzekeren”. De proclamatie van Peter I aan zyn volk was alleen belangwekkend om laatste zin snede, waarin hy zyn dank betuigt aan het leger voor „de tot dusver aan het vaderland bewezen diensten”. Voor wie nog anders denken mocht, beteekent dat zoo duidelijk mogelyk dat ook Peter Karageorgievits meent dat de moorden in den nacht van 10 op 11 Juni een daad zou zijn geweest die het Servische leger tot grooten roem en eer strekken. Dat Peter I in zyn hart de samen zweerders dankbaar was voor het aange richte bloedbad, dat hem den weg naarden troon opende, zullen wel velen .vermoed hebben. Dat hij de vrijmoedigheid zou hebben tegenover de eenparige verontwaardiging van Europa en Amerika het leger er openlijk voor te pryzen dacht men minder algemeen en lijkt dan ook hoog spel. Den in-sma- lenden toon waarop zelfs de Russische vrien den over het Servische leger zich uitlaten, vooral over zijn weergaloos laffe houding in den Servisch-Bulgaarschen oorlog, zal de nieuwe koning niet tot zwygen brengen door het uitvaardigen van een proclamatie, waarin hy koningsmoord ei soldatenverraad als hoogste uiting van vaderlandsliefde verheer lijkt. Het is dan ook nu zegt de Petit Bleu in een telegram uit Weener. niet meer de vraag of de moordenaars gestraft zullen worden, maar of zij al dan niet be- bekend in Dnitschland. Gekozen zyn By de berst. Tn ’t geheel. 46 82 99 50 19 10 16 15 6 6 6 4 9 1 2 1 7 >3) Eeno grove pen had de woorden er op ge kriebeld, dio zijn mond gedicteerd had Wie had dat gedaan In welke omgeving leefde hij Na vele bange uren was ze eindelijk aan haar doel. Daar I in dat stadje vertoefde hij, leed hij. Met snelle schreden had zij spoedig de eerste straat bereikt. Dddr moest hij wonen. Een klein meisje, omstreeks twaalf jaren oud, stond voor een armoedig huisje en liet hare Ijchte haren in den wind fladderen. Het kind staarde Clotilde strak aan en scheen te willen vragen hoe die schoone dame, in rouwgewaad, daar kwam.'' Geen ander was er overigens op de straat te zien. „Kunt ge mij ook zeggen waar vrouw Mautner woont vroeg Clqtilde de kleine. „Ja, die woont hier,» antwoordde bet meisje dienstvaardig. «Is u de dame, die de zieke heer daarboven verwacht „Hoe weet je, kleine, of hij mij verwacht „Budapesti *Naplo” steekt den draak met de beraadslagingen van graaf Khuen en de onafhankelykheidsparty, „die genadig ge noeg was om in ruil voor vervulling barer eischon de vorming van een Kabinet- Khuen niet te belemmeren. Franz Kossuth is ontevreden op de kroon, en daarom moest het Kabinet-Szell worden opgeofferd. De oppositie behaalde de overwinning maar de Grondwet, het staatsbestuur en het aan zien der,kroon hebben geleden. Het zal een mopilyke arbeid zyn om die nederlagen we den te herstellen”. ^Pesti Naplo” zet uiteen, dat graaf Khuen gefn vrede, slechts wapenstilstand sloot. Maar daarmede zyn de voorwaarden nog niet gevonden om den toestand te ontwarren. Het legerbestuur heeft toegegeven, om aan de nationalisten geen concessies te doen. Doch dat aan den Banus werd toestaan wat aan SzeJI geweigerd werd, maakt ons wantrouwig tegen de komst van graaf Khuen. En het blad besluit„Zoo wordt een stryd niet beëindigd. Iedereen in Hongarije moet opzijn hoede zyn tegen zulk een onver- trdhwbare gemeenschappelijke Regeering.” Te recht trekt de „Frankf. Ztg.” uit deze gebeurtenissen de conclusie „Alweder een stap dichter bij het graf der Dualistische monarchie. De Oostenryksche Rijksraad had de gemeenschappelijke leger- wet voor de Cisleithaansche rykshelft reeds aangenomen. Door de oppositie in Hongarije is deze geheele legislatieve arbeid thans ver nietigd. „De gemeenschappelijke minister van oor log Feldzeugmeister Von Pitreich heeft op grond daarvan zyn ontslag aangevraagd, maar de Keizer heeft dit niet aangenomen”. De officieuse Italiaansche „Tribuna” noemt den Staatsgreep schennis der vryheid maar betwijfelt of het verzet der Malteezen tegen de Engelsche dwinglandy iets baten zal. Zeker niet, want voor de kleinen is ook in de twintigste eeuw geen plaats, tenzij zy zich tevreden stellen met de wysgeerige waarneming der dingen. Schandalen overal, in republieken zoo goed als in monarchieën, in de oude zoo goed als in de nieuwe wereld. Te Washing ton, de politieke hoofdstad van de reus- loond zullen worden met decoraties, pro motie e. d. Peter Karageorgievits is nog niet te Bel grado aangekomen, of men woelt en wroet al weer in Servië op den nauwelijks bestegen troon. Alexander I was niet de eerste vorst van Servië die door moordenaarshand viel. Als Peter I misschien eenmaal tengevolge van een karakterlooze, vreesachtige politiek het lot van zijn verjaagden vader of de ver moorde Obrenovitsen, deelt, dan heeft hy zelf in het weerzinwekkend staatsstuk de kiem voor zulk een lot gelegd. De voorteekenen voor een lange heer schappij der Karageorgievjtsen zyn niet gunstig. En de steun van een leger, dat Alexander van Battenberg in panischen schrik zyn hielen liet zien, maar aan den moord op een weerlooze vrouw de koninklijke lauwe ren van gisteren dankt, is slechts een zwakke geruststelling by de dreigende gevaren, waarvoor zelfs Peter I niet blind kan zyn. Het verloop der crisis in Hongarije is te merkwaardig om er niet even op te wyzen. Het ministerie-Szell bad, in overleg met den Koning en den gemeenschappelyken minister van oorlog der monarchie, een ontwerp-leger- wet voor Hongarije ingediend, die niet naar den zin was van de nationalisten (de groep- K^ggptli) en de jong-liberalen (de groep-Ap- ponyi). Wijl de minister Koloman Szell ech ter gebonden was aan de voorschriften, in gemeen overleg opgemaakt, kon hjj aan de bezwaren der tegenstanders niet te gemoet komen. Er kwam verzet in de Kamer, ont aardend in obstructie tegen de legerwet, en ten gevolge dier obstructie en van eenige door minister Szell gemaakte fouten, werd de begrooting niet bijtijds goedgekeurd en moest in Hongarije een ex-lextoestand worden ingevoerd. Szell poogde herhaaldelyk in Oostenrijk machtiging te verkrijgen om concessies te doen aan de Hongaarsche oppositie, maar zonder baatmen was tot het uiterste ge gaan, wilde niets meer toegeven, en eischte dat Szell in plaats van passieven tegenstand te bieden zou overgaan tot de „politiek van de krachtige band”. Szell wilde geen handelingen verrichten die in strijd zouden zyn met de Grondwet of met het Reglement der Kamer; de on- derhandelingen met de oppositie leidden tot geen resultaaten Koloman Szell begaf zich naar Weenen om den Keizer-Koning het ontslag van het Kabinet aan te bieden. Dit werd aangenomenverschillende staatslieden werden over den toestand ge raadpleegd, en nadat Stepban Tisza vergeefs Telefoon No. M2 A I) V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1