IDA". Gouda dituut. DISCRETIE. reeniging Aieutvs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Xo. 9152 Donderdag 9 Juli 1903. KEWIM.I X IXG KE.XiX’ISGEVlXG. too vroeg1 Buitenlandse!) Overzicht* FEUILLEi OM. 3F, (aftf.) aten. EXSDAG rolen STERDAM, ge hypotheek j JP ibus op te kandidaten i aandrang »r 42ste Jaartjanir l R ?24, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i ieniging, aan de ICHE Zn. Gouda Wordt vervolgd. TELLINGEN. ITENRI.IK. iGEEB. TAN DER ROER. een j zelf daarin en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ctuufelykat* en C* middel voor Heereu Kinderschoen werk, i C. M Müller 4 Ca 4.— Men lette <oed ekamerk.— lekaMwerk, plMteriea W.taHMiaMiAnikMi en bedryff in van &1/300 Men heeft by den Paus een operatie ge daan om het vocht uit de longen te verwij deren. Na de operatie verklaarde Mazzoni dat de toestand nog steeds zeer ernstig is, doch dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat de Paus nog 2 of 3 dagen leeft. Het bulletin van twee uur ’s middags luidt: Toen tot onderzoek een piqure was gemaakt GOl hSIJIIE Uil RI\T Telefoon No. 82 ADVERTENTIE^ worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Te Dresden loopt het gerucht, dat koning George zich persoonlijk tegen wyziging van het kiesrecht voor den Landdag heeft ver klaard. Ook moet in het ministerie alleen ER NJEMEIJER. UITREN. ^krommingen, m o-beenen en ,algem.zwakte, genr. ziekten ningen, ver- voor een bétere verstandhouding, die eenmaal komen moet. Reeds in zyn eerste encycliek sprak bjj niet langer van spoliatio (roof) zooals zyn voorganger, maar van occupatio (bezitneming)later werd de toon zijner pro testen wel wat bitterder, vooral sedert kardi naal Rampolla als staatssecretaris optrad. Maar met het overige Europa verkeert de Paus al sedert jaren op den besten voetde Culturkampf in Duitschland, die Leo XIII in 1878 betreurde, is geëindigd, en de vriend schappelijke verhouding die thans tusschen Paus en Keizer bestaat is voorbeeldeloos. De betrekkingen met Rusland zyn hersteld, die met Engeland waren nooit zoo goed als thans. Slechts de gebeurtenissen in Frankrijk in de laatste jaren hebben den Paus wel eens doen vrager., of zyn vertrouwen in de oudste doch ter der kerk voor altoos zou moeten onder gaan De sociale quaestie, die onder Leo’s regee- ring langzamerhand veld won, hield ook zyn gedachten bezig. In de encycliek Rerum novarum deed hij een poging om een op lossing voor de sociale quaestie aan te geven, die in de historie zal worden bewaard als een bewijs van zyn goeden en ernstigen wil. Eergisteren heeft een aantal kardinalen te Rome vergaderd om van gedachten te wis selen over de keuze van een opvolger als het ernstige en gevreesde oogenblik zal ge komen zyn. En onder de namen, in die bij eenkomst als de meest waarschijnlijke papabile genoemd, waren die van kardinaal Vanutelli, kardinaal Gotti, de prefect der propaganda, eh kardinaal Rampolla, de staatssecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter aigemeene kennis, dat op Maandag den 13 Juli aanstaande, aan vangende des voormiddaga ten 10 ure, eene AL.OEMEENE COLLECTS met open schalen aan de huizen zal geschieden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Namens de Commissie van bedoeld fonds bren gen zij den ingezetenen in herinnering, dat de Collecte plaats heeft, niet om datgene te doen waartoe de «Staat verplicht is, maar om Buiten gewone Belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen, zoowel in 1815 en 1831 als bij die in onze Uost Indische bezittingen, lijf en leven voor het Vaderland hebben veil ge had, waarom zij vertrouwen, dat een ieder door het schenken van eene milde gift zal willen mede werken tot bevordering van het goede doel. Gouda, den 8 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. In Londen volgen de feesten en recepties ter eere van Loubet elkander op. Ook de ministers houden conferenties. Algemeen blykt by bet publiek groote ingenomenheid met dit bezoek. De pers geeft daartoe den toon aanLevens beschrijvingen van Loubet, feestprogramma’s en hoofdartikelen over de staatkundige be- teekenis van ’t bezoek houden het publiek met hem bezig, en merkwaardig is de hoog- achtend-vriendschappelyke wyze waarop hy besproken wordt, al is men daarby wel eens in gemeenplaatsen vervallen, omdat de vriend schap tusschen Frankrijk en Engeland iog van zulk een jongen datum is. Doch daar, waar van koning Eduard VII en Loubet persoonlijk sprake is, treedt onmiskenbaar een niet gehuichelde waardeering hunner eigenschappen te voorschijn. Men pryst Loubet soms ten koste zijner voorgangers, men spreekt van de leiding die Engeland en Frankrijk in de staatkunde toe komt, zoodat de gevoelens van de Franschen bleek dat er vocht aanwezig was, waarvan ongeveer 800 gram verwijderd werd De Paus verdroeg de operatie goed. Hy gevoelt zich iets beter en over het algemeen schijnt hy iets krachtiger. Thans rust hy. Het bulletin is onderteekend door Lapponi cn Mazzoni. Het bulletin, uitgegeven ’s avonds te 8 uur 25 luidtDe bevredigende toestand, waarvan melding gemaakt is in het laatste bulletin, houdt aan. De ademhaling is langzaam, doch verbetert allengs. De Paus werd om vier uur wakker, wilde opstaan, en nam na de operatie eenig voedsel. Hy zei tot de doktoren dat hij hunne bulle tins wenschte te lezen. De mogelijkheid bestaat dat de piqure ber il? aid moet worden. Met bezorgheid, met innige deelneming, zyn de oogen van geheel de beschaafde wereld op Rome gericht, waar een edele, 93-jarige grijsaard met den dood worstelt. Toen Gioacchino Pecci in 1878 tot Paus werd gekozen, was hy weinig bekend. De nayver van Antonelli, den kardinaal-staats- secretaris van Pius IX, had den kardinaal aartsbisschop Pecci bijna 30 jaren naar Pe rugia verbannen en slechts enkele ouderen herinnerden zich de resultaten die Pecci als nuntius in Brussel bad behaald, en wisten welk een bekwaam, schrander diplomaat hy was. Leo XIII hoorde ook zich de bekende for mule aan den pasgekozen Paus toeroepen „Non videbis annos Petri!” Maar die spreuk is niet bewaarheid aan den mageren, zwakken grijsaard, die op zyn 68e jaar geroepen werd om het hoofd der kerk te worden. Vyf-en- twintig jaar heeft hij den Vischerssring ge dragen. Van de 61 kardinalen, die in 1878 in het Conclave Leo XIII kozen, is er slechts één die hem overleeftde kardinaal-kamer- lengo Oreglia di San Stephano. Byna dus had Paus Leo het voorbeeld van Urbanus VIII volgend, de medaille kunnen laten slaan voor de kardinalen waarop de woorden voorkomen: Non vas elegistis me, sed ego elegie vos (niet gij hebt my gekozen, maar ik heb u gekozen). Gedurende zyn vyf-en-twintigjarige regee- ring heeft Leo XIII veel gedaan om bet aan zien van den H. Stoel, dat onder de laatste regeeringsfbren van zyn voorganger zeer was gedaald, te verheffen en nieuwen glans te verkenen. En hoewel onder zyn bestuur de betrek kingen tusschen het Vatikaan en het Quiri- taal nog steeds niet zyn hersteld, Paus Leo heeft van den aanvang af den weg gebaand van nabij i” r j z*ch hier vestigde, maakte ik kennis met hem,” luidde het ietwat schroomvallig antwoord. „En waar geschiedde dit, wanneer het niet onbescheiden is, daarnaar te vragen „In Nizza, waar wij den vorigen winter wegens den zwakken gezondheidstoestand van mijn vader doorbrachten. Een zeldzaam toeval bracht hem oven den drempel onzer woning, eo sedert is hij ons steeds een trouw vriend gebleven.” Angelika's stem was bij deze woorden warmer geworden, wat het scherp luisterend oor der gra vin niet ontgaan kon. Een wonderlijke gedach tengang ontwikkelde zich met verrassende snel heid in het hoofd der jonge vrouw. Al wat An gelika in den loop van dezen avond gesproken had, kwam haar nogmaals voor den geestdaarbij het vage beeld van haar eigen kindsheid, en An- gelika’s tegenkantingen, ja, voor alles, hare harts- tqchtelijke schets van ontwakende liefde. Was het niet verbazend, een jongmeisje met zooveel vuur een onderwerp te hooren verdedigen, dat naar haar eigen begrip, tot dusver, een weinig aantrekkelijk raadsel was Had zij niet terstond na de verraderlijke woor den een bekwamen leermeester daarachter be vroedt En nu een blinddoek viel haar plot- steunen”. „Heeft hij je dit alles zelf meegedeeld vroeg de gravin spottend, zonder de oogen van hetjon- gemeisje af te wenden. Deze gevoelde den door dringenden blik en bloosde licht. „Deels - ja „Ken jij Professor Normann meer Reeds ten vorigen jare, alvorens hij mnobl» it tonnia hiflt kom 1 ietwat schroomvallig antwoord. --1.:j:. over hem slechts je geboorte en je onberispelijke positie in de wereld kunt doen gelden, dan wensch ik je voor ieder onderhoud met hem te waar schuwen, want denk aan mij, hij zou je een reeks vernederingen bereiden.' „Meen je dat werkelyk, nadat ik je zooeven in de geheimen myner j;ugd heb ingewyd Het doet mij bitter leed,* vervolgde Angelika zachter, „twee zoo uitmuntende wezens zoo streng, ja bijna vijandig tegenover elkaar te zien. Waarom jou ik het loochenen, dat gij beiden mij even na aan het harte gaat. Ja, schud maar je hoogmoedig kopje, mijn adeldiploma waarborgt mij je liefde. Laat de tijd den eeuwigen strijd tusschen geboorte en wetenschap, of beter gezegd, tusschen adel en arbeid uitvechtenwel wekt het mijne belangstel ling, welke van die twee vijandige partijen het eerst zal moeten wijken, maar tot zoolang vrede niet waar Met een onbeschrijfelijk aanvallige beweging, bood zij der jong? vrouw de kleine hand, welke deze aarzelend aannam »Het is im mers mogelijk, dat ik mij in mijne gevolgtrek kingen vergis,redeneerde zij in stilte „en dan, ja, dan wil ik haar lie vele persoonlijke aanmer- kingen vergeven.” „Nu moet er'vrede zijn?" „Ja vrede, ondeugende meid, die mij volstrekt oproerige grondbeginselen wil inprentenI” „Neen, alleen vrijer gevoelens, verzekerde An gelika schertsend. „Ik zou je nu eens gaarne onverbeterlijk willen zien.” telefoon *2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. aangenaam gestreeld worden door loftuitingen waarmede John Buil anders niet verkwistend pleegt te zyn. De Times zegt: Loubet zal vooral bemerken hoe Engeland er op nit is hem het bezoek aangenaam te maken en daaraan beteekenis toe te kennen. Dat geeft blyk van den op rechten wensch om met Frankryk op vriend- schappelyken voet te leven en de Franschen halfweg tegemoet te gaan. Dezen zullen zulke gevoelens beantwoorden wy zyn daar van overtuigd en ontstemming en wantrouwen tusschen beide volken zullen spoedig ver dwijnen. De Daily Telegraph nit zich als naar gewoonte op meer lyrische wyze. „Zoo lang de vloten van Frankryk en Engeland de eendracht bewaren, die nu door haar samenkomst te Dover gesymboliseerd wordt, kan geen mogendheid het koloniaal bezit beider landen aanranden.’’ De Daily Mail zegt ongeveer hetzelfde, maar op kalmeren toon. De oppositie is trouwens altyd op de hand van Frankryk geweest. De Daily News is bepaald opge wonden en maakt opmerkzaam op Frankryks toenemenden bloei sedert 1870. Het staat niet meer alleen. Het verbond met Rusland heeft het machtiger gemaakt, het leeft op vriendschappelyken voet mot alle ryken. Daarentegen geraakt Duitschland meer en meer geïsoleerd, en het Drievoudig Verbond is niet meer zoo hecht als het geweest is. Ten slotte zy bier nog even een aardige uitlating geciteerd van Reynolds Newspaper, het eenige republikeinsche blad van Engeland. Het laat hulde wedervaren aan Loubet’s dege lijkheid van karakter. „Een staatshoofd of een belangrijke staatkundige persoonlijkheid, die persoonlijk op volmaakte honorabiliteit mag bogen, is een zeldzaamheid. Wanneer men er zulk een ontmoet, constateert men dat met genoegen.” scling van voor de oogen Walter Normann en geen ander was de leermeester geweest, en het ijdele meisje wilde nog een weinig langer met haar beroemden aanbidder coquettecren Een brandende blik der gravin viel op de gestalte der argelooze Angelika. Zij kon rich niet verhelen, dat haar vis-4-vis even bekoorlijk als beminnens- waardig was, ja, het kwam der jonge vrouw voor, alsof de bruine oogen van haar vriendin nog nooit zoo zoet en kinderlijk in de holle ruimte ge staard, de volle purperen lippen nog nimmer zoo verleidelijk gelachen, het blanke voorhoofd nog nooit zoo onschuldig en rein had gestraald, als dit oogenblik. >Zij zal hem met hare kunsten gevan gen houden, en hij een hoogmoedige trek krulde de lippen der gravin, zoodat het wonderlijk schoon gelaat door deze uitdrukking bijna leelijk werd. „Wat is natuurlijker, dan dat deze parvenu zich aan een dame van onzen stand vastklampt, om met tamilién van mijn rang zich op één lijn te kunnen stellen I „Dus uw huis is hij steeds een trouw vriend gebleven wende zij zich eensklaps tot het jonge- meisje, dat door die onverwachte vraag bijna ontstelde „Mijn God, ge jaagt mij schrik aan I Voorzeker is Normann ten opzicht- zijner vriendschap steeds dezelfde gebleven.* „Is hij jou of der barones trouw gebleven vroeg de gravin scherp Angelika zag de vraagster verbaasd aan, en antwoorde wrevelig „Het is werkelijk beter, Eleonora, dat je van dien man, als weleer, op een behoorlijken afstand blijft. Indien je tegen- De lersche Landwet is volgons berichten uit Londen nog lang niet in veilige baven. Het comité van de Engelsche landeigenaar?, in Ierland moet den Minister voor Ierland Wyndham een afschrift toegezonden hebben van gemeenschappelijke verklaring, waarin gezegd wordt, dat zoo de Regeering niet terugkomt van haar concessies aan de lersche nationalisten, zy als éen man zullen weigeren bun landerijen aan lersche pachters te verkoopen. 4) „Om over omstandigheden ook een juist oordeel te kunnen vellen, moet men zelf daarin opgevoed en groot gebracht zijn. Ik twijfel, dat professor Normann op deze voortreffelijke hoe danigheid bogen kan.' „Ook hier is je oordeel niet juist. Is hij je ge neesheer •Tot dusver niet,» antwoordde de gravin eenig- zins ontwijkend, „doch waartoe deze vraag „Dan zal je ongetwijfeld zeer weinig van zijn verleden en afkomst bekend zijn. Professor Nor- mann’s moeder was, jaren geleden, een der meest gevierde schoonheden aan het hof te A. en het baarde dan ook niet weinig opzien, toen de rijke, alom gevierde erfgename hare liefde een burger lijken staatsraad, Normann genaamd, wijdde en korten tijd daarna zich door hem naar het altaar liet geleiden. Haren eenigen zoon Walter, onzen hooggeachten professor, bracht zij na den dood van haren gade met al die fijne takt groot, waar door zij een reeks van jaren moet uitgemunt hebben. Steeds met zijn besluiten tevreden, liet zij hem in de medicijnen studeeren en kon den in ieder opzicht rijk begaafden man met een zeer aanzienlijk vermogen en rijke verbintenissen Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten vergunning hebben verleend aan en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten eener smederij achter het perceel Spie- ringstraat wijk F no. 54, kadastraal bekend sectie Dat zij J. Spruijt oprichten C no 2509 Gouda, den 7 Juli 1903 Burgemeester

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1