ituut. DISCRETIE. wijn Liter. 0 EKER. l\ieuws- en Advertentieblad voor Gouda on Omstreken, Mo. 9150. Dinsdag 7 Juli 1903. De Gemeenteraadsverkiezing. Buiieiilanilsch Overzicht. FEUILLETON. jdheden. LOON. lagazijn der”, len ISERS, jroeiers Ujl Ballons. KE\N1SGEU1NG. 42ste Jaargang van Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de,« niidd. iel. de Ansicht- it”, Haarlem R 734, mijn bezoek Wordt vervolgd}. opzichte van notie, evenals g, aangenomen RAATER zou indelaar een ische uitgave Candidaten inkelyk zyn jr Gemeente morden. age prijzen le opengesteld, n te allen tijde naamste grieven vqn de Kroaten zou komen. 1 voor zachte glimlach ar S KIEZER. ■leiding. Pelefn. 117. iesvereeniging Koning" de iesvereeniging hooidtekst t halfmaande- tie tijdschrift t uit de Be- Iving een er de Aarde, i Heer E. T. 'ra Ki jper in ht der Ven- lap maakt, ummer is rijk lluatreerd eigen photo- lieche opna- Er loopen te Rome ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus. per jaar on- die hem aan hem op te zigers worden i maal komen en in Arabië, 8, Birma, Ma- een eind 2) Indien ik dus eene belooning voor mijn bezoek mag vragen, wees dan zoo vriendelijk mij daarvan iets te verhalen. Elly, wil je «Waar je zoo dringend smeekt, kan men niets van de hand wijzenveel belangwekkende zult ge echter niet vernemen,* «Ik zal mij over niets beklagen, dat beloof ik je." «En nu, excuseer nog een oogenblik, eerst moet ik mijn plaats zoo nemen, dat ik je vlak in het gelaat zien kan I zij had den armstoel terugge schoven en zat nu, met aandacht luisterend, juist tegenover de schoone verhaalster. »Ik ben," begon de gravin, het eenig kind van graaf Krona. Mijn vader, die tot de eerste fami- liën van Zweden behoorde, was reeds op tamelijk geposeerde leeftijd, toen hij naar de hand mijner moeder, eene jonge schotsche maag dong. Het reikhalzend verlangen naar de haren, het zeer eentonig leven in het slot mijns vaders en, zeer zeker mijne geboorte ondermijnend langzaam hare gezondheidtoen ik juist mijn achtste jaar bereikt had, kwijnde ze weg.* h Anne Eleonora 1 «Ja, voor ons huis was dit een zwaar verlies," Telefoon No. 82 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon No. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. NIEMEIJEE. REN. -ommingen, o-beenen en geni.zwakte, nr. ziekten tigen, vér- een plaats in den raad verdient. De aftredende leden Dr. de Schepper, Dr. Van Iterson en Prince behoeven van onze zijde zeker geen aanbeveling. Hun werk zaamheid in den raad is allen kiezers bekend en het is een plicht van erkentelijkheid deze leden te herkiezen, nu zij zich weer beschik baar stellen. Met aandrang noodigen wjj dus de kiezers uit a.s. Woensdag, tusschen 8 en 5 uur te gaan stemmen op de volgende heeren In district I Dr. F. H. G. van ITERSON. Da. H. IJSSEL de SCHEPPER. 8. D. BOON. In district II F. van der STRAATEN. M. H. A. STRAATER. In district III G. PRINCE. - J. L. van EI.IK. De Londensche Standard verneemt van haar correspondent te Heidelburg, dat de groote Boeren-byeenkomst aldaar door meer dan 2000 burgers werd bygewoond. Behalve Botha waren nog andere Boeren-generaals tegenwoordig; ook miss Hobhouse woonde de vergadering bij. De Standard-correspon dent seinde, dat Botha in zijn redevoering verklaard, dat de dag van overgave de bit terste dag was geweest, dien de Boeren in Zuid-Afrika ooit hebben beleefd. Als tolk van de Afrikaander-natie zeide Botha, dat volgens alle recht het land den Afrikaanders toebehoorde, en dat het hun eigendom moest blijven. Amnestie zoo sprak Botha is wel beloofd, doch tot dusver uitgebleven. Hy had echter aanleiding, de hoop te koesteren dat binnen 14 dagen de amnestie werkelijk heid zou worden in Transvaal, Oranje-Rivier- kolonie en de Kaapkolonie. Dan zouden de Boeren bereid zyn, met de Britsche regeering samen te werken, maar eerder niet. Zooals Reuter reeds geseind heeft, werden op de bijeenkomst moties aangenomen, waarin werd geprotesteerd tegen het nieuwe onder wijssysteem, de behandeling van het Hol- landsch op de scholen als een vreemde taal, in de pogingen der kapitalisten om Aziati sche arbeidskrachten in te voeren, door wel ken laatsten maatregel het land voor kolo nisatie door Blanken ongeschikt zou worden. Verder werd in een ander telegram ge meld, dat Botha het voor schandelijk had verklaard, dat een deel der oorlogsleening van 35,000,000 werd besteed om schadever goedingen uit te keeren aan de loyalisten in de Kaapkolonie en Natal. Ten slotte werd door de vergadering nog een motie aangenomen, waarbij aan de re geering werd gevraagd, de oorlogsleening niet ten laste van het land te brengen voor dat zelfbestuur werd toegestaan. Men kan in de „Volksstem” en andere bladen herhaaldelyk advertenties vinden van Boerenfamilies, die vragen om teruggave van tijdens den oorlog door onbekenden van hun hoeven geroofde bijbels, die afgescheiden van andere geldige redenen, voor vele Boe renfamilies van groote waarde zyn als eenige bron van geslachtskennis, temeer waar door den brandstichtenden khaki tallooze kerkre gisters vernietigd zyn. Welk aantal bijbels door den godvruchtige» Brit zyn gestolen op die wijze blijkt uiteen Woensdag heeft de stemming plaats voor die leden van den gemeenteraad, die dit jaar periodiek aftreden De aftredende heeren zynin District I Dr. van Iterson, de wethouder van Galen en Dr. IJssel de Schepperin District II de heeren Straater en Donkerin District III de heeren Prince en Krook. De kiesvereenigingen der verschillende par tyen hebben gezorgd dat al deze heeren weer voorkomen op de lijst van candidaten, waar uit de kiezers a.s. Woensdag een keuze kun nen doen. Iedere partij heeft - - wat na tuurlijk haar recht en haar plicht is by de candidaatstelling den nadruk gelegd op de politieke richting der aftredende leden. Wy vragen ons zelf echter af, of men daarbij niet te ver gegaan is. Bij de keuze voor den raad behoeft niet enkel gelet te worden op de richting van den candidaat, maar ook op zijn geschiktheid als raadslid, zyn toe wijding aan de belangen der stad^zyn spe ciale kennis, karakter enz. Waarom willen de vrijzinnigen den heer van Galen niet een plaats inruimen op hun lijst, die toch ge toond heeft de belangen der stad met ijver te dienen en althans ais raadslid aanbeveling te verdienen? Waarom pogen de verbonden anti-liberalen Dr. Van Iterson te doen vallen, die 25 jaar als raadslid* en wethouder trouw zyn plicht gedaan heeft en nog onlangs van den raad en de burgerij ondubbelzinnige blyken van sympathie heeft ontvangen Het zou, dunkt ons, van een meer onbekrompen opvatting van de taak der kiezers getuigd hebben, als men eenvoudig overeengekomen was in I de drie aftredende heeren te stellen. vervolgde de gravin op zachten toon. «Ik zelve, hoe jong ik nog was, kon het beeld dezer zeld zame vrouw niet uit mijn geheugen wisschen zij herinnert mij nog heden aan een Engel, dien men uit het Paradijs op aarde zond, doch die den dood de voorkeur gaf, om weer in zaliger sferen te toeven. Mijn vader kon zich niet om mijne opvoeding bekommeren, en stuurde mij naar een beroemd buitenlandsch pensionaat. Madame Dupoint, dus heette de directrice, bezat alle hoedanigheden, welke eene dame der wereld tot sieraad strekken, in hooge mate, maar haar hart was door deze kunstgrepen versteendik herinner mij nog zeer goed een niet onbeduidende straf, welke mij, toen ik eens luid lachte, werd opgelegd." «Welk een barbaèrschheidriep Angelinka verontwaardigd. «Oordeel niet voorbarig, de discipline en orde leer waren mij een goede school, waaraan ik later myn geluk te danken had «Ónmogelijk «Luister verder, Toen ik mijn vijftiende jaar bereikt had riep mijn vader mij naar huis terug. Bij mijne aankomst stond de statige grijsaard, dien ik nog zoo weinig kende, op den drempel myner vertrekken. Ik gevoelde, hoe mijn hart warmer en steeds inniger voor hem klopte en moest, toen hij zich boog om mij te kussen, in stilte een traan wegpinken. Mijn vader scheen deze stomme taal niet te verstaan, hij kuste mij op het voorhoofd en zeide met eene stem, die mij destijds|geheel klankloos voorkwam «Je gelijkt op je moeder I Neem ten mijnent hare plaats in en De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 3e Juli 1903 executoir is verklaard Het Kohier no. 1 van de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten over 1903/1904. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te vol doen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, dfn 6 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L, MARTENS. Te Weenen en te Pest zyn de zaken nog hangende. Het schijnt, dat het Oostenryk- sche Ministerie voorloopig blyft, terwyl te Pest bet zwakke Ministerie Khuen afhangt van hot besluit der uiterste linkerzijde, of de obstructie al of niet zal worden voortgezet. De onafbankelijken hebben Kossuth gevraagd of hy niet president van de party kan blyven en dat is nog niet beslist. Misschien dat de obstructie wordt opgeheven, wanneer de Regeering nationale concessies doet, maar de eischen, door de onafhankelyken gesteld zyn nogal groot. Zy verlangen gebruik van de Hongaarsche taal in het leger invoering van Hongaarsche standaarden en vaandels by het legereedsaflegging op de Hongaar sche grondwet door officieren en soldaten en vervanging in Hongarije van het Oosten- ryksche Volkslied voor het Hongaarsche. De benoeming van graaf Theodor Pejasce- vich tot gouverneur van Kroatië wordt te Agram goed opgenomen; hij was indertijd hoofdambtenaar van ’t Kroatische komitaat Virovitica. Men verwacht dat hy met natio nale concessies komt, waardoor aan de voor- ftOÜDSCHE COIRIVE bestuur de huishouding, hare voetstappen druk kend." «Nu volgde een reeks eenzame, stille dagen, vervelender, dan ik ze bij mevrouw Dupoint had leeren kennenmijn vader zag ik' slechts aan tafel, waar hij mij, ik mag wel zeggen, met eer bied behandelde.* «Negen maanden waren dus verloopen, toen hij mij op zekere morgen tot een onderhoud in zijn cabinet liet ontbieden Zonder eenige bedenking betrad ik zijn heiligdom en kuste sprakeloos de mij aangeboden hand. «Neem aan mijne zijde plaats, Eleonora, begon hy, «ik moet een onder werp met je bespreken, dat je ongetwijfeld eenige belangstelling zal inboezemen. Je zult binnen wei nige dagen je zestienden verjaardag vieren," ver volgde hij, «en je bent voor je jaren naar lichaam en geest zoo ver gevorderd, dat ik voor de aan zoeken van twee mijner vrienden gezwicht ben, en in een met je stand overeenkomende verbin tenis heb bewilligd." «Ik kon nog geen geschikt antwoord vinden, maar staarde met verbazing mijn vader aan, die twee portretten uit zijn portefeuille nam en ze mij overhandigde. «Ziehier graaf N., een man die van zijne renten leeft en, behoudens een ouden naam, op een koloSaal vermogen kon bogenDeze hier is graat Sternskjöld, door Z. M tot gezant aan het Hof te H. benoemd. Hij is eveneens een afstammeling eener goede, oude familie en zeer vermogend, hoewel niet zoo rijk als eerstge noemde." «En je koost?" «De beslistheid, waarmede mijn vader sprak," Men had dan tevens een stemming kunnen besparen aan die kiezers. Intusscben, dit heeft niet zoo mogen zyn. Van weerszyden zal gestreden worden, zoodat den kiezers moet worden geraden zoo trouw mogelyk op te komen en te stryden voor hun beginselen. De kiesvereenigingen mogen ge acht worden het best in staat te zyn den toestand en de belangen der gemeente te overzien, zoodat het in het algemeen gespro ken, onverstandig is van de kiezers, wanneer zy hun eigen meening handhaven tegenover de besluiten der leiders hunner party. Wy noodigen dan ook met nadruk de liberale kiezers uit zich stipt te houden aan de aan beveling der kiesvereeniging Gouda, want men kan overtuigd zyn dat de verbonden tegen partij alle pogingen in het werk zal stellen om de aan die zyden gestelde candidaturen te doen slagen. Een merkwaardig verschijnsel bij deze stemming is dat de anti-ïiberalen den heer Straater uit district II, waar zy onbetwist meester zyn, overgebracht hebben naar district I, waar de liberalen het sterkst zyn. Wyst dat op mindere waardeering, van dat lid, die misschien zich te onafhankelijk getoond heeft in zyn opvattingen van de belangen der gemeente en zich niet steeds regelt naar het wachtwoord uit het hoofdkwartier der ver bondenen Houdt men in dat kamp niet van onafhankelijke geesten, die wel eens uit den band springen, wy kunnen begrijpen dat de eigenschappen van den heer Straater voor de vrijzinnigen juist een aanleiding zyn om hem op zyn zetel te handhaven. Het kan echter ook een politieke manoeuvre zyn, een speculeeren op de sympathie onder de liberalen voor dat Katholieke lid, ten einde op deze wijze een zetel in district I te winnen. Met volle overtuiging raden wij dan ook de kiezers in district II aan dezen heer te kiezen. Maar evenzeer waarschuwen wij de liberale kiezers in district I zich van stemmen op dien naam te onthouden ten einde niet te spelen in de kaart vaif de tegenpartij. Als nieuwe leden beveelt Gouda aan de heeren 8. D. Boon, F. van der Straaten en J. L. van Eyk. Waarlijk geen-onbekenden bij de kiezers, die alle drie gaarne in den raad zouden zien. De heer Boon kent onze gemeente door zyn langdurig verblijf uitne mend en is door zijn persoonlijke eigenschap pen by de burgerij populairde heer van der Straaten zou zeker een aanwinst zyn door zyn bekende ervaring op bouwkundig gebied, terwijl de heer Van Eyk als geboren Gouwenaar en vertegenwoordiger van een voor Gouda belangrijken tak van handel zeker vervolgde de gravin langzaam, «deed mij dit aan zoek al zeer natuurlijk voorkomen, ik was immers aan deze toestanden van kindschheid af ge wend, en beschouwde met eenige aarzeling de portretten, welke ik nog altijd in de hand hield. Ik zou op graaf Sternskjöld mijn keuze laten vallen," zeide mijn vader, de positie van ge- zantschapsvrouw is, naar mijne gedachte, hpt best in overeenstemming met je zorgvuldige opvoeding. Nu eerst bemerkte ik, dat de graat reeds grijze haren had. «Hij schijnt mij te bejaard, ook heb ik hem nooit gezien,” begon ik dralend Ik twijfel niet, dat mijn vriend ter wille van je vele andere voortreftelijke hoedanigheden, met je groole jengd geen rekening zal houden en wat de kennismaking aangaat, zoodra ge je keuze vast gesteld hebt, zal hij zich voorstellen.” „En zqp geschiedde het ook. Vier weken later bevond ik mij in ernstig onderhoud met den graaf onder vier oogen. ik was in bruidsgewaad gedost.” De gravin hield een oogenblik op en stookte het uitdoovend vuur op. Vol verbazing aan schouwde Angelinka de schoone vrouw en vroeg zich in stilte af, of de aanvallige trekken der ver haalster meer leven verrieden, dan de gemetselde gelaatstrekken der Karyatiden, die den schoor steenmantel op hun schouders torschten „Toen ik met den myrthenkrans getooid mijn verlooide stond, gleed een over zijn gelaat.”

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1