N rs. 1 ituut. 1 I ERE ITHEE. r No. 9146. voor CLOTILDE. ISERS, roeiers. der”, Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 2 Juli 1903. R 724, Builenlaiidsch «verzicht FEUILLE'IOX. dheden. irzeomagazijn 0.. LOON. Echte tesamen- i in den jam des ▼aardigd rereldbe- i. Stoll» 210 Ila Hons. ZONEN, KENNISGEVING. te tagazijn 42ste Jaargang ft t van Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep inidd. I Jge- Verspreide Berichten. Het nieuwe Hongaarsche ministerie beeft 103. 1 k/a prfy'zen er een socialist als lid van het bureau van den Rijksdag ten hove zal verschijnen. deze ver- leiwegsteeg. ©flnifjai i Ö.35 Nedw- leiding. 'elefn. 117. Novelle van L. HERBST. Uit het Duitsch vertaald. en en werk. IRK te letten ,1 y worden afgele- pakjes van vij< i een Ned. one m Nommer er. 1 nevenstaand Wet gedepo- leietnon 92 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. NIEMEIJEB. REN. rommlngen, o-beenen en gem.xwakte, mr. xlekten ngen, vef- van haar Telefoon No. 92 A D V E R T E N TI E N worden geplaatst 1i> regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. jering van ge selende IJL, IAART Lx. Frankrijk. De bisscbop Laticule te Vannes heeft Zondag in de kathedraal verklaard, dat nu het oogenblik van handelen is aangebroken en hy betoogde, dat zelfs, indien hy den dood mocht vinden by de verdediging van den godsdienst en van de vryheid, hij zwoer om als econoom en vertegenwoordiger van den adel in Cherson, waar hy uitgestrekte goederen bezit, op te treden. gekookt voor d>- pels van te) Als ral van kruiken. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter openbare kennis dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de benoeming van zeven leden van den Gemeen teraad op de secretarie der geineenW voor een ieder ter inzage zjjn nedergelegd, dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aar. den Korten Groenendaal bjj de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Gouda, den 30 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. f Op een morgen zat Clotilde eenig schrijfwerk vanZ hare leerlingen te corrigeeren toen zij twee maal Rudolph’s tafelschel hoorde zonder dat Hanna daar gevolg aan gaf. Zij keek in de keuken en in Hanna’s kamer doch zonder de geroepene te vinden. Op de tafel stond Rudolph’s ontbijt, waarnaar hij scheen te verlangen. Na kort dralen nam zij dat en bracht het hem zelt Een heldere vreugde trek gleed over zijn ver magerd gelaat, toen hij haar voor zich zag. „Clotilde, gij zelf vroeg hij ontroerd en stak haar de bleeke hand toe. Zij stond echter met neergeslagen oogen en zulk eene ernstige, harde uitdrukking op haar gelaat, dat zijne blijdschap onmiddellijk voorbij was. (iOTDSCHE COURANT Het verzoekschrift van de Amerikaansche joden in zake de gruwelen te Kisjinef is een steen des aanstoots geworden tusschen de kabinetten te Petersburg en Washington. De Amerikaansche regeering scliynt er nu een maal behagen in te scheppen, het verzoek schrift langs diplomatieken weg aan den Czaar te doen toekomen, en is daar niet van af te brengen door de bezwaren en tegenwer pingen van Cassini, den Russischen ambas sadeur te Washington. Deze heeft uit naam van zyn regeering medegedeeld, dat Rusland Roosevelt’s beslissing om het joodsche ver zoekschrift door te sturen diep betreurt, en hoopt, dat de Unie alsnog zich tevreden zal stellen met de totdusver gegeven betuigingen van sympathie. Het Russische ministerie van buitenlandsche zaken zal den heer Riddle, 1ste secretaris van de Amerikaansche ambas sade te Petersburg, bartelyk ontvangen, maar het verzoekschrift terugzenden, als reden op gevende, dat het Rusland’s onveranderlyke gedragslijn is zich te onthouden van inmen ging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere mogendheden en dat het daarom een gelyke behandeling voor zichzelf wenscht. Te Washington antwoordt men hierop, dat Rusland geen reden heeft, om bezwaren te opperen tegen de petitie, maar de Vereenigde Staten aan den anderen kant niet boos be hoeven te zijn als de Czaar het stuk weigert. Roosevelt en Hay zullen in elk geval den tekst nog eens goed nakyken, om alle kwet sende uitdrukkingen te vermijden.- De stap van de Unie blyft nochtans van zedelijke beteekenis, omdat hy er misschien zal toe bijdragen het schaamtegevoel van de Russische regeering te ontwikkelen en zoo doende een herhaling van Kisjinef te voor komen. En misschien zal de Czaar nog wel iets nieuws uit het stuk kunnen vernemen, als hij het verlangen te kennen geeft, om te zien wat die „geweigerde” petitie toch wel behelst. was in zijn ziekenstoel teruggezonken. een uur later, bij hem kwam, zat en zijn ontbijt stond nog .6) Zag ze echter dan later weer den schuldige in sombere zwaarmoedigheid voor zich heen staren, niets, in 't geheel niets hoorende of ziende van de heerlijke lente, die met zonneschijn, bloemengeur en vogelengekweel door de open tuindeur tot hem in de kamer drong, dan kwam het haar weêr zoo hard voor, dat Clotilde geen vriendelijken blik, geen hartelijk woord, voor hem overhad. Wel arbeidde ze hard voor hemwél ontbeerde ze alles, wat voor haat zelve zoo noodig was, wat haar in de laatste jaren zoo dikwijls verkwik} en versterkt had, maar En Clotilde zij kende ook zich zelf niet meer. Waar was hgar opgewekte lust tot werken ge bleven Waar die weekhartigen gemoedstoestand, die haar vroeger een haar aangedaan onrecht zoo spoedig deed vergeven Diepe zwaarmoedigheid had zich meester gemaakt. Waar zij eenerzijds dacht: Ik wil de oogen niet sluiten en de handen niet laten rusten voor dat hi| geheel genezen de wereld in kan gaan," Rudolph Toen i anna, hij met gesloten oogen onaangeroerd op tafel. Sedert dezen dag sleepte Rudolph zich nu en ,dan in den tuin en zocht, door zachtjes heen en weer loopen onder de boomèn, zijne zwakke krach ten wat te versterken. Later durfde hij ook verdere wandelingen te doen en doorliep hij, was het dan ook met in spanning, den ganschen omtrek, Doch wat hielp het hem Zijne stemming werd met den dag droefgees- tiger en zijne gelaatsuitdrukking duisterder. De goede oude Hanna ging tusschen beiden doortusschen haren zwaarmoedigen heer en hare stijfhoofdige mevrouw. Beiden werden haar dage lijks vreemder. „Dat eindigt niet goed, dacht ze”. ,Ik vrees, mevrouw," zei ze eindelijk op een Zondagavond tegen Clotilde, „dat mijnheer op nieuw ernstig zitk zal worden. Hij heelt vandaag nog geen brokje gegeten1; al zijn eten moest ik weer wegnemen. Een enkel glas wijn zag ik hem daar straks haastig uitdrinken. Hij denkt zeker aan een ander verblijf, want hij heelt alles op zijne kamer in orde gebracht, geregeld en gebor gen, zooals hij dat vroeger voor iedere afrei ze deed Clotilde zweeg. Zelfs zijn kistje met pistolen ging Hanna voort dat toen gelijk met zijn militaire kleeren hier kwam, werd nagezien en alles blank gepoetst. {Wordt vervolgd.) By geheime stemming heeft de Italiaanscbe Katoor voor uiteen te gaan nog zonder veel ge praat de kleinigheid van dertig wetsontwer pen? aangenomen, die gezamenlijk nieuwe uitgaven ten bedrage van 43,000.000 lire meebrengen, terwijl uit sommige een vermin dering van ontvangsten voortvloeit. Een der onwerpen eischt alleen reeds 32,000,000 lira; het is het vroeger besproken plan tot hop uitvooren van buitengewone werken in velschillende havens, te verdoelen over tien jaren. De Italiaanscbe Kamer heeft voor zy uit éénging den premier Zanardelli nog een com pliment gemaakt Het lid Cavignari uitte den wonsch, dat do Minister nog lang werk zaam mocht blyven tot nut van de regeering en van Italië. Zanardelli dankte en zeide dat de blyken van vertrouwen, die het par lement hem deze laatste dagen had gegeven, onveygetelyk voor hem zouden zyn. Uit Petersburg komt het bericht, dat de Tsaar voornemens is, het kanselierschap in Rusland te herstellen. Sedert het ontslag van Gortschakof, die van 1866 tot een jaar voor zyn dood kanselier van het Russische Ryk was, bleef deze post onvervuld. In Gortschakof’s tijd was de kanselier tevens belast met het beheer der buitenlandsche zakenen de groote macht die Gortschakof als kanselier ontwikkelde, had aan zyn ambt zeer veel luister geschonken, in geheel Europa. In 1882 vroeg Gortschakof wegens ge zondheidsredenen zyn ontslag als kanselier en minister van buitenlandsche zaken. Zijn opvolger, Von Giers, werd uitsluitend met het departement van buitenlandsche zaken belast, zonder den kanselierstitelen dit bleef zoo onder bet ministerschap van Lobahof en van graaf Lamsdorf. Dat de Tsaar er thans over denkt het ambt van kanselier te herstellen, wordt in Rusland van zeer groote beteekenis geacht; en nog merkwaardiger is bet, dat de tegen woordige minister van financiën, Witte, tot kanselier zal worden benoemd. De heer Witte zal dan het ministerie van financiën, dat hy jaren lang met groote bekwaamheid en byzonderen tact beheerde, overdragen aan den Adelsmaarschalk van Cherson, Suchom- linof, die bekend staat als een uitstekend juristvroeger was hij ambtenaar van het openbaar ministerie bij het gerechtshof in Odessamaar hij trad uit de magistratuur Zondag te Weenen den eed voor den Koning afgelegd. Eergisteren had er te Boedapest een byeenkomst met de liberale party plaats en gisteren heeft het kabinet zich aan de Kirmer voorgesteld. v 4 Klitten Hedervary verklaarde in zyn pro gram rede dat de tegenwoordige toestand onwettig is en motiveert de voorloopige op schorting van het wetsontwerp betreffende de vermeerdering van het militaire contin gent. (Lawaai ter linkerzyde.) De Kamer zal de begrootingsposten moeten goedkeuren en machtiging moeten verleenen tot het ope nen van onderhandelingen over de bandefs- tractaten, voor de instelling van liet douane tarief. Khuen kondigt aan een wetontwerp voor de regeling van de betaling in specie. Hy is een overtuigd voorstander van het dualisme en zal steeds elke versterking van de militaire macht steunen. Hij is de liberale beginselen toegedaan en bepleit de versterking van het Hongaarsche element. Verder doet hy een beroep op het economisch initiatief van het buis. (Levendige toejuichingen). Aan de uiterste linkerzyde zyn de afge vaardigden Beothy Eötvös voornemens een nieuwe oppositie-groep te vormen om de dwarstrekkery voort te zetten. Meer dan 25 leden zullen de heeren echter niet by elkaar krijgen en het gevaar is dus niet gröot voor de nieuwe regeering. De houding der pers blyft koel. Groot opzien baart te Berlyn de verkla ring van den bekenden socialist Eduard Bernstein, dat hij niet inziet, waarom de sociaal-democraten, die als op één na de sterkste party aanspraak maken op een zetel in het bureau van den Rijksdag, niet aan het hoofd van het ryk de by zekere gele genheden gebruikelijke bezoeken zouden bren gen. Zulke formaliteiten raken in geen enkel opzicht de politieke beginselen van de sociaal- democratie. Bovendien komt de ryksgrond- wet, in weerwil van haar gebreken wat haar ontstaan en bepalingen betreft, het dichtst by de republikeinsche beginselen, omdat de Keizer een soort van Bondspresident is op grond van de indertijd door de Nationale Vergadering vastgestelde bepalingen. De Vossische Zeitung vindt Bernstein’s betoog volkomen te begrijpen en in overeen stemming met moderne begrippen. Maar eerst moet blyken, of de meerderheid van de party ermee instemt. Ook andere vrijzinnige bladen zyn het ermee eens, terwyl de toongevende bladen van de rechterzijde meest nog zwygen. Alleen de Deutsche Tagesztg. merkt reeds misnoegd op, dat het niet te hopen is dat dacht zij anderzijds weer, dat een spoedige dood voor haar eene verlossing zou zijn en verlangde te sterven. Zoolang Rudolph nog zeer hulpbehoevend was en zij zijne pijnen, als van een vreemden lijder, kon verzachten, verpleegde zij hem menigmaal zelf, maar toen met zijne krachten ook het ver loren gezichtsvermogen weder keerde en soms een blik, een hartelijke blik uit zijne oogen, haar trof en haar huiverend aan het doode verleden herin nerde dan stak de doorn weer gevoeliger in haar hart. Sedert dien tijd vermeed ze, de ziekenkamer en liet de verpleging geheel aan Hanna ovej. XI. Een Renter-bericht, meldt uitParys: Het Kabinet Combes heeft vooralsnog niets te duchten, omdat eerstdaags de zomervacantie der Kamer van Afgevaardigden begint maar anders zon, eveneens volgens een alge- 'meene opinie die de dagbladen uiten, zyn bestaan ernstig bedreigd zyn. Het behoeft geen betoog, dat de rechter zijde, die Waldeck Rousseau heftig aanviel toen hij zyn wetsontwerp met zooveel talent in de volksvertegenwoordiging verdedigde, hem nu recht laat wedervaren door te erken- nen, dat hy tegenover de congregatiën zfcli op het wettelyk en onpartijdig standpunt stelde. De Temps acht de breuk tusschen den premier van ’t vorige ministerie en dien van ’t huidige nu volkomen. Clémenceau noemt Waldeck’s rede een „daad der reactie” en veroordeelt haar als zoodanig, terwyl Cassagnac in de Autorité niets weten wil van Waldeck’s inmenging in den strijd tusschen bet anti-clericalisme en zijn tegenpartij. Waldeck Rousseau heeft het schavot opge richt, de slachtoffers aangewezen en nu men de laatste karreladingen veroordeelden aan- voert, tracht hy ter elfder ure de executie te beletten. Cassagnac noemt dat byna onwel levend. Hoe het zy Wanneer het ministerie Com bes aftreedt binnen een tijdsverloop waarvan het einde niet meer veraf kan zyn, kan het als vrucht van zyn regeeringsarbeid op niets anders wijzen dan op tal van soms met ge weld ontruimde kloosters en scholen, waar door niets meer bereikt is dan bevrediging der wenschen van het radicale element in de Kamer, met een zeer twijfelachtig nut voor de bevolking. Op haar kamer gekomen viel o w w 1 en waar anders haar hart zoo warm klopte, voelde ze nu een stekende pijn* „Hanna schijnt uitgegaan te zijn en ik wil je geen honger laten lijden,” zei ze koud. „Ik dank je, je bent de goedheid zelve, maar. ze zag vluchtig tot hem op, toen hij stokte. „Nu, maar vroeg ze kalm, „heb je soms nog een wensch „Clotilde!” riep hij plotseling hartstochtelijk, en de lang ingehouden smart brak met ge weld uit. „Clotildegeef mij een beker met vergil „Heb erbarmen laat mij niet langer aan martelingen ten prooi, die mij. ongelukkige, teren Clotilde gevoeldeVich ontsteldeene siddering 'greep haar aan en hkre oogen vulden zich met tranen. Maar door dien vochtigen sluier doemde ongeroepen, als een démon, de gestalte op van eene zeer schoont, doch voor haar hatelijke vrouw, die eens haar hart zoo meedoogenloos, zoo doodelijk gewond had, en om wie hij haar had willen verstooten. „Je zenuwen zijn nog niet ia orde,” zei Clotilde en trad een paar stappen terug, ,je moet iedere opwinding vermijden. Laat ons geen feiten aan roeren, die niet ongedaan gemaakt kunnen worden. Wij moeten de gevolgen ons leven lang dragen, gij en ik.” „Clotilde nog een woord,* riep hij haar na en strekte de sidderende hand naar de vertrek kende uit, doch zij hoorde hem niet meer. Op haar kamer gekomen viel ze in een leun stoel neer. Haar boezem bewoog zich gejaagd

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1