DA”. tituut. DISCRETIE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, <No. 9151. Woensdag S Juli 1903. I Bultenlandsch Overzicht. (aftr.) ten. >len 43ste Jaargang FEUlLLElOt. S. I). Boon. Dr. F. II G. van llerson Dr. II. IJssel de Schepper F. van der Straalen. M. II. A. Straater. J L. van Kijk. G. Prince. rindirbiliim wereld bekend en roffen middel tegen ,ont-, Lever ffoadtmlf Inzending van Advertentie» tot 1 uur dep midd. 5! President Loubet is gisteren om kwart incl. de Ansicht- rist", Haarlem ^handelaar, een indsche uitgave tyde opengesteld, den te allen tydé ir post f 1.60. ederland Kokin 8 Amsterdam indie Schutïenapotheko ohitaoh, Oeaterreich t Centraal-Depót Sander fiOllDSCHE (OlBfflr )e hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift aat uit de Be roving eener somde Aarde, de Heer E. T. nstra Ki iper in acht der Ven- schap maakt. c nummer is rijk eïllustreerd ir eigen photo- phische opna- igt per jaar on- 'M, die hem aan tor hem op te •eizigers worden ste maal komen itsen in Arabië, idië, Birma, Ma- Zn. Gouda De uitslag der verkiezingen voor den Duit- schen Ryksdag in Saksen waar behalve één antisemiet uitsluitend sociaaldemocraten gekozen werden heeft op koning George een zeer onaangenamen indrnk gemaakt. Reeds dadelijk sprak hij over zijn „op een dwaalweg geleid volk” en Zaterdag by een feest aan de vorstelijke school te Meissen hield de Koning een toespraak waarin hy zeide: „Men zou nu en dan gaan wanhopen aan zijn volkmaar dat is by my nog niet het geval De Vorst is dus dit blykt duidelijk Pahs op het oogenblik dat hy de communie ontving aannam. Verscheidene prelaten en leeken hadden zich by den stoet aangesloten. Nadat de ceremoniemeester met luide stem het confiteor voorgelezen had, sprak de Paus met heldere stem hetDomino, non sum dignus (Heere, ik ben nielk waardig), en ont ving het heilige sacrament met innigen oot moed en onder diepe ontroering van de aanwezigen. Met duidelijk verneembare, maar steeds zwakker wordende stem zeide hy het Méa culpa, mea culpa, mea maxima culpa (Door myne schuld, door mijne schuld, myne allergrootste schuld); by deze woorden breidde hy driemaal de armen uit en kruiste ze daarna ten teeken van onderworpenheid en berusting op de borst. Na de toediening van het sacrament sprak de Kardinaal-Groot- poenitentiarius Serafino Vannutell gebeden uit./De 16 kardinalen naderden om beurten en kusten den Paus de hand. Later op den avond, om half elf, waren de beroemde loggia’s van Rarael nog ver licht, verder de beide vensters waarachter de pauselijke huiskapel ligt. Daar was de geheele pauselyke hofstaat bijeen in gebed voor den opperpriester. Daarboven scheen het licht door de twee vensters van Rampolla, die zich echter spoedig daarna verduister den de staatssecretaris verliet zyn studeer vertrek. ELLINGEN. ENRIJK. !EER. N DER ÈOER. R 724, SUIEMKIJER. WR£N. krommingen, i o-beenen en algem.zwakte, genr. ziekten vingen, ver- telefoon Ao. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De berichten uit Rome ove» den toestand van den Paus zyn zeer onrustbarend. Zooals uit de telegrammen blykt heeft dr. Lapponi, de lijfarts van den Paus een consult gehad met dr. Mazzoni, en is men op bet ergste voorbereid. De H. Vader, die thans 93 jaar oud is, is niet meer bestand tegen een ernst igen schok. En indien het juist is, dat hy aan long- verlamming lydt, dan is het te verwachten, dat de gryze kerkvorst deze ziekte niet zal overleven. Reeds eergisterenavond kreeg men te Rome in de nabijheid van het Vaticaan den indruk dat men in ernstige afwachting van een groote gebeurtenis was. Op het Pietersplein stond een aanzienlijke menigte voor de be roemde bronzen deur van het Vaticaan en nam nieuwsgierig de prelaten en andere Vaticaansche hoogwaardigheidsbekleeders op die aan kwamen rijden en loopen. Voortdu rend ernstiger berichten kwamen uit die geheimzinnige deur. In plaats van gisteren, zooals eerst het plan was, ontving de Paus reeds eergisteravond om zeven uur het viati cum, de heilige teerspijze. Dat was een in drukwekkend oogenblik. Pefferi, de pauselyke sacristein, haalde, gevolgd door de 16 te Rome aanwezige kardinalen met brandende kaarsen, de hostie uit de Paulynsche kapel, en begaf zich naar de kamer van den Paus. Bisleti, dejj opperkamerheer, droeg de stool die de Wy herinneren de Kiezers aan de stemming op heden (Woensdag) van 8 tot 5, uur en bevelen met aandrang aan IN DISTRICT I. IN DISTRICT II. IN DISTRICT lil. Men denke er vooral aan, dat de hoor Straater onze candidaat is in het tweede en niet in het eerste district. 5 n, enz. Inwendig uitwendig in bijna n met goed gevolg - Prtfs per flacon f 1.15. geneeskracht eestal elke pijnlijke overbodig. Met voor ongeneeslijk langs een bijna 22 Brengt genezing en m, ontstekingen ons De minister voor Ierland, Wyndham, heeft Vrydag 1.1. een politieke rede gehouden aan het 17e jaarlyksche feestmaal der „National Union of Conservative Associations.” Natuur lijk bleef Chamberlain’s tolunie-plan niet on besproken. Wyndham gleed in zyn rede met groote behendigheid heen over het vraag stuk van den dag. Hy zelf geloofde in vrij handel, doch achtte het tevens gepast, dat een onderzoek, in den door Chamberlain aangekondigden geest, zou worden ingesteld. Hy was een voorstander van de politiek, de oogen geiopend te houden, en niet, zooals hy beweerde;, dat de Britsche liberalen en vry- handelaren deden, ze te sluiten voor de ge wijzigde tijdsomstandigheden. Vrydag heeft een bijeenkomst plaats ge vonden van leiders der liberale party. Be sloten werd in het Lagerhuis een debat uit te lokken over de tolunie-plannen van den kolonialen secretaris. De „Speaker” van het Lagerhuis heeft echter reeds nu te ken nen gegeven, dat de gelegenheid, welke de liberale leiders voor het debat zouden pogen te benutten, door hem als daartoe niet ge schikt werd beschouwd en dat hij bedoeld debat ook niet zou toelaten. over vieren aan het Victoria-station aange komen en met veel staatsie ontvangen door den Koning en de voornaamste leden van de koninklijke familie. Loubet en de Koning reden met een koninklijk geleide naar York House, het paleis van den prins van Wales, en werden onderweg zeer hartelyk begroet. De straten zyn kwistig versierd. In een toost op de gezondheid van „den heer Loubet”, zeide de Koning dat hy en zijne gemalin blyde waren den President in het Backingham paleis te mogen ontvangen. Hij hoopte dat de heer Loubet een aange name herinnering zou meenemen van zyn verblijf te Londen. De ontvangst die alle klassen van de bevolking hem bereid hebben, bewyst hare werkelijk vriendschappelijke ge voelens voor Frankryk, het land dat Enge land het naast is. Daarom moet het zyn beste buur zyn. Eindigende herinnert de Koning aan het bezoek dat hy onlangs te Parijs heeft gebracht en aan de zoo bemin nelijke ontvangst die hem ten deel viel. De President antwoordde woordelijk „Ik ben zooveel te meer getroffen over do ont vangst die Uwe Majesteit my bereid heeft omdat zy zich richt tot de geheele Fransche natie, en uit haar naam verzoek ik Uwe Majesteit, myne oprechtste dankbetuiging te aanvaarden. Frankryk bewaart als iets kos telijks de herinnering aan het bezoek dat u aan Barys hebt gebracht. Ik ben zeker dat dat bezoek een nog gelukkiger uitwer king zal hebben en hoogelijk zal bydragen, om de betrekkingen te handhaven en nog nauwer aan te halen die tusschen beide na ties bestaan, in het belang van hun gemeen schappelijk welzijn en als waarborg voor den wereldvrede. Met deze gevoelens stel ik een toost in op Zyne Majesteit koning Eduard VII en op Hare Majesteit de Koningin, op den prins en de prinses van Wales, op de geheele koninklijke familie on op de En- gelsche natie? zeer onder den indruk van den uitslag der verkiezing. Maar zou, zegt het Berliner Tageblatt, de Koning zich wel eens hebben afgevraagd, waarom de sociaal-democraten in Saksen zulk een aanhang verwierven P Het blykt voort durend dat de Saksers ontevreden zyn met het staatsbestuur. Het kiesrecht voor den Saksischen landdag werd door een reac tionair ministerie gewijzigd en ingekrompen. „Op het ontnemen van het kiesrecht, dat het volk in staat gesteld zou hebben parlementaire oppositie te voeren tegen de wyze waarop het land werd geregeerd, antwoordde het volk met een stemming voor den Rijksdag, die op de Regeering in Saksen een noodlottigen indruk hebben moest. De ervaring dat men gestraft wordt In datgene, waarin men mis daan heeft, kon nu ook de Saksische regee ring opdoen. Het is te wenschen, dat men in Saksen uit deze verkiezing de conclusie zal trekken, dat het reactionnaire bewind moet plaats maken voor een vrijzinniger. „Maar het feit dat de Koning aan den antisemiet Grfife een telegram zond om hem geluk te wenschen met de „zegepraal der goede zaak” geeft zooveel te denken, dat men vooreerst de hoop op een wijziging in het Saksische bewind wel kan opgeven.” Maar het is de wijziging van het kiesrecht niet alleen, die in Saksen ontstemming heeft gewekt. De reactionnaire maatregelen door de regeering genomen gaven den laatsten stoot aan de volksstemming. Reeds sedert jaren echter zyn tal van onhandigheden begaan, en de Dresdener Zeitung, die een enquête houdt naar de oorzaken van de verbittering, legt daarby den vinger op de wonde plekken. De financiën van ’t koninkrijk Saksen waren, door verschillende omstandigheden, zeer geschokt. De val van de Leipziger Bank en van andere kredietinstellingen had een noodlottigen in vloed daarop gehad. Er was een flink, ener giek, talentvol man noodig om de financiën te beheeren. Maar in plaats van een calcu- tateur werd een danseur benoemd. Koning Albert droeg de portefeuille van financiën op aan den heer Von Watzdorff, kamerheer en opperceremoniemeester van Koningin Carola, een hofman, die als een uit stekend voordanser bekendstond. Jarenlang heeft deze „fameuse redenkujistenaar”, tot groot verdriet van Kamer en volk, de financiën in de war gestuurd, totdat eindelijk een votum van wantrouwen van de Eerste Kamer - van zyn rang- en standgenoten dus hem ten val bracht. Toen was het te laat. De Dresdener Zeitung wyst op den slechten indruk, dien de voornaamste regecringsdaad van graaf Von Watzdorff maakte; in een tyd toen Saksen in groote financieele moeielyk- dwingelandij te verdedigen, o, ik zal het nu noch ooit gedoogen Ach, hoe gaarne wenschte ik je een ongestoord onderhoud te verschaffen met een onzer meest gelouterde mannen, die onverholen en zonder eemge plichtpleging juist dit onderwerp met voorliefde behandelt. Ik wed, Eleonora, dat hij je dwingt, je vergissing te erkennen De gravin staarde opmerkzaam in het jeugdig stralend gelaat harer vriendin. »En hoe heet deze man, wien je zulk een groote beleekenis toe kent iProfessor Walter Normann.» »Was het de weerschijn van het juist opflikke rend haardvuur, dat hare wangen met een hoog roode blos bedekte «Professor Normann herhaalde zij gerekt, «Dezen naam verwachtte ik in het minst niet.» «En waarom niet «Waarom Mijn Hemel, omdat ik inderdaad nog nooit op de gedachte gekomen ben, mij dezen man anders dan in zijn hoedanigheid van ge neesheer voor te stellen. Ik twijfel volstrekt niet aan zijn kunst en bekwaamheid, wijl het immers bijna tot den bon ton behoort, zich door hem te laten behandelen, maar daarmee eindigt ook mijn vertrouwen, meer ken ik hem niet toe en meer verlang ik ook niet «Ik geloof, je oordeelt te streng,» bracht Ange lika in het midden. «Lief kind» de stem der gravin klonk nog iets kouder dan gewoonlijk. (Wordt vtrvolgd. erfgenaam. Ik zal de gebiedster van mijn huis steeds hoogachting en eerbied toedragen, maar voor de moeder van mijn zoon zou mijne veree- ring geen grenzen kennen «En dit zeide u je bruidegom, met het altaar in het verschiet riep Angelika verontwaardigd *En waarom niet vroeg de gravin onver schillig, Worden dan de «welvoegelijkheids-huwelijken bij u anders gesloten In spijt mijner prille jeugd beschouwde ik dezen man met welbehagen, de brave grijsaard, die mij deze gulle bekentenis deed in hetzelfde oogenblik waarin de geestelijke zich in het belendende vertrek gereed maakte onzen echt in te zegenen." «Dat wij later in de beste verstandhouding leef den, weet ieder die ons huis betrad. De zoolang verbeidde stamhouder was mij helaas ontzegd, Toen mijn gade, nu twee jaar geleden, stierf, liet hij mij het vertroostend bewustzijn na, myne plichten in ieder opzicht trouw vervuld te hebben. Hier eindigt mijn verhaal," bosloot de gravin vriendelijk. «Oordeel nu niet te streng omtrent vele punten, welke voor uwe teergevoeligheid wellicht onverklaarbaar schijnen. Geloof mij. ik was gelukkig I” Hartstochtelijk en vol vuur vatte Angelika de aangeboden, slanke hand der gravin. Schoone Eleonora,” riep zij, pijnlijk getroffen, „hoe wreed heeft men je misleid 1 Wie waagde het, je, zonder het zelve te weten, zulk eene bittere ontgooche ling te bereiden!” Duidt mij niet euvel, wanneer ik aan je woor den twijfel, maar je kunt niet gelukkig geweest zijn, want je hebt nooit bemind De schoone vrouw kon een fijn lachje niet be dwingen. «Ik sta verbaasd, Angelika, je met zoo veel beslistheid een onderwerp te hooren bespre ken, waarvan ik je volkomen ontwetend dacht.» Het jonge meisje sloeg beschaamd de oogen neer en streek de lichtbruine golvende lokken uit het voorhoofd «Toch niet, EleonoraDe liefde is geen onder werp van studie, men kan haar niet leeren. In het hart van iedere vrouw ligt zij, sluimerend als eene aanvallige betooverde fee, en behoeft slechts één zalig oogenblik om voor immer te ont waken. «Angelika, Angelika schertste de gravin, schalks dreigend den vinger opheffende, «ik begin allengs meer te gelooven dat de influisteringen van anderen de waarheid behelzen, en spreek dus met vertrouwen de hoop uit, je weldra als bruid te mogen begroeten. Je schudt het hoofd Ik kan mij vergissen, maar m ieder geval geloot ik een voortreifelijken leermeester uit elk van je wcorden te vernemen «Maar ach, wie zou zich aan andeier invloed storen «Spot maar, spot maar schoone trotsche vrouw riep Angelika met geestdrift. «Zoo iedere schuld zich op aarde wreekt, dan mag je verloochenen der goddelijke vonk in onze borst niet ongestraft blijven.» «Men heeft je wel gedwongen, eene echtver- bindtenis naar je stand aan te gaan, en je bent gehoorzaam genoeg geweest, je voor den wensch van je vader ten offer te brengen, doch zulk een 3) «Eleonora,* zeide hij vriendelijk, gun mij eenige oogenblikken ongestoord samenzijn.* «Toen ik stom het hoofd boog, bracht hij mij in een der diepe vensternissen, waar hij tegenover mij plaats nam," «Eleonora,* begon hij opnieuw, «gij hebt er in toegestemd, van nu af mijn naam te dragen ik durf veronderstellen dat dit offer u niet te zwaar zal gevallen zijn.* Ik vestigde mijne oogen door dringend op de zijne, deze taal was een hevige prikkel voor mijn trots, of beter gezegd, voor mijn teergevoeligheid." «Mijnheer de graaf, het is mijn vrije wil. Gra vin Krona zal zich ten allen tijde den naam Sternskjöld waardig betoonen Een vluchtige glimlach zweefde op zyn lippen. Zeer goed, EleonoraIk ben u echter nog een verklaring schuldig. Ge zult u ongetwijfeld afgevraagd heb ben, waarom een man van mijne jaren zijne keuze op zulk een jeudig meisje liet vallen. Mijne rede nen, welke de grondslag onzer eer moeten vormen zal ik u in drie gedeelten ontvouwen. Mijne positie eischt een schoone, ervaren en hoogst beschaafde vrouw, myne familie de dochter van een geslacht, even oud als het hunne, en mijn stamboom een Telefoon Mo. 82 A D V E R T E N TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1