F- Q "9 5“ d - PI De herstemming. F. van der Straaten J, L. van Eijk. DISCRETIE. Ateuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Mo. 9156. Dinsdag 14 Juli 1903. SCHUTTERIJ. Bulleiilaudscli Overzicht 4 i I 42ste Jaargang FEVILLJE'ION. van Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur der midd. BEKENDMAKING. i Wordt vervolgd I - GOÜDSCHE1111 IH Vf Irleloan 'o M2 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]M>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CFINTüN. Telefoen 62 ADV E 11 TENTIEN worden geplaatst 15 regel* a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. r‘ÜB werken, en dat de helderheid jV groot is, dat de meest ervaren «ch in den ernst van den toestand Nog allyd is er niet het, ieder dogenblik verwachte bericht van don dood van Leo XIII, wanneer tenminste niet later op den dag de telegraaf bet ons brengU Zaterdagavond was het met den Paus nog steeds hetzelfde. Het bulletin van Zaterdagavond 7 uur luidt: De dag ging vry rustig voorbij. Daar de algemeene toostaudyerlicht bleef, kon men het onderzoek van de borstkas herhalen. De stand van de kleine ^hoeveelheid vocht, die overbleef na de gisteren verrichte borstope- ning, is dezelfde gebleven. In het bovenste gedeelte van de plek, waar het vocht zit, hoort men licht borstgdreutel met niet over matig slymgeruisch. Do pols is minder klein en minder zwak. De^pplsslag is 86, de,adem haling 28 en de temperatuur 36,9. Alles te zamen gevoelt de zieke zich meer verlicht. Het rapport is geteekend door Rossoni, Mazzoni en Lapponi. Na het consult van hedenavond ontving de Paus vier kardinalen en deze spraken vyf minuten met hem. In een interview heeft dr. Rossoni gezegd dat de klapvliezen van het hart öogbewon- 8) Moet ik het als de meest ontegensprekelijke weelde beschouwen, wanneer dames van mijn stand een geneesheer om raad vragen Ieder bal letdanser, wiens naam op het hnidig tooneelpro- gramma vermeld staat, sou, dunkt mij, dezelfdê - autoriteit voor ons bezitten.* .Gij gaat te ver, genadige vrouw,» antwoordde de professor ipet onverstoorbare kalmte, zonder van de zooeven ontvangen speldeprik notitie te nemen, «voor den dokter bestaan twee vel den, waarop hij met een hemelsbreed verschil werkt.» wilt zeggen twee klassen 1 sneed de gravin hem ijlings den zin at. «Eene bewering, die mij niet van grond ontbloot schijnt,» Ik seide velden, mevrouw de gravin,» her haalde Normann ietwat scherp. „Met het eene zinspeel ik op den salon, het boudoir van onze lot de hofkringen behoorende dames en ook de van ouds bekende «goede kamer* onzer achtens- waardige burgervrouwen. In al deze woonsteden vaa uiterlijke pronk en innemende Vriendelijkheid is de geneesheer slechts een overtollig meubel, dat men, hoe zeldzamer het ons voorkomt, zooveel te aangenamer vindt. minder juist was en beriep zich op Kossuth, die dit bevestigde, llarabas, onder-voorz. van de onafhankelykheidsparty die bedankt had na het bekende votum waarbij Kossuth ge handhaafd werd beoogde dat ook onder de tegenwoordige omstandigheden obstructie geoorloofd was. Kbuen toonde aan, dat Ka rabas veertien dagen geleden anders gespro ken had en toen beloofd van de obstructie afstand te doen. Barabas wist niet veel daar tegen in te brengen en voorloopig komt de obstructie dus niet, zooals er voorloopig ook geen legerwet komt. Dit laatste geschiedt wel in bet najaar. De nieuwe Honvedminister is druk bezig met het nieuwe ontwerp, waarin dg twee jarige diensttijd voqr de infanterie zal wor den voorgesteld. Voor de cavalerie en be reden artillerie blyft de driejarige diensttijd gehandhaafd. Voor de marine wordt de diensttijd van vier tot drie jaren verminderd. De loting zal vervangen worden door een stelsel, waarbij do vrijstellingen aan kostwin ners zullen worden gegeven en aan hen, die om familieredenen hierop aanspraak kunnen maken. In de Hongaarscho Kamer gaat voorloopig alles goed en de obstructie is nog niet weer aangezegd. In het parlementair debat blijkt de nieuwe premier Khuen een handig en on vervaard man. Polonyi een der onverzoenljj- ken van de onafhankelyltheidsparty, verweet den premier, dat hij zijn beloften aangaande de intrekking van de legerwet diet gehouden had door in zyn program/ede te'spreken van voorloopige intrekking. Daar Kbuen z|jn be lofte niet gehouden had, redeneerde Polonyi, kon hy ook van de oppositie niet verlangen, dat de^e haar woord zou gestand doen. De Minister-president wees echter punt voor punt aan, dat de voorstelling van Polonyi, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente GOUDA, voldoende aan art. 21 van Zyner Majesteits Besluit van 28 Juni 1828 (Staatsblad No. 42), brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Commissie van onderzoek omschreven in art. 15 der Wet op de Schutterijen van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), zitting zal houden in het „Raadhuis” dezer Gemeente op MAAN DAG den 20n JULI 1903, des voormiddags ten W ure, en roepen by deze op alle uit andere gemeenten gekomen scbulterplichtigen om vopr genoemde Commissie te verschijnen, ten einde, redenen van vrijstelling hebbende, die aan het oordeel der Commissie te onder werpen. Voorts worden belanghebbenden aange maand om niet te verzuimen op den be paalden tyd voor de Commissie van Onder zoek te verschijnen, daar zy, die niet mochten opkomen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en by de Schuttery zullen worden ingelyfd. Gouda, den lln Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. M. NOOTHOVEN VAN* GOOR, 1» B. De Secretaris, BROUWER. De zitting van de Cortes zal 20 Juli wor den gesloten, maar zoodra het debat over het adres van antwoord op de troonrede in de Kamer geëindigd zal zijn, zal de koninklijke familie naar het paleis van Miramar by 8t. Sébastiaan vertrekken. De Koning is van plan dezen zomer uitstapjes te maken op zyn jacht Giralda, langs de noordwestelijke kust van Spanje en in Galicië. Midden October zou hy terugkeeren in de hoofdstad, kort voor het bijeenkomen der Cortes. Alsdan zullen de, begrooting voor 1904 en de be lastingwetten aan de orde komen. Hilvela doet al zfln best hot kabinet ge durende de komende vacantie bjj te houden, al mag het dan->Óok een beetje scheef gaan. De minister van marine, hoopt hjj, zal wel geduld oefenen, nu het er tegenwoordig naar gaat lijken, dat de zuinige Villaverde ter rein verliest. z Eergisteren heeft Moret in de Kamer ter sprake gebracht wat het bezoek van de Fransche oorlogsschepen tb Cartagena had beduid. Het gerucht is verspreid, dat het Fransche eskader bjj wijze van oefening een stehelmatigen schuinaanval op Cartbagena heeft uitgevoerd en daarop heel beleefd den Koning van het in verbeelding beschoten rijk aan boord had ontvangen. Van regeerings- wege is dit gerucht tegengesproken. Silvela herhaalde de verzekering, dat het niet waar was. De minister-president deelde mede, dat kunnen vereenigen «Wel bestaat er een, mevrouw de gravin, die echter door de vertegenwoordigers van den adel even schuw ontweken wordt, als de leden der mindere klassen haar zouden willen passeeren Ik bedoel de naastenliefde 1 Juist wij doktoren, die uitverkoren zijn, dagelijks in de meest verschil lende standen 'der maatschappij op- en af te een onpartijdig oordeel aangaande de hier en daar ontvangen indrukken verstrekken. En zoo wil ik dai), zelfs op gevaar ai, onbeleefd te schijnep, mijne meening prijsgeven, dat naas tenliefde in onze gezelschapskringen een zeer zeldzaam artikel is.» Onwillekeurig balde de jonge vrouw de b.-ide handen, om zich te overtuigen, dat zij niet de speelbal eener zinsbegoocheling was. Voor de eerste maal had een rnensch *ich vermeten, in haar bijzijn zulk een onbeschaamde taal te bezi gen, en o ramp nog wel een man, dien zij niet eeos een plaats onder hare bekenden wilde inruimen. Zij gevoelde door die eerste samenkomst zich zoo diep gekrenkt, dat zij tot lederen prijs aan dit gesprek een einde wilde maken Maar reeds stond zij zeer onder de betoovering van haar tegenstander, om hem goedschiks haar gevoe lens kenbaar te maken. Daarom beurde zij zich uit hare achtelooze halfliggende houdtóg overeind en zeide, op ieder woord «en bijzondere nadruk leggende De eerste stemming voor leden van den raad heeft de goede verwachting, dat de tioudsche kiezers niet gaarne bun oude beproefde vertegenwoordigers laten vallen niet beschaamd. De heeren De Schepper, van Iterson en Prince zyn herkozenwy verheugen ons daarover en hopen dat deze heeren nog lang ten bate der gemeente werkzaam zullen zyn. In twee districten echter heeft de stem ming geen afdoend resultaat opgeleverd. In district II komt de heer van der Straaten in herstemming met den heer Donker, in III de .heer van Eyk met den beer Krook. Men begrypt dat dit aanvankelijk verkre gen resultaat ons ook genoegen doet. Maar het is niet voldoendeMet alle macht moet worden gewerkt om onze candidaten daar de zege te verschaffen. En blykens de cijfers der eerste stemming kan dat, mits natuurlijk onze vrienden al hun krachten inspannen. derenswaardj van geest j geneesheer zou vergissen. Hy verwachtte echter ook een spoedig einde. Rampolla heeft Vrydag toch aan den Paus den dood van mgr. Volponi meègedeeld, en deze heeft toen mgr. Marini, auditeur, be noemd tot secretaris van de consistoriale con- gratie. Nog twee kardinaals zyn plotseling ziek geworden. Dezer dagen werd dit ook al van een ander gemeld. Men moet ook niet ver geten dat de meeste kardinalen op leeftyd zyn en dat deze dagen groote ontroeringen voor hen meebrengen. Een van de nu ziek geworden kardinalen is Oreglia, de kardinaal-kamerheer, een van de waarschijnlijke candidaten voor hot paus schap, een tegenstander van Rampolla en geen vriend van Leo XIII. De Italiaanscho regeering heeft besloten, in overleg met de Fransche, om bet bezoek van koning Victor Emanuel aan Parys uit te stellen tot eind Augustus. De aanwezigheid van den koning in Rome tydens bet conclave is wel geenszins vereischt, maar men wil geen aanstoot geven door in dagen van roöw feest te vieren. De verhalen over de dader, van Wilhelm II zyn legenden geweest. De Nordd. Allg. Zt|f. Baricut Een Berljjnsch beursblad "heeft den 7en dezer gemeld, dat de keizer verleden Zondag by de godsdfenstviering aan boord van de Hohonzollern een gebed voor den zieken Paus zou hebben uitgesproken. Andere bladen wisten te berichten, dat de reis naar het Noorden uitgesteld werd, omdat Z. M., in geval de Paus mocht komen te sterven, voor de plechtigheden der begrafenis zich naar Italië zou begeven. Wy zyn gemachtigd, al deze berichten als verzonnen te kenschetsen. Daar is men lid der samenleving, misschien ter will der edde wetensgMf) nog een weinig belang wekkender, en spreekt en wordt gehoorzaamd als iederen salonheld. Hoe anders op het tweede veld, waarmede ik de werkzaamheid van den genees heer aan het ziekbed bedoel!» «Inderdaad, uw onderscheidingstalent is Veel zijdig; tofh wenschte ik mij een zeer oppervlak kige vraag te veroorloven Welk pnderscheid, professor, maakt gij dan tusschen de behandeling, welke gf) eener eerbare burgervrouw en eener dame van rang verschuldigd zijt «Geen I» «Geen lachte de grarin ironisch. «Gy wilt mij dus diets maken, dat gij aan de sponde van prinses Marianne dezelfde plichtplegingen als aan het bed mijner kamenier maakt Aan het bed der zieke prinse$ zeer zeker, zeide bij kalm. «En welk beginsel eerbiedigt gij dan, wan neer ge my met een bedelares op één lijn stelt «Een beginsel, welks gegrondheid ieder rechtge aard sterveling erkennen rhoetik behandel nooit d« persoon, maar alleen de ziekte. Deze nieuwe leer kwam der jonge vrouw toch wat al te bar voorzij wist niet, waarom juist haar dezf woorden zoo diep kwetsten, zoodat zij eenigzins verward en verlegen voor zich staarde. De professor liet een oogenblik de oogen door dringend op haar rusten en ging toen met onver- stoorbare kalmte voori «Gij trekt de oprechtheid mijner woorden in twijfel, en ik wenschte mij van zulk een onwaar dige verdachtmaking, als ware mijne handelwijze in lijnrechte tegenspraak met mijne gezegden, tegenover u te rechtvaardigen Gelooft gy dan, mevrouw, dat de dood zich in gala kleedt, alvo rens hij zich opmaakt naar het trotache konings paleis? Gelooft gij, dat een prinses minder lydt, wanneer de verzengende gloed van de koorts het bloed in hare aderen verteert, dan andere jonk- dalen, kunnen vrouwen van haren leeftijd t u:*" Het tegendeel is waar, menschen, die van de geboorte af vertroeteld en verwend zijn geworden, zullen zelü de geringste smart meer gevoelen, dan de arme dagloonersvrouw, welke zich nimmer den tijd mocht gunnen, zich aan haar lijden over te geven. En wanneer het nu de heerlijke taak van den geneesheer is, de steun der zieken te wezen, hun steunpunt en hun vertrouwen opv aarde wat volgt daar dan uit? Dat hij, hoe minder ge laten de patiént zich betoont, zooveel te vaster en ernstiger hen behandelt. Gedurende deze met hartstocht gesproken woorden had de gravin hare tegenwoordigheid van geest geheel herkregen en sprak zeer gemoe- «Dat toch zoo vaak de vruchtelooze poging gedaan wordt, de aristokratie ten koste der waar heid fnuiken en de bourgeoise onrechtmatig op te hemelen. Het zijn juist twqc tegenstrijdige elementen' welke ingevolge eeuwenoude ervaringen zich nóóit vereenigen kunnen, noch in zienswijze,' noch in gemeenschappelijk streven. Uit alle twis ten zyn zij even wijs te voorschijn gekomen er bestaat geen brug, die deze tegenstellingen zou Zooals wy reeds in een vorig artikel zeiden, de heer F. van der Straaten verdient niet alleen wegens zyn karakter en ervaring, maar bovenal als bouwkundig specialiteit een plaats in de raadszaalde heer van Eyk vertegenwoordigt een aanzienlijken tak van handel in deze gemeente en kent daarenboven van jongs af de toestanden alhier. Zy zijn beide mannen van onafhankelijk karakter en denkwijze, zoodat wy ze verreweg ver kiezen boven de candidaten, die met hen in herstemming komen. Wy wekken dus de kiezers in het en derde district op als één man ter stem bus te gaan. Met ©enigen goeden wil, des- noods met een kleine opoffering van tyd of geld, kun elk zyn zaken zoo regelen, dat *hy tjjd vindt om te stemmen. Getrouwe opkomst van de onzen is bepaald noodig, willen wy kans op succes hebben. Ieder doe dus zyn plicht en kome niet allden zelf, maar wekke Gok anderen op om te gaan stemmen in District II op den heer in District III op den heer

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1