REGENSBURG GEEN H 12000 ■Ill VERLOTING. MANTELS en COSTUMES CdvehtentTeS SCHOENWEES C. SMITS. BINNENLAND. P. SAMSOM. Hypotheek en Crediet vereeniging Telephoonnet-Gonda- „De Avondsier BADEN EN GEISERS, Gulden? Verspreirle Berichten Gemengde Berichten. Stadsnieuws. NEDERLANDSCflE BLINDENBOND. Opnieuw Omvangen Heeren Dassen. A. van OS Az„ Beurs van Amsterdam. worden tot veel verminderde prijzen OPGSERiUIMD. MARIA JEANETTA BOHLMEIJER, l'riiiMjradil 708, AMSTERDAM, TANDARTS Laan v. Meerdervoort 157\ DEN HAAG. In het Verlichtings Magazijn Tuinslangen en Watersproeiers Gasornamcntcn «mi Ballons. Qasgloeilichtbenoodigdheden. M. M. VAN LOON. Noord-Brubantsch Schoen- en Laammagazijn KLEIWEG E SO. Wie wil AO cent Trekking beslist 28 en 29 Juli a.s. f 12000, f 1500, f 700 in contanten, Totaal ruim 47OO degelijke prijzen. LOTEN a AO Cent verkrijgbaar te Rotterdambjj de Wed. MAST VAN BELLE St. ZOON, HoogstraatH. T. NIERICKER, Raam hoek ZandstraatWaddingmm, W. LA GRAND, Zuidkade D 55; 'Oouda, ALBs. JONGENEEL, Oostbaven B 78, ,1. T, SWART8ENBURG, Kleiweg 85, T. J. KOUSBROEK, Boekh., en worden franco toegezonden door de ondernemers B. SNIJDERS Co. to Arnhem, na ontvangst van het bedrag in postz. ol per postwissel met 5 cent voor porto. Trekkingsljjst 10 cent extra. (Mende een motie in ter afkeuring van de bonding der militaire overheid, die nog nala tig is in bet betalen van de schulden, by bet reqoireeren van goederen aangegaan. Het debat over deze motie werd voortgezet. Frankrijk. Wel beeft Labori de taak aangaande de verdediging van de Humberts op zich ge nomen, (locb by twyfelt zelf of by wel tydig gereed zal knnnen wezen met de bestodee- ring van bet lyvige dossier, terwyl het streven der rechterlijke autoriteit jaist no geen uitstel meer duldt. In het Noorderdepartement blyven de misdadige pogingen tot déraillement van treinen aanhouden. Gisteren ('t was de ne gende maal) probeerdo men tnsschen Mau- jjcagu en Bethigny weer zooiets. Een drietal verdachten zyn gearresteerd. Abbé Bulliot, die driemaal de zegels verbroken heeft aan do Maristen-kerk in de rue Vaugiraud te Parijs en zich dan zelf had aangemeld by de politie, dingend naar een martelaarschap, is ondanks zyn omstandig vertoog, gegrond op Plato's leerstellingen, dat de geboden van hot menschelyke gewe ten hooger staan dun de onrechtvaardige bepalingen van de wet op do vereenigingen, door de elfde Kamer van Strafzaken veroor deeld tot één maand gevangenisstraf. Buiten werd den geestelijke, als vergoeding en troost een rozenbonquot aangeboden door eenige gevoelige dames. Düitbchland. Voor de rechtbank te Berlyn is behandeld de zaak tegen den verslaggever Gustav George, den ex-redacteur der „Morgenpost" Meyer en den drukker Koning, wegens een artikel in genoemd blad onder het hoofd „Het raadsel te Könitz" en een brochure van geiyken inhoud, door Koning gedrukt. Beide geschriften zyn van de hand van George en behelsden beleedigingen tegen den onderwijzer Weisel te Krönitz, tevens beambte aan de rechtbaak aldaar. George kreeg oen jaar gevangenisstraf, Meyer vijf honderd mark boete en Köning driehonderd mark. Zwitserland. Den drie-on-twintigsten Augustus begint te Basel het internationale Zionistencongres dat een week zal duren en waarop in hoofd zaak gesproken zal worden over de koloni- scoring van de Palestinaprovincie NVael- Arisch, waarover men reeds onderhandelt met Engeland, onder welks protectoraat het gebied staat. De Provinciale Staten van Overysel heb ben gisteren in de vacature van Heek tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer D. W. 8TORK, met 22 stemmen tegen 19 op mr. Essink. Do spoorweg-onquétecoramissie is voorne mens den 27 dezer de getuigeuvorhooren te hervatten. Het eiland Markon is door den storm vloed geheel onder water gezet, waardoor ul het hooi weggedreven of bedoryen ia. De schade wordt op f 40.000 geschat. Ook in noprd-westeiyk Brabant wordt de waterschade aan den hooioogst op vele dui zenden guldens berekend on zyn sommigo kleine lundbouwors or geheel of gedeeltelijk door te gronde gericht. In 't Gooi is gister-nacht door het Zuiderzee water een schade van, naar raming, een toü gouds komen aanrichten. Het werd hoog opgezweept door den N. W. storm. De Gooi- sche meent by Blaricum en de polders on der Eemnes zyn onder water gezetde bui tenpolder stond geheel blank, de binnenpolder over een groot gedoelte. Meer dan 1600 voer hooi is vt rloren gegaan. Ongevoer 1500 runderen, die in do meent liepen, werden overgebracht naar het harde gedeelte en worden geleid naar de Hilversumsche meent; die is óók wel drassig, maar op het oogen- blik hebben do boeren nog geen hooi genoeg binnen om de dieren op stal te zetten. On geveer 200 koeien, hoofdzakelijk aan Gaar ders beboerende, zyn op last van den bur gemeester van Eemnes nog uit bet water gedroven en in veiligheid gebracht. De lnnchwet is nu onlangs ook in den Amerikaanscben staat Delaware toegepast, die tot dusverre van deze verschrikking was vrygebleven. Thans zyn er nog maar enkele staten in Noord-Amerika, waar men het lunchen niet kent, namelijkMas sachusetts, Rhode Island, New Hampshire en Utah. De meeste lunchpartuen zyn in de laatste twintig jaren in Mississippi, Texas, Louisiana, Alabama, Tennessee en andere zuidelijke staten gehouden. Van de 2516 lynchpartijen, voorgekomen tnsschen 1885 en 1902, kwamen er alleen 2080 voor reke ning van het Zuiden. Onder de slachtoffers waren 1678 negers, 801 blanken, 21 India nen, 19 Chineezen en 7 Mexicaansche half bloeds. In 1901 overtrof het getal lunch- moorden dat van de wettel ijken terechtstel lingen met 17, want tegenover 135 lunch- partyen stonden maar 118 voltrekkingen van doodvonnissen. Moord en verkrachting zyn de misdrijven die het meest door het volk gewroken wor den. In het Westen wordt paardendief stal er ook onder gerekend, maar daar is ook al eens een man opgeknoopt, omdat hy een kind een draai om de ooren had gegeven twee mannen werden gelyncht, omdat zy beruchte spelers waren en een belofte om zich te beteren niet gehouden haddendrie werden er opgeknoopt, „omdat zy tot niets nut waren," en twee negers vonden door de hand van hun rasgenoten den dood omdat de arme zondaars van toovery be schuldigd werden. Er zyn sedert 1885 meer dan 50 vrouwen gelyncht. Byna alle negers op wie het volk zich wreekt, worden be schuldigd van het verkrachten van blanke vrouwen. Dat misdrijf wordt, evenals alle geweldplegend jegens vrouwen, in de Unie ook door den gewonen rechter strenger ge- struft dan in Europa. Eenvoudige verlei ding van een meisje onverschillig of zy be neden of boven do zestien is, wordt alleen reeds heel zwaar gestraft. Op geweldple ging staat als minste straf 5 jaren strenge opsluiting, in het Zniden meestal de dood straf. By de lunch-party die nu onlangs in De laware voorviel, werd door het volk den moordenaar van een 17-jarige onderwyzeres levend verbrand. Het heet, dat een metho distisch predikant er indirect toe heeft aan gespoord. Hy had op den dag na den moord een preek gehouden over de vraag of het lynchen geoorloofd was. Voor den vorm ontkende hy dit, maar uit zyn betoog viel duidelijk op te maken dat hy aan den kant van de lunchers stond. Ook schynt het volk verbitterd geweest te zyn, omdat de rechters van het crimineele hof geweigerd hadden, de zaak voor de vacanties af te doen. De onlusten te Evansville in Indiana waarover gister is bericht, staan ook in ver band met een lunch-schandaal. Het volk bestormde er de huizen van negers, omdat men een gekleurd moordenaar niet wilde uitleveren6 negere werden daarby ver moord. Later heeft het grauw, 2000 man sterk opnieuw een stormaanval op de gevangenis gedaan, om 16 andere gevangen gezette ne gers te lynchen. Dezen schreeowden uit doodsangst. De militairen schoten met scherp, zoodat 7 aanvallers gedood en 30 gewond werden. Obk verscheidene soldaten zyn zwaar gewond. De gouverneur heeft den staat vun beleg afgekondigd en alle negers hebben, met achterlating van hun have, de wyk uit de stad genomen. Volgens een later bericht, heeft de bur gemeester van Evansville een proclamatie laten aanplakken, inhoudende dat de ban deloosheid van de menigte een schande was voor een beschaafd volk en dat een herha ling van de schandelijke gebeurtenissen niet geduld kon worden. Het volk is echter nog niet tot kalmto gekomen en dreigt nu de verlaten negerwyk plat te branden. Uit Vincennes is een kompagnio militie aange komen, verder zyn troepen ontboden uit Albany, Terrchaute en Indianapolis. Naar de muening van den gouverneur, zonden de troebelen te vermyden zyn ge weest, als de scheriff dadelyk krachtig was opgetroden. Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Ct. Voor de arrondissements-rechtbank stond gisteren terecht Izaak Vormaak, 24 jaar, leerling-machinist by de My. tot Expl. van S.8., geboren te Utrecht, wonende te Leiden. Hem wordt te laste gelegd, dat hy op 23 Dec. 1902, des morgens te ongeveer 6.27, tusschen zonsondergang en zonsopgang, in of naby de gemeente Bodegraven door zyn schuld gevaar heeft doen ontstaan voor het verkeer door stoomverraogen, over de lyn van de My. tot Expl. van S.S. Leiden— Woerden naby de Dubbele Wierickebrug. Als loerling-machinist, dienstdoend machinist, zon by, nit gebrek van de vereischte oplet tendheid en nauwgezetheid, in stryd met zyn plicht en de voorschriften, niettegenstaande de vaste seinen van de Wierickebrug aan de zyde Bodegraven op onveilig stonden en niet verlicht waren, den door hem gevoerd wordenden trein No. 291 dier My. voor die seinen niet onmiddellijk tot stilstand gebracht hebben. Hy zon door gemelde onveilige en niet verlichte vaste seinen heen gereden zyn, zoodat die trein geloopen is op de opehstaande Dubbele Wierickebrug. Tengevolge daarvan is een gedeelte van dien trein over de ope ning heengesprongen, is de locomotief van den tender afgebroken, zyn beide omgeslagen en meerdere wagons en rijtuigen zwaar be- schadigd; terwyl bovendien het plaats gehad hebbende ongeval den dood ten gevolge heeft gehad van den zich in den bagagewagen bevindenden hoofdconductenr J. Priem. De eisch is 14 dagen hechtenis. Nader meldt men Het verhoor der deskundige geneesheeren prof. Eykman en diens assistent, arts Smidt, gaf slechts verklaringen omtrent den staat waarin het lyk van den hoofdcondacteur J. Priem gevonden was, die blijkbaar ten ge volge van zwaar letsel, en als eindoorzaak door verstikking was overleden. De districts- inspecteur, in staatsdienst, de heer A. R. Witkop, te Haarlem^ was op den dag na het ongeval toevallig te Leiden, en kwam dien tengevolge reeds te half elf uur in den voor middag op de plaats van het gebeurde aan. Hy gaf eene beschrijving van den toestand en geraakte ten slotte in een gedachtenwis- seling met den snbst.-officier van justitie, baron v. d. Feltz, die den getuige speciaal ondervroeg over hetgeen de stationschef te Bodegraven volgens reglement had behooren te doen, wanneer hy van den brugwachter van de ^ubbele Wieriker brug waar het ongeval gebeard is geen antwoord op zyne telegrafische aanvraag had ontvangen of de brug veilig was. Het antwoord dat die brug wachter daarop gaf, mocht, volgens den district8-in8pecteur, niet worden aangemerkt dat de brag absoluut veilig was, maar slechts als een bewjjs dat de wachter op zyn post was, zoodat de trein van Bodegraven met de noodige voorzichtigheid vertrekken kon. Edoch, merkte het O. M. op, by buiten gewone treinen wordt dan steeds de hoofd condacteur by. den machinist op de locomotief geplaatst. Hier is dat niet geschied omdat heteen gewone trein was, en hot regle ment daarin niet voorziet. Dat is een leemte in het reglement. Dit wist ook de districts-inspecteur niet op te helderen. De ingenieur L. J. v d. Hoorn gaf wel als zyn overtuiging te kennen, dat de signalen niet verlicht, en dus onveilig stonden, maar onder eede zulks te verklaren, waagde hy niet, omdat de mogelijkheid niet was uitge sloten dat by het overtrekken de seinen in den laten avond de draad gebroken was, en die seinen dus veilig waren blyven staan. De eisch tegen I. Vermaak was ten slotte na het hooren van nog meerdere getuigen, 14 dagen hechtenis. Een snuggereEergisteren werd een fiets rijder voor het Rijksmuseum te Amsterdam door een hem onbekenden man aangesproken „Och, mynheer," zeide deze, „leen me even uw fiets. Daar in de verte rijdt een kerel met myn fiets er van door en als ik nu maar even uw rijwiel mocht hebben, dan kon ik hem achterhalen." De ander stemde er in toe, de onbekende springt op de fiets, schiet als een pijl uit een boog naar den kant, waarheen by gewezen haden de ander heeft hem voor het nakijken van fiets noch fietsrijder heeft hy iets meer bemerkt, zoodat hem slechts restte zyn beklag by de politie te doen. (N. v. N.) In de baai van Morbikan is, in het ge zicht van de kust eergisterenmorgen een bootje omgeslagen, waarin acht jongelieden van 20 tot 22 jaar zaten. Sommige van de drenkelingen zonken onmiddellyk in de diepte weg Anderen hielden zich met zwem men eenigen tyd boven water, doch slechts éen kon gered worden. Als een verkiezingsnoviteit wilde de kies vereniging „Burgerplicht'' te Haarlem gistermiddag op de Groote Markt een lucht ballon oplaten, die op een gegeven oogen- blik zou ontploffen en een groot aantal bil jetten ter aanbeveling van haar candidaat over de stad zou doen regenen. De daartoe vereischte vergunning is echter door de politie geweigerd. De uniform van de landweer Zal zyn: Infanteriekepi, van donkerblauw laken met een koord van geel kemelsgaren, tuniek van donkerblauw laken met een ry van zeven gladde gebombeerde knoopen van geel metaal, staande kraag met ter rechterzijde de letters L. W. en ter linkerzyde het nummer van het landweerdistrictschouderbedekkingen van donkerblauw lakenpantalon van licht blauw laken met scharlaken bies; overjas donderblauw. Administratietroepen, hospitaalsoldaten, ar tillerie- en genietroepen ongeveer dezelfde kleeding, met eenige wijziging in de kleur der uitmonstering, enz. De kleeding van de officieren is dezelfde als die van het overeenkomstige wapen of dienstvak by het leger, maar zonder korte jas, pluim, schouderbedekkingen van gouden koord en halssnoer. De schouderbedekkingen zyn ook voor hen van donkerblauw laken, voorzien van de letters L. W. en het district- nummer, in goud gebordnard. Een zeldzaam debat in een openbaar be staar. In de vergadering der Staten van Bra bant is eergiater beraadslaagd over de vraag, wat gedaan moet worden met de f314.000, die in de provinciale kas als batig saldo zyn. Daar de provincie o. a. in 1904 een ton zal moeten uitbetalen voor den nieuwen Maasmond, nam men er vrede mee dat die som aan geld in de kas blijft liggen. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in een kiesrechtkwestie. Het hoofd der bijzondere school te Mid- delstum was in cassatie gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Onderden- dam, waarbij van de hand was gewezen zyn beroep tegen de afwijzende beschikking van B. en W. van Middelstum op zyn bezwaar schrift tegen het plaatsen op de kiezerslijst van drie personen, die z. i. in het jaar, voorafgaande aan de vaststelling van do kiezerslijst, onderstand van de gemeente hadden genoten. Een zoon van een hunner en een dochter van den tweede worden nl. gedeeltelijk op kosten van de gemeente ver pleegd in een krankzinnigengesticht, en een dochter van den derde is op kosten der ge meente verpleegd in een gesticht voor oog- lyders. De kantonrechter besliste, dat ten aan zien van alle drie het kenmerk van behoef tigheid was uitgesloten, dat „onderstepning tot leniging van nood aan behoeftigen" ten opzichte van hen ontbrak, waarom het ver zoek werd afgewezen. De H. R. heeft nu beslist, dat deze uit- i spraak is overeenkomstig de woorden en de geschiedenis van art. 4 der Kieswet. Niet elke ondersteuning of tegemoetkoming vanwege een gemeentebestuur is „onder stand" in den zin dier wet; de Kieswet ver staat onder onderstand „elke ondersteuning in geld of andere benoodigdheden tot leni ging van nood aan behoeftigen d. i. die het werkelijk zyn verstrekt". De woorden „aan behoeftigen" zyn na langdurige beraadslaging in de Tweede Ka mer door de Regeering in het artikel inge voegd en de Regeering verklaarde daarna aan de Eerste Kamer: „wat niet tot leni ging van nood en niet aan behoeftigen wordt verstrekt is noch naar den zin der wet, noch in werkelijkheid onderstand". Door de overstrooming der Eemnesserpolder en van de Meent onder Blaricum eergister- nacht, zyn de boeren in die streek gevoelig getroffen. Onder hen zyn verscheidene min der gegoeden, die al hun hooi of een groot gedeelte daarvan verloren. Te Laren heeft men daarom het plan) op gevat eene commissie te vormen, teneinde de arme boeren eenigszins tegemoet te komen. Men wil eene verloting houden van gratis geschonken voorwerpen, waarvan de op brengst geheel ten bate zal komen van de zoo zwaar beproefden. De bekende Berlynsche kunstschilder, prof. Max Liebermann, die op 't oogenblik te Laren logeert, heeft zich reeds bereid verklaard een schilderstuk Voor het goede doel af te staan, en men verwacht dat velen der in deze streek vertoevende schilders zich eveneens niet onbetuigd zullen laten. (Hdbl.) Uit Alkmaar meldt men De politie alhier heeft een goede vangst gedaan. Twee jonge inbrekers, komende uit Amsterdam, voorzien van beitels en andere inbrekersgereedschappen, waaronder ook een dievenlantaarntje, wandelden hier op verdach te wyze langs de straat en werden ingepikt. Al spoedig bleek het de politie, dat de beitels in den nacht van 26 op 27 Juni ontvreemd waren uit een in aanbouw zijnde villa aan den Kennemer-straatweg, en zeer waarschijn lijk hebben die gereedschappen dienst gedaan by een inbraak in het gebouw der Buiten- sociëteit, in den nacht van 26 op 27 Juni. Een der aangehoudenen heeft zich meermalen aan diefstal onder verzwarende omstandig heden schuldig gemaakt. De andere is een onlangs ontslagen jongen uit het rflksopvoe- dingsgesticht alhier. Een schadevergoedihgsquaestie. De vorige week werd door de Arrondissements-Recht- bank te Assen een belangrijk vonnis gewezen in een civiele procedure tot schadevergoe ding wegens eene toegebrachte verwonding. Het betrof hier, zegt de „Ass. Ct." eene in de provincie Drenthe helaas herhaaldelijk voorkomende snypartjj tusschen jongens van om en by de twintig jaren, welke hier een zeer ernstig karakter droeg, daar de ver wonde zoodanig was toegetakeld, dat eene langdurige verpleging in het Ziekenhuis te Groningen noodzakelijk was. De vader van den verwonde stelde eene civiele actie tot schadevergoeding in tegen den vader van een van de daders en de rechtbank wees by bovenbedoeld vonnis den eisch toe, o. m. daarby overwegende: dat de gedaagde, tot afwering der inge stelde vordering, zich heeft beroepen op zjjne afwezigheid tijdens de verwonding plaats had, daar hy op dat oogenblik in zyne woning te bed lag, zoodat hy de daad van zyn twin tigjarigen zoon, dien hy toch kwaljjk kan opsluiten, niet heeft kannen beletten dat de eitqher het feit der afwezigheid van den gedaagde, onder de door dezen opgegeven omstandigheden, niet heeft weer sproken dat echter art. 1403 B. W. nalatigheid of verzuim wegens gebrek aan voldoend toezicht aan de zyde van den vader onderstelt, tenzij deze bewijze de daad, waarvoor hy aanspra kelijk zoude zyn, niet te hebben kunnen beletten dat deze veronderstelling noodzakelijk medebrengt, dat de enkele afwezigheid van den vader, tydens het plegen van het feit, zijne verantwoordelykheid voor de gevolgen daarvan niet kan opheffen dat immers, nam men zulks aan, de niet verantwoordelykheid van den vader in verre weg de meeste gevallen regel zou worden, zulks in strijd met de veronderstelling van verzuim, waarvan de wetgever uitgaat dat de wet, die Voldoend toezicht van den vader wil, geen onderscheid maakt met be trekking tot den leeftyd van den by hem inwónenden minderjarige dat bovendien juist den leeftyd van zyn zoon dén gedaagden veeleer tot een ver scherpt toezicht had moeten aansporen, waar de toestanden ten platte lande in deze pro vincie vqn dien aard zyn, dat allerlei erger lijke feiten en bepaaldelijk mishandelingen, beschadiging, inzonderheid door jongelieden in den laten avond en des nachts veelvuldig worden gepleegd. De Porte heeft het voornemen de in Tur kije bestaande vreemde postkantoren aan te schrijven in het vervolg de uit het buiten land komende couranten aan de Turksche post te overhandigen, die dan voor de bestelling bij de geadresseerden zal zorgen. De Porte betwist het recht der vreemde postkantoren om voor deze bestelling te zorgen. Het doel is natuurlijk de bladen, die niet naar den zin van den Grooten Heer'schrijven, in beslag te kunnen nemen. Dezer dagen is te Leoben een brand stichter tot achttien jaar veroordeeld. Een straf, die niet te|zwaar lijkt, als men ver neemt dat de man acht zware brnnden heeft aangestoken in het plaatsje Trofaiach. De veroordeelde de 22-jarige schoorsteenveger en brandweerman Eduard Pitchs ver klaarde dat hy als trompetter dol was op alarm blazen en als brandweerman op blasschen. De bevolking verkeerde in voort- durender» angst door al deze branden, die te zamen een schade van 100,000 kronen hebben veroorzaakt. Dat een hooge leeftyd niet altijd voor- zichtig maakt heeft een 73-jarige Fransche rentenier 'de vorige week bewezen. Hy^ reisde van Marseille naar Auriol in een' waggon le klasse, waar lijj alleen zat met z(jn dienstbode, en was in slaap gevallen, zoodat hy te Auriol aangekomen in allen haast moest uitstappen- Weldra bemerkte hy dat uit zyn linkerbroekzak een tasch was verdwenen die niet minder dan 460 000 fr. aan effecten en bankbiljetten bevatte. Een groot deel der effecten is gelukkig op naam maar van de rest zal hy vermoedelijk nooit iets terugzien. GOUDA, 10 Juli 1903. Wy verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie van de Commissie voor Openbare feesten en bevelen deze Collecte ten zeerste aan. Te Utrecht is het doctoraal examen in (ft rechtswetenschap afgelegd door den heer C. G. Buys. INGEZONDEN. Landgenooten Hebt gy wel eens beproefd u den toestand van den blinde in te denken? Niet? Zet u dan eens neder, al is het maar gedurende een kwartier, in een vertrek, waar zelfs het zwakste lichtstraaltje niet vermag door te dringen en bedenkt daar hoe het u te moede zou zyn tot uw laatsten ademtocht in dien stikdonkeren nacht te leven. Gy huivert reeds alleen bij het denken aan een lot, waarboven de dood u verre te ver- kiezén schynt en toch wordt blindheid dan eerst tot de zwaarste ramp, die den mensch treffen kan, wanneer zy hem maakt tot den araraten der armen door hem te beletten door eigen arbeid in zyn onderhoud en dat der zynen te voorzien, door hem te dwingen van liefdadigheid te leven. O, gy, die zoo hoog bevoorrecht zyt boven' de behoeftige blinden, verplaatst u een oogen blik in hun toestand, die ook wel eens de uwe worden kon! Dan zal uw verstand u zeggen, dat zy het eerst en het meest aan spraak mogen maken op den steun hunner medemenschen, terwyl uw hart u onweer staanbaar dringen zal aan die deerniswaar dige schipbreukelingen op 's levens oceaan de reddende hand toe te steken en dat op kiesche wijze, bedenkend, dat het heerlijk is te kunnen geven, doch zoo bitter te moe ten aannemen. Wat voor u, zienden, slechts een uiterst flauw begrip kan zyn, dat gevoelen de blin den zoo diep, waarom dan ook het krachtig, blijvend en humaan steunen der behoeftige lotgenooten doel^ en streven van den te 's Gravenhage gèvestigden Nederlaqdschen Blindenbond is, de vereeniging van blinden uit alle doeleu des lands, van alle gezindten en uit alle klassen der maatsehappy. Met dit doel voor oogen, richtte de Bond reeds ten bate van behoeftige blinden, onverschil lig van welke gezindte, twee instellingen op, vry van allen bedeelingsgeest met den aankleve van dien. Zy zijn a. de Blinden- stichting, in Den Haag gevestigd, een fonds, dat van zyn rente aan meer dan vijftig jarige, behoeftige blinden een vaste, jaar- lyksche uitkeering verstrekt, voor allen ge- lyk, en b. de Ondersteuningskas, die gedeel telijke vergoeding van woninghuur en ziekengeld aan behoeftige Bondsleden, be neden de 50 jaar verstrekt. Ten einde beide in staat te stellen velen en doeltreffend te kunnen steunen, organi seerde de Blindenbond deze Nationale Ver loting, waarvan de opbrengst gelijk tusschen Blindenstichting en Ondersteuningskas zal verdeeld worden. Vast overtuigd, dat de Natie zich nooit onbetuigd laat, waar het geldt ongelukkigen te helpen, doet het te 's Gravenhage geves tigde Hoofd-Comité der Nationale Verloting een krachtig en dringend beroep op uw aller steun en medewerking, onmisbaar voor het welslagen der Verloting. Wie zou het edel streven van den Blindenbond niet krachtig willen steunen P Stelt u daarom, alleen, of in vereeniging met anderen, in verbinding met het Hoofd-Comité, plaats in en door eigen kring loten ad 50 cent en verzamelt voorwerpen tot pryzen bestemd! Dan zal de schitterende uitslag dezer Verloting be wijzen, dat de Natie ten volle sympathiseert met het doel en streven van den neutralen Nederlandschen Blindenbond en diens trouwe en krachtige bondgenoot zyn wil. Moge dit zoo zyn Het Hoofd-Comité der Nationale Verloting, Mevr. A. C. E. W. Barones van Harinxma thoe Slootert, geb. Collot d'Escury, Eere-Voorzitster. Voorzitter, N. M. SCHILD, Noordwal 55. Secretares, Mej. B. EDERSHEIM, Laan van Meerdervoort 136. Secretares voor de loten, Mej. J. DESMONS, van Merlestraat 106. Secretares voor de pryzen, Freule L. VAN HOEVELL, Koningsplein 20. Penningmeesteres, Mevr. J. TEN HAGEN— Lanoelaan, Stadhouderslaan 28. do NOTJVEAUTE'S in Kleiweg E 73a, GOUDA 'I'eUtphoon Mo. Mi. Slotkrs so'/i 81»/, 9 JULI. Vikri 8xdi*land. Cert. Ned. W. 8. 280% dito di*o dltc 3 ®&*/n dito dito dito 3 951/,- UoNaxm. Obl. Goudl. 1881-93 4 99% Italib. Inschrijving 1862-81 5 91% ')ostbnr. Obl. in papier 1868 8 82% dito in silver 1868 6 '1% Pobtuoal. Obl. met coupon 8 dito tioket 3 24/g Rusland. Obl. Binnenl. 1894 4 M'Vis dito Oecona. 1880 4 9S/1# dito bij Roths. 1889 4 97% dito by Hope 1889-90 4 97% dito in goud. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 5 Sfanjb. Perpet, schuld 1881 4 67% fuKKiiJ. Gepr.Conv. leen. 1890 4 85 Geo. leening serie I}. 24% Gec.leenin. serie C. 20%g duiD-ArB-Rp. v. oblg 189» 5 l0*1/* MBiico.Ob i* >it. Sok. 1890 6 Vbnkxubla. Obl. onbep. 1881 4 30 Akstbedam. Obligation 1895 3 90 RoTTBBDAM.Sted. leen. 1894 8 j 88% Nbd. N. Afr. Handeisv. und. I Arendsb.Tsb.-My. Certificaten 676 Deli-Msstschsppij dito 415 Am. Hypotheek b. pand br. 4% Cult.-My. der Vorsten!, anud. Gr. Hypotheekb. psndbr. 4% Neder!sndsche bsnic aand. 194 Ned. Handelmaatach. dito N.-W k Pao. Hyp. b. pandbr. 8 96i/g RotL Hypotheekb. pandbr. 4% Utr. Hypotheekb. dito 4% 101% Oobtbnb. Oost-Hong. bank aand. 110% tlusL. Hypotheekbank pandb. 6 Ambbika Eqnt. hy poth. pandb. 4 Muw, L. G. Pr Lien oert. 6 68*/in Nin. Holl. U.-8poor.w.-Mjj. aand. 106 Mü. tot ExpL v. St. Spw. aand. Ut Ned. Ind. Spoorweg m. aaad. 118% Ned. Znid Ah». 8pm aand. 6 j dito dito dito 1891 dito 4%' [taub Spoor wl. 1887/89A-Kobl.8 56%, Zuid-Ital. Spwmy. A-H. obl. S j 69% Polen. Warschau Weeneu. aand. I 104% Rusl. Gr.. Rusa. Spir.-Myd.obl. 4 Baltische dito aand. j Faatowa dito aand. 5 I Iwang.Dombr dito aand. 5 98% Kursk.Ch. Azow-8p. ka|p. obl. 4, 100% dito dito Óblig. 4 j 93 n/1€ Ambbika. Cent. Pao. Sp.My obl. 6 Chic. k North. W.pr. C.v. aand.! 116 dito dito Win. St. Peter. obl. 7 140»/4 Denver k Rio Gr. Spm. oert. v.a 40,l/n Illinois Central obl. in goud 4 I 1011/ Louiav. k Nashvilli Cer v. aand.' 107 Mexico. N. Spw.Mij. lehyp.a 6j 105 Miss. Kanaas v. 4pCt. pref. aand N.-York Ontasio k West. aand. j 36% Penn. dto Ohio oblig. 6. O1"® Ron» Calif, le hyp. in goud 104% 8t. Paul. Minn, k Manit. obl. U n. Pao. Hoof lijn obtig. 6 dito dito Lino. Col. le hyp. 0 6 69 Canada. Can. South. Chert, v.aand. 64 Vbn. C. Rallw. k Na. lc h. d. o. O 99 Amsterd. Omnibus My. aand. Rotterd.Tramweg-Maats.aand Nbd. 8tad Amsterdam aand. S 101% Stad Rotterdam aand 3 108% Bbloie. Stad Antwerpen 1887 110«% Stad Brussel 1886 1% 103% Hono. Theiss Regullr Geselsch. 4 119«/M Oobtbnb. Staatsieenig I860 5 117% K.K.Oost.B.Cr. 1880 8 102 Span/b. Stad Madrid 8 1868 41% Nbd. Ver. Bsz. Avb. Spoel, oert Predikbeurt by de RemonatraDtsob- Gereformeorde Gemeente alhier Zondag 12 Juli, 's morgens to 10 J nar, Ds. P. W. VAN DOORN, Herv. Pred. te Hoorn. Heden overleed na een langdurig 10den myn geliefde Echtgenoote Mejuf frouw in den ouderdom van 52 jaar. W. F. MEIJER. Gouda, iü Juli 1903. NEDERLANDSCHE verstrekt gelden op Me en 2e hy/iolheek rente 4 A 5 Ook voorBchotten en bedrijf b» kapitaal op langon termyn van at/300 tot elk bedrag. Abonnement f 40.— per jaar voor per- ceelen, binnen een kring van K. M. 1, gelegen. Aanleg- en onderhoud gratis. Het net is aangesloten aan het Ryks Inter- commnnaalbnrean. Op 1 Juli 1903 142 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VI8CH- MARKT. >9 zyn steeds voorhanden Ruime keuzo in nieuwe U/1 Eenig adres voor Door de vele omzet tegen lage prijzen en onder CkiliRTIE. Aanbevelend, Aanlegger van Gas- en Waterloiding. Dubb. Buurt, B 13. Teletn. 117. beter adres voor alle soorten dan bet tegenover de Kleiwegsteeg. Aanbevelend Alle reparatiSn en aangemeten werk. Het bette, ontchadelykstc en makkelyktte poetamlddel voor Heeren en vooral damea en Klndertchoenwerk la da Appretuur ven C. M MUIIer L Ce Berlin, Banth-Str. 14. Men lette goed op neem en febrlekamerk.— Verkryikaar hy Hterea WiHkallari In uhaMwerk, laltNterlee, it.- aeaeraal-Oetet hy V.Bartaaiaaa, AraMa Compl. Salon- en Slaapkamer-Ameublementen, Meubelen, Rijwielen, Naaimachines, Gouden- en Zilveren Voorwerpen enz. enz. a w w -ffi fa m geschftden de trekkingen door weeskinderen •^2-dJMJMJJ Mjjxw ona verzoek steeds scherpe politie controle; mogen de briefjes, waarop de hoofd- OIZE pryzen staan vermeld, door de deelnemers zeiven in het prjjzenvat worden 'gedaan en M/Ëtïï éhWt t? Hl wordt ieder deelnemer het recht en de ge- y ÊL Hij*r M il\ fjr ÊL l\l legenheid gegeven, alle uitkomende nummers en pryzen te controleeren. Nog eenige solide Depóthouders gevraagd.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2