ituut. Öpl DISCRETIE. :ao Ao. 9159. Vrijdag 17 Juli 1903. eniging H /lïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en O nistreken. 43ste Jaargang. '1 BuKciil;i(i(lscli Overzicht. i FELILLE1OA. I JRÜAM, hypotheek LOON. Magazijn Ister”, nden EISERS, sproeiers. •lift Ballons. RI f u onderbalsem ereld bekend on iffen middel tegen d ii g-Leve r 1, enz. Inwendig itwendig in bijna met goed gevolg Prijs por flacon t 1.15. ponderzalf KENNISGEVING. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. iÜ3. R 724, I'A EV'' ik u met Wordt vervolgd. 1 bedrijf t- ran it 1300 den 1 tot heden niet veel gezegd. biedigen als Het hotel De Secretaris, BROUWER. i» Ecntp t0sam<nj- pn in den naam doe ervaanligd wereidbo- ira Stoll- erleiding. Telefn. 117. )r igdh.ed.en lage prijzen post f 1.60. erland •kin 8 Amsterdam die bchutzonapotheke tsch, Oesterreich entraal-Depot Sander lelefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. GOlhSCIlE IllUll VT Generaal André heeft, rekening houdende met de ervaring van verleden jaar toen te Parijs zooveel gevallen van zonnesteek voorvielen op den heeten Julidag dezen keer de groote nationale wapenschouwing ’s morgens vroeg laten beginnen. Reeds om half negen verliet president Loubet, in gezelschap van den ministerpre sident, het Elysée om het militaire feest by te wonen. In het Bois de Boulogne waar veel menschen bijeen waren, werd de Pre sident levendig toegejuicht. Het was prachtig weerzonnig, maar winderig. Toen hij op het paradeveïd kwam bracht het volk opnieuw een ovatie aan den President. Eenige oogen- blikken later zag men den bestuurbaren luchtballon van Santos Dumont boven het veld, zweven 1 ;de luchtreiziger loste eenige revolverschoten ter eere van het nationale feest en richtte toen weer snel zijn lucht schip naar de loods, te Pnteaux. De troepenbewegingen begonnen daarna en de charge die ten slotte werd uitgevoerd, wekte als gewoonlijk de meeste geestdrift. Om half elf kon de President weer van Long- champs vertrekken. Niet alleen hy, ook de minister vah oorlog werd hartelijk toege juicht. Later op den dag waren er nog een dui zendtal menschen, meest leden van de Pa- triottenliga en van EIzas-Lotharingsche ver- eenigingen, op het Concordeplein bijeen, voor de jaarlyksche plechtigheid der omkransing van het beeld der stedemaagd Straatsburg. Op het Elysée gaf de President een lunch waarbij eenige opperofflcieren aanzaten. Van den uitslag van de verkiezingen voor Zn. Gouda eneeskracht stal elke pijnlijke vorbodig. Met •or ougeneeslijk ngs een bijna ^2 rengt genezing en ontstekingen enz k gekookt r voor da- •lepels van ate) A1& eval van gebruiken, te H. T Telefoon No. S? ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. (.Volg slechts mijn raad, genadige vrouw Nog een korte stonde, en het zwaar fluweelen voorhangsel scheidde t^ee menschen, die in iedere opwelling huns harten hemelsbreed verschilden, en slechts in één gevoel elkaêr tegen wil en dank kruisten in de bewondering hunner wederzijd- sche voortreffelijke hoedanigheden I III. naals Serafina Vanutelli, Gotti en Macchi dadelijk te waarschuwen en naar het Vaticaan te brengen. Is de Paus overleden dan zullen Gotti en Macchi het testament van den Paus, dat in zijn slaapkamer ligt, openen, daarna alles verzegelen. Oreglia neemt maatregelen voor de inrichting van vertrekkeiwvoor de kardinalen, die tijdens de Hjkplechtifheden en het conclave in het Vaticaan znllRi wonen. Het bulletin van 7 uur ’s avonds luidt Gedurende den dag werd geen bijzonder ver schijnsel in der. algemeen«n toestand van den hoogen lijder waargenomen. t De uitputting der krachten nam niet toe. Ademhaling, polsslag en temperatuur bleven nagenoeg onveranderd (ademhaling 30, pols 84, temperatuur 36.4). Het bulletin is geteekend door de doctoren Rossoni, Mazzoni en Lapponi. Volgens de uit Rome ontvangen berichten schijnt de ziekte van de Paus een ongunsti- gen, doch met het oog op ’s grijsaards hoogen leeftijd, niet onverwachten keer te hebben genomen. De laatste berichten geven geen enkele hoop meer. Reeds dagen lang is de voeding zeer onvoldoende, maar de zieke kan het weinige voedsel dat hij krijgt niet eens meer verteren. Flauwten en brakingen komen voor. De nierwerking heeft geheel opgehouden. Alle familieleden van Leo XIII zijn te Rome bijeen. De verwachting is, dat de H. Vader zachtkens zal insluimeren om niet weer te ontwaken. In zijn slaap ijlt de zieke nu en danom hem rust te geven werden hem injecties toegediend. Maar bij een zoo onverwoestbaar gestel als dat van Leo XIII kan het sterven nog lang duren. Alle verhalen over kwalen die de H. Vader zou hebben worden officieel tegengesproken. De eenige kwaal waaraan hij lijdt, de kwaal waartegen geen kruid gewassen is, en die hem langzaam ten grave sleept, is zijn leef- tijd en de daaruit voortkomt nde zwakte. En naar de Patria mededeelt weet Z. H. zeer goed, dat het afloopt. Hy verwacht heden, den dag van Onze Lieve Vrouwe vanMont- Carmel, te zullen heengaan. In het Vaticaan, zoo wordt uit Rome ge meld, heerscht de ontroerende, drukkende kalmte, die de niet te vermijden ramp vooraf gaat. De Tribuna meldt dat de kardinaal Oreglia bevel heeft gegeven, zoodra de laatste ure van den Paus geslagen is, hem, en de kardi- de gravin, die zijne oogmerken reeds [epen had, hem met kalme vriendelijk- rende en hem hare salons steeds bereid ende, toch wist zij met de fijnste takt Rijksdag hebben de Duitscbe officieusen Men heeft nu de stemmen van de ver schillende partyen eens opgeteld en dan blijkt, dat de overwinning van de sociaal democraten werkelijk buitengewoon is. De rooden steken door hun stemtal ver uit boven alle andere partijen, ook over het centrum. Het is 3.087.000 tegen 2.107.100 by de vorige verkiezingen. De nationaal-liberalen hadden 1.290.000 tegen 971.300 de vorige maal. Men zal dus deze byna kleurloos ge worden liberalen de eer moeten toekennen dat zy zich dapper gehouden hebben en een beter lot verdiend dan een vijftigtal stemmen in het groote koor. De Katholieken nemen nog altijd de tweede plaats zjj hadden 1.790.000 tegen in 1896 1.455.100, dus ook weer een hooger cijfer, maar hoe het ook ga, men blyft hier altijd om de honderd, waarmee zij beter afkomen dan de nationaal-liberalen. Opmerkelijk is dat byna al de partyen een hooger cijfer hadden. Een uitzondering maken daarop de vry-conservatieven, die van 343.600 daalden op 290.000 en de vrijzinnige volks partij van 558.300 op 540.000. De vrijzin nigen, die by de eerste stemming geen enkel mandaat hadden, zyn nog iets gegroeid, van 195.700 op 200.000. De Polen wonnen twee zetelsweer iets uit de verkeerde wereld, want zy gingen in stemmental achteruit, van 244.100 op 185.000, een rare geschiedenis, maar daarvoor zyn ’t verkiezingen. Misschien was er meer uit de cyfers te leeren, indien het geen adat geworden was by de heeren om na de verkiezingen hun hersenen zoo lang uit te wrijven, dat er een draai is uit gevonden. waarmee ieder kan beweren in zeker opzfcV't gewonnen te hebben. Een «w/Tsjifoe uit Port-Arthur ontvan gen Renter-telegram, gedateerd van 9 Juli, is eergisteren door de Engelsche bladen op genomen. Opnieuw wordt in dat telegram de aandacht gevestigd op de alleszins veront rustende teekenen, waaronder men vooral rekenty: de samentrekking der Russische zeemacht, de versterking van de strijdkrach ten ia Mandsjoerye met ongeveer 16,000 man, en de samenkomst van de hoogste Russische persoonlijkheden met den minister van Oor log, Koeropatkin, en den gezant Lessar. Eigenlijk nieuws bevat het telegram niet, maar toch geeft het én couranten én publiek te denkenen dan herinnert men onwil lekeurig nog andere dingen die gebeurd zyn, b.v. de besprekingen die gehouden zyn door den naar China terugkeerenden Engelschen gezant in Peking, met lord Curzon en den October was voorbij. De üïovemberstormen woedden door de hoofdstraten der residentie, waar ons verhaal speelt. Lichte sneeuwvlokken met zwaren regendruppels vermengd, vielen op de grijze steenen en vormden langzaam een vuil kleed op de trottoirs. Tot voor korten tijd was van eigenlijke wintervermaken in de hooge en hoogste kringen nog geen sprake geweestde ziekte der eenige dochter van den alom beminden koning hield de bezorgde gemoederen bevangen en verstikte iedere vroolijkheid in den kiem. Maar sedert eenige dagen waren de vertegenwoordigers van den hoogen adel ook van deze Octoberzorg ontheven, want met het ophouden der bulletins was het immers als zeker aan te nemen, dat de kunst der geneesheeren dit dierbaar leven den dood ontworsteld hadden. Tot viering der genezing van prinses Marianne had de opperhofmeesteres der koningin terstond een schitterend banket met levende beelden ge organiseerd, welk ieest door de hooge tegenwoor digheid van geheel het hot zou opgeluisterd wor den. Overbodig is het betoog, dat de keuze der persoonlijkheden, in de tableaux vivants hande lt) Gij peinst over levensraadselen, welker oplos sing op uwe zenuwen slechts een nadeeligen in vloed kan uitoefenen .Zoek vroolijk gezelschap, het welk uwe fantasie opwekt „Ik ken geen persoonlijkheid, welke daartoe in staat is,* zeide de jonge vrouw halfluid. „Niet Hoe nu Gij kent immers mejuffrouw von Alten Een lieftalliger vriendin zou ik u niet kunnen aanbevelen.* „Inderdaad Eene onmiskenbare ironie klonk uit deze op gerekten toon gesproken woorden. „Mij staat de natuurlijkheid der jonge dame niet in dezelfde mate aan." »O, toch wel antwoorde de professor, die 4eze nieuwe hartstochtelijkheid zijner schoone patiënte ditmaal werkelijk niet gehoord had. „Eene nadere kennismaking zal u ongetwijfeld naar mijne overtuiging doen overhellen.* Hij maakte voor de jonge vrouw eene buiging tot afscheid, terwijl deze hare wrevel ternauwer nood verbergen kon. „Ik heb het volst vertrouwen in mijn re cepten Koel beantwoorde Eleonora zijn groet. „Vaarwel, heer professor I* gouverneur van Birma ook de gebeurtenissen in Japan, zooals de versterkingderkrygsmacht en de moeite, die de Mikado zich gegeven heeft om markies Ito met markies Lamagata te zamen te brengen, worden weer opgehaald. Natuurlijk is de ontruiming van Mandsjoerye, die op 1 April jj. geschied had moeten zjjn, het hoofdonderwerp van de gesprekken. Men erkent, dat een ontruiming op de overeenge komen voorwaarden, feitelyk geen ontruiming zou zyn, omdat altijd nog 30,000 man in Mand sjoerye achterblijven. Dezen heeten dan wel „spoorwegbewakers”, maar het verschil tus- scben die bewakers en gewone infanterie is zelfs voor het scherpstziend oog niet te onder scheiden. Men zou zich intusschen hiermee tevredenstellen, ware het niet, dat de by den handel met Mandsjoerye meest geïnteresseerde mogendheden, die de deur open hadden behoo- ren te vinden, juist de deur lompweg voor hun neus zagen dichtslaan; en dat in Korea aan de lalu-rivier de Japanners van Russische zyde zooveel te verduren hebben. Men heeft nu eenmaal in Engeland de vaste overtuiging dat Rusland Japan zoo veel moge- lyk sart; hoe dom het is om de kranige Japanners te onderschatten en te prikkelen, schijnt men in Rusland niet in te zien. Natuurlijk roept men zich in deze dagen den inhoud van het Engelsch-Japansch ver drag voor den geest. Voor Engeland treedt de casus foederis eerst dan in, wanneer de een of andere mogendheid met Japan han- delsbetrekkingen zou aanknoopen; nu Rusland het tot een oorlog wil laten komen, denkt natuurlyk iedereen aan het gesloten verbond. Al is er voorloopig geen grond om aan te nemen, dat Frankrijk zich zou mengen in een zaak, vojr de republiek van geen belang, zoo bestaat toch altoos wel de kans, dat óf Engeland óf Frankrijk in de verwikkelingen betrokken zal worden. In dat geval is het een niet gering te schatten geluk, .dat de beenen van den heer Delcassé zoo pas onder de welvoorziene tafel van lord Lansdowne gestoken hebben. Er is nu niet veel staatsman» wysheid voor noodig om Engeland en Frankrijk, na de ontvangst van Loubet in Londen, nauw aan elkaar verbpnden uit het gedrang te houden. V President Roosevelt ontving Dinsdag de petitie van het Joodsche gezelschap B’nai b’rith in zake de gruwelen van Kisjineff, Waarschijnlijk zal de petitie niet worden verzonden, maar zal langs diplomatieken weg de Russische regeering over het aanwezig zyn eener dergelyke petities worden ingelicht. Het zou aan Rusland worden overgelaten of het de petitie wil aannemen of niet. Het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis dat afschrif ten van de processen-verbaal betreffende de herstemming ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, zyn aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Gouda, den 16 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. M. NOOTHOVEN van GOOR, Lo. B. ïTufovitjeu VÖ.35" t 5<wrr- gepasten afstand te houden. der gezante zwom heden avond in een zee van licht zoodat de schitterende venster schijven zich op de straat weerkaatsten. Het was receptie-avond bij de gravin, hoewel zij vooraf weten kon, dat door de op handen zijne feeste lijkheden iedereen de handen te vol had. om ditmaal een ontegensprekelijk officieele soiree te bezoeken. In den meergenoemden rooden salon was het mistdien nog zeer stil, slechts het gelijk matig tikken der vergulde pendule verbrak bij wijlen de diepe stilte. De gravin stond peinzend aan het venster en tuurde door de teruggeslagen kanten voorhangsels op de vochtige straat, welke bij het flikkerend licht der lantarens nog somber der scheen. „Wat deert mij toch sprak zij cp halfluidon toon. „Wat noopt mijn hart bij dag en nacht, in verzet te komen, wat doet mij zoo vaak reik halzen, om de stille eenzaamheid te ontvlieden en buiten altijd en altijd opnieuw te vernemen, dat er toch maar één plaats bestaat, die mij boeien kan, dit vertrek, dat mij anders nooit zoo aan lokkelijk scheen Zij streek zacht met de hand langs de schjjven. „Is het waar, wat mijn oude Brigitta mij zoo vaak vertelt, zou dit onverklaarbaar gevoel inder daad heimwee heeten Heimwee naar het slot mijns vaders, naar de bosschen, die door hun suizen zoo dikwerf het argelooz.o kind schrik aan- joegen NIEMEIJER. REN. •ommtngen, o-beenen en gem.zwakte nr. ziekten igen, ver- lend optredend, op de schoonste vrouwen gevallen was, en wie schittert in deze krans van lieftallige vrouwelijkheid schooner dan gravin Sternskjöld Met innerlijken tegenzin en slechts op aan houdend aandringen der hooge gastvrouw had zij besloten, een levend beeld voor te stellen Wars van hare gewone heerschzucht en bandelooze wil had zij bereidwillig zich in het gekozen genre en kostuum gestoken, zonder ook maar één minuut er over na te denken, of haar trotsche verschijning daar wel voordeelig in uitkwam. Toch waakten over dit punt twee innig verknochte harten, het eene behoorde Angelika von Alten, het andere den ceremoniemeester graaf Rechberg, die on danks zijn vergevorderden leeftijd en langdurig weduwnaarschap een levendige, om niet te zeggen teedere belangstelling voor de blonde Zweedsche gevoelde. Openhartig, met zijn aanzoek voor den dag te komen, daartoe ontbrak hem de gunstige gelegenheid, en in den laatsten tijd meer dan ooit, want de schoone oogen der jonge vrouw, hoewel zij met den dag verleidelijker staarden,''' waren den bejaarden huwelijkscandidaat ondoor grondelijker, dan ooit te voren. Hij, noch een ander waardigheidsbekleeder of hofridder kon op de geringste onderscheiding dezer schoone vrouw bogen, van haar, die, stralend als een meteoor, maar ook eenzaam als deze, aan den horizon ver rezen was f^oew^l nu heid be willigjri zijn bewondering en toewijding op een even eer- II

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1