No. 9162. DISCRETIE. gang. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 21 Juli 1903. Bultenlandscli Overzicht. FEL1LLH1 OM. O O van Inzending van Advertentiën tot. 1 uur dei» inidd. een «4 (Wordt vervolgd. n fiOMStHE 0IIIRAM Telefoon No. 62 A O V K KTE N T I EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. leieloon No. 62 De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]>ost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de nationalistische party bedehkelyk en ge vaarlijk is. In politieke kringen wordt bet besluit van Kossuth als een daad van zwakheid eri half heid beschouwd. Rationeel ware geweest, dat Kossuth de leiding had blyven behouden en de obstructionisten uit de partij had geslo ten. Thans meent men, dat Kossuth van de obstructie gebruik wil maken zoo zy succes heeft, maar de verantwoording van zich wil schuiven zou zy mislukt. Doch deze politiek zal, naar de „Hirlap” uiteenzet, geen resul taten hebben. Want de uiterste linkerzijde rekent te vergeefs op een nieuwe ministe- rieele crisis. Om den vrede te verkrijgen werd, naar de „Nette Freie Presse” zegt, een kabi net aan de oppositie opgeofferd. Een tweede maal kan dit niet weer gebeuren, te meer nu de oppositie, de overeenkomst door Kossuth, Justh en Komjathi met graaf Khün aan gegaan niet schijnt te willen aannemen. De liberale party zal eindelyk tot krachtiger maatregelen moeten besluiten om de oppo sitie te bestrijden. Dit alles heeft Kossuth juist ingezienhy wilde zich door zyn party niet laten verlei den tot woordbreuk jegens graaf Khün He- dervary. Of hy echter den goeden weg in sloeg, toen hij de leiding der onafhankelyk- beidspartü neerlegde, is een andere vraag. In de Kamer zetten Barabbas en zyn vrienden inmiddels de obstructie voortacht en vijftig nationalistische afgevaardigden zyn aan hun nienwep leider getrouw gebleven. Dadelyk na de opening der zitting vroeg Barabbas aan graaf Khün zyn programma betreffende de nationalistische eischen bloot te leggen. Welke voornemens heeft de mi nister tegenover de verzoeken om invoering der Hongaarsche taal als legertaal, en de invoering van Hongaarsche herkenningstee- kens en Hongaarsche vlaggen Zal de minis ter by de Kroon aandringen op het toestaan dier concessies, wanneer de nieuwe legerwet zal worden ingediend „De tyd dringt. Onze souverein is oud. Wy kennen hem als een trouw beschermer dor Grondwet. Maar wie weet wat later gebeu ren zal Men dreigt ons met absolutisme, maar wy vreezen dat niet. Wy verkiezen het zelfs boven een schyn-grondwet. De minister verklaart, dat hy het beginsel-program van het kabinet-Szell zal volgenmaar waarom vernemen wy uit zyn mond niet de belofte van trouw aan recht en wet Voor de laatste maal vragen wy thans zal de Minister onze eischen in willigen by de indiening der leger wet P Van zyn antwoord zal veel afhangen zyn zwijgen echter zal de opgewondenheid in het land doen toenemen”. Minister Khün wees er in zyn antwoord 14) Met woest rollende oogen zocht zij zich aan de ijzeren hand van den professor te onttrekken deze echter zat daar als een uit erts gegoten beeld, en wierp bij wijlen een onderzoekenden blik op de Koninklijke ouders, die slechts met de uit drukking der hevigste zieleangst zijne blikken trachtten te kruisen. Ik moet bekennen, gravin, dat deze uren nimmer uit mijn geheugen gewischt zullen worden.* Verder, verder!* lispelde Eleonora. «Daar dreunde^ zware slagen van den nabij gelegen Domzij klonken afgrijselijk door de grafstilte van het ruime slot het was midder nacht. De ziekte slaakte een hevige gil, die ons allen door merg en been drong, en zonk levenloos op hare sponde terug. Met een luiden kreet van ontzetting en wanhoop stortte zich de Koningin over de verwelkte gestalte harer dochter. .Mijn kind sterft, o red, mijn kindl De Koningin had het hoofd tegen de schijven gedrukt en staarde sprakeloos voor zich heen. Dan eensklaps ver liet de professor zijne zitplaats, uit zijn oogen straalden hoogmoed en zelfbewustzijn en zijne stem beefde van innerlijke ontroering. .Neen, Majesteit, uwe dochter leeft en zal genezen, de Voordat de ster van Paus Leo XIII voor goed onder den horizont verdwijnt, is zy opnieuw sterker gaan stralen. Vrydag moet de Heilige Vader een der beste dagen van zyn ziekte doorleefd hebben, en volgens een der telegrammen kan deze toestand nog eenigen tyd duren, daar het pleurisvocbt, na een snel toenemen in de vorige dagen, nu gebleven is wat het was, terwyl alle andere functiën regelmatig blyven, hoewel eeniger- raate gedrukt. De Paus heeft zich gevoed met consommé en een weinig lamsvleesch. Hy heeft niemand ontvangen, behalve ’s avonds kardi naal Rampolla, dien bij heeft laten roepen. Vernemende dat eenige kardinalen zich in het zijvertrek bevonden, heeft hy hun zyn zegen gezonden. Hij herinnerde zich dat het Sint Leodag was en heeft daarom door een geheim kapelaan een Mis doen vieren in de groote kapel. De geneesheeren verbergen echter niet dat de lichte verbetering vandaag weer verdwenen kan zyn. Donderdagavond heeft Rampolla gevraagd enkele bevoegdheden te mogen uitoefenen die den Paus zyn voorbehouden. Deze ontving,de vraag gunstig en nam de daartoe r.oodige maatregelen. Rampolla gaf vervolgens verslag aan dén Paus van de deelneming der wereld, ook van vele niet-katholieken, in zyn ziekte. De Paus was daar verheugd over en vroeg aan Rampolla staatkundige nieuwsberichten. Ram polla antwoordde bondig en Z. H. volgde de uiteenzetting met groote helderheid van geest. Donderdag toen de Paus zich wat verlicht gevoelde en in zyn fauteuil zat, zei dr. Mazzoni lachend„Ik zou wel een oogenblik willen ophouden met chirurgie om photograaf te worden.” De Paus stemde glimlachend toe, en dr. Mazzoni nam drie photo’s van zyn patient. Kardinaal Oreglia, de kardinaal-kamerling, heeft weer een bewys gegeven van zyn voort varendheid, door een soort penning te laten slaan zonder welke na den dobd van den Paus niemand op het Vaticaan magókomen. Het doel is het binnendringen van vreemde lingen te weren. Deze penningen dragen aan de eene zyde het opschrift: „Interregnum” (tusschenregeering)aan cty andere „Juli 1903”. Als de Paus nu ook maar niet deze penningen te oud laat worden, door het tot Augustus uit te houden. In verband met de naar allen schyn toch aan staande pausverkiezing, wordt in buitenland- sche bladen herhaaldelyk het veto-recht be sproken, dat volgens traditie aan Spanje, Frankryk en Oostenrijk toekomt. DePopolo Romano bevat echter een blijkbaar geïnspi- vrouw. .Ik handelde onverantwoordelijk, mevrouw de gravin, u een zoo gedetailleerde beschrijving te geven, teedere karakters als het uwe dienen met eenige omzichtigheid behandeld te worden." «O, toch niet!" smeekte Eleonora, allengs haar gewone bedaardheid hernemend. .Het was maar een plotselinge ontroering, welke mij overviel. Zie, Excellentie, nu is zij geheel van mij ge weken .Het was toch zeer onvoorzichtig van mijl* hield Rechberg vol, wien deze opgewonden toe stand vrij bezorgd maakte. .Wanneer gij dan zoo plechtig in uw schuld volhardt,» zeide de gravin lachende, dan kent gij den eigenlijken inhoud van het verhaal een derde, uw redenaarstalent echter twee derden toe, want iedir nog zoo krachtig vrouwenhart zou bij die gloedrijke schets sneller geklopt hebben.» »Ik zou dus het voorrecht genieten, uwe volle tevredenheid te hebben verworven vroeg Rech berg met gesmoorde stem, terwijl hij zijn leunstoel een behendige wending gaf, welke hem in dichtere aanraking met de gravin bracht. «Inderdaad, Excellentie, ik mag u mijn lof niet onthouden «En gij zult ten dank mij het beloofde loon verleenen?» fluisterde Rechbefg met steeds zach tere stem. Van welk loon spreekt ge, waarde graaf f» »Een kus op die schoone, kleine hand!» Ditmaal ontbraken der anders zoo behendige vrouw de juiste woorden, om een haar onverdra- gelijke eisch af te wyzen en toch, toch mocht zij den graaf na dit uur beleedigen nog terugstooten. Zou zij hem zijn verzoek toestaan Ondoordacht mocht zij thans in geen geval te werk gaan, er stond met die onopgesmukte huldiging zoo »eel belangrijks in verband. Eene kbine pauze ontstond gedurende welke Rechbergs blikken steeds gloeien- der, die van Eleonora allengs verwarder elkaêr kruisten. »Gij aarzelt, gravin Ik ben niet vermetel ge noeg, dit aarzelen ten mijnen gunste uit te leggen of mag ik hopen Mag ik aan de vervulling mijner schoonste drooinon gelooven «Mejuffrouw Angelika von Alten!» riep Baltha zar met luide stem De gravin voelde zich van een centenaarslast ontheven, zij streek met den kanten doek ijlings over het gloeiend voorhoofd, als wilde zij daarmee de herinnering aan dit drukkend uur voor altijd uitwisschen, terwijl de graaf, de wanhoop op het gelaat, zijn armstoel terugschoof en eveneens op- stond. «Wees, mij van harte welkom, Angelika!» Met deze woorden begroette Eleonora het jonge meisje zoo verheugd, als het sedert dien Octoberavond niet meer het geval geweest was. »Ik kom laat, maar ik kom, Elly,» zeide het lieftallige meisje, nadat zij voor den stommen graaf een lichte buiging had gemaakt, aan den arm harer vriendin zich naar de sofa -be gevend. op, dat hij met do leiders der onafhankelyk- heidsparty een overeenkomst aanging, en dat die party zich daaraan niet hondt. Hy is voornemens de beloften door het vorige kabinet gedaan, na te komenen hy wil alles doen om de eischen der natie met betrek king tot de militaire qnaestie in te willigen. Maar hy kan niet toestaan, dat de Kroon wordt betrokken in zaken, die alleen den ver antwoordelijken minister aangaanen hij weigert zich uit te laten over de vraag of de Kroon hem gemachtigd heeft do door hem genite meeningen in de Kamer mede te deelen. Toen de Minister zeide, dat by voortzet ting der obstructie de meerderheid hem zou steunen by het zoeken naar middelen om uit den parlementairen doolhof te geraken, ont- 'ketende hy een waren storm. Zelfs Kossuth verklaarde, dat Kamerontbinding en nieuwe verkiezing, vóórdat de ex-lex-toestand opge heven is, noodlottig worden zou. Een afge vaardigde riep „By Philippi zullen wy elk ander wederzien”, doelende op de nederlaag die Octavianus daar Brutus toebracht. „Ja, by Philippi”, antwoordde de Minister. „Maar het volk zal er tegen u zyn 1” In de liberale clubs verklaarde graaf Khün, dat hy er niet aan denkt de Kamer te ontbinden. Hy hoopt zonder dezen uiter sten maatregel aan den ex-lex-toestand einde te maken. reerd artikel, waarin wordt gezegd, dat Italië het verouderde en zelfs door twee Pausen (Gregorius XVI en Pius IX) veroordeeld vetorecht niet erkent. Italië waarborgde de bescherming van de volledige vryheid van het conclave en elke macht, die op deze vryheid inbreuk zou willen maken, vond niet tegen over zich den kleinen Kerkelyken staat, maar het groote Italië, dat tot plicht had de on afhankelijkheid en de geestelijke rechten der kerk, en het eigen historische en nationale recht te verdedigen. Of .Italië nu ook nog zoo ijverig zou zyn om voor de rechten van het conclave desnoods gewapenderhand op te komen 't In een hoofdartikel betoogt de „Temps,” dat Frankryk en Engeland om duurzaam te geraken tot een bevredigenden toestand van samenwerking in de wereld, moeten trachten de vele geschillen uit den weg te ruimen, die steeds tusschen de beide natiën hangen. Juist de veelheid en veelzijdigheid der kwes- tiën maakt, dat van onderhandelingen over een algemeene oplossing zooveel te wachten valt. Etienne, de vice-president van de Franscbe Kamer, heeft even vóór de reis van Loubet naar Londen in de Engelsche National Review een overzicht gegeven van de geschilpunten welke op koloniaal gebied de beide rQken in een toestand van argwaan houden. De „Temps” geeft in enkele ruwe trekken aan, hoe men elkaar wederzijds te gemoet zou moeten komen. Aan Engeland zou Egypte worden overgelaten. Frankryk moest Marokko onder handen kunnen nemen. In Siam komt het slechts aan op de juiste naleving van bestaande tractaten. In midden Afrika moest een regeling worden getroffen zoo, dat Frankryk een behoorlijken verbin dingsweg kreeg van Fransch Soedan naar de Fransche bezittingen bij het Tsjad-meer. De nieuwe Griokscbe minister van Jus titie, Merlopulos, is rechtsgeleerde en was afgevaardigde voor Messenia. Hy staat alge meen bekend als een door en door kundig man en men vertrouwt, dat hy, zoo hem de tyd gelaten wordt, de jammerlijk verwaar loosde justitie reorganiseeren zal. De minister van Eeredienst, Pharmakopulus, is een volle neef van den ouden Deliannis, en rechtsge leerde te Nauplia. Men zegt, dat hy én zyn betrekking èn zyn ministerschap geheel aan zijn bloedverwantschap met Deliannis dankt. De minister van Oorlog, Konstantinids, lui- tenant-kolonel der infanterie, gaat door voor een hoogst bekwaam officier, die in den laatsten oorlog met Turkye zich aanvoerder van talent getoond heeft. Ralli treedt op als tijdelijk minister van Financiën voor Kara- panos, die zich naar Londen ingescheept heeft, om werkzaam te zyn in vereeniging met den nieuwen consul-generaal in het be lang van het krenten-monopolie. Karapanos zal, wanneer bij zyn terugkeer dit ministerie nog aan het bewind is, de taak van Ralli overnemen. Franz Kossuth heeft het presidium van de onafhankelykheidsparty in Hongarye neer gelegd. In een bijeenkomst der party deel den Kossuth, Julius Justh en Bela Komjathi hun plan om af te treden mede. Kossuth voerde het woord. Hy gaf als reden voor zyn aftreden aan, dat een aantal leden der par ty het besluit om de obstructie tegen het kabinet-Khün Hedervary te staken, niet opvolgden. De meaning, dat door de voort zetting van de obstructie nationalistische concessies bij de legerwetten zouden worden verkregen, achtte Kossuth onjuisthy koes tert de beste wenschen voor de nationale gedachte, die in het partypropram wordt uitgesproken, doch meent dat de houding van crisis is voorbij «Het overige kunt gij u voorstellen. De Koning drukte den wakkeren man de handen als een lieven vriend, de Koningin vond geen woorden genoog, om den levensredder harer dochter, die na weinige minuten haar bewustzijn herkreeg, genoegzaam te danken. Men zou haast zeggen, dat de professor, als een heerlijk geschenk, van de eene hand in de andere ging, ieder wilde hem spreken, ieder hem uit den grond zijns harten filiciteeren «In den loop van den anderen dag, gravin, bracht men hem uw verzoek, waaraan hij ook spoedig gevolg dacht te geven, maar de Konin gin zelve mengde zich er in «Niets daarvan, beate Normann, gij moet bij ons blijven, de schoone Zweedsche moet nog maar één dag ge duld oefenen." En ook de prinses smeekte met zoo hartroerende stem, haar toch niet te verlaten, dat hij eindelijk toestemde, zich voorshands schrif telijk bij u te verontschuldigen men zegt, dat de Koningin hem hiertoe persoonlijk pen en inkt heeft gereikt." »0, myn God," dacht de jonge vrouw, terwyl zij zich vergeefs beijverde, hare ontroering te be dwingen, en hoe heb ik hem destijds bejegend I* Werktuigelijk beefde zij, toen zij aan haar eerste ontmoeting met hem dacht. Of hij zich deze onvriendelijke ontvangst nog herinnerde. Rechberg bemerkte zeer goed de toenemende ontroering der gravin, alsmede de hoogroode blos welke haar wangen overtoog, maar hij wijtte dezen toestand aan het ziekelijk zenuwgestel der jonge

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1