erij gen H I N THEE. ;i DISCRETIE. /Weitws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i i No. 9160. joiida. FEVILLEIOX. 1 J F Zaterdag 18 Juli 1903. 43ste Jaargang. ZONEV, Bulleulanilsctt Overzicht. -v incl. de Ansicht- ist”, Haarlem regen aanslui- en Gouda Wordt vervolgd}. id gratis. iet Ryks Inter- jdc opengesteld, en te allen tyde II i verkrijgbaar DE VISCH- roering van ge- avelende HJL. BAART Lz. (iOIBSCHE COURANT. jaar voor per- n K. M. 1, ^handelaar een tndsche uitgave )e hoofdtekst dit halfmaande- sche tijdschrift lat' uit de Be- rfjving eener om de Aarde, de Heer E. T. rsTKA Ki jper in acht der Ven- jchap maakt, nummer is rijk illustreerd r eigen photo- phische opna- lichtelyk verergerd was, dat echter niets bijzonders had plaats gehad. De „Messaggero” van hedenochtend zegt vernomen te hebben, dat de toestand van den Paus dezen nacht zeer ernstig was, al had Z. H. ook eenige oogenblikken, waarin hij zich vrij wel gevoelde. De nieuwe Belgische begroeting van bui tengewone uitgaven vraagt credieten tot een bedrag van 119.9 millioen, waarvan 69.5 millioen voor aanschaffing van spoorwegma- terieel en 47.3 millioen voor openbare werken. Van deze laatste komen 5 millioen op de wijziging van den Antwerpschen vestinggor del, 10 millioen op de Antwerpsche haven werken, O millioen op openbare werken in de hoofdstad en 7 millioen op kanaalwerken tusschen Luik en Antwerpen, Brussel en Rupel. V De Engelsche regeering heeft eergisteren bij mojide van Balfour in het Lagerhuis al weer geweigerd zich over het onderzoek naar het ficale vraagstuk uit te laten. In ’t kort samengevat kwamen de vragen hierop neerEerst vroeg Hicks Beach aan Balfour of hij bereid was gelegenheid te geven aan het parlement om zich nader op de hoogte te stellen van de doof Ohamberlain voorgo- stelde wijziging vair de financieels politiek van Engeland. Balfour gaf daarop weer een van zijn gewone ontwijkende antwoorden „hij geloofde niet dat door zulk een bespre king een nuttig doel werd nagestreefd”. Campbell Bannerman merkte op, dat Cham berlain toch het Huis had uitgenoodigd om zich over de kwestie uit te spreken. Balfour antwoordde dat er reeds op verschillende wijze licht was verschaft geworden over deze aangelegenheid. Bovendien had Campbell- Bannerman gelegenheid de zaak weer ter sprake tb brengen door een motie van wan trouwen in de regeering voor te stellen. Een merkwaardig gevolg van de verkie zingen voor den Duitschen Rijksdag wordt uit Saksen gemeld. Vroeger bestond in Sak sen het gelijke stemrecht voor alle burgers die minstens drie Mark staatsbelasting be taalden. In 1896 kwam echter de conser vatieve meerderheid in den Saksischen Land dag op den onzaligen inval, een wijziging in de kieswet te maken. Deze werd uitsluitend ingegeven door vrees voor het roode spook. Om de sociaal-demo- craten uit den Landdag te weren, werd het Iciefnoii 'o. 82 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post j 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I IEICK te letten VAN t. worden afgei e- s pakjes van vip m een Ned. ons an Nommer en m nevenstaand Wet gedepo gt per jaar on- b die hem aan 9r hem op te iizigers worden te maal komen tsen in Arabië, lië, Birma, Ma- 12) Naar die rivier, die tusschen de bergen zoo wild en woest voorstroomde, zoodat haar gram schap het kleine meisje deed rillen Naar dit slot, met de trotsche tinnen, welke zoo verwaten uit de hooge boogvensters op het dal neer zien i O neen, neen, dienaar, mijn arm hart, kunt gij niet verlangen, zelfs niet naar dien grijsaard, die u zijn dochter noemtAch, tusschen ons bestaan immers geen banden, die soortgelijke smarte in mij kunnen doen ontwaken I En toch bemin ik mijn geboortegiondDaar, tusschen twee diep neerhangende treurwilgen, licht een grat, neen, geen duister grat, slechts een kleine bloementuin met een smalle, witte marmeren .tafel. Daar ligt een edele vrouw begraven, mijne moeder, die niet leven mocht, om haar kind ten eenigen dage gelukkig te maken O, mijn moeder, o dierbaar wezen, dat in hooger sferen toeft, uwe Eleonora is zoo eenzaam zoo verlaten Een heete traan viel op het heerlijk atlasge waad der gravin en gleed naar den grond De jonge vrouw wendde zich ijlings van het ven ster af. „Weder die zwaarmoedige droomen," berispte zij zich zelve, «Als kwelgeesten dreigen zij mijn r Omtrent den toestand van den Paus wordt het volgende gemeld Dr. Mazzoni kwam te half zes op het Vaticaan en onderzocht den Paus met dr. Lapponi. Om vyf uur had dr. Lapponi een onderhoud met dr. Rossoni. Het bulletin van zeven uur luidtDe toe stand van den Paus blyft dezelfde. Gedu rende denrloop van den dag had de zieke eenige uren van rust. Pols 88, ademhaling 30, temperatuur 36.6. Het bulletin is geteekend door de doktoren Mazzoni en Lapponi. De nacht van 16 op 17 dezer is ook nog door den stervenden Paus doorleefd, wiens ziel bet lichaam niet scbynt te willen ver laten. Hij heeft Woensdag zelfs nog eenige oogenblikken opgezeten en die doorgebracht in de troonzaal, waarheen men hem uiterst voorzichtig had gedragen, terwijl zijn slaap vertrek gelucht werd. Het opendoen der ramen was genoeg om op het plein voor ’t pauselijk verblijf het gerucht te doen ont staan, dat het einde was gekomen. De correspondent van de „Köln Ztg.” seint uit Rome, dat de Paus zóóveel lijdt, jclat hij den dood als een verlosser moet verwachten. Het bediendenpersoneel en de leden der hofhouding zyn uitgeput, zoowel door ’t nacht waken als door het voortdurend op de been zfin gedurende den dag. Sinds de jongste alarmeerende tijdingen is de stroom der be zoekers weder sterk'toegenomen en overal zijn posten uitgezet om hen in bedwang te houden. De Paus geeft meer en meer blijk,.dat hij zijn einde voelt naderen. Hy spreekt er over in de oogenblikken, dat zijn oude hel derheid van geest terugkeertmaar de vroe ger zoo klankvolle stem is nu heel zacht geworden en wordt moeilijk verstaanbaar. De „Figaro” zegt, dat de Amerikaansche kardinaal Gibbons, na aankomst te Havre, op zijn doorreis naar Rome, Parijs zal aan doen. Aan „De Tijd” werd gistenen uit Rome geseind Personen, die in den vroegen ochtend het Vaticaan verlieten, meldden, dat Z. H., of schoon de nacht weinig rustig was, in de morgenuren zich vrij verlicht gevoelde. Eenige uren was Z. H. zeer ter neerge drukt, maar een groot gedeelte van den nacht onrustig. De „Popolo Romano” bericht hedenochtend in een extra-nummer, dat in het Vaticaan te vier uur dezen nacht werd meegedeeld, dat de toestand van Z. H. na twaalf uur werd door de vrijzinnigen tegen zulk een reactionaire daad geprotesteerd te vergeefs wefd voorspeld, dat deze maatregel, waardoor een groote meerderheid van het volk ge muilband zou worden, diepe en ernstige verbittering zou doen ontstaan. De reactio naire partij en de regeering wilden niet luisteren. En de regeering liet den koning bij het sluiten van de Landdagzitting op 28 Maart 1896 zeggen „De eenstemmigheid waarmede deze kieswet door u is aangenomen vervult mij met levendige bevrediging, en ik vereenig my met u in den wensch, dat deze gewijzigde bepalingen mijn land tot VQortdurenden welvaart mogen strekken.” Dat was in 1896. En thans, in 1903, blijkt het, hoe die kiesbepalingen voor den Landdag hebben gewerkt. Zy zyn het beste propa- ganda-middel gebleken voor do partij, die men wilde uitsluiten. Van de drie en-twintig Ryksdagleden voor Saksen behooren twee-en- twintig tot de sociaal-democratende drie- en-twintigste is een anti-semiet De Saksische regeering is daardoor tot nadenken gebrachtzy heeft ingezien, dat reactionaire uitzonderings-wetten niet leiden tot het doel. Officieel verklaart zy thans de kieswet voor den landdag van 1896 voor niet langer houdbaar, de minister van binnen- landscbe zaken geeft officieus aan de bladen kennis dat reeds in April plannen bestonden tot wijziging. Maar daarvan bleek niets. Nu ecMfer erkent de regeering „dat de kieswet van 1896 den invloed der derde klasse van kiezers op de keuze van kiesmannen in een, niet met het rechtvaardigheidsgevoel over eenkomende mate beperkt.” De regeering wil daarom maatregelen nemen om die kies wet te herzien; „zy wil daartoe in overleg treden met een in het laatst van Augustus of in het begin van September byeen te roe pen vergadering van op dit gebied byzonder competente leden der beide Kamers van den Landdag. Aan die vergadering zal de re geering niet alleen het reeds bijeengebrachte en nog te completeeren materiaal voorleggen, doch ook geformuleerde voorstellen voor kies- wetwjjziging”. Zelden heeft een regeering op zoo grondige wyze een wet veroordeeld, er. een les getrok ken uit een stemming. Wanneer nu de nieuwe kieswet maar met de hardheid der les in overeenstemming is, en eens finaal opruiming wordt gehouden onder de reactionare bepa lingen De houding der Saksische regeering kan andere Duitsche Staten ten voorbeeld strekken. Het Pruisische kiesstelsel, van 1849, is het slechtstdenkbare en roept dringend om her ziening. Zal de Pruisische regeering daarmede drie klassen-stelsel ingevoerd. Te vergeefs wachten, tot zy ook een ervaring heeft apge- hart te doen bersten, maar het zal hen niet ge lukken, het zal niet, want ik wil het niet. Had ik slechts iemand, wien ik rriijn onbegrensd vertrou wen kon schenken I Angelika1 Ja, zij zou mij verstaan hebben. Maar liever laat ik mijn hart opnieuw verdorren, alvorens ik deze slang nog maals aan eigen boezem voede. Hare oogen be rokkenen mij meer smart, dan alle uren van zorg en nood." Met fier opgeheven hoofd schreed de gravin naar het bloemprieel en vleide zich daar neer Het was alleszin verklaarbaar, dat voor de harts tochtelijke geaardheid der gravin iedere samen komst met de eenmaal zoo geliefde vriendin een ware gruwel waseensdeels, omdat sedert dien noodlottigen avond, welke haar Angelika’s belang- stelling voor den professor onthulde, zij een on overwinnelijke afkeer tegen het jonge meisje koes terde anderdeels, omdat zij het onrecht, dat zij daarmee beging, maar al te wel begreep en door Angelika’s vriendelijkheid eeuwig en al toos dezelfde vaak bitter beschaamd werd. Waarom de gedachte' aan een verstandhouding van dit tweetal haar, de ongenaakbare, zoo on dragelijk martelde, kon zij zich nog niet verklaren genoeg, zij vreesde de mogelijkheid en wijtte dit in hoofdzaak haar mededingster" die zij met alle slechts denkbare verleidingskunsten toegerust waande. «Zijne Excelentie, graaf Rechbergdiende de livereibediende aan, door den ceremoniemeester op den voet gevolgd, De gezante stond langzaam op. Rechberg snelde naar de dame toe en kuste haar de fijne rechterhand. daan als die van Saksen. Of zal deze Sak sische ervaring ook haar ten voorbeeld strek ken P Die vraag, zegt de Voss. Ztg., mag thans wel eens gesteld worden. Volgens een telegram uit Boedapest, geda teerd 14 Juli, vergaderden Dinsdag veertig leden van de Onafhankelykheidsparty in de woning van den leider der obstructionisten, Barabas, en besloten om aan den minister president, graaf Khuen Hedervary, nogmaals stellige verklaringen te vragen, omtrent zyn houding inzake de militaire eischen der re geering. Tevens werd aangenomen om de obstructie to the bitter end door te zetten, ingeval de verklaringen van den graaf niet volkomen bevredigend luiden. Men kan echter wel aannemen dat het voor den minister-president ondoenlyk zal zyn de wenscben van Barabas en diens vol gelingen in te willigen, zoodat een nieuwe crisis te wachten is. Wel wordt door velen geloofd dat graaf Khuen trachten zal de dwarsdrijverij dood te drukken door middel van geweld, maar anderen zeggen weer dat men te Weenen geen goedkeuring aan der- gelijke geweld-maatregelen zou willen geven en dat men veeleer geneigd zou zyn om binnen niet al te langen tyd graaf Khuen door een meer plooibaren minister-president te vervangen. Uit telegrammen van gisteren heeft men kunnen zien, dat de minister-president in het Huis van Afgevaardigden geweigerd heeft, aan de wenschen der obstructionisten tege moet te komen. De vergadering was uiterst rumoerig. Khuen werd uitgefloten en uitge jouwd, maar ook minuten achtereen door zyn partygenooten toegejuicht. In Servië keert zoo langzamerhand het oude geharrewar weer. In officiers kringen is men ontevreden over de bevorderingen van de officieren op Konings naamdag en maakt den Minister van Oorlog daarvan een ver wijt. De kranten trekken party voor de officieren en het lieve politieke leven is weer in vollen gang. De verhouding tusschen den Vorst van Bulgarije en de Porte wordt eiken dag aan genamer. De diplomatieke agent van Bulga rije te Konstantinopel, Gueschoff heeft de opdracht gekregen aan de Porte de verzeke ring over te brengen van de vredelievende bedoeling van zyn Regeering. De Bulgaar- sche exarch heeft aan de Bulgaarsche Mace- doniërs een herderlijken brief gericht, waarin hy hen opwekt zich te onderwerpen aan de bevelen van den Sultan en hen ingeval van gepasseid, en had zich zeer goed geconserveerd, zoo goed ten minste de uiterlijke schijn liet be vroeden. In hoeverre de kunst zijner wankelende natuur te gemoet kwam, Weet uitsluitend het ge heim van zijn kamerdienaarder groote wereld was het krachtig uiterlijk en dé flinke houding van den voornamen weduwnaar meer dan vol doende. «Ik verheug mij ten zeerste, waarde graaf," begon de jonge vrouw na een kleine pauze, tijdens welke de graat vol bewondering zijn ^schoone vis-d-vis in oogenschouw nam, «eindelijk —ar eens in de gelegenheid te zijn gesteld, iets k van het hofleven te vernemen. Deze nieuwsgierig- heid is vergeeflijk, wanneer men bedenkt, hoe weinig ik in den laatsten tijd mijne vertrekken verlaten heb. „Een feit, dat ons aller leedwezen in niet geringe mate verwekt heeft. Gij waart lijdend, zeidu pro fessor Normann. „Zenuwachtig, opgewonden, overspannen, „ant woordde Eleonora, terwijl een lichte blos hare wangen overtoog. „In ieder geval is mijn lijden niet vau dien aard, dat ik mij ongerust behoef te maken Integendeel, ik gevoel werktuigelijk, hoe wel dadig een gepaste en aangename verstrooing op mijn geschokt zenuwgestel zou werken, en wenschte u derhalve vriendelijk te verzoeken, waarde graat, mij een weinig omtrent de meest belangrijke hofnieuwtjes te vertellen." Inzending van Advertentiën tot 1 uur des iniild. «Eindelijk is het mij vergund, persoonlijk naar den welstand van de kroon aller vrouwen te infor- meeren, zeide hij galant „Ja, wie maar altijd den aandrang zijns harten volgen en de duizend kleine dienstbewijzen van zich afschudden mocht, die zou thans niet gedwongen zijn, zijn vergeten per soonlijkheid, u weer in het geheugen terug te roepen I" «Gij zijt wel vriendelijk. Excellentie ik vergeet echter mijne vrienden nooit En gij rekent mij inderdaad tot deze, gravin werkelijk «Zeer zeker, Excellentie, en zulks na een onbe-\ f- weër dreigelijke proefneming." s van 1 «En waarin zou die proefneming bestaan heb ben vroeg de graaf met vuur. «Wend in mijn lokalen den blik om u heen, waarde graaf, in spijt van het vergevorderd uur zijn zij geheel leeg.» „Dat wil dus seggen?" viel Rechberg ijlings in. Dat wil zeggen, Excellentie, dat de heden aan wezige gasten het oprechter met mij meenen, dan de uitblijvenden, niet waar «Zeer logisch gesproken, mevrouw de gravin, ik kan diensvolgens voor mij op een nog hoogere graad van oprechtheid aanspraak maken dan alle overigen. Gij ziet, ik ben de eerste ge weest. „Voorzeker," antwoordde de gravin, terwijl zij aanvallig op een leunstoel aan hare zij|de duidde.’ I De ceremoniemeester maakte een buiging ën gaf der uitnoodtging onverwijld gevolg Hij was een nog zeer statige verschijning, even de vijftig I Telefoon Xo. 82 A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. s

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1