gen er ij CLOTILDE. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 9144. Dinsdag 30 Jimi 1903. Buitenlandse!» Overzicht. 43ste Jaargang FËtJlLLÉ1OË Wordt vervolgd.) "“roepen Zie hem Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. en water, welzyn Staten. Staten. jugde had zijne krachten doode. Novelle van L. HERB ST Uit het Duitsch vertaald. lelelooit De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pe ]X>St 1.7(1. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. Het Berlijnsche dagblad de „Post,” publi ceert in zyn jongste nummer een beschuldi ging togen de sociaal-democratendezen zouden by de verkiezingen in Berlijn II op de brutaalste wyze hebben gefaudeerd. De beschuldiging van het Berlijnsche blad komt hierop neer Van de 81,000 z.g. stemgerech tigden in Berlijn II zyn, volgens de gege vens der postadministratie, ongeveer 5000 overleden of vertrokken. Toch hebben er van bedoelde 5000 c.a. 1000 gestemd. Nu concludeert de „Post” eenvoudig, dat een duizend sociaal-democraten onder valsche namen hebben gestemd. Natuurlijk heerscht in Berlyn een niet ge ringe opwinding over deze beschuldiging; reeds is te kennen gegeven, dat van regee- ringswege een onderzoek zal worden in gesteld. De „Vorwfirts” bespreekt in zyn nummer van Zaterdagmorgen de beweringen van de „Post.” In de eerste plaats wyst het blad er op, De Fransche Senaat hervatte de beraad slaging over het onderwerp tot ambtshalven bouw van scholen. De rapporteur stelt aan neming van het ontwerp voor. Waldeck- Ronsseau oefent kritiek op de toepassing der wet 1901 op de vereenigingen. Men heeft een wet van controle vervormd tot een wet van uitsluiting. Scholen, geopend onder het stelsel der wet van 1886 door personen of vereenigingen die rechtspersoonlijkheid hadden, vielen niet onder de wet van 1901. Een wet was noodig voor het weigeren van de autorisatie. Het weigeren van de ver zoeken door een enkele Kamer komt hem onvoldoende voor. De Kamer heeft zich niet aan de bepalingen van de wet gehouden. De opwinding van het oogenblik is het ge volg van onregelmatigheden in do toepas sing van de wet. Doet zoo ging Waldeck-Rousseau voort de kerkelyke maatschappij terugkeeren binnen hare grenzen, maar achtervolgt haar daar niet meer. Wij moeten o verwinnen door wettige kracht. Verspreid al die mon niken die zich in liga’s vereenigen, al die geestelijken die mannen van zaken blyken, maar motiveert uw vonnissen. Ik heb me te veel verzet tegen d,e gesloten deuren van den krygsraad om de gesloten deuren van com mission toe te laten. De Senaat besluit met 183 tegen 95 stem men om over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen. Hierop wordt de vergadering geschorst. Na de heropening wordt de eerste para graaf van artikel een aangenomen zy geeft den prefekten het recht scholen te doen aan richten wanneer de gemeenten het niet doen. Ook de tweede paragraaf van dit artikel, daarna het artikel in zijn geheel en vervolgens de artikelen twee en drie worden aange nomen. De vergadering wordt gesloten. De cyfers, in ons vorig nummer gegeven omtrent den uitslag van de Duitsche her stemmingen, wjjken, wat onderlinge verhou ding betreft, niet veel af van de werkelijke cyfers. We zullen dan ook niet nogmaals een opsomming geven maar slechts nog wyzen op die partijen welke de grootste veranderingen hebben ondergaan in deze verkiezing, eerste stemming en herstemming bijeengenomen. Daaronder beboeren Het centrum, 99 leden, verliest er 7vrij zinnigen van Richter, 21, verliezen er 7 vrijzinnigen’ van Barth, 10, verliezen er 5; socialisten, 83, winnen er 25; agrariërs, 7, verliezen er 4Polen, 17, winnen er 3anti semieten 9, verliezen er 8. De andere partijen zyn byna allen op het zelfde getal gebleven, al zyn het ook niet allen dezelfde leden. De Rijksdag heeft trouwens in alle partyen frisch bloed gekregen. Byna een derde der leden zyn nieuwelingen in parle mentaire politiek. Er zyn typen uit den Rijksdag verdwenen die er. als oude bekenden geheel in thuis be hoorden. Zoo zal men te vergeefs zoekën naar het vermakelyke antisemietische lid Ablwardt, De nationaal-liberale leider Basserman is ook verdwenen. Van de socialisten is de Dauer- redner Antrick gevallen, de man die by het tarief-debat 18 uur aan een stuk geredevoerd heeft. De herstemmingen hebben geheel gebracht wat men var. de eerste stemming verwachtte, en de verontruste beschouwingen over de socialisten-vermeerdering, die men toen alom kon hooren, hebben nu voor bezadigder over- wegingen plaats gemaakt. Met belangstelling wordt nu uitgezien naar de verkiezing van ’t bureau voor den nieuwen Rijksdag, want de socialisten hebben, als op één na de grootste party, recht op den post van ondervoorzitter. Het centrum zou daar tegen geen bedenkingen kunnen maken, zoo- dra de socialistische candidaat beloofde mee te zullen doen aan de beleef iheden die het bureau den kewer pJeegHe^bewyzen. Van die beleefdheden zullen de socialisten echter ook nu nog niets willen weten. Betere lucht en betere voeding zullen, denk ik, wonderen doen »U gelooft alzoo aan herstelling >Ik houd het althans niet voor onmogelijk. Wilt u zelf tot zoo lang hier vertoeven Clotilde keek in verwarring voor zich neer. >In elk geval moet ik eene scheiding afwach ten,» zei ze na even peinzen. »Wij zullen goed doen, mevrouw, nog voor den nacht den lijder te vervoeren. Laat mij maar voor alles zorgen, ook voor die afrekening met die schandelijke vrouw, en veroorloot mij u naar mijne zuster te brengen, die mijne kleine huishouding bestuurt.» »Is uwe zuster hier? mijn goede Sophie?» zei Clotilde en een heldere schijn van vreugde gleed over haar kommervol gelaat. »Oude vrienden, deelneming en goedheid mag ik hier vinden, hier, maar ik dacht in mijne el lende zoo verlaten te zullen zijn Zij stak den bewogen, jongen docter de hand toe, die hij met hartelijke vereering aan de lippen bracht. Een blik vol smartelijk medelijden wierp ze nog op den sluimerenden zieke en verliet toen, aan de hand van den docter de ellendige woning. Heel i dervary als Hongaarsch minister-president niet te onafhankelykheidsparty. In het Hongaar- fiOlWlE COURANT de toekomst, dat op de aanwezigheid van den Keizer gegrond was. De gezant bracht ten slotte namens de Amerikaansche natie den Keizer de hartelyke groeten en de beste wenschen van den Pre sident en het volk der Vereenigde Staten en dronk op het welzyn van Keizer, Keizerin en Keizerlijk Huis. De Keizer beantwoordde de toespraak van den gezant eveneens in het Engelsch. De Keizer begroette namens het Duitsche volk hartelyk het Amerikaansche eskader, als drager van de vriendschappelijke gevoelens van de1 burgers van Amerika, die, naar hy kon verzekeren, geheel Duitschland hartelyk beantwoordt. Hy was verheugd, dat zyn ver wachtingen op een beter begrijpen door het persoonlijk verkeer van Prins Heinrich met de Amerikanen in hooge mate zyn verwe zenlijkt en de vriendschapsband tusschen Duitschland en Amerika daardoor vaster is geknoopt. De door hem aan de Harvard- universiteit geschonken voorwerpen' uit de Duitsche beschavingsgeschiedenis zouden, naar hy hoopte, vele Amerikaansche studenten op wekken Duitschland en het Duitsche volk te bestudeeren. Zyn oprechte wensch was, dat beide volken elkander beter leeren kennen. Geen ernstig denkend burger van Amerika of Duitschland gelooft, dat de harmonie en het voortbestaan van gemeenschappelijke belangen kan worden gestuit door feiten, welke duurzaam invloed op onze betrekkingen oefenen. Steeds zal er handelsnayver zyn, maar de kracht die beide landen te zamen brengt, is te groot, om het ontstaan van een antagonisme mogelyk te maken. Zeker zullen de honderdduizenden aan de overzijde wo nende Duitschers den weg effenen voor een ongestoorde ontwikkeling der betrekkingen tusschen beide landen, die voor beide van zoo groote beteekenis zyn. De Keizer verzocht den gezant President Roosevelt voor zijn welwillendheid te be danken en vervolgde: Wjj allen bewonderen zyn karaktersterkte, zyn ijzeren wil, zijn toe wijding aan zyn land, de onbuigzame energie en wy vatten gaarne de ons over den Oceaan aangeboden hand ir. hartelyke vriendschap in het gevoel dat bloed dikker is dan Do Keizer dronk ten slotte op het van den President der Vereenigde God zegene hem en de Vereenigde wbondet.» ifDdar was ik ook nog voor weinige weken. Toen stierf de arts van dit plaatsje en ik trok hier heen. Maar welke zieke hebt u daar, mevrouw Wie is de arme man, die u hier heen gerc“p“" heeft, zooals die kleine meid mij vertelde?* In Clotildes oogen kwamen tranen, eens goed aan," zeide ze. tOm ’s hemels wil I zei de docter verschrikt, terwijl hij den nog altijd bewustelooze onderzocht »dat is »Het is Rudolph,» klonk het zacht van Clo tildes lippen. •Groote Godriep de jonge man, »hoe komt hij hier in zulk een toestand Ik dacht dat hij in schitterende omstandigheden. Over Clotildes gelaat trok een vluchtig rood. »Hij ontvlood berouwvol,» sprak ze, »in weêr- wil van zijne schitterende vooruitzichten, en daar hij zich zelf en zijn verstoord leven haatte, wilde hij er een einde aanmaken, doch vóór hij zijn wanhopig plan ten uitvoer bracht, brak de oor log uit >Als reserveofficier trok hij meê naar Frankrijk en werd daar zwaar gewond. *’s Avonds na den slag schreef hij mij een lan gen berouwvollen brief, dien mij na zijn dood, welke hij dacht en hoopte spoedig volgen zou, ter hand gesteld moest worden. De arts, die hem behandelde, zond mij dien brief benevens eene korte beschrijving van zijn toestand en enkele andere bijzonderheden. »Na den laatsten brief van dezen arts is Ru- De Keizer woo'nde Vrydag te Kiel een door deft Amerikaanschen gezant Tower gegeven feestmaal by. Aanwezig waren ook Prins Heinrich, graaf Billow, admiraal Tir- pitz en de Amerikaansche admiraal Collon met de officieren van het Amerikaansche eskader. By het feestmaal hield de Amerikaansche gezant in de Engolsche taal een redevoering, waarin hy zyn blijdschap uitspraak, admiraal Collon, en de Amerikaansche officieren den Keizer te kunnen voorstellen. De officieren kwamen met een vreelzame opdracht om de harwlyke gevoelens van vriendschap van Amejrika aan Duitschland over te brengen. gezant wees op de belangstelling, door ■deirKeizer-herh aaide! ijk in Amerika getoond, vooral by het bezoek van prins Heinrich, die hartelyk werd ontvangen, en bij wiens vertrek de algemeene wensch naar een her haling van het bezoek werd geuit. Hy herinnerde aan de schenkingen van den Keizer aan de Havard-universiteit en ging voortWederkeerig begrypen tusschen vol keren wordt het best verkregen door per soonlijk verkeer. Het was een gelukkig resultaat van deze ontmoeting, dat minder of meerder vriendschapsbanden bevestigden, hetgeen bij twee zulke groote Mogendheden als Duitschland en Amerika een zegen voor de geheele beschaafde wereld was. Het streven der beide staten was, bij uitbreiding der beschaving, van den handel en beves tiging van den wereldvrede, op hetzelfde doel gericht. Hoe enger de persoonlijke be kendheid werd, des te zekerder xou men ontdekken, hoe gemakkelyk men gemeen schappelijke wegen kon volgen, hoe veel men door handhaving der eendracht kon winnen. Honderdduizenden van de beste burgers van Amerika van Duitschen oorsprong hadden in hooge mate er toe bygedragen, Amerika te maken tot wat het is. Dezen zouden ver heugd zyn over de gebeurtenissen, die hier thans zich afspelen, over het vertrouwen op dolph met een trein gewonden, onder leiding van dienzelfden arts, tot hier toe getransporteerd. »Zijn toestand liet niet we hem verder te ver voeren, zoodat hij hier |an de hoede van den docter dezer plaats en de verpleging van eene brave vrouw over gelaien werd. Het bedongen wekelijksche kostgeld, foor de beste verpleging, zond ik regelmatig toe, doch slechts een keer kreeg ik bericht dat de zieke aan 't beteren was. Tegelijk deelde de itrpleegster mij mede dat zij dit stadje ging verlaten. »Een andere vroiw, de eigenares van dit arm zalig huisje, zou dm kranke, onder dezelfde voor waarden, tot aaV zijne geheele genezing verder verplegen. »En nu dey brief (zij gaf Dr. Solms het schrijven van met jonge meisje over) bracht mij hier.» De arst yhd aan het bed en onderzocht den zieke nauw/eurig en fluisterde haar toe »hij is bedenkelyV» Gedurfde de ziekte van myn voorganger heeft hef er met geneeskundige hulp hier slecht uitgezier, maar waarom heeft dat gewetenlooze wijf mi? niet te hulp geroepen, daar ik toch reeds hier wis Honger 1 heeft hem zoo ver gebracht.» Cbtilde weende bitter. »En wat nu vroeg ze radeloos, »in dit dompige hol kan hij niet blijven loi men, bij zijne zwakte, een vervoer durven w<gen »Ik hoop het» zei do docter. Ik verzoek u, mevrouw, over een ongebruikte kamer in mijn huis te beschikken. veel moois brengt graaf Khuon-He- voorschyn, na zyn capitulatie voor de dat de „Post” geen enkel geval genoemd heeft, doch generaliseert. Dan betoogt het hoofdorgaan'der sociaal democraten, dat zy, die op de kiezerslijst voorkomen, al hebben zy de stad ook kort te voren verlaten, wel degelyk het recht hebben te stemmen. De „Vorwllrts” besluit zyn repliek met de volgende opmerking„Tot dusver heeft de Ryksdag-commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven nog nooit bedrog van socia listen bij de verkiezingen geconstateerd, doch daarentegen wèl altjjd bedrog door de con servatieven gepleegd.” 14) De opwinding der vrei uitgeput, hij lag als een. Clotilde keek om hulp zoekend de leêge ka mer rond. Een blik op haar reistaschjo bracht haar op eene goede gedachte, Uit een flescbje, door Han na s goede zorg haar voor eigen gebruik mee gegeven, schonk zij met bevende hand een weinig versterkenden wijn, in een klein glaasje en bracht het den zieken, hem ondersteunende, aan de lippen. Nauwelijks bespeurde hij wat er gebeurde of hij slurpte, wel moeielijk maar toch gulzig, het op wekkend vocht naar binnen, waarna zijne lijk kleur begon te wijken. Vlugge treden op den trap kondigden den arts aan. Een jonge man trad binnen en week ver baasd terug, toen hij Clotilde voor zich zag. die, even verrast als hij, een kleur kreeg. «Mevrouw, u hier vroeg hij ten hoogste ver wonderd. a «Uwe verwondering kan met grooter zijn dan de mijne, waarde docter Solms. Leonard had mij gezegd, dat u in eene kleine plaats in Hannover Telefoon JU o. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte..

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1