IQ No. 9154. DISCRETIE. eniging SRDAM. ster", USERS, iproeiers. •Ufl ^ri v Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Zaterdag 11 Juli 1903. KENNISGEVING. I Buitenlandse!) Overzicht. 1 gdheden. LOON. Magazijn Ballons. 43ste Jaargang mdirbalitm ondirailf FEU1LLE1 O ft. KENNISGEVING. van I Inzending van Advertentiën tot 1 uur d< multi. gemeente incl. de Ansicht- st”, Haarlem L.-B. IE Zn. Goad* Wordt vervolgd sprekend bewijs sltochten i mede een pakje •.handelaar een mdsche uitgave jde opengesteld, en te allen tijde bedriJJ'e- van al/300 vrouw, toen de dienaar .welk een vernedering lage prijxen i hg vatheek rleiding. Telefn. 117. iden erland en Kolo- catessen-Handel am. post f 1.00. irland kin 8 Amsterdam lie Schutienapotheln «h, Oesterreioh ntraal-Depót Sandar )e hoofdtekst dit halfmaande- iche tijdschrift lat uit de Be- 'inving eener tornde Aarde, de Heer E. T. stra Kliper in icht der Ven- chap maakt. nummer is rijk dUustreerd r eigen photo- vhittche opna- do algemeene toestand van den verheven lijder minder gunstig was, had te vier uur een consult plaats, waaraan professor Rossoni deel nam. Na onderzoek bleek dat de pleuris-verschynselen opnieuw snel toenamen dat de hartslag zwak is, zonder dat er tee- kenen te vinden zyn, welke wjjzen op aan doening der hartkleppen. De pols slaat 90 slagen, de oppervlakkige ademhaling gaat langzaam. De urine-afscheiding is gering. De toestand van den Paus wordt ernstig geacht. Geteekend: Rossoni, Lapponi en Mazzoni. (Tweede telegram). Dokter Mazzoni trad tegen 10 uur 45 het Vatikaan binnen. Hij stuurde zyn rytuig weg, wat veronderstellen doet dat zyn bezoek van langen duur zal zyn. Men gelooft dat een nieuwe piqure niet zal plaats hebben, doch Mazzoni houdt er zich hedenavond voor gereed. Op het Sint-Pieterplein en in de aangren zende straten is het drukker dan op do vo rige avonden. (.outsell e eoiiuvt. weid bekend en fen middel tegen iig-, Lever enz. Inwendig Lwendig in bijna met goed gevolg Prils per flacon 1.15. ineeakraebt ital elke pijnlijke rerbodig. Met or on<eneesU|k igs een bijna JJg aagt genezing en ontstekingen enz nadruk op dat het alleen enkele bladen van nationalistischen kant zyn, die eigenlijk niet meer in een anderen toon kunnen schrijven. De meeste Fransche bladen zyn ingenonien met het bezoek, eg zelfs het ergste wat de Patrie schrijft, is een waarschuwing aan Del- cassé om op zijn hoede te zjjn, en niet bet Bussisch-Fransch verbond te laten verzwak ken. En aan de andere zijde van het Kanaal is er geen enkele van die wanklanken, die in Frank rijk trouwens ook slechts uitzondering blijven maar als een schel gefluit overal boven uit klinken. Do Engelschen zjjn allen poeslief en bijzonder vriendeljjk gestemd jegens den eer sten Franschen president die op bun gebied komt. Telefoon ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ?t per jaar on- die hem aan >r hem op te ózigers worden te maal komen ;sen in Arabië, lië, Birma, Ma- Het bulletin ojntrent den toestand van den Paus van gisterenavond 5 uur luidtDaar Telefoon A o. M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Do Porte heeft aan de Oostenrykseh-Hon- gaarscho en Russische gezanten te Konstan- tinopel medegedeeld, dat volgens de rapporten van Hilmi-pasja, den gouverneur-generaal voor de hervormingen, do ingestelde onder zoekingen steeds aantoonen, dat de re volutionaire Macedonische beweging in Bul garije wortelt. De Porte dringt daarom nogmaals aan op een optreden der beide Mogendheden te Sofia. In sommige kringen te Konstantinopel be schouwt mén den tegenwoordigdn toestand niet als onmiddellijk zorgwekkend. Maar dit zou anders kunnen worden als het tegen woordige Bulgaarscho kabinet door nationaal- chauvinistische elementen word vervangen. Ook kunnen er ernstige verwikkelingen ont staan door wryving tnsschen de grenstroepen aar. beide kanten, en daarom dient alles vermeden te worden wat daartoe leiden kan. Graaf Goluchowski heeft, in verband mot don toestand op den Balkan, zyn vacanlie onbepaald uitgesteld. Oostenrijk en Rusland hebben, blykens een bericht uit Weenen, reeds in zoover aan den boven aangegeven wcnsch der Porte voldaan, dat zy de Bulgaar- sche regeering nog onlangs voor overijlde stappen hebben gewaarschuwd. Maar zy hebben Turkye toen met een op ’t hart ge drukt zyn grenstroepen niet meer te ver sterken dan voor de onderdrukking der revo lutionaire benden noodig is. In bet Kaapscbe Parlement sprak het hoofd der oppositie Smartt over den hoogen nood in de Noordwestelyke districten, waar de toestand ‘erger is dan na de droogte van 18G3. Hy verlangde dat bet spoorwegbe- stuur de boeren zou helpen met het weg voeren van hun vee, om dit voor den hon gerdood te bewaren. Nicolaas De Waal In Rome wordt, hoewel do berichten schijn baar geruststellend zyn, alles voor de Paus keuze in gereedheid gebracht. De Kardinaal- Kamerlengo, Oneglia di Santo Stephano, heeft met den architect Schneider de plaats uitgezocht waar het Conclave zal worden gehouden. En behalve de vraag, waar het Conclave zal worden gehouden, wordt in Kardinaals- kririgen de vraag overwogen, van welke nationaliteit de nieuwe Paus zal zijn. De drie of vier Papabili, die genoemd worden, zyn allen Italianen. Nu in den jongsten tyd vooral, het buitenlandsche element in het Heilig College aanmerkelijk is toegenomen, ’is die vraag niet van gewicht ontbloot. In bet Conclave dat Pius IX koos, hadden slechts acht buitenlandsche kardinalen zitting. Onder het Pausschap van Pius IX werd dit aantal op 25 gebracht, en Leo XIII bracht het op 30, een niet te verwaarloozen factor dus, waar het H. College allicht uit niet meer dan GO il 65 kardinalen zal zyn samengesteld. Toch is, naar de Romeinsche correspon dent van het „Berl. Tageblatt” uiteenzet de kans voor het kiezen van een niet-Italiaan tot Paus niet groot. Nog afgezien van de moeilijkheid om de stemmen der vreemde kardinaals op één persoon te vereenigen, en van de vrees voor overmatigen invloed eener vreemde regeering op den H. Stoel, is de toestand van dien aard, dat er geen reden is een buitenlander te kiezende betrek kingen van het Vaticaan tot alle mogend heden waren onder Leo XIII uitstekend, en niemand heeft er rechtstreeks belang bij, of de Roomsche kerk met Italië diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Dientengevolge zal de stellingde nieuwe Paus moet een Italiaan zyn - - wel door het geheele conclave worden aanvaard. Loubet is naar Frankrijk teruggekeerd en heeft by zyn afscheid bartelijke telegrammen gewisseld met den Engelschen koning. Over het algemeen is men van weerszijden zeer tevreden over deze reis; natuurlijk zyn •r enkele afwijkende meoningen. „Loubet zal zich te vergeefs volstoppen met plumpudding.” schreef dezer dagen Gas- sagnac in de Autorité, in een nydig artikel over de reis van den president naar Londen „wy verafschuwen den Engelschen en zullen voortgaan hen te verafschuwen. Iedere En- gelschman die ons toelacht, bedriegt ons en bereidt er zich op voor ons te verraden.” Er zyn er nog meer in Frankrijk die op deze wijze schryven, maar we wyzen er met BUBGEMEESTEB en WETHODDEBS van Gouda, brengen ter openbare kennis dat afschrif ten van de processen-verbaal betreffende de stemming ter verkiezing van Leden van den Gemeenteraad zyn aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelyke afschriften op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. ^Gouda, den 9 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders van Gouda, J. M. NOOTHOVEN va» GOOR, L.-B. De Secretaris, BROUWER. Een spottende glimlach zweelde op de lippen van Eleonora. Heden dus mag ik hem laten ge voelen, dat gravin Sternskjold niet genegen is, op haren arts te wachten, zeer zeker niet, wanneer deze elders bezoeken gaat brengen. Voor zijn brief zal hem het verdiende loon niet uitblijven. Waar kan het schrijven verzeild zyn geraakt De dame stond op on trad naar hare schrijftafel, waarop eenige boeken verstrooid dooreen lagen. Vergeefs snuffelde zij alles door, de brief was niet te vinden. Een hevige toorn grifte zich in de schoone trekken. Ik wil den brief nog éénmaal lezen.» Zij beide. «Balthazar,» snauwde zij den binnentredenden dienaar toe, «ik wensch het briefje nogmaals te hebben, dat ge mij gisteren avond laat overhandigd hebt.» «Ik wierp het reeds in den prullenmand, me vrouw de gravin.» «Leg het op mijn schrijftafel. En nog iets wilde ik u zeggen, ik zal heden .morgen voor de eerste bezoeken te huis zijn.* «Tot u orders!» De dienaar ging heen. Eleonora trad nogmaals aan de schrijftafel en greep den noodlottige brief. «Welk een willekeu rig handelwijze, welk een trotsche onafhankelijk heid,* prevelde zij voor zich heen. «Balthazar had volkomen gelijk, dit stuk papier naar de prulle- mand te verwijzen. «Waartoe mij nog te ergeren De gravin liet hst biljet verachtelijk neervallen en wende hare schrijftafel den rug toe Maar haar voet wankelde nogmaals. «Neen, ik heb mij anders bedachtDit stuk papier kan mij nog eens tot een f---*-—1 Do None Freie Presse schrijft naar aanlei ding van de ziekte van Leo XIII „Do gansche worold verkeert in de hoogste op winding, alleen de doodzieke, men moet helaas zeggende stervende, ziet, ofschoon door Hchamelyke kwelling aangegrepen, rustig en gelaten zyn einde tegemoet. Zyn geest is helder geblevenhy spreekt wyze woorden, ja zelfs openbaart zich nog het dichterlijk vuur in hem,, een laatste straal der poëzie verlicht als de scheidende zon een stil dal, zyn twaalfde uur. Leo XIII is wezenlyk begena(|igd. Na een ryk leven, dat der his torie toebehoort, na het genot van de hoogste geestelijke macht is hem nog beschoren, wat h^t lot slechts weinig gelukkigen gunteen schoone dood.” De Neue Freie Presse zegt dan, dat Leo XIII reeds by zyn leven on sterfelijk is, ornaat een gansch, aan groote dingen ryk tijdperk der kerkgeschiedenis voor altyd zyn naam zal dragen. Hy heeft den weg gevonden om der Kerk en het Pausdom te vergoeden wat zy door het ver lies der wereldlyke heerschappij hebben ing'e- boet. Leo XIII heeft het universeele gezag van het Pausdom in een tyd van twyfel- zucht en kerkelyke onverschilligheid tot ongekende hoogte opgevoerd en hy heeft dat geheel alleen door zyn persoonlijkheid tot stand gebracht. Er is in zyn diplomatie iets tastbaars en een overwegend persoonlijke trek. Deze Paus brengt in alle dingen den mensch op den voorgrond en daarin ligt het geheim van zyn groot succes als staats man. De gravin doorschreed langzaam den salon en vleide zich op een purperen rustbed neer. «De nachtelijke sluimering heeft mij niet ver sterkt.sprak zij in gepeins verdiept, «het hoofd is mij woest en zwaar. Wel had ik een zonder lingen droom, die op ntijn geest loodzwaar drukte. Men zette mij een kroon van schitterende diamanten op het hoofd, mijn vader was er oog getuige van en verheugde zich in den glans. Mij echter drukten de zware steenen en hun kilheid joeg mij angst aan. Dan eensklaps, een vreemde hand verrees uit den nevel en bevrijdde mij van mijn last, welke ik niet dan noode wilde ont beten. «Wanneer ge een kroon wilt dragen, draag dan deze 1» riep de onbekende stem en drukte mij een krans van zeldzame bloemen op het voorhoofd, welke veel overeenkomst met anjelieren vertoon den en een aangename geur om zich verspreiden. Dit aangename gevoel deed mij plotseling ont waken.» De gravin keek op en zag Angelika’s brief voor zich liggen. «Van Angelika De naam Angelika verdreef als met een toover- slag de zwaarmoedige gedachten uit de ziel der schoone vrouw en plaatste haar plotseling midden in den kring harer gekrenkte gevoelens, welke de avond van gisteren in haar had doen ontwaken. >Een brief Waartoe deze plichtpleging i Over tollige brieven te beantwoorden, was nimmer myn zwak. O zoo, zij gaat op reiz 1 Wat mij betreft, kan zij gerust reizen, maar wat zullen anderen daarvan zeggen dienen voor de belachelijke aanmatingen vaneen parvenu Dit zeggende nam zij het biljet nogmaals op en legde het in een opengeslagen boek. •Wat brengt ge, Brigittaf» De kamenier was met een sierlijke, uit rood maroqitin vervaardigde map binnengetreden. »De nieuwste tijdschriften, mevrouw de gravin.» •Leg ze daar op de tafel De gravin vleide zich op het lage rustbed in gemakkelijke, halt liggende houding neêr en ver diepte zich in de belangwekkende lectuur. Een uur ongeveer kon verloopen zijn, toen een zacht gedruisch de lezeres kwam storen. Het was Balt hazar, die bescheiden aan de deur staan bleef. Misnoegd beurde de gravin haar hoofd op. •Wat is er nu weêr aan de hand Vergeving, mevrouw de gravin, de dienaar van Professor Normar.n brengt de kaart van zijn ge bieder en vraagt onderdanig, of mevrouw de gravin te huis is.» Ik heb u immers reeds gezegd, dat ik voorde eerste bezoeken te huis wil zijn. Welk een ver geetachtigheid •Zeer goed, mevrouw de gravin, maar de ge neesheer ik wist niet •Ik wil hem spreken, ga «O,» prevelde de jonge - den salon verlaten had, voor mij 6) Een schel geluid der bel stoorde de kamenier >n haro beschouwingen, «Ja, ja, ik kom!» Zacht als zij binnen getreden was, verdween zij uit het vertrek. Enkele minuten later werden opnieuw de flu- weelen voorhangsels teruggeslagen en gravin Eleonora verscheen op den drempel. Onwillekeu rig bracht haar aanblik het heerlijk gedicht in herinnering: «De godin in de pronkkamer Men zou meenen, dat uit duizend en duizend kistjes en doosjes de toiletvoorwerpen der schoone vrouwe moest toehuppelen, om derzelver ochtend- kostuum in een kostbaar feegewaad te her scheppen. Maar deze illusie verdween spoedig, wanneer men opmerkzaam in de donkerblauwe oogen staarde, welke zoo ernstig voor zich heen zagen. Het rijke lichtblonde haar der gravin viel achte loos langs den trotschen nek, licht door een buwal net bij elkander gehouden. Haar lang, uit wit cachemir vervaardigd bovenkleed, slechts los door een snoer om de taille bevestigd, viel in zachte plooien neer. Doch dit smaakvol négligé' kon slechts dienen, oA de aanvallige schoonheid dezer vrouw nog beter te doen uitkomen. De BURGEMEESTER der GOUDA, Gezien artikel 55 der kieswet, Brengt ter openbare kennis dat op WOENSDAG den 15 JULI 1903. tnsschen des voormiddags acht en des namiddags vijf uur, de herstemming zal ge schieden ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad, n.l. ééne plaats in het 2 district, en Q 5» M waarvoor Candidaten zyn: l in het 2e district, J. A. DONKER, en F. van der STRAATEN in het 3e district, J. L. van EIJK en G. KROOK. En herinnert aan den inhoud van art 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hy die opzettelijk zich voor een ander nitgovende, aan eene krachtens wettel(jk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste oen jaar. Gouda den 9 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, J. M. N00TH0VEM van GOOR

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1