N e rij 1 rEBK jgen )P: CLOTILDE. ITS. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 4 Juli 1903. No. 914S. I Buitenlandscb Overzicht. FEV1LLE1OM. i I Cothen. 43ste Jaargang RENMSGEVIXG. van i KISTHOUT, Inzending van Advertentiën tot 1 uur der midd. ij LEN- en DEN- zeer lagen prijs, en 5 duimsche N in alle afme- g- en Heining- rende prijzen en houthandelaar Laarzeninagazijn 30. Kleiwegsteeg. 1R0EDEN voor gulden. geschikt voor aarten, enz. GEBINDTEN, LTJES (voor jonge vrucht- 12 ct. per stuk. OUT, SPOOR- PALEN, HEI- Novelle van L. HERBST. Uil het Duitsch vertaald. SPARREN. EN. l’EN- in BOO- EROROEDEN, ;en. tot 40 voet i te zetten (allen neten werk. I t Zn. Gouda De Fransche Kamer beraadslaagde giste ren over het wetsontwerp op de vier directe belastingen. De minister van financiën Rou- vier, verschillende sprekers beantwoordende, zei dat wanneer de rentestandaard daalde, dit het gevolg was van de politieke cam pagne. Niets in den financieëlen toestand rechtvaardigt een depreciatie van de rente. Ik beweer dat, indien er een politiek is die drukt op de openbare schuld, dit de uwe is. Niets rechtvaardigt de onrust. Wjj hebben Telefoon No. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. telefoon .\<i. M3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «mijn besluit tot rijpheid kwam. «Daar onder den eik bij het kleine meer< kunt «ge mij morgen slapend vinden. «Als ge mij naar mijne laatste rustplaats laat «brengen, leg dan je portret, dat mij nooit ver- «laten heelt, op mijn lijk. Ik leg het maar tijdelijk af, uit vrees dat het soms iu andere handen «komt. «Leef wel, Clotilde gij edele, reine. «O, het wordt mij al lichter om het hart. «Het is me of ik je weer waardig kan worden. «Vergeef mij I Favereau verklaarde onmiddellyk te willen antwoorden. Van der Velde zette uiteen, dat de sociaal democraten principieel vijandig staan tegen over de Congo-onderneming. Maar zy bewon deren de buitenwone opofferingen, den bo- venmenschelyken moed van degenen, die hun leven op het spel gezet hebben om den Congostaat te ontwikkelen. Breedvoerig be sprak Van der Velde daarna de beschuldiging, dat de Congostaat de handelsvrijheid niet zou hebben gehandhaafd. Op grond van ver schillende door hem ingewonnen informaties, van brieven en documenten is bij hem twij fel ontstaan of de zaken in den Congostaat wel zoo zijn, als zij zyn moeten. Hy conclu deert daarom tot het instellen van een vol ledig en onpartijdig onderzoek, opdat de waarheid aan den dag zal komen. Wy kun nen, zoo zegt hy, het licht niet schuwen het is voor ons een eerezaak de gebeele waar heid bloot te leggen, opdat óf de lasteraars overtuigd zullen worden, öf do exploitatie van den Congostaat zal worden gewijzigd en op een, meer met de bedoeling der Congo- akte overeenkomende wyze zal worden ge regeld. De minister De Favereau verklaarde na mens de Regeering, dat op het verzoek van Van der Velde om een onderzoek in te stel len, niet kan worden ingegaan. De betrek kingen tusschen België en den Congostaat. berusten op het internationale recht. Het* verdrag van Berlyn geeft België geen recht om in de zaken aan den Congostaat in te grypen. geen leeningen gesloten, noch nieuwe belas tingen ingevoerd. Beweerd wordt dat dit ministerie zal vallen, en daardoor wordt de renteverlaging veroorzaakt. Het bedrag der vlottende schuld bedraagt nauwelijks meer dan in de vorige jaren. Er waren tekorten op de begrooting, doch deze tekorten verdwenen sinds het begin van dit jaar. Ik heb geaarzeld een wetsontwerp in te dienen op de inkomsten-belastingik diende het in, omdat ik het beloofd had. Deze belasting kan geen ongerustheid bren gen onder het publiek. Minister Rouvier is bereid zyn medewer king te verleenen aan de Kamer, om te be- De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, gezien artikel 55 der Kieswet, brengt ter openbare kennis dat ten gevolge van periodieke aftreding van 7 Leden van den Raad de stemming in de drie kiesdistric ten, waarin de gemeente Gouda, is verdeeld, ter vervulling van drie plaatsen in het eerste district, van twee plaatsen in het tweede district en van twee plaatsen in het derde district, zal geschieden op WOENSDAG den 8n Juli e.k. tusschen des voormiddags acht en des namiddags vyf uur. Dat voor deze verkiezing als Candidaten zyn gesteld In het eerste kiesdistrict: --BOON, S. D. van GALEN, J. van ITERSON, Dr. F. H. G. straater; m. h. a. ^-IJSSEL DE SCHEPPER, Dr. H- In het tweede kiesdistrict van ASCH, A. A. C. DONKER, J. A. van der STRAATEN, F. STRAATER, M. H. A. In het derde kiesdistrict van EIJK, J. L. KROOK, G. OOSTERLING, M. J. PRINCE, G. En herinnert aan den inhoud van artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luiden de Hy, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Gouda, den 3n Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. «Rudolph. Toen Clotilde vliegensvlug den brief ten einde gelezen had, zonk zij met een smartkreet op den grond, doch de angst hield hare levensgeesten wakker en deed haar weer snel opstaan. «O, hoeveel tijd is er al vervlogen sinds hij het huis uitging I jammerde zij. Zoo, zonder overkleeren, stormde ze den tuin in. Ze kende een plaatsje in den tuinmuur, waar zij met eene kleine ladder over dacht te klimmen, waardoor ze een omweg uitwon en misschien nog tijdig de plaats des onheils kon bereiken. Helaas was de ladder juist niet op de gewone plaats, en belette de duisternis haar ze te vinden. Ze moest dus door het huis en om den tuin muur heen, hetgeen een groote omweg was, dien zij in vliegende vaart aflegde. Hare gedachten jaagden even wild door elkan der als de wolken in het luchtruim. ,0. mijn GodIk, de reine, de edeleZijne I moordenares ben ik 1 Zijne onbarmhartige moor- raadslagen over het wetsontwerp op de in komsten-belasting, wanneer de tyd hiervoor daar is. Thans vraagt hij der Kamer zich tevreden te stellen met het. aannemen der 4 belastingen. De eerste vier artikelen worden goedge keurd. De zitting wordt opgeheven. Naar aanleiding van het beweren, dat by de jongste verkiezingen voor den Rijksdag een groot aantal personen in zeker Berlynsch district zouden hebben gestemd, die weder rechtelijk op de kiezerslijsten voorkwamen, of dat anderen, voornamelijk sociaal-demo- craten, op valsche namen stemden, heeft de minister van binnenl. zaken een schrijven uitgevaardigd, waarin hy er op wyst dat dergelyk misbruik met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren kan worden gestraft en dat de stembureaux gerechtigd zijn, te verlangen dat de kiezers zich legitimeeren. Het ingestelde onderzoek naar de knoeierij moet hebben uitgebracht, dat inderdaad meer malen stembriefjes zyn afgegeven voorover ledenen of gevangenen, wier namen op de kiezerslijsten voorkwamen. Daarentegen is nog niet opgehelderd, hoe het gesteld is met de deelneming van kiezers die bij de posteryen als: „verhuisd, waarheen, onbekend” staan opgeteekend. Ook in deze richting is een onderzoek aan den gang. Van den persoon van den beschuldiger weet men niets af. Daarom kan men ook niet beweren dat het misbruik heeft plaats gehad ten dienste van een be paalde party of te haren gunste stelselmatig op touw is gezet. Ook is het niet onmogelyk, dat dergelyke misbruiken reeds bij vroegere verkiezingen in praktyk zyn gebracht en dit maal pas voor het eerst zijn Waargenomen. In elk geval zal het noodige' gebeuren, om het volle licht in deze zaak te doen schijnen. Van Russische zyde wordt uit China ge meld dat het meerendeel van de Mantsjoeren Rusland vjjandig gezind zyn. De Mants joeren „De vroegere vyanden, de Chineezen, bezetten de spoorwegen die zy aanlegden, niet met soldaten, en bouwden geen ver- De Wiener Zeitung bevat een eigenhandig schryven van den Keizer aan minister Von Koerber, waarin het aandeel in de gemeen schappelijke uitgaven van Oostenrijk en Hon garije wordt vastgesteld van 1 Juli 1903 tot 30 Juni 1904, daar de Parlementen niet tot overeenstemming zyn gekomen over dit on derwerp. Eenige avondbladen melden dat de Keizer de ontslagaanvrage van het ministerie-Von Körber niet aannam. De „Wiener Allgemeine Zeitung” zegt dat officieel nog niets meegedeeld kan worden omtrent de crisis. i8) Met bevende vingers opende zij dezen en las het volgende «Mijn geliefde Clotilde. «die ik eens de mijne mocht noemen doch door «mij, ongelukkige verblinde, smadelijk verraden «werd, en die toch als een engel van barmhartig «heid aan mijn ellendig ziekbed trad en mij aan «den dood ontvoerde; vergeef me de laatste smart «die ik je veroorzaakt «Geloof me, het is voor ons beter. «Jou lieve hart, hoe edel en goed, kan de «bittere krenking niet vergeven zoo lang de arme «zondaar nog leeft. Ze knaagt als een nimmer •rustende worm, die niet te vernietigen is. «Ben ik eenmaal weg dan zal je ziel meer tot «rust komen, dan wordt, als is het na verloop «van langen tijd, alles vergeten. „En ik? O, Clotilde, eenen dood te sterven «kan niet zoo erg zijn als men duizend dooden /gfcstorven is, „In het kleine boschje, dat niet ver van je «tuin ligt, ga ik dat stille plaatsje opzoeken, waar GOUDSCHE COURANT haar gericht waren. „Rudolphje leeft Het is toch geen droom riep ze en richtte zich lang zaam op. „Neen, Clotilde, geen droom,” zei hij stil wee nend. Ik leefo, Clotilde I ik zat daar neer en wilde juist het noodlottige schot doen, toen ik je roepen hoorde en op dat geluid bewusteloos werd. Het schot ging af, ik hoorde het nog en viel toen in zwijm. „Rudolph I” zei ze liefdevol, knielde naast hem neder, nam zijne handen in de hare, keek hem diep in de oogen en legde haar hoofd tegen zijne borst. En zonder woorden, onder den nachtelijke hemel, in de ernstige stilte rondom hen, vierden zij de wederopstajjdig hunner Ijefde Ik heb Clotilde gekend als gelukkige bruid. Later leefde ik in hare nabijheid, toen de zon van haar geluk onder gegaan was, en zij met verbleekte wangen en volhardenden ijver haar brood in tranen at. En nogmaals zag ik haar als een bloeiende roos, vol lieftalligheid in hare rijpe schoonheid. Op een schoone zomerdag zag ik haar op de met wijnranken omgeven warande, voor de villa van haren oom, die haar met andere aardsche goederen, bij testamentaire beschikking vermaakt was. Zij strekte de blanke handen uit naar een juichend knaapje, dat; haar man haar voorhield. Geef hem maar hier, Rudolph, en kom wat bij ons zitten, want je zult wel moe wezen van je drukke werken. Je ziet er zoo bleek uit Kunnen je lieve oogen niet aan die kleur ge wennen?” vroeg hij vroolijk en nam bij haar. SN en zware LTEN in alle ter bestemder De' stryd var. de Britsche liberale party tegen Chamberlain’s plannen is ingewyd in een vergadering van de National Liberal Federation. De leiders spraken er voor hun volgelingen, zetten er uiteen hot vermomd beschermend karakter van Chamberlain’s economische politiek en keerden zich vooral tegen het schynargument van de noodzake- lijkc weermiddelen van hooge rechten hef fende rijken. Bijzonder scherp liet Sir Ed ward Grey zich uit. Hy vroeg een voor beeld, maar één, van het welslagen van hoogere rechten als middel van- verweer. Wanneer heeft ooit, vroeg hy, oplegging van belasting tot een concessie geleid F De er varing leert dat belastingen nooit eenige toegevendheid hebben uitgewerkt. De oud-minister Asquith stelde de eerste motie voor, die zich verklaart tegen elke verhooging van den prijs van levensmiddelen en grondstoffen, tegen het dyurder maken van de productiekosten, tegen een dreigenden tarievenoorlog, die zelfs Engeland» betrek kingen met zijn koloniën in gevaar brengt. ^Irooter succes dan met deze motie werd behaald door de motie van Sir Edward Grey, die rondweg zonder^aarzeling of overweging, zich uitspreekt tegen de voorgestelde om verwerping van Engelands fiscaal stelsel en voor onveranderlyke aanhankelijkheid aan het beginsel van den vrijhandel. D^"*prekers blaakten van strijdlust; Sir Charles Dilke sprak van het heerlijk voor uitzicht van den stryd „dat het smeulend vuur weer tot een heldere vlam heeft aan- gewakkerd.” Als de lust nu maar sterk genoeg is om den stryd over te brengen onder het volk, waar ook minister Chamberlain zyn gevechts terrein zal kiezen, want het geldt voor zeker dat zyn herfstveldtocht onmiddellyk gevolgd zal worden door de ontbinding van het Par lement. En Chamberlain wil heel hard aan het werk gaan, men spreekt er van dat hij zich zelfs tydelyk vry wil maken van zyn betrekking tot de regeering om met des te meer kracht zyn stryd te kunnen stryden. In de Belgische Kamer is de Congoquaestie ter sprake gebracht. De afgevaardigde Van der Velde had een interpellatie hierover aangekondigd. De heer Lemonnier wilde die verdagen, totdat de Engelsche regeering haar toegezegde nota van beschuldigingen** zou hebben verzonden. Maar op raad van Lorand, die uiteenzette dat het land recht heeft om de meening der Regeering over de jongste uitingen in het Engelsche Parlement te kennen, werd tot het houden der inter pellatie besloten, te meer daar minister De denares, als het mij niet gelukt het doodend wapen uit zijne handen te rukken «God in den hemel I Gij kunt het niet willen, dat ik niet meer goed kan maken, wat ik in mijne verstoktheid misdaan heb. «O, had ik maar naar Hannas waarschuwende stem geluisterd,! toen het nog tijd was. «Ja zij heeft gelijk; hij heeft zwaar geboet." Toen ze de lange laan bereikte, die naar het boschje voerde, dreigden hare krachten haar te verlaten. Zij leunde tegen oen boom en hijgde naar adem. Daarna liep ze weer met snelle passen vooruit. Eindelijk had ze het boschje bereikt en liep langs den kortsten weg naar het aangeduide punt dat vroeger ook haar lievelingsplaatsje was. «RudolphRudolphriep ze zoo luid als ze kon, en ijlde voorwaarts, „Rudolph 1 ik ben het, je Clotilde Er knalde een schot; de echo weerkaatste het geluid, in de nachtelijke stilte, van boom tot boom. Zinneloos storm Clotilde voort, tot aan den bewusten eik aan het muurtje. Eene donkere gedaante rustte zittend tegen den stam, het hoofd diep in de borst gebogen. Clotilde stortte bewusteloos neer. Toen hare levensgeesten weer terugkeerden, scheed de maan helder in haar gezicht, want het wolken floers was verdwenen. Zy gevoelde zich door liefhebbende armen om vangen een warme adem gleed langs hare wangen. Langzaam, verward hiet zij de oogleden op en zag in een paar oogen, die met bange zorg op

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1