tituut. gen opi erij EtDIÏSTG”, HUIS en 8P0EL- IGINRICHTING, /ELD, benevens WIS BINNENLAND. Gouda. Aiewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Buitenlandse^ Overzicht. R 724, Glans- en ting. en No. 9165. Vrijdag 24 Juli 1903. STATEN-GENERAAL. UITLOT ING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur dep midd. Verspreide Berichten. kregen aanslui- fond. ud gratis. het Ryks Inter i en massa. Be- 31 October 1903. dere inlichtingen ■n Notaris, Zuid- n verkrijgbaar DE VISCH- jaar voor per- an K. M. 1, - Notaris C. A. van rt, op Vrijdag orgens 11 nar, in te Amersfoort,. ÜOUDSÜIECÖMT E E R S T E KAME Zitting van Woensdag 22 Juli. Aan de orde was bet wetsontwerp betref fende het opsporen van delfstoffen van staats- HUIS ofBERG- ’UIN, alles aan inde en gelegen .en de Kleine aan de spoorlijn grootte van 31 INIEMEIJER. TREN. rommlngen, o-beenen en Igem.Kwakte enr. Kiekten ngent ver- telefoon 82- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]x>st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER eir WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat van degeld- leening groot f 140.000.in 1900 aange gaan, by loting ter aflossing op 30 Septem ber a.s. zijn aangewezen de obligation Nos. 35, 42, 88 en 106. Gouda, den 22 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. M. NOOTHOVEN van GOOR, Lo. B. De Secretaris, BROUWER. De tocht van het Engelsche koningspaar van Kingstown naar Dublin en vervolgens naar het paleis van den onder-koning in bet Phoenix Park is een groot succes geweest. De regen die gedurende den morgen viel was juist opgehouden, terwijl de zon vroo- lijk scheen, nu en dan zelfs warmte ver spreidde. De straatversieringen langs den gevolgden weg (dezelfde dien koningin Victoria in 1900 langs ging) hadden zich goed gehouden, terwijl de troepen, met name de officieren, door hun uniformen groote schakeeringen aanbrachten te midden der duizenden, die langs 4e straten geschaard stonden. Het zal wel geen toeval geweest zijn dat de lersche landwet in derde lezing in het parlement aan de orde werd gesteld op den dag van gisteren of, zoo men wil. dat de Koning zijn intocht in Ierland deed op den dag dat gezegde derde lezing aan de orde kwam. De uitslag der stemming in het parlement was bij ’s konings komst te Dublin nog niet bekend op de ontvangst daar, die niet zooals sommigen vreesden, door ook maar het geringste incident werd verstoord, had zij dus nog geen invloed. Maar gedurende de overige negen dagen van ’s Konings verblijf zal de aanneming der Landwet niet nalaten het hare bij te dragen voor het succes der lersche reis. De Standard verzekert, dat Dublin giste ren het koninklijk paar een ontvangst beeft bereid als er nog nooit is bijgewoond; dat was vooral het geval bij aankomst door de Nassaustraat aan het historische College Green, waar aan de eene zijde het oude Parlementsgebouw en aan de andere Trinity College staat. Daar was de geestdrift zoo groot als zelfs Londen maar te zien krijgt. Verderop had toch een klein incidentje plaats, maar een erg onschuldigEen oude vrouw liep opgewonden naar het rijtuig en greep de hand der Koningin met de woor den .0 1 lieve dame, moge de Almachtige U zegenen”. De Koningin was zeer bewogen greep ook de hand der oude en drukte die hartelijk. Ook Wyndham de minister voor Ierland was het voorwerp van de ovaties der menigte. Herhaaldelijk riep het publiek „Good Old Wyndham!” de bekende smaak volle term, waarmee Britten bij voorkeur ovaties brengen. Maandagavond, alvorens de lersche Land Bill in derde lezing werd aangenomen, is nog door vertegenwoordigers van alle par tijen het woord gevoerd om den minister voftr Ierland, Wyndham, te complimenteeren en hun ingenomenheid met de bill te betui gen. Campbell-Bannerman maakte de op merking, dat de behandeling der bill in het Parlement geheel in lersche handen was ge bleven, zoodat men in Westminster een soort lersch parlement had kunnen bijwonen. Inderdaad is het debat bijna uitsluitend tusschen de lersche leden en Wyndham ge voerd de andere parlementsleden bemoeiden er zich slechts weinig mede. Dat alles daarbij zoo goed gegaan was, zeide de leider der oppositie, behoorde heel wat weg te nemen van de vrees, die velen nog koesteren voor de wijze, waarop het in Ierland zou toegaan, wanneer den Ieren zelfbestuur mocht worden verleend. John Redmond zeide, dat de regeling der agrarische quaestie de laatste hinderpaal uit den weg zou ruimen tot het verleenen van die uitgebreidere politieke rechten, zonder welke de Ieren nooit tevreden zouden kun nen zyu. Frankrijk. De nationalist Syveton, volksvertegen woordiger voor het tweede arrondissement van Parijs, is omdat hij zijn politieken te genstander bij de verkiezing, wegens ver dachtmaking in een verkiezingsmanifest (Syveton zou, o gruwel, een Belgische ge huwd hebbeneen vuistslag of een oorveeg gegeven heeft, eergisteren door de achtste Kamer van Strafzaken veroordeeld tot.100 fr boete. modernen geest begreep en met de eischen der Kerk wist te vereenigen”. Het Heilig College, dat na het verscheiden van den Paus de taak heeft om een nieuw hoofd der Katholieke Kerk te kiezen, bestaat tegenwoordig uit 64 ledenslechts zes kar- dinaalzetels zijn vacantin langen tijd is het niet voorgekomej, dat het College zoo voltallig was. Alle kardinalen —.uitgezon derd wellicht kardinaal Moran, die zich van Zuid-Australië op weg naar Rome bevindt, zullen tijdig vóór de vergaderingen van het Conclave beginnen, te Rome aanwezig zyn. Er zijn in het geheel 5 kardinaals- bisschoppenOreglia, de twee Vannutelli’s, Mocenni en Agliardi8 kardinaals diaken Macchi, Steinhüber, Segna, Pierotti, Della Volpe, Vivesy Tuto, Tripepi en Cavagnio de overige 51 zijn kardinaal. De deken van het Heilig Cdlege is de „camerlengo” Oreglia di Santo Stefano, die 22 December 1873 nog door Pius IX tot purper verheven werd. De oudste in jaren is de in 1884 tot kar dinaal verheven aartsbisschop van Palermo, Celesia. Volgens de nationaliteit kan men de kar dinalen indeelen als volgt: Italianen 39, Eranscbcn 7, Spanjaarden 5, Oostenrijkers 5, Duitschers 3, Belgen 1, Por- tugéezen 1, Engelschen 1, Amerikanen 1 en Australiërs 1. Het bericht van ’s Pausen overlijden is overal in het buitenland, na den langen tyd van spanning, met een gevoel van verluchting ontvangen, en zelfs in die kringen, waar men nog hoopte, dat beterschap zou kunnen in treden, is men gelaten gestemd, nu de dood strijd van den 93-jarigen Kerkvorst is ge ëindigd. Alle buitenlandsche bladen wijden hoofd artikelen, soms het meerendeel hunner ko lommen aan deze gebeurtenis, en over ’t al gemeen kan gezegd worden, dat in de beoor- dueling van Paus Leo XIII ook de niet-Ka- tholieke bladen woorden weten te vinden van waardeering en erkenning van zijn groote verdiensten. Zoo stelt men van meer dan één zijde dit heengaan niet slecht op het gebied van de godsdienstgeschiedenis als van be- teekenis voor, doch wil men er ook een poli tieke beteekenis van gewicht aan hechten. Evenwel op dit standpunt plaatsen zich niet die groole buitenlandsche organen, die ge acht worden de openbare meening weer te geven en voor te lichten. De Duitsche pers wijdt den Paus bijna zon der uitzondering sympathieke artikelen, •waarin de staatsmans-eigeitechappen van Leo XIII en de uitkómsten van zyn politiek worden uiteengezet. De algemeene toon kan het best worden weergegeven door dezen zin, aan een beschouwing van de „Nat. Ztg.” ont leend „Zonder van de noodwendige eischen van het Pausdom ook maar het geringste af stand te doen, trachtte hij daaraan het scherpe onduldbare en krenkende te ontnemen, J4. voeling te verkrygm^’. In Engeland stel belang in hetgeen n aansche leerlingen in de Russische scholen neemt dan ook sterk toe. Vele volwassenen leeren de Russische taal, in de hoop by Rus sische ondernemingen een betrekking te krygen. en met de moderne richtingen en denkwijzen eittmen uiteraard minder met de Pauswisseling sa-- menhangtmen achtte er niettemin Leo XIII meer dan de meesten van zyn voorgan gers, en de bladen leggen dan ook den na druk op zyn vredelievende gevoelens, ter wijl men er op wijst, dat het moeilijk zal zyn een opvolger te vinden, die zyn stoel met evenveel tact, gezond verstand en waar digheid zal weten in te nemen. De Oostenryksche pers, de „Neue Freie Presse” vooraan, noemt het overlijden wel degelijk een gebeurtenis van politiek belang, en van haar standpunt daar Oostenrijk ze ker een land is, waar het godsdienstige vraag stuk nauw met het politieke samenhangt heeft zij zeker gelijk. De Fransche pers, natuurlijk de rouw dragende clericale bladen als de Croix” en ook de royalistische als „Gaulois” en „Au- terité” uitgezonderd, slaat echter een ge heel anderen toon aan en wil hier geen poli tieke gebeurtenis van gewicht erkennen. Zelfs de „Figaro” schrijft: „Als politieke Paus laat Leo XIII de kerk achter krachti ger, werkzamer en nauwer met het leven der volkeren verbonden dan in de vervlogen een wen iemand van zyn voorgangers. Een bepaalde politiek hield onder zyn pontifi caat op bevoorrecht of bestreden te worden de Kerk paste zich veel meer aan en strekte haar doel verder uit”. En als Leo aan poli tiek deed, dan was het, zooals de académicien Brunetière in den „Gaulois” uiteenzet, „een politiek, die de sociale behoeften van den Duitbohland. Vrydag don zevenden Augustus, wordt de keizer van zyn Noorsche reis terugverwacht te Bremerhaven en dan gaat hy dadelijk, samen met de keizerin, een tochtje van een dag op de Noordzee ondernemen met de nieuwe boot der Norddbutsche Lloyd „Kaiser Wilhelm II”, wat de keizer aan die naams- verleening dan ook wel verplicht is! De bankier Schindler van de Berlyn- sche firma Gebrüder Schindler heeft zich te Hamburg in een hotel inderdaad doodge schoten. Na heel lang zoeken is men dan nu eindelyk tot de zekerheid gekomen, dat de oudste Ryksdagkiezer is de landbouwer Knü- wen te Gersten, die honderd en-drio jaren telt en braaf zich van zyn kiezersplicht ge kweten heeft. De volksschool kost Duitschland jaar lijks 415 millioen mark, waarvan 120 milli- oen wordt gedragen door de schatkist. By een duel op sabel te Kiel tusschen een assessor Schütz en een advocaat Peter sen, beiden uit Tonderen, is Schütz ernstig aan de borst verwond. Oorzaak een ver schil van politieke meening ten aanzien van de Ryksdagverkiezing. Het heet, dat de keizer voornemens is kort na den terugkeer van de Noorsche reis naar Posen te gaan om zelf de plaats te kiezen voor het koninklijk kasteel, by welke occasie parade zou worden gehouden door het garnizoen bij Lewica, door den keizer in persoon gecommandeerd. Nu gaan de opperlieden in de voorste den van Keulen aan ’t woelen en stoken ter verkrijging van loonsverhoogingte Kalk is het parool 38 pfennige uurloon met stijging tot 45 pfennige of anders staken. Spanje. Te Madrid wordt verteld, dat de zeven tienjarige koning, die nu juist geen athleet is, eer den indruk maakt van een ziekelyk jongske, op het Prado een dolgeworden koe tegenkomend, het dier met een revolver schot gedood heeft. Groot-Brittannie. Men tracht nu van unionistische zyde naar een vergelijk ter ontwapening van de tegen standers van Chamberlain, die in de ver- hooging der broodprijzen hun krachtigste wapen hebben: het graanrecht zou vastge steld worden op twee shilling en ook zou op industrieel gebied niet al te hard tegen de andere landen van stapel geloopen worden. De Fransche heeren, Senatoren, Kamer leden, vertegenwoordigers van den handel, die een gezamenlijke reis naar Engeland doen en daar zoo feestelijk ontvangen wor den, zyn allen voorstanders van het beginsel van arbitrage, en de bekende ijveraar voor die zaak, baron d’Estournelles de Constant, heeft den tocht op touw gezet. Het doel van de reis is de vriendelyke verhouding met de Engelsche parlementaire en handels- wereld te bevorderen. Onder de reizigers bevinden zich lieden van allerhande poli tieke richting, clericalen of conservatieven, zooals de abbé Lemire, de heer Surcouf, markies de Chambrun, en radicalen of socia listen, zooals de oud-minister Bandin en de heer De Pressensé. Treurig in één woord schijnt het er tegen woordig in Korea uit te zien. De Kore- aansche regeering heeft op het gemiddeld te beschikken over ongeveer 10 12,000 yen in contanten, en niettegenstaande dat, werd er onlangs voor een feest in het paleis 130,000 yen uitgegeven, terwyl de kosten voor de festiviteiten by het aanstaand jubi leum circa twee millioen zullen bedragen. De voornaamste bron van inkomsten voor de regeering bestaat nog in het verschache- ren van hooge betrekkingen. Men begrypt dat als gevolg hiervan de bevolking door de hoogere beambten op jammerlijke wyze uit gezogen wordt, temeer daar die beambten meestal maar kort in hun positie gehand haafd blijven, en zy allen zorgen wel, dat zy, behoudens hun gewone traktement, het noodige voor den „ouden dag” bijeengegaard hebben. Bovendien is de bevolking reeds twee jaar achtereen zwaar getroffen door het totaal mislukken van den oogst; geen wonder, dat dit van aard rustige en vreed zame volk blyken geeft van ontevredenheid en verbittering. In de provincies hebben zich oproerige benden van 5 tot 500 man gevormd, die echter weinig krachtig kunnen optreden door gebrek aan wapens. Om de maat vol te meten, wordt de Kore- aansche regeering volgens den St.-Peter- bnrgschen correspondent van de Köln. Ztg. door Japan tot allerlei onnoodige uitgaven, voor jubileumfeesten, bouw van een nieuw paleis, enz. aangespoord. Het lijdt dan ook geen twyfel, zegt de genoemde correspondent, of de Koreanen vertoonen neiging om zich nauwer by Rusland aan te sluiten, niet zoozeer uit louter sympathie, als wel uit overwegingen van meer practischen aard. Zy zien in dat met de betere verkeerswegen in Siberië, met de opening van den Oost-Chineeschen spoor weg en met het levendig verkeer met Rus sische stoombooten, voor Korea gemakkelyk voordeel te behalen is. Het aantal Kore- Telefoon No. 82 A I) V E IIT E N TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1