IA". DISCRETIE. ’ER. ATEN. AÏ0mw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» roucla- No. 9149. Maandag 6 Juli 1903. Bultenlandsdi Overzicht. 43ste Jaargang indwrbalifm oadtaalf KIÏXXISGEV1XG. FtiVlLLElÖiï. jn Inzending van Advertentiën tot 1 uur de? midd. ld. de Aneiche- it”, Haarlem 1) I Zn. Gouda Wordt vervolgd. andelaar een dsche uitgave d gratis. iet Rijks Inter ne opengesteld, n te allen tijde verkrijgbaar DE VI8CH- Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. .LINGEN. -'RIJK. SR. der ROER. R. L. MARTENS, De Secretaris, BROUWER. fiOlBSÜ IE COIKAVL lag haar schijn per jaar on- dïe hem aan hem op te zigers worden i maal komen en in Arabië, Birma, Ma- hoofdtekst t halfmaande- he tijdschrift t uit de Be- 1 vin ff eener vm de Aarde, j Heer E. T. dra Ki iper in ht der Ven- lap maakt, ummer is rijk lluetreerd el ff en photo- iische opna- JUO 111ÜUWC „UUH VUIl IXIUULIU /.ui nuuen, Zaterdag, in handen van keizer Frans Jozef den eed afleggen. post f 1.60. trland kin 8 Amsterdam die Schutienapotheke tseh, Oeaterreich >ntra»l-Depöt Sander regen aanslni- Telefoon Ka. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meër 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. reld bekend on 'en middel tegen ng-, Lever enz. Inwendig wendig in bijna met goed gevolg t»r|js per flacon 1.15. ineeskrach t ital elke pijnlijke rerbodig. Met or ongeneeslijk igs een bijna 22 engt genezing en ontstekingen enz BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Brengen ter algemeene kennis dat gedrukte exemplaren der Houw en Honingverordening voor de ge meente Gouda ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zyn tegen betaling van 1 0.40 per stuk. Gouda, den 4 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, liberale vereenigingen nog meer bevorderd worden.” Ook in Saksen valt een dergelijke bewe ging onder de liberalen waar te nemen. De Dresdensche nationaal-liberale ryksvereeni- ging heeft eergisteren de volgende motie aangenomen: „De vereeniging is overtuigd dat de nationaal-liberale party in Saksen, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor den Landdag, onverwijld zoo beslist mogelyk een agitatie moet beginnengesta dig voor de liberale beginselen, met name tegenover;de|conservatieven, met allennadruk moet opkomenen met alle middelen naar een wijziging van het kiesrecht voor den Landdag moet streven. Zij acht het verder dringend noodzakelijk dat voor de Saksische Ryksdag-verkiezingen een krachtiger orga nisatie van de nationaal-liberalen tot standr komt.” Het levendig debat in de Fransche Kamer over de vier directe belastingen is vooraf gegaan door de validatie van den herkozen afgevaardigde, den nationalist, Syveton, en dat terwjjl Jaurès den voorzitterszetel bezette. De leider der linkerzijde heeft dus al bitter weinig satisfactie van zijn pogingen om eens voorgoed den nationalisten te willen beletten de Dreyfusaffaire als agitatie-middel te ge bruiken. Syveton die zulks gedaan had by zijn eerste verkiezing zit nu toch weder op zijn oude plaats en alles is gebleven zooals het te voren was. Er komt vooralsnog geen revisie van ’t vonnis te Rennes, noch enquête zooals Dreyfus, een moment uit zijn afzon dering weder te voorschijn tredend, den minister van Oorlog vroeg. De beraadslaging, die nu volgde, leidde tot de goedkeuring der vier eerste artikelen van ontwerp der vier, door Ronvier voorge stelde belastingen en de Kamer bewilligde daarmede tevens het uitstel van behande ling van het ontwerp op een inkomsten belasting, door Rouvier, volgens eigen ver klaring, alleen ingediend tot naleving van aangename verplichtingen. Zijn verwijt aan de oppositie gedaan van een staatkunde te volgen die een daling van den rente-stan- daard bewerkte, behelsde evenwel tegelijker tijd een erkenning, dat die daling een on loochenbaar feit was, en zooals voor eenigen tijd een bekend Fransch financier in een interview aan de „New-York Herald” ver klaarde, zulks is te wijten aan de verplaat sing van ’t groot-kapitaal in Frankrijk. De uitdrijving der congregatiën heeft bij «Ik wenschte, Eleonora, je gedachten een andere wending te kunnen geven, begon het jonge meisje opnieuw, toen de gravin voortging zwijgend in de vonkenzee te staren. „Wil je mij niet zeggen, wat je kwelt „De gravin schudde ontkennend het blonde hoofd.* «Mij kwellen slechts mijn eigen luimen vroeger was mij dit geheel vreemd. Mij werd nooit een dag te lang, nimmer ging een uur te vluchtig voorbij deze voortdurende tevredenheid had iets onverklaarbaar weldadigs voor mij." Niet aldus, Eleonora, zeg liever, voor het ge luk van een te snel vervlogen uur neemt men gaarne een langzaam verloopende dag in ruil. t Wie kan eeuwig de zon beminnen en verdragen De donkere nachten verhoogen haar glans, ter- wijl ze haar verdringen." Je spreek in raadsel! Zulke overpeinzingen liggen niet in mijn aard, en ik gevoel ook niet de minste lust ze op mijn leven van toepassing te brengen. Laat ons dan van dezen en genen praten Er zal toch wel een onderwerp te vinden zijn, dat der koude Zweedsche eenige belangstelling in boezemt „Wat dunkt je, Eleonora, wanneer je mij van je jeugd verhaaldet, van je ouderlijk huis, je naaste betrekkingen O, voorzeker ware dit een goed besluit voor dezen avond I „Nooit gevoelde ik mij zoo prettig in je woning als op dien triestigen, regenachtigen October-avond, zeide een heldere meisjestem. „Hoe akeliger de stormwind om het balkon giert en de regen tegen de vensterschijven klettert, hoe gezelliger mij dit vertrek voorkomt*. De spreekster vleide zich in den armstoel neer en staarde met genoegen in den gloed van het haardvuur, dat een aangenaam licht om zich verspreidde. „Het verheugt mij, Angelika, dat het je ten mijnent zoo goed bevalt, het is waarlijk geen klein offer, dat ik met mijn invitatie van je vergde. Intusschen heb je het mij niet te vergeefs gebracht, je aanwezigheid heeft reeds grootendeels de zwaar moedigheid bedwongen, welke mij den geheelen dag beheerschte „Arme Eleonora 1* dacht Angelika vol deel neming. Wij bevinden ons in de zaal der gravin Eleonora Sternakjöld, bijgenaamd „de schoone Zweedsche.* En haar persoon beantwoordde volkomen aan den roep die van haar uitging. Men zou moeilijk Iclefoou A o. M3 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post J 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN'. een groot deel der bezittende klasse wrevel gewekt. Zij eischte haar in Frankrijk zelf belegde gelden op, evenals de congregatiën zelf deden en ’t gevolg liet zich niet wachten. Haar waar burgers wantrouwen toonen in de soliditeit van den Staat, wordt het bui- tenlandsch krediet van dien Staat zelf ge schokt. Maar onvergeeflyk blijft het, dat mannen als Coppée en consorten de bevolking den raad gaven, haar gelden uit de spaarbanken terug te nemen, teneinde door het geschokte vertrouwen in ’s lands flnancieelen toestand de regeering te pressen tot het opgeven van haar anti-clericale politiek. Het officieele programma der feestelijke ontvangst van president Loubet te Dover is thans te Londen gepubliceerd. De kruiser Guichem vertrekt Maandag a.s. om 10 uur van Boulogne, geconvoyeerd door twee torpe- dovernielers, en zal te 1 uur ongeveer in t gezicht der Engelscho haven aankomen, ter wijl een flottille van torpedo-vernielers uit Sheerness hem tegemoet stoomt om hem te convoyeeren tot hy zal zyn ten anker ge komen. De schepen in de haven van Dover zullen alle gepavoiseerd zyn en de Guichen met 21 schoten salueeren. Hun bemanningen zullen hoera’s aanheffen bij haar voorbijvaren. Het saluut zal door de Guichen beantwoord worden na de ankering, wanneer zy het sa luut van de forten ontvangt. Vervolgens recepieert Loubet aan boord de autoriteiten, die hem komen begroeten en wordt vervolgens aan wal verwelkomd. Met den hertog van Connaught rijdt hij daarna naar ’t station. De schepen in de haven blijven tot des avonds hun vlaggenversiering behouden om by de invallende duisternis te illumineeren. Het kartel van de anti-socialistische partijen in Duitschland begint reeds uiteen te spat ten. Met name komt er in den boezem vap de nationaal-liberalen een steeds sterkere (de zoogenaamd jong-liberale) strooming naar links. De Badensche jong liberalen hebben een verklaring uitgevaardigd waarin zy nadruk leggen op de noodzakelijkheid, om scherper tegen het centrum te velde te trekken en het liberalisme in de taktiek van de party duidelijker op den voorgrond te laten komen. Stryd langs de geheele linie tegen de reactie en in de eerste plaats tegen het centrum, zeggen zy. Geen gemeenschap met de reactie meer. „Deze opvatting bestaat overal in der. lande en zal door de oprichting van jong. rein aan wijlen haar echtgenoot, bedekte den ge- hgelen vloer, zoodat de lichte stap der gravin ter nauwernood hoorbaar was. Voor het balkonvenster had de tuinman een uitstekende bloemgarneering aangebrachtamandel- en oranjeboomen, waarin zich bloeiende myrten en oleanders kwistig door- eenstrengelden, vormden een geurend priëel boven een laag purperen rustbed, dat de gravin in hare dolce-far-niente uren gaarne bezigde, om zich ge heel aan hare zoete droomerijen over te geven. Eenige platen in olievert, de trots van den over leden graaf, hingen aan de zilvergrijs bekleede muren en, met dezen in schoonheid wedijverend het meesterlijk uitgevoerd portret van gravin Eleonora in bruidsgewaad. Dezen avond had men het licht van den kroon luchter versmaad, en slechts de purperroode lamp boven het bloemprieel, in vereeniging met het vroolijk knetterend haardvuur, verspreide een aangenaam en geze'lig schemerlicht. De eenige vrouwelijke ziel vcor wie de gravin een ware vriendschappelijke genegenheid koesterde was Angelika von Alten, en een geheime band kluisterde Eleonora aan het beeldschoone meisje, op wier teere vormen nog het waas der kindsheid ruste. Op nauwelijks achttienjarigen leeftijd werd zij door een zwerm aanbidders omgeven, zonder echter tot dusver eenige notitie daarvan te nemen zoodat zich langzamerhand het gerucht verspreidde, dat dér jonge barones reeds in het geheim haar hart had verpand. Tot Angelika’s onuitputtelijke vroolijkheid nam de schoone Zweedsche gaarne hare foerlucht, wanneer het haar in de schitte rende zalen van haar hötel al te eenzaam werd. Naar gemeld wordt, heeft de Servische re geering nog verschillende financieele vraag stukken te regelen in verband met het op treden der nieuwe dynastie. Allereerst wil men de civiele lyst des Konings verhoogen en jaargelden toestaan aan den oudsten tak der familie Karageorgewitch. De regeering wil deze dingen echter liever door de nieuwe Kamer laten afdoen, daar de tegenwoordige gekozen is onder de regeering van het huis Obrenowitch en eene andere dan de thans van kracht zynde Grondwet. Dat wordt ook verklaard in het besluit, waarby de Parle- mentszitting verdaagd en de nieuw te kiezen een meer volmaakt beeld van edele, vrouwelijke schoonheid kunnen vinden dan deze vrouw, die nu dweepend in de heldere vlam staarde. Er lag een zoo aantrekkelijke harmonie in de slanke, trotsche figuur, in hare van geest tintelende oogen, in elke beweging, dat ieder, zijns ondanks, den blik vol bewondering op haar moest laten rusten. Vaak had men de gravin met een kunstwerk vergeleken dat, onbereikbaar voor het verlangen en de harts tochten van andere menschen, eenzaam op fiere hoogte prijkte, in en door zich zelve be vredigd. Niemand had ooit een warmere straal in de aman delvormig gesneden blauwe oogen waargenomen, dan men van den beginne af daarin had gadege slagen niemand ooit meer de fijne nuanceering der wangen voordeeliger zien uitkomen. Koud en afgemeten was de klank harer zilveren stem, en eentoonig hare kleeding, geheel hare omgeving echter vei ried verkwisting in den uitgebreidsten zin des woords. In den salon waarin wij ons bevind ?n, verried hoegenaamd niets de kleine liefhebberijen van voorname vrouwendaar was geen sierlijke schrijf tafel met kostbare snuisterijen, geen papagaai, die den naam van zijne meesteres krijschte, geen dar tel leeuwhondje dat zich angstig in de hoeken der sofa schuilhield. Purperrood fluweelen voorhangels bedekten de deuren en drie hooge vensters, waarvan een tot het balkon den toegang verleende, en alles wat van de schijven nog zichtbaar scheen, was dicht met kanten weefsels omhangen. Een zilvergrijs tapijt uit Smirna, een geschenk van den Souve- Kamer tegen September opgeroepen wordt. De tegenwoordige Kamer is nog niet ont bonden, maar houdt eerst op te bestaan door het optreden der nieuwe. De officieuze Srpska Zastave zegt, dat de tegenwoordige vergadering alleen werd bij eengeroepen om de handelingen der voor- loopige regeering goed te keuren en den Koning te verkiezen, zoodat hare taak thans is afgeloopen. Een verlenging harer debatten zou slechts tot moeilijkheden leiden. Woensdagavond heeft Koning Peter de ministers en de afgevaardigden die Belgrado t nog niet verlaten hadden, aar. een feestmaald vereenigd, ten einde hen gunstig voor zich te stemmen. En ook om andere redenen krygt men van den nieuwen Koning geen gunstigen indruk. Hy heeft om eens iets te noemen 20,000 frc. aan de weduwe van den kolonel Naumowitch, die door zjjn eigen verraad is omgekomen, gegeven, en aan het 6e regi ment, dat den sluipmooid begaan heeft, zyn naam geschonken, nadat de Koning van Roemenië voor de eer om verder titulair- kolonel dier afdeeling te wezen, bedankt had. Aan de meeste officieren, die aan het complot hebben deelgenomen, heeft de Koning voorts gouden horloges cadeau gegeven, die hy in Genève besteld had. In Griekenland is11 een ministerieele crisis voorgekomenhet ministerie Delyannis is afgetreden en heeft plaats gemaakt voor het kabinet-Theotokis. Deze wijziging kan wel licht van belang zyn, omdat het aftreden van het kabinét-Delyannis het krentenmo- nopolie op losse schroeven plaats. Tegen dat monopolie hadden Engeland, Nederland, Duitschland en Italië geprotesteerd by den minister van buitenlandsche zaken Sknse, op grond dat zy er een schending van de hah- delsveijdragen in zagen. In de Kamer had minister Skuse dit medegedeeld, doch er te vens bygevoegd, dat hy in die meening der gezanten niet deelde. Kort daarop bleef het ministerie-Dejyannis ir. de minderheid by een stemming over een motie van vertrouwen. En het gevolg was, dat zyn ministerie moest aftreden Het ministerie-Delyannis had geen geluk kige hand. Niets van wat het ondernam kon het ten einde brengenzelfs de begroeting voor 1903 is niet aangenomen, hoewel het Parlement zes maanden achtereen byeen is. De wijzigingen, die het ministerie bracht in het plaatselijk bestuur, gaven tot ontevreden heid aanleiding omdat de plaatselyke belan gen er door geschaad werden. In militaire zaken toonde het een bedenkelyke zwakte, De Oostenryksche minister-president, Von Körber, is gistermiddag van één uur tot halfdrie bij den Keizer op audiëntie geweest. Von Körber heeft daarby tegenover den Keizer nogmaals uitvoerig de redenen uit eengezet, welke het ministerie er toe hadden gebracht, zijn ontslag aan te tyeden. t Na de audiëntie heeft de minister-president aan vertegenwoordigers der pers medege» deeldh dat de Keizer zich «yn beslissing nader had voorbehouden, en dat ook het aftreden van Rezek nog volstrekt niet defi nitief beslist was. Het bericht in de „Neue Freie Precse,” luidende, dat de Keizer de ontslag-aanvrage zou hebben afgewezen, was onjuist, althans voorbarig. Na Von Körber werd nog geen andere bekende politieke persoonlijkheid door den monarch ontvangen. De nieuwe „ban” van Kroatië zal heden, jaar voor per il K. it. 1,

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1