2 H 2 N s DISCRETIE. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 43ste Jaargang. Dinsdag 38 1003. No. 0168. Bulteulandscb Overzicht O 5 8 S FEUILLETON. PUBLICATIE. PUBLICATIE. Del Burgemeester van Gouda, Inzending van Ad verten tien tot 1 uur de? midd. Verspreide Berichten. wissei arm Icier.». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomniers VIJF CENTEN. 1,01 IMHE COURANT wing van de betniging van onzen zeer die pen dank”. In het Kaapsche Lagerhuis diende de heer Merriman Donderdag een motie in, waarby werd voorgesteld aan allen, die deelgenomen hadden aan den opstand volkomen amnestie te verleenen. (De bedoeling schynt te zyn, dat ook het stemrecht aan de oudrebellen zou worden teruggegevenalle enkel om rebellie gevangen gehouden personen, zyn ten minste reeds op vrye voeten gesteld). De procureur-generaal Graham verzette zich tegen de motie. De regeering had zich reeds in hooge mate genadig getoond. Nie mand werd meer gevangen gehouden enkel om het feit van hoogverraad. De minister vroeg den heer Merriman zyn motie ter wille der eendracht in te trekken, aangezien de regeering geneigd was nog verder te gaan op het pad der clementie. Dr. Jameson kwam natuurlijk hevig tegen het voorstel op. De kansen voor zyn party hangen trouwens geheel af van het onthou den van stemrecht aan een #root deel der In antwoord op de toespraak van den deken van het „corps diplomatique” zeide mgr. Oreglia, na zyn dank te hebben betuigd voor de blyken van deelneming „De geheele wereld betreurt met ons het onherstelbaar verlies, dat het H. College in al zyn bitterheid bijzonderlijk gevoelt. Het H. College stelt de betuigingen van deelne ming van de souvereinen en staatshoofden zeer op prijs en zyn een waarachtige troost voor onze bedroefde harten. „Het H. College bereidt zich voor het hoogste van zyn prerogatieven uit te oefenen door over te gaan tot de verkiezing van een nieuwen stedehouder van Christus. In een zoo ernstig en plechtig oogenblik zal God ons zonder eenigen twijfel zjjn byzonderen steun en zyn genade verleunen, waaraan wy zulk een groote behoefte hebben by de ver vulling van onze zware taak. „Met deze gevoelens nemen wy afscheid van het „corps diplomatique” onder hermen* De BURGEMEESTER van Gouda, Brengt ter algemeene kennis, dat gedu rende de kermis, die dit jaar gebonden zal worden van Maandag 27 Juli tot Zondag 2 Augustus 1903, de tenten, kramen enz., mo gen geopend blijven op Maandag 27, Dinsdag 28, Woensdag 29 en Vrydag 31 Juli tot des nachts 1 uur, op Donderdag 30 Juli, Zater dag 1 en Zondag 2 Augustus tot des nachts 2‘ uur. Gouda, 27 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. moet terugtrekken of er zal ernstig oorlogs gevaar zijn.” Nu is het waar dat het een Daily Mail bericht is, en de ontkenning van Delcassé naar aanleiding van de paniek op de Paryzer beurs maakt het ook waarschijnlijk dat er geen onmiddellyk gevaar dreigt. Mocht er een oorlog uitbreken tusschen Rusland en Japan, dan behoeft die ook nog niet onvermijdelijk te leiden tot eer. oorlog tus- schen beider bondgenootenFrankrijk en Engeland. Immers, het gesloten verdrag tus schen Engeland en Japan legt alleen dan de verplichting op tot steun van den in oorlog geraakten bondgenoot, wanneer een derde mogendheid den vjjand komt steunen. Engeland heeft zich trouwens ook bereid verklaard om tot een schikking met Rusland te komendat was de grondtoon van de ver klaring, Donderdag door lord Cranborne in het Lagerhuis afgelegd. Daarbij gebruikte Cranborne woorden die te denken geven, vooral nu ze uitgesproken werden door oen lid van een andere regee ring. Hij twijfelde eraan of de Russische regee ring wel zoo eenstemmig was als men van een despotisme A priori zou aannemen. Het leek of er minstens twee partijen in de Rus sische regeering waren, waarmee Engeland rekening heeft te houden. Natuurlijk heeft Cranborne dat niet gezegd zonder er meer van te weten. Hy wees er ook op dat Rusland aan Enge land duidelijk moest maken wat het van Engeland verwachtte. Daaromtrent was tot nu toe geen enkele aanwijzing gegeven. Wat den bondgenoot van Rusland betreft, de Fransche bladen bepalen zich over het geheel tot een algemeene verdediging van Rusland, dat te veel geld heeft besteed ter ontwikkeling van Mantsjoerye om daaruit nu terug te kunnen trekken. Gezien art, 126 der Algemeene Politie- veroraening vqor de gemeente Gouda. Brengt ter algemeene kennis, dat gedu rende de kermis, de tapperijen en andere huizen tot verbruik van eet- en drinkwaren mogen geopend blyven op Maandag 27, Dinsdag 28, Woensdag 29 en Vrydag 31 Juli a.s. tot des nachts 1 uur, op Donderdag 30 Juli, Zaterdag 1 en Zondag 2 Augustus tot des nachts 2 uur. Gouda, 27 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. -over tuiging mtspreken, dat ik al dip vrouwen, welke door eigen wil cf het ncodlr* - - verdreven worden, uif den beklaag Van het politiek gescharrel trekt de war boel in Hongarije op 't oogenblik wel het meest de aandacht. Zoo iets zonderlings heeft men zelden gezien en men kan begrijpen, dat men er te Weenen zeer over ontsticht is. De president van de Kamer Apponyi, een zeer populair man, stond bekend als een voor stander van nationale concessies. Maar hy was president en had dus geen party te kie zen. Wel was zijn ietwat vreemde houding tegenover de obstructie opgevallen. Nu ver zocht Apponyi den vice-president te presi- deeren. daar hy een redevoering wilde hou den. En waar kwam die op neer? Eigenlyk op het gelijk geven van de obstructionisten. Wat dezen echter mot éen slag wilden hebben, een nationaal Hongaarsch leger, dat wilde Apponyi in enkele termijnen verkrijgen, te beginnen in het najaar en er bijgevoegd de Keizer zal het wel goed vinden, wanneer de gansche natie het vraagt. Men kan dit moei lijk anders noemen dan het malen op den mo len der obstructie. Alle liberalen hebben in de Kamer steeds volgehouden dat het Hon gaarsch onmogelyk als taal by het leger kon dienst doen. Men gelooft niet dat de ob structie, aldus gesterkt door de rede van den voorzitter, nu zal toegeven. De „N. Fr. Presse” kan slechts éen reden bedenken voor de zonderlinge houding van Apponyi en wel deze, dat hy zich aanbeveelt als Kabinetmaker, nu Khueti fiasco heeft ge maakt. Maar particuliere personen, zooals wij ons toch allen meer ot minder beschouwen kunnen, moes ten immers billijkheidshalve, aan deze afgoden dienst, waaraan zij willens en wetens hunne kin deren prysgeven, een einde maken. Meedoogen- loos van de ouders wewerukt, gescheiden van geheel haar schuldelooze kindschheid, gekluisterd aan een man, dien zij evenmin bemint als acht en tegen wien haar noodwendig een gevoel van onverwinnelijken haat moet bekruipen maar ik vraag u in gemoede, zal een niet buitenge woon aterk vrouwenhart nog dralen, de haar miskende genietingen des levens in de liefde van een anderen man te zoeken en te vinden Houdt op!* riep Eleonora met bevende stem, «Uw voorstelling is valschniet alle vrouwen ver laten zoo lichtzinnig het pad der deugd.* «Ja, den Hemel zij dank, er bestaan nog uit zonderingen,* antwoordde Normann met een har- telijken blik op de gravin maar, helaashet zijn uitzonderingen De natuurlijke zwakheid der vrouw ral in den regel een schitterende overwin ning behalen Gij zijt ver van galant, dokter!» lachteRech- berg. «Reeds deze edelmoedige toegevendheid on zer gastvrouw, zulke twistredenen aan haar thee tafel te gedoogen, pleit haar in waarheid van iedere zwakheid vrij I» «Niet van alle, Excellentie, maar wel staat gra vin Sternskjöld boven vele liettallige schaduw zijden barer kunne.» «Altijd en altijd trekken de mannen tegen ons arm geslacht zoo meedoogentoos te velde,* scherste Angelika die blij vu, toen het onderhoud een an- Als het telkens verschijnen en verdwijnen van het wissellicht van een vuurtoren, zoo straalt telkens over Mantsjoerye een of ander sensatieberiebt zyn licht, om dan echter na een paar dagen te worden gevolgd door een of twee weken van duisternis in nieuws. Op het oogenblik is de kwestie weer in heldere uitstraling. De jongste berichten uit Oost-Azië zyn ernstig en vooral in Japan moet men ongerust zyn over de gevolgen van Rus- lands bezetting van Mantsjoerye, vooral omdat de Rassen op de grenzen van het door beiden begeerde Korea een uitdagende houding aan nemen. Rusland heeft daar in een vallei een conces sie gekregen van bosschen, en beweert nu dat deze concessie meebrengt het recht om er een spoorweg aan te leggen. De regeering van Korea ontkent dat en beeft de telegraaf palen, die Rusland liet plaatsen, eenvoudig laten verwijderen. Rusland protesteert en vraagt schadevergoeding, maar tot nu toe heeft het daarmee geen succes gehad. Deze gebeurtenissen hebben echter de Japanneezen bezorgd doen overwegen, wat zy tegen dit optreden van Rusland zullen doen want zy zyn toch ook een soort voogd over Korea. Bovendien hebben de Russische troé- pen zich in Mantsjoerije geconcentreerd. „Velen zyn overtuigd, zoo luidt een tele gram uit Tokio aan de Daily Mail, dat het beter is nu te vechten, daar zij een eventueel verlies van Korea vreezen en daarmee de achteruitzetting van Japan op de tweede plaats. De Japanneezen verzamelen voorraad en onderhandelen over den aankoop van schepen. Een eskader ligt ter hoogte van Vladivostock, naar welks haven Rusland sche pen heeft gezonden als voorzorg. Beide vloten zjjn gereed voor den strijd. De benoeming van maarschalk Ito tot lid van den Geheimen Raad is gunstig voor den vrede, maar Rusland dere wending nam. En toch leven wij juist nu in een tijd, dat zeer geleerde heeren zich der veelvuldig versmaden meëWarig ontfermen,en ons zelfs openlijk een waardige plaats nevens de hee ren der schepping trachten te vergewissen. Dus voor alles eerbied, als ik verzoeken mag!J Ziedaar weer een dier belangrijke voortbreng selen van den hedendaagschen tijd,» gaf Rech- berg als zijne overtuiging te kennen. Daarge laten, s dat het dochters van goede huize niet zal invallen, geheel en al In den schijn op te gaan, het is ook in lijnrechte tegenspraak met de regelen der welvoegelijkheid, een vrouwelijk wezen ten postkantore, in de gehoorzalen ot zelfs in de ont leedkunde te zien optreden »Wat echter moeten de arme onbemiddelde meisjes aanvangen, die hun verstand te gelde moeten maken, om door deszelfs rente zich een toekomst vrij van zorgen en aardsche bekomme ringen te verzekeren, m ééft woord, om hun ouden dag op hechten grondslagen te vestigen «Gij vindt deze inrichting prijzen waardig, ba rones »Neen, doch een natuurlijk gevolg van de strenge eischen der hedendaagsche samenle ving »En gy, mevrouw de gravin »Ik kan mij niet spoedig met zulke treurige toestanden vereenzelvigen en mitsdien slechts een oordeel in overeenstemming met mijn eigen, wel licht ietwat bekrompen zienswijze, uitsproken. En dan zie ik trouwens niet in, waarom eene vrouw, wat aangaat vernuft en scherpzinnigheid niet met den i8) Slechts één behoefte, waarin alle nietsbedui- dende twisten zich gelukkigerwijze oplossen, schijnt hun onmisbaar, namelijk de begeerte, zich eene wederzijdsche liefde voortdurend waardig te betoonen. Slechts een hart, dat mint, weet de waarde eener innige tegenliefde op den waren prijs te stellen.» «Volgens deze theorie moet dus de eerste liefde van een sterveling tot richtsnoer voor geheel zijn verder leven strekken,» sprak Rechberg niet zon der een zweem van spotternij. «Ik mag u niet verhelen, mijnheerdat voor zoover mij be treft, ik soortgelijke leerstellingen ontegenspreke lijk nadeelig acht. Volgens deze stelling zou het ons dus geen verwondering kunnen baren indien prinses Marianne dezer dage den besten landjon ker hart en hand schonk, ot met andere woorden geheel haar koninklijken persoon prijs gaf! Maar ik vraag u, dokter, wat nut zouden uwe leerstellingen stichten «Van kinderen uit koninlijke bloede kan hier geen sprake zyn, zij moeten zich buigen onder het zware juk; haar eigen volk, een halve we. reld doemt hen tot zulk een mistroostig be staan.» Hollandsche bevolking. Hy maakte de op merking, dat nog slechts negen Europeanen voor feiten, gedurende den oorlog bedreven, in de gevangenis waren, en dat wel om moord, diefstal en ontvoering. Het Bondslid Molteno wees er op, dat het bestaan eener klasse van lieden, van bur gerrechten buitengesloten, ernstige politieke grieven in het leven zou roepen. Ook dat de amnestie niet van invloed zou zyn op de aanstaande verkiezingen aangezien de kie zerslijsten alreeds waren vastgesteld. Het debat werd tot lieden verdaagd. Sir J. Gordon Sprigg heeft de douane- conventie by den Wetgevenden Raad inge- diead. Het debat is verdaagd. Telefoon Mo. 62 A D VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Frankrijk. By kaap Ruchard zyn proeven genomen met veldstukken en hot kwam tot zes-en- dertig schoten por minuut - record voor dit soort wapen. Daar is mevrouw Humbert plotseling weer opgeknapt, tot teleurstelling van de lui in bet Paleis van Justitie, die gewed hebben vóór uitstel der zaak tot na den achtsten Augustus en Vrijdagnamiddag zyn juist een aantal voor de instructie verzegel de, doch sinds vergeten stukken, geopend in tegenwoordigheid van de beschuldigden. worden.» »Deze zienswijze, genadigde vrouw, is uwerzijds volkomen gerechtvaardigd,» antwoordde Rechberg voorkomend, »maar niet alle vrouwen mogen dit bewustzijn koesteren.» •Wel zal er een groote inspanning toe vereischt worden,» vervolgde de gravin, alvorens eenvrou- welijk gemoed zich zoover bedwingt, met de mannen als met haars gelijken om te gaan. Maar in hoeverre dit de vrouwelijke waardigheid zou aantasten, dit gaat mijn verstand te boven. »Hoe, gravin, houdt gij het indringende van jeugdige studenten soms voor prijzenswaardig •In geenen deele, Excellentie, maar het zal ook onder de volwassen mannen niet aan karak ters ontbreken, die hun ontspanning in andere dingen zoeken, dan in het blozen eener vrouw.» »Dat zijn hersenschimmen,» zeide Normann, welke een edel hart als het ware zijn aange boren, maar in de werkelijkheid staan de zaken toch geheel anders. Ik ben zelf dokter en daar door steeds in de noodzakelijkheid geweest, ge heimen, wel te verstaan, niet voor een ieder zichtbare waarnemingen te doen. En zoo kan ik het dan met de volste sen, uai ik ai of het noodlot uit hun eisgen kring grond mijns harten

Goudsche Courant | 1903 | | pagina 1