mm7EBS00PIN9 MAl\TE|7s~ en COSTUMES D. SAMSOM. „DE VOLHARDING", Stadsnieuws. Prijsvermindering van Parasols. A. van OS Az„ VERTENTI EN Rlcckcrij, Wascli-, Glans- en Strljklnrlcbllng, wege. Mr. Van Boneval Fanre betoogde uitvoerig, dat de Staat inbreak maakt op de rechten van eigenaren van gronden. Het recht, dat de Regeering aan eigenaren toe kent, is niets dan schijn. Het recht om zelf opsporingen op een bepaalde plaats te doen wordt den eigenaar door den Staat ontnomen, ja zelfs op straffe verboden. Mr. Vlielander Hein had ook grieven. Hy achtte dit wetsontwerp geheel onnoodig, ter vervalling der wenscheiykheid om van staats wege te( exploiteeren. De Staat kan zooveel delfstoffen opsporen als hy wil op eigen domeinen en ook by particulieren. Spreker veroordeelde het ontwerp omdat z|jns inziens de strekking er van was, om den staat zich te doen verrijken ten koste van de rechten der eigenaars op den bovengrond. De heer Havelaar verdedigde de indiening van het wetsontwerp, als gewenscht ter be vordering der raflnexploitatie in algemeen en staatsbelang. Mr. 't Hooft juichte ook de strekking en het doel van het ontwerp toe en ontkende, dat inbrenk gemaakt wordt op de rechten der eigenaren, alleen wordt de eigenaar slechts tjjdeiyk in zjjn recht beperkt. De heer Regont verdedigde ook het wets ontwerp, wijzende op het belang, dat de exploitatie zooveel mogelyk in één hand bip. De Minister van Waterstaat, het ontwerp Verdedigende, kwam op tegen Mr. Van Bone- val's beschuldiging, dat de Regeering werkt mot bedriegelyken schijn, en betoogde, dat het ontwerp in hoofdzaak de negatieve strekking heeft en andoren af te houden gedurende zeker tijdperk van het doen van boringen. De Minister zette voorts uiteen, dat het ontwerp niet nadeelig is voor grondeigena ren. Br kar» toch voor hen geen nadeel in gelegen zyn wanneer van staatswege op hunne gronden kostbare boringen volgens weten schappelijk plan worden verricht. Integen deel bestaat voor hen de kans, dat do waarde hunner gronden hierdoor zal stijgen. Men meldt uit den Haag: Naar wij vernemen, is de ontworpen re organisatie van het middelbaar onderwijs van den Raad van §tate by de regeering terug ontvangen. De staatscommissie voor het vraagstuk der gemeente-flnanciën is gisteren door den minister van binnenlandscho zaken met een korte rede geïnstalleerd en heeft daarna hare werkzaamlfeden aangevangen. Gemengde Berichten. Uit Enschedé meldt men aan de N. R. Ct. i De kantonrechter alhier heeft den heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den raad van administratie der H. IJ. S. M., vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde overtreding van de bepaling op den arbeidsduur by de spoorwegen, op grond dat het wettig en het overtuigend bewijs niet waren geleverd. Dezer dagen wendde zich een milicien sergeant der lichting 1897 van het 8e reg. infanterie tot den minister van oorlog, met het verzoek om te mogen worden vrijgesteld van deelneming aan de menage, op grond dat by vegetariër is. Het N. v. d. D. noemt het bericht van de N. Ct. omtrent het buiten vervolging stellen van de drie verdachten in zake den moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam beslist onjuist. Uit Amsterdam meldt men Said Ba&dilla, kapitein der Arabieren op Banda, is de eerste Indiër, die voor de reis naar Europa gebruik maakte van den Sibe- rischen spoorweg. Said Bakdilla, vroeger een der voornaamste handelaren in de Molukken en op Nieuw- Guinea, thans eigenaar van een en-veertig loggers, die ter parelvisschery varen, is in de Oost een zeer bekend man, die den amb tenaren der Indische regeering vele en goede diensten heeft bewezen. Meermalen nam het gouvernement hem in den arm, als het aanraking wilde zoeken met de bevolking van Nieuw-öuinea twee jaren geleden werd hem ter erkenning zyner goede diensten de zilveren ster geschonken. Hy zoekt hier in Nederland genezing van eon kwade oogziekte en heeft zich onder do behandeling gesteld van prof. Snellen te Utrecht. Het toeval heeft Said Ba&dilla er toe geleid, door Mantsjoerye, Siberië en Rusland hierheen te reizen, en hy zegt, dat de nieuwe route hem bijzonder wel bevallen is. Den 12en Juni vertrok hy uit Shanghai en den 7en Juli kwam hy te Berlyn aan. De Siberische trein bracht hem, dag en nacht voortsnellend, in twaalf en een halven dag van Dalny (het eindpunt van den Siberischen spoorweg) naar Moskou. De Siberische expres logt dien af stand in tien dagen tyds af, maar in dezen sneltrein was geen plaats meer te krijgen, daar de tentoonstelling te Tokio het verkeer op den nieuwen spoorweg zeer had verle vendigd. Ba&dilla zegt, dat het hem gedurende de langdurige spoorwegreis aan niets heeft ontbroken. Nu en dan werd aan tusschen- stations een half uur of een vol unr halt gehouden, men kon zich dan vertreden en ververschingen inslaan voor den volgenden dag, waarvan altoos een overvloed te koop werd geboden. In Mantsjoerye werd de spoorweg door militairen bewaakt en onze reiziger zag op zijnen weg herhaaldelijk militaire transporten in oostelijke richting. Hier en daar waren in de nabijheid der lyn kazernes in aanbouw. De haarden der loco motieven worden gestookt met den afval van den uitgestrekten houtkap. Langs de lyn van den Siberischen spoorweg doen vele vrouwelyke beambten dienst. Ba&dilla besteedde 30 dagen voor de reis van Singapore over Sjanghai en Dalny uaar Berlyn. Maar hy heeft hier en daar zjjne reis onderbroken men kan dus veilig rekenen, dat men den tocht van Batavia naar Neder land binnen den tjjd van eene maand kan volbrengen. VermeldiHg verdient nog, dat onzeNeder- landsche consul te Warschau een reisgenoot van Ba&dilla, een Arabier, met goed succes bystond in een netelige aangelegenheid, waar bij bleek, dat onder de omstandigheden van het oogenblik de Nederlandsche consul van de Russische autoriteiten méér gedaan wist te krijgen dan de Kngelsche consul, tot wien de reizigers zich eerst hadden gewend. Saïd Ba&dilla ondergaat thans een lastige en lang durige kuur by prof. Snellenwy hopen, dat een gelukkig herstel van zyn gezichts orgaan later het terugdenken aan zyn verblijf in Nederland zal veraangenamen. Men schryft uit Arnhem aan de N. R. Ct.: Dezer dagen werd melding gemaakt van de aanhouding door de Duitsche politie, op verzoek der Hollandsche, van een Wurtem- bergschen chauffeur, die op den Westervoort- schen Dyk alhier met zyn autocar een paard en wagen omver reed, waarbij de voerman ernstig gekwetst werd. De Duitsche politie heeft van karetbereid- vaardigheid om de Hollandsche van dienst te zyn genoegen gehad, want by de aanhou ding bevond zich in de automobiel nog een tweede persoon, die onderweg was ingestapt en die door de Duitsche justitie werd ge zocht om met hem een kleine tekening te vereffenen. J Men meldt aan do „N. R. Ct."4 De toestand van E., Zondag by het festi val te Kloosterzande verwond, was Dinsdag verergerd. De vermoedelijke dader V. is gisteren naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. Een dienstmeisje uit Schiedam was dezer dagen met haar mevrouw naar Vlissinger. gereisd, vanwaar de dame met de dagraail- boot naar Engeland wilde oversteken. Zy was mee aan boord gegaan om de bagage aan mevrouw over te geven. Toen het meisje weer wilde terngkeeren, bemerkte zy tot haar grooten schrik, dat do boot reeds in beweging was, zoodat zy zich verplicht zag eveneens do zeereis to aan vaarden. Des avonds in Engeland aangekomen, keerde zy daarop weer terstond met de nacht boot naar Vlissingen terug. Van den gouverneur van Sumatra's West kust zyn onder dagteekening van 15 en 17 Juni door de Regeering de volgende tele grammen ontvangen Kolonne 10 dezer via Sikoeng-koeng, Kota Toea, Kota Kapajang, Koebang en Loeboek Soeiit te Rawang aangekomen; de bevolking bevond zich met vrouwen en kin deren in de doesoens. Te Sikoeng-koeng en Kota Toea werden nieuwe versterkingen aangetroffen, dio door de bevolking op last kolonnekommandant terstond moesten worden geslecht. Depatis van beide doesoens verklaarden zo op be vel depati Batoo Lampar van Hiang te heb ben opgericht. Woningen in doesoen Si koeng-koeng werden doorzocht, 13 geweren en tal van blanke wapens in beslag geno men en vernietigd. Rawang werd kolonne vriendschappelijk ontvangen en behuisd. Kil dezer zou weg aanleg van Rawang over Sikoeng-koeng naar Kota Liman Saring aanvangen. II Stafchef maakte 11 dezer met een sec tio Europeanen verkenning naar doesoen Tanah Kampong, daar aarden versterkingen met vxsel gewapend volk aangetroffen. Twaalf dezer ging kolonnekommandant met le en half 2e koinpagnie den genietroe pen en 6 sampans waarin trein naar Tanah Kampong. By nadering versterking kwamen Depatis dier doesoens onderwerping aanbieden, ko lonne daarna doorgenikt tot verkenning Hiang. By Kota Baroe Hiang werden eenige honderden gewapenden aangetroffen met veel gewerenvyand werd na kort doch hevig vuurgevecht dat door hem begonnen werd, uit doesoeu en omliggende sawahs verdreven. Doesoen werd genomen en door zocht, huizen allen ledig. Half 3 namiddag keerde kolonne naar Rawang terug, zonder verder iets van vijand te bespeuren, luite nant van den Berg schampschot linkerarm, Europeesche fuselier Liesten niet levensge vaarlijk gewond aan linkerdij, Europeesche fuseliers Troost en de Vries levensgevaar lijk gewond, respectievelijk schot mond en rug; vijand liet 57 dooden op terrein, veel bloedsporen wezen op veel gewonden. Tien donderbussen, 13 voorlaadgeweren en veel blanke wapens buitgemaakt. Gezondheidstoestand zeer gunstig. Dinsdag werd te Leeuwarden behandeld de zaak tegen Johannes G. H., 38 jaar, make laar te Buiksloot, beschuldigd van valsch- heid in geschrifte (loteryzwendel) gepleegd te Sneek op 10 Juni jl. (Groote Friesche verloting.) Gehoord werd o. a. getuige juffrouw Ryp- kema, die de verklaring aflegde, dat bekl. zich 's morgens voor de loting had uitgela ten alsof alle loten op een 4000 5000 na verkocht waren. Beklaagde ontkende, dat het zyn opzet was geweest, het publiek op te lichten. De officier van justitie daarentegen kon dat denkbeeld maar niet van zich afzetten en vorderde tegen hom 3 jareu gevangenisstraf. In de boomkweekery van de wed. v. d. Mei, onder Katlijk, in de Friesche gemeente Schoterland, waar ook tuinvruchten ver bouwd worden, richten de konijnen tegen woordig groote verwoesting aan, zoo vertelt het „Nieuws". Het geheele terrein is afge rasterd met vlechtdraad, maar nu maken de dieren loopgraven onder de rastering door. Wel werden deze door de knechten dicht- gedamd, maar dan is reeds den volgenden morgen weer oen nieuwe loop gemaakt. Des avonds komen ze by honderden uit de na burige bosschen opdagen er» knagen dan den geheelen nacht aan de tuinvruchten, welke daardoor bladerloos en vernield worden. De jonge boompjes laten ze tegenwoordig onaangeroerd, omdat ze liever tuinvruchten hebben. De boompjes moeten het in den winter ontgelden. Gnder het opschrift een Conflict bevat het „Weieklad van het Recht" (No. 7924) het volgende De raadkamer van de Rotterdamsche Recht bank gaf op 27 Maart 1903 een merkwaar dige beslissing. Op het verzoek van den vader, gedaan krachtens art. 357 B. W., werd machtiging verleend om diens zoon in verzekerde bewaring te doen stellen voor den tyd van drie maanden in het huis van bewaring te Rotterdam en voorts verganning vorleend tot het kosteloos ten uitvoerleggen van de gegeven rechterlijke beschikking. Naar de bedoeling van de Rechtbank, by de beschikking uitvoerig toegelicht, had deze laatste vergunning de strekking, dat de in bewaringstelling van den minderjarige be grepen is. Wy erkennen', dat deze opvat ting niet onaannemelijk is, maar meenen dat niettemin de Rechtbank aan de in art. 872 opgenomen bepaling een toopassing heeft gegeven, welke, zooal met de woorden in overeenstemming de bedoeling des wetgevers verre overschrijdt. Nadat de redactie nader, met een beroep ook op de litteratuur*als haar oordeelheeft uitgesproken, dat de kostelooze vastzetting was toepassing van de aan het W. van B. Rv. toegevoegde bepaling die do redelijker wijze daaraan te stellen grenzen te buiten gaat, zegt zy verder: Intusschen de beschikking was er en bracht, naar het schjjnt, het College van Regenten over de gevangenissen te Rotterdam in een moeilijk parket. De bepaling van art. 357 wordt uiterst zelden toegepastgelyk Mr. H. L. Asser indertijd reeds opmerkte (Be scherming van minderjarigen, bl. 24), ont breken statistische gegevensde gerechte lijke statistiek maakt geen melding van het vastzetten van kinderen volgens het B. W. en toen by de behandeling van het ontwerp- Cort van der Linden aan de Regeering om eenige cijfers gevraagd werd," bleef zy niet onwaarschijnlijk omdat zy zelf de gegevens miste, het antwoord schuldig. De gevange nisstatistiek over 1900 en 1901 brengt ons al evenmin eenig lichtvermoedelijk kwam in die jaren een toepassing van art. 357 niet voor. Hoe het met de kostenberekening en vergoeding gaat, wanneer die toepassing dan eens wel geschiedt, ligt voor ons in het duister. Wij hebben een daarop betrekkelijk voorschrift niet kannen vinlen, doch ver moeden, dat de vader de kosten zal hebben te verrekenen met den directeur of den cipier van het Huis van Bewaring, zoodat toen nu hier kostelooze plaatsing werd gelast zich de vraag zal hebben voorgedaan, hoe en van wien de Rotterdamsche directeur zyn kosten zou kannen terugkrijgen. Het College van Regenten wendde zich tot den Minister van Justitie om te vernemen wat het had te doen en ontving van dezen het antwoord, mede opgenomen in W. 7918. De Minister vangt aan met de verklaring dat naar zyn oordeel uit art» 872 W. v. B. R. niet kan worden afgeleid, dat de kosten van de vastzetting van een minderjarige krachtens art. 357 B. W. by onvermogen van den vader kunnen worden gebracht ten laste van den Staat, wyst op de bij de wet van 1901 aan art. 357 toegevoegde bepaling en verklaart dan, wat zeker niemand hem zal betwisten, dat nu voornoemde wet nog niet in werking is getreden, op deze aanvulling geen beroep kan worden gedaan. Op grond van deze overwegingen en omdat door hem rechtens geen ontheffing van de in art. 357 B. W. gestelde verplichting tot betaling van de kosten gegeven kon worden een ont heffing, die door de Rechtbank gegeven was en de Minister dus niet meer behoefde te geven machtigt en verzoekt de Minister het College van Regenten den minderjarige los te laten en aan zyn vader over te geven, tenzij deze de kosten van het verder onder houd wil voldoen. Aldus, de rechter verleent verlof tot plaat sing en gelast dat die plaatsing zal geschieden kosteloos de Minister weigert dat rechterlyk voorschrift te erkennen en machtigt tot ontslag. De rechter beslist dat de minderjarige zonder kostenbetaling in een Rijksgesticht zal worden geplaatstde Minister is niet genegen die gastvrijheid te verleenen en wil het Staatslogies slechts beschikbaar stellen, wanneer hem de kosten worden vergoed. Wy staan dus voor een conflict tusschen rechter lijke uitspraak en ministerieel bevel; het machtwoord van den Minister ontneemt aan de rechterlyke beschikking haar waarde en uitvoerbaarheid. By de beoordeeling vjin dit conflict acht de redactie tweeërlei opvatting mogelyk. De Min. kan den rechter het recht ontzeggon te beschikken over de middelen van den Staat. De Rechtbank achtte een verplichting ▼an den Staat aanwezig en dan weigerde de Min. gehoorzaamheid aan de wet, pleegde hy contempt of court. Tusschen deze twee opvattingen ligt de keuze. Onzerzijds neigen wy tot de tweede van de alternatief gestelde conclnsiën, al erkennen wjj de bestaanbaarheid van de eerste. Uit een oogpunt van opportuniteit zouden wij de ministerieele uitspraak anders hebben gewenscht. Wy meenen, dat de Re- geering het voorbeeld behoort te geven van eerbied voor de beslissingen der rechterlijke autoriteit en er naar moet streven die be slissingen zooveel mogelyk te doen erkennen en tot uitvoering te doen komen. Het is niet wenschelyk, dat de eene macht in don Staat de beschikkingen eener andere krachteloos maakt. Het moge practisch, uit een oogpunt van comptabiliteit, eenige moeilijkheid hebben kunnen baren de wet uit te voeren, zooals de Rechtbank die interpreteerde, by eenigen goeden wil ware dit toch wel te regelen geweest. De vastgezette minderjarige zou eenvoudig kunnen zyn beschouwd als behoorende tot de bevolking van het ge sticht en de daaruit voor den Staat voort gesproten onkosten waren zeker al zeer gering geweest, Overwegende bezwaren zouden daartegen niet hebben bestaan. Op die wjjzo ware uitvoering gegeven aan de rechterlijke beslissing, waaromtrent dan door een saccatie in het belang der wet de uit spraak van den hoogsten rechter zou kunnen zyn gevraagd. Thans is een rechterlyk dictum krachteloos gemaakt door de weigering des Ministers om tot de tenuitvoerlegging er van mede te werken. Voor een zilveren 5-francstuk zyn deze week te Parijs op een openbare veiling 2000 francs betaald. De beeldenaar stelt Lodewyk Napoleon voor als president der republiek, met een haarlok over het oor. De president vond dit leelyk en liet hot munten van de stukken staken, nadat al 23 waren geslagen. Zy zyn dus heel zeldzaam en daarom voor liefhebbers veel waard. Half Rotterdam heeft eergisteravond op stelten gestaan door het gerucht dat in de stad „een als heer gekleed persoon" en peu juffrouw rondliepen, die aan schoolkinderen vergiftige chocolade-boontjes uitdeelden. Een ware vervolgingswoede maakte zich meester van de menschen. Signalementen van man nen en vrouwen, het eene al vager dan het andere, werden door gedienstige lieden by de politie aangebracht. Het getal vergiftigde kinderen, in het ziekenhuis opgenomen of reeds overleden, steeg by het uur, terwyl in werkelijkheid niet één kind was over leden of in het ziekenhuis verpleegd werd. Slechts een paar kinderen hadden iemand aan te wijzen, of in een ommezien had deze honderden achter zich. En dan begon er voor zulk een slachtoffer een wedloop om aan het publiek, waaronder zich grooteren mengden, die een dreigende houding aan namen, te ontkomen. Gewoonlijk eindigden deze rennen met het zoeken van een toe vlucht in het een of ander politiebureau. Een paar Schotten van Wishaw, eergister avond met den trein uit Vlissingen te Rot terdam aangekomen om een pleizierreisje door Holland te maken, trof o. m. dat lot. Zy wandelden op den Coolsingel en werden daar door een jongen aangewezen als uit gevers van de boontjes. De jongen had het natuurlijk zelf gezien. Onmiddellijk vormden zich een oploop. Het geroep van „giftmen ger!" weerklonk en op de dreigende hou- dine van het pnbliek gingen de vreemde lingen beenen meten. Het ging straat in striat uit, totdat zij eindelek doodop, be zweet en bleek van schrik zoo ge ukkig wa ren, in de Lange Tqrenstraat te land te ko- m6B waar zij met hulp der politie in het politiebureau een tijdelijk toevlucht kregen. Den heeJen avond ging dat zoo door. Elk kwartier steeg de vervolgingswaanzin van het dolle publiek. Een zes- of zevenhonderd menschen hebben een kwartier lang als dol len rond de St.-Laurenskerk geloopen om zoo'n zg. boontjesuitgever te achtervolgen. Hier en daar zag men er enkelen, amechtig van het woeste loopen, op de stoepen ineen zakken. Eerst tegen 9 uur, toen de kinderen zoo wat overal naar bed waren gebracht, heb ben de groote menschen langzamerhand hun verstand teruggekregen. Het uitstekende geschrift van prof. dr. C. A. Pekelharing, Utrecht, over de waarde van suiker als voedsel", onlangs uitgegeven door den „Anti-Suikeraccyns-Bond", is thans met verganning Van het bestuur van dien Bond en van den auteur in de serie der door de My. tot Nut van 't Alg. uitgegeven Kleine" Geschriften" opgenomen door aanvulling en weglating is alles wat aan een propaganda geschrift kon doen denken aan het oorspron kelijk geschrevene ontnomen. En zoo wordt 'tnu in ruimen kring verspreid. Aan de Yoss. Ztg." wordt geschreven, d^at allengs meer en meer aan 't licht komt hoe schandelijk slecht de Russische spoorwegen in Azië zyn aangelegd. Niet alleen de Si berische, waar de spoorbaan en de sporen niet sterk genoeg blijken te zyn, maar nog meer de lijnen naar en door Turkestan met name de spoorweg van Orenburg naar Taschkent. Telkens worden stukken van de baan door de rivieren weggeslagen. Tusschen Aschabad en Merw was de spoor weg van 7 Mei tot Juli onbruikbaar en moesten de reizigers en goederen op de oude wijze vérvoerd worden. Een commissie is uitgezonden om den toestand te onderzoeken. De Koning en Koningin van Engeland zyn gisteren met het Koninklijk jacht naar Ierland vertrokken en te Kingstown geest driftig ontvangen. Antwoordende op een hem aangeboden adres, zeide de Koning, dat de dood van den Paus hem_ evenveel droefheid in het hart bracht als aan talloos velen van zyn onderdanen. Hij wist hoeveel belang Zyne Heiligheid stelde in het welzijn van het volk van het Britsche ryk, uit elk oogpunt beschouwd. Z. M. voegde er bij, dat zyn bezoek aan Ierland in een tijdstip viel, nu schitterende Verwachtingen gekoesterd werden, dat een nieuwe sfeer van bloei zich voor het land zou openen; hij bad vurig, dat deze ver wachtingen zouden vervuld worden. Ook te Dublin was het koningspaar een ware ontvangst bereid. By den brand in het huis van J. Tree te Rozendaal is voor eene groote waarde aan antiquiteiten verloren gegaan. De Tree is als „roeper" present bij alle verkoopingen vooral op boerenverkoopingen kocht hy vele oudheden, zoodat hy voor eene groote waarde in huis had. Door kenners werden hem onlangs groote sommen geboden. Van deze waarde was niets verzekerd. De Amerikaansche commissie, die Europa bezoekt in 't belang eener muntregeling en de vorige week in Den Haag zich ophield, bevindt zich nu te Berlyn. Gisterenavond werden hare leden in het Savoy-hotel feeste lijk ontvangen door de onlangs te Berlyn opgerichte Amerikaansche Kamer van Koop handel. Ook de Mexicaansche en deChinee- sche commissies zijn uitgenoodigd. Toen gisterochtend de deurwaarder in de zitting van het kantongerecht te Deventer de beklaagde weduwe X. IJ. ter verschij ning opriep, verscheen een man als ge machtigde van bekl. Hy verklaarde de man van bekl. te zijn, wat groove hilariteit ver oorzaakte. Ja, hij was 25 jaar reeds met haar getrouwd. Bij onderzoek bleek het woord weduwe abusievelijk op de dagvaar ding vermeld te zyn. Door papavers gedood De heer Witte deelt in het Ned. Tuin bouwblad Sempervirens mede, hoe drie varkens, wien men uitgetrokken planten van Papaver nudicaule, een bekend plantje uit den bloementuin, had gegeven, in hooge mate ongesteld werden. Na een goed half uur verkeerden zy alle in wanhopigen toe stand. Met wijdgeopenden bek snakten de arme dieren naar adem. Voorgezette melk dronken zy gretig op, Eén evenwel, die vermoedelijk de meeste papavers met half rijpe zaaddoozen had genuttigd, zwol sterk op en was spoedig dood. De twee andere kwamen het ongeval te boven. Papavers bevatten in haar zaaddoozen een scherp vergift (opium) en daar in veel tuinen tegenwoordig papavers als snijbloe men worden gekweekt, verdient het aanbe veling ze buiten bereik der dierpn te hou den. Eu 0Qk buiten bereik van kléine kinde- Woensdagmiddag is een meisje van het strandhoofd tegenover het paviljoen van prins van Wied te Scheveningen in zee ge vallen. Gelukkig werd dit gezien door een gezelschap van dames en heeren. Een dame en twee heeren liepen gekleed in zee en wisten nog bijtijds de drenkelinge te grijpen en behouden op het droge te brengen. Uit Tilburg wordt aan de „'sHert. Ct." gemeld omtrent den dood van den arbei der K. Gistermorgen zag een voerman van hier op weg naar 's-Hertogenbosch op de grens van Enschot en Berkel, aan de Enschotsche laan, het lyk van een manspersoon langs den weg liggen. By nader onderzoek bleek het te zyn zekere K., een man van ongeveer 60 jaar, behoorende tot de losse arbeiders, en nog al als ruw bekend. Het is zeer waar schijnlijk, dat hy met een stok is doodge slagen, want hy was ernstig gewond aan 'trechteroor, dat ook hevig bloedde. Al etende schijnt hy overvallen te zyn, want zyn boterhammen lagen naast hem. De ont boden geneesheer, dr. Bloemen, kon slechts den dood constateeren. Voor zoover men te weten is kunnen komen, moet de verslagene eergisteren den ganschen dag rondgezworven hebben, verschillende herbergen bezoekende, en het laatst gezien zyn op den weg naar Tilburg. De burgemeester van Berkel en rijks- en gemeente-politie uit Tilburg waren reeds vroeg ter plaatse. Gistermorgen ten 10 uur arriveerde alhier de justitie uit Breda, ten einde een onderzoek in te stellen. Het is te hopen, dat dit on derzoek meer omtrent deze geheimzinnige zaak aan 't licht zal brengen. Nader meldt men nog Gistermiddag arriveerde de justitie uit Breda tot het instellen van een onderzoek omtrent de doodsoorzaak van K., wiens lyk gisterochtend onder Enschot werd gevonden. Dit onderzoek leidde tot het vermoeden dat K. een zware slag achter het rechteroor is toegebracht terwyl hy zat te eten. Althans naast het lyk en onder het rechteroor be tonden zich bloedpassen en stukken van bebloed gedeeltelijk opgegeten brood: Ove rigens vertoonde het lyk geen sporen van mishandeling, waaruit men meent te mogen besluiten dat misschien tengevolge van oen plotselinge val een hersenschudding werd veroorzaakt. Het justitieel onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, heeft niet ge leid tot aanwyzing van een of meer daders. De stranding van het Belgische opleidings schip de Ville d'Ostende op de Snikerplaat, dat thans in het droge dok te Vlissingen in reparatie ligt, heeft nog een eigenaar- digen nasleep, al staat het na te melden feit ook geheel op zich zelf. Maandagmiddag kwam een deurwaarder uit Middelburg met het doel beslag te leggen op het genoemde vaartuig. De commandant echter weigerde den deurwaarder de toegang, zoodat het beslag niet kon gelegd worden. Dinsdag herhaalde de deurwaarder zyn poging doch met hetzelfde resultaat. De commandant van de Ville d'Ostende, die Maandag na het ge beurde telegraphisch instructies aan zyne regeering had gevraagd hoe hy moest han delen, verklaarde daarop nog geen antwoord te hebben gekregen en bleef den toegang tot zyn bodem weigeren. Den deurwaarder bleef dus niets anders over dan onverrichterzake huiswaarts te gaan, te meer wyl een telegraphisch ver zoek aan onzen minister van justitie, om bystand van de gewapende macht, voor geen inwilliging vatbaar bleek te zijn. De aanleiding tot deze zaak is de vol gende De spoorweg-maatschappij Mechelen- Terneuzen is indertijd een expediteurs firma in Terneazen in rechten aangesproken tot terugbetaling eener surtaxe, die de Bel gische staat boven het gewone tarief deed gelden. De spoorwegmaatschappij riep den Belgischen staat op in vrijwaring. De Mid- delburgsche rechtbank veroordeelde de spoor wegmaatschappij dus indirect den Bel gischen staat tot terugbetaling en ver klaarde de surtaxe alzoo onwettig. De Belgische staat kwam van dat vonnis in cassatie bij den Hoogen Raad der Nederlan den en deze handhaafde de beslissing van de Middelburgsche rechtbank. Niettegen staande dat vonnis in het hoogste ressort, bleven alle pogingen om op minnelijke wijze tot de betaling van het door den Belgischen staat verschuldigde te geraken, vruchteloos. Daarom werd thans deze wegingeslagen. (Midb. Ct.) Te Parijs heeft een oplichter oen bankier op een even gemakkelijke als veilige wijze beet gehad. Hy heeft eenvoudig onder den naam van dien bankier een briefje aan het postkantoor gezonden, verzoekende en stukken" niet langer aan de baiw; maar aan zyn adres dat van den oplichter te zenden. Natuurlijk had hij er vooraf voor gezorgd onder den naam van den bankier logies te nemen in het een of ander verborgen loge ment je. Den volgenden dag was de bankier ten hoogste verbaasd geen enkelen brief te ont- .vangen. Hy zond een boodschap naar het postkantoor en vernam toen tot zyn ont steltenis en schrik, dat zijn brieven reeds aan een ander waren afgegeven. Men de'ed een onderzoek aan het opgege ven adres, maar de vogels was reeds ge vlogen. Hy had een groot aantal brieven gekregen, zeide de logementhoudster. Aangezien de post te Parijs aangeteekende brieven aan huis bezorgt, kan de oogst van den oplichter vrij aardig zyn uitgevallen. De bladen spreken er schande over, dat de pa8tadministratie zich zoo gemakkelijk laat verschalken. Zooals de zaken staan, kan een ieder zich de brieven van een ander doen toezenden, zonder dat eenige andere formaliteit daartoe noodig is dan het schrij ven van een briefje onder valschen naam aan het postkantoor. Gedurende het afgeloopen jaar zyn te New- York 451,190 mannen en 180,695 vrouwen als landverhuizers aangekomen. Van dezen waren respectievelijk 53,197 en 20,224 Duitschers. Italianen kwamen er meer dan 210,000het aantal vrouwen onder hen was betrekkelijk gering, niet meer dan 40,000. Van die Italianen komen de meesten alleen om eenige honderden dollars te verdienen en daarmede naar Italië terug te keeren. GOUDA, 23 Juli 1903. Heden morgen had in den tuin van de Sociëteit „Ons Genoegen" een Concours plaats van trekhonden, ingespannen en los. Als keurmeester fungeerde de heer L. Segers uit Arasterdam. Een 38-tal honden was aan gegeven. Bekroningen werden uitgereikt aan Reuen. lste prys A. Snoek, Gouda met Leeuw. 2e Hello. 2e G. Rademaker Lekko. 3e B. Roos Castor. 3e A. Deelen, Stolwijk Bello. 3e W. Kranendonk, Gouda, August. 4e J. Langerak, Bruno. 4e C. A. v. d. Broek, Prins. 4e M. Baas, Prins. 4e P. v. d. Broek, Snoek. Zeer eerv. verm. A. Speksnijder, Stolwyk met NerO. Teven. 3e prys C. A. v. d. Broek, Gouda met Hector. 3e A. Verstoep, Gouderak Prin$. 4e G. Hol, Waddingsveen Tiras. Zeer eerv. verm. L. v. d. Heuvel, Stolwyk met Bello. Eenspannen, le prys. W. Kranendonk, Gouda, met August. 2e B. Roos, Castor. 3e G. Rademaker, Lekko. 3e J. Langerak, Bruno. 4e A. Deelen, Stolwyk, Bello. 4e M. Baas, Gouda Prins. Zeer eerv. verm. A.- Verstoep, Gouderak met Prins. Eerv. verm. Wed. Middelkoop, Hekendorp met Prins. Meerspannen, le prys A. Snoek, Gouda met Leeuw en Bello. 2e C. A. v. d. Broek, Gouda met Prins i en Hektor. 3e P. v. d, Broek, Gouda met Snoek en- Geel. 3e E. v, d. Bas, Moordrecht met Snoek en Geel. 4e A. Speksnijder, Stolwyk met Blom, Nero en Betsy. Eerv. verm. J. van Oye, Waddingsveen met Bello en. Prins. Zeer eerv. verm. Wed. Middelkoop, Heken dorp met Prins en Bello. Bestuurspry8 vcfor de beste kar P. Plak, te Haastrecht. MARKTBERICHTEN. Gouda, 23 Juli 1903. GRANEN. Tarwe met iets meer vraag. Overigens onveranderd. Tarwe: Zeeuwsche 8.25 k f 8.60 Mindere dito 7.50 k 7.75 Afwijkende 6.25 k 7.— Polder 6 50 k f 7.40. Rogge: Zeeuwsche 5.50 k 5.75. Polder Buitenlandsche per 70 kilo k GeratWinter k f Zo mer k Cbevallier 5.25 k f 5.75. Haver: per heet. 3.k >f 3.60, per 100 Kilo 6.75 k f 7.50, Hennepzaad Inlandsche k Buitenlansch -.k -.Kana riezaad io,k 11.50 Koolzaad: a Erwten Kookerwten k f Niet kookende k Buiten landsche voererwten per 80 Kilo a -. boonen Bruine boonen k Witte Boonen aPaardeboonen k Duiveboonen -.k f Mais per 100 KiloBonte Amerikaansche 6.35, k f 6.50, Foxanian -.k f Odessa 6.50 a f 6.75 Cinquantine 7.50 k f 7 75. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel matig prijzen zeer hoog. Vette varkens, goede aan voer, handel vlug x8 A ao ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel flauw 16 k 17 ct. her half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer handel flauw 0.60 k f 0.90 per week. Vette Schapen geen aanvoer handel geen a Lammeren goede aanvoer handel vrijw. 16 k f 20 Nuchteren Kalveren red. aanvoer, handel zeer vlug ia.k f 16Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren f 14. k f 20. Kaas, aangevoerd 127 partijen, handel vlug ie kwal. 25.k f 27.2de kwal./ 20 a 23.Zwaardere 27.Noord-hollandsche Boter, redelijk aanvoer, handel vlug Goeboter, 110 k f 1.20. Weiboter, 95. k f 1.10 Kleiweg E 73a, GOUDA Telephoon N0. 31. Burgerlijke Stand. GEBOREN22 Juni. Johauna, ouders A. Bos en J. W. Karreman. GEHUWD 22 Juni. T. Heygen en J. C. Men Edel. E. H. van dor Eng en C. van As. Reeuwljk, GEBOREN Margaretha Nicoletta, ouders J. de Jong en M. M. van der Helm. Hendricus Joseph, ouders G. Straver en M. van Lent. Teuntje, ouders A. van den Berg en A. Perdyk. GEHUWD T. Versluis en A. M. Schoon- derwoerd. worden tot veelverminderde prijzen OPGERUIMD. V Ondertrouwd: L. A. SJOUWERMAN EN ROSALIE POLAK. Huwelijksinzegening 11 Augustus a.s. Amsterdam, 23 Juli 1903. Gouda, Volstrekt eenige en algemeene Kennis geving. Receptie 11 Aug. a.s. Lange Tiendcweg 76, van 2 tot 4 uur. ten overstaan van den Notaris C. A. van BLARICUM te Amersfoort, op §'r(Jdaff 31 Jult 1903, des morgens 11 uur, in het koffiehuis „het Valk je" te Amersfoort, van de genaamd met WOONHUIS, WASCHHUIS en SPOEL BAK, SCHUUB en DROOÖINRICHTINQ, ERF, TUIN en BLEEKVELD, benevens l!i UllK.il met SCHUURTJE, en PAKHUIS ol BERG PLAATS met ERF en TUIN, njles aan elkander zeer pnBtig staande en gelegen te Amersfoort, even bulten de Kleine Koppelpoort, onmiddellijk aan de spoorlijn en do rivier „de Eem", ter grootte van 31 Aren, 22 Centiaren. Te veilen in 3 perceelen en massa. Be taaldag der kooppenningen 31 October 1903. Breeder bij biljetten en nadere inlichtingen ton kantore van voornoemden Notaris, Zuid- singel 49, Amersfoort.

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 2