Grootste sorteering Tapijten. c. F. BUSCH. Ontvangen Regenmantels. Reismantels. Gondschc Melkinrichting. "TA FEL ROT ER," KEIJKFlABOTEIl, otel li STATION. Nog slechts enkele dagen. Magazijn „De Roode Laars" MAGAZIJNEN TER MFAIBILEKKING. NIEUWSTE MODELLEN Stofmantels. GAFÉ RESTAURANT. Koopt Loten „Altf Telephoonnet-Gouda. TRISCUIT t vviivvn it LINOLEUM, 1.83 Meter breed f 1.45 per Meter en hooger. Markt. EOUDA. Fijne koude Bieren. Uitstekende Keuken. AFTERNOON TEA. MOCCA VERITABLE. Nog slechts eenige dagen GROOTE UITVERKOOP Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Groote Markt 14-15. TelcPho<>"134 ROTTERDAM. BRUSSELS TAPESTRY - f 3.10 en f 4.50 per Meter. 2.OS 2.85 0.00 1.00 Zeil, lulaiil-Tile, Gordijnstoffen, Vitrages, Talelkleeden, Loopers, Karpetten, enz. enz. W Franco levering door het geheele Rijk. "W Amsterdam - Den Haag - Arnhem - Breda. Fijnste kwaliteit 95 Trekking onzer Vierde Verloting- Hoofdprijs f 12000 in contanten. Totual 4700 degelijke, prijzen. Prijs per lot 50 cent. f 1.20 per H.G Lange Tleiidcwcg D 71. No. 9161. Maandag 20 Juli 1903. 42ste Jaargang. Stadsnieuws. Abonnement I 40per jaar voor per- ceelen, binnen een kring van K. M. 1, gelegen. Aanleg- en onderhoud gratis. Het net ia aangesloten aan bet Rijks Inter- commnnaalburean. Op 1 Juli 1903 142 verkregen aanslui tingen. Contracten en voorwaarden verkrijgbaar aan het Bureau, ACHTER DE VISCH- MARKT. Slapelooze nachten zijn ineeslal een gevolg van slechte spys- verteering. En slechte apijsverteering ontstaat door het eten van allerlei onverteerbare ingrediënten. Er is een soort brood, waar van Dr. F. Basenau, Bacteriologisch- Hygiënisch Laboratorium, Keizersgracht 488, Amsterdam, zegt„Het is mij gebleken, dat het zeer gemakkelijk verteerbaar is en dat het als brood een voedingsmiddel par excellance kan genoemd worden". Dat werd geschreven 27 April 1903 en sedert weten velen in ons land dat dit gezegd is van De Importeurs voor Nederland en Kolo niën: De Nederlandsche Delicate&sen-Handel GEBRS. DAAMEN, Rotterdam. GESCHER KEMPER, ALS: VERDER Bovengenoemde Inrichting- blijft zich bij voortduring- aanbevelen voor de levering- van (zeer geurig van smaak), 1.30 per 14. G. Prima kwaliteit K want dat zyn SOLIEDE loten. Leest op de prospectussen de waarborgen die wij hier voor geven. beslist 28 en 29 Juli. Loten verkrijgbaarte Rotterdam bij de Wed. MAST VAN BELLE ZOON, Hoogstraat; H. T. NIERICKER, Raam boek Zandstraat; Waddingsvem, W. LA GRAND, Zuidkade D 55Gouda, ALBs. JONGENEEL, Oosthaven B 78, J. T. SWAKTSENBUKG, Kleiweg 85, T. J. KOUSBROEK, Boekh., en worden franco toegezonden door de ondernemers B. SNIJDERS Co. te Arnhem, na ontvangst van het bedrag in postz. of per postwissel met 5 cent voor porto. Trekkingsljjst 10 cent extra. Uitsluitend levering van under controle van bet BOTER CONTROLE-STATION te Leiden. DER van al do voorhanden zynde SCHOENEN en LAA UZ EN, dus wie nog profiteeren wil haaste zich naar het ar spot, spotkoopjes, -ma mr zie etalage. -mm Aanbovelend, Firma J. V. ZONNEVELD. Druk van A. BRINKMAN A Zn. Gouda uOIMlME COURANT. lelelooi) Ao. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post. 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon No. #2 A 13 V E 11T N T I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. TWEEDE BLAD. Gemengde Berichten. Een reserve-sergeant, twee korporaals en tien milicienss hebben den moed geha,d, met hun onderteekening het volgende (in „het Volk") openbaar te maken Op Maandag 13 Juli trokken de le er. 2e kompagnie van het 5e bat. 5e regiment infanterie naar het schietterrein by Soes- terberg. Tot station Soesterberg ging het met den trein en van daar marcheerden de kompagnieën naar liet drie kwartier gaans verder gelegen schietterrein. Vooruit gingen als gewoonlijk een aantal soldaten onder geleide, die dwars door de hei marcheerden om vóór den hoofdtroep, die meer begaande wegen volgde, het schy- venhnis te bereiken en te zorgen dat schy- ven en ander materieel by de kogelvangers present zyn als de troep aankomt, zoodat spoedig de oefeningen een aanvang kunnen nemen. Hoewel korter, is deze rechte weg moei lijker, daar de hei hoog is en verraderlijke gaten en kuilen een snel voortgaan belem meren. Dit corvée schijvendragen is dan ook by de miliciens niet erg in trek, niettegen staande de lastige ransel in dit geval mag worden achtergelaten. De hoofdtroep was al by het schyvenhuis aangekomen, toen de voor baan no. 3 be stemde schjjven met toebehooren door de miliciens Reelick, Staffhorst, Packbier en Kalkhoeven werden wèggedragen. Ze hadden er drie, met het bybehoorend materieel ge zamenlijk 60 70 kilo wogend (de geweren die ze tevens hadden te dragen meegeteld). De 2e-lnitenant van Lakerveld de Heus, een der geleiders van den troep, dreef hen tot meer spoed aan, hoewel de milicien Ree lick, een lange magere jongen, aan geen zwaar handenwerk gewend, toen van de 1200 M. een groot deel was afgelegd, klaagde van vermoeidheid niet meer voort te kun nen. Deze milicien Johannes Josephus Nico- laas Reelinck, 19 jaar oud, werd ais katholiek totkort voor zyn indiensttreding opgeleid voor priester, toen hy in October 1901 door een zware ziekte werd aangetast, die hem tot begin Januari bedlegerig maakte. Na zyn herstel liet hy die studie om gezond heidsredenen varen en werd leerling-bloe mist. Geen twyfel dus of deze zwakke jon gen was niet in staat, de zware last, die, doordat hy lang en de overige drie men- schen kort waren, zeer ongemakkelijk op hnn schouders rustte, over zulk een afstand door de hei mee voort te dragen. Op 100 M. voor den kogelvanger kon R. dan ook totaal niet meer verdermaar genoemde luitenant dreef hen daartoe toch verder aan, zoodat hy zich met moeite nog pl.m. 50 M. voortsleepte en toen de schij ven liet neervallen, in zenuwachtig snikkeu uitbarstend. Toen eerst vond de luitenant het noodig, een ander aan te wijzen, om de schijven tot bij de kogelvangers te brengen. R. ondertusschen verwijderde zich en ging naar den troep terug, die op 100 M. voor de kogelvangers (waar het eerste geschoten zon worden) was blijven staan. Pas hier gekomen riep de luitenant hem terug en schreeuwde den langzaam naderen den man toe„Looppas". Op eerbiedigen afstand hield R. balt; maar in dreigende houding en met gebalde vnisten kwam de 2e luitenant op hem toe, trapte den angstig en hevig snikkenden jon gen met kracht op zyn voeten (zoo dat R, verklaart daarvan een half uur later nog pijn te hebben gehad) en schreeuwde vlak bij zijn gezicht: „Ik zal je voor den krijgs raad brengen wegens dienstweigering en je voorloopig arrest opleggen." De jongen verontschuldigde zich wegens zijn zwakheid en pas doorstane ziekte en verklaarde, werkelijk niet langer gekund te hebben, maar kreeg ten antwoord: „Praatjes, praatjes! Je bent een lamme ling. een beroerlingals ik niet je meerdere was, vermoordde ik je." Toen kon hy gaan. Opnieuw op 100 M. afstand gekomen, bleef hy daar met zyn kameraden in ang stige spanning overwegen, hoeveel straf hy nu wel zou krijgen. Dit spreken behaagde den officier blijkbaar niet en opnieuw riep hy hem tot zich, opnieuw kommandeerde hy „looppas", ditmaal om hem te vragen wat hy tot zyn mede-miliciens had gezegd, waarop hy antwoordde„Ze vroegen me wat ik gekregen had en ik zei dat dit nog niet bekend was." Nu eindelijk zou het-schieten beginnen. Hiervoor is bij den schutter één man noo dig, die de schijf telkens wanneer geschoten zal worden opsteekt. Hiervoor wees de 2e-luitenant van Laker veld de Heus den milicien Reelinck aan, die nu, terwyl de anderen rustten, nog twee «ren met de seinschyf moest staan. Nog waren deze niet om, toen Schilling, een vrijwillig korporaal, den luitenant uit medelijden met den man verzocht, een an der voor dezen dienst te mogen aanwijzen, maar ten antwoord kreeg„De menschcn staan twee uren met de seinschyf". Daarop togen R.„Zou je willen worden afgelost „Jawel, luitenant". „Over een half uur en als je jo weer vergist en staat te slapen, dan sta je er nog langer mee." Den volgenden dag meldde do milicien Reolick zich ziek. Wy vernemen dat de benoeming van een hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Universiteit te Groningen in de plaats van wijlen prof. Land eenige vertraging ondervonden heeft, doordat verschillende per sonen, voor de vervulling van dien zetel aan gezocht, gemeend hebben hiervoor te moeten bedanken. Zoo moeten achtereenvolgens jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, raadsheer in den Hoogen Raad, en mr. J. Limburg, advocaat te 's-Gravenhage, zyn aangezocht om het hoogleeraarsambt in deze vacature te aan vaarden. Thans moet echter eene benoeming aanstaande zyn. Men noemt nl. mr. Seerp Gratama, rechter te Rotterdam, als opvolger van wijlen prof. Land. Op de voordracht van curatoren, die reeds by den minister van binnenlandsche zaken zou zyn ingediend, moet hy in de allereerste plaats genoemd zyn. Tengevolge van een burenruzie is Woens dagavond in de Linnaeusstraat te Amsterdam vrouw G. zoo ernstig door haar buurvrouw v. d. S. mishandeld, dat men eergister voor haar leven vreesde. Des middags was ze reeds bedreigd, maar 's avonds kwam 't tot daden. Zy werd aan gevallen, in de borst gegrepen en zoo gesla gen, dat zy bewusteloos neerviel. Aan het politiebureau bleek dat haar toestand zeer ernstig was Donderdagavond was de vrouw nog steeds bewusteloos. De andere is in hechtenis genomen. De „Tdglische Rundschau" bevatte een lezenswaardig artikel over soldatenmishan- deling. De schrijver, een onderwijzer, had opgemerkt dat de slachtoffers van zulke mishandelingen meestal geestelijk achterlijke of lichamelijke onbeholpen rekruten waren. Van den eersten dag af dat die jongelieden bij hnn korporaalschap komen, maken zy zich bij hun meerderen en gelijken onbemind. Hun kameraden moeten telkens dezelfde oefeningen overdoen door hun fóuten, terwijl de onderofficieren geen eer kunnen inleggen met de door hen afgerichte afdeeling, omdat zulke sukkels den totalen indruk bederven. De onderwijzer bepleit nn het denkbeeld om zulke achterblijvers, evenals tegenwoor dig met achterlijke kinderen op school ge beurt, tot afzonderlijke afdeelingen te ver- eenigen, die onder leiding zouden moeten staan van onderofficieren met een buiten gewoon kalmen aard. Een groot gedeelte van deze rekruten zou dan in elk geval vol komen geschikt voor den dienst worden en later weer bij een gewone kompagnie inge deeld kunnen worden, terwijl men de blij vend ongeschikten voor andere diensten zou kunneu gebruiken. Jerome K. Jerome heeft een vermakelijk verhaal geschreven van iemand, die z|ju hondje van de tentoonstelling haalde en thcis komende in de mand een zuigeliug vond. De oude vrijer had op een perron by ver gissing de mand meegenomen van een dame, die haar jongste van een baby-tentoonstelling naar huis bracht. Iets sooitgelyks is aan het station Zutphen voorgevallen. Een familie trok naar Leeuwar den en het hondje ging mee, als passagiers- goed wel verpakt. Hoe groot was echter de veibazing, toen do familie te Leeuwarden, aan het station haar lieveling verlossende, het dier geheel veranderd vond 't Was blijk baar de lieveling van iemand anders. Wat was er gebeurd Zoodra het opge sloten dier de stem van zijn baas niet meer hoorde, was hy zoo onrustig geworden, dat hy zich met mand en al uit den goederen trein gewerkt had. Door den val was liet mandje opengesprongen en „Azor" had het vrije veld gekozen. De ijverige stationsbe ambten hadden spoedig het ongeval bemerkt en wacht ja daar loopt de ontsnappe- ling nog op het perron. Met vereende krach- ton was het dier spoedig gevangen, en nu in steviger bewaring gebracht tot to Leeuwarden bloek, dat men eon verkeerden hond had opgepakt, wiens baas natuurlijk te Zutphen liep te zoeken naar zyn hondje, zegt de „Zutph. Ct.". Te Wenersborg, Zweden, stond dezer dagen een misdadiger terecht, die niet minder dan 1800 valschheden in geschriften en 7 brand stichtingen heeft gepleegd. Zyn vervalschingen ploegde hy voor het meerendeel op salarislijsten, en de branden stichtte hy om assurantie preraiën machtig te worden. Naar men meldt, zyn er tot nog toe voor de Groninger tentoonstelling 45000 entree- kaarten en ongeveer 4000 doorloopende kaarten k f 5 verkocht. Op die tentoonstelling is ook een zomer- theater, waarin varieté-gezelschappen voor stellingen geven. Een der nommers van het telkens afwisselend program is: thans 40 kanarievogels, zingende met het orkest „Die Donauperien." Uit Leeuwarden schrijft men Nooit nog hebben de liberalen alhier een zoo zwaren verkiezingsstrijd moeten voeren, dan dezen keer voor den Gemeenteraad. Zy hadden tegen zich niet alleen de antirevo lutionairen, de Christelyk-Historischen, de Roomsch-Katholieken en de sociaal-demo craten, maar ook de vrijzinnig-democraten. Toch werden by de eerste stemming dadelijk drie der aftredende acht liberale Raadsleden, de heeren mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, mr. G. Bedehuis en mr. A. Menalda, gekozen en kwamen de overige vijf in herstemming met vier clericalen (waaronder een Roomsch- Katholiek) en éen vrijzinnig-democraat. Gis ter had de herstemming plaats en werden in het eerste district de heer P. Wilhelmy, aftr.liberaal, in 't tweede (zoogenaamde roode) district de daar in herstemming zijnde drie aftredende liberalen, de heeren A. Duparc, T. Komter en S. H. Hylkema, herkozen. Alleen in het derde district viel het aftre dend liberale Raadslid tegen den vryz.-domo- craat, den heer G. W. Koopmans, geagreëerd klerk by den gemeente-ontvanger. De heer Hijlkema heeft zyn verkiezing alleen te dan ken aan zijn hoogeren leeftijd, daar hy en een der antirevolutionairen gelijk getal stem men hadden. De overwinning der liberalen valt te meer te waardeeren, daar de vrijz.-democraten zich op het laatst met Dordt en Rome hadden vereenigd Hoe oud zijn de prentpostkaarten Ge woonlijk neemt men aan, dat zy1 eerst in het laatste kwart der vorige eeuw zyn geboren Volgens den bekenden Franschen snuffelaar John Grand-Carteret zyn zy echter byna een eeuw onder, al hebben zy sedert weer voor langen tyd afscheid genomen. In een „Almanach de ia petite poste de Paris" van 1777 zoo bericht hy in een vakblad komt het volgende voor: „Men zendt elkaar thans met de post, als gelukwensch of groet, open kaarten waarop allerlei on derwerpen gegraveerd zyn en die vaak een bijschrift bevatten. Over deze uitvinding van den graveur Desmaisons wordt veel gespro ken. Sommigen vinden echter dat men daar door veel last van de dienstboden zal krijgen, omdat deze aldus allicht achter geheimen komen." Wat zou zulk een antieke prent kaart voor een verzameling wei waard zyn Woensdag werd door den rijksveldwachter Kujjt, te Rb enen, op den openbaren weg aldaar aangetroffen een vrouw, die in ver- regaanden staat van dronkonschap verkeerde. Na ontnuchtering gehoord, gaf ze op te heeten Joh. R. en zwervend te zyn. Zy was volgons de „N. A. Ct." het laatst geweest te Arnhem, waar ze met een paar mannen was nitgeweest. Nadat ze met hun driën een hoeveelheid spiritus hadden ver zwolgen, was een der mannen door dron kenschap in slaap gevallen. Op aanraden van den anderen man had ze hem toen op den Zypend. weg zyn horloge met ketting afgenomen, wat voor 75 cent verkocht werd. Beiden kwamen toen overeen zich te Utrecht te gaan vestigen en hadden zich daartoe op weg begoven. In Rhenen had do man haar een kwartje gevraagd voor jene ver, doch was niet teruggekomen. Zy zelf was door dronkenschap in slaap gevallen, wat natuurlijk een groote volksmenigte deed ontstaan. Ze verzocht zelf te worden aan gehouden, daar ze anders toch weer ging stelen. Gisteren werd ze in het Huis van Bewa ring te Arnhem opgesloten T~ GOUDA. 18 Juli 1903. Naar wij vernemen zyn ter gelegenheid der alhier op Maandag 27 Juli a. s. aan vangende kermis door den Marktmeester vergunningen tot ptaatsing toegezegd aan A. Benner met Stoom-Caroussel, G. Wolfs met Hypodröme, L. Vallentgoed met Lucht- schommel, J. IHallu met draaimolen, J. Damman met Panorama, S. G. van Buuren met Panopticum, N. H. Schinkel met Kine matograaf, J. Sterling met Dwaaltuin, Gebrs. Kinsbergen met Circus, G. Nieuwenhoff met Indische Fakirs, G. Kraraeyer met Schiet tent, H. Schfifer met Wondermeisje, Homo man en de Leeuw met Photografietenten, J. Benner met Tyroler Bergvnnrt, benevens aan tal van houders van kleinere inrich tingen, terwyl voorts de kermis bezochi zal worden door de ons alle bekende Beignets- Wafel- en Poffertjeskramen van D. Uiterwyk, P. Tegelaar, Cln. de Haan, Wed. J. C. Sibbes, P. Zilver en andaren. Verder zal naar wy vernemen de Havon weer bezet worden door de Galanterie-, Koek- en andere kramen van vorige jaren, zoodat, wanneer wy voor de onzen een kermisgeschenk wen- schen, wy weêr kust en keur zullen hebben. De 6e orgelbespeling iy de Groote of St. Janskerk te geven door den heer J. H. B. Spaanderman met welwillende medewer king van Mejuffrouw Alide Schaly (Cello) Schoonhoven en den heer W. A L. Nienhuis (Bas-Bariton) Delft, zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juli 1903, des avonds 7 A uur.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 3